Pogingen om immigratie in Amerika te verruimen li KONING LEOPOLD BEREID BOUDEWIJNS RESIDENTIE LAEKEN TE VERLATEN Bijdrage tot vermindering van spanning tussen hof en regering Russisch ultimatum verstreken West-Berlijn merkt niets en bondig Misschien een bescheiden verbetering WOENSDAG 27 MEI 1959 Drie voorstanders van de rassenscheiding in Little Rock weggestemd Raul Castro wordt vermist op een reddingsvlucht Kroesjtsjev's schoonzoon wordt hoofdredacteur van de Izvestia Kroesjtsjev eert Dulles' nagedachtenis Défilé langs de baar in Washington Kroesjtsjev waarschuwt Italië en Griekenland Raketbases in A Ibanië als represaille Russische diplomatenvrouw en kind in Londen vermist Geschenk van Bondsregering voor Anne Frank huis Sociale hijstand is geen maatschappelijk werk Jaarprijzen van Genoot schap voor reclame Kloosteroversten opgelicht Meisje viel van 10 meter hoge brug in kanaal Van onze correspondent in Brussel) De soms scherpe tegenstellingen tus sen de Belgische regering en het Bel gisch vorstenhuis kwamen gisteren even plotseling als onverwacht tot een climax. Koning Leopold heeft aangeboden het kasteel van Laeken te verlaten en elders zijn residentie te vestigen. De regering beraadslaagt over dit verzoek. De Brus selse „Soir" juicht het gebaar van ko ning Leopold toe en noemt het een be langrijke bijdrage tot de ontspanning van de sedert enkele maanden geladen at mosfeer. Nu zullen de Belgen weten, al dus het blad, dat koning Boudewijn het enige staatshoofd is. In te vele gevallen is het grondwettelijk systeem vervalst geweest door het optreden van hovelingen uit de omgeving van de koning, personen die ten opzichte van de grondwet slechts particulieren zijn, maar die allerlei ini tiatieven namen, waarvan de regering niets afwist en die handelden alsof de re gering niet bestond. Al die intriges, zo zegt het blad, hebben een politieke malai se geschapen, die de indruk wekte dat er in België een nieuwe koningskwestie was ontstaan. Gelukkig, aldus de „Soir", is zulks niet het geval. De Belgen hebben bewezen, dat zij zeer goed onderscheid kunnen ma ken tussen de daden van de regerende vorst en de intriges van zijn omgeving, dit wil zeggen van zijn familie zowel als van de hovelingen. De beslissing van koning Leopold is, naar gisteren in de Wetstraat (straat waar het parlement is gevestigd) kon worden vernomen, genomen na een telefoonge sprek tussen de premier Eyskens en ko ning Boudewijn, die zich nog in Amerika bevindt. Waar koning Leopold, prinses Li- liane en hun kinderen zullen gaan wonen is nog niet bekend. Het meest verblijft de koninklijke familie in haar kasteel in de Ardennen te Ciergnon of in haar villa te Ostende. Zal men nu spoedig' de rust zien weer keren, zodat het huwelijk van prins Al- bert en prinses Paola in een feestelijke stemming kan worden voltrokken? Voor lopig ziet het ernaar uit, dat er over dit huwelijk nog heel wat te doen zal zijn. De grote politieke spanning lijkt wel te zullen verlopen al heeft de socialistische Tweedee-Kamerfractie gisteren nog drin gend een verzoek tot interpellatie van de regering ingediend en in een motie geëist, dat prins Albert burgerlijk in Brussel zal trouwen. Men weet echter reeds dat zulks onmogelijk is, daar de paus aan dit ver zoek niet kan voldoen. Men trouwt in Va ticaanstad kerkelijk en, zoals overal el ders in Italië, is dat huwelijk ook burger lijk rechtsgeldig. Er is dus maar een op lossing: het huwelijk zowel religieus als burgerlijk in Brussel voltrekken en be danken voor de hoge eer om door de paus persoonlijk te worden getrouwd. Dit zou echter bij de stand van de huidige onder handelingen leiden tot diplomatieke ver wikkelingen tussen de rooms-katholiek- liberale regering van België, het Belgisch vorstenhuis en het Vaticaan. Men zou het beschouwen als een persoonlijke beledi ging voor de paus. Het is dus wel zeer onwaarschijnlijk dat er op de beslissing zal worden teruggekomen. Hofkliek De achtergrond van deze kwestie is niet zo zeer 't religieuze huwelijk van de prins, ofschoon de socialisten in België in het verleden steeds grote verdedigers zijn ge weest van het exclusief burgerlijk huwe lijk. De werkelijke achtergrond van de kwestie is de gespannen verhouding tus sen de ministers van de regering-Eyskens en bepaalde personaliteiten van het hof, zowel uit de omgeving van koning Boude wijn als van koning Leopold. Het zijn die hovelingen, die er verant woordelijk voor zijn, dat premier Eyskens pas enkele uren voor de officiële bekend making van de verloving van prins Al- bert, aan de Italiaanse bruid werd voorge steld. De adellijke heren denken, dat zij nog in de middeleeuwen leven. Zij hou den hun aristocratische hebbelijkheden hoog tegenover iedereen die niet van adel is, zo hoort men in de politieke kringen zeggen, alsof er in 1950 in België geen ko ningskwestie is geweest. De omgeving van de koning zou ook on geveer vijftig benoemingen of bevorderin gen van ambtenaren hebben tegengehou den, waar normaal wordt verwacht dat de koning de koninklijke besluiten zonder verder onderzoek tekent. De socialistische „Peuple" schreef giste ren, dat een socialistisch minister van de vorige regering aan koning Boudewijn ge zegd had, dat hij hem nooit in de derde persoon zou aanspreken en ook niet ach teruit gaande het bureau van de koning zou verlaten, zoals een ouderwetse eti quette aan het Belgisch hof nog schijnt te eisen. Koning Boudewijn had die twee „voorwaarden" met een glimlach van de socialistische bewindsman aanvaard en had steeds de bezoeker tot aan de deur van zijn bureau vergezeld, aldus het so cialistisch partij-orgaan. Enkele ministers van de huidige regering Koning Boudewijn durven de koning niet openlijk en oprecht de zaken te zeggen, zoals zij ze menen te zien. Zij geven de koning of zijn adviseurs steeds gelijk, maar gaan dan hun vrien den in het parlement inlichten, die het aan de journalisten door vertellen. Wanneer het verhaal dan in de kranten komt is het uit gegroeid tot een incident. Tot nu toe waren de meeste zaken niet uitgelekt, maar de herrie rond het huwelijk van prins Albert heeft de tongen losgemaakt. Het samenwonen van koning Boudewijn met zijn familie, in de eerste plaats met koning Leopold, wekte onvermijdelijk de indruk, dat koning Boudewijn zijn vader over alle belangrijke staatskwesties raad pleegde, terwijl verwacht werd dat koning Leopold zich geheel uit het grondwettelijk en gouvernementsbeleid zou terugtrekken. Het was de vorige socialistische premier Van Acker, die aan koning Leopold de op dracht gaf een nationale commissie van het wetenschappelijk onderzoek in België en Belgisch Kongo te presideren, maar een socialistische premier schijnt wat niet zo paradoxaal is als op het eerste ge zicht lijkt meer te kunnen toegeven aan een koning dan een premier van een rooms-katholiek-liberale regering. (Belga) In de Belgische pers is in de afgelopen weken critiek geuit wegens het vermeende voornemen van koning Leopold om op het terrein van het paleis van Laeken een nieuw paleis voor zichzelf te laten bouwen. Verscheidene bladen ver klaarden toen dat het beter zou zijn als koning Boudewijn Laeken voor zich al leen had en koning Leopold zich elders vestigde. (Van onze correspondent in Washington Wanneer er in, Washington pogingen ondernomen worden om het aantal immi granten te vergroten, spitst een Nederlan der de oren. Amerika laat jaarlijks uit di verse landen slechts een bepaald aantal emigranten toe en in Nederland zijn er al tijd meer gegadigden dan volgens het quo tum toegelaten kunnen worden. Sommige senatoren zijn thans gekomen met wets ontwerpen om de immigratie te verrui men. Een radicale herziening van het quotum-systeem moet men niet verwach ten. Op zijn best komt het tot enige ver ruiming van immigratie-mogelijkheden. Zonder de goede bedoelingen van her vormers in twijfel te trekken, moet men wel in gedachten houden, dat er in 1960 belangrijke verkiezingen gehouden wor den. Zowel senator Kennedy als senator Humphrey (twee Democratische preten denten voor het presidentschap) heeft zich actief getoond ten bate van meer immi gratie. Dat moet een goede indruk maken on grote delen van het kiezerscorps, bij voorbeeld op Amerikanen van Italiaanse of Poolse herkomst, die gaarne meer men sen uit hun vroegere land naar Amerika willen zien komen. Verder viel het op, dat de beide senatoren van de staat New York Javits en Keating pleitten voor meer im migratie. New York is een staat met bij zonder veel kortgeleden overgekomen im migranten. Senator Javits zelf is een zoon van immigranten en zijn New Yorkse col lega Keating is een kleinzoon van „land verhuizers". Die New Yorkse senatoren moeten wel beseffen, dat hun pleidooi po pulair zal zijn bij hun kiezers. Nogmaals, zij die thans de strijd heb ben aangebonden voor verruiming der im migratie, kunnen ten volle overtuigd zijn van de wenselijkheid daarvan, doch hun actie komt tevens ten goede aan hun po litieke aspiraties. Dit laatste kan men lang niet zeggen van alle senatoren, vandaar dat een herziening der immigratie-wet niet van een leien dakje behoeft te gaan in het Congres. De quota-verdeling van de bestaande immigratie-wet komt vooral ten goede aan kandidaten uit Noordwest-Europa. Ne derland komt er met een goede driedui zend per jaar niet al te best af, maar Groot-Brittannië heeft een quotum van ruim 65.000 en West-Duitsland van bijna 26.000. Welke gronden men officieel ook aanvoerde, de wet past een zekere discri minatie toe tegen immigranten die kleur ling zijn en zelfs tegen hen die komen uit Zuid- of Oost-Europa. Groot-Brittannië en West-Duitsland maken hun jaarlijks quo tum lang niet vol. Het Italiaanse quotum nog geen 6.000, is miniem in vergelijking met het aantal gegadigden. Overhevelen? Wat de bescheiden hervormers in de Senaat thans voorstellen, is geen radi cale herziening van het quotum-systeem, doch een verruiming der kansen voor di verse immigranten. Het maximum, dat thans per jaar in totaal wordt toegelaten, is 150 000. Javits en Humphrey willen daar ongeveer 215.000 van maken en Kennedy zelfs 250.000. Bovendien wil men de plaat sen die bijvoorbeeld Groot-Brittannië en West-1^ Island niet vervullen, toewijzen aan andere landen waar de drang tot emi greren groter is. Ook Nederland zou van dergelijke hervormingen kunnen profite ren. Kennedy's wetsvoorstel opent de mo gelijkheid, dat het Nederlandse quotum zou worden uitgebreid tot maximaal 5.000. In het buitenland heeft men nogal eens critiek op het immigratiebeleid van de Verenigde Staten. Men moet echter niet vergeten, dat dit land sedert de oorlog veel gedaan heeft om het lot van tal van po litieke vluchtelingen te verlichten. Na de laatste oorlog waren er ongeveer twee mil joen politieke vluchtelingen; van wie er 450.000 een toevlucht hebben gevonden in Amerika. Op 1 juli 1959 begint het „vluchtelingen- jaar". De leden van de UNO zullen in die periode energieke pogingen in het werk stellen, een groot deel van de vluchtelin- gennood te lenigen. Op het Witte Huis te Washington is juist een conferentie gehou den om na te gaan wat Amerika tot de actie van dit jaar kan bijdragen. (Reuter) Het departement van Justi tie heeft het Congres gevraagd, de wet op de immigratie en het staatsburgerschap in die zin te wijzigen, dat er jaarlijks 10.000 vluchtelingen uit communistische landen kunnen worden toegelaten. De nor male nationale quota zouden met 65.000 immigranten per jaar moeten worden ver hoogd, terwijl de ongebruikte quota naar het volgende jaar zouden moeten kunnen worden overgeschreven. De immigranten quota zouden, volgens de voorstellen, op de bevolkingssamenstelling van de Ver enigde Staten in 1950 moeten worden ge baseerd en niet op die van 1920, zoals thans het geval is. De kiezers van Little Rock, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Arkansas hebben zich uitgesproken voor het aftre den van drie leden van de plaatselijke schoolraad die voorstanders zijn van ras senscheiding. Met 13.087 tegen 11.691 stem men werd uitgesproken, dat de voorzitter van de raad, McKinley, die leider van de voorstanders van segregatie is, kan aan blijven, evenals drie gematigde leden van de schoolraad. Voor gouverneur Faubus van Arkansas die voor de televisie tweemaal had aange drongen op het kiezen van personen, die de zaak der rassenscheiding toegedaan zijn, was de uitslag van de verkiezingen een ernstige tegenslag. HAVANA (UPI) Raul Castro, de broer van de Cubaanse premier en opperbevel hebber van de Cubaanse strijdkrachten behoort tot de inzittenden van een vlieg tuig dat bij de moerassen van Cienaga de Zapata (Zuid-Cuba) wordt vermist. Raul en Fidel waren dinsdag op inspectietocht door het zuiden van Midden-Cuba. De he likopter die hen tot vervoermiddel diende stortte neer toen de piloot alleen opsteeg om in een nabijgelegen kamp te gaan tan ken. Raul behoorde tot de bemanning van een vliegtuig dat opsteeg om de helikop ter te zoeken. De piloot is gevonden, on gedeerd. MOSKOU (UPI) Alexis Adjoebei, de 34-jarige schoonzoon van premier Kroesj- tsjev is aangesteld als hoofdredacteur van het Russische regeringsblad Izvestia. Sinds 1956 was hij hoofdredacteur bij Komsomolskaja Pravda, het orgaan van de Russische jeugdbeweging. Adjoebei behoorde tot de eerste groep Russische journalisten die in 1955 een bezoek brach ten aan Amerika. Hij schreef toen gunstig over de Amerikaanse levensstijl. Men verwacht, dat hij meer leven zal brengen in de Izvestia en de verslagge ving erin verbeteren. Hij is een van de jongste hoofdredacteuren die het blad ooit gehad heeft. In tegenstelling tot de meesten van zijn voorgangers heeft hij veel in het buitenland gereisd. Behalve hoofdredacteur van het blad van de communistische jeugdliga was hij ook lid van het presidium van de jeugd beweging. LONDEN (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft volgens radio-Moskou Dulles een vooraanstaand politicus genoemd. Op een bijeenkomst van arbeiders in Ti rana in Albanië betuigde hij aan de Ame rikaanse regering zijn deelneming met het overlijden van Dulles. De Russische minister-president zei dat er een belang rijk verschil bestaat tussen Dulles' poli tiek kort nadat hij minister van Buiten landse Zaken werd en kort voordat hij aftrad. Een gesprek van Dulles met de Russische eerste vice-premier Mikojan duidt erop dat Dulles afzag van het be strijden van het communisme in de Oost- europese landen. Dulles is een zeer be kwaam politicus geweest. Het spreekt vanzelf dat hij de belangen van zijn klas se heeft verdedigd, aldus Kroesjtsjev. WASHINGTON (Reuter) - Het Washing- tonse corps diplomatique heeft dins dag de laatste eerbewijzen gebracht aan Dulles, wiens stoffelijk overschot in de kleine gothische kapel van de Washing- tonse kathedraal stond opgebaard. Onge veer honderd hoofden van diplomatieke missies en familieleden van de overledene verzamelden zich in de Bethlehemkapel voor een eenvoudige dienst voordat 't pu bliek werd binnengelaten om langs de baar te gaan. Bij de aankomst was de met een vlag bedekte kist met militaire eer begroet. Een erewacht die om het half uur wordt afgelost, staat naast de baar. In het Huis van Afgevaardigden is voorgesteld in Washington voor Dulles een standbeeld op te richten. Vandaag op de dag van de begrafe nis zal in West-Duitsland van alle re geringsgebouwen de vlag halfstok waaien. LONDEN (UPI) De Russische pre mier Kroesjtsjev heeft gewaarschuwd dat hij raketbases in Albanië zal oprichten, als Italië en Griekenland Amerikaanse projectielen accepteren. Kroesjtsjev heeft dit, volgens Tass, gisteren verklaard tij dens een redevoering in de Albanese hoofdstad Tirana. Hij zei dat de Italiaan se regering onlangs, tegen de wil van het Italiaanse volk, heeft toegestemd in op richting van Amerikaanse raket-bases in Italië. Thans onderhandelen de Amerika nen met de regering van Griekenland over de oprichting van soortgelijke bases daar. Deze bases bedreigen de Sovjet-Unie, Al banië en andere socialistische landen. De Russische regering stelt voor van het Bal kan-schiereiland een eiland van de vrede te maken, zonder projectielen of kernwa pens. (Reuter) Kroesjtsjev verklaarde dat het duidelijk is dat de westelijke minis ters „niet tot overeenstemming willen ko men" in Genève. Hij waarschuwde: „In dien wij er niet in slagen een overeen komst te bereiken over een vredesver drag met beide delen van Duitsland, dan zullen wij een verdrag met Oost-Duitsland alleen sluiten". Hij voegde eraan toe dat de Sovjet-Unie zou trachten eveneens met West-Duitsland een vredesverdrag te sluiten. „Tijdig zal ook West-Duitsland begrijpen dat dit noodzakelijk is", aldus Kroesjtsjev. PARIJS (Reuter) Volgens het onaf hankelijke Franse blad „Le Monde" zou de Russische premier trachten neutrali sering van de Balkan en terugtrekking van Griekenland en Turkije uit de NAVO te verkrijgen, mogelijk door het denk beeld van de Roemeense premier Stica, voor een verbond van de Balkanlanden, te doen herleven. LONDEN (Reuter) Scotland Yard is begonnen met naspeuringen naar de vrouw en dochter van een adjunct-marine attaché van de Russische ambassade in Londen, die sedert zaterdag vermist wor den. De vrouw, de 35-jarige Nina Dimi- triev, die geen woord Engels kent en haar vijfjarig dochtertje Lena, zijn zaterdag uit Londen naar Hawkhurst in Kent vertrok ken, waar het ambassadepersoneel een weekeindverblijf heeft. Zij zijn er echter niet aangekomen. De adjunct-marine-attaché, kapitein Di- mitriev, woont nog maar kort in Londen. Hij zou op het ogenblik ziek zijn. Functio narissen van de Russische ambassade wilden geen commentaar leveren. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft dinsdagmiddag uit handen van de Duitse consul-generaal in de hoofdstad, dr. Carl von Holten, een be drag van 100.000 Duitse marken (ruim f 90.000) in ontvangst genomen, zijnde een bijdrage van de bondsregering en de bondspresident ten behoeve van het her stel van het Anne Frank huis. De burge meester gaf het geld op zijn beurt door aan mr. F. B. Bakels, voorzitter van de Anne Frank stichting, die met het inza melen van gelden beoogt het „Achter huis" aan de Prinsengracht nr. 263 nabij de Westermarkt, zowel te doen restaure ren als het in te richten in de staat waar in het verkeerde tijdens de bezettingsja ren, toen de families Frank en Van Daan daar waren ondergedoken. Bovendien wordt het voorhuis herbouwd tot interna tionaal jeugdcentrum en zal naast dit pand een studentenhuis verrijzen. De consul-generaal zei tijdens de korte plechtigheid te zijnen huize, dat „Het dagboek van Anne Frank" ook weerklank heeft gevonden in de Duitse bondsrepu bliek. Zijn regering heeft gemeend het streven te moeten steunen om te komen tot een gedenkteken, niet alleen als her innering aan de onschuldige slachtoffers van het nazidom, maar ook als waarschu wing voor het behoud van vrede en vrij heid. De bondspresident, prof. Th. Heuss, heeft, het bedrag van de regering aange vuld. Het geld was vergezeld van een brief waarin prof. ?Ieuss persoonlijk aan de Anne Frank Slichting getuigt van zijn ge voelens voor het onschuldig lijden van zo- velen en waarin hij zijn sympathie uit spreekt met het streven het Anne Frank huis te maken tot een internationaal ont moetingscentrum van jongeren. Adres van vakcentraleji: (Van onze correspondent in Bonn) Een dag als alle andere is voor West- Berlijn vandaag de 27ste mei 1959, de dag waarop het Russische „ultimatum" van 27 november 1958 afloopt. Zoals de West- berlijnse burgemeester Willy Brandt gis teren zei: „Het wordt een gewone dag. Ik moet helaas allen teleurstellen, die woens dagavond voor hun aanwezigheid in Ber lijn gerekend hebben op de uitreiking van medailles voor dapperheid Op 27 november van het vorige jaar zond de Russische regering aan de weste lijke regeringen nota's, waarin werd voorgesteld van West-Berlijn een ge demilitariseerde vrije stad te maken. Op een persconferentie te Moskou zeide Kroesjtsjev tezelfdertijd grootmoedig: het Westen heeft zes maanden om er over na te denken. Zou het voorstel niet wor den aanvaard, dan was er volgens de Russen geen basis meer voor gesprekken tussen de vroegere bezettingsmachten over de kwestie Berlijn. De Russen stel den voor gedurende een half jaar dus tot 27 mei 1959 geen veranderingen in de situatie aan te brengen. Wanneer er in die tijd echter geen overeenkomst zou worden bereikt, zou de Sovjet Unie haar bevoegdheden met betrekking tot West- Berlijn aan Oost-Duitschland overdragen. Dit dreigement is een dreigemeent ge bleven. Niet meer. Ook vandaag is er nog Russisch-Frans-Brits-Amerikaanse samen werking in de controle der land- en lucht wegen van West-Duitsland naar West- Berlijn. Maar sedert 27 november is er toch ook iets veranderd. De huidige con ferentie te Genève is een eerste produkt van deze verandering. Geen windeieren Voor West-Berlijn heeft het Russische ultimatum geen windeieren gelegd. Al waren er in de eerste weken na het ulti matum wel lieden, die hun kapitaal naar West-Duitsland lieten verhuizen, allengs bleek dat van West-Duitse zijde een stroom van opdrachten naar de West- Berlijnse industrie werd geleid. In de eerste vier maanden van dit jaar nam het goederenverkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland met 23 en dat naar West- Berlijn met 25 percent toe. Meer dan ooit mede dank zij Brandt's goodwill reizen wordt West-Berlijn in de weste lijke wereld beschouwd als een citadel van de vrijheid, ook al maakt niemand zich een illusie over het feit, dat een van de sleutels van die citadel te Moskou ligt. Hoe weinig serieus men overigens in de Russische hoofdstad hel dreigement van 27 november vandaag ziet, hoe demon stratief men blijk wil geven van zijn „onschuld" aan de spanning rond Berlijn, blijkt uit het feit dat Kroesjtsjev van daag in Albanië vertoeft, alsmede uit het bezoek van minister van buitenlandse zaken Gromyko aan Washington ter ge legenheid van Dulles' begrafenis. Ten overvloede gaf de Russische am bassade te Oost-Berlijn gisteren nog de verzekering dat het vandaag een rustige dag zal worden, omdat er onderhandeld wordt. Goed bezet Volgens een Brits weekblad hadden vele vreemdelingen uit angst voor de 27e mei hun biezen te West-Berlijn ge pakt en waren westwaarts gevlucht. Met alle stelligheid is dat te West-Berlijn ont kend. Hotels en pensions zijn ook van daag goed bezet, de vliegdiensten van West-Duitsland naar West-Berlijn als iedere dag bijna volgboekt. Congressen worden er ook vandaag in de stad gehou den, onder meer dat van het Internatio nale Pers Instituut, en vreemdelingen ziet men alom. Een dreiging hangt er niet boven de stad. De twee en een kwart mil joen inwoners leven in het besef dat het moeilijk kan zijn op een eiland der vrij heid temidden van een communistische zee te wonen, maar dat het zelfs op zo'n eiland veilig is als het Westen bereid blijft zijn beschermende hand over Oost- Duitsland heen uit te strekken naar West-Berlijn. (Reuter/AFP) Radio-Moskou heeft, evenmin als het officiële persbureau „Tass", gezinspeeld op het aflopen van het aanvankelijke ultimatum. Aan de grens van Berlijn waren vanochtend normaal Russische militairen op de controleposten en ook op het viermogendheden-centrum voor veiligheid in de lucht en in de ge vangenis voor oorlogsmisdadigers te Span- dau ging het werk normaal door. Het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" betwijfelt of men er wel goed aan had gedaan te spreken van „ultimatum". Kroesjtsjev heeft allijd gesproken over een „tijdslimiet", aldus het blad. Het overlegorgaan van de drie vakcen tralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. heeft zich in een adres tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gericht naar aanleiding van geruchten, als zou in overweging zijn om bepaalde werkzaam heden. welke door de afdeling sociale bij stand en complementaire arbeidsvoorzie ningen van het ministerie van Sociale Za ken en. Volksgezondheid worden verricht over te hevelen naar het ministerie van Maatschappelijk Werk. De vakcentralen zeggen in hun adres ernstige bezwaren te hebben tegen een dergelijke regeling. Met name het brengen van de onderhavige groepen werknemers in een sfeer van maatschappelijke zorg die psychologisch gezien aan een derge lijke maatregel verbonden zou zijn, kan volgens de vakcentralen bezwaarlijk wor den aanvaard. Voorzover wijzigingen van deze aard in het voornemen zouden liggen, stellen de vakcentralen het op prijs tevoren in de ge legenheid te worden gesteld mondeling hun bezwaren kenbaar te maken. Gehoor De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. dr. Van Rooij, heeft dins dagmiddag op zijn departement vertegen woordigers van de drie vakcentralen ont vangen. In tegenwoordigheid van de mi nister van MaatschapDelijk Werk, mejuf frouw dr. Klompé hebben dezen een toe lichting gegeven op het gezamenlijk adres. Van hun kant hebben de bewindslieden tijdens dit gesprek de vertegenwoordigers der vakcentralen een verduidelijking ge geven van hun inzichten over de om streden kwestie. Op de tiende reclame filmdag, die het genootschap voor recleme vandaag in het Flora theater te Amsterdam gehouden heeft, zijn vanmiddag de jaarprijzen uit gereikt aan producenten en opdrachtge vers van drie Nederlandse reclamefilms en van de beste vijf Nederlandse affiches. Uit 20 ingezonden reclamefilms koos de jury. zonder overigens een rangorde vast te stellen, als beste drie de door Marten Toonder Film m.v. voor Sehreuder's lak fabrieken n.v. te Schoonhoven geprodu ceerde film „K 3", Joop Geesink's „Pop penkraam", vervaardigd in opdracht van Van den Berg en Jurgens n.v. te Rotter dam en „Tornado truc", door Cefima- film n.v. geproduceerd voor Tornado n.v. te Dordrecht. De prijs van de Nederlandse vereniging van bioscoopreclame-exploitan ten, te weten een week gratis vertoning in een middelgroot theater, werd toege kend aan de film „K 3". De jury affi'cheprijzen 1958 bekroonde van de 30 ingezonden culturele affiches, die voor de Bazaine tentoonstelling, voor het Stedelijk van Abbe Museum te Eind hoven vervaardigd door Wim Crouwel en Kho Liang Ie en voorts een affiche, die Ot to Treumann voor het Nederlands ballet heeft ontworpen. De jury was van mening dat het peil van de 113 inzendingen in de groep goe deren en/of diensten verkopende affiches over het algemeen aan de lage kant was. Met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen verwierf toch een dezer affiches een prijs, nl. Velpon, door Arthur Gold- steen voor de n.v. Ceta-Bever te Bever wijk ontworpen. In de subgroep binnen- affiches/raambiljetten werd „Zwarte Beertjes" van Dick Bruna van A. W. Bru- na en zoons uitgevers mij. n.v. te Utrecht bekroond. De laatste prijs viel ten deel aan een door C. van Roemburg gemaakt busbiljet van de P.T.T.: „Sinterklaas komt te laat". In deze groep waren de 29 affiches onder gebracht, die niet voor de vorige klassen in aanmerking kwamen. Nijlpaardsla. Zaterdag zal het circus Krone dat deze zomer ook naar Haar lem komt zijn entree maken in Rotter dam met een grote optocht door de Maas stad, waarin vrijwel alle circusartiesten en dieren meelopen of -rijden. Ook het nijlpaard Popea zal van de partij zijn, maar om deze luie kolos in beweging, te houden moet het voortdurend gevoerd worden met blaadjes sla, omdat het anders weigert, ook maar één poot te verzetten. Daar de intochtroute van het circus vele kilometers lang is, gaan er zaterdag vele honderden kroppen sla mee. Hoogleraar. Dr. M. Bogaardt heeft dinsdag zijn ambt als gewoon hoogleraar in de afdeling werktuigbouwkunde aan de technische hogeschool te Eindhoven aan vaard met een pleidooi voor een tijdige aanvang van de opleiding van deskundigen in de kerntechniek. Reeds thans dient, volgens spreker, het reactortechnische on derzoek- en ontwikkelingswerk gestimu leerd te worden. Specialist. De rechtbank te Maastricht heeft vandaag een 30-jarige mijnwerker, wonende te Antwerpen, veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, wegens po gingen tot diefstal met braak, meermalen gepleegd. De man staat bekend als de „pastorieënspecialist", omdat hij bij voor keur in pastorieën en sacristieën inbreekt. Studiereis. Dezer dagen is dr. J. T. Buma, waarnemend directeur van het Ne derlands Instituut voor preventieve ge neeskunde te Leiden, voor een studiereis van twee maanden naar Engeland en Amerika vertrokken. Zoals indertijd werd gemeld, kreeg dr. Buma voor deze studie reis een beurs van de Rockefeller-foun dation. Uitgesloten. B. en W. van Amsterdam hebben een aantal eigenaars en makelaars van huizen in Amsterdam uitgesloten van het recht bij het Centraal Bureau voor Huisvesting een voordracht in te dienen voor een „keuzewoning" of vrije woning, omdat deze zich hebben schuldig gemaakt aan het vragen van sleutelgeld. Tevredenheidsbetuiging. De Amster damse procureur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, heeft aan de agenten van politie G. van Hoogen en G. M. Vossevelde te Amsterdam een bijzondere tevredenheids betuiging uitgereikt van de minister van Justitie wegens hun moedig, beheerst en doortastend optreden waardoor het hun onder gevaarvolle omstandigheden is ge lukt de vijf personen, die betrokken waren bij een op 9 mei 1959 gepleegde roofover val op de houder van een postagentschap te Amsterdam, kort na het plegen van dit misdrijf aan te houden. Duurder. Volgens de raming van be gin 1955 zou de bouw te Den Haag van het provinciehuis van Zuid-Holland (waarvan het eerste gedeelte in uitvoering is) 20 mil joen gulden kosten. Nieuwe berekeningen hebben nu aangetoond, dat de bouw van het gehele complex ten gevolge van de stijging van het indexcijfer èn door ver groting van het eerste gedeelte met ruim 10.000 kubieke meter, nu 28,8 miljoen gul den gaat kosten, een verschil dus van bij na 9 miljoen. Voorkeur. Nederlandse immigranten prefereren Ontario boven Quebec, omdat het voor hen gemakkelijker is Engels dan Frans te leren als tweede taal, zo heeft de Nederlandse ambassadeur D. J. von Ballu- seck verklaard. Hij zeide dat 175.000 Ne derlanders zich na de Tweede Wereld oorlog in Canada gevestigd hebben. De officier van Justitie bij de Arnhem se rechtbank heeft acht maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan vier maan den voorwaardelijk geëist tegen de 39- jarige antiquair A.F. uit Amsterdam en de 50-jarige colporteur N.P.M. uit Bus- sum wegens oplichting van moeder-over sten van kloosters bij Nijmegen in sep tember van het vorige jaar. Hun was ten laste gelegd, dat zij deze moeder-oversten hadden bewogen tot af- giften van wierookvaatjes, kronen, kruis beelden en soortgelijke voorwerpen. Zij verklaarden daarbij, dat zij een inzame ling hielden ten behoeve van de pastoor van een nieuwe kerk in Amsterdam. Een introductiebrief van de pastoor verge makkelijkte de toegang tot de kloosters. De verdachten gaven inderdaad een aantal kloosterstukken aan de pastoor, doch de antiquair nam ook diverse voor werpen in zijn winkelvoorraad op of ver kocht ze. Wel gireerde hij 15 percent van de opbrengst van artikelen, die de pastoor niet kon gebruiken, op diens postreke ning, maar de pastoor wist niet, dat de antiquair deze voorwerpen ten geschenke had gekregen. De mannen verklaarden, dat het de be doeling was geweest, een introductie te krijgen tot de moeilijk-toegankelijke kloosters, opdat de antiquair daar even tuele kunstschatten zou kunnen opkopen. „Zij meenden in de kloosters het goud van de Lutine te vinden", zei de officier. „Ze hadden de pastoor zelfs een ton in het vooruitzicht gesteld, zodat hij een to ren bij zijn kerk kon bouwen". De resul taten waren echter teleurstellend en de mannen konden, aldus de officier, de ver leiding niet weerstaan, er ?en handeltje voor eigen rekening van te maken. Zij „bewerkten" kloosters over het gehele land. Uitspraak over veertien dagen. De vijfjarige Corrie Verhoef uit Breu- kelen viel dinsdag van de tien meter hoge brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in Breukelen. Haar 10-jarige broertje Chris zag het ongeluk gebeuren. Hij bleef kijken tot hij zijn zusje weer boven zag kom^n en schreeuwde toen: „Je moet met je benen trappelen en met je handen slaan, dan blijf je boven". Deze zweminstructies hadden zoveel succes, dat Corrie aan de opper vlakte bleef. Inmiddels kwam er redding opdagen. Een 36-jarige fabrieksarbeider J. Vis, die juist aan kwam rijden, snelde naar de oever, trok zijn overall uit en zwom naar haar toe. Hij slaagde erin het meisje te grijpen en hij bracht het op de kant. Het ongeluk gebeurde, toen Corrie en haar broertje op de brug liepen. Beiden zagen plotseling een sloep van een motor schip losschieten. Corrie wilde dat beter bekijken en holde naar de andere kant van de brug, waar zij door een smalle gleuf viel. De val in het water heeft haar weinig kwaad gedaan, maar toen zij dooi de gleuf schoot, stootte zij haar hoofd, waardoor zij een hoofdwond en vermoede lijk een lichte hersenschudding opliep. Do redder vroeg van zijn baas een snip perdag om weer wat bij te komen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13