Horen en zien De mam aan de top Fa. B. ENGELENBERG Agenda voor Haarlem DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Zesde Europa-dorp wordt naar Anne Frank genoemd Kort en bondig DONDERDAG 28 MEI 1959 -V radio V televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Mens en dier De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Verdachte beklaagt zich „Onderzoek van psychiater duurde een minuut" alles mee Vijf jaar geëist tegen een Friese Don Juan Pater Pire gaf de helft van zijn Nobelprijs Explosie op het station van Tegelen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Rode broedertwist in Finsterwolde berecht Tien dagen gevangenisstraf voor wethouder iporföt Cameron HawJey Funke's Roggebrood FUNKE Als eerste medewerker aan het t.v.-pro gramma van de K.R.O. presenteerde zich gisteravond op de beeldbuis een welgeda ne, zwijgzame hond. Het was de boxer, die onlangs een operatie moest ondergaan en waaraan de K.R.O. een t.v.-uitzending wijdde. Vele kijkers informeerden daar na naar het resultaat van de ingreep. Zij zullen gisteravond met genoegen hebben gezien en van diens baas hebben ver nomen dat het dier in blakende wel stand verkeert. In het „Gastenboek" van Louis Frequin zetten vervolgens hun na men de dames J. Knol en T. Kok, kersver se Tweede Kamerleden voor de K.V.P., en de violisten Benny Behr en Sem Nij- veen. Eerstgenoemden vertelden iets over hun ervaringen van één dag volksverte genwoordiging en gaven hun mening over de plaats van de vrouw in de politiek. Het was allemaal niet zo belangwekkend of het moest de opmerking van een der da mes zijn, dat zij de leden van haar eigen Kamerfractie en die van andere partijen niet uit elkaar kon houden. Sem Nijveen en Benny Behr gaven een summier relaas over hun recente optreden voor de B.B.C.- televisie in Londen. Het Nationale Park „De Hoge Veïuwe" was het onderwerp van een reportage met film-inlassen over de geschiedenis, schoonheid en wildstand van Arnhem. Hoewel naar onze smaak het ge sproken woord te zeer de boventoon voer de zal men een goede indruk hebben ge kregen van wat dit 5600 ha. metende brok natuurschoon aan recreatiemogelijkheden heeft te bieden. De directeur van het Na tionale Park had er behoefte aan het pu bliek hulde te brengen voor de voorzichtig heid met. vuur die het had betracht, waar door zelfs gedurende droge perioden ner gens voor een brandje behoefde te worden opgetreden. In de rubriek „Voetlicht en camera" besprak Jan Willem Hofstra ach tereenvolgens de opera „Orfeo" en de to neelstukken „Zeven tegen Nippon" en „Iphigencia". De acteurs Rob de Vries en Hans Tie- meyer vertelden voorts een en ander over het doel en het programma van het „Jeugdfestival", dat in augustus van dit jaar in de omgeving van Arnhem zal wor den gehouden. Men wil door middel van een reeks manifestaties de jeugd nader brengen tot het toneel, ballet en het con cert en hun betekenis voor de culturele vorming. De heer A. van Domburg besprak de Franse film „Marie Octobre". Als onderwerp voor haar rübriek „Tele- vitrine" had Maria van der Eist ditmaal het vilt gekozen. Zij' liet 1001 toepas singen van dit materiaal zien. Een filmpje toonde het fabricage-proces. Een mode- showtje rondde dit programmadeel af. Na afloop gaf de Nederlandse Televisie Stichting filmflitsen van de interland-voet balwedstrijd NederlandSchotland in het Olympisch stadion in Amsterdam. Het filmpje, dat ongeveer een kwartier duur de, gaf een voortreffelijke samenvatting van de belangrijkste gebeurtenissen (doel punten en incidenten op en rond het veld) en werd goed van commentaar voorzien van Aad van Leeuwen. Beeldschermer 'Advertentie HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- lïieded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Alt en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Re- geringsuitzend.: Emigratierubriek: Het emigratie- praatje van H A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 1.9.10 Act. 19.20 V.V.D.. pol. caus. 19.30 Verz.progr. voor de militairen. 20.25 Sjang Zeeuwkema en het Us- durp-mysterie, hoorsp 21.05 Amus.muz. 21.30 Lof der bescheidenheid, documentaire over de Ach terhoek. 22.00 Kamerork.en solist. 22.50 De kracht var. woord en beeld, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Orgelconcert. 11.20 Voor de kleuters. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landb.rubr.: Een bezoek aan de Tes- selse lammerenmarkt. 12.30 Land- en tuinbouw- meried. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mcded. en gram. 13.25 Thea terorkest en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Litterair programma. 14.50 Kamerkoor. 15.00 Radio-revue. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ham mondorgel en zang. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De punt jes op de i caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazz. VPRÖ: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Roekbespr. 20.10 Thcaterkron. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Neder land ontvangt studerenden van overzee, twee gesprek. 20.45 Licht, en schaduw in het leven van Calvijn, caus. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour, klankb. 22.25 Bultenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Sopr. en piano. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor de landbouwers. 12.45 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelconcert.. (Intermezzo: gram.». 11.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.orkest en soliste. 17.00 Nieuws 17 10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Litteraire kron. 18.20 Bijbelse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Omr.koor en sol. 20.00 Nationaal orkest en sol. 22.30 Nieuws. 22.45 Negro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekiournaal. 20.30—22.15 pastoor Campens zaliger, TV-spel. Op Schiphol arriveerde woensdagavond de Anne Fr ank-vertolkster Milly Perkins. Wat zenuwachtig zat ze te plukken aan de rose anjers, die de Nederlandse ge gadigde voor de rol van Anne Frank, Marianne Sarstcidt, haar had gegeven in de wachtkamer. Milly volstond met in enkele woorden duidelijk te maken, dat ze moe was, heel moe, na een zware tournee. Zij bezocht Parijs, Tel Aviv, Jeruzalem, Stockholm en tien maal woonde zij als eregaste voorstellingen van de Anne Frank-film bij. Er wacht Milly Perkins vandaag een overladen programma: het bijwonen van filmvoorstellingen le Amsterdam., Arnhem en Heerlen, kranslegging bij het standbeeld van de dokwerker te Amsterdam, bezoek aan het Anne Frankhuis, persconferenties in Amsterdam en Den Haag en een ontvangst op de Amerikaanse ambassade. Morgenochtend zal zij per helikopter naar Brussel vertrekken. Voor het Haagse gerechtshof heeft een in beroep terechtstaande 27-jarige mon teur zich erover beklaagd, dat de psychia ter, die hem destijds op last van de Haag se rechtbank onderzocht, slechts één mi nuut met hem gesproken heeft. Op grond van de aanbeveling in het rapport van de psychiater was de monteur in eerste in stantie veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens diefstal en valsheid in geschrifte. De procureur-generaal bij het hof vor derde thans een vermeerdering van straf, dit niet in verband met de ernst van de gepleegde feiten, maar, zoals de procureur- generaal zeide, „omdat de verdachte al vier maanden in voorarrest zit en ook al omdat hij waarschijnlijk toch nog even op de terbeschikkingstelling zal moeten wach ten". Daarom eiste de procureur-generaal een gevangenisstraf van vijf maanden te gen de verdachte, die zichzelf destijds heeft aangegeven „om schoon schip" te maken. Zijn verdediger bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling. Uitspraak 10 juni. Het grote nieuws ging als een lopend vuurtje door het land: de koning kan weer slapen! En zo was het. Koning Didoro was genezen van de vreselijke slapeloosheid. Iedere nacht sliep hij als een roos. Maar hij vergat dan ook nooit de bedsokjes aan te trekken: de bedsokjes van Oetemeu, die wel wist, wat goed er voor was. Met het slechte humeur van de koning was het gedaan. Er was weer geen vriendelijker mens in het land dan koning Didoro, en daar was iedereen blij om! 6263 Advertentie Adve'tentie Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft woensdag een 45-jarige man uit Leeuwar den terecht gestaan wegens verschillende gevallen van oplichting, het te vondeling leggen van een baby in de nacht van 21 op 22 maart 1958 in het portaal van een wo ning aan de Archimedcsweg te Amster dam en een zedendelict. De verdachte gaf alle feiten, behalve het zedendelict, toe. De officier van Justitie vorderde tegen hem vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring. Een talrijk publiek voornamelijk vrouwen, woonde deze zitting bij. In de oorlog heeft P. verschillende Jo den opgelicht, waarvoor hij tot een lang durige gevangenisstraf werd veroordeeld. In 1952 werd hij echter voorwaardelijk in vrijheid gesteld. In 1954 hervatte hij zijn oplichtingspraktijken door zijn slachtof fers voor te spiegelen, dat hij in de oorlog vele Joden had geholpen en in do illegali teit vele heldendaden verricht. Hij leende geld van goedgelovige mensen, die hij wijsmaakte, dat hij in Frankrijk, in een klooster, vele kostbare sieraden had lig gen, die hem, uit dank voor zijn hulp, door Joden waren geschonken. Zo wist P. in 1957 de rustend veehouder A. R. de B. te Bblsward in totaal 28.000: afhandig te maken die hij nodig zou heb ben om de juwelen van Frankrijk naar Nederland te smokkelen. En passant ver loofde hij zich nog met. de dochter van de veehouder. P. die getrouwd en vader van drie kinderen was, had echter nog ver schillende andere vrouwen aan het lijntje, waarmee hij in contact, kwam door adver- tentie's in een weekblad, waarin hij zich uitgaf voor een goed gesitueerd zaken man. Zijn samenleving met de 28-jarige Maaike T. van der V. te Leeuwarden had gevolgen. Er werd een jongetje geboren, dat P. samen met de grootvader van het kind te vondeling legde. Na zijn aanhou ding werd P. naar een psychiatrische ob servatiekliniek gezonden. Hij oefende op vrouwen een sterke aantrekkingskracht uit, want zelfs in deze kliniek werd er nog een dame verliefd op hem. De officier van Justitie typeerde P. als een huwelijkszwendelaar in optima for ma, die een gevaar vormt voor de samen leving. Hij vorderde tegen de verdachte, die verminderd toerekeningsvatbaar is verklaard, vijf jaar en terbeschikkingstel ling. De raadsman weet een groot deel van de schuld aan de moeder van het te vondeling gelegde kind. Zij zou P. tot de oplichting hebben gebracht. Hij vroeg cle mentie. (Van onze correspondent in Bonn) Zondag wordt te Wuppertai-Langerfeld in het Ruhrgebicd de eerste steen gelegd voor het Nieuw Europa-dorp. Het „Anne Frank"-dorp zal het zesde Europa-dorp zijn, dat de Belgische pater Pire bouwt voor Europeanen die in Oost-Europa huis en hof hebben verloren. Pater Pire bestem de de helft van zijn Nobelprijs (van 165.000 gulden), die hem het vorige jaar werd toe gewezen, voor de bouw van dit dorp. De andere helft heeft hij bestemd voor soort gelijk werk op een ander niveau. Voor de bouw van „Anne Frank" is 600.000 mark nodig. De Dominicaner kreeg hulp van het Noorse vluchtelingencomité, een dagblad in Oslo en de Zuidduitse miljoenenstad München, die voor de rest zorgden. De Franse president De Gaulle is een der beschermheren van „Anne Frank". Edel bcdehverk Er zijn thans" Europa-dorpen te Aken, Bregenz, Augsburg, Brussel, Saarbx-ücken en Wuppertal. Men moet zich hierbij niet voorstellen, dat er een heel dorp uit de grond gestampt is. Ten slotte brengt pater Pire zonder officiële hulp, slechts met de steun van particulieren en instel lingen, het geld bij elkaar. Het is edel bedelwerk. In het Akense Europa-dorp wonen twin tig gezinnen: 'Polen, Balten, Joegoslaven en Öekraïners,. in totaal. 85 mensen, van wie 45 kinderen. Die kinderen worden hier in de gelegenheid gesteld datgene op te doen, waardoor ook zij het leven op nor male wijze kunnen beginnen. Hun eerste ervaringen in dit „dorp" van een handvol kleine woningen zijn beslissend voor hun verdere leven, zo redeneert men. De ge zinnen twee in een huisje, huur per ge zin 42 mark per maand hebben het re delijk wat ruimte aangaat: slaapkamer, woonkamer, keuken, bad, tuin, niet groot, maar voldoende om zich „thuis" te voe len. Men ziet in verscheidene huizen een televisietoestel. Zo schiep pater Pire op zes plaatsen in Europa kleine gemeenschappen, waarin een zekere graad van geluk en welvaart wordt bereikt. Het zijn droppels op de gloeiende plaat, vol miljoenen vluchtelin gen. Maar pater Pire haalt de mensen in zijn dorpen in elk geval uit de naam loosheid, uit het bedelaarsbestaan. En hij geeft ze de kans een normaal, menselijk bestaan op te bouwen, zij het, zoals men in Aken kan horen, nog zonder achter grond. In deze gemeenschappen van Oost europeanen ontbeert men bovenal het eigen land, de eigen gewoonten, het ge zellige verkeer met landgenoten. Daar helpt geen televisietoestel, geen wekelijks bezoek van een priester. Daar staat ook pater Pire met lege handen.. Vermoedelijk tengevolge van onvoorzich tigheid met vuur heeft zich woensdag avond een ontploffing voorgedaan in de kelder van het stationsgebouw van de Ne derlandse Spoorwegen te Tegelen. Enige vaten olie, die in de kelder waren opge slagen, raakten in brand. Een metersho ge steekvlam schoot uit het kelderluik op het perron omhoog en schroeide de gevel van het gebouw tot aan de tweede verdie ping. Gelukkig waren er op dit ogenblik r. -0 iJf" op het perron geen mensen. De Tcgelse brandweer bedwong het vuur in een uur tijds. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Advertentie dealer: N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. I Houtplein 21 - Tel. 10338 l Haarlem Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15252 SIKKENS AUTOLAKKEN Voor de Groninger politierechter is de rel behandeld, die zich in Finsterwolde op zaterdag 28 februari heeft afgespeeld op het hoogtepunt van de verkiezingsstrijd. Enkele leden van de „Bruggroep" waren naar Finsterwolde gegaan om daar ver kiezingsaffiches te plakken. Hiertegen kwamen C.P.N.-leden in het verweer. De 35-jarige metselaar J. S. uit Finsterwolde, raadslid voor de C.P.N. en tijdelijk wet houder in deze gemeente moest terecht staan wegens mishandeling, vernieling en tweemaal belediging. Hij zou met z.ijn mo tor zijn ingereden op de 72-jarige J. Meyer uit Groningen, die samen met W. Hazen berg uit Amsterdam aan het affiches plak ken was. Verder zou verdachte gezegd hebben tegen Meyer en tegen Hazenberg: „Vuile verrader" en „smeerlap". Ver dachte ontkende. Wel zou hij hebben ge zegd: „Dit is smeerlapperij en verraders werk aan de arbeiders in Finsterwolde". Getuige H. Haken, wethouder van Finster wolde en oud-kamerlid weigerde de eed af te leggen en werd als getuige niet toe gelaten. De officier van Justitie vond vooral het aanrijden van de bejaarde Meyer heel ernstig. Hi'fchd"ëtièrtlarsteleggingen be wezen- en piste voor de mishandeling en de vernieling een week gevangenisstraf en voor de beide beledigingen tweemaal een boete van 20, subsidiair tien dagen hech tenis. De raadsman, mr. M. D. Proper uit Haarlem, concludeerde tot vrijspraak voor wat betreft de mishandeling en de bele digingen. Voor de vernieling van de affi ches bepleitte hij clementie. Hij vond het komen van de Bruggroepleden uit Am sterdam naar Finsterwolde „zoeken naar narigheid". De politierechter achtte de tenlasteleg gingen bewezen. Hij veroordeelde verdach te wegens de mishandeling en de vernie ling tot tien dagen gevangenisstraf en voor de beledigingen tot respectievelijk 15 en 10 boete. mr ten tip de kleinbeeld-camera voor kleur en zwart-wit Oud-echtgenoot. Een 37-jarige auto- mateninstallateur in Schiedam reed dezer dagen opzettelijk de van hem gescheiden vrouw met zijn bromfiets aan en ging haar daarna met een mes te lijf. Zij werd vrij ernstig aan hals en rug verwond en moest naar het ziekenhuis vervoerd wor den. De omstanders slaagden erin de vechtenden te scheiden. De vluchtende man kon later gearresteerd worden. Privaat-docent. Bij besluit van B. en W. van Amsterdam is dr. M. Schneider te 's-Gravenhage toegelaten als privaat do cent in de geschiedenis van pers, propa ganda en openbare mening in de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de Amsterdamse gemeente universiteit. Dr. Schneider is secretaris van het „Neder landsen Genootschap voor Internationale Zaken". Gezagvoerder. Tot gezagvoerder van het nieuwe vlaggeschip Rotterdam van de Holland Amerika-Lijn is benoemd com modore C. Bouman. die totnutoe op de Nieuw Amsterdam het commando voerde. Hij zal op de Nieuw Amsterdam worden opgevolgd door kapitein D. van Dalen, tot voor kort gezagvoerder van de Statendam. Mishandeling. De Groninger politie rechter heeft vanmorgen de 32-jarige los- arbeider G. van der V. uit Musselkanaal wegens dierenmishandeling conform de eis veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Verdachte was ten laste gelegd een hond met behulp van een mes en een hamer op een plankje de staart te hebben afgeslagen. Advertentie Sinds 1834 en nog steeds stukken beter. Hofleverancier 13. Mannen gaven haar het hoogste compliment dat een zakenman geven kan. door te zeggen, dat ze een mannelijke geest had. De vrouwen, en spe ciaal die van haar eigen leeftijd, zagen haar als de sterke, onafhankelijke en kundige persoonlijkheid, die ze zelf hadden kunnen worden als ze zich niet opge offerd hadden aan het enerverende leven van huishou ding-voeren, kinderen baren en het voortdurende te gemoetkomen aan de nukken en grillen van een echt genoot. De waarheid, die bijna niemand in de gaten had, wat dat het leven van Erica Martin niet zo erg veel verschilde van dat van haar reeds lang-gehuwde sexe- genoten. Haar verhouding tot Avery Bullard, hoewel geheel platonisch, cn absoluut verstoken van enige compensatie van een zelfs ook maar kleine genegen heid, verschilde niet veel van de verhouding tussen een intelligente, hulpvaardige echtgenote en een do minerend, voortvarend en briljant echtgenoot. Ze werd met iets meer espect bejegend dan gewoonlijk in een dergelijk huwelijk normaal is, maar dit voordeel werd weer teniet gedaan door het feit, dat er geen momen ten waren, waarop een plezierige oneerbiedigheid het voorspel was tot verliefde ogenblikken. En wat de nuk ken cn grillen van een echtgenoot betreft, geen vrouw kon er meer mee te stellen hebben en Erica Martin had ook tijden, waarop ze het wel eens te kwaad had. Er waren perioden, dat Avery een zeer irriterende persoonlijkheid kon zijn. Het stomme was, dat het dan bijna altijd om onbelangrijke dingen ging. Dag na dag nam Avery belangrijke besluiten over grote proble men, en dat bijna even snel al ze vóór hem op z'n bu reau gelegd werden. Ze kon geen betere samenwer king verlangen. Maar dan, ineens, viel er een kleinig heid voor en zonder dat er ook maar één reden voor was werd hij halsstarrig, alsof hij haar daarmee opzet telijk trachtte dwars te zitten. Elke week nog sedert de dood van Mr. Fitzgerald had zij gepoogd Avery op een handige manier ertoe te krijgen het punt „plaatsver vangend directeur" op te lossen. Eén keer had ze het hem zelfs op de man af gevraagd. Zelfs toen had hij niets gedaan. Verder had ze niet kunnen gaan. Als Avery koppig wilde zijn dan was hij koppig. Ze kon niet op zijn agenda schrijven „plaatsvervangend direc teur kiezen", zoals ze dat elke Maandagmorgen met „haarknippen" deed. Het vervelende was, dat Avery zich nooit scheen te realiseren, in wat voor onplezieri ge situatie hij gekomen was door zijn onachtzaamheid. Zij was immers degene, die de onderdirecteuren moest opbelen. Maar natuurlijk dacht hij daar nooit meer aan. Ze sloeg de ogen neer en het telegram in haar hand herinnerde haór er dringend aan, dat de minuten voor- bijglipten. Het was vrijdagmiddag. Geen van de on derdirecteuren wist, dat mr. Bullard uit New York terugkwam. Ze konden best van plan zijn vroeg weg te gaan om een lang week-end te maken. Ze moest hen onmiddellijk zien te bereiken., allemaal. Avery zou woedend zijn als iemand de vergadering miste en die woedebuien waren niet goed voor hem., zijn bloed druk was de vorige keer al twee punten te hoog ge weest. Haastig slipte ze de deur van het kantoor uit en rof felde ze de bochtige, middeleeuwse eiken trap af, die de twee verdiepingen van de directie verbond. Aan de voet van de trap lag de oplossing van het prioriteits probleem. Direct tegenover de trap stond nl. op een deur: Frederick W. Alderson, Financieel onderdirec teur. Niemand zou er enige speciale betekenis aan kunnen geven, dat zij deze deur het eerst opende. Fre derick Alderson zat breed-uit achter zijn bureau, zijn hoofd rechtop, elke witte haar op de hoge schedel bo ven het roze, wassen gelaat op z'n plaats. Hij fcat er, of zijn eigen aanwezigheid een deel was van de ang- stig-precieuze indeling van zijn hele kantoor. Zijn wel- komstglimlach was van eenzelfde soort berekendheid. „Komt U binnen, Miss Martin." „Ik heb juist een telegram van Mr. Bullard gekre gen, dat hij op weg is uit New York. Hij heeft óm zes uur een vergadering bijeengeroepen." Bijna onmerkbaar verflauwde zijn glmlach even, het gebeurde zo snel, dat het haar haast ontging. „Ik hoop niet, dat het te lastig voor U is, mr. Alder son." „Nee". Door dat eenlettergrepige woord gaf hij te kennen, dat er niets in zijn persoonlijk leven was, dat ooit het belang van een bevel van Avery Bullard kon overschaduwen. „Ik geloof, dat het iets belangrijks is," zei ze, „an ders had hij niet iedereen gevraagd om te blijven." „Iedereen?" vroeg Alderson op voorzichtige toon. „Alle onderdirecteuren." „O ja natuurlijk. Dank U, Miss Martin." Zijn stem hield haar bij de deur tegen. „U heeft zeker geen idee hoe lang de vergadering zal duren?" „Nee, het spijt mij" „Het doet er niet zoveel toe. Mrs. Alderson en ik gaan om zeven uur uit dineren, maar ik ben er zeker van dat onze gastheer het zal begrijpen als we een paar minuten later komen." Toen ze de deur sloot, zag ze, dat hij een pas-gesle pen potlood oppakte en naar zijn bloc-note reikte. Er gebeurde niets in het leven van Alderson, dat geen aantekening vereiste, geschreven met een keurig boek houderspootje, zodat het resultaat veel weg had van een kopergravure. Terwijl ze de hall verder doorliep vroeg Erica Mar tin zich af of Avery Bullard ooit stilgestaan had bij de opofferende loyaliteit van Frederick Alderson.. het zou een aardig gebaar zijn als Avery mr. Alder son tot zijn plaatsvervangend directeur zou maken., er was geen enkele reden waarom hij het niet zou doen, alleen maar redenen om het wel te doen. Alderson was de oudste van de onderdirecteuren. Er zouden geen organisatorische complicaties van ko men, en, daar hij al een-en-zestig was, zou hij over vier jaar weer aftreden. Ze liep langs de lege deur, die wachtte op de naam van de nieuwe plaatsvervan gend directeur en ze liep door en opende de deur waar op stond: Jesse Grimm, Onderdirecteur voor Fabri cage. Jesse Grimm was niet in zijn kantoor, maar de geur van zijn pijp hing nog zwaar in het vertrek. Eri ca Martin liep door naar de deur van het hokje van zijn secretaresse: „Hallo Ruth. Is Mr. Grimm in de buurt?" Ruth Elkins slikte snel iets door, waarmede weer een chocoladekoekje de weg op ging van de duizenden en duizenden andere snoeperijen, die hadden bijge dragen tot haar mollige figuur. „Tjee, Miss Martin, hij is net een paar minuten geleden weggegaan." „Je zult hem te pakken moeten zien te krijgen, Ruth. Mr. Bullard heeft de onderdirecteuren om zes uur bij eengeroepen." Stadsschouwburg: Vandaag en vrijdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag en vrijdag geen uitvoeringen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 20 uur: „Napo leon", 14 jaar. Tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „De dokter van Stalingrad", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur „Drie Franse katjes". Vrijdag en zater dag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ger- vaise", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde is mijn beroep", 18 jaar. Zaterdag 23.30 uur: „Begeerte leidt de mannen", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het zesde continent", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Deme trius en de gladiatoren", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Als mannen be geren", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Nachten zonder liefde", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Das Dreimaderlhaus", alle leeftijden. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur „Aparte tafels", 14 jaar. Zon dag 11 uur: „De verovering van de Mount Everest", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Luitenant Brownvogelvrij", 18 jaar. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het Duivelsfort", 18 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Haven piraten", 18 jaar. Studio Theater: Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: ..Opdracht tot moord", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: ..De zevende zonde", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juni dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate (Reitzstraat 4): Tot 1 juni op werkdagen (behalve woensdag) 11 tot 17 uur en zondag 14 tot 17 uur: Expositie Diana. Openluchttheater (Bloemendaal): Tot 1 juni tentoonstelling van werken van beel dende kunstenaars uit de gemeente Bloe mendaal. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 22 mei). i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3