Golden Fiction Frans Balvert won eerste etappe Olympia's Tour door Nederland Canadees Ed Zukiwsky trainer en coach van Honkbal bond Verrassend verloop door gesloten overweg en open brug Hij begint vandaag al in Haarlem Onder ons gezegd, toch maar liever... 13 Ronde-renners hielden een rustige dag Rik van Looy weer eens etappe-winnaar MSÊÊÈÊÊÊB mÊBÊSm Donner staat niet al te best tegen Keiler Bokskam pioenschappen Twee Nederlanders in de kwartfinales Ford mag weer spelen Promotieprogramma TYBB Nederlands record 200 m rugslag voor Rini Dobber liet IOC-congres Spelen in 1964 naar Tokio en Innsbruck Grote kans dat de Spelen niet op t.v. komen Flitsen van interland omstreeks half elf Eerlijk Moss opnieuw dicht bij het Zandvoorts snelheidsrecord jjfeite teffiiscompelHi» WOC moet degradatie wedstrijden spelen WOENSDAG 2 7 MEI 195 9 [PLOEGEN [TIJDRIT gi heer£[Jvecn mmepC*' \noordwolde "s ttfnwukepwol d ÏKAMPEl lMAAPLEM AUS' ALMELO HAAKS- BEP.GCN NOORD- WIJK APNHEM UTRECHT DELFT f wflmi ~j) IDAM^r ffuf NUUEGl" 'DORDRECHT B&XMEEf* TILBURG IAVEN. OUT VALKF NS WAARD 'anFOMOND; inoiv'd. [tijdrit srf// De sterke 19-,jarige Frans Balvert van het Amsterdamse Olympia greep 7 km voor het einde van de eerste etappe naar de macht in de door 7,i,jn vereniging ge houden lustrumloer. Op dat moment wer den (ie resterende 6 renners van 't negen tal, dat reeds na enkele tientallen kilo meters de strijd had doen ontbranden en dat een grootste voorsprong van 4mi nuut had bevochten, door het fel ja gende peloton opgeslokt. Balvert, pas te rug uil de leerrijke etappe-wedstrijd BerlijnPraagV. arschau demarreerde zo plotseling, dat alleen de Brabander Zilverberg kon meegaan en reed triom ferend het vlaggende Heerenveen binnen. Hij had de oranjetrui van Ab van Eg- mond vorig jaar winnaar in het alge meen klassement overgenomen. De ploegenprijs van de eerste dag was voor de renners van de Zwaluwen uit Vlijmen, die een belangrijke rol hadden gespeeld. Tussen Abcoude en Utrecht had zich de proloog voltrokken. Na enige mislukte ontsnappingspogingen in de eerste 15 km, vormde zich een sterke groep, bestaande uit de „Zwaluwen" Van der Sluis, Van der Ven, en Walravens, de „Lirhburgers" Willemsen en Frits Knoops, de „Kam pioenen" Enthoven en Buis, de „Spar taan" Hamelink en de „Sportiefrijder" Malipaard. Met nog bijna 200 km voor de boeg rea geerde het peloton maar matig en vlak voor Utrecht had een negental een voor sprong van zeker 300 meter genomen. In de straten van de jaarbeursstad en daar na op de smalle, bochtige weggetjes in de richting Zeist, reden de negen rijders vlotter dan de rest en na 50 km had het nog altijd compacte peloton een achter- Balvert gaat hevig verheugd als eerste over de eindstreep in Heerenveen. Honderdtien renners startten dinsdag morgen voor het laatste gedeelte van de eerste helft van de Ronde van Italië, de 245 km lange rit van Ascoli Piceno naar Rimini langs de Adriatische kust.. Van daag is er een rustdag. Do heren hadden er kennelijk weinig zin in. Het tempo lag zo laag dat er in het eeiste uur nog geen dertig kilometer werd afgelegd. Zonder de minste opwin ding passeerde het gesloten peloton, nog steeds in een vakantiestemming, na 91.5 km Macarala. In de buurt van Loreto (122 km) sprongen Conterno. Carlesi en Barale tijdens de beklimming van een heuvel voor de eerste keer uit het peloton weg. Dertien kilometer verder waren ze al weer inge haald, maar het was het begin van een reeks ontsnappingspogingen, nu eens van een paar renners, dan weer van een hele groep, die echter allemaal op niets uit liepen. Totdat op slechts zeven kilometer van Rimini de strijd losbrandde. Van Looy demarreerde, gevolgd door de Italiaan Nencini en zijn landgenoot Van Geneug ten. Dit drietal nam een voorsprong van ruim vijftig meter op het peloton. Gaul, die door een val in Miramare achterop was geraakt, slaagde er in tijdens de laat ste kilometers weer bij het peloton te komen. De drie vluchtelingen maakten in tussen de volgorde van het klassement uit. Bij het binnenkomen van Rimini loste Van Looy eerst de Italiaan en daarna, op 750 meter voor de finish, ontdeed hij zich ook van zijn landgenoot. Zijn derde etappezege in deze ronde was een feit- De uitslag van de elfde etappe luidde: 1. Rik van Looy (België) 6 uur 29 min. 16 sec.; 2. Van Geneugten (België) zelfde tijd. 3. Nencini (Italië) z. t: 4. Baldini (It.) 6 uur 29 min. 27 sec.; 5. Poblet (Spanje (z.t.); 6. Van Wynsberghe (België) z. t. Op de 20ste plaats kwam een grote groep renners, onder wie zich ook de leider in 'L algemene rangschikking de Luxembur ger Gaul bevond. Zij allen kregen dezelfde tijc. als Baldini. Er waren in deze etappe twee uitvallers, de Belg Ivo Molenaers en de Zwitser Kurt Gimmi. Na de elfde etappe luidt het algemeen klassement als volgt: 1. Gaul (Luxemburg) 43 uur 15 min. 55 sec.; 2. Zamboni (Italië) op 1 min. 32 sec.; 3. Anquet.il (Frankrijk) op 1 min. 57 sec.; 4. Van Looy (België) op 2 min. 57 sec.; 5. Ronchini (It.) op 4 min. 14 sec.; 6. Poblet (Spanje) op 4 min. 15 sec. stand van 2' '2 minuut gekregen. De ver wachte tegenstoot vooral van de mili tairen van Gerrit Schulte, die in 1958 het ploegenklassement hadden gewonnen bleef uit. De prik van de Olympianen Klebach en Koolhof in het. gezelschap van de Rotterdammer Muilwijk en de Braban der Jaspers had weinig te betekenen. Toen kwam de eerste inmenging van buitenaf. De bomen van de zogenaamde Amerikaanse Overweg in Barneveld wa ren gesloten, maar boden ruimschoots gelegenheid om door te rijden. Een ze vental renners slaagde daar ook in. Zij werden door de wedstrijdleider doorge laten, omdat de trein een paar honderd meter verder in het station stil stond. De begeleidende inspecteur van de rijkspo litie was het met deze handelwijze ech ter niet eens en hield twee renners vast: Enthoven en Malipaard. Hoe zij ook smeekten, de politieman hield zich aan de starre verkeersvoor- schriften en stampvoetend moest het tweetal nog bijna twee minuten wachten voordat de trein het station uitreed. Het is begrijpelijk dat zij na deze tegenslag geen verdere tegenstand boden en zich door de grote groep lieten opslokken. Intussen was de kopgroep over misera bel slechte wegen verder de Veluwe op getrokken. Bij de doortocht door de leger plaats Nunspeet moest Willemsen, die een veel te groot verzet draaide en tegen de straffe wind in al enkele malen moeilijk had kunnen meekomen, zijn makkers la ten gaan. De samenwerking in de kopgroep liet begrijpelijkerwijs alles 1e wensen. Hame link. Knoops en Buis hadden geen zin om de drie Zwaluwen letterlijk en figuurlijk een bijna onneembare plaats in het ploe genklassement te bezorgen en waren nau welijks bereid om de kop over te nemen. Op de IJselbrug in Kampen, vlak voor de lineaal-rechte wegen van de Noord oostpolder, was de voorsprong van de vluchtelingen dan ook geslonken tot ruim anderhalve minuut. En ten tweede male grepen buiten staanders in het koersverloop in, want net toen de kopgroep de brug hij Ramspoi was gepasseerd, draaide de brugwachter op zijn gemak de brug open en liet het snakkende peloton drie minuten wachten. Dit bericht bracht nieuwe moed onder de leiders, van wie vooral de robuuste Van der Ven enorm veel wérk verricht te. Ook Buis cn Hamclink waren nu tot enige inspanning bereid. Dat was echter niet het beval met de slimme „Tunesië"- rijder Frits Knoops, die steeds maar tus sen de wielen bleef in de hoop later zijn slag te kunnen slaan. Het zwoegen van Van der Ven had ech ter een averechtse uitwerking, want 20 km voor Heerenveen kon zijn ploegge noot Van der Sluis het hoge tempo niet meer volgen en viel terug tot ver achter het peloton. Inmiddels hadden Piet Steen voorden, Harrie Schollen en Ab van Eg- mond het peloton dermate opgezweept, dat dit in stukken uiteenviel met voor op tal van gretige jagers. De voorsprong van de voorste rijder slonk zienderogen en in Oudehaske, zeven kilometer voor de finish in het „Friese Haagje", streken de jagers op de uitgeputte koplopers neer. Toen kwam die beslissende doorstoot van Balvert. die hem de eerste bloemen opleverde. Opmerkelijk was dat geen van de 91 in Amsterdam gestarte renners de rit staakte, zodat vandaag een compleet veld voor de ploegentijdrit naar de leger plaats Steenwijkerwolde aan de" start zal komen. De uitslag was: 1. Balvert (Olympia, Amsterdam) 5.31.55 (met bon. 5.30.55); 2. Zilverberg (Zwaluwen, Vlijmen) z.t. (met bon. 5.31.25); 3. Snijder (De Kampioen, Haarlem) 5.32.08 (met bon. 5.31.53); 4. Van Straten (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 5. Van Egmond (Militairen) z.t.; 6. Scholten (Spar taan, Den Haag) z.t.; 7. Brinkman (Pedaal ridders, Rotterdam) z.t.; 8. Swaneveld (Feyenoord, Rotterdam) z.t.; 9. ex aequo: een grote groep renners, allen in dezelfde tijd als Snijder. Het ploegenklassement van de eerste etappe ziet er als volgt uit: 1. De Zwalu wen (Vlijmen) 16.35.41; 2. De Spartaan (Den Haag) 16.36.24; 3. De Pedaalridders (Rotterdam) z.t.; 4. Le Champignon (Am sterdam) z.t.; 5. De Rotterdamse Leeuw 16.36.52. Op voorstel van de Technische Commis sie heeft het bestuur van de K.N.H.B. de Canadees Ed. Zukiwsky als trainer cn coach in dienst genomen, voorlopig met een proeftijd van een maand. Zukiwsky, die in Canada voor sportleraar heeft ge studeerd, was in eigen land semi-prof honkballer. Bij de proeftraining. die hij maandagavond j.l. bij Ajax onder toe zicht van bestuurs- en technische commis sieleden van de K.N.H.B. heeft gegeven, wekte zijn optreden zoveel vertrouwen, dat hij voorlopig voor een maand werd gecontracteerd. Het ligt in de bedoeling, dat Zukiwsky niet alleen de gecentrali- ceerde training in handen krijgt, doch ook de jeugdtrainingen in de verschillende rayons. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de K.N.H.B. dat een buitenlander de Nederlandse honkballers zal instrueren. Reed? vandaag zal Zukiwsky zijn werk zaamheden beginnen met de training- van de Nederlandse tophonkballcrs in Haarlem. Hij treedt dan als zodanig in de plaats van Martin Jole. De thans 29-jarige Zukiwsky is in ons land geen onbekende, want op verzoek van Mr. Bicrenbroodspot kwam hij enkele jaren geleden naar ons land om als ijs hockeyspeler te trachten de ijshockey- sporl in Nederland op hoger peil te bren gen. Hoewel hij thans niet meer aan de Schaaktoernooi in Ziirich Dinsdag is in Ziirich het internationale schaaktoernooi voortgezet met het spelen van de partijen van de zesde ronde. Voorts werd de hangpartij voor de vijfde ronde tussen de Zwitser Kupper en de Deen Larsen uitgespeeld. De partij eindigde in remise. In de zesde ronde moest onze landge noot Donner het opnemen tegen de Zwit ser Keiler. De partij werd afgebroken in een voor Donner nadelige stelling. In de Siciliaanse opening bereikte Keiler door de actievere opstelling van zijn loperpaar een positioneel voordeel. Bij het afbreken heeft de Zwitser bij gelijke lopers 5 tegen 4 pionnen. De uitslagen van de zesde ronde waren verder: Unzicker (Did.)Kupper (Zwits.) 1-0; Nievergelt (Zwits.)Bhend (Zwits.) remise; Keres (Rusland)Tal (Rusland) ermise; Blauw (Zwits.)Dückstein (Oos tenrijk) 0-1; Fischer (VS)Larsen (Den.) afgebroken; Walther (Zwits.)Gligoric (J.sl.) afgebroken; Keiler (Zwits.)Donner (Ned.) afgebroken; Olafsson (IJsland) Barcza (Hong.) afgebroken. Na 6 ronden luidt de stand: 1/2. Keres en Tal (beiden Rusland) elk 4 V2 pnt.; 3/4. Barcza (Hong.) en Fischer (VS) elk 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 5. Unzicker (Did.) 4 pnt. Donner deelt met Larsen (Den.) en Keiler (Zwits.) de 11e t/m 13e plaats. I-Ioky is verbonden. woont hij nog in Den Haag, waar hij met een Nederlandse is getrouwd. In de afgelopen winter was hij aan de IJshockeyclub in Bazel verbon den, met welke club hij ook een contract heeft voor het. volgend seizoen. Naast de thans aangegane verbintenis blijft de K.N.H.B. proberen een Amerikaan se coach voor langere tijd naar ons land te laten komen. De mogelijkheden hiertoe zijn. vooral financieel, de laatste tijd zeer ver beterd. Bovendien zal, op kosten van de V.S., de Amerikaanse honkbaltrainer Glcn Martin in het najaar een maand naar ons land komen. In de achtste finales van het welterge- wicht tijdens de wedstrijden om de Euro pese amateur-bokskampioenschappcn in Luzern werd Herman Schregardus op pun ten verslagen door de Italiaan Carmelo Bossi. In de achtste finales van het licht gewicht won VVim Gerlach op punten van de Engelsman Paul Warwick. Schregardus was tegen de Italiaan Bos si van de eerste gongslag af kansloos. Hij miste elke bewegelijkheid in zijn bok sen en had bovendien de pech door in de eerste ronde een beenspiertje te scheuren. Dit ontnam de Nederlander alle initiatief en heel rustig bouwde Bossi een flinke puntenvoorsprong op. Gerlach begon tegen de Engelsman War wick te veel afwachtend, waarbij hij al leen zijn linkse gebruikte. De lastige War wick kreeg hierdoor meer kansen dan no dig was. Toen Gerlach in de tweede ron de ook zijn rechtervuist in het geding bracht werd Warwick langzaam maar ze ker achteruit gedrongen en nam onze land genoot het heft geheel in handen. In de derde ronde bestond er ook geen twijfel meer aan zijn zege. Nederland komt nu dus met twee bok sers uit in de kwartfinales, die vandaag beginnen. In het halfzwaargewicht komt Van der Velde in de ring tegen de Pool Pietrzykowski en in het lichtgewicht bokst Gerlach waarschijnlijk vrijdag tegen de Roemeen Mihalic. Vowtbal Bij de herkeuring van de PSV-speler Trevord Ford door enkele Nederlandse specialisten is gebleken dat Ford's enkel blessure waardoor hij in december 1958 ongeschikt werd verklaard voor voet bal geheel is genezen en dat hij onmid- delijk de training mag hervatten en weer aan de wedstrijdsport mag deelnemen. Omtrent de plannen van Ford, die mo menteel in Swansea verblijft, staat thans nog niets vast. Na het vervallen van zijn eerste Nederlandse werkvergunning lijkt het niet waarschijnlijk, dat hem opnieuw een vergunning verleend zal worden. Enkele prominente Nederlandse clubs hebben evenwel interesse voor Ford. Ver der heeft een drietal Engelse clubs con tact met Ford opgenomen. Welk transfer bedrag PSV voor hem zal vragen wenste men van die zijde niet mede te delen. Plet promotieprogramma voor twee plaatsen in de tweede klasse amateurs, waaraan TYBB deelneemt, is als volgt samengesteld: 31 mei: OvermaasTYBB (2 uur), Ex celsiorHION (2.30 uur). 7 juni: TYBBExcelsior (18.30 uur), HIONOvermaas '2.30 uur). 14 juni: HION—TYBB (2,30 wur). Excel siorOvermaas (2.30 uur). 21 juni: TYBB—HION (18.30 uur), Over maasExcelsior (2 uur). 28 juni: ExcelsiorTYBB (2.30 uur), OvermaasHION <2.30 uur). 5 juli: TYBBOvermaas (18.30 uur), HIONExcelsior (18.30 uur). TYBB speelt zijn thuiswedstrijden op het EDO-terrein in Haarlem. VOETBAL. Het Braziliaanse voetbal team Botafogo, dat volgende maand naar Nederland zal komen, heeft in Göteborg met 30 gewonnen van een selectie-team uit Göteborg. De doelpunten werden alle voor de rust gescoord. VOETBAL. FC Santos, de club van Pele die binnenkort naar Nederland komt, heeft in Luik met 10 gewonnen van Stan dard Luik. Het beslissende doelpunt viel na de hervatting. In het zwembad Hciligeweg in Amster dam zijn dinsdagavond zwemwedstrijden gehouden van D.TK. Er werd een nieuw Nederlands record gevestigd door Rini Dobber (HDZ). die de 200 meter rugslag aflegde in de tijd van 2.34,2. Het oude record stond op naam van Geertje YViele- ms (Robben) met de tijd van 2.35,3 sedert 2 april 1950. Tweede werd Jopie Troost (IIDZ) in 2.38. Riek Leibbrand en Rini de Wolf doen zoals bekend zaterdag en zondag mee aan de Europese turnkampioen- schappen in Krakau (Polen). De voor bereidingen voor dit evenement zijn uiteraard zeer intensief geweest. Ieder vrij uurtje buiten de eigenlijke trai ning om gebruiken de turnsters om de spieren soepel te houden. Op de foto ziet men het tweetal op de even- wichtsbalk in de tuin bij Rini de Wolf's huis aan de Frans Netscher- straal in Haarlem. Rechts Rini, links Riekje. Volgens mededelingen van dr. Ritter von Halt, lid van het I.O.C. en voorzitter van het Westduitse Olympisch Comité, mag Tokio in 1964 de Olympische Zomer spelen organiseren. De winterspelen wer den zoals verwacht toegewezen aan Inns bruck. De kans dat er tijdens de Winterspelen in Innsbruck te weinig sneeuw zou zijn om alle onderdelen doorgang te laten vin den, is bijzonder klein. Zelfs in het afge lopen siezocn. toen de sneeuwtoestand in Europa lang niet ideaal was voor de win tersport, zouden alle Olympische wedstrij den in Innsbruck kunnen zijn verwerkt. Er zal bij Innsbruck een Olympisch dorp worden gebouwd dat bestaat uit mo derne flats, die na de Spelen als woonhui zen kunnen worden gebruikt. Ten gerieve van de bezoekers en deelnemers zullen er drie kabelbanen worden aangelegd. De cross-country wedstrijden zullen in het Mittelgebergte worden gehouden, de springwedstrijden op de Insel-skischans. De olympische schaatswedstrijden zullen in een speciaal ijsstadion met twee pistes worden gereden. In de omgeving van Inns bruck zal voorts, op de plaats waar de minste zon komt, een nieuwe bobbaan worden aangelegd. De organisatie van de Spelen zal ongeveer 140 miljoen Oosten rijkse schillingen kosten, dat is meer dan 20 miljoen gulden. Azuma, een lid van de Japanse delega tie, zei nog het I.O.C. zeer dankbaar te zijn dat Japan, dat in 1952 afstand van de Spelen deed ten behoeve van Finland, een tweede kans kreeg om de Olympische wedstrijden te organiseren. Na afloop van de bijeenkomst bevestig de Aveo' Brundage, de president van het I.O.C., dat zowel Innsbruck als Tokio met grote meerderheid van stemmen uit de bus was gekomen. De data van de Zomer- en Winterspelen liggen nog niet vast. Naar alle waarschijn lijkheid zullen de Winterspelen op ver zoek van de betrokken internationale sportbonden in de tweede helft van fe bruari worden gehouden en niet, zoals de Oostenrijkers dal graag willen, in de twee de helft van januari. De Japanse organisatoren hebben voor gesteld de wedstrijden óf eind juli-begin augustus te houden óf in oktober. De kans is groot dat de televisiekijkers in de landen aangesloten bij de Eurovisie het volgend jaar de Olympische Spelen in Rome niet op hun beeldscherm zullen krij - gen. Dit werd dinsdag door de organisa toren van de Spelen in Rome bekendge maakt. Zij hadden er namelijk op gerekend dat de Eurovisie voor de rechten een be drag van ongeveer zes miljoen gulden zou betalen, maar de Europese tv-organisatie heeft slechts.450.000 gulden aange boden en daar doet men het in Rome niet voor. Wanneer de Italianen en de Eurovisie niet tot een akkoord komen is de kans groot dat de organisaties in de verschillen de landen zich rechtstreeks tot het orga nisatiecomité van de Spelen zullen wen den. Vooral de tv-sectie van de BBC en de Westduitse televisie zouden hierin sterk geïnteresseerd zijn. Het is definitief dat er geen televisie reportage zal worden gegeven van de in terland-voetbal wedstrijd Nederland Schotland vanmiddag in het Olympisch stadion in Amsterdam. Wel zullen er flit sen van de wedstrijd worden vertoond. Dat gebeurt in het programma van vanavond omstreeks half elf. Deze uitzending zal ongeveer een kwartier duren. De penningmeester van de Noord- ierse Voetbalbond werd dezer dagen verblijd met een gift van drie shilling en sixpence (ongeveer 2 gulden) van een toeschouwer die verleden maand zonder te betalen de ivedstrijd tussen Noord Ierland en Wales in Belfast bij gewoond had. In een begeleidend briefje werd als reden van deze „schenking" opgegeven: „Zonder dat ik er zelf wat aan kon doen, iverd ik door de opdringende menigte door de grote toegangspoort geperst, zonder dat ik in staat was te betalen. De gederfde inkomsten treft u in deze brief aan." De Britse coureur Stirling Moss heeft dinsdag het circuit van Zandvoort verkend met een Cooper Coventry Climax, waan- mee hij zondag 31 mei in de Grote Prijs var Nederland zal uitkomen. Moss kwam tot een snelste ronde van 1 min. 36.2 sec. en bleef daarmee slechts 0,7 seconden boven de tijd die hij vorige week vrijdag met zijn BRM maakte. De 1 min. 36,2 sec. komt neer op een gemid delde snelheid van 156.91 km/uur. De Grand Prix-wedstrijden die volgen op de Grote Prijs van Nederland zal Stir ling Moss rijden in een BRM. Het Haarlemse WOC zal haar plaats in de overgangsklasse B van de tenniscom- petitie moeten verdedigen in de degrada tiewedstrijden. Joy 2 stelde zich met een onverwachte overwinning op LTV Zaan dam buiten bereik van de Wimbledon- spelers. De nagekomen tennisresultaten luidden: Overgangsklasse A: Hilv. LTC 2Thor RW 2 36; De AemstelspelersKennemer- land 18. Overgangsklasse B: Kennemerland 2 Return 8—0; Joy 2—LTV Zaandam 5—1 n.u.g. Tweede klasse: Gooiland 2DDV 5 44; Leidse Studenten 2TC Heemstede 3 35; Noordwijkse SV 2Leidse LTC 26. Derde klasse: Kennemerland 3Joy 5 6—2, DEM—Inside 2 1—7. Vierde klasse: Houtrust 7—Thor RW 14 17; Cl. te Werve 3Bastione 3 62. Vijfde klasse: TC Beverwijk 2—TC Ber gen aan Zee 4—4, Duinlust 2—iLHTC 5—3. Advertentie de zachtste van alle

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15