Seperate tables" als film Forumgesprek over jeugdwerk besloot geslaagd congres öRen^zn. Overveen tel. 53558 Teelt en uitvoer van narcissen ondergaan langzame uitbreiding Radio Moors ZATERDAG 30 MEI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 leert goed typen Programma van de Filmweek Arnhem Gouden huwelijksfeest in Santpoort-Zuid Maaier bij tunnel door auto aangereden Vereniging van Nederlandse Gemeenten mobyiette locomotief SPARTA VESTING BROMFIETSEN ,A Is mannen begeren Het diiivelsfort Opdracht tot moord Separate Tables9 Gervaise De Vikings Dokter van Stalingrad Liefde is mijn beroep Journaals Bijzondere zendingsavond in de Zuiderkapel Kerkelijk Nieuws Vraagt Uw Apotheker of Drogist Arbeider bedolven onder lading cement Jaarverslag 1958 bepleit vrijere loonvorming en sanering huurpeil 99 DE SAMENWERKING van Harold Hecht en Burt Lancaster heeft al meer malen films opgeleverd, die getuigden van oorspronkelijkheid en durf De onderneming om van Terence Rattigan's „Seperate tables" een film te maken is al evenmin ijdel gebleken. Het resultaat, dat men thans in het Rembrandt-theater te Haar lem voor zich ziet, maakt de intenties van de auteur ook met de middelen van de film ondubbelzinnig waar. Ruttigan zelf werkte mee aan de omwerking van zijn toneelstuk tot film. De regie werd in handen gelegd van Delbert Mann. Voor de hoofdrollen koos men sterren als David Niven, Deborah Kerr, Burt Lancaster, Rita Hayworth en Wendy Hiller. Niven en Wendy Hiller veroverden er een Oscar mee. Die onderscheiding wordt des te aannemelijker wanneer men hun acteerprestatie analyseert in het fijnzinnig karaktermilieu, dat Rattigan van het thema van de menselijke eenzaamheid heeft opgetrokken. „SEPARATE TABLES" is als toneel stuk hier te lande reeds bekend. Het voert ons naar een familiehotel aan de Engelse kust in de winter. Daar zijn ze, de een zamen, die aan aparte tafels hun maal tijden gebruiken en zo graag de conventie en het starre fatsoensbegrip over boord zouden zetten om weerklank te vinden voor hun behoefte aan hartelijkheid en vriendschap, hun verlangen naar liefde, hun verlossing van de angst, die zij met zich dragen om altijd onbegrepen te blijven. Het hotel is hun onderkomen en hun ondergang. Ze koesteren er hun il lusies en zien ze breken als de golven op de kust. Maar hopeloos behoeft hun lot niet te zijn. Dat ondervindt de pseudo- majoor (David Niven) die in het meisje Sibyl (Deborah Kerr) een lotgenote vindt: twee gekwelde wezens, die verstrikt, zijn in angst en er met hulpeloos vertoon van bravour of slaafse verstarring aan dreigen te bezwijken. Dat ondervinden ook de gescheiden echtgenoten (Rita Hayworth en Burt Lancaster) zij in haar leugens vér- strikt, fataal voor eigen geluk, hij, de waarheid als laatste toevlucht zoekend, eigen waarheid bijster. Aan deze vier levens hangt Rattigan zijn stuk op. Het bindend element vormt de hotelhoudster (Wendy Hiller), wier oprechtheid nog on gecompliceerd is, ook al deelt zij met haar gasten haar eenzaamheid onder de ver momming van correcte welwillendheid. Advertentie rmmi WILHELMINASTRAAT 47 - TEL. 18441 De derde filmweek in het kader van het Holland Festival zal evenals in 1955 in Arnhem worden gehouden. Op vrijdag 19 juni vormt de film „Les quatre cents coups" die in Cannes de grote prijs ver wierf, de hoofdschotel van de gala-opening in het Rembrandt-theater. Men hoopt de filmweek op woensdagavond 24 juni met „Orfeu negro", die in Cannes met de gou den palm bekroond werd, te kunnen be sluiten. In de tussenliggende dagen zullen in totaal 's middags en 's avonds negen films van bijzondere klasse worden ver toond. Als het weer meewerkt zullen voorts twee openluchtvoorstellingen op het Kerk plein worden gegeven op een scherm van 16 bij 24 meter. Gedurende de gehele film week zullen in een aantal Arnhemse bios copen voorstellingen voor leerlingen van lagere scholen worden gegeven. Ook staan er divei'se congressen op het pro gramma. Zo belegt de stichting „film en jeugd" op woensdag 24 juni in restaurant Royal te Arnhem een congres, gewijd aan de situatie van de kinder- en jeugdfilm. Op dinsdag 23 juni belegt de Katholieke Film-Actie een bijeenkomst in het Rem brandt-theater met als thema „De ama teur filmer". In het wijkgebouw „De Rank" zal het „Filmcentrum van de hervormde kerk op maandagmorgen 22 juni een gesprek hou den over „Mogelijkheden en moeilijkheden in het filmwerk" met J. A. Hess als inlei der. Tevens gaat dan de première van de film „Johannes Calvijn". In het gemeen temuseum van Arnhem zullen ten slotte van 20 tot 25 juni op verschillende uren van de dag korte filmprogramma's wor den gedraaid, samengesteld door het Ne derlands Filmmuseum te Amsterdam. Tevergeefs zal men in het programma van de filmweek zoeken naar een Nederlandse filmavond. De oorzaak: er is te weinig ma teriaal, dat aan de hoge eisen voldoet. Toon Hermans is met zijn film nog niet klaar en het zelfde geldt voor Van der Horst, die bezig is met de montage van zijn film over Suriname. In plaats van een Neder landse avond in te lassen heeft men er nu de voorkeur aan gegeven enkele korte Nederlandse films over het hele program ma te verspreiden. Deborah Kerr en David Niven. Wanneer wij eenmaal binnen deze levens zijn gevoerd ontwikkelt zich het drama. Het is van een soms subtiel soort en daarom onbegrijpelijk voor wat men noemt het grote publiek. Het raakt echter op zoveel punten aan de innerlijke ver scheurdheid en de zucht naar zelfbehoud van iedere mens, dat het de klassieke ont roering wekt, welke eigen is aan de tra gedie: die van de loutering. DE FILM „Seperate tables" slaagt erin die ontroering te verwekken. Ze moge dan nog vaak steunen op de dialoog, ze maakt zich los van het toneel-eigene door haar naar het innerlijk gerichte bewe ging. die uiterlijk zichtbaar wordt en zich meedeelt aan haar ritme. Het is film beweging: doorheen de beelden tekent zich de sfeer af van de vereenzaming, de smart, de jacht op het geluk. Was het verwonderlijk, dat juist Delbert Mann voor de regie werd aangezocht met op zijn naam „Marty" en „The bachelor party"? Hij bespeelt dit thema met scherp gevoel voor de sterkst sprekende details en de kenmerkende nuance. Hij weet de fraaie acteerprestaties in hun wezenlijke uit drukking in beeld te brengen, zodat men zich verbonden voelt met wat men ziet, omdat het een zien is in de ziel van de mens. Wanneer men zich daarop bezint, brengt men achteraf een grote waardering op voor de film „Seperate tables". Men beseft geraakt te zijn, geboeid, bewogen. Er blijft iets van hangen. Wanneer de klassieke loutering de opzet was, heeft men er in ieder geval een niet te veron achtzamen iets van meegenomen. P. W. Franse Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Op dinsdag 2 juni hopen de heer en mevrouw SchaapMijwaard, wonende Noordlaan 16 in Santpoort-Zuid, gemeente Bloemendaal, hun gouden bruiloft te vie ren. De heer Leendert Schaap werd op 6 september 1883 in Bloemendaal geboren. Mevrouw Lamberdina Schaap—Mijwaard zag op 23 oktober 1883 in Vreeland aan de Vecht het levenslicht. Beiden worden dus dit jaar zesenzeventig jaar. Het echtpaar heeft zeven kinderen, vier dochters en drie zoons, die allen getrouwd zijn. Wie de heer Schaap ontmoet, zou hem zijn 75 jaar geenszins aanzien. Hij is echt het type van de buitenman, gebruind door de zon, die veel in de duinen heeft ge- zWorven en die na zijn pensionering in 1949 nog veel te vitaal was om te gaan ren tenieren. Hij vroeg jachtopziener Jan Bak ker van de Kennemerduinen toen of hij hem niet kon gebruiken en zo kwam het dal hij nog, tot Kerstmis 1958 toe, daar de fazanten heeft gevoerd en deelnam aan de jacht. Ook Prins Bernhard nam soms aan die jachtpartijen deel. Daarbij werkt de heer Schaap nog bijna dagelijks in zijn moestuin, want stilzitten kan hij nu eenmaal niet. Ook is hij een enthousiast visser en ging hij in vroeger dagen bij voorbeeld vaak snoeken. De heer Schaap heeft een werkzaam leven achter de rug. Op zestienjarige leef tijd, dat was in 1900, ging hij in de mili taire dienst, bij de marine. Zodoende heeft hij nogal wat van de wereld gezien. Zo was hij twee jaar in het voormalige Neder- lands-Indië en oen half jaar op Curaqao. In 1906 kwam hij uit dienst i na een half jaar bij de Nederlandse Spoorwegen en op het postkantoor in Overveen gewerkt te hebben, was hij gedurende drieëneenhalf jaar werkzaam als machinist bij Haver- schmidt en Klaje. In 1920 werd hij stoker machinist bij de voormalige wasserij Bij voet aan de Korte Kleverlaan. In 1949 werd de heer Schaap gepensioneerd. Vrijdagmorgen omstreeks half tien is een auto, die bestuurd werd door een 23- jarige onderwijzeres uit Gouda de midden berm van de tunnelweg-zuid opgeschoten en heeft een arbeider, die daar gras stond te maaien aangereden. Dit geschiedde met een snelheid van ongeveer 75 kilometer per uur. De arbeider klaagde over pijn in zijn linkerheup, maar mankeerde verder niets. De onderwijzeres is waarschijnlijk geschrokken toen een zware vrachtwagen haar auto inhaalde. Concert. Zondagavond om 8 uur geeft de r.k. harmonie „St. Michael" op het Raadhuisplein in Heemstede een concert. Het programma omvat onder meer de mars „Lynwood", de ouverture „Migno- rette" en de jazz-impressie „Rondo in Blue". Toen vrijdagmiddag tegen half vijf in het Haarlemse Concertgebouw de heer W. Thomassen, burgemeester van Enschede, en lid. van het forum de resultaten van de discussies op het aan „De gemeenten en het jeugdwerk" ge wijde congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, samenvatte waarbij hij onder meer stelde, dat de gemeentebesturen ten aanzien van het jeugdwerk al een stuk op de goede weg zijn, als zij beginnen de niet-kerkelijke jeugd, te begrijpen, kon mr. M. M. L. G. M. Custers, burgemeester van Nieuwen- hagen, slechts met moeite de verleiding weerstaan tegen deze mening in te gaan, toen hij tot slot van de voorzitter, mr. A. de Roos, gelegenheid kreeg eveneens een kort resumé te geven. Dit betekende wel ongeveer de sfeer van de forumdiscussie, die vrijdag morgen al begonnen was en 's middags na half drie werd. voortgezet. De elf forumleden waren het. zeker niet in alle opzichten eens, maar de verschillen werden op even slagvaardige als hoffe lijke wijze achter de groene tafel uit gevochten. Het begon al met het vraagstuk van de open jeugdgroepen. Toen mr. A. de Roos de forumleden vroeg, waarheen de ont wikkeling van deze groepen zou leiden, bleken er bijna geen eensluidende ant woorden op deze in schijn zo eenvoudige, maar in waarheid bijna apocalyptische vraag te bestaan. Natuurlijk was mejuf frouw G. C. van Renssen als hoofdbe stuurslid van de jeugdbeweging „Ruimte" een hartstochtelijk voorstandster van het „trefpunt" met mogelijkheden tot het open gesprek, maar de voorzitter vroeg zich af, of niet alle „open groepen" in gesloten ge meenschappen zouden eindigen; een ont wikkeling. die begint, zodra men ballo tagecommissies voor nieuwe leden gaat in stellen. Ook de heer W. van der Loon, Advertentie (Lux or): In de film „Als mannen be geren", van Pietro Germi, die tot nu toe onder de titel „De man van stro" werd vertoond, is het gegeven eenvoudig. Het is een verhaal over een gezin; een man, vrouw en een kind. Wanneer het zoontje om gezondheidhredenen de stad uit moet naar zee, vergezelt de moeder hem. De vader, een fabrieksarbeider, blijft thuis; hij moet werken. Wanneer hij echter op een vrije dag zijn zoontje en vrouw op gaat zoeken, ontmoet hij aan het strand een meisje. Hoewel zij al altijd bij hen in de buurt woonde heeft hij haar nooit eerder gezien. Er ontstaat een hechte band tus sen haar en de fabrieksarbeider, die lang zamerhand uitgroeit tot een verhouding, die duurt totdat de vrouw en haar zoontje van vakantie terug komen. De fabrieks arbeider wil een einde maken aan de om gang met het meisje en het zijn vrouw allemaal vertellen. Hij doet echter geen van beide. Hij gaat door het meisje te ont moeten en zwijgt tegenover zijn vrouw. Het slot van de film laat de kijker in het onzekere over de verdere ontwikkeling van de situatie. Al is dit onbevredigend, toch heeft deze film verder zulke goede kwaliteiten dat wij haar zeker kunnen aanbevelen. (R o x y). Tot en met maandag draait in dit theater een van die films, waarop de trouwe bezoekersschare verzot is: een vurige Indianen film, die het lot in beeld brengt van een groep onverschrokkenen op weg naar een fort, midden in een ge beid, waar de roodhuiden de macht heb ben. Wanneer het uitgedunde groepje het fort bereikt, zijn de verschrikkingen nog niet afgelopen. Een harde film, die ons de mens laat zien op zijn best en op zijn slechtst. In modern gewaad gestoken komt die mens ook aan de orde in de film „Havenpiraten", welke van maandag af wordt ingezet. De handel in narcotica vormt er hét thema van. (Studio) Een jonge Amerikaanse of ficier-vlieger krijgt opdracht, in het door de Duitsers bezette Parijs een gruwelijke missie uit te voeren: het liquideren van een geheime agent van de Britse Inlich tingendienst, die ervan verdacht wordt, dubbel spel te spelen. Na een vakkundige opleiding tot sluipmoordenaar in Engeland wordt hij boven Frankrijk „gedropt" en zoekt dan contact met zijn slachtoffer-in- spe, die een goedhartig oud heertje blijkt te zijn, van wie het bijna niet te geloven valt, dat hij gemene zaak met de nazi's zou maken. Verscheurd door twijfel stelt de Amerikaan de voltrekking van zijn op dracht telkens weer uit, waarbij hij steeds meer tot de overtuiging komt, dat de agent onschuldig is aan het hem ten laste geleg de verraad. Maar ten slotte weet zijn „con tactpersoon" een prachtige rol van Li lian Gish hem te overtuigen, dat langer talmen de hele verzetsorganisatie in ge vaar zal brengen en in een toestand van opperste wanhoop vermoordt hij de „ver rader", precies op het ogenblik, dat diens onschuld onomstotelijk is komen vast te staan. Afgezien van het gevoelige, sobei-e spel der hoofdpersonen is „Opdracht tot moord" geen bijzonder sterke film: de ge wetensconflicten van de moordenaar-te- 'gen-wil-en-dank worden slechts heel vluchtig aangeduid en overtuigen daardoor maar zeer ten dele. Het verhaal mankt bo vendien aan 'n ernstige denkfout: Waarom zouden de Geallieerde inlichtingendiens ten alle risico's en moeite nemen, een sluipmoordenaar vanuit Amerika naar Frankrijk te sturen, terwijl er in dat land zelf voldoende verzetslieden waren, om on betrouwbare figuren te liquideren (zoals 't in werkelijkheid overal in bezet Europa placht te gebeuren?). Het navrante beeld van Parijs in de laatste oorlogswinter, met fietstaxi's, ge neratorauto's en brallende naziplakka ten, is vrijwel het enige, dat in deze film werkelijke overtuigingskracht heeft. (Rembrandt). Elders in dit nummer meer over deze niet te veronachtzamen film, gemaakt naar het toneelstuk van Terence Rattigan. (Frans Hals). Over deze prachtige film van Rene Clement hebben wij eerder uitvoerig geschreven. Ze verdient ten volle onze bewondering. (Minerva). Bij de première van de ze film in Haarlem, hebben wij er al een beschouwing aan gewijd, die deed uitko men dat men met gevoel voor romantiek niet slecht uit is wanneer men deze film gaat aanschouwen. Ze loopt tot maandag. Zondagmiddag kan de jeugd de weetgie righeid bevredigen inzake de vliegende schotels. Dan draait een film over dit on derwerp. Maandag en dinsdag wordt ver toond „Een tijd van leven en sterven" naar de roman van Remarque. Woensdag laat Danny Kaye ons lachen om „De cir cusheid". (Cinema Palace) Wat de film „Dokter van Stalingrad" wil aantonen is zonder meer duidelijk: de absurditeit van de oorlog in al kwalijke gevolgen. De Duitse soldaten in het krijgsgevangen kamp bij Stalingrad walgen van die oor log, van de bevelen, van het opgesloten- zitten, en van de grauwe uitzichtloosheid. Hoewel de film in 1948 speelt, kan men haar niet loszien van de blijkbaar nog steeds niet afgedamde stroom oorlogs films. De regie van Geza Radvanyi en het spel van O. E. Hasse en Eva Bartok verheffen de film boven talloze andere produkten, die de sold aten wereld tot on derwerp hebben. Hasse speelt een nobele arts-gevangene, die in zijn trieste kamp- bestaan hart voor zijn beroep en zijn men sen blijft behouden. In grote mate drukt hij zijn stempel op de gehele film. Eva Bartok boeit als een Russische kamparts, die de liefde van een Duitse collega niet kan weerstaan. (L i d o), Deze l^nap gemaakte Franscr film is geprolongeerd. Regie van Claude Autant Lara. In de hoofdrollen het film fenomeen Jean Gabin en ons aller B.B. Polygoon-Profilti laat deze week onder meer zien hoe neerstortende steenmassa's 't beroemde kanaal van Korinthe in Grie kenland voor het scheepvaartverkeer on bruikbaar hebben gemaakt. Koning Bou- dewijn van België schijnt zich, blijkens de opnamen die tijdens zijn bezoek aan Amerika zijn gemaakt, tussen de film grootheden van Hollywood goed thuis te voelen. De ballerina's van het Russische Bolsjoi-theater bezochten New York en ze mochten overal vrij rondkijken. Verder zijn er flitsen van de monsterwielerwed strijd BordeuaxParijs, die een gemakke lijke overwinning voor Louison Bobet werd en van de voetbalinterland Nederland Schotland, waarbij men nog eens kon zien hoe „onze jongens" menig mooie kans voor de Schotse goal om zeep brachten. „Spiegel van Nederland" heeft met een aantal deelnemers aan een filmcursus een bezoek gebracht aan het miniatuurstadje Madurodam. Een van de cursisten geeft zijn bekroonde filmische visie op dit stad je. Het nieuwe hospitaalschip „Henri Du- nant" maakte na zijn ingebruikneming een reisje met officiële gasten aan boord. Ten slotte ziet men flitsen van de wedstrijd Ne derlandSchotland met ondermeer het gooien van de kussentjes naar de men sen die te vroeg vertrekken. Op uitnodiging van de Stichting tot Ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van Christelijke lectuur zal de heer G. Brucks, waarnemend voorzitter van het Ned. Comité van de Africa Inland Mission op donderdag 4 juni des avonds om 8 uur in de Zuiderkapel te Haarlem spreken over het onderwerp: „Afrika, we relddeel in nood". Hij zal hierbij vertellen over 't werk van de Afrika Inland Mission, die naast vele ziekenhuizen en poliklinieken, een grote melaatsenkolonie onder haar verzorging heeft, terwijl drieduizend inheemse wer kers het Evangelie in de dorpen en ne derzettingen verkondigen. Toch blijft er nog steeds behoefte aan blanke zendelin gen, die leiding kunnen geven aan de steeds groeiende arbeid in dit ontwakend werelddeel. Als eerste Nederlandse mede werkers van de A.I.M. zullen in septem ber de heer en mevrouw Schotanus naar Kenya vertrekken. De heer Brucks zal een fraaie serie kleurendia's over dit zen dingswerk in Afrika projecteren, terwijl gecollecteerd zal worden voor de uitzen ding van het echtpaar Schotanus. Geref. Kerken Tweetal te Voorburg (vac. C. W. Thijs) C'. Goeman te Haarlem-Zuid en L. Schuur man te Giessenburg. Beroepen te Putten A. IJkema te Tweede Exloërmond te Werkendam (2de pred.pl.) P. L. Smilde te Nieuwleusen. jeugdconsulent in Almelo, was deze me ning toegedaan. „Men eindigt ermee, dat men alles weer gaat reglementeren", meen de hij. Hij hield voorts een bewogen plei dooi voor het scheppen van mogelijkheden in eigen kring en voor jeugdorganisaties met een vast ideaal of doel, waarna wet houder D. J. A. Geluk van Haarlem een even bewogen pleidooi hield ten gunste van de vele jongeren, die een dergelijk doel niet hebben. „Zij zijn gekant tegen de overheid en de bestaande jeugdorgani saties met hun methodiek. Deze jeugd ont breekt het aan één ideaal", maar zo zei de heer Geluk later, „als er een waters noodramp is staan zij als één man vooraan om te helpen". De heer J. A. Foekema, secretaris van de Rotterdamse Jeugdge meenschap, viel hem daarin bij. maar bur gemeester L. Looij van Alblasserdam meende, dat het met de vijandigheid tegenover de overheid „nog wel los liep".. Over sport werd ook het nodige gezegd, en even uitvoerig werd verder gediscus sieerd over de bestaande subsidieregeling, waarbij tachtig percent voor rekening van rijk, provincie en gemeente komt. Wet houder mr. J. J. de Haas van Nijmegen toonde zich een tegenstander van de kop peling van de rijkssubsidie aan die van de gemeente. „Vaak wil een gemeenteraad geen subsidie toekennen voor een organi satie, die deze toch zeer dringend nodig heeft. Het gevolg is dat een dergelijke vereniging niets krijgt". Voordat begonnen werd aan de samen vattingen kregen nog enige aanwezigen uit de zaal gelegenheid hun meningen te zeggen, waarbij bleek, dat één spreker zo veel te zeggen had, dat mr. De Roos hem het woord moest ontnemen, eraan toe voegende: „Wij hebben met het oog op de tijd maar drie pre-adviseurs uitge nodigd....". De Bloemendaalse wethou der mejuffrouw dr. M. E. Nolte toonde zich een warm voorstandster van de heden daagse jeugd, die het veel minder ge makkelijk heeft dan die van vroeger. De heer Thomassen sloot zich daarbij in zijn samenvatting aan: de verschijnselen ge paard gaande met de groei van de jeugd tot volwassenheid zijn dezelfde gebleven, maar de maatschappij is veranderd. De jeugd van na 1945 staat gans anders tegen over de maatschappij. „Er is thans on zekerheid en wij gemeentebestuurders en ouderen moeten rekening houden met de onthutsende en geestelijk ontwrichtende invloeden van de maatschappij op de jeugd. Wij moeten hun geld, ruimte en nog een paar dingen meer geven", aldus de heer Thomassen. Mr. Custers sloot zich hier gedeeltelijk bij aan, de klemtoon leg gend op de waarde van het gezin. Mr. De Roos bepleitte in zijn slotwoord de bouw van gymnastiek- en sportzalen niet alleen voor scholen en sprak de hoop uit, dat de nieuwe financiële regeling tussen rijk en de gemeenten de laatste meer armslag, juist ook voor het jeugdwerk, zou geven. Na deze discussie kon de voorzitter van de vereniging burgemeester mr. H. A. M. T. van Kolfschoten om half vijf de vergade ring sluiten, daarbij dank brengend aan het gemeentebestuur van Haarlem voor de genoten gastvrijheid en aan de ge meentesecretaris mr. H. .E. Phaff voor diens omvangrijke organisatorische arbeid. Het was een waardig slot van een geslaagd congres, dat 's morgens was begonnen met een alleraardigste zanguitvoering door honderdveertig meisjes van de christelijke uloschool aan de Dreef, het Lourens Cos- terlyceum en de Meisjes-hbs, die onder leiding van de heer Jaap Zwart, een „Glo ria" en enige negrospirituals hadden ge zongen. Tot slot vermelden wij, dat de ge meente Haarlem de congressisten een boekje „Haarlem en de jeugd" heeft aan geboden, waarin op duidelijke en over zichtelijke wijze is vermeld, wat de ge meente Haarlem voor het jeugdwerk doet. Advertentie De 46-jarige ongehuwde fabrieksarbei der H. J. Futselaar, werkzaam bij een be- tonindustrie in Alphen aan de Rijn, is in een vijf meter diepe silo door een losge schoten lading cement bedolven en omge komen. De man placht alleen te werken, zodat men niet weet hoe het ongeluk ge beurd is. De bedrijfsleider miste de man pas bij het uitbetalen van de lonen. Het ongeval is vermoedelijk gebeurd doordat het ce ment vast bleef zitten in de toevoer trechter en de arbeider zich naar beneden begaf om het los te werken. De arbeids inspectie stelt een onderzoek in. Prof. christelijke Werkgevers: „De vraagstukken die zich bij een zo zeer gewenste harmonische ontwikkeling van het economische leven, juist in ver band met de toenemende belangrijkheid van het institutionele kader der maat schappij, voordoen, hebben in 1958 een grote invloed op de ontwikkeling van het maatschappelijk leven uitgeoefend. Wil er sprake zyn van een harmonische groei, dan dienen zekere voorwaarden vervuld te zijn. In dit opzicht heeft 1958 niet te leurgesteld", aldus het jaarverslag over 1958 van het Verbond van protestants- christelijke werkgevers in Nederland, dat vandaag is gepubliceerd. Ten aanzien van de woningbouw en de huren woi-dt in het jaarverslag opge merkt dat de huren van de vooroorlogse woningen door de huurstop op een laag peil zijn gehouden, waardoor elke band met het kostprijshuurpeil werd verbroken. Een bestedingsverschuiving ten nadele van de verhuurder is het gevolg van dit kunstmatig laag gehouden huurpeil. Ge noemde situatie bevordert de noodzake lijke vergroting van de nationale woning voorraad niet, daar de verhuurder een deel van zijn inkomen, nodig voor verbe tering en nieuwbouw, moet derven. Een betere afstemming van de te betalen huren op de kostprijshuren zal in de toe komst nodig zijn. Op de na 1945 gebouw de woningen rust een grote subsidielast, maar ondanks deze premie liggen de hu ren van de na de tweede wereldoorlog gebouwde woningen hoger dan die der vooroorlogse woningen. Inefficient woning gebruik is hiervan het onvermijdelijke ge volg, daar de animo om van een vooroor logse woning naar een veel kleinere na oorlogse woning te verhuizen (bij gelijk blijvend woongerief) grotendeels wordt weggenomen. Het verbond staat op het standpunt dat indien de economische omstandigheden daartoe aanleiding geven moet worden overgestapt van het systeem van alge mene loonmaatregelen naar een werkelijk grotere vrijheid. „De beslissing daartoe is reeds in 1955 door regering en georga niseerd bedrijfsleven genomen. De weinig geslaagde poging in maart 1956 onderno men mag er niet van weerhouden de eerstvolgende gelegenheid om tot grotere vrijheid te komen aan te grijpen", zegt het jaarverslag. „Het is langzamerhand duide lijk dat het systeem van algemene loon maatregelen, dat het verband tussen be loning en arbeid goeddeels veronachtzaam de een funeste uitwerking moest hebben op de verhoudingen in de ondernemingen en op de produktiviteit. Indien op grond van de economische ont- wikkeling een delen van de werknemers in de toegenomen welvaart aan de orde komt, zal dit op een andere wijze dienen te ge schieden als tot nu toe. De enige plaats waar de te verdelen welvaart op verant woorde wijze kan worden „gemeten" is de onderneming, de plaats waar de loonvor ming zich in concreto voltrekt. De arbeidstijdverkorting is naar de mening van het verbond een zaak die po sitief kan worden gewaardeerd en als vorm waarin een stijgende welvaart kan worden gemeten aanvaardbaar kan wor den geacht. Als zodanig dient het ver langen naar arbeidstijdverkorting zijn plaats te ontvangen. Tussen middelen en verlangens bestaat echter een duidelijk gebrek aan evenwicht, waarvan ook de eerstkomende jaren niet mag worden verwacht dat dit zal zijn op geheven. Daarom dient een keuze te wor den gedaan, waarbij er onder de verschil lende wensen enige zijn die een hogere prior:te.t verdienen dan de arbeidstijd verkorting. sanering van 't subsidiebeleid, vei betering van de invaliditeitsvoorziening en belastingverlaging bijvoorbeeld dragen, gezien van het belang van het bedrijfs leven uit, een meer urgent karakter". De teelt en de export van de narcissen gaan zeer langzaam vooruit. Vergeleken met de tulpen en hyacinten te langzaam. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat de teelt moeilijk geworden is en dat het aanbod zo is, dat de export niet veel durft te ondernemen. Er worden waarschijnlijk nog steeds rassen ge kweekt, die men beter uit het sortiment zou kunnen schrappen. We zullen moeten trachten de lust tot telen en exporteren te stimuleren. Aldus richtte de voorzitter van de ver eniging „De Narcis", de heer Ant. Nijs- sen, zich vrijdagmiddag in „De Nachte gaal" in Lisse tot de vele leden, na in het bijzonder de professoren Van der Want en Van Slogteren en jhr. Van Nispen tot Pan- nerden welkom te hebben geheten. Hij wees er op, dat men zeer voorzichtig moet zijn bij de import van narcissen uit Enge land. Deze narcissen komen uit distric ten, waar het tulpenaaltje veel voorkomt. Het zou een ramp voor de Nederlandse tulpencultuur betekenen als dit aaltje met deze narcissen ons land binnenkwam. Bij de rondvraag heeft het bestuur opdracht gekregen te onderzoeken of de „import narcissen" aan de zeehavens of op een centraal punt onder toezicht kunnen wor den gekookt. De 77 aanwezige leden van de 1154 heb ben het bestuur gemachtigd geen aan dacht te schenken aan een brief van een lid, die vond dat de vereniging geen bol len moest kopen om deze te laten trekken voor de Floriade 1960 in Rotterdam. Er zouden volgens deze brief voldoende bloe men voor de eerste binnententoonstelling zijn. Er zal een commissie worden ge vormd om de bollen te kopen. Meer dan een uur lang heeft men ge wijd aan het bespreken van het bestuurs voorstel om een „topperklasse tot 175 per mand" in te stellen, waarvoor een hogere minimumprijs zou gelden. Een dergelijk voorstel heeft in het afgelopen jaar heftig bewogen vergaderingen veroorzaakt. Men heeft zich nu rustig gehouden, luisterde kalm naar de voorzitter en enkele aan hangers van het voorstel en bewoog soms de voeten luidruchtig als bewijs van in stemming. De tegenstanders wensen geen verdere reglementeringen van de handel, hoe de directeur van de keuringsdiensten ook zijn best deed om het voorstel er door te krijgen. De uitslag werd; veertien stem men voor, negenenvijftig tegen en vier blanco. De stilte na de vraag van de voorzitter of iemand nog iets had op te merken over 't bestuursvoorstel om de te beplanten op pervlakte met 3 percent uit te breiden wees er op, dat men geen bezwaren te gen een geleidelijke uitbreiding heeft. Alleen de heer C. v.d. Aardweg wilde de kleine kwekers meer teeltrecht toekennen dan de grote, maar de voorzitter vond dat voor de narcissenkwekers niet nodig. De leden waren het met hem eens. In een van de volgende vergaderingen zal waarschijnlijk een voorstel ter tafel worden gebracht, waarbij men zijn me ning kan geven over het verzoek om ook per kilo te mogen exporteren en niet per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13