Panda en de Gouden Bijl Wereldnieuws Koude luchtstroom verzwakt Het Nederlandse bedrijfsleven en de ontwikkeling van de kernenergie Staat neemt EBU-afwikkeling over Bollenexporteurs zijn bezorgd over uitbreiding Duitse teelt Jonge Nederlandse kwekers kunnen in Duitsland een bedrijf beginnen Voordracht van de heer E. Stijkel van Euratoom: Goede verwachtingen bij Machinefabriek Reineveld Furnee en Co. in 1958 Goodyear Nederland Dividendvoorstellen Jaarvergadering van de Algemene Exploratie Mij. HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK U, fritet {zfcA&e*., DE WEEKSTAAT Wereld-tarievenconferentie Nettenfabriek passeert v/ederom het dividend Grondbriefbank Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Subandrio via Afrika naar Indonesië terug .Sukarno reist door naar Mexico City Mei vervolmaakte dit voorjaar Gaat m met vakantie? f! 1 WOENSDAG 27 MEI 1959 De heer E. G. Stijkel, directeur-generaal voor Industrie en Economie bij de Eura- toom-commissie, heeft voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel een voordracht gehouden, waarin hij onder meer de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven in de ontwikkeling van de kernenergie heeft belicht. Hij betoogde dat de kosten voor het opwekken van elek triciteit door kernenergie in de Euratoomlanden de kosten van opwekking Van elektriciteit door klassieke energie beginnen te naderen. Verdere voortgang op dit gebied moet worden bereikt door de bouw van een beperkt aantal kerncentrales op industriële schaal .dat wil zeggen door de bouw van centrales van een zodanige capaciteit dat de optimale bedrijfsgrootte wordt benaderd en dat praktische ervaringen met deze centrales op ware grootte dus niet in verkleinde vorm kunnen worden opgedaan. Men mag aannemen dat een dergelijk programma in de landen van de ge meenschap in de eerste vijf tot zes jaar zal worden uitgevoerd. De heer Stijkel betoogde voorts dat. nog afgezien van het feit dat de vooruitzichten voor de bouw van kerncentrales zoals deze zich voor de eerste paar jaren voordoen geen aanlei ding zullen geven tot een merkbare wij ziging van de situatie op de energie markt, reeds uit de omstandigheid dat de bouw van een kerncentrale vier jaar in beslag neemt, volgt dat de thans be staande conjunctuursituatie in dit ver band geen rol kan spelen. Men kan zon der enig risico aannemen dat de kolen- conjunctuur niet vier jaar op het huidige niveau zal blijven. Conjuncturele factoren vormen dus geen aanleiding om tot de conclusie te geraken dat het vertonen van belangstelling voor de ontwikkeling van de kernenergie vanuit industreel ge zichtspunt nog prematuur zou zijn. Sprekend over de voorsprong van een aantal landen op nucleair gebied kwam de spreker tot de conclusie dat. indien de Nederlandse industrie in de toekomst deel wil hebben aan de constructie van deze installaties, een onmiddellijke activiteit gewenst is. De trein zet zich reeds in be weging. De heer Stijkel zei dat in de eer ste plaats elektriciteitsbedrijven bij hun normale produktieprogramma van uit vindingen op kerngebied kunnen profite ren. In plaats van opgewekte warmte te gebruiken voor het aandrijven van een stoomturbine voor het opwekken van elektriciteit kan ook een scheepsturbine worden aangedreven. Nederlandse bedrij ven kunnen hierbij op verschillende ma nieren worden betrokken. Het uranium in zijn verschillende vormen kan in het al gemeen niet zonder meer in de reactor worden geplaatst, het moet daartoe wor den voorzien van een omhulsel. Het fa briceren van dergelijke complete splijt stofelementen vormt een arbeidsterrein voor de metaalindustrie. Voorts is ge woonlijk een zogenaamde moderator no dig. Het kenmerkende bij de produktie van deze moderatoren is dat de bedoelde stof fen, een buitengemeen hoge graad van zuiverheid dienen te bezitten. De produk tie van moderatoren is het terrein van de chemische industrie. Voor wat de con structie van het reactorvat en van de warmtewisselaars betreft moet worden gedacht aan de metaalindustrie, en in het bijzonder aan de ketelbouwers. De be diening van een reactor vraagt een grote hoeveelheid elektrische meet- en regel- instrumenten. waarvan de fabricage in de elektrotechnische en elektronische in dustrie thuis hoort. Voorts dient te wor den vermeld dat de splijtstofelementen, nadat ze een zekere tijd in de reactor hebben vertoefd, daaruit moeten worden Na aftrek van belastingen heeft de Machinefabriek n.v. te Delft over 1958. blijkens het verslag, een bruto bedrijfs resultaat behaald van 833.000 (v.j. 840.000). Op gebouwen en werktuigen wordt afgeschreA-en 510.000 525-000). Aan de reserve bijzondere doeleinden wordt toegevoegd 75.000 70.000). Deze bedraagt hierna f 845.000. Als saldo winst is beschikbaar 248.000 245.000). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 6 percent aan houders van prioriteits- en preferente aandelen en van 8 percent aan houders van gewone aan delen. De export kon zich handhaven op meer dan de helft van de totale omzet. Met de Mond Nickel Company in Engeland werd een licentiecontract gesloten voor de vervaardiging van spheroidaal grafiet giet ijzer, hetgeen een aanvulling en afronding van het produktieprogramma betekende. Hoewel de omzet van de Societé Beige Reineveld te Brussel iets hoger was. öle- ven de resultaten door de zeer scherpe concurrentie op de Belgische markt bij 1957 ten achter. De winst werd gebruikt voor versterking van de financiële positie. Wat 1959 betreft deelt de directie mede dat de huidige orderportefeuille een rela tief hoge bezetting van het bedrijf als ge volg heeft die. voor zover thans kan wor den overzien, tot het eind van het jaar zal duren. De n.v. Bankierskantoor Furnée en Co. boekte blijkens het verslag over 1958 aan provisie en interest 428.270.Na aftrek der onkosten en salarissen ad 255.957. toevoeging aan reservepensioenen van f 55.000.en aan reservebelastingen van f 57.000.bedraagt de winst 60.312. waaruit een dividend van 5 percent wordt vooi-gesteld, terwijl 3.924.aan de dividendreserve kan worden- toege voegd. welke op de balans per 31 december 1958 36.392,— bedraagt. Door The Goodyear Tire and Rubber Company in de Verenigde Staten en de heer E. J. Thomas, president van deze maatschappij is opgericht de Goodyear (Nederland) n.v. te 's-Gravenhage. Doel is het kopen, verkopen, fabriceren, exporteren, importeren van- en handelen in banden en alle produkten, welke geheel of gedeeltelijk van natuurlijke of synthe tische rubber zijn gemaakt, enzovoort. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1 miljoen, verdeeld in duizend aandelen van 1.000, die alle zijn geplaatst en in con tanten volgestort. The Goodyear Tire and Rubber Company in de Verenigde Staten neemt deel voor 999 aandelen en de heer Thomas voor 1 aandeel. Directeur is de heer L. van Straten. verwijderd. Ze bevatten nog zeer waarde volle 'bestanddelen die in een zogenaamd opwerkingsproces kunnen worden terug gewonnen. Dit is een probleem waar een hoge mate van specialisatie voor is ver eist. die slechts kan worden verkregen op basis van reeds bestaande grote che mische en metallurgische ervaring. Het vervoer van bestraalde brandstofelemen ten vormt ten slotte een probleem op zich zelf, dat wellicht voor een zekere specia lisatie in aanmerking zou komen, aldus de heer Stijkel. In de binnenkort te houden algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders in de n.v. Handelsvennootschap voorheen Maintz en Co. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 op de gewone aandelen eeri dividend van 8 percent (onv.) in con tanten uit te keren. Voorzichtig gewaardeerd zal de produk tie van de B.P.M. op de Liman-concessie van de Algemeene Exploratie Maatschap pij te Amsterdam in 1958 ongeveer 100.000 ton olie bedragen. Aan royalties zal de A.E.M. ongeveer 325.000 ontvangen. Na aftrek van exploitatiekosten en voorzie ningen, onder andere voor belastingen in Indonesië, zal dan ongeveer quitte ge speeld worden. Aldus werd aandeelhouders in de jaarvergadering medegedeeld. Het bestuur hoopt echter op betere uitkomsten die een regelmatig dividend kunnen op leveren. Definitief wenste het bestuur zich hierover niet uit te spreken. Het bestuursvoorstel om een zesde en laatste terugbetaling op het aandelenkapi taal te doen, waardoor de nominale waar de van de aandelen wordt teruggebracht van 20 tot 1 en het geplaatste kapitaal van 750.000 tot 37.500 kon door 't ont breken van het vereiste quorum niet in stemming worden gebracht. Advertentie Jonges, ik smeer m effe... ik mot naar 't postkantoor, om te sparen. Blijkens een toelichting bij de week staat van de Nederlandsche Bank per 25 mei is thans dc regeling van de schulden en vorderingen in E.B.U. verband vol tooid. De staat heeft deze schulden en vorderingen overgenomen en daarvoor aan dc Nederlandsche Bank schatkistpa pier in betaling gegeven. Het totaal be loopt f 361.9 miljoen. Het overgenomen schatkistpapier is door de bank opgeno men onder dc post ..wissels, schatkistpa- picr en schuldbrieven, door de bank ge kocht (artikel 15 onder 4 van de bankwet 1948)". Het saldo Aan deze post is daar door gestegen van f 81,6 miljoen tot f443,5 miljoen. Door deze aanwas heeft de Nederland sche Bank een nieuwe mogelijkheid ge kregen op de open markt te opereren. De bankbiljettencirculatie vertoont al weer de eerste tekenen van de ultimo. De uitzetting bedroeg ongeveer f30 mil joen waardoor de circulatie steeg van f4201 miljoen tot f 4231 miljoen. Deze ont trekking der middelen aan de kassen dei- banken werd voor f 5 miljoen goedge maakt door deA-iezenaanwas. Door de re geling der E.B.U. posten is thans het gro te verschil tussen het totaal der goud- en deviezenrekeningen en de berekening van de goud- en deviezenvoorraad van de Ne derlandsche Bank praktisch geheel ver- dAvenen. Het goud bleef onveranderd op f 4402; de goud- en deviezenvoorraad te zamen bedraagt thans f5165 miljoen. De De conferentie van de Algemene Over eenkomst A'oor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) heeft besloten tot het bijeen roepen in september I960 van een wereld conferentie. De eerste fase, die tot het einde van 1960 zal duren, zal zijn gewijd aan de landen van de Europese Gemeen schappelijke Markt. De tweede fase, die in januari 1961 zal worden geopend, zal zich bezig houden met onderhandelingen over nieuwe concessies en besprekingen met landen, die tot de G.A.T.T. wensen toe te treden. convertibele valuta steeg van f 701 mil joen tot f 708 miljoen. Het betalingsver keer met het rijk leverde een voor de banken gunstig saldo van f 38 miljoen op. Het saldo der banken steeg daardoor van f 437 miljoen tot f 450 miljoen. Het saldo van de schatkist daalde van f 840 miljoen tot f803 miljoen. De geldmarkt was' vrij stroef, maar de. daggeldrente bleef op 1 1/4 percent gehandhaafd. Blijkens de exploitatierekening over 1958 van de Apeldoornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. n.v. te Apeldoorn heeft de brutowinst op netwerk, garens, handelsgoederen en opbrengst loonop- drechten 3.776.770 bedragen 3.333.574). De vergoeding bedrijfsschade bedroeg 385.000 (nihil). Na aftrek van lonen, salarissen en sociale lasten ad 1.608.145 1.329.610), algemene produktiekosten ad f 1.574.773 1.111.487), interest en af schrijvingen bedraagt het exploitatieresul taat f 254.758 (f 228.864). Hierbij komen de resultaten op deelnemingen 17.897 f 64.624) en de opbrengst diverse baten ad 27.345 (f 6.512). Noodzakelijke investeringen in machines zijn door de brand uitgesteld. Begin 1959 zijn evenwel opdrachten voor nieuwe machines verstrekt tot een waarde van ongeveer 700.000. In verband hiermede heeft de directie het noodzakelijk geacht de gehele winst ook dit jaar in het bedrijf te houden A'oor het verrichten van belang rijke afschrijA'ingen en het verhogen van de veiwangingsreserve met Avederom f 300.000. Deze rekening bedraagt thans f 600.000. Wederom wordt geen dividend voorgesteld. De verlies- en winstrekening sluit zonder saldo. Tengevolge van de brand Averden in totaal 1.766.000 aan schadeuitkeringen ontvangen. De eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar zijn beter dan die van de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Venvachtingen voor het gehele jaar kun nen moeilijk Avorden gegeven. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Tijdens iedere vergadering waar l<Ave- kers van bloeembollen bij elkaar zijn - de exporteursvergaderingen zijn nog steeds besloten - spreekt men vol be zorgdheid over de uitbreiding van de bloembollenteelt in het buitenland. Men bedoelt daarmede hoofdzakelijk Duits land. Men is namelijk bevreesd dat de bloembollenkAvekers in Duitsland veel goedkoper kunnen kweken dan hun col lega's in ons land, zodat zij een veel A'oordeliger concurrentiepositie innemen. De oorzaak hiervan Avordt meestal ge zocht in het Nederlandse systeem Aan beperking van de met bloembollen te betelen oppervlakte. Hoewel cijfers geheel ontbreken over de teelt in Duitsland mag men wel aan nemen, dat daar inderdaad heel aa'at bloembollen worden geteeld. Er zijn Ne derlanders, die er rustig voor uitkomen dat zij hun zoon in de gelegenheid stellen om in Duitsland een bloembollenkweke rij te beginnen. Hieraan acht men vele voordelen a'erbonden. In de eerste plaats behoeven de beginnende kwekers geen teeltvergunning te kopen. In Nederland kunnen zij een zeer minieme hoeveel heid teeltvergunningen krijgen, de rest moeten ze kopen of huren. Men kan ge voeglijk aannemen, dat dat neerkomt op f 140.tot f 200.per are. Men moet dan om aan een bestaantje alleen uit de opbrengst van bloembollen te komen voor minstens zeA'entig are teeltvergun ning kopen. Voor die tien- tot veertien- duizend gulden heeft men dan nog niets. Alleen maar vergunningen. Gaat men naar bij a'oorbecld Duitsland dan spaart men deze kosten uit. Daarbij komt dat men in Duitsland veel voorde liger grond kan huren en eventueel ook kopen. Men kan aannemen tussen de vijf tig en zeventig procent goedkoper dan hier. Het volgende voordeel is dat in Neder land mensen met een zgn. snijvergun- ning alleen de bloemen mogen Aderkopen, maar niet de bollen. Zij die bollen ver kopen, mogen Aveer geen bloemen snij den. Er zijn inderdaad rassen, die een beste bol geven als men de bloem met bij voorbeeld een goede steel en één blad af snijdt. In Duitsland mag dat allemaal. Men kan daar dus twee keer geld uit een bol halen. De invoer in Duitsland is geliberali seerd, zodat iedereen bollen kan impor teren. Iedere Nederlandse kweker daar kan dus de bollen van familie of kennis sen goedkoop inkopen, meestal tegen de toegestane minimumprijs. Hi.i kan dan bij de verkoop weer concurreren tegen de in Nederland gevestigde bedrijA'en. Of een kwekerij opbouwen van rassen, die hier nog zeer duur zijn. Tot nu toe hebben Avij nog geen axgu- menten gehoord, die de bezorgdheid van deze „vlucht naar Duitsland" kunnen ont- zenuAven. Maar er is tevens geen vaste lijn te ontdekken in het tegengaan van deze vlucht. Er zijn kwekers, die een zeer voorzichtige uitbreiding van de toegesta- De opbrengst aan huren over 1958 van de n.v. Amsterdamsche Grondbriefbank te Amsterdam heeft 146.144 bedragen 137.823). Het koersverschil ingekochte obligaties bedroeg 4.127 6.153). Na af trek van exploitatiekosten en afschrij vingen op onroerende goederen ad 74.9i7 74.197) interest ad 28.597 (ƒ28.828) etc. bedraagt het saldo Avinst 13.199 10.643). Voorgesteld Avordt een dividend van 8 per cent (onv.). Van het op de aandelen ver plicht gestorte bedrag, een toevoeging aan de reserve voor diverse doeleinden van 5.000 en 199 naar nieuwe rekening over te brengen. De verhuring was ook dit jaar gunstig. Joegoslavië De verdragsluitende partijen van de Algemene CWereenkomst voor Tarieven en Handel iGATTi. die momenteel in Genève bijeen zijn, hebben be sloten om Joegoslavië als geassocieerd lid te aan vaarden. Een speciale werkgroep had een rap port opgesteld o\rer de mogelijkheid van een al gemene associatie tussen Joegoslavië 'le GATT Suczkanaal Volgens kringen van het ministerie van Econo mische Zaken van de Verenigde Arabische Re publiek heeft de Wereldbank een bedrag van 40 miljoen dollar aangeboden als eerste termijn van een lening voor de verbetering van het Suczka naal. Een datum voor de lening werd niet, ge noemd. 39. „De volgende toverkunst heb ik nog nooit willen vertonen", riep Joris. „Alleen hier voor dit publiek van verfijnde en welopgevoede wilden wil ik deze moeilijke toer laten zien! Oef!" Joris nam met een zwaai 'zijn hóed af, greep erin en haalde een spartelend konijntje tevoorschijn. Er weerklonk een verbaasd en goedkeurend gemompel en zelfs het opperhoofd Amme- zole ontspande zijn bars gelaat en knorde: „Grote toverij. Oef!" „Dat heeft indruk ge maakt", dacht Panda. „Wat een geluk, dat Joris al deze goocheltrucjes kent!" Joris kruiste trots zijn armen over de borst en riep: Hoogvereerd publiek! Gij hebt mijn toverkunsten aanschouwd; thans daag ik deze namaakmedicijnman uit om het beter te doen". Het werd nu doodstil. Het enige geluid, dat men hoorde was het knarsen van Voedoehoedoe's tanden, die de hele vertoning met stijgend misnoegen had gadegeslagen. „Ik grote tovenaar!", schreeuwde hij woedend. „Beter dan deze brutale indringer! Let ijiaar op!" De medi cijnman strekte zijn handen voor zich uit en liet een doordringend gefluit horen. Het volgende moment deinsde Joris verschrikt achteruit, want vlak voor zijn voeten verrees een dikke, kronkelende slang uit de grond. „Dat beter, hè?", krijste Voe- doehoedoe. Echte gifslang! Beter dan on benullig konijntje! Óef!" ne tc beplanten oppervlakte voorstaan. Exporteurs daarentegen wmen er een beetje meer vaart achter zetten. Zij wil len goedkope bollen aanbieden in het bui tenland. De ktvekers vrezen dat dan te grote overschotten zullen ontstaan. Het is altijd al zo geAveest dat de exporteurs flink kunnen verdienen bij prijzen, die niet winstgevend zijn voor de kAvekers. Van de exporteurs kan men vernemen, dat de voorgestelde laagste uitvoerprij- zen te laag zijn om winst te kunnen ma ken. Helemaal onjuist is deze redenering niet, want juist door de zeer strenge ge bondenheid aan het areaal blijven de in koopprijzen in het binnenland vrij hoog. De situatie is zeer ingewikkeld. Daar komt dan nog de angst voor een A'erAve- zenlijking van de Euromarkt bij. Men zou een aantal deskundigen in de gelegenheid kunnen stellen een onderzoek in te stel len naar de juisthied van alle bewerin gen over de toeneming van de teelt in het buitenland, de wijze waarop men daar teelt en over de kostprijzen. Men zou dan niet iedere vergadering veel tijd be hoeven te verspillen aan het praten hier over, zonder dat een constructief beleid word uitgestippeld. BUENOS AIRES (UPI) —De Indonesi sche minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio heeft dinsdag in Buenos Aires een persconferentie gehouden. President Sukarno vertrekt vandaag naar Mexico City. Minister Subandrio vergezelt hem niet, en keert via Afrika naar Indonesië terug. Desgevraagd verklaarde de Indonesische bcAvindsman, dat de Nederlandse politiek ..geen groot probleem" vormt. Hij legde sterk de nadruk op de neutralistische po litiek van Indonesië, en Avilde zich niet rechtstreeks uitlaten over de situatie in Tibet. Subandrio zeide niets te Aveten van een „neutralistische topconferentie" die door president Nasser zou zijn voorgesteld. Be- halve Nasser en Sukarno zouden ook Neh- roe en Tito aan een dergelijke conferen tie moeten deelnemen. Wellicht zal mi nister Subandrio in Cairo nog besprekin gen voeren met. de regering van de Ver enigde Arabische Republiek. (Van onze weerkundige medewerker) Deze zeer droge, zonrijke en tevens warme meimaand is er mede oorza.ak van dat het vóótjaar (gerekend over maart, april en mei) een bijzonder goede indruk zal nalaten. Zo lag de gemiddelde etmaal- temperatuur in De Bilt van maart 2.0 graden, van april 1.5 graden en tot nu toe van mei ruim 2 graden boven het nor male peil. Dit zou voor het voorjaar een gemid delde van 10.3 Celsius betekenen, waar mee dit voorjaar dan op dat van 1943 en 1945 na het warmst is na 1900. Op enkele plaatsen heeft de noordwes telijke luchtstroom enkele lichte mot regenbuitjes veroorzaakt maar op de regenlijst kon niets ivorden aangetekend, want daarvoor was het te weinig. Zoals uit vele tussentijdse regenopgaven die wij inwonnen blijkt, is Brabant wel bij zonder droog. Op enkele plaatsen zoals in Den Bosch en in Vught is deze maand niet meer dan enkele druppels regen gevallen. Zeer dnoog is ook de omgeving van Almelo met I a 2 mm. Nu de lage wolkenvelden, hoe onple zierig overigens, de zon meer doen schuil gaan heeft de droogte een minder ver brandende uitwerking dan op zeer zon nige dagen. Het aantal uren zonneschijn is te De Bilt. inmiddels tot ongeveer 240 uren ge stegen tegen een normaal gemiddelde van 211 uren voor mei. Het hogedrukcenlrum bij Schotland zal eerst moeten verdwijnen of verder naar het westen wegtrekken, voor ons land in een meer directe baan van de depressies zal komen te liggen, icaarvan nu alleen de zwakke stqringsfronten passeren. Daarbij blijft het koucl, ivant tempera turen van 12 tot 14 Celsiiis in de middag zijn voor eind mei beneden peil. Aardbeving. Volgens te Mexicostad ont vangen berichten zijn zondag vijf men sen om het leven gekomen en ongeveer vijftien geAvond tengevolge a'an een aardbeving in Zuid Mexico. De aardbe ving is ook te Mexicostad gevoeld. Mondje dicht. Drie Noorse journalisten, die werken op het kantoor in Oslo A'an een Amerikaans persbureau, hebben beroep aangetekend tegen het bevel van een rechtbank om hun inlichtingen bron bekend te maken. De drie jour nalisten hadden enkele dagen voor de officiële aankondiging een bericht door gegeven over de verhoging van de autoprijzen in Noorwegen. Na publika- tie van het bericht steeg de verkoop van auto's plotseling enorm. Arrestaties. De Soedanese autoriteiten hebben 24 vooraanstaande leden van de verboden communistische partij gear resteerd op beschuldiging van activi teit ter ondermijning van de veiligheid en vrede a'an het land. Zij zullen wor den vastgehouden totdat alles rustig is. Erger. Dc onafhankelijke Afrikaanse sta ten hebben in Ncav York besloten in augustus te Monrovia, de hoofdstad van Liberia, een speciale conferentie over de kwestie-Algerije te beleggen. De Tunesiër Mongi Slim, die de con ferentie aankondigde, zei dat de toe stand in Algerije verergert. Toenadering? Uit Egyptische bron in Beiroet verluidt, dat president Nasser van de V.A.R. aan generaal Kassem van Irak een „vredesaanbod" heeft gedaan, vermoedelijk door bemidde ling van Libanon of Marokko. De ze toenadering zou een onderdeel zijn van een algemene poging om de ge schillen tussen de Arabische landen uit de weg te ruimen. Geschenk. Lady Mabel Balcombe- Brookes uit Melbourne, wier groot moeder nog op de knie van Napoleon heeft gezeten toen hij op St. Helena vertoefde, heeft het huis op St. Helena waarin de keizer heeft gewoond, aan Frankrijk geschonken. Verworpen. Het Belgische hooggerechts hof heeft een cassatieverzoek van de oud-consul van Paraguay te AntAver- pen Morinigo, die tot twintig jaar ge vangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, verworpen. Overval. Zestig gewapende mannen heb ben een overval gepleegd op een vrachtauto van de theeonderneming Ardjuna in West-Java, waarbij tAvaalf mensen zijn gedood en negentien ge- aa'ond. Misdaad. De rooms-katholieke aartsbis schop van Durban, mgr. Hurley, heeft gezegd dat de rassenscheiding in Zuid- Afrika in tien jaar tijds geëindigd moet zijn, hetzij op vreedzame, hetzij op ge- Avelddadige wijze, indien men het land Avil redden van ontbinding en onder gang. De apartheid vernietigt de grond slagen van de vrijheid en tast het we zen van de mens aan. Er is maar een misdaad die erger is, namelijk moord, aldus mgr. Hurley. Zuivering. De kroonprins van Jemen voert op het ogenblik een grootscheep se zuivering van het bestuursapparaat in Jemen uit, zo heeft de vertegen- woordiger van de Imam van Jemen in Cairo bekendgemaakt. De campagne heeft tot doel „corruptie uit te roeien en pro-imperialistische elementen uit de regering te verwijderen", zo ver klaarde hij. Zweefvlieger. Een Tsjechoslowaakse zweefvlieger is op het Oostenrijkse vliegveld Wcnen-Schwechat geland en heeft om politiek asiel in Oostenrijk ver zocht. De vlieger Avas te Brno opgeste gen voor een oefenvlucht en had heime lijk koers gezet naar Oostenrijks gebied. Uitwisseling. Eind juni zal Frol Kozlof, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie te Ncav York een Russische tentoonstel ling openen. De Amerikaanse vice-pre sident Nixon zal in juli in Moskou een Amerikaanse inzending op een grote tentoonstelling in de Russische hoofd stad openen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uav naam, uw vaste adres, uav vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE HET K.N.M.I. deelt mede: Een noordelijke tot noordwestelijke stroming voert voortdurend koude lucht aan van de Noordzee. Deze stroming heeft zich ingesteld tussen een depressie bij de Baltische staten en een hogedrukgebied ten westen van Schotland. Het hogedruk gebied trekt zich boven de oceaan terug in zuidwestelijke richting. Dit heeft tot gevolg dat de stroming boven de Noordzee het komende etmaal ZAvakker wordt. De beAvolking neemt tijdelijk af, maar breidt zich later weer uit door het van Engeland naderbij komen van een zwak warmtefront. De regenkan sen zijn de eerstkomende dertig uur niet groot maar wel zullen de temperaturen over het algemeen iets hogere waarden bereiken. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenland: heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew. nnw zwaar bew. n zwaar bew. nnw zwaar bew. nw geheel bew. wnw geheel bew. nnw ZAvaar beAV. nnw 10 11 11 9 9 9 10 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw 9 Donderdag 28 mei Zon op 4.31 uur, onder 20.44 uur. Maan op 0.43 uur, onder 11.15 uur. 29 mei Maanstanden 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 mei Hoog water 7.07 en 19.36 uur. Laag water 2.41 en 15.07 uur. Donderdag 28 mei Hoog Avater 8.01 en 20.33 uur. Laag water 3.33 en 16.01 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Abei'deen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers licht bew. nno 9 regen n 7 half bew. nno 12 onbewolkt n 12 zwaar bew. nnw 9 onbewolkt n 8 zwaar bew. nnw 10 motregen n 11 motregen n 8 geheel bew. nno 10 onbewolkt windst. 13 onbewolkt onbewolkt nnw geheel bew Avnw zwaar bew. n geheel beAv nnw zwaar bew. windst. zwaar bew. w onbewolkt windst. onbeAvolkt windst. 12 licht bew. nnw 11 zwaar bew. windst. 10 motregen windst. 14 onbeAvolkt ono 14 zwaar beAv. no 18 Avindst. 11 16 10 12 9 9 23 10 0,1 0,1 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,2 3 0,2 0 0 0,1 0 0 0,4 0,1 0 0 0,4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 18 4 0,1

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2