Teiefonische hulpdienst Van politiek, psychologie en staatsrecht PUZZEL No. 28 FILATELIE WITTE KRUIS Op en om het Binnenhof ZATERDAG 30 MET 1959 9 KERKELIJK LEVEN Gered door gehoorzame hond Stinkbommen voor George Adamski in Zwitserland Huldigingsconcert voor Oskar Back Oorlogsdoden herdacht op Margraten Vettewinkel 150 jaar Functioneel kleurgebruik in verkeer bepleit 1 E R 14 E R 2 F R IS E R 3 E R 16 E R 4 F R 17 E R 5 E R 18 F R 6 E R 19 E R 7E R 20 F R 8 E R 21 E R 9 E R 22 E R 10 E R 23 E R 11 E R 24 E R 12 E R 25 E R 13 E R 26 E R De zweef vliegtuig wedstrijd op Teriet Meer dan zeshonderd mensen hebben in de loop van de laatste vijf maanden het telefoonnummer van de Rotterdamse Te lefonische Hulpdienst gedraaid: 01800- 121414. Sommigen één, anderen wel twin tig maai. Er was een jonge Joegoslaaf, die al in vier dagen geen eten meer had gehad; een meisje, aan wie door haar ouders de toegang tot het huis was ont zegd; een man, die zijn vrouw had ver laten. En allemaal waren het mensen die de weg naar een pastorie niet hadden ge vonden en waarschijnlijk ook nooit gevon den zouden hebben. Het zijn niet allemaal buitenkerkelijken vertelt in „Hervormd Nederland'' ds. Teut- scher, de man die de visie kreeg om de telefoon in te schakelen bij het pastorale werk en toen tot de ontdekking kwam dat ook de gereformeerde predikant ds. Heu- le in Rotterdam-Zuid bezig was met het zelfde idee. „Het zijn ook kerkelijken, die vaak in hun eigen kerk de weg niet meer weten om tot een oplossing te komen van hun problemen. Waar zij met een predi kant niet meer kunnen of durven praten, blijkt de telefoon nieuwe mogelijkheden te bieden. Menigeen heeft na een lange biecht tegen de telefonist of telefoniste gezegd: „O, ik hoop dat ik u nooit onder ogen hoef te komen." Ongeveer vijftien tot twintig percent van de gesprekken begint ano niem. Vaak pas veel later brengen de men sen de moed op hun naam en adres be kend te maken." Anderhalf jaar hebben de voorbereidin gen geduurd om tot dit werk te komen. Even leek het een moeilijkheid te zijn, dat ds. Heule reeds begonnen was, maar sa men hebben de beide predikanten een op lossing gevonden. Alles wat de gerefor meerden hadden opgebouwd werd in het nieuwe plan opgenomen. Zorgvuldig wer den de mensen uitgezocht, die de telefoon zouden moeten bedienen. Ze werden opge leid en sedert het begin op 10 december 1958 is het nummer 121414 dag en nacht bereikbaar geweest. Om beurten beman nen de dertig medewerkers de telefoon en allen doen het in hun vrije tijd en doen het gratis: Nog nooit is in deze tijd de telefoon onbezet geweest. Organisatorisch is de Telefonische Hulpdienst een nieuwe sector van de In terkerkelijke Stichting Geestelijke Volks gezondheid waarin de Hervormde Kerke lijke Sociale Arbeid en het Gereformeerd Maatschappelijk Werk samenwerken. Daarom staat er achter de man aan de telefoon een uitgebreid apparaat, dat maatschappelijke, geestelijke en psychia trische hulp kan verlenen. Deze telefonische hulpdienst is echter geen nieuw instituut, maar een arm van de gemeente. Achter de stemmen staat niet alleen een apparaat, dat wetenschap pelijk hulp kan bieden, want ds. Teutscher ziet die hulp slechts als een halve maat regel. Ook het Evangelie moet gebracht kunnen worden. Volgens deze predikant is het een groot bezwaar, dat veel diaconaal werk een werk is van instituten en dat de gemeente slechts als geldschieter op treedt. De gemeenteleden zélf zijn geroe pen tot liefdedienst. Advertentie Daarom heeft de Telefonische Hulp dienst een lijst van mensen aangelegd, die op een of andere manier kunnen bij springen. De een heeft een bed beschik baar, de ander wil een avond zijn huis openstellen voor een eenzame, zodat hij in de familiekring kan worden opgeno men. Weer een ander heeft zijn auto b- schikbaar gesteld en wil er onmiddellijk op afgaan als hij ergens van dienst kan zijn. Zo gaat het diaconaat weer in de ge meente functioneren. Een meisje belt om tien uur op, dat ze op straat staat en niet weet waar ze heen moet. Om elf uur ligt ze in een helder kamertje tussen frisse lakens in bed. De volgende ochtend zegt ze peinzend: „Dus dat is óók de kerk". Een Amerikaanse belt op en zegt later: „Ik ben vaak door de kerk geholpen, maar nog nooit heeft iemand de deur voor mij opengezet. En nu wel!" Ds. Teutscher voegt aan dit verhaal toe: „Zo vaak geven we liever een tientje dan dat we de deur open zetten. En als de deur opengaat doen we het vaak alleen voor sympathieke mensen. In barmhartigheid moeten we echter het risico durven lopen om ook de onsympathieke mens te helpen". Vijf maanden lang werkt de telefoon dienst nu en nog nooit heeft iemand voor de „grap" het nummer gedraaid. Maar ds. Teutscher en zijn medewerkers heb ben wel heel veel geleerd. Zo bleek onder meer dat, terwijl er toch voor iedere nood wel een instantie is, de mensen nauwe lijks de weg weten. Er is geen sociale ont moeting meer tussen de kerk en de mens in nood. Misschien moeten we leren dat de hele kerkelijke apparatuur in een andere richting moet.' worden uitgebouwd. Even eens bleek, dat ontzettend veel mensen de weg naar het pastoraat niet meer kun nen vinden; soms jaren met een last lo pen, die ze niet kunnen spuien tot ze via de telefoon komen tot een biecht, waarin ze een volkomen vreemde alles toever trouwen. Maar ook is ds. Teutscher ge bleken, dat we met onze hokjes van kerke lijken, randkerkelijken en buitenkerkelij ken er vaak helemaal naast zijn. Er leeft soms veel geloof en gebed ver buiten de muren van de kerk. En al deze mensen vinden een gehoor bij nummer 121414. Dit werk stelt enorm hoge eisen aan de medewerkers, die we kelijks bijeenkomen om hun problemen te bespreken, maar nooit zullen nalaten om het laatste half uur van de bespre king te besteden aan de voorbede. 121414 is een Rotterdams nummer. Deze dienst is bedoeld als een Rotterdamse dienst, maar reeds in verschillende steden worden plannen gemaakt om ook een der gelijke dienst op te zetten (in Den Haag is men er een dezer dagen juist mee gestart) met een telefoonnummer voor vermoei den en radelozen, een telefoonnummer van de christelijke gemeente. Advertentie Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking! In 44 landen door specialisten voorgeschreven. NAIROBI (Reuter) De vijftienjarige Bunty de Carey uit Nairobi in Kenia heeft haar leven te danken aan de gehoorzaam heid van haar herdershond. Toen zij met de hond wandelde en in het Kikoejoe-re- servaat bij Nairobi via stenen een rivier wilde oversteken, gleed zij uit. Tot aan haar hals in het water staande, klem te zitten. Zij slaagde erin een van haar schoenen uit te trekken. Ze bond de schoen aan de halsband van de hond en stuurde hem „naar huis". Het dier wekte met de stomme getuige aan zijn halsband, alarm in Nairobi. Spoedig was een reddingsploeg geleid door de hond, ter plaatse om haar uit haar benarde positie te verlossen. ZiiRICH (UPI) De Zwitserse politie heeft vrijdagavond in Zürich een eind ge maakt aan een lezing door de Amerikaan se „ruimtevaarder" George Adamski, om dat het publiek hem begon te bekogelen met fruit en stinkbommen. De herrie be gon, toen een zaalbewaker een aanwezige uit de zaal wilde zetten die protesteerde tegen Adamski's bewering dat hij met wezens van andere planeten in contact ge weest was. Anderen kwamen toen in actie met hun vruchten en bommen. Adamski riep hierop de bescherming van de politie in. Hij zei, dat het publiek misleid was door hetgeen er in de advertenties had gestaan. De vioolpedagoog Oskar Back zal 9 Juni de tachtigjarige leeftijd hebben bereikt. Te zijner ere zal zaterdagavond 20 juni in het Concertgebouw in Amsterdam een huldigingsconccrt worden gegeven door het Concertgebouworkest onder leiding van Ferdinand Leilner. Vier oud-leerlin gen van Oskar Back, Herman Krebbers, Willem Noske, Theo Olof en Jean Louis Stuurop, zullen als solisten optreden en vioolconcerten uitvoeren van Bach, Ba- dings en Brahms. De baten van het concert zullen, over eenkomstig de wens van Oskar Back, dooi de belangeloze medewerking van allen die bij dit concert betrokken zijn, ten goede komen aan de gepensioneerde orkestleden van het Concertgebouworkest. Dientenge volge zal de opbrengst worden overge dragen aan het Rudolf Mengelbergfonds. Er heeft zich een huldigingscomité ge vormd waarin onder meer zitting hebben de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de secretaris-generaal van de kunsten en buitenlands culturele betrekkingen van dit ministerie, de bur gemeester van Amsterdam en vele beken de musici. De heer Back, die in Wenen werd gebo ren, vestigde zich in 1919 in ons land. Se dert 1921 is hij als hoofdleraar aan het con servatorium der vereniging Muzieklyceum in Amsterdam verbonden. Ruim vijfen tachtig oud-leerlingen van hem zijn thans in onze Nederlandse orkesten werkzaam, van wie veertien de functie van concert meester vervullen. Ondanks zijn hoge leeftijd geeft Oskar Back ook thans nog dagelijks les hij heeft vele buitenlandse leerlingen, onder meer uit Zuid-Afrika, Amerika, Pakistan en Sydney en 's avonds studeert hij. Voorts treedt hij op als jurylid van internationale concour sen in Brussel en Genève. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer Philip Young, heeft vrij dag een rede gehouden op de Amerikaan se militaire begraafplaats Margraten bij Maastricht ter gelegenheid van „Memo rial Day". Sprekend over de offers die voor de vrijheid zijn gebracht, citeerde de ambassadeur onder meer de dezer da gen overleden Foster Dulles, die heeft gezegd „oorlog is niet onvermijdelijk er kan iets gedaan worden". „Dat heb ben zij die nu op Margraten rusten, ook gehoopt en minister Dulles heeft door zijn werk deze hoop gerechtvaardigd", aldus de heer Young, die tenslotte als zijn overtuiging uitsprak dat de vrije volken samen voorwaarts zullen gaan, strevend met alle beschikbare krachten, fysiek, moreel en geestelijk, om de vrijheid en de waardigheid van de menselijke per soonlijkheid voor 'eder te winnen en te behouden. De heer G. J. Captijn, chef buiten dienst Nederland van een te Amsterdam gevestigde verfindustrie (N.V. Vernis- en Verffabriek H. Vettewinkel en Zonen) heeft op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan dezer vennoot schap, een pleidooi gehouden voor een gro ter en doelmatiger gebruik van kleuren in het stadsbeeld. De heer Captijn betoog de, dat met knipperbollen, verkeerslich ten en zebrapaden de mogelijkheden van functioneel kleurgebruik in het verkeer nog lang niet zijn uitgeput. Behalve een groter gebruik van kleuren in de nieuwe stadswijken, die naar zijn mening nog te veel een grijze en grauwe en daarom ook deprimerende indruk maken, bepleitte de ze verfdeskundige het kleuren van be paalde wegen niet alleen ter verlevendi ging van het stadsbeeld, maar ook ter vergroting van de verkeersveiligheid en ter vergemakkelijking van het wegge bruik. Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. tabletten, poeders of cachets! Het. eerste parlementaire optreden van professor De Quay, die meent zich minis ter-president van een extra-parlementair kabinet te kunnen noemen, was bijzonder leerzaam voor hem. Aldus merkte hij zelf heel ruiterlijk op toen de debatten over de door hem jl. dinsdag uitgesproken re geringsverklaring vrijwel ten einde waren. Hij bleek zich ten volle bewust te zijn van de moeilijkheden welke iemand, die van het parlement in de praktijk niets afweet en al te zeer buiten de parlementaire sfeer geleefd heeft, op zijn weg op het Binnen hof ontmoet. Hoezeer hij een vreemdeling in dat Jeruzalem was, kwam reeds ter stond tot uiting in vorm en inhoud zowel van de regeringsverklaring als van wat hij later bij de beantwoording der sprekers in het midden bracht. Is professor De Quay vroeger wellicht notaris geweest, zo kon men zich afvragen. En dit waarlijk niet alleen omdat hij uitsluitsel omtrent juist de belangrijkste kwesties voor meer dan één later in te dienen nota reserveer de. Hierdoor werd de Kamer thans op die punten in onwetendheid gelaten. Ook de stijl van het door de minister-president voorgedragene liet te wensen over door een. djKwi.ils akeJig-ambtelijke taal en al te veel vage algemeenheden. Dat zijn din gen die de Kamer, hoe welwillend zij de ze nieuweling in de- parlementaire arena ook tegemoet wilde treden, slecht ver draagt. Op staatsrechtelijk gebied kon men hem een en ander horen verkondigen, dat zelfs een hem zo goed gezind afgevaardig de als professor Romme dwong tot even hoffelijke als juiste kritiek. Intussen dient erkend dat men, althans uit een gedeelte van 's ministers dupliek een geheel andere en veel betere De Quay leerde kennen dan men voordien te be luisteren had gekregen. Nu kwam, toen hij in het algemeen vrijer moest spreken en geen vellen papier voorlas die anderen met hem hadden opgesteld, een frisse hu mor te voorschijn. Zelf was hij bovendien de eerste om heel eerlijk te bekennen dat hij besefte, het slechts matigjes gedaan te hebben, dat hij zich bovendien door ge brek aan ervaring en kennis ten opzichte van heel wat door hem aan te roeren pun ten genoopt had gezien allerlei voor te le zen, dat noch van zijn eigen hand was, noch uit zijn hoofd en hart kwam. Ja, dat zijn nu eenmaal de onvermijdelijke nade len als men het minister-presidentschap toevertrouwt aan iemand, die, wel be schouwd, slecht bekend is met politieke en parlementaire problemen. Al was het door professor De Quay in laatste instan tie presteerde ook nog niet feilloos, toch gaf de wijze, waarop hij nu optrad goede hoop dat hij het vak best zal leren. men, dat een aanvankelijk door het ka- 'bihét''-|ehomén;'e?i in 's* lands vergader zaal gekritiseerde beslissing nog niet de finitief was, dus ten slotte nog niet hét karakter van een beslissing bezat. Ik heb hier het oog op het feit, dat eerst was meegedeeld dat ingevolge besluit van het kabinet een deel der werkzaamheden van de afdeling sociale bijstand en com plementaire arbeidsvoorzieningen van So ciale Zaken naar Maatschappelijk Werk waren overgeheveld en dat hierop vervol gens in niet onbelangrijke mate werd te ruggekomen. Dit gebeurde nadat alle frac ties, uitgezonderd die van de K.V.P., mét mr. Burger en diens politieke vrienden over de besloten „overgang" de staf had den gebroken. De minister-president ver klaarde hierop, dat met betrekking tot de groep van hen, die langer dan een jaar werkloos zijn, die overheveling nog weer nader in overweging zal worden genomen. Het betrof hier verreweg de omvangrijk ste groepen van pci-soncn. om wier ver zorging het gaat. Deze verzorging van overheidswege onder Maatschappelijk Werk te doen vallen ware in veler ogen alleen reeds uit een psychologisch oog punt ongewenst, terwijl er bovendien van een doelmatigheidsstandpunt bezien veel, zo niet alles tegen pleitte. Het aanvanke lijk genomen, nu gekortwiekte besluit ge tuigde van een tekort aan psychologisch inzicht bij., de minister-president, wiens deskundigheid op dat terrein dus in dit opzicht gefaald had. Klein drama Gevraagd worden 26 woorden waarin de letters ,er" als bovenstaand voorkomen (ij is één letter). 1. exploitant van een hotel; 2. beïnvloed door het weer; 3. tot oproer geneigd; 4. helper van een metselaar; 5. geliefd; 6. andere naam voor Heracles; 7. aanstoot; 8. stijf geworden; 9. meer dan één; 10. on aangetast; 11. levendig; 12. onjuist; 13. geestelijke; 14. woord van eer; 15. afgemat; 16. dobbelsteen; 17. oud-soldaat; 18. bor duurwerk; 19. aangedaan; 20. wederkerend voornaamwoord; 21. speldewerk; 22. sterk verlangen: 23. verwennen; 24. snijdend (fi guurlijk); 25. verbaasd; 26. toegeven. Inzendingen vóór donderdagochtend aan een van onze bureaus. Prijzen: 7.50 5. 2.50. Oplossing puzzel no. 27: Horizontaal: 2. revue; 6. ora; 8. neo; 10. coda; 12. atol; 13. he; 14. bed; 16. s.s.; 17. adres; 18. a.p.; 20. iep; 21. eg; 23. ares; 25. tali; 27. rog; 29. aks; 30. aegir. Verticaal: 1. loch; 2, rad; 3. v.v.; 4. ent; 5. pols; 7. roe; 9. eos; 11. abdis; 12. adept; 15. ere; 18. aard; 19. pro; 21. elk; 22. gist; 24,'ega; 26. aar; 28. s.g. Prijswinnaars: 7.50: Mevr. H. v. d. Kort, Stolstraat 16, IJrnuiden. 5.H. D. v Turen. Meer en Boslaan 18. Heemstede. 2.50: C. W. Lutterveld, Aelberlsberg- straat 46, Haarlem. Rustige politieke sfeer De minister-president mocht overigens \og van geluk spreken. Zijn debuut op iet Binnenhof vond immers plaats te mid- ten van een werkelijk rustige politieke feer. Daar was b.v. mr. Burger, de lei- Ier van de oppositie, die zichzelf in be- lachtzaamheid overtrof. Dit keer zou hij voor de door hem aan de dag gelegde tact een tien verdiend hebben, ware het niet dat hij uiteindelijk een politieke fout beging. En wel, door een kansloze motie 'die over de overbrenging van bepaal de sectoren van Sociale Zaken naar Maat schappelijk Werk) in stemming te laten komen intrekking of althans aanhou ding der motie ware heel wat verstandi ger geweest met de zekerheid, dat zij, betgeen dan ook prompt gebeurde, met grote meerderheid zou worden verwor pen. En dit deed de heer Burger, ofschoon hii zakelijk overigens een succes had ge boekt doordat het kabinet in feite, ten minste wat de hoofdzaak betreft, aan zijn wensen tegemoet kwam. Psychologische problemen Men weet dat de tegenwoordige minis ter-president vroeger, voordat hij Com missaris der Koningin in Noord-Brabant werd, hoogleraar in de psychologie is ge weest. Of het nu, uit een psychologisch oogpunt bekeken, wel heel verstandig van hem was dat hij nagenoeg tot het laatst toe achterweg liet klare wijn te schenken over het regeringsstandpunt in zake de problematiek huurverhoging- loonbeleid, is de vraag. Soortgelijke twij fel kan rijzen met betrekking tot de ma nier waarop de minister-president, en dit alweer ten gevolge van de door hem ge bezigde vage taal, zijn gehoor de vereis te klaarheid onthield over het door het ka binet ingenomen standpunt omtrent de overgang van bepaalde aangelegenheden van Sociale Zaken naar Maatschappelijk Werk. Pas dankzij een interruptie van de heer Höfstra mocht de kamer uit de mond van de minister-president verne- Blijkhaar was hij het slachtoffer gewor den van zijn goede hart. De minister van Maatschappelijk Werk, dr. Marga Klom- pé, had hij namelijk het ministeriële leven V U-.4V wat willen verzoeten door haar een troost prijs te geven. Op zichzelf bestond er wel aanleiding om haar enigermate te willen troosten. Groot toch moet haar teleurstel ling geweest zijn toen bij het optreden van het nieuwe kabinet een harer hartewen- sen, namelijk Volksgezondheid van Socia le Zaken naar haar departement te zien overgaan, niet verwezenlijkt was. Voor lopig en dikwijls kan het voorlopige on beperkt lang duren! blijft die afdeling bij eerstgenoemd departement. Daarop werd dan beslist, dat iets anders, nl. de bemoeienis met een deel van de werklo zenzorg onder de vleugels van Hare Ex cellentie Klompé zou komen. Nadat daar tegen èn het N.V.V. én het Christelijk Na tionaal Vakverbond èn de Katholieke Ar beidersbeweging ten sterkste waren opge komen, keerde zich in de Kamer waarlijk niet alleen de fractie van de Partij van de Arbeid tegen dat besluit. Insgelijks deden dit drie van de vier regeringsfracties: die van de liberalen, van de Christelijk-His- torischen en van de Anti-revolutionairen, tiet was dan ook begrijpelijk dat de mi nisterraad in de pauze, voordat de minis ter-president het slotantwoord moest uit spreken, tot de decisie kwam om een deel en wel het belangrijkste deel van de beslissing omtrent de bestreden overgang voorshands terug te nemen voor nader be raad. Nieuwe teleurstelling voor onze vrou welijke minister. Gedreven door heilige werklust, moest zij opnieuw ondervinden dat een uitbreiding van haar arbeidstaak, zoals zij had gewenst, „voorlopig" .nie.t. doorgaat. Psychologisch was het schouw spel, dat toen viel waar te nemen, even merkwaardig als pijnlijk. Immers de sym pathieke en uiterst bekwame bewindsvrou we, die al gedurende de beraadslagingen zichtbaar verstoord was geweest, kon zich niet voldoende bedwingen. Daardoor viel aan haar ganse houding, aan haar gelaats trekken en mimiek wel zeer duidelijk te bespeuren, dat zij deze jongste tegenslag niet kon verkroppen. Er speelde zich zo doende een klein drama achter de minis terstafel af. Menselijk te begrijpen. Doch niettemin had de minister van Maatschap pelijk Werk zichzelf een dienst bewezen door meer zelfbeheersing aan de dag te leggen. Zoals ik al vermeldde zou mr. Burger, die weliswaar niet het volle pond kreeg maar toch in belangrijke mate reden tot bevrediging had wegens het voorlopig te rugnemen van een deel dor kabinetsbe slissing, wijs gehandeld hebben door zijn motie over het hier besproken onderwerp niet langer aan verwerping bloot te stel len Trouwens, de inhoud dier motie was staatsrechtelijk ook verre van vlekkeloos. Zij getuigde van onvoldoende begrip voor de stelling dat de Kamer, b.v. wat het vraagstuk van departementale organisa tie en indeling aangaat, niet op de stoel der regering moet gaan zitten. Hier raak ik een punt dat bepaald nog wel nadere beschouwing verdient. Trouwens dat geldt eveneens ten opzichte van enige andere staatsrechtelijke problemen, die in het debat aan de orde geweest zijn, waaron der niets meer of minder dan het vraag stuk van de staatsrechtelijke positie zo wel van het parlement als van de rege ring. Daarover nader de volgende week. Dr. E. van Raaltc In de zevende wedstrijd van de nationa le zweefvliegkampioenschappen 1959, op Teriet bij Arnhem gehouden, was de op dracht van donderdag, een retourvlucht te maken van Teriet naar Coevorden. De totale afstand bedroeg 160 km. Alleen de Engelsman Philip Wills wist deze door de slechte weersomstandigheden zeer moei lijke opdracht te volbrengen. Hij kreeg hiervoor het dagmaximum van 1000 pun ten. Nummer twee was de Duitser Hans Werner Grosze, die het doel tot op twee kilometer naderde, met 9000 punten. Der de was de Nederlander Jos Krols van de Gilze luchtvaartclub met 767 punten, vier de Wim Toutenhoofd van de Zuidhollandse vliegclub met 662 punten, en vijfde Eddie van Bree van de luchtmachtzweefvlieg- club uit. Woensdracht met 461 punten. Het totaal klassement na zeven wed strijddagen luidt als volgt: 1. de Engels man Philip Wills met 6842 punten, 2. de Nederlander Frits Scifferf van de Delftse Studenten Aeroclub met 4839 punten, 3. de Duitser Hans Werner Grosse met 4618 pun ten, 4. Eddie van Bree van de Lucht- machtzweefvliegclub uit Woensdrecht met 4158 punten, 5. Arie Breunissen van de Gelderse zweefvliegclub met 3916 punten. De hoogstgeplaatste Nederlander, Frits Seiffert van de Delftse studenten Aeroclub is, met nog een wedstrijddag te vliegen, bijna zeker van het nationaal kampioen- scha. De Engelsman Philip Wills is als winnaar van de open wedstrijd niet meer in te halen. OOSTENRIJK. Ter gelegenheid van het congres van de internationale jacht- raad (Covseil International de la Chas- se), dat van 20 tot 24 mei in Wenen wordt gehouden, is een serie postzegels van vier waarden uitgegeven. Het zijn een 1 s. (blauwachtig rood) met een auerhaan, een 1.50 s. blauwgrijsmet een reebok, een 2.40 s. (groenblauw) met een everzwijn en een 3.40 s. (bruin) met een hert, een hinde en een hinde- kalf. ITALIë. De 100ste geboortedag van Camillo Prampolini (1859-1030), socialis tisch leider en een van de oprichters van de Italiaanse socialistische arbei derspartij, is herdacht met een post zegel van 15 lire (rood), waarop diens portret is afgebeeld. ARGENTINIë. Ter gelegenheid van Ie eerste grote internationale tuinbouw tentoonstelling is een postzegel van 1 peso (violet) uitgekomen met als voor stelling de wereldbol, waarop Argen tinië zich aftekent, en een orchidee. VERENIGDE STATEN. De nieuwe Amerikaanse vlag, nu met 49 sterren, is te zien op een postzegel van 4 cent (rood, blauw en geel). De zegel zal op 4 juli verschijnen ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsdag. De oplage bedraagt 120 miljoen exemplaren. Het ontwerp is van Stevan Dohanos. POLEN. De Poolse posterijen hebben een serie van acht veelkleurige post zegels het licht doen zien, waarop paddestoelen voorkomen. De zegels zijn in driehoekige vorm uitgevoerd. De waarden zijn: 20, 30, 40, 60 groszy en 1, 2.50, 3.40 en 5.60 zloty. TSJECHOSLOW AKIJE. De vlucht van de mens in de ruimte door middel van een raket wordt symbolisch voor gesteld op een postzegel van 30 h. (blauw), die is uitgegeven naar aan leiding van het tweede congres van de Tsjechosloiuaakse vereniging voor de verbreiding van politieke en culturele kennis. JOEGOSLAVIë. Met afbeeldingen van in Joegoslavië voorkomende me dicinale planten zal op 25 mei een serie van negen veelkleurige postzegels ver schijnen: 10 din. lavendel, 15 din. ram menas, 20 din. scopolia, 25 din. ridder spoor, 30 din. blauive bosbes, 35 din. jeneverbes, 50 din. sleutelbloem, 70 din. granaatappel en 100 din. doornappel. De zegels zijn ontworpen door Mate Zlama- lik uit Belgrado. Ze zijn gedrukt bij de Zivitserse drukkerij Courvoisier S.A. te La Chau.v-de-Fonds. AUSTRALIë. Op 5 juni zal een post zegel van 4 d. (groen en blauw) in om loop worden gebracht ter herdenking van het feit, dat de staat Queensland honderd jaar zelfbestuur heeft. De zegel vertoont het gebouw van het Huis van Afgevaardigden te Brisbane met Jacaranda-bloesem op de voorgrond. In de linkerbovenhoek van het zegelbeeld ziel men het wapen van Queensland.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7