A ros A SPINWIEL JONGE Zandvoortse raad voteert ruim twee miljoen gulden Vaticaan verlegen met binding tussen hoge clerus en regime J ubileum voorstelling van Vriendenkring Kentering in Spanje Bezoek van kardinaal Tisserant aan Montserrat veelzeggend 4 Rioolwaterzuiveringsinstallatie BONBONS Faillissementen Bazaar voor troephuis van „The Buffalo's Plastic palmenpracht in Zandvoort Kerkelijk Nieuws „Geef mij uw hand" Kapconcours besloot seizoen van technische club Bennebroek „Rehoboth" wordt gerestaureerd Examens H. K. R. Meinema neemt afscheid van politie Utrechtse politie rolt inbraak-„bedrijf" op Handel in marihuana- sigaretten berecht Netjes op karwei De eindstanden in de basketbalcompetitie Nieuw Olympisch nummer: 800 meter voor dames Kees Koch won in Sofia WOENSDAG 2 7 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De gemeenteraad van Zandvoort heeft zich in zijn vergadering van dinsdagavond hoofdzakelijk beziggehouden met het ver lenen van enkele kredieten voor noodzake lijke voorzieningen. De desbetreffende voorstellen van B. en W. werden over het algemeen met enthousiasme ontvangen, omdat de raad zich ervan bewust was dat het hier zeer urgente voorzieningen be treft. Het belangrijkste besluit was het verlenen van een krediet van 2.1 miljoen gulden ten behoeve van een te stichten rioolwaterzuiveringsinstallatie. Als deze Installatie eenmaal tot stand is gekomen, kunnen de beruchte „modderkommen" verdwijnen. De heer Koning (Alg. Zandv. Bel.) bleek hersteld en verleende weer wat kleur aan de debatten. Hij toonde zich geschrokken van het hoge bedrag, dat de zuiveringsinstallatie moet gaan kosten. Waar moet dit geld vandaan komen? vroeg hij zich af. Mogelijk kunnen reukloze bas sins een enorme besparing betekenen. Mevrouw Mol-Van Bellen (Arb.) en de heer Siegers (K.V.P.) juichten het voorstel toe. „Dan komen we eindelijk eens van die modderpoel af", zei mevrouw Mol en de heer Siegers wilde weten om mogelijk door belastingverhogingen aan de noodzakelijke gelden te komen. De heer G o s e n (A.R.) zag liever dat de nood zakelijke geldmiddelen op een andere wijze worden verkregen. Nadat de heer Hose (V.V.D.) gevraagd had, of voor de aanleg van de installatie mogelijk rijkssubsidie kan worden ver kregen, antwoordde wethouder T a t e s dat de aanleg van de installatie zeer nood zakelijk is. Bij oostenwind is de stank van de modderkommen voor vele inwoners hinderlijk. Thans is geen goedkeuring verkregen voor de bouw van 48 woningen door de bouwvereniging „Eendracht maakt macht", omdat deze te dicht bij de modderkommen zijn geprojecteerd. Later zei de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van F e n e m a, op een vraag van de heer Siegers hierover dat toestemming voor de bouw van de wo ningen is geweigerd, omdat men hier ge varen voor de volksgezondheid aanwezig acht. Dit vond de voorzitter wel over dreven. Getracht zal worden alsnog ver gunning te verkrijgen, daar stagnatie van de bouw onverantwoord is. Temeer omdat de bewoners hier slechts een klein ge deelte van het jaar, hooguit negentig da gen, last van de stank zouden kunnen onder vinden. Wethouder Tates zei voorts dat subsidie bij de aanleg van de installatie zou kunnen worden verkregen in de vorm van een steunregeling voor werkverschaf fing, als zich in het rayon werkloosheid voordoet. Wethouder Kerkman vulde aan dat getracht zal worden de steun van het 'rijk voor de aanleg te verkrijgen. De raad stelde 38 mille beschikbaar voor de verbetering van het gemeentelijk ver zorgingshuis voor bejaarden. Ook dit be- Adverientie BONBONS Curasao: marsepein-vulling ver rijkt met Curasao. Marttta; pittige Triple Sec met Crème d'Apricot naturel. Mignon: exclusieve pate,-een ge heim van Lindt. Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering Per 100 gram f 1.10 De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag .n staat van faillissement verklaard: J. S. van Jelgerhuis, Laan van Kanaan 82 te Beverwijk, van beroep koopman. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Phonopress n.v., gevestigd en kantoor- houdende, Beethovenlaan 54 te Heem stede. Rechter-Commissaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. S. Groen, ad vocaat en procureur, te Haarlem, Nieuwe Gracht 55. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. van den Bos, aannemer van grondwerken, Tolstoistraat 34 te Zaandam. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curatrice: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal—Otto, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. Bij beschikking van de rechtbank is ge homologeerd het akkoord in het faillisse ment van A. van Eek, garagehouder, Bizantiumstraat 12 zwart te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur te Haarlem, Kruisweg 63. sluit werd met vreugde genomen. Me vrouw Mol was blij dat nu eindelijk ver beteringen worden aangebracht. Zij sprak de hoop uit dat ook de verzorging meer aan deze tijd zal worden aangepast. Nadat de heer Koning had gezegd dat de ver beteringen zeer duur zijn en het huis dit eigenlijk niet meer waard is, gaf mevrouw Stemler-T jaden (V.V.D.) blijk van haar waardering voor het voorstel. Zij zei zeer geschrokken te zijn van hetgeen zij in dit huis heeft gezien. „Ik begrijp niet dat het zo lang heeft moeten duren, voordal de verbeteringen worden aangebracht". Spr. zou graag zien dat in het regentencollege jongere krachten een plaats krijgen. Ook de heren Lindeman (K.V.P.), Petro- v i t c h (Alg. Zandv. Bel.) en Breure (V.V.D.) toonden zich warm voorstander van de verbeteringen. De laatste vroeg of in het regentencollege een vertegenwoor diger van de raad kan worden geplaatst- Tevens pleitte hij voor het aanbrengen van een televisietoestel in het tehuis. „De bejaarden moeten in een prettige om geving kunnen verblijven. We moeten met de dringende verbeteringen veel haast maken", zei wethouder Tates. Bij het voorstel tot het verlenen van 76 mille voor de verbetering van de Zand- voortselaan zeiden de voorzitter en wet houder Tates op vragen van de heren Gosen en Koning dat. met de verbetering niet kan worden gewacht tot de laan kan worden verbreed. De verbetering moet met spoed tot stand komen. Ten aanzien van de wegverbreding wordt met de ge meente Bloemendaal contact onder houden. Nadat de heer Gosen lof had laten horen aan het adres van de Zandvoortse Red dingsbrigade. toonde de heer Hose waar dering voor het feit dat „Touring Zand voort enkele vuurwerken organiseert, ook nu de middenstandsverenigingen niet mee werken. Zonder amusement trekken we geen gasten, zei de heer Hose. Hij gaf als slagzin voor de middenstand: „Een half percent (van het inkomen) voor meer amusement". Huishoudschool De heer Gosen informeerde naar een circulaire, die B. en W. hadden gezonden over de wenselijkheid om in Zandvoort te komen tot een huishoudschool. De voor zitter antwoordde dat B. en W. hebben overwogen, of voor het stichten van een huishoudschool een mogelijkheid bestaat. Deze zou bestemd moeten zijn voor leer lingen van diverse levensbeschouwelijke richtingen. Bij een enquête onder de hoof den van scholen is gebleken, dat voorlopig een dergelijke school niet is te verwezen lijken. De lieren Siegers en Koning vroegen in lichtingen over de organisatie van de wereldkampioenschappen wielrennen. De heer Siegers was erover verontrust dat de gasten in het weekeinde van 15 en 16 augustus niet het strand kunnen be zoeken. Hij was bevreesd voor de gevolgen hiervan. Mogelijk kunnen via luchtbrug gen de bezoekers toch het strand bezoeken. De heer Koning informeerde naar de af zetting van straten. De voorzitter zei dat in deze nog geen definitieve regeling is getroffen. Over het afsluiten van strand en straten wordt overleg gepleegd. Er zullen vier lucht bruggen worden gebouwd. Ten zuiden van het centrum en ten noorden bij Bloemen daal is voldoende mogelijkheid om zonder kosten het strand te bezoeken. Binnenkort worden hierover nadere inlichtingen ver strekt. Het troephuis van de Zandvoortse pad- vindersgroep „The Buffalo's" werd twee jaar geleden door vandalisme volkomen vernield en moest worden afgebroken. Het gemeentebestuur stelde een stuk duin terrein beschikbaar binnen het circuit, waarop men een nieuw troephuis bouwde. Het geheel kwam op ruim 10.000. Met zeer veel moeite kon tot nu toe 3.000 worden afgelost, doch men zit met de moeilijkheid waar men de resterende ze ven mille vandaan moet halen. De groepscommissie wil daarom op 6, 7 en 8 augustus een grote bazaar houden in het Patronaatsgebouw. Zij doet thans een dringend beroep op de Zandvoortse ingezetenen zoveel mogelijk artikelen voor deze bazaar vóór 15 juni te zenden naar het opvangcentrum: A. Heeroma, Frans Zwaanstraat 20 of deze te laten af halen na telefonische melding onder num mer 3568. De commissie zal ook een open brief aan het bedrijfsleven en de particulieren in Zandvoort richten en hoopt spoedig uit de moeilijkheden te geraken. In Zandvoort groeien palmbomen. Wel niet aan de lange boulevard, maar voor het kantoor van de stichting „Tou ring Zandvoort". Naast de ingang van het V.V.V.-kantoor slaan twee palm bomen in al hun (plastic) pracht. Aan vankelijk leefde iedereen in de ver onderstelling dat het hier een proef be trof en dat later de boulevard zoals aan de Riviera met honderden palmen zou worden omzoomd. Dit blijkt niet het ge val. Bv.rgemeester mr. H. M. van Fene- ma heeft op vragen van bezorgde raads leden geantwoord dat de heren van „Touring Zandvoort" een grapje hebben willen uithalen. Talloze bezoekers gaan ervan uit dat de bomen echt zijn. Al duizenden mensen hebben zich onder de wuivende palmen laten kieken, zei de burgemeester. Als de heren van „Touring Zandvoort" nu maar in de gaten houden dat de beste grapjes meestal kort duren Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden W. L. Tukker te Rotterdam. Aangenomen naar Oosternijkerk (toez.) W. J. Burghgraef, kandidaat te Bozum. Bedankt voor Schagen L. S. Krol te Sap- pemeer. A mateurtoneel Dinsdagavond heeft de r.-k. Haarlemse toneelvereniging Thalia" in de zeer goed bezette Stadsschouwburg voor haar dona teurs een zeer vlot gespeelde opvoering gegeven van „Geef mij uw hand", een to neelspel in drie bedrijven door Wim Du- mont. Met de keuze van dit stuk, dat aan de spelers volop gelegenheid biedt vele men selijke emoties waar te maken, had regis seur Jan de Jong een goede greep gedaan; bovendien was hij er in geslaagd voor elke rol het juiste type te kiezen. Het is de trieste geschiedenis van een toneelschrijver Willem Bogert (bijgenaamd „de Baron") alias Bob de Geer. die ten on rechte van een moord werd beschuldigd, terwijl de ware dader, de uitgever Kuil man, buiten schot bleef. De Geer heeft uit angst voor de politie indertijd zijn vrouw en twee dochters verlaten. En nu komt hij na achttien jaar weer met zijn beide dochters in contact bij de ontmaske ring van de ware dader van de moord aan het einde van het stuk. De rol van de rusteloze zwerver, die aan de drank is ge raakt, werd vertolkt door Cor Wassenberg. Hij slaagde er volkomen in zijn wisselende stemmingen waar te maken. Ook de ver tolking van Jan Overtoom van de rol van Geert verdiende alle lof. Piet Braam zette een forse adjunct-inspecteur van politie op de planken. Ans van Nicuwland gaf een uitstekende typering van de fri vole actrice Enny de Leeuw. Coby Over toom bleek goed opgewassen tegen de lang niet gemakkelijke en belangrijke rol van Annie de Rooy, een van de dochters van de ongelukkige Willem Bogert. Ook de minder belangrijke rol van het blinde zusje bleek bij Ankv Sens in goede handen te zijn. Kees Sens vervulde zijn rol van uitgever Kuilman naar behoren Bertha Tamis— Koevoets en Wim Moolenaar vertolkten de rollen van de vinnige pensionhoudster juffrouw De Grauw en haar sullige man Steven op overtuigende wijze en Han Koek was angstaanjagend in zijn minder sym pathieke rol van hun louche zoon Dirk, die probeert chantage te plegen. Al met al werd er over de gehele linie goed spel te zien gegeven. Aan mimiek, dic tie en rolkennis was de vereiste aandacht besteed. De volle zaal dankte de spelers na afloop met een warm applaus voor het gebodene. Voor de dames waren er bloe men. Onder auspiciën van de technische club Bloembollenstreek is dinsdagmiddag en -avond in huize Mariënburg een kapcon cours in de B-klasse voor dames en heren gehouden. Aan dit concours mochten zij die in een nationale- of internationale wed strijd reeds een eerste prijs hebben be haald niet deelnemen. De jury bestond uit de heren B. Vogel, Amsterdam, voorzitter en de leden C. Houtman, Amsterdam en J. Geysbers uit Haarlem. De opgave voor de heren luidde: het knippen en opmaken van een moderne coupe in ten hoogste 50 minuten. De dames moesten in 40 minu ten een modern dagkapsel maken', ev'ehals de heren in vrij model. Deze wedstrijd was hetr sluitstuk van het winterseizoen der technische club. Leden van de club konden meedoen aan de club- en de vrije wedstrijd, de niet-leden alleen maar aan de vrije wedstrijd. De heer Willemse uit Noordwijkerhout, voorzitter van de tech nische club, deelde in zijn openingswoord mede, dat verleden week in Keulen is ver ongelukt de heer A. Minitère uit Haarlem. Hij noemde dit een groot verlies voor het vak en hij verzocht de overledene in twee minuten stilte te herdenken. Het was de eerste keer dat een dergelijk concours in Lisse werd gehouden. Voordat de heren met knippen mochten beginnen werden hun modellen eerst aan een grondig on derzoek onderworpen om vast te stellen of er reeds vóór gewerkt was. Om 8 uur begonnen de dames en de he ren elkaar de loef af te steken met het creëren van alle soorten dagkapsels met uitgekapte watergolf. Bij dit dameskappen won de heer W. Schultheis uit Haarlem de eerste prijs, mejuffrouw N. Schultheis uit Haarlem de tweede en de heer L. v. Wijk uit Haarlem de derde. Deze eerste drie prijzen waren bekers. De heer H. A. Si mons uit Lisse werd vierde, mejuffrouw K. v. Rooi jen uit Lisse vijfde en mejuf frouw T. Hagen uit Lisse zesde. In het clubkampioenschap eindigde de heer Si mons uit Lisse als eerste; 2. mejuffrouw K. v. Rooijen; 3. de heer G. Hagen. In de vrije wedstrijd heren kappen waren de prijzen: 1. P. Kalle, Weesp; 2. W. Ste- venhage, Haarlem; 3. J. Houtman, Am sterdam; (de eerste 3 prijzen waren even eens bekers); 4. W. Dingerdis, Haarlem; 5. F. Prince, IJmuiden; 6. Sikkink, Haar lem. De clubwedstrijd in dit onderdeel had tot resultaat: 1. P. Zwetsloot, Haarlem mermeer; 2. B. Breugel, Lisse en 3. C. Hëemskerk, Lisse. GESLAAGD Op het in Utrecht gehouden examen voor Vakbekwaamheid Detailhandel Verwar- mingsartikelen en Kookapparaten is de heer C. Kroon van de Lisserdijk geslaagd. Het gebouw „Rehoboth" van de Neder lands Hervormde gemeente in Benne- broek, verkeert geruime tijd in een toe stand die niet bevordelijk is voor een gunstige exploitatie. Alleen de grote zaal is vrij goed te gebruiken, echter zonder to neel, want er mankeert heel wat aan. Om op het toneel te komen moet men halsbre kende toeren verrichten en de verdere lo kaliteiten voldoen niet meer aan de mo derne eisen. Bovendien moet het dak worden hersteld. Als resultaat van een grote actie voor de restauratie van „Rehoboth", is een flink bedrag binnen gekomen. De kerk voogdij heeft nu besloten zo spoedig mo gelijk met het werk te laten beginnen. Het gaat om de algehele vernieuwing van de achtermuur, alsmede van het dak en van het toneel, het bouwen van een nieuw ver gaderlokaaltje dat tevens als kantine ge bruikt kan worden, en de bouw van een overdekte rijwielstalling. Verder zal men de toegang tot het toneel verbeteren, de lichtinstallatie zal een ingrijpende veran dering ondergaan en ook het vraagstuk van de verwarming zal volledig worden opgelusts Bij het betreden van de toneelzaal in hotel „De Leeuwerik" werd dinsdagavond alle bezoekers een feestelijke corsage op gespeld, met welke uiterlijke attentie het bestuur van de toneelvereniging „Vrien denkring" het jubileumseizoen ter ge legenheid van het tienjarig bestaan wilde afsluiten. Belangrijker was echter, dal een dergelijk fleurig aanzien niet tot de zaal bleef beperkt, maar zich voortzette op het toneel met een uitstekende voor stelling, welke de bestaansrechten van deze serieus werkende toneelvereniging' opnieuw overtuigend heeft bewezen. Op gevoerd werd „Hayfever", een der oudere blijspelen van de vermaarde Engelse auteur, acteur en regisseur Noel Coward, dat indertijd onder de titel „Weekend" door een Nederlands beroepsgezelschap is gespeeld. Welk ensemble dit is geweest, kan ik mij niet meer herinneren, wel is mij van de toenmalige bezetting Marie van Westerhoven nog bijgebleven, die een uitermate knappe typering meegaf aan de lakonieke kleedster Clara. Bij „Vriendenkring" had men dit stuk „Alles maar spel" genoemd, waarmee dan niet ten onrechte de familie Bliss wordt gekarakteriseerd, die zich ook in het dage lijks leven gedraagt alsof men zich op het toneel bevindt. Een van die milieus, in welke tekening Coward zich een meester toont: een heerlijk dwaze Engelse familie, met een oud-actrice als mamma, een auteur van sentimentele damesromans als pappa en een zoon en een dochter, die duidelijk de kentekenen vertonen van een bohémien-opvoeding. De clou van dit blij spel is, dat zij allen voor het week-end een gast hebben geïnviteerd, zonder dat de anderen hiervan op de hoogte zijn. Deze invasie veroorzaakt de nodige komische situaties. De gasten worden zo noncha lant behandeld, dat zij zich hoe langer hoe minder op hun gemak voelen. Het stuk eindigt dan ook met hun vertrek met de spreekwoordelijke stille trom, op het moment, dat de familie Bliss in een daverende ruzie is verwikkeld over de ligging van de rue St. Honoré in Parijs. De opvoering van een blijspel, dat strikt genomen nauwelijks over enige handeling beschikt, is voor een amateur gezelschap allesbehalve gemakkelijk. „Vriendenkring" maakt met recht aan spraak op het nodige respect voor de vlotte opvoering, die de spelers van dit luchtige spel wisten te geven. Het aandeel van regisseur Jan Wiertsema is niet gering geweest. Ook het tempo was voor de pauze vrijwel onberispelijk; dubbel jam mer daarom dat de vier Blissjes in het derde bedrijf, rond de ontbijttafel, door hiaten in de rolkennis een lelijke inzinking vertoonden. Voor alle spelers geldt echter, dat zij een voorbeeldig ensemble wisten te vormen in een voorstelling, waarbij ook aan de modieuze damestoiletten en het originele décor een verheugende aandacht was besteed. Ter wille van de volledig heid noemen wij dan ten slotte de uit blinkers van deze opvoering: Bert Bei der (Simon), Dien Veldhuisen (Judith), Rie Bilars (Myra) en Herman Souverein (Richard). Na afloop van deze met enthousiasme ontvangen voorstelling, werden twee der oprichters van „Vriendenkring" me vrouw Cobi Valk en Herman Souverein nog even extra in het zonnetje gezet en ontvingen zij als blijk van waardering voor hun activiteiten een boekwerk. Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen op voedkunde: A. van Meertcn. Overveen. Docto raalexamen Engels: mei. S. Corwin. Amsterdam: P. H. M. Beaumont. Geleen. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen economie: G. L. M. Konings. Haarlem: G. F. Roelol's, Heemstede. Nijmegen. Doctoraalexamen geneeskunde deel 2. A. C. J. M. Holdrinet, Oosterhout (N.B.); C. I. E. Jansen, Nijmegen: J. G. A. M. Niesten, Nij megen: H. J. M. van Opstal, Breda: J. Th. Peters. Nijmegen; J. W. G. A. van Rens, Weert. Kandi daatsexamen rechten: A. J. Bransen. Oosterhout (N.B.). Kandidaatsexamen psychologie: mej. L. M A. Smets. Roosteren: E. A. A. Cornelissen. Nijmegen. Doctoraalexamen psychologie: D. B. P. Kallen. Noorbeek. Haarlem. Rijkskweekschool Eindexamen twee de leerkring. Geslaagd de dames A. Bijleveld, B. Haring en J. Huijsmans te Haarlem. Met één kan didaat wordt het examen voortgezet. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen tweede leer kring de dames H. C. Kromhout. Heemstede: W. C Nieuwenweg. Haarlem: M. W. E. Duijf, Over veen en R. van Baak, Bloemendaal en de heer J. Bouman, Haarlem. Op het hoofdbureau van politie in Haar lem heeft vanmorgen hoofdinspecteur H. K. R. Meinema afscheid genomen. Zoals wij reeds vermeldden, gaat hij met ingang van 1 juni de functie van kringhoofd van de A-kring Haarlem der Bescherming Be volking vervullen. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, haalde in het bijzijn van vrij wel alle commissarissen, hoofdinspecteurs en inspecteurs herinneringen op uit de loopbaan van de heer Meinema. Zijn loven de worden liet hij vergezeld gaan van een fraai porseleinen wandbord. Vanmiddag zou hoofdinspecteur A. Sandijck de schei dende politiefunctionaris toespreken na mens het hele personeel van het hoofd bureau en hem eveneens een geschenk aanbieden. Ook hoofdinspecteur A. S. de Jong, chef van de Vreemdelingendienst der politie, zou het woord voeren. Na tweeëneenhalf jaar speuren heeft de Utrechtse recherche de hand weten te leg gen op een geraffineerd werkend inbraak- bedrijf. Als „directeur" trad op de 26-jarige loodgieter M. W„ die acht „medewerkers" in dienst had, waarvan hij telkens één of twee personen naar keuze bij zijn inbra ken betrok. Gebrek aan werk heeft W. niet gehad, want met het oprollen van deze bende zijn 110 inbraken aan het licht ge komen, waarbij voor vele tienduizenden guldens is buitgemaakt. W. kreeg van zijn medewerkers, die in hoofdzaak in de bouwwereld werkzaam waren, en dan bij het uitvoeren van werkzaamheden uit keken of er iets te halen was, de tips die hij nodig had. Zijn medewerkers waren de 17-jarige loodgieter R. van der B„ de 22- jarige monteur Ph. van L., de 23-jarige loswerkman J. J. Th., de 21-jarige kok J. C. van B„ de 18-jarige opperman C. K„ de 21-jarige perser M. de R., de 17-jarige metselaar C. J. van R. en de 20-jarige op perman P. van O. Op radikale manier vernietigde W. alle mogelijke bewijsstuk ken. Zodra hij bij een inbraak een knoop had verloren of een scheur in zijn kleding had opgelopen, vernietigde hij die kleren. Op een keer had men hem bijna te pakken. Een man op volleybalschoenen luidde het signalement. Maar bij aanhouding was er van die schoenen al niets meer te vinden. Later bleek dat hij ze vernietigd had. Advertentie een glaasje jeugd! De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend twee zeelieden, die gepoogd had den in Amsterdam ruim drie pond Indi sche hennep (waarvan marihuanasigaret- ten gerold kunnen worden) te verkopen, ieder tot een jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest, veroordeeld. De 30- jarige bediende J. R. S. B. uit I.Jmuiden bevindt zich reeds zeven maanden in voorarrest en zal dus dit jaar zijn vrij heid herkrijgen. De 33-jarige hofmeester H. G. uit Amsterdam, aanvankelijk even eens in de gevangenis verblijf houdende, was na korte tijd op vrije voeten gesteld, maar werd veertien dagen geleden op last van de rechtbank opnieuw gevangen ge nomen. De rechtbank was van mening dat. beide mannen even schuldig waren. Conform de eis legde de rechtbank ten slotte de 21-jarige havenarbeider J. S. uit Amsterdam, die zelf aan marihuanasiga- retten verslaafd was, negen maanden ge vangenisstraf op met aftrek van bijna vijf maanden voorarrest, terwijl drie van de vier resterende maanden voorwaardelijk werden opgelegd met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de dr. Meyers vereniging te Utrecht. Deze jon gen was dermate verslaafd aan de ver dovende sigaretten, dat zijn eigen vader tenslotte ten einde raad de politie in de arm nam. Aangezien gevreesd wordt, dal de verdachte deze verslaafdheid mogelijk nog niet te boven is, voegde de rechtbank aan het vonnis een bijzondere voorwaar de toe: de verdachte zal zich gedurende de proeftijd ter verpleging moeten laten opnemen in een door de vereniging aan te wijzen inrichting, indien de vereniging dit noodzakelijk mocht oordelen. Een grote bouwonderneming in de Engelse Midlands heeft klachten van Britse huisvrouwen ter harte genomen over slordige arbeiders die met vuile voeten de boel besmeuren als zij kar weitjes komen opknappen. De arbei ders van deze maatschappij zullen ivor- den uitgerust mei een matje om hun voeten op te vegen voor zij ergens binnen gaan. en bovendien zal hun ge reedschapskist worden aangevuld, met een paar pantoffels. Ten overvloede zullen de bouwvakarbeiders ook boord en das moeten dragen. (Reuter) De eindstanden in de basketbalcompetitie zijn als volgt: Dames Gewest, competitie: Overgangsklasse: HOC 16—28 White Stars 10—16 Antilopen 16—26 Typhoons 10 14 White Stars 16—26 SC I-Taarlem 10—14 VODO 16—24 HOC 2 10—8 Schilperoort 16-14 Antilopen 2 10—S ROVS 16-10 ZBVS10— 2 Te Werve 1610 Hudig 16— 8 ESSO 16— 0 Tweede klasse: Aurora 14—28 Rapiditas 14—22 HOC 3 14—18 HCK 14—15 SC Haarlem 2.. 14—12 Excercitia 147 Typhoons 2 14— 6 Antilopen 3 144 H Gewest, competitie: ROVS 18—28 SC Haarlem 18—26 Punch 2 18—22 VODO 18—20 HOC 18-20 White Stars 18—16 Argus 2 1816 Rode Duivels 18—14 Il-IJ 18—14 Aurora 18— 4 Derde klasse A: ZBVS 2 14—24 Sibaba 14—24 Antilopen 3 14 16 HCK 14-16 White Stars 3 14—12 SC Haarlem 2.. 14—10 HOC 3 14—10 SC Haarlem 4.. 14— 2 Derde klasse: Rapiditas 2 12—20 Antilopen 4 12—14 Aurora 2 12—12 HOC 4 12-10 HOC 5 12-4 Tweede klasse Typhoons 2 Antilopen 2 Flamingo's 2 Rapiditas Excercitia White Stars 2 HOC 2 IHJ 2 14-28 14—16 14—16 14-16 14—14 14-12 14-10 14— 0 Derde klasse B: HCK 2 14—24 Antilopen 4 14—22 HOC 4 14—18 Typhoons 3 14—13 Aurora 2 14-12 ZBVS 3 14-8 SC Haarlem 3.. 14—8 Rapiditas 2 14— 0 Atletiek Het internationaal Olympisch Comité heeft, dinsdag in Miinchen besloten aan 't programma van de Olympische atletiek wedstrijden het. nummer 800 meter voor dames toe te voegen. Op de laatste dag van de internationale atletiekwedstrijden in Sofia heeft onze landgenoot Koes Koch met een worp van 53.28 meter het discuswerpen gewonnen. Tweede werd de Bulgaar TodorovAtars- ki met 51.55 meter en derde de Tsjech Karei Merta, die 51,30 meter wierp. (Van onze correspondent in Madrid) Eey bezoek van kardinaal E. Tisserant aan Spanje heeft daar de geesten weer eens in beweging gezet over het probleem van het Spaanse katholicisme en de ver houdingen tussen Madrid en het Vaticaan. Zo op net oog was er weinig bijzonders aan dit bezoek. De Franse kardinaal Tisserant, vierenzeventig jaar oud, is de oudste in het college van kardinalen. Hij heeft wel meer bezoeken aan Spanje gebracht en tij dens het laatste, in 1951, werd hij door Franco onderscheiden met het grootkruis in de orde van Isabella de Katholieke. Voor waarnemers lag de speciale betekenis van dit bezoek in hot feit, dat een zo hoge persoonlijkheid kon worden gezien als vertegenwoordiger van de nieuwe Paus Joannes XXIII, die tot nu toe nog geen enkele vertegenwoordiger naar Spanje zond. Bij dit vrij korte bezoek van kardinaal Tisserant hebben zich merkwaardige din gen afgespeeld. Natuurlijk kwam hij aan in Madrid en natuurlijk werd hij ontvan gen door generaal Franco. Even natuurlijk- was het, dat de kardinaal naar de pas ge opende vallei der gevallenen werd ge bracht. Maar het bezoek aan Madrid was kort, nauwelijks één dag. Daarna vertrok de kardinaal naar Barcelona en onder de vele autoriteiten, die hem op het vliegveld welkom heetten, was niet de aartsbisschop van Barcelona. Wel was er de abt van het klooster van Montserrat, Don Aurelio Ma ria Escarré, en met hem vertrok de kardi naal meteen naar het, temidden van kale bergen liggende bedevaartsoord Montser rat, bij Barcelona. Het is in Spanje een publiek geheim, dat er wrijving bestaat tussen de abt en de gouverneur van de provincie Barcelona. Felipe Acedo. Een serie van kleinigheden heeft die spanning doen ontstaan, maar do achtergrond ervan moet gezocht worden in een sterke zelfstandigheidsdrang in de landstreek Catalonië. Een verkeerde be oordeling daarvan van regeringszijde zou licht tot een herleving van het separatisme kunnen leiden. De abt, die geen verant woording verschuldigd is aan de aarts bisschop van Barcelona, zou zich recht streeks hebben gewend tot het Vaticaan, nadat was gebleken, dat niemand in Ma drid zich wilde uitspreken tegen het op- Ireden van de gouverneur. Het bezoek van kardinaal Tisserant werd dan ook gezien als het, bezoek van een bemiddelaar. Voorwendsel voor het bezoek waren de jaarlijkse feesten van Montserrat. En tij den het hoogtepunt daarvan heeft de kar dinaal zelf kunnen zien, hoe hoog de ge voelens wel gaan. Er waren vele bezoe kers, ook leden van het pro-Franco le gioen. Toen de tonen van de eerste „Sar- dana", de nationale Catalaanse dans, wer den ingezet, hieven deze laatste het falan- gisteniied aan. Er ontstond deinig en er vielen klappen. Toen de abt in het Ca talaans uiteraard! verzocht om kalmte, schreeuwden de falangisten hem toe, dat men zich in Spanje bevond en dat er alleen Spaans gesproken kon worden. Al met al duurde het. een behoorlijke tijd, voor de rust was hersteld. Dit incident, is veelbetekenend. Franco- Spanje is officieel katholiek, het katholi cisme is staatsgodsdienst, de strijd in de burgeroorlog werd gaandeweg gevoerd on der de leuze „Rooms tegen rood". Het heeft dit officiële Spanje dan ook altijd ge prikkeld, dat het Vaticaan zich niet uit bundiger verheugd heeft getoond en pas in augustus 1953 het concordaat kon wor den getekend, na jaren van onderhande lingen. Was de vorige Paus voorzichtig, als het Spanje betrof, deze Paus is het ook. De vorm, waarin hier het katholicisme bele den wordt, is ook voor het Vaticaan te fa natiek en te Spaans en ook in het Vaticaan is het geen geheim, dat terzijde van dit fanatisme en mede daardoor, een sterke stroming tegen de kerk is ontstaan. Die is er in Spanje altijd geweest, de laatste paar eeuwen, en dat kan ook moeilijk anders, waar een kerk zich maar al te zeer laat vereenzelvigen met de bezittende en heer sende klasse. Wekte de rijkdom van deze kerk de afkeer van de bezitlozen op, vele intellectuelen hebben zich tegen de kerk gekeerd omdat vooral de hogere geestelijk heid zich verzette tegen nieuwe ideeën en soms zelfs tegen vooruitgang als zodanig. Talrijk zijn in het verleden de uitbarstin gen van anli-clcricalisme geweest, en valt het autoritaire gezag van Franco weg, dan zal er, naar wordt gevreesd, opnieuw een dergelijke uitbarsting volgen. Nieuwe solidariteit Want nog steeds zijn er teveel kerkelijke leiders in Spanje, die niets hebben geleerd. Een groter wordende groep van jonge priesters probeert de ontkerstening tot staan te brengen. Als een uitbarsting ach terwege blijft, dan zal het vooral te dan ken zijn aan hun werk met en onder de be zitlozen en vaak tegen de hogere clerus. De verandering voltrekt zich langzaam, maar zij is er. De kennelijke afkeer van het Va ticaan versterkt door de gebeurtenissen in enkele Zuidamerikaanse landen om de kérk te nauw te verbinden aan een staatsvorm of aan politiek in het algemeen, begint een afspiegeling te vinden in Span je. Het is gebeurd, dat Spaanse bisschop pen de rijken onder ogen brachten, dat de massa economisch wordt achtergesteld, jonge priesters hebben een rol gespeeld bij stakingen, de Katholieke Actie heeft open lijk eisen gesteld aan de Franco-regering. Zo zijn er meer voorbeelden. Gebeurtenis sen als nu in Montserrat kunnen leiden tot verdere bezinning. MADRTD (Reuter) Een nieuwe Spaan se katholieke beweging, die meer links ge oriënteerd is dan de bestaande christen democratische groep, heeft vrijdag in Ma drid haar eerste vergadering gehouden. Deze beweging is van mening, dat de bevolking zelf moet beslissen of Spanje een republiek of een monarchie zal zijn. Op deze bijeenkomst waren 45 afgevaar digden uit alle delen van Spanje aanwezig. In een brief aan de Paus maakte deze groepering haar streven kenbaar. Advertentie In mei heeft u er voordeel bij VAN ALTENA te bellen en voor de laagste voorjaarsprijs uw kolen te bestellen. Kleverpark 21B Telefoon 11716

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6