HENSEN Ook Indonesië gaat het met communestelsel proberen Beroep van autoverplaatser in Parijs illegaal verklaard VALS Van dag tot dag 28 mei Heren - Ondergoed Padi-centra: antwoord op probleem van rijsttekort en overbevolking natuurlijk Duits-Luxemburgse geschil len zijn uit de weg geruimd Twee Franse minister geven de voorkeur aan de Senaat Journalisten in dienst van de bondskanselarij? 3 ZOMER-INTERLOCK SINGLET 2.25 SLIP 2.25 Nieuwe parkeerbeperkingen in de binnenstad Gaat u met vakantie? DONDERDAG 28 MEI 1959 s Wie zich met blijdschap heeft verbaasd over het feit dat de dag van gisteren, de 27ste mei, verlopen is zonder internationale sensaties met betrekking tot Berlijn, zal tegelijkertijd daaraan de conclusie hebben vastgeknoopt dat het „ultimatum" van Sovjet-Rusland een goedkope politieke bluf is gebleken. Doch bij deze redenering is dan achter wege gebleven de wel zeer belangrijke overweging, dat Kroesjtsjev in de looptijd van zijn „ultimatum" zelf daaraan het karakter van ultimatum heeft ontnomen, dat hij bovendien nooit de datum van de 27ste mei heeft genoemd en tenslotte dat hij het wóórd „ultimatum" nooit heeft gebruikt. Hij heeft in november 1958 een tijdslimiet van een half jaar gesteld voor oplossing van de Berlijnse crisis. Intussen is de conferentie van Genève begonnen en heeft men van Sovjetrussische zijde het zwijgen ex-toe gedaan, nadat Kx-oesjtsjev had medegedeeld dat er met betrekking tot Berlijn niet gesproken mocht worden van een onvoorwaardelijk Russisch alter natief. Thans kan men hier en daar commen taren van westelijke waarnemers lezen, die op zelfvoldane toon vaststellen dat het westen zich niet heeft laten intimideren en dat Berlijn voor het westen behouden is gebleven, dank zij de vastberadenheid van de vx-ije wex*eld. Afgezien van het ge brek aan realiteitszin, dat hieruit spx-eekt, kan men deze toon onmogelijk als een bruikbax-e diplomatieke beschouwen. De kwestie-B ex-lijn is nog lang niet opgelost. Berlijn is dus niet „behouden gebleven", doch de complicaties ervan zijn verschoven naar de toekomst, ongetwijfeld dankzij het feit dat het westen zich bereid heeft ge toond desnoods geweld te trotseren, doch ook dankzij het feit dat van weerszijden tekenen gegeven zijn van geneigdheid tot reële onderhandelingen over deze aan gelegenheid. Daarom zou men de 27ste mei beter stilzwijgend hebben kunnen voorbijgaan en op de 28ste de vex-wachting hebben kunnen uitspreken, dat de Russen zich in de toekomst even duidelijk zullen blijven realiseren dat geweld geen oplosing be looft als ze zich dat tussen november en nu hebben gerealiseerd. Want dat lijkt toch de enige basis voor een mogelijk akkoord: praten en concessies doen op punten waar het principe van weerszijden concessies toelaat. Met bluf aan de ene en tarten aan de andere kant komt de kwestie geen millimeter dichter bij haar einde. sterk - luchtig en niet duur Voor het beste Paarlaarsteeg 1 Bonn hoopt ook op spoedig akkoord met Nederland Te Bad Ems zijn Westduitse en Luxem- bux-gse delegaties tot overeenstemming ge komen over de geschillen tussen beide lan den die voortsproten uit de tweede wereld- oox-log. Men heeft te Bonn meegedeeld goe de hoop te hebben, dat de Westduits-Ne- dex-landse onderhandelingen, die hier op 3 juni wox-den voortgezet, eveneens zullen leiden tot een algemene overeenkomst op korte termijn. Een woordvoex-der van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat over de Eems-Dollart-kwestie nog geen overeenstemming was bereikt. Met Luxemburg kwam het tot een ak- koox-d over een reeks kleine geschillen, zo als schadevergoedingskwesties, grenspro blemen en dergelijke. Wat zijn westelijke buren aangaat, heeft Bonn hiermee, op Nedex-land na, met alle akkoorden geslo ten. Blijkbaar bestaat er een neiging bij het ministerie van Buitenlandse Zaken een eind te maken aan nog altijd onzekere toe standen aan de westelijke grens. Men acht. de ambassadeur in buitengewone dienst Lahr, die belast is met de leiding van de Westduitse delegatie voor. het overleg met ons land, blijkbaar in staat om de thans twee jaar durende onderhandelin gen met Nederland op korte termijn tot een redelijk eind te brengen. Bonn blijft overigens vasthouden aan de teruggave van alle aan Nedex-land ovex-gedragen grensgebieden, dus niet slechts van Elten, maar ook van Tuddern en enkele andere kleinere stukken grond. DJAKARTA (UPI) Het met. voedsel schaarste kampende Indonesië is van plan de Chinese communisten op kleine schaal na te volgen wat de communes be treft, om te trachten het land- onafhanke lijk te maken wat de voedselproduktie be- ti-eft. De regering heeft bij het parlement een program ingediend, dat gericht is op een zich tot het gehele land uitstrekkend systeem van „Padi-centra", dat twee miljoen hectax-en moet omvatten en dat de rijstproduktie der natie met 20 percent moet opvoex-en gedurende het eerste jaar. Binnen een tiental jax-en, zo beweren rege- ringsfunctionax-issen, zou het land zich volledig bedruipen wat de voedselproduk tie betreft. Het plan is bij het parlement ingediend door minister van landbouw Sadjarwo. Hoewel het nog geenszins vast omlijnd is, hebben de parlementsleden al laten door schemeren, dat het plan een van de be langrijkste voorstellen van wet zal zijn, welke zij zullen overwegen. Indonesië onttx-ekt ieder jaar kapitalen aan haar precaire buitenlandse valutare serves voor rijst voor de 88 miljoen mon den op deze eilanden, terwijl onmetelijk veel vruchtbare grond bi-aak ligt. In 1958 besteedde dit land ongeveer 15 pex-cent van zijn valuta aan de import van rijst. Dit jaar zal de import zelfs nog groter zijn. Zijn voorstel van wet indienend, vertel de Sadjarwo het parlement op de man af dat het voedselprobleem van Indonesië niet kan worden opgelost door voortgezet te import van voedsel. Indonesië heeft nog vele onberoerde hulpbx-onnen en Sadjarwo wil beginnen met een program, dat ten doel heeft de bestaande landbouwprojecten te vergro ten, braakliggend terrein te ontginnen en vruchtbaar land in te polderen, dat steeds door tropische regens geïnundeerd wordt. Om dit program van drie punten uit te voeren, stelde de minister de oprichting van Padi-centra voor. Sadjarwo gaf nog maar een vaag beeld van die centra en hij liet doox-schemeren dat verdere bestu dering nodig is voor een definitief plan voor de centx-a wordt opgesteld en formeel aangenomen. Maar, zoals vaag geschetst door Sadjar wo, zal van elk van deze centra een mo del van agx-arische inspanning worden ge maakt, waarin de nieuwste agrarische uit rusting en methoden die beschikbaar zijn. worden gebruikt. De bestaande plannen voorzien in oprichting van twintig van deze centra. Ze zullen door de regering be stuurd en gefinancierd worden. Sadjarwo wenst de grond in de projec ten na de eerste tien jaar te verdelen on der de arbeiders. Maar sommige parle mentsleden gaven te kennen dat de gx-ond in handen der regering moet blijven. De oprichting van deze centra zal ook helpen nog een brandend probleem van Indonesië op te lossen: dat der overbevol king. De regering werkt momenteel aan een plan om miljoenen Javanen te laten migreren naar de buitengewesten in het komend decennium. Deze projecten zou den hand in hand kunnen gaan, meende Sadjarwo. Om te bewijzen dat dit niet alleen maar een plan-op-papier is, zoals zo vaak met mooie plannen in Indonesië het geval blijkt te zijn, zeide Sadjarwo, dat drie van deze padi-centra spoedig geopend zullen worden één op Borneo en twee op Su matra. De regering heeft buitenlandse kredie ten aangeworven van Japan, de Ame rikaanse I.C.A. (International Coöpex-a- tion Administration) en Tsjechoslowakije tot een totaalbedrag van ongeveer 10.4 miljoen Amerikaanse dollar, legde Sad jarwo uit. Het grootste deel van deze kre dieten zal verstrekt worden in de vorm van agrarische uitrusting. De regering heeft ook een miljard rupiah bestemd voor de oprichting van de andere centra. De gedetailleerde werking van de cen tra is nog niet bepaald, doch het ziet er naar uit dat de ax-beiders zullen leven in barakken, onder streng toezicht zullen wer ken en een gesloten gemeenschapsleven zullen hebben. Het zal Indonesië's eerste experiment met het communesysteem zijn, zo commentarieerde een parlementslid. Premier Debré moet zijn kabinet aanvullen Twee Franse ministers, de radicaal Berthoin, en de conservatief Houdet, die respectievelijk de portefeuilles van Bin nenlandse Zaken en van Landbouw behe ren, hebben premier Debré laten weten dat zij zich uit het kabinet wensen terug te trekken, met het oog op een wankele gezondheid. De beide ministers zouden het publieke leven echter nog niet vaarwel zeggen, want zij hebben besloten wel hun benoeming als senator te aanvaarden. De nieuwe grondwet heeft de vereniging van ministeriële en parlementaire functies onmogelijk gemaakt. In politieke kringen te Parijs verwacht men dat premier Debré de twee openge vallen plaatsen in zijn regering met spoed zal vervullen. Hij heeft daarbij de keuze tussen twee methoden. Ofwel hij kan twee nieuwe figuren aantrekken voor de twee vacatures, waarbij de portefeuilles in de zelfde politieke handen kunnen blijven, en de huidige structuur van het kabinet dus weinig zou behoeven te worden aangetast. Ofwel hij zal in de regering de portefeuil les opnieuw verdelen, in welk geval Bin nenlandse Zakan aan de tegenwoordige gaullistische minister voor Informatie, Frey, zou toevallen. In de niet-gaullistische partijen en groe peringen zou die laatste oplossing, waar naar Debré's heimelijke voorkeur uit moet gaan, zonder twijfel op grote tegenstand stuiten. En aangezien de strijd over het stemrecht van het parlement, die in de Nationale Vergadering onverzwakt voort- woedt, de betrekkingen tussen de premier en een deel van zijn aanhang toch al niet ten goede komt, wordt eerder ver wacht, dat, bij een reorganisatie van de tegenwoordige ploeg, aan de politieke ver houdingen zo weinig mogelijk getornd zal worden. Oófc fOIfw ...C*ülS!As. öwv &SL gJUvjTl CAL\ De Parijse politie-prefect, Maurice Pa- pon, heeft een aantal nieuwe maatregelen bekend gemaakt in de hoop het verkeer, dat in de stad bij de dag stroever en ner veuzer wordt, weer op gang te kunnen brengen. Binnen een jaar is het aantal auto's in Parijs van ruim 1.100.000 tot bij na 1 Va miljoen gestegen. De zogeheten blauwe zone, waarin automobilisten slechts gedurende maximaal drie kwar tier mogen parkeren, is opnieuw uitge breid en in verscheidene straten van de binnenstad zal men zelfs helemaal niet meer mogen stationeren. ^ta)it het stempel van de man Reeds vroeger drukte de man zijn eigen per soonlijke stempel op brieven en documenten met... zijn zegelring! Nog steeds een zeer persoonlijk geschenk, écht iets voor mannen. Haarlem. De opperste politiechef van Parijs deel de ook nog, met een mengeling van afkeu ring en voldoening, mee dat er in de maand apx-il ruim 170.000 boetes waren uitgedeeld vanwege overtreding van het parkeerver bod. Waar het hele sociale leven in Frankrijk van ouds op een vinnige, maar overigens zeer boeiende wedstrijd in vindingrijkheid tussen autoriteiten en burgers is gegrond, heeft de overheid zich verplicht gezien vroegere maatregelen op dit gebied aan de nieuwe situatie aan te passen. Het zal automobilisten zo van nu af in Parijs ver boden zijn gebruik te maken van de dien sten .van beoefenaars van een nieuw be roep, die hier autoverplaatsers worden ge noemd. Het was hun taak de wagens van vergeetachtige kantoorheren in de blau we zone iedere drie kwartier een paar me ters te verplaatsen om de eigenaars boe tes van 900 franken te besparen. Het be- roep, dat heel wat leeglopers zonder al te veel inspanning een royale boterham ver schafte, is nu illegaal verklaard en in principe zouden alle automobilisten, die in de blauwe zone werken of wonen, van van daag af dus de métro of de bus moeten nemen. Wij vermoeden echter dat de zet van de prefect wel heel snel door een te genzet. ontsproten aan het inventieve brein der Parijse automobilisten, zal worden ge volgd, want schaakmat heeft zich geen der partijen totnutoe laten zetten. De moderne techniek maakt de mens niet alleen nuchter der en critischer, doch knijpt bovendien heel wat romantiek fijn die we met een beetje zorg best in het leven hadden kunnen houden. Waarom bijvoorbeeld houden wij niet vast aan de goede gewoonte om in daar toe geëigende zomeravonden, temperatuur en weer dienen de, gezongen liefdesvex-kla- ringen af te leggen onder bal kons, met behulp van een luit of gitaar? Zeg niet dat het niet meer zou kunnen soms heeft men immers het onbedaarlijke ge voel dat het moet. Doch men dóet het niet meer en schenkt eenvoudig een gram mofoonplaat. Hoe zeer men echter ook het verdwijnen van de goede, oude tradities mag betreuren, men moet bedenken dat de moderne geest daarnaast ook vele misvattingen en vals heden uit de akker der ro mantiek heeft weggewied. De critischer en analyserender instelling van de tegenwoor dige beschouwer kan met veel van vroeger geen vrede meer hebben. De oude romantiek ergert hem door zijn onwaar achtigheid, domme leegheid en gebrek aan elementaire lo gica. De uitzondexïngen van be vestigd meestex-schap die dan ook meestal hun tijd voor uit waren daax-gelaten, blijkt de geschreven en ge drukte romantiek van eertijds thans meestal slechts een muf- geworden en uitgedroogd boe ketje dovenetels te zijn, dat eens als een geurige en on sterfelijke ruiker werd ge- px-esenteerd. Doch we behoeven niet zo diep in de oude litteratuur te duiken. Er zijn kinderboeken en verzenbundels, die reeds voldoende stof leveren voor de moderne stofzuiger. Een heruitgegeven verzame ling kinderversjes, dat mij dezer dagen door mijn kleine dochter werd aangeboden met. de bedoeling dat ik de losge scheurde band zou plakken, heeft mij onverwacht geïrri teerd zo hevig zelfs dat ik niet aan het plakken ben toe gekomen. ,,'s Avonds als ik slapen ga, volgen mij veertien engelen na. Twee aan mijn hoofdeind, twee aan mijn voeteneind, twee aan mijn linkerzij, twee aan mijn rechterzij, twee die mij dekken, twee die mij wek ken, twee die mij wijzen, naar 's hemels paradijzen". Dat klinkt ontroerend en schijnt bedoeld te zijn om de kleintjes in vx-edige slaap te sussen, doch wanneer men nagaat dat diezelfde kleintjes desondanks door de hele men sengeschiedenis heen slechts met de grootste moeite in bed zijn te dwingen, urenlang lig gen te roepen en alles verzin nen om de ouders nog een paar keer voor niets de trap pen op te krijgen, moet men toch vex-ondex-stellen dat de veei-tien assistenten hun op dracht schromelijk vex-waar- lozen en er meestal met. de pet naar gooien. Bovendien zelfs een kind moet het onprettig vinden, wanneer hij in de intimiteit van zijn slaapkamertje door /eertien paar ogen wordt gade geslagen en hem voortdurend wordt gewezen op hemelse paradijzen, zonder dat hij ook maar in het minst van plan is reeds die i-ichting in te gaan. En de ouders hebben reden te over om dat gedoe rondom het kindei-bedje met afkeuring gade te slaan, vooral omdat speciaal het wekken blijkbaar geschiedt op een onchriste lijk uur, terwijl het dekken gedui-ende de nacht altijd toch weer op hen néérkomt. Wat die veertien gedienstigen be treft kan men dus bovendien nog zeggen: als men hen nodig heeft, zijn ze er niet. Een paedagoog die van drastische maatregelen hield, heeft ons in de grijze oudheid het volgende lied cadeau ge daan: „Kakkemijne stoeltje, 't kindje gaat naar 't schoeltje, als 't kindje niet naar schoel tje gaat, gooien we 't in 't rioeltje". De geëerde poeet, die met onnavolgbaar talent een kin derstoel functioneel aanduidde en hem tegelijkertijd op „schooltje" wist te laten rij men, geeft blijk van een vol gens mij betreurenswaardige rechtlijnigheid van denken. Ik kan mij voorstellen dat het voor ouders niet aangenaam is, wanneer hun kind niet naar school wil doch men moet ook niet overdrijven. Want er zijn massa's voor beelden van kinderen die zeer geslaagd zijn in het leven on danks een zeer summiere schoolopleiding, zodat er toch waarachtig wel andere alter natieven te vinden zijn dan dergelijke kleintjes eenvoudig in de afvalwatex-leiding te deponeren. Een andere dichter heeft de jeugd van zijn tijd willen confrontex-en met sociaal- economische problemen, waar op hij zelf niet eens het ant woord wist. Hij stelt het vol komen absurde vraagstuk: ..Amsterdam die grote stad, die is gebouwd op palen. Als die stad eens ommeviel, wie zou dat betalen?" Wel, de gemeente Amster dam lijkt mij de enige verant woordelijke instantie in zo'n geval, doch het is een vol strekte dwaasheid om der- dergelijke informaties aan kinderen tot zes jaar te richten. En dan komen we aan „Su- ja suja kindje, wat ben je toch weer stout' Blijkbaar ligt de kleine dreumes onbedaarlijk te schreeuwen in zijn wiegje, dat van „kwikkwak" gaat. Wat suja en kwikkwak mogen betekenen, kan buiten be schouwing blijven, doch ern stiger is de vraag of hier niet van een evident geval van kindexTnishandeling moet wor den gesproken. Het kind is namelijk in zijn wieg gedepo neerd, voordat het behoorlijk gegeten had, want de ontaax-de persoon die het lied voor draagt komt pas op het idee om een papje te koken en een vuurtje te stoken nadat de on gelukkige kleine een tijdlang heeft liggen brullen en bovendien nog als „stout" is gebrandmerkt. Met koude voetjes en pijn in de buik, zonder eten of drinken, in een wiegje gekwakt dat blijkbaar angstaanjagende geluiden maakt en alsof dat allemaal nog niet genoeg is, wordt hij tenslotte nog uitgescholden voor „dikzak". Het is ergeniswekkend. „Jan sloeg Lijsje en Lijsje sloeg Jan, al met de koekepan. O, wat een ongeluk Ja, lieve liezex-, wat was het gruwelijke ongeluk? De men taliteit van de dichter blijkt zonneklaar uit de slotregel: „De koekepan was stuk". De dichtaders van littera toren uit de grijze historie px-oduceerden vaak enormi teiten. die men slechts met blozende kaken vernemen kan. Men zou in sommige gevallen moeten veronderstellen, dat hun bloed een zodanig gehalte aan alcohol heeft bevat, dat zij in plaats van polsslagaders pilsslagaders hebben bezeten. „Ik voer laatst over de Maas laridaas Al met mijn oom Jan Klontere Al met een schapekaas Toen ik daar over voer laridoer En dat gaat dan zo maar door, di'onkemanspraat ten ge rieve van onschuldige kin- dex-en, die op een van de vol gende bladzijden zelfs nog worden geconfronteerd met een letterlijk recept voor drinkgelagen: „Tien pond suiker, zes flessen wijn, doe dat in een keteltje, roer dat met een lepeltje, o, wat zal dat lekker zijn". Een dichter die in een vol komen impasse zat en noch rijmen, noch fantaseren kon, heeft onze kindex-en niettemin iets willen meegeven: „Daar was ereens een vrouw hoornou Daar was ereens een man hoordan Daar was ereens een heer nu vertel ik je niet meer". Omdat hij als geboren en ge togen leeghoofd niets meer kon bedenken dat de moeite waard schijnt geweest te zijn, was het belasteren van arme lieden, het plegen van brood- roof en het misbruiken van ax-geloze kindex-stemmen om de concux-x-entie te fnuiken: „Onder de brug bij Anke Franke daar verkoopt ze eikenhout. Maar dat hout dat wil niet bx-anden mensen, mensen wat een schande mensen, mensen, wat een ver driet koop bij Anke Franke niet". Tot besluit een symptoom van verdorven, intrigante mis leiding, waarvan een onschul dig en onmondig kind ten slotte het slachtoffer wordt, zonder dat de leugenachtige volwassene de straf krijgt die hij verdient: „Tikke takke tonen" (het begint volkomen onverdacht met een prettig klinkende alli teratie) „Varkentje in de bo nen, paardje in de haver, koetje in de klaver" (allemaal feitelijkheden waartegen niets in te brengen valt en die de verbeeldingskracht van de dierenminnende kleuter prik kelen) „schaapje in het groene gras, eendje in de waterplas, visje in het netje" (En dan komt het verraad. Met een grijnslach wordt op het rijm woord „netje" de kleine in zijn slaapstede gekwakt, die tij dens het inleidende gezang zorgvuldig voor zijn oogjes verborgen is gehouden). „Kindje wip in 't bedje!!!!" Daar ligt kindje dan. Ge desillusioneerd, misleid, hulpe loos, zonder verdere muzikale troost. Want, het lied is uit de prooi is gevangen. De paedagoog gaat een borrel drinken op de hoek. J. L. &p de ^Praatótoel Miss Holland en de groene zeep S'porry Hoge beloningen voor politieke analyses Tussen de bondskanselarij te Bonn, het ambtsbureau van bondskanselier Ade nauer, en de socialistische oppositiepartij is het tot een scherp debat gekomen inza ke S.P.D.-beschuldigingen aan het adres van Adenauer's staatssecretaris Globke. Volgens de S.P.D.-Bondsdagfractie hono reert het bureau van de bondskanselier via Globke bepaalde journalisten voor het schrijven van analyses van de politieke si tuatie met bedragen van duizend tot twee duizend mark. Dit zou bekend zijn gewor den tijdens een discussie in de Bondsdag commissie van de geheime fondsen waax*- over de bondskanselier kan beschikken. Van S.P.D.-zijde betx-eurt men het dat er joux-nalisten zijn die dergelijke opdrachten voor een hoog honox-arium willen uitvoe ren. De sociaal-democratische oppositie meent dat het voor de journalisten een kwestie is van goed fatsoen, maar dat de bondskanselarij in dezen een grove fout maakt. Zij beschikt volgens de S.P.D. over voldoende middelen om via een opinieon derzoek politieke analyses te verkrijgen. Opdx-achten aan journalisten, en vooral de honorering voor uitgevoerde opdrach ten, wekken de indruk dat men in rege ringskringen bepaalde joux-nalisten naar zijn hand wil zetten. Staatssecretax-is Globke heeft dit be richt van de S.P.D. gedementeerd. Prompt daarop verklaarde de S.P.D. dat deze de menti waardeloos is. De bedragen zijn wel degelijk uitbetaald. Dat staat vast. De S.P.D. is van plan bij de behandeling van de begroting in de Bondsdag namen van journalisten en bedragen te noemen. Dan, aldus de oppositie, zal de regex-ing op nieuw de moed moeten hebben om deze feiten te. ontkennen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Laboratorium. Te Zutphen is in het gebouw van de „Geldersch-Overijselsche bond van coöperatieve zuivelfabx-ieken" een laboratorium in gebruik genomen, dat speciaal is ingericht voor het onderzoek van melk op eiwitgehalte. Hiex-bij wordt de kleurstofbindingsmethode toegepast, waarmee in korte tijd vele monsters melk kunnen worden onderzocht. 'Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) (Van onze correspondent in Parijs) Advertentie SENATOR (Van onze correspondent in Parijs) Advertentie het huls met het carillon Wmmmm, Sinds enige tijd hebben we d'r weer één! Ik bedoel een Miss Hollandzonder dewelke ons land maar een kaal zootje is dat echt niet kan meedoen in de vaart der volkeren. Maar daar is gelukkig geen gevaar voor. Vroede mannen hebben on langs het meetlint ter hand genomenom trekken gemetenaangelaten gekeurd Geen foutje ontging hun arendsoog en na veel rijp beraad werd men het voor 295.9 weer eens. Nu moet het mij meteen van het hart dat ik het verkiezen van de schoonste vrouw des lands maar een hachelijke onderneming vind. Hoe weet men nu precies dat zij de echte en onvoorwaarde lijk mooiste is? Wie garandeert ons dat er buiten de mannekwiens en fotomodel len, die het gros der kandidaten uitmaken geen andere mooie vrouwen rondlopen? Wie garandeert ons dat de aldermooiste niet schuilgaat in een verpleegstersjurk of achter het eerzaam bombazijn der plat- telandskleding? En dan ik wil er rond voor uitko men ben ik het helemaal niet eens met de manier waarop zo'n verkiezing verloopt. Want hoe gaat dat, nietwaar? De dames die menen de schoonsten te zijn betreden de arena met veel koffertjes waarin ze haar teint hebben zitten. Er lopen hordes kappers rond die heur haren rood of witzwartbruin, paars of groen tinten. Dan zijn er die lieflijke pakjes waarin het paraderen plaats heeft, vol ingenieuze dingetjes en aan- en uit- houwtjesdie alle schone bochten en bui gingen nog veel schoner maken. Na al die uren van noeste arbeid in de kleed kamers is de aanblik der kandidaten dan wel adembenemendmaar helemaal eer lijk is het toch niet. En daarom zou ik een nieuwe werk wijze willen aanraden. Het meetlint moet natuurlijk blijven, want als goed keurder kan men daar na tuurlijk niet van buiten. Maar daarne vens zou ik een badkuip willen hebben vol goed heet water, een stevige borstel, een fikse spons en een grote pot groene zeep. Voorts zo'n negatief soort badpak als zwemkampioenen altijd aanhebben Blote voeten zijn verplicht en alle kap pers worden streng buitengesloten. Men wast de dames stevig af, mitsgaders heur haren, laat een en ander op natuurlijke wijze opdrogen en wacht dan het resul taat af. Vat u het geraffineerde van deze werk wijze? Alle blosjes, alle groene ooglidjes, alle valse wimpertjes, alle niet bestaande wenkbrauwtjesalle niet-eigen krullen, alle niet-echte haarkleuren verdwijnen, alle eksterogen en kromme teentjes komen dan goudeerlijk voor de dag. De taak der keurmeesters wordt er belangrijk lichter door. Wie na die groene-zeep-beurt nog mooi is, nou die is echt mooi en verdient volop haar kroon van klatergoud, haar mantel van konijnenhermelijn en alle film- en televiesjetesten. Maar het is doodjammer dat men mijn originele werkwijze wel niet zal volgen! (Van onze correspondent in Bonn)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5