Merkwaardige waarnemingen van Russische geleerde Gromyko weigerde halsstarrig handhaving der status quo in Berlijn te beloven MODE SHOW 14ame<a-CeSei rHoe is het ontstaand daai-iatia <~Praatótoel ZATERDAG 3 0 MEI 1959 3 VULKANISCHE ACTIVITEIT OP DE MAAN ■fir' em Eruptie in november '58 Gaat u met vakantie? Over 6 jaar Kanaaltunnel? Jean Rey over Frans-Duitse as in de Euromarkt „Veroordeeld" tot reizen Vliegongeluk bij Beek niet door overbelasting VLIEGENDE DIPLOMATIE BRACHT GEEN WINST Ontwerp van slotcommuniqué aan de orde gesteld Joodse emigratie uit Polen via Wenen naar Israel Charme voor Uw handen Dit woord: BEHEPT y> - In het Russische tijdschrift „Natuur" is de hierna volgende, interessante beschou wing verschenen van dr. N. A. Kozyrev, verbonden aan de Hoofdsterrenwacht van de Sovjet-TJnie. Het artikel geeft een relaas van maanwaarnemingen, die een nieuw licht werpen op vulkanische ver schijnselen op de maan en gangbare meningen daarover aantasten. Onze ver taling geeft een samenvatting van het uit voerige artikel. Het oorspronkelijke maanreliëf is niet door een bombardement van meteoren en meteorieten ontstaan maar endogeen, als gevolg van herhaald rijzen en dalen van de korst. Een bewijs daarvoor vormen de hellende „halfondei-gelopen" kraters aan de rand der „zeeën", (op de maan is geen water en de kraters en zeeën zijn met stof, as en lava gevuld, de vert.) die aantonen dat op die plaats een inzinking van delen van de maankorst heeft plaats gehad, ge paard gaande met het ontstaan van sple ten, waaruit vervolgens gesmolten massa stroomde. Met tectonische processen moet ongetwijfeld de vulkanische activiteit in verband staan. Stelt u eens het rijzen van gesmolten massa naar de oppervlakte voor! Bij het ontbreken van een atmosfeer zul len de gassen, die in het inwendige onder geweldige druk in het magma werden ge comprimeerd, bij het naderen van de op pervlakte met gloeiende kracht proberen en bij het bereiken daarvan met geweld daaruit ontsnappen. Daardoor moet een op schuim gelijkende bovenstructuur ont staan, 100 of 1000 maal meer poreus dan de aardse, met een miniem warmtegelei- dingscoëfficiënt. Daarom moet de maan, Ofschoon zij zoveel kleiner is, beter dan de aarde in staat zijn om haar inwen dige energie te bewaren. En juist daarom kunnen bergvorming-processen ook heden nog daar plaats hebben, en zelfs inten siever dan bij ons. Twee eeuwen van grondige studie van de maantopografie hebben weliswaar geen enkel betrouwbaar bewijs van verande ring in het reliëf opgeleverd, maar als wij hier geen atmosfeer, geen water en geen leven hadden, dan zou het van de maan uit gezien ook buitengewoon lastig zijn om bergvorming-processen op aarde te ontdekken. Sinds lang hebben vele geleerden echter op de mogelijkheid van veranderingen in zekere kraters gewezen. Bijzonder in teressant in dat opzicht waren de waar nemingen, waarin sprake was van nevels of sluiers, die details op de kraterbodem deden vervagen. Helaas waren die waar nemingen alle visueel en niet voldoende overtuigend, want de zichtbaarheid van details op de maan is natuurlijk afhanke lijk van belichting door de zon en de toe stand van onze atmosfeer. De eerste serieuze en objectieve moti vering van de mogelijkheid van het verschijnen van nevel stamt van de Amerikaan Dinsmore Olter, die met de 60 duims reflector van het Mount Wilson-observatorium een reeks foto's van de kraters Ptolemeus, Alfons en Arzachel nam, bij het bekijken waar van mij de sterke vervaging van details op de bodem van krater Alfons bijzonder opviel De drie genoemde kraters (zie foto), de middelste waarvan Alfons is, zijn van oude oorsprong en interessant omdat daar een aantal meriodinale breuken doorlopen, die pas later moeten zijn ontstaan. De mid dellijn van krater Alfons bedraagt onge veer 120 km. Zeer steil rijst zijn centrale 'piek tot een hoogte van ca. 1400 m. op. De structuur van bodem en wanden van de en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee daeer voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE LONDEN (Reuter) „De Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk zal waar schijnlijk over ongeveer zes jaar in ge bruik zijn", zo heeft William Teeling, voor zitter van een Britse parlementaire com missie, in een brief aan de „Evening Standard" meegedeeld. Teeling zegt dat men „tot nu toe geen belemmeringen heeft ontmoet en dat wat de ingenieurs vijftig jaar geleden zeiden, juist blijkt te zijn. „Wij willen echter absolute zekerheid heb ben", aldus Teeling. Hij zei voorts dat het ontwerp zo zou zijn dat de tunnel na en kele jaren gemakkelijk zou kunnen wor den uitgebreid als de toeneming van het verkeer dit zou rechtvaardigen. drie voornoemde kraters wijzen op hoge tectonische activiteiten van dat gedeelte van het maanoppervlak. Laat ons nu eens bekijken op welke ma nier het effect van vervaging van details kan ontstaan! Het spreekt vanzelf dat dat niet het gevolg van verstrooid licht in het uitstromende gas is, want daarvoor zou 'n gaskolom van de dichtheid van de aardse atmosmeer nodig zijn. Maar als de gassen onder invloed van de harde zonnestraling zouden fluoresceren, zou voor het vormen van een sluier een gaskolom voldoende zijn, die in staat is de hele harde radiatie- corpusculaire, Röntgen een ultra-violette te absorberen. Daarom mag men aannemen dat een gaskolom van 1015 moleculen per cm2 oppervlakte, dat wil zeggen 10 maal minder dicht dan onze atmosfeer al een wezenlijke fluorescentie moet tonen. Het ontstaan van zo'n locale atmosfeer bij het stromen van gassen uit maankraters is volkomen mogelijk. Rest nog de vraag of de intensiteit van de harde zonne-radiatie voldoende is om de fluorescerende straling in het zichtbare gedeelte van het spectrum kenbaar te ma ken tegen de achtergrond van het gewone, door de maan weerkaatste spectrum. In 1955 kreeg de schrijver van dit opstel bij vergelijking van de Fraunhofer-lijnen van het zonne- en door de maan weer kaatste spectrum door de spectrale methode het directe bewijs van het be staan van fluorescentie in het stralen- systeem van de krater Aristarchus. Dat was een vingerwijzing dat het op die manier mogelijk moest zijn door hun fluo- recentie het bestaan van uit kraters stromende gassen aan te tonen. In oktober/november '58 was ik bezig met het spectrograferen van Mars met be hulp van de 50 duims reflector van het observatorium van de Krim. Tezelfdertijd wilde ik spectrografische beelden van zekere maandetails krijgen en in het bijzonder van krater Alfons. Vóór de nacht van 2 tot 3 november was daar niets ongewoons op te zien. In de vroege ochtend van 3 november werden 3 spectrogrammen gemaakt, waarbij de spleet van het apparaat over de dwars- middellijn van krater Alfons en precies over de centrale piek lag, zoals op de foto aangegeven. Het eerste spectrogram kwam om 4 uur Moskou-tijd af. Mij viel de sterke vervaging en een ongewone rood achtige tint van de centrale piek op. Daar na moest ik mij volgens programma weer met Mars bezighouden. Daardoor ontstond een onderbreking van 2 uren. Het tweede spectrogram werd om 6 uur begonnen. De centrale piek was verbazing wekkend helder en wit. Ik kon mijn oog niet van het oculair afhouden. Maar heel abrupt daalden de helderheid en witheid toT- het normale peil. Ik stopte onmiddel lijk de belichting dat was om 6.30 uur en begon terstond aan het derde spec trogram. In gedachten schreef ik die plotselinge doom van de helderheid aan atmosferische storing toe. Het was daarom enigszins on verwacht dat ik bij het bekijken van het spectrogram realiseerde dat, wat ik visueel had waargenomen, volkomen reëel was, dat dat ook werkelijk in de centrale piek van Alfons was gebeurd. Het derde spectrumbeeld, dat 10 minuten werd belicht, toonde de krater in zijn ge wone toestand. De volgende nacht kreeg ik nog 2 spectrogrammen, waaruit bleek dat alles normaal was. Op de avond van 4 november brak het laatste kwartier aan en kwam er aan verdere waarnemingen 'n einde. In de ochtend van 3 november '58 heeft er dus een buitengewoon interessant ver schijnsel in de centrale piek van krater Alfons plaats gehad een vulkanisch proces. Eerst werd stof, vulkanische as uit geworpen en vervolgens stroomden de gassen uit het aan de oppervlakte komen de magma. Het verschijnsel heeft op zijn „Met enige verrassing heb ik gemerkt dat in bepaalde kringen van de Benelux- landen ongerustheid is getoond over het ontstaan van een as Bonn-Parijs die tot gevolg zou hebben, dat de Europese Ge meenschappelijke Markt gedomineerd gaat worden door een Frans-Duits bondgenoot schap", verklaarde de vroegere Belgische minister van Financiën, Jean Rey, in een toespraak bij de opening van de elfde internationale jaarbeurs in Luxemburg. Jean Rey is lid van de Europese Commis- mie (de commissie-Hallstein). Jean Rey bestreed, dat de Frans-Duitse samenwerking zou uitlopen op het ont staan „van een soort gemeenschap, waarin de belangen van de kleine staten zouden worden opgeofferd". De instellingen van de Gemeenschappelijke Markt zijn volgens de vroegere minister zodanig ontworpen dat geen enkel land of groep van landen in staat is om welke hegemonie dan ook uit de oefenen. Nu zich een duurzaam samen gaan begint af te tekenen tussen de vroe gere grote tegenstanders, die zich hebben verzoend, zou ons eerste gevoel er een moeten zijn van vertrouwen en van onein dige verlichting", aldus Rey. SOUTHAMPTON Reuter-UPIIn Southampton is de 74-jarige Zuidafri- kaanse weduwe Adelaide Young aan gekomen, die een „droomreis" van vijf maanden in Europa gaat maken Me vrouw Young heeft van een familie vriend in Johannesburg zestigduizend gulden geërfd, op voorwaarde dat zij het binnen tien jaar zou uitgeven aan rei zen. Als dat niet gelukt, vervalt de rest van het geld aan de Zuidafrikaan- se Nationale (regerings) partij. Mevrouw Young, die nog nooit buiten Zuid-Afrika is geweest, is van plan het buitenkansje volledig uit te buiten. Zij begint met een Europese reis, daar na roil zij Australië en Amerika be zoeken. Bij aankomst, in Southampton ver klaarde zij dat de erflater, Francis Melville, die zelf een groot reiziger is geweest, de bijzondere voorwaarde ten gunste van de nationale partij als aan- sporing had bedoeld. Hij hield namelijk helemaal niet van die partij, zo ver klaarde zij. (De Nationale partij is voor stander van volstrekte rassenschei ding. Red.) Uit gegevens, verstrekt door diverse in stanties, is gebleken dat de Piper „Pacer" PH-NFE van de in Sittard gevestigde n.v. Aero Limburg, die donderdagmorgen bij het vliegveld Beek is verongelukt, waar bij de bestuurder Gilissen, de chef in structeur van het springcentrum van de eerste Nederlandse parachutistenclub Plaizier en Keuker, leerling-parachutist, om het leven zijn gekomen en de 24-jari- ge De Nijs, eveneens een leerling-para chutist, werd gewond, niet te zwaar bela den is geweest, toen het vliegtuig opsteeg voor een oefening. Sportvlieger Gilissen had een niet onaanzienlijk aantal motor vlieguren in zijn logboek staan, namelijk 600 en bovendien was hij al voor verschei dene van dergelijke oefeningen de lucht in gegaan. In 1958 zijn zeker 300 sprongen van parachutisten uit een door hem be stuurd toestel gemaakt. Uil getuigenverklaringen zou men mo gen afleiden, dat de Piper Pacer motorsto ring heeft gekregen. Het vliegtuig zat toen het de steile linkerbocht maakte, 50 tot 60 meter hoog. Het was de bedoeling geweest tot 500 meter te klimmen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 30 mei De drie westelijke ministers zijn bij hun pogingen om in een serie besloten zittingen de Geneefse conferentie binnen een dag of tien tot een einde te brengen door reeds nu een ontweq>slotcommuniqué aan Gro myko voor te leggen terstond op Russische weerstand gestuit. Dat communiqué zou een lijst met punten moeten bevatten, waarover West en Oost het eens zijn (respectievelijk kunnen worden met enige wederzijdse concessies) en die lijst zou dan de basis kunnen vormen voor een beperkt akkoord op de topconferentie. De westelijke ministers hebben de Berlijnse kwestie als punt één op die lijst gezet: garantie van de rechten der vier mogendheden in die stad en een belofte niets aan de status van Berlijn te veranderen zonder een gezamenlijke over eenkomst daartoe. Over dat punt hebben de vier ministers in Herter's vliegtuig, terugkerend van Dul les' begrafenis, anderhalf uur lang in hemdsmouwen geconfereerd. Zonder suc ces, want Gromyko, zwevend boven de Oceaan en verstoken van ieder contact met Kroesjtsjev in Albanië, weigerde hardnekkig zich zelfs maar te binden aan een belofte, dat de Sovjet-Unie niets een zijdig in Berlijn zou ondernemen in af wachting van een topconferentie. Hij bleef verwijzen naar Kroesjtsjev's eerdere uit spraken omtrent Berlijn. Zo vruchteloos was het gesprek, dat Herter ten slotte zei: ..Ik ga s'apen" en het aan Lloyd (Groot- Brittannië) en Couve de Murville (Frank- Advertentie MODEHUIS LAILA Gen. Cronjéstraat 120 Haarlem organiseert in samenwerking met Mannequinschool „Gerlinde" een MODESHOW op maandag 1 juni a.s. in de Kroonzaal van Rest. BRINKMANN, Grote Markt, Haarlem. Kaarten ƒ1.50 verkrijgbaar aan de zaal. langst van 4—6.30 en op zijn kortst van 66.30 geduurd. Bij een grondige bestudering van alle gegevens kwam ik tot de conclusie dat ik getuige ben geweest van een waarachtige maankrater-eruptie, en niet maar van een uitstromen van gassen, hetgeen waar schijnlijk D. Olter heeft gezien. Een be vestiging van deze, mijn conclusie, zie ik in de verklaring van de Engelsman P. Wilkins, die op 19 november '58 aan de zuidzijde, aanliggend tegen de centrale piek een niet grote, roodachtige vlek waar nam een vlek die vóór november daar niet was geweest. JU" I SPONTAAN De Volkskrant ontwaarde, bij |j de operavoorstelling in Den Haag E „een spontaan publiek". Ik niet; want spontaan betekent: E vrijwillig, uit eigen vrije wil. TAAL H De Nieuwe Rotterdamse Courant had een kop Koning Boudewijn elders anders E dan thuis. H In onze (eenvoudiger) taal gezegd: E Koning Boudewijn niet thuis. VERSCHIL Over een concert deelt Het Vaderland mede: „de zaal was geheel uitverkocht". Ze hadden mij verteld, dat-ie alleen maar uitverkocht was. RÖT In mijn lijfblad „Groenten en F ruitlas ik onder de te-koopjes: Prima rotte mest en Schiedammer. J. J. van Haaster, Oude Leede- weg 6, Pijnacker, telefoon K 1736- 2329. Zo'n rotte Schiedammer trekt mij nog minder aan dan die rotte mest, hoe prima overigens ook. BEGIN Vrijheid en Democratie vermeldt enige persstemmen over het nieuwe kabinet en schrijft dan: „tenslotte was aan dit alles reeds voorafgegaan de stem van ir. H. Vos". En, om te beginnen, is nu dus de stem van Vrijheid en Democratie op dit alles gevolgd. TALARIUS lillik rijk) overliet Gromyko, overigens zonder succes, verder te bewerken. Is de conferentie daarmee van de im passe der officiële zittingen over een alles omvattend akkoord in een nieuwe impas se op de besloten zittingen over een be perkte overeenkomst geraakt? Het lijkt voorbarig reeds nu al te pessimistisch te worden, want wederzijdse hardheid was, ook op de geheime zittingen te verwach ten. De ministers die na hun aankomst op het vliegveld een gezamenlijke verklaring lieten afleggen, dat zij „een nuttige dis cussie" hadden gehad, begaven zich gis termiddag naar Lloyd's residentie in Ge neve, waar zij. ieder vergezeld van twee adviseurs, 't overleg twee uur lang voort zetten. Over die zitting, waar het weer over Berlijn is gegaan, is nog vrijwel niets uitgelekt. Het verschil tussen de officiële en besloten zittingen is namelijk, dat het nieuws over de laatste langzamer en min der uitgebreid bekend wordt. Na de mid dagconferentie legde de Britse woordvoer der namens de vier ministers een verkla ring af, die door zijn beknoptheid dave rend gelach veroorzaakte: „De ministers hebben een van hun gebruikelijke infor mele gesprekken over de onderwerpen van de conferentie gehad." Hij deelde mee, dat er vanmiddag, om tijd te winnen, weer een officiële zitting zal zijn en dat het be sloten overleg vanavond op een diner bij Gromyko voortgezet zal worden. Vermoe delijk op verzoek van Gromyko ligt de nadruk ten zeerste op het informele, men zou haast zeggen, niet-bindende karakter van het besloten overleg. Lloyd, die gis teren gastheer was, omdat het zijn beurt zou zijn geweest de officiële zitting te pre sideren, zou vandaag ook de officiële zit ting voorzitten, omdat men het gesprek van gisteren niet als zitting wil laten gel den. Niet niet geweld Het besloten overleg zal echter zeker worden voortgezet en er is al bekend ge maakt, dat steeds de woordvoerder van de gastheer de gezamenlijke verklaring na afloop zal voorlezen. Wanneer Gromyko gelegenheid heeft gehad Kroesjtsjev in Ti rana op te bellen behoeft vooruitgang nog niet uitgesloten te zijn. Men mag wel aan nemen dat het gesprek voornamelijk het ontwerp-slotcommuniqué tot basis zal heb ben. Naast het punt over Berlijn zou dat ontwerp het volgende behelzen: een ver klaring dat Oost en West hun geschillen niet met geweld zullen oplossen, een ver klaring dat de hereniging van Duitsland als een belangrijk (of dringend) probleem moet worden beschouwd en de vaststelling van tijdstip en agenda voor de topconfe rentie. Die agenda zou de volgende pun ten omvatten: 1. Berlijn, 2. de Duitse kwestie, 3. ontwapening, 4. hulp aan on derontwikkelde gebieden (een tegemoet koming aan De Gaulle's hartewens). De topconferentie zou in de tweede helft van juli in Genève moeten plaatshebben en de vier ministers zouden enkele dagen tevo ren nog eens in Genève bijeenkomen om het terrein verder voor te bereiden, met name op enkele agendapunten de stand punten nog wat nader bijeen te brengen. Resultaten? Bestaat er kans dat de discussie over dit ontwerp komende week vruchtbare re sultaten zal opleveren? De Russische woordvoerder Kharlamov liet zich ont vallen dat de ontmoeting bij Lloyd „uit stekend" was geweest. De Britten daar entegen deden nogal somber, de Amerika nen gaven, zonder werkelijk vrolijk te wezen, te verstaan, dat er nog geen reden tot wanhoop is, maar iedereen was toch PROEFSCHRIFT OVER RAMóN Aan de rijksuniversiteit in Utrecht pro moveerde vrijdagmiddag de heer K. W. Reinink in Moskou, tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „Alqunos aspectos leterarios ïin- güisticos de la obra de Don Ramón Pérez de Ayala". wel geschrokken van Gromy^o's weige ring in het vliegtuig om de absolute mini mum-conditie van het Westen inzake Ber lijn in te willigen. Daaraan werd niets afgedaan door alle leuke verhalen over de bijzonderheden van de vliegreis: Herter en McEh-oy dron ken super droge Martini-cocktails met ze ventien delen gin tegen een deel vermouth, Couve de Murville dronk geen wijn maar gin-tonic, Lloyd nam een lauwe Engelse whisky met water, maar Gromyko sloeg wodka af en hield zich uitsluitend bij Ame rikaanse koffie en nog Amerikaanser co ca-cola. Herter sliep het langst, Gromy ko vergenoegde zich met een hazeslaap- je en ijsbeerde urenlang door de cabine. Men hoeft er nog niet uit af te leiden dat hij zich in de machine van de Amerikaan se luchtmacht niet thuis voelde, want zijn westelijke collegae hebben met bewonde ring gekeken naar de grote porties kal koen en naar het soliede ontbijt waarmee de Rus de inwendige minister versterkte. 0/5 dz Zó zit dat! Professor De Quay, novissimus patriae pater, heeft het Grootkruis van de Orde van Tadj gekregen. Na zijner excellentie allereerst mijn eerbiedige gelukwensen te hebben aangeboden, moge ik hem de even eerbiedige vraag stellen, of Hij wel weet hoe datj moetj worden uitgesproken. Het lijkt mij een tongbrekertje, al is de eer er geen draadj minder om. Overigens ziet u maar weer, hoe alles in dit leven van een hèèl kleine kleinig heid afhangt: als meneer Beel er op'het laatste nippertje niet voor had kunnen zorgen, dat de gouverneur uit Den Bosch toch nog zijn kabinetj had gekregen, dan zou geen haar op welk Perzisch hoofd ook, eraan hebben gedacht hem dat grootkruis te geven. En dat zou evenmin het geval geweest zijn, wanneer het bezoek van de Sjah toevallig vijf dagen eerder zou heb ben plaatsgehad. Een grootkruis zit in een klein hoekje en hangt aan een zijden draadje. Hadt U ooit van de Orde van Tadj ge hoord? Of van die van Homayoen? Ik dacht, dat ze daar een leeuw en een rijzen de zon hadden. Ik heb een verre achter neef gehad, die reeds lange jaren her aan de schoot der aarde is toevertrouwd, die iets in de Rijzende Zon was. Hij was hono rair vice-consul van Perzië. En zijn roem was zo groot, dat hij van verre achter neef, gewoon neef werd. Zijn rijzende zon straalt nog altijd over onze hele familie. Hij heeft trouwens, omstreeks een halve eeuw geleden, de toenmalige Sjah van Perzië, die helemaal niet tot de familie van laat ik maar zéggen: de onze be hoorde, op een tentoonstelling mogen rond leiden. Iedere postzegelverzamelaar kent het gezicht van die toenmalige: dik, rond, met een onderkin en met 'n ronde Astra kan muts met een soort scheerkwast erop. Een heel wat minder ernstige man dan de onze. Ik mag het nu wel zeggen: een Oosterse losbol, dol op die bekende drie dingen, behalve wijn en gezang. Maar door die achter-achterneef ben ik van mijn a propos geraakt: dat ik er zo blij om ben, dat professor De Quay nog net op het nippertje die Tadj heeft ge haald, want de eer, hem geworden, straalt af op ons allen, zijn volgzame onderzaten. Dat moet u altijd goed begrijpen: de heer De Quay krijgt zo'n grootkruis niet naar krachten, maar omdat hij de vertegen woordiger is van u, van mij en van ons allen tezamen. Eigenlijk krijgen wij het allemaal. Alleen: meneer De Quay mag het dragen uit naam van ons allen. Zo zit die zaak. En wanneer koning Boudewijn oo be zoek komt, dan krijgen wij er allem,aal wéér één. Ik verheug mij daar nu al op. Elias WENEN (UPI) Nog steeds komen transporten Poolse joden door Oostenrijk naar Israël, aldus wordt uit joodse bron uit Wenen vernomen. Sommigen van die joodse emigranten zijn niet lang geleden uit de Sovjet-Unie naar Polen gerepa trieerd. Er komen iedere week veertig tot zestig joden uit Polen aan. Men verwacht, dat de Roemeense regering in de naaste toekomst het emigratieverbod voor Roe meense joden zal opheffen. Tussen sep tember 1958 en maart van dit jaar zijn ongeveer twintigduizend joden uit Roe menië naar Israël gegaan, de meesten via Wenen. In diplomatieke kringen gelooft men, dat het plotselinge stopzetten van de joodse emigratie een gevolg was van de scherpe protesten van de Verenigde Ara bische Republiek in Boekarest en Moskou kenbaar gemaakt. De V.A.R. heeft ook bij Oostenrijk geprotesteerd tegen de doortocht van joodse emigranten. CAIRO (UPI) Volgens het semi-of- ficiële persbureau het Nabije Oosten hebben negen Arabische landen een in „krachtige bewoordingen" opgesteld pro test ingediend bij de secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, over de joodse immigratie naar Israël, die een direct gevaar zou vormen voor de vrede en veiligheid in het Nabije Oosten". Zij waarschuwden voor „ernstige gevolgen" indien deze immigratie voortduurt. De landen die het protest hebben ondertekend zijn de V.A.R., Saoedi Arabië, Libië, Tu nesië, Marokko, Soedan, Irak, de Liba non en Jemen. Bij een ontploffing in een fabriek voor gewalst staal in Frederïksvaerk (60 kilometer van Kopenhagen) zijn drie mensen om het leven gekomen en elf ernstig gewond. Men neemt aan, dat er zich bij het oude ijzer in een smeltoven een bom heeft bevonden. Advertentie Tube 95 cc Er wordt gevraagd of men moet schrijven: behept, dan wel behebd. Het antwoord luidt: beide mag, maar per soonlijk geef ik de voorkeur aan het eerste en wel om twee redenen: behept is niet afgeleid van het werkwoord hebben en voorts: het woord is onver buigbaar en zulke woorden pleegt men naar de uitspraak te spellen (buskruit bijv., ofschoon kruit hetzelfde woord is als kruid). De afleiding van behept is nogal on zeker. Waarschijnlijk is het een meng vorm van beheept: gekweld door, waar van de afkomst onbekend is, met beheft dat in de 17e eeuw voorkwam in de be tekenis: vastgebonden en dat het deel woord is van behechten: vasthechten, y^astmaken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5