Pers herovert wisselbeker op raad Watervergiftiging in Rijnland kwam door insecticide Producentchemische fabriek van Shell Finale eenakter wedstrijd G.S. vragen de Haarlemse raad om nieuwe uitspraak MAANDAG 25 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Kinderspeelplaats in woonwagenkamp J. W. A. Misset overleden Gerrit Rargerschool wordt uitgebreid Verpleeggeld van Albert Schweitzerschool hoger Nieuwe straatverlichting in Indische buurt Speeltuinjeugd vierde lentefeest Fietser bij snelle afdaling gewond Nijssen winnaar van eerste zomerrit Matige prestaties van „Haarlem"-atleten in Amsterdam Successen van Gita „Demonstratie" van kapitein doet reddingboten uitvaren Op terugreis van vakantie Haarlemmer en Heemstede- naar in Duitsland verongelukt Motorrijder gewond Mannenkoren gaven lustrumconcert Detailhandelvakschool Ziektekostenverzekering Heemsteedse ambtenaren De watervergiftiging in het Rijnland, waardoor duizenden vissen omkwamen, is veroorzaakt door endrin, een sterk in secten dodend vergif. Endrin is aange troffen in de afvalstoffen, die zijn afge voerd naar de vuilstortplaats van de Rijkswaterstaat bij Gouderak, op de uiter waarden van de Hollandsche IJssel. Dat de duizenden vissen stierven aan het sterk giftige insecticide is vastgesteld in proe ven, die in onbesmette aquaria op vissen zijn genomen. Het laboratoriumonderzoek, dat leidde tot de vaststelling van de oorzaak van de watervergiftiging, is ingesteld door het rijks instituut Zuivering Afvalwater, in samen werking met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht. Ir. F. J. Rib- bius van het R.I.Z.A. verklaarde hierover dat de giftige insecticide wordt vervaar digd bij de chemische fabriek van Shell in Pernis. De Shell, die volledig aan het onderzoek meewerkte, heeft inmiddels verzekerd, dat herhaling van het gebeur de zal worden voorkomen. Men heeft tot dusver van de zijde van de Shell nog geen verklaring gegeven van de wijze waarop Endrin op de vuilstortplaats kon terecht komen. Over de juridische nasleep van de ver giftigingsaffaire deelde ir. Ribbius mede, dat er strafrechtelijk hoogst waarschijn lijk geen stappen kunnen worden gedaan tegen de er bij betrokken fabriek. Neder land heeft nog geen wet, die dergelijke ge beurtenissen uitputtend regelt en waarop de rechter zou kunnen terugvallen. Wel kan worden verwacht, dat de door de ver giftiging en de daaruit voortgevloeide vis sterfte gedupeerden door middel van ci- Advertentie RALSTON en VERVETAL Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. R E E Binnenweg 89 - 89A - Heemstede - Tel. 38R81 VERF - BEHANG - GLAS etc. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 20.100 te voteren voor de aanleg van een speclgelegenheid, het aanbrengen van een omheining en het veranderen van dc inrit van het woonwagenkamp in de Waar- derpolder. Voor de verbetering van dit kamp is reeds in totaal 47.300 beschikbaar ge steld. De sanitaire voorzieningen zijn be vredigend geregeld en de verbouwing van de vroegere paardenstal heeft eveneens een alleszins bevredigend resultaat opge leverd, delen B. en W. mee. Er is nu een vriendelijke ruimte tot stand gekomen, waarin vertrekken zijn ingericht voor de kampbeheerder, de dokter en voor het maatschappelijk groepswerk. Het kamp is omgeven met een gevarieerde beplan ting. Thans verkeert onder andere de omras tering nog in zeer slechte staat. Als men deze niet vernieuwt, dan zal de beplanting veel schade ondervinden en de berm zal gemakkelijk gebruikt worden als afval- plaats en een broedplaats worden voor ratten en ander ongedierte, aldus B. en W. Verder moet de inrit van het kamp wor den gewijzigd om te voorkomen, dat bij afwezigheid van de kampbeheerder grote re voertuigen op het terrein komen, ter wijl toch de mogelijkheid moet open blij ven dat kleinere voertuigen en voetgan gers hun weg kunnen gaan en de vrijheid van de bewoners niet onnodig beperkt wordt. De uitvoering van dit plan kost naar schatting 1600. De aanleg van de kinderspeelplaats schat het college op 14.500. Te Haarlem is op zevenenzeventigjarige leeftijd overleden de heer J. W. A. Misset, oud-chef van de afdeling algemene zaken van Haarlem. Ruim veertig jaar heeft hij zijn krachten gegeven in dienst van Haar lem en als ambtenaar stond hij. zowel in het stadhuis als bij hen die in contact stonden met de secretarie, in hoog aan zien. Nadat de heer Misset in 1938 afscheid van de gemeente had genomen bleef hij nog belangstelling tonen en diverse malen kwam hij in het stadhuis. De heer Misset is op 2 maart 1882 in 's Gravenhage geboren en trad op 1 augus tus 1897 in dienst der gemeente Haarlem als klerk. In de loop der jaren is hij op geklommen tot administrateur (1918 com mies, 1930 referendaris en 1 januari 1938 administrateur). Toen de heer Misset in 1938 veertig dienstjaren had en de leef tijd van zestig jaar bereikt werd hem met ingang van 1 augustus van dat jaar eer vol ontslag verleend. In het bijzonder werkte hij op de eerste afdeling en van 1920 tot 1 augustus 1938 was hij chef. Vroeger heeft de heer Misset zitting ge had in het bestuur van de afdeling Haar lem van het Nationaal Verbond van ge meenteambtenaren. Woensdagmorgen om twaalf uur zal zijn stoffelijk overschot op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan teraarde worden besteld. De Vereniging Bijzondere Protestantse Scholen in Heemstede heeft de gemeente raad gevraagd gelden beschikbaar te stel len voor de uitbreiding van de Gerrit Bar- gerschool voor ulo met drie lokalen. Voorts wil het bestuur van deze vereni ging de fietsenstalling uitbreiden en een afzonderlijke fietsenstalling voor het per soneel inrichten, de kamer van het hoofd verplaatsen en een vergaderkamer voor het onderwijzend personeel inrichten. In afwachting van de bouw van de drie loka len zou de vereniging buiten het schoolge bouw een of meer lokalen kunnen huren. De toeneming van het aantal leerlingen maakt de uitbreiding noodzakelijk. In de toekomst zullen minstens 211 leerlingen de school bezoeken. B. en W. kunnen zich met de uitbreiding verenigen en hebben de gemeenteraad voorgesteld de aanvrage om gelden in te willigen. viele procedures eisen tot schadevergoe ding zullen indienen. Voorts moet het, vol gens bij het onderzoek betrokken kringen, niet uitgesloten worden geacht, dat zal worden gepoogd de kosten van het onder zoek op de chemische fabriek te verhalen. De keuringsdienst voor waren te 's-Gra- venhage deelde desgevraagd mee dat, aangezien de Haagse wateren niet be smet zijn, er geen enkele bedenking is om normaal gevangen vis te consumeren. De keuringsdienst te Haarlem, in het rayon waarvan er wel sprake van besmet ting is of geweest is. heeft zolang de oor zaak van de besmetting officieel nog niet bekend was, geen standpunt in deze in genomen. Wel deelde deze instantie mee dat, los van de waterverontreiniging, het altijd is af te raden dat vis die dood of- bedwelmd uit het water is opgehaald, door mens of dier wordt geconsumeerd. Men kan dan immers nooit mei zeker heid vaststellen in hoeverre er reeds van een ontbindingsproces sprake is. Men hoeft echter geen angst te hebben om vis, die op gebruikelijke wijze werd gevangen aan méns of dier voor te zetten. Het verpleeggeld van de gemeentelijke dag-openluchtschool (Albert Schweitzer school) in Haarlem zal met 25 a 50 per cent worden verhoogd, als de gemeente raad het desbetreffende voorstel van B. en W. aanvaardt. Het nieuwe tarief is afgestemd op de draagkracht ingevolge de inkomsten- of loonbelasting. Het klimt in tegenstelling tot het oude —met een gelijk bedrag op bij elke 250 meer inkomen boven een be paald bedrag. De geraamde opbrengst voor de Albert Schweitzerschool stijgt van tien tot veertien mille en voor de Prof. Dr. Gunningschool op welke school men de nieuwe verordening eveneens wil toepassen, zij het met een verschillend ta rief van 2500 tot 3125. De verhoging lijkt op het eerste gezicht vrij groot, doch men mag niet uit het oog verliezen, zo schrijven B. en W. in de mo tivering van het voorstel, dat het oude ta rief geldt van 1948 af en de kosten sedert dien met meer dan 100 percent zijn ge stegen. Een verhoging met dit laatste percentage acht het college, gelet op het principe van de draagkracht, niet verant woord. Wel wenst het vast te houden aan het betalen van een verplicht minimum bedrag met het oog op de kosten van ver pleging en voeding, waarin de kosten van schoolmelk enzovoorts zijn begrepen. In Heemstede is de laatste jaren ge werkt aan de vervanging van de gasver lichting door elektrische straatverlichting. Met de verbetering van de verlichting in de Indische buurt willen B. en W. thans verder gaan. Vooral de Javalaan dient drin gend 'een betere verlichting te krijgen. Voorlopig zouden-B. ,ep W. de .yKej-lifibti$g willen verbeteren in de Javalaan, de Lom-; bokstraat, BiUifpjastr.aat, Celebesstraat; Borneostraat en een gedeelte van de Su- matrastraat. In totaal zullen 36 lichtmas ten van 5,5 meter hoogte worden geplaatst. De kosten van aanschaffing, plaatsing en aansluiting van de lichtmasten worden ge raamd op 16.000.-. B. en W. vragen de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Tevens vragen zij een krediet van ƒ23.525.- voor een gedeeltelijke aanleg van buizen voor gas en water in dc Rivie renbuurt. Met het bouwrijp maken van de terreinen hier is al een begin gemaakt. Zaterdagmiddag hebben de afdelingen ..Jeugdland", „Klarenhof" en ..Flora" van het Haarlems Speel tui nverbond op de tuin van laatstgenoemde afdeling aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem- zuid-west gezamenlijk een groot lentefeest gevierd. Voorafgegaan door het trommelcorps van de speeltuin „Frans Hals" en door de drumband van de padvinders trokken on geveer negenhonderd kinderen vanaf het Brouwersplein en het Theems'plein naar het feestterrein. Daar beleefde de jeugd veel plezier aan de twee toneelstukjes die door het gezelschap ,.De Vonk" werden op gevoerd. Veel bijval viel ook de mondac- cordeonclub van de speeltuin „D.V.S." on der leiding van de heer C. Bakker ten deel. Het hoogtepunt van de middag was na tuurlijk het uitdelen van de versnaperin gen. Al met al kan de leiding van de drie genoemde speeltuinen op een geslaagd festijn terugzien. Een twintigjarige Amsterdammer, die zondagmiddag om vijf uur met drie vrien den op de Hoge Duin- en Daalseweg in Bloemendaal met grote snelheid naar be neden fietste, raakte de eleboog van een daar wandelende Haarlemmer. De jonge man smakte tegen de grond en werd be wusteloos in het Marinehospitaal opgeno men. Waarschijnlijk heeft hij een zware hersenschudding. Aanvankelijk liet zijn toestand zich ernstig aanzien. Vanmorgen kon men enige verbetering spreken. De eerste rit van de zomercompetitie, die zondag door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aart sportpark" werd gehouden, is bij de A- en B-klassers gewonnen door Leo Nijssen. Hij verraste Frans Vaars en Aad Konings, die elkaar angstvallig beloerden, in de eindsprint. De uitslag luidde: 1. Nijssen, de 30 km. in 46 min. en 30 sec.; 2. F. Vaars, 3. Ko nings, 4. Walters. Uitslag C-klasse: 1. Vergers, de 25 km. in 41 min. en 38 sec.; 2. Jansen, 3. Van Steyn, 4. Croese. Op excursie. De vereniging „Oud Heemstede-Benn^broek" gaat weer een begin maken met het organiseren van diverse excursies. De eerste zal plaats hebben op zaterdag 6 ju:.i en hef doel is de oude keizersstad Nijmegen. Onbe. meer zal hier het stadhuis worden bezocht. De regionale wedstrijden die de afde ling Amsterdam van de KNAU op de sin- telbaan aan het Olympiaplein in Amster dam hield blonken qua organisatie zeker niet uit. De wedstrijden liepen bijna an derhalf uur te laat af. Doch ook de presta ties bleven aan de matige kant. Zo won Molenaars van „Haarlem" met een sprong van 1.55 m. het hoogspringen, voor de C- junioren, terwijl deze atleet toch zeker goed is voor een hoogte van 1.60 m. Weyers liet overduidelijk zien, dat de 1500 m. nog niet direct de meest geschikte afstand voor hem is, getuige de tijd van 4.25.1 sec., waarmede hij overigens deze afstand won. P. Mascini won het pols stokhoogspringen bij de A-junioren met een sprong van 2.70 m. en de 4x300 m. junioren was voor Haarlem in 2 min. 40 sec. En dat was ondanks dc overwinning toch eigenlijk ook al niet direct een beste verrichting. En daarom was het gelukkig dat de C-junior Thuis zowaar toch nog voor een prima prestatie zorgde door de 80 m. in zijn categorie te winnen in 9.5 sec. waarmede hij zich als talentvol sprinter aandiende. En ook Molenaars deed nog van zich spre ken door het discuswerpen in de C-groep te winnen met een worp van 36.67 m., waarmede hij een nieuw Haarlems record vestigde. J. Dobbelaar van Atmodes won de 80 m. meisjes B in 10.2 sec. J. van Duffe len won de 60 m. meisjes C in 8.1 sec. en werd tweede hij het verspringen met een goede sprong van 4.85 m. Atmodes bereikte een tweede plaats op de 4x80 m. meisjes B in 42 sec. Tijdens de nieuwelingenwedstrijden, die Suomi op de sintelbaan Watervliet in Velsen-Noord hield, is een Atmodes-ploeg met goede resultaten voor de dag geko men. Het hoogspringen in de D-klasse werd gewonnen door mej. Bouman met een sprong van 1.25 m. Op de 100 m. dames B werd deze atlete iweede met een tijd van 13.2 sec. Mej. Wijkhuizen werd tweede op de 100 m. in de D-eategorie in 14 sec., na dat zij in de serie een tijd van 13.9 sec. had genoteerd. Mej. v. d. Aar werd derde op de 200 m. dames D in 31 sec., terwijl op dit nummer in de C-klasse een vierde plaats was weggelegd voor mej. Van Eg- mond in 29,6 sec. Mej. De Graaf bezette met een stoot van 8.66 m de tweede plaats op het. kogelstoten in D-klasse. Mej. Van Waveren won het speerwerpen in de C- klasse met een worp van 28 m. Bij de 4x100 m. estafette ging Atmodes na Blauw-Wit als tweede over de finish in 55.8 sec., doch een foutieve wissel werd de oorzaak van disqualificatie van de Haarlemse ploeg. De enige ..Haarlem"-atleet, die aan de wedstrijden in VelSen deelnam, was Vis sers. Hij nam drie nummers voor zijn re kening. Op de 200 m. werd hij tweede in 23.5 sec., terwijl hij het polsstokhoogsprin gen en het. verspringen in de D-klasse won met resp. 2.60 m. en 6.05 m. Tijdens de jeugdwestrijden. die de af daling Amsterdam van de KNAU gisteren op de sintelhaan in Amsterdam organi seerde, werd mejuffrouw Ficfoor derde op het hoogspringen met een goede sprong van 1.35 m. Ook de tijd van deze atlete op de 100 m., 13,2 sec., mag oen goede verrich ting worden genoemd. Mejuffrouw Ban ning noteerde op deze afstand 13.5 sec. De 4 x 100 m. estafette legde de Gita-ploeg af in 56,4 sec. Op de sintelbaan Watervliet in Velsen- Noord kwam mejuffrouw Van Zutphen tot een goede tweede plaats op het discuswer pen in de D-klasse. Zij wierp 26,55 meter. Mejuffrouw Van Huystee stootte in de C- klasse de kogel 9.68 meter ver en deze prestatie bleek ruimschoots voldoende voor de eerste plaats. Bij het speerwerpen eiste mejuffrouw Van Huystee de derde plaats op met een worp van 23,57 meter. Parachutes daalden in zee Reddingboten uit IJmuidcn, Noordwijk, Zandvoort en Scheveningen, enige sche pen op de Noordzee, vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst uit Valkenburg, de loodsboot en de loodsafhaler uit IJmui- den en de sleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller uit lJmuiden hebben zaterdag in de voormiddag geruime tijd tevergeefs gezocht naar een vliegtuig dat in zee zou zijn gestort. Een I.Tmuidc- naar had het eerst alarm geslagen. Hij zou èen vuurrode bol hebben gezien en kort daarna een parachute in zee hebben zien dalen. De grootscheepse reddingsactie, die aanzienlijke bedragen heeft gekost, werd op gang gebracht door de 32-jarige ge zagvoerder van de kustvaarder „Relia ble", welk schip in de oostelijke binnen haven van lJmuiden lag. De kapitein de monstreerde zijn bemanning namelijk de werking van enige afgekeurde „flares" vuurpijlen die rookontwikkeling te zien geven en van parachutes zijn voorzien. De gezagvoerder realiseerde zich niet dat de pijlen ten gevolge van de krachtige oostelijke wind zo ver zouden afdrijven en zo alarmerend zouden werden. Het personeel van de dienst gas en wa ter in Velsen maakte een einde aan de onzekerheid door de Velsense politie er op attent te maken dat er een brandend voorwerp aan een parachute hij het be drijf was neergedaald. Later werd er weer een vuurpijl afgeschoten, waardoor de politie de plaats waar dit geschiedde, kon bepalen. Volgens de politie was de kapitein erg geschrokken van de gevolgen van zijn „demonstratie". By een verkeersongeluk op de autobaan tussen Frankfort en Keulen in Duitsland zijn in de afgelopen nacht een Haarlem mer en een Heemstedenaar om het leven gekomen. Twee „vrouwelijke mede-inzit tenden van de verongelukte auto zijn ern stig gewond in een ziekenhuis in Sicg- burg opgenomen. De overleden slachtoffers zijn de 31- jarige heer D. Bosch uit. Heemstede en de 32-jarige heer V R. de Mijttenaere uit Haarlem. Voor het leven van de 24-jarige mej. M I. Slot uit Haarlem wordt ge vreesd. Ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond werd de 25 jarige echtgenote van de heer De Mijttenaere. Liet ongeluk is volgens de politie ge beurd nadat de personenauto waarin de Nederlanders zalen bij het inhalen van een vrachtwagen met oplegger kwam te slippen e# tussen de vrachtwagen en de oplegger schoof. De Nederlanders waren op.de terugreis van een vakantie.- die zij in Zwitserland hadden doorgebracht. Nog een Nederlander verongelukt Zondag is tengevolge van een auto- ongeluk hij Augsburg de 32-jarige masseur G. E. Bakker uit Purmerend om het leven gekomen. Zijn vriend, de 38-jarige uit gever P. E. M. Brandt uit Bussum, met wie hij zaterdag per auto uit Nederland was vertrokken voor een reis door Joego slavië. werd niet levensgevaarlijk gewond. Met onder meer een kaakfractuur werd de heer Brandt in het ziekenhuis te Augs burg opgenomen waar hij vermoedelijk enige weken zal moeten verblijven. De auto. waarin de heide Nederlanders zaten, sloeg bij het ongeluk over de kop en werd geheel vernield. De finale van de eenakterwedstr{jd voor de landelijke personeelsverenigingen van de n.v. Van Gend en Loos is zaterdag in Haarlem gehouden. Enige ivekcn geleden waren voor dit concours in Den Haag, Breda en Zutphen de voorwedstrijden ge houden, die respectievelijk zijn gewonnen door de toneelclubs uit Den Haag, Nij megen en Utrecht. En het zijn dan ook deze spelers geweest, die elkaar zaterdag in het Concertgebouw in de finale hebben bestreden; met als inzet het. door de di rectie als loisselprijs beschikbaar gestelde fraaie zilveren masker. De deelnemende clubs gaven een reprise van de eenakter waarmee zij deze finale hadden bereikt. Zo kwamen de Hagenaars met „Ridder zonder vrees", een flauwe en onbenullige klucht, met als hoofdfiguren de traditionele pantoffelheld en zijn bazige echtgenote. Zij moesten weer uitgerekend Janus en Eulalia heten! De in het pro gramma niet. met name genoemde schrijver sfchoot kennelijk zelfs voor dit zwakke stukje nog in fantasie tekort., want w\j konden enkele dialogen beluisteren, die rechtstreeks uit een oude Franse klucht waren overgeschreven. Zo letterlijk, dat hier niet van een toeval sprake kan zijn. Overigens was ook de voorstelling dikwijls ver beneden de maat, zodat, de Hagenaars destijds geen sterke tegenstanders moeten hebben gehad om met een dergelijke on bevredigende voorstelling de finale te kunnen bereiken. Verdienstelijker was de opvoering van de club uit Nijmegen, die de eenakter „De boze geest" van dr. P. H. Schroder speelde. Een amusante historie over de perikelen van de samenwoning, waarbij tenslotte door de alomtegenwoor dige Amor 'n oplossing aan de hand wordt gedaan. In deze voorstelling kon vooral een bijzonder knappe en geestige typering var. de rebelse grootvader worden be wonderd. De beste prestatie werd echter door de Utrechtenaren geleverd in „D.P." een navrante eenakter van Andries Poppe, die zich afspeelt in de naargeestige om geving van een kamp voor ontheemden. Geheel vlekkeloos is deze opvoering ook niet geweest, voornamelijk omdat de spelers de neiging tot een teveel aan dra matische accenten niet konden onderdruk ken, met uitzondering van Chr. Schimdt, die een waarlijk beklemmend-satarische Bronek speelde. Direct na afloop maakte de jury be staande uit mevrouw B. L. Cramer Ver mijt (Utrecht) en de heren J. F. de Vries (Bilthoven) en J. B. Th. Wilbrink (Utrecht) de uitslag bekend. De heer De Vries sprak er zijn teleurstelling over uit, dal de toeschouwers de publieksprijs hebben toegewezen aan de Hagenaars, die volgens het oordeel van de jury juist voor de laaste plaats in aanmerking kwamen. Van daar dat de officiële wisselprijs werd toe gekend aan de vertolkers van „D.P." uit Utrecht, mét welke beslissing de jury tevens de richting heeft willen aanwijzen voor het. genre, dat in de toekomst ter ver hoging van het peil dezer wedstrijd dient te worden opgevoerd. Aldus was de twee de prijs voor de toneelclub uit Nijmegen. De heer A. Peereboom ontving de persoon lijke prijsAmor zijn prima gespeelde groot vader in „De boze geest". Zondagavond kwart over zes is een 24- iarige motorrijder uit Hillegom bij een aanrijding op de Tweede Doodweg in Vo gelenzang gewond. Een hem tegemoet ko mende automobilist haalde enige achter elkaar rijdende fietsers in. De motorrij der had nagenoeg geen ruimte meer om te passeren en reed frontaal op de auto in. De man viel en werd naar het Marine hospitaal gebracht. Hier bleek zijn letsel niet ernstig te zijn en hij kon naar huis gaan. TWEE MAAL heeft zater dagmiddag op hef. Haarlem terrein de aanvoerder van de Haarlemse gemeenteraad, langbenige, wijdlopige Spek oog in oog gestaan met de overwinning. De stand in de wedstrijd tegen de journa listen was op dat moment 11. De vermaarde crack nam zijn aanloop voor een strafschop en knalde de bal ver naast. Een zucht van teleurstelling voer over de tribunes. Maar scheidsrechter Kiek Smit had een overtreding geconstateerd. Weer wees hij naar de stip. Weer plaatste Spek zich achter de bal. Weer zoefde het leder ver naast. Voorzeker had de raad een voorsprong op dat ogenblik verdiend. Er werd beter ge combineerd. Er zat meer ver hand in, meer snelverband. Maar het beslissende schot bleef uit. Spek had het niet bij zich. „Ik miste het pas tijdens de wedstrijd", zo ver klaarde hij. „Ik had het zeker thuis". Ook Proper liet het overeenkomstig de verwach tingen links'liggen. Alleen de vaak veropdrin- gende Beet.s en de dartele Bet- tink stelden de doelman der journalisten op de proef. Wat de raad miste waren mannen als Vente en Lagendaal. Wanneer Smit hen niet zo krachtdadig ter zijde had ge staan door een weergaloos doelpunt van de journalist De Graaf Bierbrauwer af te keuren, zou de wedstrijd met een gedecideerde nederlaag voor de raad zijn geëindigd. Nu werd het 11. Een merk waardige uitslag wanneer men bedenkt dat het ook 41 of zelfs 14 had kunnen zijn. Het begin was voor de raadsleden. Zij bezetten het middenveld. Ze drongen de journalisten ver terug. Het werd duidelijk dat de raad de pers wilde breidelen en er een besloten zitting van ma ken. Nog net op tijd werden de persmannen zich van hun verantwoordelijkheid tegen over het publiek bewust. Maar klaarblijkelijk volgden zij een verkeerde tactiek. Ze rekenden nog te veel op een brede basis. Die was er niet. De raad speelde individueel. Het was aardig. Er zat pit in. De bal kleefde aan de voet. De journalisten prulsten. Een sierlijke speler als David Ko ning bijvoorbeeld werd te weinig gelegenheid gegeven met zijn befaamde pas de deux de bal in de orkestbak te werken. Kramer (Telegraaf) hield er te veel de ganzepas in. Van Strien (filmnieuws- operateur) bewoog. Het lukte niet. En tenslotte was er dan nog altijd Voogd, de ver maarde keeper, die telkens zijn burger moed gaf. Na de rust vielen de klap pen. Eerst sloeg de raad toe. Balm joeg de bal achter Kooi- stra. Met een fijn schot sloeg daarna De Graaf Bierbrauwer Voogd. Toen Spek zijn penal ties had gemist en opnieuw De Graaf had gescoord zette Smit snel de buitenspelval in werking en keurde het doel punt af. Verwoed werd er toen nog gestreden. Ineens was er mooi voetbal dank zij voedend werk van Neelissen. Smit floot zoals hij nog nooit in zijn rijk voetballeven had gefloten. He laas, het baatte niet. De par tijen kreunden onder het ge weld der aanvallen, maar de verdedigingen hielden stand. Er was geen doorkomen meer aan. Op het veld niet en niet op de eivolle tribunes. Een flink aantal strafschoppen moest na afloop van de wed- Een. wel bijzonder hoge voor zet voor het doel van de raadsleden. Doelman Voogd ziet met ongerustheid de bal, hoog uit de lucht, naderen. strijd de beslissing brengen. Met één doelpunt, meer zege vierden de journalisten. Wan neer wij het spel nog eens op de keper beschouwen, moeten wij zeggen, dat de keepers ons nog het best zijn bevallen. Na afloop reikte de wethou der van Sportzaken, de heer D. J» A. Geluk, de beker in één der kleedkamers uit aan de captain van het winnende team, spil Eddy Koning. Na jarenlang in de anti-chambre van de raadszaal te hebben gestaan, komt dus nu de tro fee weer in het hegeerde be zit van de Haarlemse pers Eén ding moet ons nog van het hart: de beker is door de raad slecht onderhouden: de erewijn smaakte knap stoffig. De beker staat nu, mooi op gepoetst, op het bureau van 'oalgetter Hans de Graaf Bier brauwer. Zoals reeds eerder bericht werd, bestaat het Koninklijk Nederlands Zangersverbond honderdvijfjaar en zullen er ter gelegen heid van dit feit een aantal lustrumcon certen gehouden worden in verschillende steden des lands. Als onderdeel van deze viering had zaterdagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam een concert plaats waaraan door zeven koren van het gewest Noordholland werd medegewerkt. Het programma, dat vier Nederlandse werken bevatte, werd geopend met; „Hart van Nederland", een tweedelig koorwerk van Oscar van Hemel op teksten van Ber- tus Aafjes. Een discrete, aan het oude volkslied verwante melodievorming js veelal gezet tegen een op enkele grond motieven gebouwde begeleiding van blaas instrumenten en slagwerk. Het geheel munt uit door overzichtelijkheid van klank, al kan men zich afvragen of de soberheid van het contrapunt niet een ge mis aan contrast opleverde. Van geheel andere aard was „Man is a tool-using animal" van de jonge Rotter damse componist Hans P. Keuning. Hier eer ritmische stuwkracht, een felheid van articulatie, die niet zelden associaties met de jazz opriep. Zeer effectvol was het samengaan van een fragmentarische tekst behandeling in het koor met een driftig rukken en schokken van het instrumenta rium: twee piano's, blaasinstrumenten en slagwerk. Een compositie met een eigen gezicht die echter sterker geweest zou zijn bij een grotere concentratie. De ritmische spanning vond geen pendant in dichtheid van vorm. Deze twee werken werden goed vertolkt door het mannenkoor „Apollo" uit Amsterdam onder leiding van Carel Laóut, leden van de Koninklijke Militaire Kapel, Hans de Jong en Pierre Palla (piano). Léon Combé (bariton). Omtrent het overige gedeelte van dit concert kan ik kort zijn. Een zeer goede beurt maakten de beide Haarlemse man- nenzang-ensembles „Caecilia" en „Zang en Vriendschap" in twee composities van Die- penborek. met medewerking van Bert van 't Hoff (tenor) en Albert de Klerk (orgel); hef „Gloria" uit de „Missa in die Festo" r.r de „I-I.ymnus de Spiritu Sancto", respec tievelijk onder leiding van Jack P. Loorij en Anton de Beer. Hierover is naar aanleiding van de uit voering te Haarlem nog onlangs met lof geschreven. Na de pauze werd het programma zeer verkort doordat men van een cyclus op tekst van Mörike door de hedendaagse Duitse componist Walter Rein slechts het eerste lied hoorde. Ik kreeg niet de indruk dat men veel gemist heeft aan de rest van deze-coer-Duitse „Gemütlichkeit" met be geleiding van drie hoorns. Genoegelijker was dan nog het ook nogal volkse „Tocondemur Socis" van Jacquet Reuland, studentikoze feestvreugde op middel eeuws-Latijnse tekst. De uitvoerenden waren de mannenkoren uit Krommenie, Zaandam en Zandvoort, onder leiding van Johan van der Meer. Sas Bunge Op verzoek van het college van Gede puteerde Staten van Noordholland moet de Haarlemse gemeenteraad zich opnieuw uitspreken over de voorgenomen oprich ting van een rooms-katholieke vormings- school voor de detailhandel. B. en W. van Haarlem nodigen de raad uit zich woens dag opnieuw over deze kwestie uit tc spreken, onder mededeling van het feit, dat drie leden van het college er voor zijn dc gevraagde noodzakelijkhcidsverklaring te verlenen en drie anderen daar tegen waren. Wij herinneren eraan, dat de raad reeds twee keer een uitspraak over deze kwestie heeft gedaan. De eerste keer op 17 juli 1957, toen de raad met 19 tegen 11 stemmen een motie-Voogd aannam, waarin het col lege van B. en W. werd uitgenodigd op korte termijn besprekingen te openen, ten einde pogingen in het werk te stellen te komen tol een detailhandelvakschool op algemene basis, waarin alle levensbeschou welijke richtingen zouden zijn vertegen woordigd en waarbij aan de eisen van elke levensbeschouwing voldaan zou kunnen worden. Daarna nam de raad op 23 april 1959 met 23 tegen 10 stemmen een voorstel van B. en W. aan. waarin werd uitgesproken, dat de totstandkoming van een algemene school zou moeten prevaleren boven die van een rooms-katholieke school. Het schijnt, dat men bij Gedeputeerie Staten deze uitspraak niet duidelijk genoeg vond, omdat niet met zoveel woorden is gezegd, dat de raad de stichting van een rooms-katholieke detailhandel vakschool afwijst. Vandaar het verzoek van G.S. aan de raad zich opnieuw uit te spreken. B. en W. van Heemstede hebben de ge meenteraad voorgesteld de overeenkomst met het Bureau collectieve ziektekosten verzekeringen voor ambtenaren op te zeg gen en toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling voor ziektekostenvoorziening ten behoeve van ambtenaren in Noordhol landse gemeenten. De overeenkomst met het betreffende bureau loopt per 31 juli af. Hef bureau wil deze overeenkomst wel verlengen, maar dan zou de verzekerings premie moeten worden verhoogd. Toetreding tot de nieuwe regeling zal in vergelijking tot de oude overeenkomst voor de gemeente jaarlijks een voor delig verschil van ongeveer zevenduizend gulden opleveren. Bij betaling van de nieuwe premies zou dit verschil zelfs f 13.000 per jaar bedragen. De gemeente ambtenaren betalen bij de nieuwe regeling 2,2 percent van hun salaris aan de ziekte kostenregeling. zijnde de helft van de ver zekeringspremie. De gemeente draagt even eens 2,2 percent van de salarissen aan premie bij. Wel zwemmen. De farmaceutisch in specteur van de volksgezondheid in de pro vincie Zuid-Holland deelt mede, dat het advies aan de burgemeesters in zijn res sort om gezien de opgetreden vissterfte liet zwemmen in open water, ten aanzien waarvan beduchtheid voor besmetting be stond. te verbieden, met ingang van heden is ingetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10