De man aan de top DE KONING DIE NIET SLAPEN KON JM Agenda voor Haarlem Omrit via onbekende overweg bij Wezep werd bus fataal A MCTI rurll BUREAU VOOR Hlvlö I LL V Lil PERSONEELVERZEKERING Vier middelen die betrouwbaarzijn! 9 Interessante films Pierrot Lunaire van Schönberg GEKNIPT VOOR U" MOLENDIJK De radio geeft donderdag T elevisie programma Chauffeur staat terecht zvegens grove schuld aan dood van vier passagiers Deserteur veroordeeld Postauto-chauffeur wilde overval ensceneren Dronken bromfietser reed vrouw dood Een jaar geëist Drie jaar geëist wegens overval in Arnhem Horeca blijft buiten bet Hiltonhotel-conflict M 1 h lp MJ 1 Getuige wegens meineed in rechtszaal gearresteerd Schilder verduisterde veertig mille Waddenwandelaars liepen naar Ameland Russen stellen wijzigingen in Assoean-plannen voor dl oor Cameron Hawley Chefarine ,4 WOENSDAG 27 MEI 1959 De hoofdfilm van het t.v.-programma van dinsdagavond was weer van Engelse origine „Vrouwen, die het teken dragen". Wij volgen een drietal vrouwen op de voet, wanneer zij uit de gevangenis ontslagen hun eerste dag in hernieuwde vrijheid be leven. Zijn ze werkelijk vrij? De film laat wel anders zien. De interessante proble matiek roept veel spanning op. De personen zijn eenvoudig gehouden en getekend. Een sympathieke film, die om de documentaire waarde van het gegeven boeit. Vooraf ging ondermeer nog het laatste deel van „The Borneo Story", waarin wij van het binnenland van Borneo naar de kust varen en de leefgewoonten der vis sers van nabij aanschouwen. Ook al een interessante bijdrage tot deze filmavond. Beeldschermer De componist Arnold Schönberg, die in 1874 te Wenen geboren werd en in 1951 te Los Angeles in Californië overleed, heeft evenals andere grote figuren der toon kunst een artistieke ontwikkeling medege maakt, die ingedeeld kan worden in perio des, elk gekenmerkt door een eigen stijl- karakter. Brahms en Wagner waren hem in het eerste stadium van zijn ontplooiing tot voorbeeld. Langzaam voltrok zich de evolutie naar een tweede cömponeerstijl, zo nieuw, dat door de grote verborgenheid of door de afwezigheid van de beproefde samenhang der harmonische cadens, er al gauw gesproken werd van atonaliteit en raadselachtigheid. De problematiek werd er niet minder om toen Schönberg als derde ontwikkelingsfase het twaalftoon systeem ging toepassen. Men weet theo retisch tegenwoordig veel, misschien wel alles over Schönbergs theoretische begin selen, hetgeen niet gelijkstaat met het doorgronden van het wezen van zijn mu ziek. Dat is nog steeds een raadsel geble ven, al denken sommige onderzoekers, dat het mysterie ontsluierd is met het aan tonen van de psychologische grondslag van zijn muziek. Maar dit zou dan gelijk staan met het bewijzen van de innerlijke onvolledigheid der muziek, van een wan kele zelfstandigheid, die een blijvende waarde uitsluit. Onbevangen openstelling voor de essentie der muziek lijkt toch altijd een betere handelwijze. Wanneer de radiobezitters, die dinsdag avond de uitzending van Schönbergs „Pierrot Lunaire" door de AVRO volgden, met deze instelling naar de muziek heb ben geluisterd, zullen zij zich niet los heb ben kunnen maken van de indruk, dat hier sprake was van klanken, vreemd en onbestemd weliswaar, maar met een macht, die aandacht afdwong. Deze merk waardige muziek zal voor hen meer bete kend hebben dan de geëxalteerde hallu cinatie-gedichten, die door de declamatrice Gisela Trampeii;, geklemd in het dwang buis der voorschriften van Schönberg zelf omtrent de stemhoogte, sterktenuancering en de ritmiek. De Duitse vertaling van de eenentwintig gedichten van de Belg Albert Giraud kwam door de luidspreker alsof een kwaadaardig onmenselijk wezen het medium was tussen dichter en toehoorder en het was waarlijk geen „Traum in se- lige Weiten", waarin men kon verzinken, beneveld door „alten Duft aus Marchen- zeit!" Dictatuur en karikatuur gaan dik wijls hand in hand. Zo ook in dit geval. Maar de muziek gaf een vrij uitzicht en dit was bemoedigend! Golfbreker Advertentie is een vlot modern kapsel van Haute coiffure - Geen luxe prijzen Santpoorterplcin 1 - Haarlem - Tel. 19706 tl Bus 2-3-4 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.55 Waterst. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14,00 Kamerork. 14.45 Gram. 15.00 Promenade-ork. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Me- tropole-orkest. omr.koor en sol. 20.45 Moeten de grachten dicht, caus. 21.00 Amus.muz. 21.30 Lich te muz. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Reformatie-herdenking in Frankrijk, reportage. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnast. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Omr.orkest. 12.00 Instr. kwartet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Accor- deonspel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Gram. 15.25 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitz.: Vei- lig-verkeersactie 1959. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.20 Slotavond Alles op één kaart. 21.00 Gram. 21.15 Idem. 21.40 Kamerork. en ka merkoor. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten, van New York. 23.25—24.00 Disco taria. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. portret. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Japanse muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Jeugd en muz. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Jeugd en muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Twee violen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Spaanse liederen. 19.50 Vrije pol tribune. 20.00 Nieuws. 22.45 Omroepkoor en instrumentaal ensemble. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Alles op één kaart. 21.00—22.50 Hedda Gabler, toneelstuk. Voor de rechtbank te Zwolle stond dins dag de 29-jarige buschauffeur uit Epe te recht, aan wie grove schuld ten laste is gelegd aan het ongeluk, op 1 oktober jl. 1958 op een onbewaakte overweg te We zep (gemeente Oldebroek). Op deze over weg werd een bus door een trein meege sleurd, waarbij vier inzittenden van de bus om het leven kwamen. Tegen hem werd 150 gulden boete geëist. De bus (van de Veluwsche Autodienst n.v.) was met 46 passagiers op weg naar Kampen. In de middag van die dag was de spoorwegovergang bij het station te Wezep wegens wegwerkzaamheden ge heel versperd. De chauffeur kreeg van een collega de raad, de spoorlijn over te steken via de onbewaakte overweg in de Puttensteinse Veldweg, even ten westen van het station. Hij moest daarbij de con ductrice laten uitstappen om op het trein verkeer te letten, daar het uitzicht op de baan daar zeer slecht is. Op de 2.60 meter brede overweg raakte de bus, die 2.30 meter breed was, naast het bielspad. De motor sloeg af en de bus kwam tot. stilstand. Op dat ogenblik na derde met een snelheid van 110 km per uur de sneltrein Zwolle-Amersfoort. Een passagier schreeuwde „er komt een trein aan, spring eruit". Tien passagiers zaten nog in de bus toen het voertuig werd aangereden. Drie van hen kwamen in de ravage om, en zeven, van wie er één la ter overleed, werden gewond. De verdachte werd verweten, dat hij onvoorzichtig, lichtvaardig, onverant woordelijk en ondeskundig do overweg was opgereden en daardoor schuldig moet worden geacht aan de dood van vier pas sagiers en aan het zwaar lichamelijk let sel, dat anderen werd toegebracht. De verdachte antwoordde op vragen van de verdediger, mr. F. W. B. baron van Lynden uit Rotterdam, dat hij uit de waar schuwing van zijn collega, de 32-jarige chauffeur R. Mol uit Kampen, die hij kort voor het ongeluk gebeurde, tegenkwam, had begrepen, dat hij alleen moest letten op een eventuele trein en dat het er niet om ging heel voorzichtig over de overweg te rijden. De andere, chauffeur Chauffeur Mol, die nu als eerste getuige werd gehoord, was enkele minuten vóór het ongeluk van de andere kant gekomen, waar het uitzicht nog slechter was en de fatale overweg zonder moeilijkheden ge passeerd. Conducteur en passagiers waren uitgestapt, naar de overkant gelopen en hadden hem te kennen gegeven, dat de baan veilig was. De president verweet de getuige, dat hij de verdachte in de war had gebracht, want deze had wél de nor male weg kunnen nemen, als hij daarop had gestaan. De 55-jarige adjudant-commandant van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Apeldoorn, D. F. A. van de Berg, achtte het niet uitgesloten, dat de verdachte een schakelfout had gemaakt en de motor in de derde versnelling had staan. Had de chauffeur uit het cabineraampje gekeken dan was dit ongeluk niet gebeurd, aldus deze getuige. Nadat op verzoek van de verdediger, voor rechtbank, raadsman, getuigen, pers en belangstellenden vervol gens in de bibliotheek een filmpje van de reconstructie van het ongeluk was ver toond, nam de officier requisitoir. Deze betoogde, dat de schuld of beter de onvoorzichtigheid van verdachte a priori vast staat. Het is een onmogelijke over weg en S. wordt aangerekend dat hij er over is gereden. Met zijn kostbare last. van 46 passagiers en gezien de zwaarte van de volle bus (12.000 kilo) had hij dit niet mo gen wagen. De verdachte had moeten bedenken, dat het hier geen locaal spoor lijntje betrof, maar een hoofdroute, waar over 110 treinen per dag rijden. De offi-/ cier merkte voorts op, dat niet is opge-' helderd wat nu precies de oorzaak van het vastraken van de bus is. Hij nam het de chauffeur kwalijk, dat hij zijn collega een andere route had gewezen, want van een officiële omleiding was geen sprake. De officier zei, dat in zekere zin mag wor den gesproken van een ongelukkige samen loop'van omstandigheden en dat men moet bedenken, dat het ongeluk nog betrekke lijk goed is afgelopen. De strafmaat noem de hij een probleem. Een autobuschauffeur gaat het als een apotheker of een over wegwachter: één fout in vele jaren is meestal fataal. De raadsman betoogde dat de oorzaak van het vastraken ondanks een nauwge zet onderzoek niet is komen vast te staan. Ook kan dus niet worden gezegd, welke fout verdachte heeft gemaakt. Daarom wordt hem verweten een serie voorzorgs maatregelen niet te hebben genomen, al dus de verdediger. Hij noemde deze ver wijten gezocht. Redelijkerwijs kon niet worden verwacht, dat de verdachte op die overweg zou verongelukken en daarom achtte de raadsman grove schuld niet be wezen en concludeerde hij tot vrijspraak. In zijn repliek zei de officier, dat ver dachte het niet had mogen wagen de over weg over te steken. Hij is er af geraakt en daaruit blijkt dat hij een fout heeft ge maakt. Het was een kwestie van centime ters. De raadsman herhaalde dat niet kan worden vastgesteld, wat verdachte con creet verkeerd heeft gedaan. Er wordt slechts aangegeven wat hij nagelaten heeft. Overeenkomstig de eis heeft de krijgs raad te Arnhem de 21-jarige dienstplich tige sergeant H. uit Maastricht veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en verlaging tot de rang van soldaat. De sergeant was vorig jaar gedeserteerd naar Frankrijk. Later werd hij daar ge arresteerd voor een autodiefstal. Daar voor kreeg hij zes maanden gevangenis straf. Toen hij deze had uitgezeten, keer de hij naar ons land terug en meldde zich bij de marechaussee De auditeur voerde in zijn requisitoir aan, dat beklaagde het aanzien van het leger op ernstige wijze heeft geschaad. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft acht maanden gevangenisstraf geëist tegen een 37-jarige oud P.T.T.-besteller wegens poging tot uitlokking van diefstal. Hij was door de rechtbank tot vier maanden veroordeeld omdat dit college hem schuldig had be vonden aan een poging tot het organise ren van een gefingeerde overval op een door hem bestuurde postauto. Voor deze overval, die in oktober of no vember van het vorig jaar zou plaats vin den, had hij een koopman in de arm ge nomen. De afspraak was dat hij met zijn auto op de weg van Amsterdam naar Edam zou stoppen en de achterdeur zou openlaten om de ander in de gelegenheid te stellen een postzak weg te nemen, die naar B. had gezegd 18.000.- zóu bevat ten. Toen de koopman echter merkte dat de P.T.T.-besteller met een vrouw over de overval had gepraat, zag hij van het plan af. De postautochauffeur, die inmiddels an der werk heeft, bekende vanmiddag voor het hof, dat het allemaal zo in zijn werk was gegaan. De koopman vertelde als ge tuige dat hij met de voorgenomen over val had ingestemd, omdat hij eens drie jaar onschuldig in de gevangenis zou heb ben gezeten en hij dit nu wel eens „terug wilde verdienen". De procureur-generaal meende, dat het in verband met de per soonlijkheid van verdachte wel gewenst was een rapport over hem te laten uit brengen. Het hof zal over 14 dagen uit spraak doen. Een gevangenisstraf van een jaar en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid heeft de officier bij de rechtbank te Arnhem geëist tegen de 47-jarige met selaar J. W. de R. uit Bennekom. De man had met zijn bromfiets, terwijl hij onder invloed van sterke drank was, een aan rijding veroorzaakt, waarbij een vrouw uit Ede dodelijk gewond werd. De verdachte had geen verdediger. Uit spraak over twee weken. Drie jaar gevangenisstraf, door te bren gen in een jeugdgevangenis te Zutphen, heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem geëist tegen de 23-jarige constructie-arbeider B.J.S. uit Arnhem, die medeplichtig geweest zou zijn aan een roofoverval op een 45-jarige kruide nierster in de Kerkstraat te Arnhem in de nacht van 16 op 17 februari. De verdachte bekende, de roofoverval te hebben gepleegd met de 17-jarige loop jongen G.W.A.B. uit Arnhem, die thans ter observatie in een inrichting is op genomen. In afwachting van een rapport werd diens zaak op voorstel van de of ficier voor onbepaalde tijd aangehouden. De kruidenierster, de weduwe Barnach was door een der overvallers neergesla gen. Zij moest 14 dagen in een zieken huis worden verpleegd. B. liep voorop. Hij bekende de vrouw op de grond te heb ben geduwd en zijn hand op haar mond te hebben gelegd, toen zij begon te gillen. Hij ontkende te hebben geslagen. Ook S. ontkende dit. De officier noemde de fei ten bewezen. Hij herinnerde eraan, dat S. reeds tien diefstallen had gepleegd voor hij de overval pleegde. S. was ge wapend met een gummislang en een schroevendraaier en B. met een knuppel. Vast staat, dat de weduwe is neergesla gen met een houten voorwerp. De officier achtte voor S. een zeer gevoelige straf noodzakelijk. De raadsman vroeg om een korte on voorwaardelijke gevangenisstraf en een lange voorwaardelijke, ten einde deze jonge verdachte gelegenheid te geven on der toezicht van de reclassering zijn leven te verbeteren. Uitspraak over 14 dagen. Op de jaarvergadering van de Neder landse bond van horeca- en aanverwante bedrijven te Arnhem heeft vice-voorzitter J. Wolters in een rede verklaard, dat de bond zich niet heeft ingelaten met het con flict rond de Hiltonhotels, omdat men meent, dat elk initiatief om de toeristen- stroom naar Nederland te vergroten, op zijn minst genomen ernstig beschouwd moet worden. Hij wees er in dit verband op, dat de moeilijkheden op het terrein van de hotellerie reeds jaren bestaan in veel ernstiger vorm op het gebied van de „dorpshuizen". Daar worden de normale horecabedrijven beconcurreerd door in stellingen, gebouwd en instandgehouden met gelden van de gemeenschap. De heer Wolters gewaagde voorts van een plan om een collèctieve reclamecampagne voor de horecabedrijven in te stellen. Hij wees er op dat 80 pet. van het Nederlandse pu bliek niet-cafébezoekers zijn terwijl dit in België en Frankrijk slechts 20 pet. is. Hij noemde als bijdrage voor deze reclame campagne een bedrag van 10 tot 15 gulden per jaar voor bedrijven zonder personeel en een maximum van 400 gulden voor de grote zaken. De heer Wolters constateerde met vol doening dat het „branche-waarborgfonds' zijn beslag heeft gekregen, waardoor overneming of verbetering van zaken niet meer behoeft te geschieden via de leve ranciers (zoals brouwerijen), met alle bin dingen van dien. Het horecabedrijf is tegenwoordig zeer conjunctuurgevoelig. Per jaar gaat tien percent van de bedrijven van hand tot hand. f J f 6° j Opgeruimd, heerlijk uitgerust door zijn verkwikkende slaap, liep koning Didoro naar het venster en keek. naar buiten. „Héééhet ziet eruit, of het vannacht een beetje geregend heeft", mompelde hij. Warempelde koning had van het hele noodweer geen ziertje gemerkt; zó vast had hij geslapen. Terwijl iedereen angstig gewaakt had bij het woeden van de storm, had Zijne Majesteit zo rustig als een kind doorgeslapen „Ik heb fijn geslapen", zei de koning tot zichzelf. „Dat moet vast komen door die slaapsokjes!" Opgeruimd fluitend ging hij zich wassen. eo61 Advertentie -.AV-' -.v"n, Ter zitting van de Alkmaarse recht bank is wegens meineed gearresteerd de 52-jarige caféhouder H. E. uit Iieerhugo- waard. Hij trad als getuige op in een zaak tegen zijn zoon, tegen wie de officier ter zake van het besturen van een auto onder invloed van alcohol een week gevange nisstraf eiste. De vader had voor de politie verklaard, dat zijn zoon op 30 januari stomdronken zijn café had verlaten en dat hij hem meer sterke drank had geweigerd. Hij was blij dat de politie ingreep, omdat de jongen een gevaar op de weg zou zijn. Ter zitting verklaarde de caféhouder thans dat zijn zoon op de bewuste avond niet dronken was geweest, maar ziek en daarom zijn auto niet kon besturen. Hij zei, zijn verklaring voor de politie te hebben afgelegd in een stemming van nervositeit, omdat hij al eens een zoon bij een verkeersongeluk .had verloren. Voor de Alkmaarse rechtbank heeft te rechtgestaan de 52-jarige schilder W. K. uit Dikshorn, die als kassier van de coöpe ratieve boerenleenbank en spaarbank al daar van mei 1956 tot juli 1958 ten na dele van deze bank bijna f 23.000.had verduisterd, door gefingeerde boekingen te doen en valse kwitanties af te geven. Voorts had hij ten nadele van het arm bestuur van de gemeente Harenkarspel in dezelfde periode f 2000 verduisterd, terwijl hij ook de Hervormde kerk en een viertal polderbesturen voor tezamen f 18.000 had opgelicht. Als verklaring voor zijn daden gaf de schilder op, dat zijn zaak achteruit gegaan was tengevolge van ziekte en het overlijden van zijn vrouw die voordien de administratie voer de. Hij verklaarde alles te willen terug betalen. De officier eiste twee jaar gevangenis straf met aftrekt van de preventieve hechtenis. De raadsman pleitte clementie met het oog op de persoonlijke omstandig heden van verdachte. Een gezelschap van 49 personen, van wie 17 vrouwen, is dinsdag van Fries land naar Ameland gewandeld. Het was de grootste groep mensen die te voet de Waddenzee overstak. Deze exclusieve wandeltochten zijn de laatste twee jaar in zwang gekomen sinds twee Leeuwarder in gezetenen, ds. D. van Dijk en de heer D. Huismans in 1957 na lange voorbereiding en verkenning voor het eerst naar Ame land wandelden. Sindsdien zijn bij laag tij onder hun lei ding verschillende wandeltochten over het wad gemaakt. De route over het wad is ongeveer tien kilometer lang en men loopt er ruim twee uur over. Men kan de tocht echter alleen volbrengen onder betrouwbare geleide, anders is het veel te gevaarlijk. Men moet namelijk onderweg zeven geulen overste ken en dit kan slechts op bepaalde ondie pe plaatsen, die alleen de ingewijde be kend zijn. BEIROET (AFP) In de Libanese hoofdstad verluidt, dat de Egyptische technici, die onder leiding van de minis ter van Openbare Werken der Verenigde Arabische Republiek, Moussa Arafa, in Moskou besprekingen voeren met hun Russische collega's, geen overeenstem ming hebben kunnen bereiken over de door Russische ingenieurs voorgestelde veranderingen in het plan voor de bouw van de Assoean-dam. De Egyptische re gering zal het door de Russen omgewerkte plan voorleggen in de eerstvolgende ver gadering van de internationale commissie van deskundigen, die op 6 juni in Cairo bijeen komt. Deze commissie bestaat uit vijf inge nieurs: drie Amerikanen, een Fransman een een Duitser. Nadat deze commissie haar advies zal hebben uitgebracht, zal de Egyptische organisatie voor de bouw van de Assoean-dam de besprekingen met de Russische deskundigen hervatten. Men weet nog niet wat er zal gebeuren, als de internationale commissie zich tegen de door de Russen voorgestelde verande ringen mocht uitspreken en het oorspron kelijke, door Egypte ontworpen, plan mocht handhaven. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. /f 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET 1 Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 12. Als er niet bepaalde morele remmingen waren ge weest, die in zijn geest van grote invloed waren, zou Luigi Miss Martin in deze kinderlijke gedachten wereld hebben kunnen laten passen, even gemakkelijk als hij Mr. Bullard in de hertog van het kasteel veranderde. Miss Martin leek zelfs een beetje op de herinnering, die hij aan de hertogin had. Ze had dezelfde vlugge waar heid, ten opzichte van 's hertogen verlangen. „Wijn", had de hertogin bevolen op de fiesta-dag, toen de her tog een rede had gehouden in de hete zon op de piazza, en toen de wijn gebracht was, had de hertog getracht te begrijpen hoe net mogelijk was. dat de hertogin had begrepen had. Zijn ogen hadden al die tijd voortdurend naar de lippen van de hertog gekeken en hij wist, dat de hertog niet tegen de hertogin had gesproken. Tóch had ze het geweten. Er moest, zo had hij geredeneerd, een of andere zwijgende verstandhouding tussen hen zijn. Nu wist hij, dat diezelfde gave van woordloze com municatie bestond tussen Mr. Bullard en Miss Martin. Zij ook wist op een of andere manier wat hij wilde, vóór hij het gevraagd had. Hij had het al vele malen meegemaakt. Luigi had nooit de parallel durven voortzetten, om dat hij besefte dat de hertogin de vrouw van de hertog was en Miss Martin alleen maar de secretaresse van Mr. Bullard. Als, in het geval van de hertog en de her togin, er enig verband bestaan had tussen de liefde, die hen tot man en vrouw maakte, en hun in-staat-zijn om te spreken tot elkaar zonder woorden te uiten, dan moest er een andere uitleg zijn voor het geval van Miss Martin en Bullard. Luigi trachtte nooit die verklaring te vinden, omdat hij er zeker van was, dat daarvoor een zeer bijzondere denkwijze nodig was, waartoe zijn geest toch niet in staat was. In ieder geval deed het er niet toe. Miss Martin was boven elke vrouw die hij ge kend had, verheven; ze was mooi en intelligent en vriendelijk; en een deel van het plezier, dat hij in het komen naar de vier-en-twintigste verdieping vond, werd gevormd door deze ogenblikken, wanneer hij in de deuropening stond en hij haar naam uitsprak en als ze dan prettig-verrast opkeek en zei: „Hallo Luigi". „Telegram Miss Martin". Hij wachtte terwijl ze de enveloppe opende, terwijl hij haar snelle reactie op het lezen in zich opnam, hij volgde haar ogen toen ze in een spoorboekje keek, dat op dit moment blijkbaar had liggen wachten waarna ze terugkeek naar het tijdstempel op het telegram. „Mr. Bullard komt vanmiddag. Waarschijnlijk om kwart voor zes". „U wilt zeker, dat Eddie met de wagen wacht?" „Ja, wil je het hem zeggen?" „Zeker Miss Martin. Komt in orde". „En Luigi, vraag Eddie alsjeblieft de wagen niet in de zon te zetten. Het wordt dan zo vreslijk heet en mr. Bullard zal doodop zijn na twee zware dagen in New York". Luigi knikte. „Komt mr. Bullard van de trein direct hier heen?" „Ja. Hij heeft een vergadering met de onderdirec teuren om zes uur". „Dan zal ik Maria zeggen, dat ze met het eten niet op me moet wachten". „Er is geen enkele reden, waarom je hier zou blij ven Luigi. Er zal wel een nachtportier zijn, die ons na de vergadering naar beneden kan brengen". „Nee, ik wacht", zei hij snel. „Wachten is niks erg, als het voor hem is". Onverwacht straalden haar ogen op,, ze zochten zijn gelaat af, alsof ze er een verborgen bedoeling wilde ontdekken en hij kreeg het onbehaaglijke gevoel iets onbehoorlijks gezegd te hebben. Zijn zelfbewuste hou ding scheen plotseling door de hare verslagen en een moment later barstte ze in lachen uit. „Het is een zwaar leven, is het niet Luigi?" Maar de woorden hadden geen bepaalde betekenis, want ze lachte on dertussen ontkennend. Dan, even snel als ze in lachen uitgebarsten was, keerde ze zich om en greep naai de telefoon. Toen hij naar de lift terugliep, speelde Luigi met de kwelling om zelf te proberen te begrijpen, wat er eigen lijk gebeurd was, waarom miss Martin op die eigen aardige manier naar hem had gekeken en toen zo plot seling was gaan lachen maar er was geen verkla ring, want hij zag op zijn controlebord het lampje van de eerste verdieping aangloeien als een wenkend juweel. Terwijl hij door de schacht naar beneden suis de, bleef in zijn geest alleen nog de prettige klank van miss Martin's gelach achter. Het was toch wel erg, dat,zijn vrouw niet zó kon lachen. Maar ja, een man kon nou eenmaal niet alles hebben. Hij was toch erg gelukkig. Er waren mannen... zelfs mannen, die erg snugger waren en die gestudeerd hadden... en die nog niet eens een vrouw hadden. 3 u. 11 n.m. ERICA MARTIN aarzelde, haar vingertoppen speelden nerveus met de telefoonhaak. Daar had je die irriterende puzzle van de organisatorische priori teit weer. Wie van de vijf onderdirecteuren moest het eerst voor die vergadering om zes uur opgebeld wor den? Dat was nou één van die kleinigheden, die er eigenlijk niets toe deden, maar zij wist, dat ze toch belangrijk waren! Als Alderson in de gaten kreeg dat zij Grimm vóór hem had opgebeld, dan zou hij daar een of andere verschrikkelijke betekenis aan hechten. Het zou evenmin beter zijn met Dudley of Shaw te beginnen of zelfs met Walling. Zij waren allen onder directeuren, allen gelijk in rang en allemaal in de zelfde onzekerheid verkerend. Het was hun schuld niet. Je kon het ze niet kwalijk nemen. Avery Bullard had de kwestie al weken geleden moeten regelen door één van hen tot plaatsvervangend directeur te ma ken. Het zenuwachtige spel van Erica Martin's vin gers was een absoluut onwillekeurige uiting van ge prikkeldheid. Als ze zich ervan bewust geweest was, zou ze er direct mee opgehouden zijn, want ze had al heel lang geleerd haar emoties të beheersen en zeker waar het Avery Bullard betrof. En bij weinig emoties in haar leven was Avery Bullard niet betrokken ge weest. Ze was al bijna zestien jaar zijn privé-secre- taresse. Op haar achttiende was Erica Martin geen knap meisje geweest Op haar acht-en-dertigste was ze een knappe vrouw. Als meisje was ze lang geweest, met zware botten, en haar trekken waren te hard geweest om aan de toenmalige maatstaf van lieve vrouwelijk heid te voldoen. Nu, op rijpere leeftijd, had ze de vergoeding hoe onvoldoende en laat deze ook ge komen was van een prikkelende, .voortdurende be wondering. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Haagse Comedie met „Brullen als een duif". Donderdag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. Donderdag geen uitvoering. Grote Kerk: Donderdag 15 uur: Orgel concert door Albert de Klerk. Openluchttheater: Vandaag 20 uur: Coros y Danzas. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Vrouwen gevangenis", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „Napoleon", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Drie Franse katjes", 18 jaar. Lido Theater: Tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.x5 uur: „Liefde is mijn be roep", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Op standig Afrika", 14 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar._ Minerva Theater: Woensdag en donder dag 20.15 uur: „Nachten zonder liefde", 14 jaar. Rembrandt Theater: Tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Das Drei- maderlhaus", alle leeftijden. Rox.v Theater: Tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Luitenant Brown... vogelvrij!", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.15 uur: „Het dal van de vrede", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Vader worden is zo moeilijk", 18 jaar. Donderdag 20 uur: „De zevende zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Tot 1 juni op werkdagen (behalve woensdag) 11 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur:: Expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni tentoonstelling van werken van beel dende kunstenaars uit de gemeente Bloe mendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 mei).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9