Géén noodzakelijkheidsverklarin; voor r.k. detailhandelvakschool 1 Koningin Wilhelminafonds bestaat tien jaar Drs. W. Hazevoet benoemd tot directeur van Sociale Zaken ADGD^Zn. Raad in principe akkoord met de stichting van een mytylschool Uitbreidingsplan- Spaarndam tijdelijk ingetrokken (p Kankerbestrijding boekte totnogtoe kleine, maar zeer reële winst Grote bedragen nodig voor de voortzetting van de strijd DONDERDAG 2 8 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 MAMMOETVERGADERING VAN HAARLEMSE RAAD Voorlopig Open Kerk- comité in Haarlem OVERVEEN Examens DE HAARLEMSE RAAD is woensdag in een ware mammoetvergadering bijeen geweest, die van 's middags twee uur tot kort na middernacht duurde. De agenda van 45 punten, die in die tijd werd behandeld, gaf de heren Spek (Prot. Chr.), Voskuilen (Arb.) en Van Liemt '(KVP) aanleiding de voorzitter te vragen bij dergelijke uitgebreide agendastof de stukken eerder toe te zenden, of anders een extra raadsvergadering te houden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zegde dit toe, waarna de raad ruim een uur in besloten vergadering ging om de benoeming van een nieuwe directeur van Sociale Zaken te bespreken. De agenda omvatte een aantal belangrijke punten, waarover in totaal acht keer gestemd moest worden. Besloten werd géén noodzakelijkheidsverklaring voor een rooms- katholieke detailhandelvakschool te geven, om principieel in te stemmen met de stichting van een school voor lichamelijk gehandicapte kinderen, om een vijfde uloschool op te richten met een driejarig beperkt leerprogramma, om een complex van 62 woningwetwoningen voor maatschappelijk onaangepaste gezin nen in Parkwijk te bouwen, om de voorgestelde stedebouwkundigè maatregelen ten aanzien van het Station te nemen en om een woningkartotheek in te richten. Op het uitbreidingsplan-Spaarndam werd een amendement-Marselis Hartsinck aangenomen, volgens welk een klein onderdeel van het plan uit het geheel zou worden genomen, teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van enige belanghebbenden. B. en W. stelden toen voor het gehele voorstel terug te nemen en later in gewijzigde vorm weer aan de raad aan te bieden. De hieronder niet genoemde voorstellen werden alle conform en zonder of met geringe discussie aangenomen. Mêt 25 stemmen voor werd drs. W. Haze- voet benoemd tot directeur van Sociale Zaken, nadat over dit punt ruim een uur achter gesloten deuren werd vergaderd en nadat de heer Van Liemt (K.V.P.) na mens zijn fractie had verklaard op nummer twee van de voordracht (drs. C. X. Jans- ma) te zullen stemmen op grond van diens grotere praktische ervaring en meer op het werk van Sociale Zaken afgestemde wetenschappelijke opleiding. Dientenge volge werden 12 stemmen op drs. Jansma uitgebracht. De raad bracht 22 stemmen uit op de heer P. C. Boevé als directeur aan de gemeentelijke lagere technische avondschool. Nummer één van de voor dracht, de heer G. A. Zuiderduin uit Bloemendaal, kreeg 15 stemmen. Detailhandelvakschool B. en W. hadden besloten ten aanzien van de opnieuw door Gedeputeerde Staten gevraagde noodzakelijkheidsverklaring voor de rooms-katholieke detailhandelvak school niet aan de discussies deel te nemen, zodat de beslissing geheel aan de raads leden werd overgelaten. Vooral van K.V.P.-zijde toonde men zich, zoals te ver wachten viel, sterke voorstanders van het' verlenen van de verklaring. De heer Knépe betoogde, dat de school eerder voor de opleiding van zoons van midden standers dan voor die van winkelpersoneel is. De inspectrice van dit soort nijverheids onderwijs had volgens hem gewezen op het grote belang, dat een rooms-katho- lieke detailhandelvakschool voor geheel Noordholland heeft. „Wij vragen het recht onze kinderen onderwijs te doen geven in eigen sfeer", aldus de K.V.P.-spreker. Zijn fractiegenote mejuffrouw B o 1 s i u s ondersteunde dit betoog, evenals fractie voorzitter Van Liemt, die zei, dat er van andere zijde slechts een geforceerde be langstelling bestaat voor een (algemene) F. W. Knape (KVP) detailhandelvakschool. „Stuurt, een grote meerderheid, die dit onderwijs wil, niet naar andere steden", vroeg hij B. en W. Namens de Protestants-christelijke fractie ondersteunde de heer Van den Berg eveneens de aanvrage. Hij betoogde, dat ten tijde van de eerder afgegeven nood zakelijkheidsverklaring slechts één aan vrage bestond: die van de rooms-katho- lieke stichting. De andere fracties waren van mening, dat de raad zich reeds twee keer duidelijk voor een algemene- of com- promisschool had uitgesproken en wilden zich daar aan houden. Dit werd betoogd door de heren P i e 1 a g e (Arb.), Bet- t i n k (V.V.D.), Bovenkerk P.S.P.) en Lichtenveldt (V.V.D.). Zij meen den, dat er in Haarlem slechts plaats was voor één dergelijke school en dat dit dus een algemene school zou moeten zijn. Bij stemming bleken 22 raadsleden zich tegen de verlening van de verklaring te ver zetten. De K.V.P. en Prot. Chr.-fracties waren vóór (16 stemmen). Mytylschool Met 29 tegen 8 stemmen werd een motie-Van Rappard verworpen, waarin werd gevraagd het principebesluit tot de stichting van een school voor lichamelijk gehandicapte kinderen niet te aanvaarden, voordat dit getoetst zou zijn aan de werke lijkheid door eerst inzage te verschaffen in een nauwkeurige kostenberekening en in zicht te geven in de consequenties, die dit besluit voor de gemeentehuishouding zou hebben. Alle sprekers waren het er over eens, dat een mytylschool zeer gewenst Is. De V.V.D.-fractie toonde zich echter bij monde van mevrouw Van Rappard- K o b u s en de heer Stoffels bezorgd ten aanzien van de financiële consequen ties, juist met het oog op de wankele fi nanciële toestand van de gemeente. Zij werd hierin gesteund door wethouder Schippers, die met zijn ambtgenoot mevrouw Scheltema-Conradi een minderheidsstandpunt in het college van B. en W. innam. Ook de K.V.P.-fractie sprak zich in de persoon van de heer Vissers voorzichtig uit. Zij ging wel in principe akkoord, maar wilde eerst van de wethouder van Financiën weten, of deze met de prioriteit van de stichting van de school akkoord ging. De heer Bakker antwoordde, dat de toestand uiterst moei lijk was vooral met het oog op de on zekerheid met betrekking tot de toekom stige inkomsten van de gemeente, maar hij wilde het financiële beleid niet aan deze ene zaak ophangen. De heren Fortgens (Arb.). D ij k s m a n (Prot. Chr.) en Dog ger (P.S.P.) toonden zich voorstanders van de stichting van de mytylschool. In antwoord op de vraag van de heer Vissers deelde wethouder Geluk nog mee, dat de kostenberekening was gebaseerd op die van de Amsterdamse school. De heer Fort gens vroeg nog of de ten aanzien van de school voor slechthorende kinderen aange nomen motie (nader overleg om te komen tot een federatief opgebouwde school) ook op deze school kon worden toegepast, het geen de heer Geluk toezegde. De voor standers wezen nog eens bn monde van de heren Voskuilen (Arb.) en Spek (Prot. Chr.) op de eigen verantwoordelijkheid van de raad. waarop de heer Stoffels (V.V.D.) repliceerde: „Wij hebben ook financiële verantwoordelijkheid". Vijfde uloschool Met 25 tegen 10 (Prot. Chr. en V.V.D. behalve de heer Bettink) stemmen nam de raad het voorstel aan een uloschool met driejarig beperkt leerprogramma te stich ten. De heer Van den Berg (Prot. Chr.) zag het probleem van de zittenblijvers lie ver opgelost door de vorming van parallel klassen op vierjarige uloscholen. Mevrouw Van Rappard-Kobus (V.V.D.) vreesde dat de nieuwe ulo een vergaarbak zou worden van elders gestranden. Zij wenste eerst advies in te winnen van het Pedagogisch Centrum en van de Neder landse Onderwijzersvereniging. Ook zij was van oordeel, dat het probleem kon worden opgelost door incorporatie in be staande scholen. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) daarentegen wees op de nood zakelijkheid van differentiatie van onder wijs en kantte zich tegen de vorming van parallelklassen. Wethouder Geluk viel haar hierin by. Hij zei, dat het plan was ontwikkeld door de ulo-afdeling van de N.O.V. en dat er in andere plaatsen ook al dergelijke scho len bestonden. Over de naam werd ook nog even gediscussieerd, waarbij hulo (handels-ulo) het meeste enthousiasme vermocht op te brengen. Spaarndam In het noordwestelijk gedeelte van Spaarndam staan drie door de bewoners zelfgebouwde huisjes, die blijkens het uit breidingsplan zouden moeten verdwijnen. Met het oog op het voor Spaarndam ka rakteristieke van deze huisjes wilden de heren Prikkel (Arb.), Van Velsen (K.V.P.) en Van Marselis Hart sinck (Prot. Chr.) dit stukje uit het uit breidingsplan lichten, waarmee aan de be zwaren van de bewoners tegelijkertijd kon worden tegemoetgekomen. De laatstge noemde spreker maakte hier zelfs een amendement van. De heer P i e 1 a g e (Arb.) vond de huisje helemaal niet typisch Spaarndams, maar eerder een staaltje van huisvlijt. De heer Stoffels (V.V.D.) vond de huisjes alleen maar „typisch". Hij wilde overigens de uitvoering van het uitbrei dingsplan geleidelijk doen geschieden. Wethouder II a p p meende dat by een afweging van belangen dc algemene moe ten prevaleren. De sanering van Spaarn dam eiste het verdwijnen van de huisjes. Desondanks aanvaardde de raad met 21 tegen 13 stemmen het amendement. Tegen was de P.v.d.A.-fractie met uitzondering H. F. van Marselis Hartsinck (Prot. Chr.) van de heer Prikkel, alsmede de heer Dogger (P.S.P.). B. en W. trokken daarop het uitbreidingsplan in, maar zouden dit in gewijzigde vorm opnieuw aanbieden. Het voorstel tot verhoging van het ver- pleeggeld voor leerlingen op de gemeente lijke dag-openluchtschool. de Albert Schweitzerschool, en de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, de Prof. dr. Gunningschool, stuitte op heftig verzet van mevrouw Van de Wall-Duy- v e n d a k Arb.) en de heren Proper (Comm.) en Dogger (P.S.P.). De spreek ster kantte zich vooral tegen de heffing op de voeding en stelde een motie op. waarin werd voorgesteld het verpleeggeld beperkt te houden tot het bedrag, dat in 1948 werd vastgesteld. Mejuffrouw Bol sius (K.V.P.) en de heren Bettink (V.V.D.) en Spek (Prot. Chr.) steunden het voor stel van B. en W„ al drong laatstgenoem de spreker aan op een soepel beleid ten aanzien van de bepaling, dat leerlingen wier verpleeggeld niet kan worden vol daan. van de scholen verwijderd kunnen worden. De motie-Van de Wall werd verworpen met 25 tegen 13 (Arb.. P.S.P. en Comm.) stemmen, waarna het voorstel van B. en W. met dezelfde verhouding werd aan genomen. Stationsplein De heer Van Velsen (K.V.P.) was be vreesd, dat een stedebouwkundige visie onmogelijk wordt gemaakt door de bebou wingsvoorschriften van B. en W. inzake het Stationsplein. Wethouder Happé meen de, dat men eerst concreter moest zien welke gebouwen er zullen komen, voordat men met deze visie ter sprake komt. Er zijn reeds interessenten voor bebouwing. Als men een overzicht heeft van wat er zal komen, kan overleg tussen architecten van beleggers en Openbare Werken voor de juiste indeling zorgen. De rooilijnvast stelling is in ieder geval éérst nodig. Mevrouw Kerkhoff-Pet Arb.) en de heer Dogger (P.S.P.) waren van me ning. dat de verhoging van dê zwembad tarieven voor zover het seizoenkaarten betreft, pas volgend jaar moet ingaan, om dat velen reeds abonnementen hebben. Wethouder Bakker wilde hier niet aan. Beide sprekers kregen bij de stemming slechts hun eigen fracties mee. zodat het voorstel van B. en W. met 26 tegen 10 stemmen werd aangenomen. De aanleg van gemeenschappelijke tui nen door Hout en Plantsoenen bij 120 wo ningen van „St. Jozef" in Delftwijk stuitte oo verzet van de heren Rood (K.V.P.), Van den Berg (Prot.. Chr.) en Lichtenveldt (V.V.D.). Wethouder Happé zei echter, dat men onmogelijk had kunnen wachten tot het beloofde preadvies van B. en W. over deze kwestie verscheen. Daarop ging men voor dit geval nog met het voorstel ak koord. De heer Spek (Prot. Chr.) was van me ning. dat de aankooo van stoelen voor de aula aan de Noorderbegraafplaats aan zienlijk goedkoper kon geschieden, als men stoelen uit de wachtkamer in de aula plaatste en voor de wachtkamer goed kopere stoelen aanschafte. Wethouder Happé wees echter op een stijlverschil tussen tafel en stoelen. De heer Spek kon zich daarop niet met het voorstel verenigen en kreeg steun van enige leden van de V.V.D.- en K.V.P.- fractie. Het voorstel van B. en W. werd echter met 19 tegen 12 stemmen aanvaard. Woensdag is in Haarlem het voorlopig Open Kerk-comité samengesteld. Het be staat uit ds. H. Schütz (Broederkerk) voorzitter; ds. D. E. Boeke (hervormd) secretaris; de heer D. Swagerman uit Heemstede (gereformeerd), 2de secreta ris, mevrouw D. Mulder-Fortgens, pen ningmeesteres en de heren J. Faber (ge reformeerd), J. H. de Wilde en D. Selling (beiden hervormd) leden. Het Open Kerk-comité is gevormd op een bijeenkomst, die het Alle Dag Kerk- comité in Haarlem woensdagmiddag hield in een zaal van de Doopsgezinde kerk aan de Peuzelaarsteeg. Het A.D.K.-comité had dertien kerkeraden van Groot Haarlem uitgenodigd afgevaardigden naar deze bij eenkomst te zenden om gezamenlijk ver der te spreken over het initiatief, dat het A.D.K.-comité heeft genomen de kerkera den van protestantse kerken in de grote steden te bewegen elke dag enige uren hun gebouwen voor het publiek open te stellen. Ds. Boeke, de algemene adjunct van het Alle Dag Kerk-co'mité, zei het te betreu ren, dat slechts weinig kerkeraden uit Groot Haarlem aan de uitnodiging tot de ze samenspreking gevolg hadden gegeven. Hij bracht naar voren, dat de Broeder- kerk als eerste een maand geleden het initiatief van het A.D.K.-comité heeft ge volgd en haar gebouw aan de Parklaan 34 dagelijks enkele uren opent voor men sen die zich een ogenblik uit het rumoer en de jacht van het leven willen terug trekken voor bezinning en gebed. Ds. Boe ke zei te hopen, dat meer kerken in Haar lem de proef zullen nemen. Hij dacht hier bij aan de Grote Kerk. De heer Selling (hervormd) meende echter, dat de kerk voogdij de entreegelden van de bezichti gingen. vooral in het toeristenseizoen, niet kan missen. Er is geen afgesloten ruimte, die voor het beoogde doel kan worden gebruikt. Bovendien nemen toeristen nog al eens voorwerpen uit deze kerk mee ais souvenir. Ds. Schütz zei zonder het einddoel: alle stadskerken open, uit het oog te wil len verliezen dat men de zaak niet moet forceren. Laat men hier en daar de proef nemen en de reacties zullen niet uitblij ven. Want, de open kerk zal aan een be hoefte voldoen en deze behoefte zal steeds groeien, aldus deze spreker. De heer Swagerman (gereformeerd) meende, dat vooral bejaarden belangrijk werk zouden kunnen doen als kerkewacht. Zij kunnen onder andere mensen, die met moeilijkheden te kampen hebben, met de predikant in contact brengen. Ds. Boe ke opperde daarna het idee dat. in elke kerk. die haar deuren dagelijks enige uren opent, een dominee gedurende een uur bijvoorbeeld spreekuur zou kunnen hou den. De heren Selling en Zwagerman ver klaarden zich bereid zitting te nemen in het te vormen Open Kerk-comité. dat ver der bestaat uit leden van het Alle Dag Kerk-comité. De Broederkerk aan de Parklaan is da gelijks open van 10 tot 12 en van 15 tot 17.30 uur. Als opvolger van de heer D. H. Suerink, die de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaat, heeft de Haarlemse raad woensdagmiddag tot directeur van de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken benoemd drs. W. Hazevoet thans adviseur van B. en W. voor maat schappelijk opbouwwerk. De heer Hazevoet werd in 1921 in Haar lem geboren, waar hij de Hogere Handels school doorliep om vervolgens in Leiden indologie te gaan studeren. In 1935 deed hij zijn doctoraal examen, waarna hij in 1938 als bestuursambtenaar naar West Borneo vertrok. In 1940 volgde zijn over plaatsing naar het toenmalige Batavia, waar hij te werk werd gesteld op de af deling Oostaziatische zaken. In augus tus 1942 werd hij door de Japanners ge ïnterneerd. Na zijn repatriëring trad drs. Hazevoet in dienst van de gemeente Haarlem. Op 1 juli 1948 werd hij benoemd tot directeur van het gemeentelijk huisvestingsbureau, in welke functie hij te maken kreeg met de vele problemen, die de woningnood op riep. Ruim zes jaar is drs. Hazevoet met dze moeilijke functie belast geweest, waarna hij per 1 september 1954 werd be noemd tot adviseur van B. en W. voor maatschappelijk opbouwwerk. In deze taak is de heer Hazevoet stimulerend en coör dinerend werkzaam geweest op het deli cate terrein van maatschappelijk werk en jeugdzorg. Zijn ambtelijke functie bracht met zich mee, dat hij tal van be stuursfuncties op het gebied van maat schappelijk en jeugdwerk vervult. Ook niet ambtshalve neemt de heer Hazevoet een vooraanstaande plaats in het organisatie- en verenigingsleven in. Zo is hij onder meer lid van het Bureau van Consultatie in het arrondissement Haarlem, secreta ris van de Haarlemse commissie voor be jaardenzorg, bestuurslid van de Stichting Maatschappelijk Buurtwerk, lid van de Raad voor de Jeugd, lid van de Raad voor Kinderbescherming en bestuurslid van ve le verenigingen op maatschappelijk, cul tureel en charitatief gebied. Ten aanzien van zijn nieuwe functie Advertentie VAN a«O RALEIGH en LOCOMOTIEF RIJWIELEN voor TOUR en SPORT in de nieuwste kleuren TEL. 55558 J-U- Afe'v I v \Q.— Advertentie lessen. Schoonheidsspecialiste Vermageringen Corsetière Alleen na afspraak Tel. 13796 - Floraplein 18 BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: J. Cappelle-Streekstra, d. ONDERTROUWD: H. C. van Ardenne en J. G. Dibbetz; H. W. Wamsteker en P. M. Niekerk. GETROUWD: J. M. Kindermann en jkvr. L. A. Groeninx van Zoelen; F. J .1. Voets en J. A. Hofmeijer; M. T. Konings en C. W. A. M. Eldering; W. A. Crayé en J. Esselaar. OVERLEDEN: Wed. A. Haveman-Druif, 73 jaar; Mej. M. B. Ree. 51 jaar; Wed. E. Bulten-Verhaaf, 84 jaar; Wed. M. E. Kuijk- Brouwers, 86 jaar. Sedert Koningin Wilhehnina het haar bij haar gouden regeringsjubileum aangeboden nationaal huldeblijk ter beschikking stelde van de bestrijding van kanker in Nederland en de stich ting Koningin Wilhelminafonds zich met de uitvoering van die koninklijke opdracht heeft belast, zijn tien jaar verstreken. De genereuze daad van de vorstin is terstond verstaan als een appèl aan ons hele volk. Het K.W.F. genoot onmiddellijk, en geniet nog, een populariteit die als het ware een pro jectie is van de aanhankelijkheid jegens zijn grote naamgeefster. De stichting begon haar taak met het vorstelijk geschenk: f 2.081.127,50. De noodzaak van verruiming der middelen werd meteen gevoeld. Het arsenaal moest worden en moet blijven in verantwoorde evenredigheid met de stelling iets minde rende, maar nog onverzwakte aandacht eisende, volksvijand nr. 1: kanker. Aan offerzin heeft het nimmer ontbroken. Het ging er steeds om, deze efficiënt en effec tief te richten. Dat is constant gebeurd door de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds. Wat deert het, of slechts weinigen weet hebben van dit onderscheid tussen stichting (de beheerster en bestemster der gelden) en vereniging (organisatrice en stimulatrice van veel vuldige, veelvormige acties)? Het gehele Nederlandse volk bestrijdt de kanker door zijn bijdrage aan het K.W.F. in de vorm van contributie als lid, donatie, door deelname aan „Hak-in", „Wie opent de kluis?" en dergelijke acties. Enorme sommen zijn nodig; enorme sommen zijn verschaft. In de afgelopen tien jaar heeft de vereniging aan de stich ting afgedragen circa f 15.400.000,Een verantwoord deel van het fonds moet uiteraard in reserve blijven, bijvoorbeeld om eventueel onmiddellijk enig nieuw wapen in de strijd te kunnen brengen. Ondanks die nodige paraatheid is in de afgelopen tien jaar besteed kunnen wor den: Voor fundamentele en klinische research ruim f 7.854.000, Voor apparatuur ruim f 1.647.000, Voor bouw en verbetering van kanker instituten ruim f 3.345.000, De vijand geeft nog slechts weinig (helaas nog steeds te weinig) terrein prijs; weinig maar reëel en méér naarmate de patiënten en hun omgeving minder door vrees weerhouden worden om zich tijdig te wenden tot de thans, dankzij het K.W.F., in het gehele land ruim verspreide kan ker-onderzoekcentra. Op een in Amsterdam gehouden pers conferentie zijn het werk van het K.W.F., de activiteiten en de (geringe maar reële) resultaten der „vechters in de frontlinie" belicht. Gesproken werd ook over het moeilijke probleem ener juiste en tevens medisch-, dus ook psychologisch-verant- woorde voorlichting, in het bijzonder over dikwijls niet dan zogenaamde aan winsten op het gebied van kankeronder zoek en -behandeling. „Moeilijk is het, maar toch lijkt het geenszins hopeloos", aldus dr. W. F. Wassink, lid van de we tenschappelijke raad en van de commis sievoorlichting, „om de grote massa, die nog niet geheel vrij is van irrationele remmingen, door verstandelijke argumen tatie op de goede weg te helpen naar de hedendaagse behandeling, welke resulta ten zo verrassend veel beter zijn dan in brede kringen als denkbaar wordt be schouwd. Gesproken is ook over de activiteit van de werkgroep „Retino-blastoom (volks naam: het blinde katteoog)-bestrijding in Nederland". Deze wil en zal, dankzij het K.W.F. in samenwerking met de behan delende oogartsen komen tot „een controle waaraan geen enkel daarvoor in aanmer king komend geval zal kunnen ontsnap pen"; .over de werkgroep van het skelet. Prof. dr. H. N. Hadders uit Groningen, vertelde daarvan frappante successen, die jonge mensen been- of armamputatie hebben bespaard. Gesproken is ook over „Aspecten van cancer-control in Nederland". Dokter L. Meinsma, directeur van het Bureau cen trale kankerregistratie te Amsterdam, leidt het pionierswerk op dit zo moeilijke, sociaal geneeskundige terrein, dat omvat: Drs. W. Hazevoet merkte de heer Hazevoet onder meer op, dat hij een nauw en regelmatig contact tussen de dienst van Sociale Zaken en de particuliere instellingen op maatschappe lijk gebied voorstaat. Overigens achtte hij het nog te vroeg reeds thans een uitvoe rig exposé te geven van zijn gedachten over het werk van de dienst. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen Engels: L. van Buuren en H. Flipse. Amsterdam Doctoraalexamen Spaans: J. Bakker, Amsterdam. Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en natuur- kundea: L. v. d. Brandeler. Baarn; A. Hofstede, Utrecht; M, M. M. P. Matthey. Sittard; C. v. d. Rijst, Utrecht; C. W. van Scherpenzeel. Utrecht; C. H. Weysenfeld. Amersfoort. Kand.examen wis- en nat.kunde d: W. J. de Vos, Utrecht. Kand ex. wis- en nat.kunde e: Th. W. Kuypers, Utrecht; J. Schaefer, Hilversum: mej. M. M. Zaalberg, Utrecht. Kand.cx. wis- en nat.kunde f: Th. A. Hoogsteder, Arnhem; L. J. J. Janssen, Hulsberg; \V. J. J. Laseur, Utrecht. Kand. ex. wis- en nat. kunde g: A. J. Bastiaanse, Hilversum. Kand.ex. wis- en nat.kunde k: F. Birnie. Vlaardingen; mej. A. Miedema. Hengelo; G. D. Smans, Stein (L.j; mej. J. Tuinzing (cum laude), Bennekom: mej. J. A. A. V. M. v. d. Vaart, Utrecht. Kand.ex. wis- cn nat.kunde 1: J. A. M. in 't Groen (cum laude). Utrecht; J. P. de Kcuning. Rotterdam. Kand.ex. wis- en nat.kunde h: N. C. Meijer Drees. Wage- ningen. Doctoraalexamen natuurkunde: P. W. M. Glaudemans. Bussum: H. Schneider, Bilthoven; R. P. van Stapele (cum laude). Geldrop. Docto raalexamen scheikunde: J. A. Ackerman, Utrecht; B H. Bijsterbosch Voorburg; J. W. Crum. Go- rinchem: W. J. Gelsema, Zaltbommel. Doctoraal examen biologie: G. J. O. P. Jansen (cum laude). Utrecht: D. I. Zandee, Wolphaartsdijk. Doctoraal examen sociologie: C. J. Straver, Schoonhoven. Leiden. Vrij doctoraalexamen rechten: H. J. Houtman. Leiden. Groningen. Doctoraalexamen biologie: J. J. Beukema. Groningen (cum laude) en G. T. N. de Leeuw, De Steeg: Doctoraalexamen scheikunde: mevr. A. M. Postma-Zweens, Groningen. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde f: H. A. Mar tin. Winterswijk. Idem 1: J. van der Deen, Win schoten en H. P. M. Kerckhoffs, Hulsberg (L.L Nijmegen. Kandidaatsexamen sociale weten schappen: pater W. H. G. A. van Betuw M.S.C.. Arnhem. Doctoraalexamen Nederlands: E. L. Janssen, Kerkrade. Kampen. Aan de Theologische Hogeschool (Oudestraat) te Kampen slaagde voor het kandi daatsexamen de heer J. C. W. van 't Hoff te 's-Hertogenbosch Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: mevr. M. de Jong-Busnae en A. Jansens en E. Batten, Amsterdam. Artsexamen eerste gedeelte: mej. L. E. A. Kits van Waveren. mej. G. J. Was sink en R. H, Koekoek en W. Groeneveld, Am sterdam. Haarlem. Voor het diploma A voor ziekenver pleging zijn in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem geslaagd de zusters M. M. Belterman, F. F. H. Betrem A. M. Berghauser Pont. A. J. Dijk man. J. Groenendal. M. A. Koek, T. Kruk. L. La- mé, M. Lok, E. Nagelkerke, H. Spier, L. J. Ubbens, D. de Wilde, J. T. Worp. Advertentie 1. Maatregelen om de ziekte vroegtijdig te ontdekken, in verband daarmee voor lichting aan de bevolking in haar geheel, en vooral aan artsen. 2. De behandeling en nazorg van de patiënten. 3. Het toepassen van eventuele pre ventieve maatregelen. Dokter Meinsma is het, die „voorzichtig verheugend" kan tonen, dat de nationale kankerbestrijding dus het K.W.F., dus het Nederlandse volk inderdaad is be gonnen, minimale wezenlijke winst te registreren. Dit heeft veel tijd en offers gekost en zal die nog lange tijd blijven kosten. Niet temin kan de heer P. C. Besanger, direc teur van de stichting, in zijn volledige verantwoording van tien jaar K.W.F. in het eerste jubileumnummer van het fonds orgaan zeggen dat „de uitbouw van de kankerbestrijding in Nederland zo al niet voltooid is, dan toch zeer goede vorde ringen heeft gemaakt." Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9