Mode DC Eerste optreden van het nieuwe FILATELIE Moderne kerkbouw in V.S. Zie Boven: NET ZO VOL ALS DE MAAN Puzzel no. 27 KERKELIJK LEVEN WITTE KRUIS HELPT ECHT! WITTE KRUIS Op en óm het Binnenhof Prof. J. N. Bakhuizen van den Brink 25 jaar hoogleraar Nationale beweging van Oeganda verboden Uw haar is veel moeier dan U denkt! Lof van generaal Norstad voor oud-minister Staf ANTEN N E Cultureel akkoord Perzië-Nederland Syrische jagers dwongen vliegtuig tot landen Kerkelijk Nieuws Jongen zwaar gewond toen gevonden projectiel ontplofte ZATERDAG 2 3 MEI 1959 Reeds jarenlang is er in de Verenigde Staten een hausse in de bouw van nieu we kerken en de behoefte om de gebouwen aan te passen aan het godsdienstig réveil heeft tal van kerkbesturen genoodzaakt hun kerken op moderne leest te schoeien. In de meeste gevallen omvatten de mo derne ontwerpen niet alleen een godshuis, maar ook een zondagsschool, een gehoor zaal waar lekespelen worden opgevoerd, vergaderzalen en misschien zelfs een keu ken voor het bereiden van maaltijden bij bijzondere gelegenheden. Het spreekt vanzelf, dat om aan deze behoeften tege moet te komen, die zozeer afwijken van wat oudtijds gebruikelijk was, van de tra ditionele doelstellingen van een kerkge bouw wordt afgeweken. De moderne, in dienst van de kerk staan de architectuur, streeft er naar twintigste- eeuwse vormen dienstbaar te maken aan de uitdrukking van het geloof. Door alle overbodige versiering achterwege te la ten en zich uitsluitend te verlaten op des kundige toepassing van eenvoudige grond stoffen en op elementen als licht, ruimte werking en structuur, bereiken ontwerpers een esthetisch geheel, dat niet moeilijk aan allerlei eisen van de gemeente is aan te passen. De kerkarchitecten nemen vaak vormen over, die ver in de tijd teruggaan, via de traditionele gotische en gregoriaanse vor men, naar de fundamentele vormen van de woning: het hol en de tent. Een prachtig voorbeeld van de eerste ca tegorie is de roomskatholieke Chapel of the Holy Cross in de kleurenrijke woestijn van Arizona. Het bouwwerk maakt als het ware deel uit van het roodstenen klif, waarop het zich verheft. Binnen de kapel heeft men een bezielend uitzicht door het hoge altaarvenster. Een prachtig voorbeeld van „tenf'-bouw is de St. Stephen's Episcopal Church in Columbus, Ohio. Het kan worden verge leken met de Scandinavische dorpskerk; de architecten hebben door middel van een geheel glazen voorgevel door toepassing van een hoog, schuin dak dit verband met de buitenwereld reliëf gegeven. Rust en majesteit gaan van dit bouwwerk uit. Een andere beroemde „tent" is de indrukwek kende Lutherse kapel van het Concordia Senior College. Onder het steile met zwar te pannen bedekte dak, waarvan de over hangende rand bijna tot de grond reikt, staat een zwaar marmeren, onversierd al taar, dat op doeltreffende wijze wordt ver licht door een lang glazen venster in het dak. Glas, helder of gebrand, wordt bij de kerkbouw op grote schaal als bouwmate riaal toegepast. Een bijzonder opvallend gebruik ervan ziet men in de Corpus Christi Roman Catholic Church in San Francis co. De architect heeft daarvoor een. der wanden geheel van gebrandschilderd glas gemaakt, slechts onderbroken door meta len stroken, waarmee een abstracte uit beelding van een crucifix verkregen weid. Niet alle kerkgangers zijn het met de moderne ontwerpen eens, tenminste in het begin niet. Maar als het gebouw met overleg ontworpen is, dan leert, de erva ring, dat na verloop van tijd de gemeen te telkens weer door de verheven eenvoud getroffen wordt. Kort geleden vond in het Camera-thea ter te Utrecht voor genodigden de prémière plaats in Nederland van de Albert Schweit- zerfilm. Deze kleurenfilm, in ons land uit gebracht door de Stichting Filmcentrum, is een produkt van de Amerikanen Jerome Hill en Erica Anderson, die dank zij hun persoonlijke vriendschap met dr. Schweit zer de kans kregen een film van uitzonder lijke betekenis te maken. Bijzonder waardevol voor de authentici teit van de film is de omstandigheid, dat de commentaar in deze Duitse versie van het begin tot het einde door de grijze oer woud-dokter zelf wordt uitgesproken. Na een reeks pakkende en met smaak geko zen beelden uit zijn jeugd, waarin een kleinzoon van Schweitzer de rol van de jonge Albert en zijn zuster die van zijn moeder speelt, zien we Schweitzer zelf te rug in het dorp van zijn jeugd, Günsbach in de Elzas, en vervolgens op reis naar Lambarene. Voortreffelijk is de uitgebreide en authentieke reportage van de wijze, waar op men in het ziekenhuis van Lambarene leeft en werkt. We krijgen een onvergete lijk beeld van de manier, waarop deze hoogbejaarde nog steeds dagelijks van 's morgens acht tot 's avonds tien met zijn staf al zijn krachten wijdt aan de behan deling van de vele oude en jonge zieken, vooral ook melaatsen, uit de Franse Kon go. Karakteristiek voor deze grote christen- van-de-daad, die in al zijn werk eerbied voor het leven predikt, is, dat hij geen be hoefte gevoeld heeft het religieuze aspect van zijn leven en werken in deze film met zo veel woorden kenbaar te maken. Ondanks de beperkingen, die hun door speciale wensen van dr. Schweitzer in ar tistiek opzicht werden opgelegd, zijn de makers van de film erin geslaagd een film te vervaardigen van bijzonder grote docu mentaire waarde. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, hoogleraar in de theologie aan de rijks universiteit. te Leiden, zal op 1 juni zijn zilveren jubileum als hoogleraar vieren. Do jubilaris werd 25 mei 1896 to. Joure ge boren. Hii bezocht het christelijk Gymna sium te Utrecht, en studeerde aan de Leid- se universiteit en ook te Pariis. Hij werd op 8 augustus 1920 te Nieuw-Dordrecht. in het predikambt bevestigd. Op 1 juni 1924 inaugureerde hij aan de Leidse universi teit met een rede over: ..Incarnatie en ver lossing bij Irenaeus". Prof. Bakhuizen van den Brink volgde in Leiden wijlen prof. dr. A. Eekhof op als hoogleraar in de ge schiedenis van het christendom en de ge schiedenis van het gereformeerd protes tantisme. In 1923 promoveerde hij te Lei der tot. doctor in de theologie op 't proef schrift ..De oud-christelijke monumenten van Ephesus. een epigrafische studie". De jubilaris heeft in de Hervormde Kerk naam gemaakt als man van de liturgische be weging. Hij was voorzitter van de Litur gische vereniging, heeft zitting in de Raad voor Kerk en Pers en in het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst. Hij is voorzitter van het Diaconessenhuis te Lei den. In Drente richtte hij de Vereniging tot Geestelijke Maatschappelijke Zorg op. Voorts is hij voorzitter van de architecten- raad van de B.N.A. Prof. Bakhuizen van den Brink is lid van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen en eredqctor van .de universiteit van St. Andrews in Schotland. KAMPALA (Reuter) De gouverneur van Oeg'anda heeft de nationale beweging van Oeganda buiten de wet gesteld en het hele gebied van het koninkrijk Boeganda, dat deel uitmaakt van Oeganda, verklaard tot het gebied waar de orde verstoord is. Het leiderschap en het lidmaatschap van deze beweging zullen strafbaar zijn. Advertentie Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-up! Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. 1.95 Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. De opperbevelhebber van de NAVO- st.ri.jdkracht.en in Europa, Generaal Nor- stad, heeft de oud-minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, in een brief zijn dank betuigd voor hetgeen deze voor de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie heeft ge daan. In zijn brief prijst generaal Nor- stad de energie, de intelligentie en het be grip van de oud-minister, en diens toe wijding aan de hoge doelstellingen, die ons land nastreeft. „Als u terugkijkt op de vele jaren, dat u als minister van defensie bent opgetre den", zo schrijft de generaal, „dan zult u de grootste voldoening vinden in de schitterende ontwikkeling van de Neder landse strijdkrachten, zowel op het ge bied van de uitrusting, als op het gebied van de paraatheid. U heeft ook reden om trots te zijn op hetgeen uw land, door zijn kracht en voorbeeld, heeft bijgedragen tot ons gemeenschappelijk doel van vre de en vrijheid. Persoonlijk ben ik zeer veel verschuldigd voor uw raadgevingen en de steun, die u mij, in mijn kwaliteit van ge allieerd opperbevelhebber, altijd heeft ge geven. Onze vriendschap vervult mij met trots en blijdschap", zo besluit generaal Norstad. Horizontaal: 1. resumé; 6. Sabbat; 11. rei; 12. fat; 13. ooi; 15. re; 17. neef; 19. rook; 21. la; 22. urn; 24. Rie; 25. air; 26. ter; 27. Waal; 29. schar; 31. oase; 32. jas; 34. tol; 35. tra; 36. naaste; 39. orakel; 41. ellende; 42. streep; 45. eiland; 49. eng; 50. pui; 52. nee; 53. Brit; 55. lasso; 57. tram; 59. ion; 60. por; 61. mud; 63. ala; 64. eb; 65. Meta; 66. ader; 68. s.s.; 69. air; 70. die; 71. eik; 73. fraude; 74. legaal. Verticaal: 2. er; 3. sen; 4. uier; 5. effect; 6. straal; 7. boor; 8. bok; 9. ai; 10. gruwen; 14. gareel; 16. era; 18. eis; 20. oir; 21. les; 23. Naja; 26. taak; 2«. las; 30. Homerus; 31. Ora; 33. steeg; 35. trein; 37. abt; 38. elp; 39. ode; 40. een; 42. subiet; 43. rein; 44. ent; 46. let; 47. Aera; 48. damast; 50. parade; 51. Ismael; 54. Rob; 55. lot; 56. oud; 58. als; 60. Peru; 62. deeg; 65. Mia; 67. Ria; 69. ar; 72. ka. Advertentie (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Van 1 tot 5 juni zal in Amsterdam in het R A.I.-gebouw de vijfde Dacova (Dames- confectie vakbeurs) gehouden worden. Hierop vooruitlopend werd in 't Victoria- hotel een persconferentie belegd, met het doel het streven van de stichting Dacova en de daaruitvoortvloeiende resultaten aan ons bekend te maken. De opzet van de Dames Confectie Vakbeurs is de inkopers en winkeliers een duidelijk overzicht te geven van al wat de Nederlandse en bui tenlandse confectionairs te bieden hebben. En op een heel wat doelmatiger wijze dan de textieljaarbeurs dit kan doen. Deze algemene beurs wordt immers op een tijd gehouden, dat de confectionairs nog niet hun nieuwe collectie hebben kunnen samenstellen. De Vakbeurs daarentegen wil een nieuwe mode presenteren in al haar verscheidenheid: van goedkoop tot middenklasse en beter genre toe. En het zijn niet-alleen de Nederlandse confectio nairs, die hun japonnen, blouses, rokken en mantels presenteren, maar ook de bui tenlandse mode-centra zullen ruim ver tegenwoordigd zijn. Door het openstellen van onze Vakbeurs voor buitenlandse con fectionairs, komen we ook meer in de ge legenheid op de Europese markt een plaats te veroveren. Via de Dacova kunnen de Nederlandse confectionairs zich „en grou- pe' laten vertegenwoordigen ondermeer op de Textirama in Gent, de Salon prêt a porter in Parijs, de Samia in Turijn en de gedo in Düsseldorf. Dit echter alleen wanneer we ook bereid zijn cie buiten- undse deelnemers tot onze vakbeurzen toe e laten. Als gevolg van de bestedingsbe perking heeft de Nederlandse confectio nair zich met energie op de export gewor pen. Deze remming heeft dus eigenlijk stimulerend gewerkt, want terwijl de im porten terugliepen, stegen de exporten. Nu dit jaar de binnenlandse markt weer betere kansen biedt, ziet het er voor de Nederlandse confectionairs aan alle kan ten gunstig uit. Katy Een te goedkope is nog altiid te duur. U loopt onaangename risico's bij storm (wettelijke aansprakelijk heid) en het beeld op uw toestel kan niet goed zijn. Eis en betaal voor een ANTENNE van goede kwaliteit. Dat is het goedkoopst en het is veilig. '°ita uw* NEDERLANDSE VERENIGING VAN RADIO- EN TELEVISIE-HANDELAREN Haarlem en omstreken PUZZEL NO. 27 Horizontaal: 2. wapenschouw; 6. bid (Lat.); 8. nieuw; 10. slot van een muziek stuk; 12. koraaleiland; 13. pers. vnw. (Eng.); 14. rustplaats; 16. vaartuig (afk.)17. aan duiding; 18. waterstand (afk.); 20 boom; 21. landbouwwerktuig; 23. oorlogsgod; 25. touw (Ind.); 27. vis; 29. grote bijl; 30. God der zee. Verticaal: 1. gat in de scheepsbodem; 2. wiel; 3. heen en terug (afk.); 4. loot; 5. deel van een arm; 7. strafwerktuig; 9. Myth, fig.; 11. hoofd van een klooster; 12. ingewijde; 15. roem; 18. karakter; 19. voor; 21. ieder; 22. bestanddeel van brood; 24. echtgenoot; 26. bloeiwijze; 28. soorte lijk gewicht (afk.). Inzendingen voor donderdag per brief kaart aan ons bureau. Prijzen f 7,50, 5, en 2,50. Prijswinnaars: 7,50 J. L. Schiernecker, Delftlaan 265, Haarlem; 5.E. Beekman, Wilhelminapark 7, Haarlem; 2,50 J. G. Julsing. Dr. Leydsstraat 89, Haarlem. In het ministerie van Buitenlandse Za ken te Den Haag hebben de Nederlandse en de Iraanse ministers van Buitenlandse Zaken, de heren Luns en Ali Ashgar Hek- mat, een cultureel akkoord tussen Iran en Nederland ondertekend. Zelfs voordat de bewindslieden hun handtekening hadden gezet, bleek het akkoord al tot resultaten te hebben geleid. Minister Luns deelde namelijk mee. vernomen te hebben, dat het aantal Nederlandse studiebeurzen voor studenten uit Iran belangrijk zal worden uitgebreid. NICOSIA (UPI) Syrische straaljagers hebben vrijdag een Catalina van de „World Wide Helicopter Ltd" gedwongen te landen op het vliegveld van Damascus. De politie autoriteiten namen twee films van de piloot in beslag en lieten het toestel na anderhalf uur vertrekken. De World Wide Helicopter Ltd is geves tigd in Parijs. Reeds eerder op de dag was eeen Catalina van deze maatschappij over Syrisch grondgebied naar Parijs via Cyprus gevlogen zonder moeilijkheden te ondervinden. In de afgelopen week is Jupiter vol geweest. Maar „vol" is een term die we bij planeten doorgaans niet gebrui ken alleen bij de maan. Toevallig geldt hetzelfde voor de maan: ook die is juist vol ge weest en wel gisteren. En dicht in de buurt van die volle maan hebt u gisteravond die helde re ster kunnen zien staan, waarvan u zich mischien afvroeg: hoe zou die heten? Welnu, de naam was (en is) Ju piter. „Vol" (bij de maan) wil zeggen dat de ge hele schijf verlicht is. Dat betekent dat wij, kijkende naar de maan, de zon precies in onze rug hebben. Ook de schijf van Jupiter is momenteel geheel ver licht wie over een sterk vergrotende kijker beschikt kan het zien en ook Jupiter m.oet dus op het ogenblik in één lijn staan met zon en aarde. Dat is inderdaad het geval; om precies te zijn: het geval geweest en wel op 18 mei om 21 uur. Maar voor de lang zaam bewegende Jupi ter (twaalf jaar duurt zijn omloop om de zon) maken die paar dagen ten opzichte van ons weinig verschil: de af stand tussen onze pla neet en die gindse be draagt op het ogenblik zo'n 650 miljoen kilo meter. En dat is ongeveer de kortste ofstand die mo gelijk is tussen ons en de grootste planeet uit ons zonnestelsel, die een middellijn heeft van 142.700 km (bijna twaalf maal die van de aarde) en gemiddeld 5.2 keer zo ver van de zon af staat als wij en bijgevolg zo'n 25 keer minder licht en warmte van de zon ont vangt, want de intensi teit van die straling neemt af met het kwa draat van de afstand. Bijgaand portretje stelt Jupiter voor, zoals hij er op het ogenblik uitziet: vol en toch ovaal van vorm; de snelle as wenteling (nog geen tien uren!) veroorzaakt een sterke afplatting van deze planeet aan de bei de polen. G. v. W. Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (Willem de Zwijgerkerkgemeente A) dr. J. H. van Beusekom te Breskens te Benthuizen T. Langerak te Vinkeveen te Oud-Beijer- land P. de Jong te Kootwijk. Aangenomen naar Putten (toez.) H. G. Abma te Monster, die bedankte voor Wad- dinxveen (vac.-J. van der Haar). Bedankt voor Boven-Hardinxveld A. J Timmer te Huizen (N.H.). Beroepen te Klazienaveen (toez.) W. v. Hoogevest te Nieuwleusen-den Hulst. Aangenomen naar Schalkwijk (toez.) Chr. S. Verwoert te Rhenen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Leerdam (voor de zendings- arbeid op Nieuw-Guinea) W. Boessenkool te Capelle a. d. IJsel. Geref. Kerken Beroepen te Terneuzen K. Ubels te Zwartebroek. Aangenomen naar Klazienaveen (2de pred.pl.) Joh. Dijkstra te Sehermerhorn. Sinds jl. dinsdag is ons land dan ten langen leste in het bezit van een nieuw kabinet en reeds de dag daarop is dat kabinet in zijn geheel in het openbaar op getreden. Hoe en waar, daarover straks nog een en ander. Vooraf breng ik ech ter in herinnering dat, toen de vorige week vrijdag, op 15 dezer dus, des och tends het demissionaire kabinet-Beel zijn laatste bijeenkomst van de ministerraad had gehouden, 's middags wel de leden van de nieuwe ploeg samen zijn gekomen, maar nog niet als ministers. Beel en zijn ambtgenoten bleven immers nog aan tot (tegelijk met het ontslag van hen, die niet aanbleven) op dinsdag 19 mei de be noeming plaats vond van hen, die op die datum de plaatsen van de niet terugkeren de bewindslieden kregen in te nemen. De op de zoeven vermelde vrijdagmid dag gehouden bijeenkomst had alleen het karakter van hetgeen volgens het gebruik heet De constituerende vergadering van het nieuwe of. om geheel nauwkeu rig te zijn. aanstonds optredende kabinet. Wanneer namelijk een formatie in zover re haar beslag heeft gekregen, dat een formateur het door hem te leiden gezel schap bij elkaar heeft, pleegt het veelal nuttig, soms zelfs noodzakelijk te zijn dat het dan rondom een vergadertafel plaats neemt. Dit, om een aantal punten te behandelen, respectievelijk af te spre ken, die betrekking hebben op wal men, eenmaal het bewind aanvaard hebbende, als eerste regeringsdaden tot stand ge bracht wil zien. Het kan immers voor komen dat gedurende het overleg, dat tot de formatie leidde, enkele kwesties niet of onvoldoende besproken zijn, zodat, als men zich daaromtrent niet gezamenlijk beraadt, ten slotte verwikkelingen zouden kunnen ontstaan. Te eerder beslaat er zulk een risico, indien de formateur zelf niet met elk van hen, die onder hem als minister-president zullen gaan optreden, heeft gesproken. En daarnaast is het ge vaar niet denkbeeldig, dat er uiteindelijk een soort politieke Babylonische spraak verwarring zou kunnen ontstaan, als de formateur afzonderlijk met A., met B., met C„ enz. overleg heeft gepleegd, maar tussen hen, met wie hij dat gedaan heeft, geen of onvoldoende onderling contact heeft plaatsgevonden. Leerrijk was in dat opzicht het voorgevallene in februari 1926. Het toenmalige Kamerlid mr. J. Limburg was met een formatie bezig ge weest, doch in de constituerende verga dering bleek dat de verschillende door hem voor een portefeuille aangezochte heren het samen omtrent een paar hoogst be langrijke zaken (ik noem slechts het in 1925 tot stand gekomen, uiteindelijk in .1927 door de Eerste Kamer verworpen Nederlands-Belgisch verdrag) al te zeer oneens waren. Met het gevolg, dat het ge zelschap uit elkaar spatte en de forma teur Limburg op het allerlaatst zijn po gingen om een kabinet tot stand te bren gen zag mislukken. Professor De Quay bleef zulk een tries te ervaring bespaard. De constituerende vergadering, waaraan eerst nog een bij eenkomst met de „preparateur" profes sor Beel was voorafgegaan, is zonder ongelukken afgelopen. Vandaar dat de volgende dag professor De Quay aan het staatshoofd kon mededelen bereid te zijn de door hem eerst in overweging geno men formatie-opdracht te aanvaarden. Beëidiging van ministers Nu stond aan het tot stand brengen van het nieuwe kabinet, dus ook aan de vast stelling van het benoemingsbesluit niets meer in de weg. Toch konden de tot mi nisters benoemden nog niet terstond hun functies gaan uitoefenen. Vóórdien im mers was hun beëdiging vereist. Zo wil het nu eenmaal de te dien opzichte gel dende staatsrechtelijke regel. Deze brengt ook met zich mee, dat alleen voor be ëdiging in aanmerking komen degenen, die niet reeds in het demissionaire kabi net ministers waren, gelijk de Excellen ties Cals, Luns, Klompé, Van Aartsen en Zijlstra. Zeker, de twee laatstgenoem den kregen andere portefeuilles dan die, welke zij oorspronkelijk hadden beheerd. Doch dat doet in deze niet ter zake, want men wordt beëdigd als minister, onver schillig de in die hoedanigheid speciaal te vervullen taak. Het ministerschap zo wel van mr. Van Aartsen als van profes sor Zijlstra ging voort; slechts trad er ten opzichte van de door hen te beheren portefeuilles wijziging in. De departementen Voor zover men niet te maken heeft met ministers zonder portefeuille en in dit geval zijn die er niet staan de ministers ieder aan het hoofd van een de partement van algemeen bestuur. De in richting daarvan berust gemeenlijk niet op een wet, doch op een koninklijk be sluit. Anders uitgedrukt: de Kroon is vrij om te bepalen wat er zo al onder de ver schillende departementen zal vallen. Van daar b.v. dat het staatsrechtelijk ook ge heel en al In orde was, dat thans bij K.B. van Binnenlandse Zaken om mij tot dit ene voorbeeld te bepalen Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie zijn overgeheveld naar Algemene Zaken, dat onder het beheer van de mi nister-president staat. Aanvankelijk heette het wel dat Volks gezondheid van Sociale Zaken naar Maat schappelijk Werk zou overgaan. In de con stituerende vergadering schijnt echter te zijn besloten hiermee voorlopig nog maar wat te wachten. De nieuwe minister van Sociale Zaken zou er de voorkeur aan ge geven hebben, eerst zelfs eens verder na te gaan wat in dit opzicht in zijn ogen het beste zou zijn. Staatssecretarissen Zowel de heer Schmelzer als dr. Veld kamp is Staatssecretaris gebleven, al is dan de eerste, door de overgang van Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, daarmee naar Algeme ne Zaken verhuisd. Doch mr. Höppener en vice-admiraal Moorman hebben uit hun staatssecretariaat respectievelijk aan Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en aan Oorlog en Marine nu officieel departement van Defensie geworden ontslag gekregen. Wat er verder aan die departementen of elders op het stuk van staatssecretarissen zal gebeuren, is voor nader beraad aangehouden: ook hier geldt, dat de ministers eerst nog eens ge legenheid willen hebben zich er nader op te bezinnen. Ongetwijfeld is het denkbaar, dat er op sommige departementen nog wel behoefte aan een staatssecretariaat zal blijken te bestaan. Zo kan men zich best voorstellen, dat de vroegere Eindhovense burgemeester, de tegenwoordige minister van Sociale Za- ken mr. Van Rooy, gerust de bijstand zou kunnen gebruiken van een op het gebied van sociale verzekering goed thuis zijnde staatssecretaris. En eveneens zou het mis schien geenszins overbodig zijn als er op Buitenlandse Zaken een staatssecretaris kwam. die zich in het bijzonder aan aan gelegenheden betreffende Europese sa menwerking zou kunnen wijden. Niette min verdient het in het algemeen toch aan beveling, dat er niet te kwistig met staats secretariaten te werk wordt gegaan. Het bezoek van de sjah Dat het nieuwe kabinet nog niet voor het parlementaire front is getreden, dat het uitspreken van een regeringsverkla ring en een debat naar aanleiding daar van in de Tweede Kamer tot de volgende week zijn uitgesteld, is te wijten aan het staatsiebezoek van Perzië's vorstelijk staatshoofd. De nieuwe ministers waren immers, in dien al niet allemaal dan toch vele van hen, zo druk in touw in verband met dit hoge bezoek, dat het niet goed mogelijk was gedurende de laatste dagen hun op treden op het Binnenhof te doen plaats vinden. Intussen is het nieuwe kabinet wel reeds als „ploeg" naar buiten opgetreden namelijk op de avondontvangst in het Rijksmuseum, waar ter gelegenheid van het bezoek van de Sjah de gemeente Am sterdam fungeerde als gastvrouwe van bijna achthonderd genodigden. Demokratie en luister Het is misschien wel aardig te vermelden dat bij deze ontvangst, waar het oog heel wat aan schitterende luister te aan schouwen en te genieten kreeg, een voor aanstaand figuur uit de samenleving op het Binnenhof mij, naar aanleiding van wat er zo te zien viel, toevoegde, dat het bepaald aanbeveling verdient, dat voort aan de ministers weer, zoals vroeger, bij plechtigheden in gala-amblscostuum zul len verschijnen. Mijn zegsman had, naar ik vermoed, hierbij vooral mede de jaar lijkse plechtige opening van de Staten- Generaal op het oog. Nu is het van 1945 af gebruik geweest, dat de ministers niet meer die fraaie, echter tevens zeer kost bare kledij dragen. Dit vooral, omdat voor meer dan een hunner de financiële last van de aanschaffing van zulk een gewaad wel heel zwaar is. Zo sprak de collectie ve homogeniteit ook uit de door alle mi nisters gedragen eenvoudige kledij. Toen ik de boven bedoelde voorman van het Binnenhof hierop wees en de vraag opper de, of het nu wel, uit een oogpunt van takt. erg gelukkig zou zijn om thans on middellijk te breken met het van 1945 af gevolgde gebruik, kreeg ik te horen: „Ook de demokratie moet de waarde en beteke nis van zekere luister tonen te beseffen." Dat demokratie en luister wel degelijk gepaard kunnen gaan. zou ik overigens gaarne willen onderschrijven. Maar dan moet ik er meteen aan toevoegen dat men daarbij wel moet oppassen voor bepaalde regiefouten zoals die bij de ontvangst in het Rijksmuseum zijn gemaakt en waar door het die avond bepaald moeilijk viel om van een werkelijk luisterrijke demo kratie te kunnen spreken! Dr. E. van Raalte Een elfjarig Haags jongetje is in Soes- terberg zeer ernstig gewond toen een pro jectiel waarmee hij zat te spelen, ontplof te. De jongen verbleef tijdelijk in een kin dertehuis Hemalie van de Haagse Vereni ging voor Gezondheidskolonies. Hij had het projectiel in het bos gevonden en zat ermee op het terrein achter het huis te experimenteren. Vier andere jongens, die op enige afstand van hem speelden, za gen hem met een steen ergens op slaan en hoorden direct daarna een ontploffing. De jongen kreeg ernstige wonden in de on derbuik, verloor drie vingers en een deel van de duim van de linkerhand en de wijs vinger van de rechterhand, en werd ern stig aan een oog gewond. Een dokter ver leende eerste hulp, waarna operatief in gegrepen werd. De andere jongens wer den door rondvliegende splinters licht ge wond. NOORWEGEN. Naar aanleiding van het. 150-jarig bestaan van de Konink lijke Noorse landbouwbond zullen op 26 mei twee postzegels in omloop wor den gebracht: 45 öre (rood en geel) en .90 öre (blauw en grijs). Beide waarden vertonen de medaille die voor dit ju bileum is geslagen. Het ontwerp is van Johs. Hauckland. JOEGOSLAVIë. Op 24 mei zal een postzegel van 20 dinars (blauw, donker groen en olijfgroen) worden uitgegeven ter gelegenheid van de filatelistische tentoonstelling JUFIZ IV, die in Du- brovnik wordt gehoxtden. De zegel geeft de oude stad Dubrovnik weer, naar een schilderij uit de vijftiende eeuw. De oplage bedraagt 200.000 exemplaren. PHILIPPIJNEN. Met het portret van de Philippijnse vrijheidsheld Apoli- nario Mabini is een postzegel van 3 centavos (brum) verkrijgbaar gesteld. Het is de negende waarde in de serie „Beroemde Phïlippino's"Er zijn vijf miljoen exemplaren gedrukt. OOST-DUITSLAND. Evenals in West-Duitsland, Saarland en West- Berlijn is ook in Oost-Duitsland de na tuurvorser Alexander von Humboldt filatelistisch herdacht. Het is een serie van twee waarden, 10 pf. (groen) en 20 pf. (rood). Op beide zegels komt de kop van Von Humboldt voor met een Middenamerikaans landschap op de 10 pf. en een Siberisch winterlandschap op de 20 pf. De zegel van 10 pf. is een „sperwaarde". NIEUW-ZEELAND. Met toeslag ten bate van het Nieuwzeelandse Rode Kruis zal een postzegel van 3 1 d. (rood, wit en blauw) verschijnen. Tegen een achtergrond van de twee halfron den is de Rode Kruisvlag afgebeeld. De eerste dog van uitgifte is 3 juni. ITALIë. Ter herdenking van de be roemde Engelse lyrisch, satyrisch en dramatisch dichter George Noel Gordon Byron (1788-1824) is een postzegel van 15 lire (leigrijs) in circulatie gebracht. Op de zegel ziet men een detail van Byrons standbeeld te Rome. kil

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7