Volksonderwijs" is verontrust over ontwerp-Mammoetwet HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nederlandse mijnenveger brengt zeven Duitse vissersschepen op Senaatsverkiezing in Algerije bemoedigend voor De Gaulle Ongrondwettige achterstelling van openbaar onderwijs gevreesd Zij visten binnen de territoriale wateren Hollandse „nieuwe" in Scheveningen Koninginneharmg deze keer uit Vlaardingen Morgen opklaringen „Mosborg" in Aden In de krant van heden: Kernwapenvrije zone in de Balkan voorgesteld Kroesjtsjev poogt Tito ervoor te winnen Indische burgers trekken zich Tibet's lot aan Het woord is aan Vijf doden in het verkeer Metro-staking in Parijs Berging neus kegel Aapjes overleefden ook haar eerste persfonferentie 73e JAARGANG No 270 MAANDAG 1 JUNI 1959 304e JAARGANG No 118 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In een rede op de jaarvergadering van de Vereniging Volksonderwijs in Zwolle heeft het hoofdbestuurslid, dr. J. N. van den Ende, ernstige kritiek doen horen op de „Mammoet wet" van minister Cals tot regeling van het voorgezet onderwijs. Op de bijeenkomst werd een motie aange nomen, waarin de vergadering haar ernstige verontrusting uitsprak „over de bevoordeling van het bijzonder on derwijs in het wetsontwerp tot rege ling van het voortgezet onderwijs". Zij dringt er in deze motie bij de Kamerleden, die voorstander zijn van het openbaar onderwijs, op aan, het wetsontwerp niet te aanvaarden vóór deze achterstelling van het openbaar onderwijs is opgeheven. „De voorbereiding van deze onderwer pen is gebeurd na inwinning van advies bij talrijke verenigingen en allerlei ande re instanties", zei dr. Van der Ende maar de uitvoering is zo, dat van alle kanten kritiek wordt geuit. In de manier waarop de minister de openbare scholen en de taak van de overheid ziet, bespeurde de heer Van den Ende een groot gevaar voor de openbare school en een duidelijk ver schil met de geest van de grondwet. De ze stelt, dat het onderwijs een voorwerp van voortdurende zorg van de regering is. Dit moge dan toch in de eerste plaats gelden voor het van overheidswege gege ven onderwijs, dus voor de openbare (rijks- en gemeentelijke) scholen," aldus spreker. De grondwet eist ook in elke ge meente van overheidswege voldoende openbaar algemeen vormend lager onder wijs, gegeven in een genoegzaam aantal scholen. De grondwet spreekt van lager en middelbaar onderwijs, maar deze ter men komen in het wetsontwerp niet meer voor en daaraan worden consequenties verbonden, die zeker niet alle door de beu gel kunnen. „De gemeentelijke verplichtingen schij nen te zijn vervallen, nu de termen basis onderwijs, l.a.v.o., m.a.v.o., h.a.v.o. en v.w.o. zijn ingevoerd", aldus dr. Van den Ende. Wij missen in deze wet de verplich ting tot het geven van voldoende open baar onderwijs en iedere nadere omschrij ving van het openbaar onderwijs ont breekt, behalve, aldus de heer Van den Ende, het befaamde: de rector, de direc teur en de leraren aan een openbare school onthouden zich ervan iets te leren, te doen of toe te laten, dat strijdig is met de eerbied, verschuldigd aan de gods dienstige begrippen van andersdenken den. De spreker zeide van oordeel te zijn, dat de volgende punten in de nieuwe wet moeten worden opgenomen, a. Openbaar onderwijs wordt gegeven in een genoeg zaam aantal scholen, die voor alle kinde ren zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn., b. Het open baar onderwijs wordt onder het aanleren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der leer- In de afgelopen nacht om drie uur is in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaar dingen binnengekomen de stoomlogger VL 216, Henny onder schipper H. van Roon van de visserijmaatschappij „Vlaar dingen". met 34 last Hollandse Nieuwe. Deze haring was van zulke kwaliteit, dat hieruit door de heer W. J. van der Windt, hoofdcontroleur van de Nederlandse haringcontrole, de haring kon worden uit gekozen, geschikt voor aanbieding aan de Koningin en Prinses Wilhelmina. Om 09.15 uur vertrokken twee met vlag gen versierde auto's van het Vlaardingse stadhuis om het zeebanket, verpakt in de traditionele oranje gekleurde vaatjes, te gaan aanbieden. Om half elf arriveerde de deputatie op Soestdijk. De Koningin onderhield zich een half uur met de heren, waarbij de „ko- ninginneharing" ook geproefd werd. Van daar vertrok men naar paleis Het Loo, waar de Vlaardingers om half een hoopten te zijn. Behalve de aanbieding van de haring werden er ook enkele platelen overhandigd door de burgemeester van Vlaardingen, die een humoristische voorstelling geven van Vlaardingen als haringstad. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, mor gen overdag opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind uit wes telijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. lingen en hun lichamelijke oefening, aan hun esthetische vorming en aan hun op leiding tot alle christelijke en maatschap pelijke deugden., c. Het openbaar onder wijs wordt gegeven met eerbiediging van ieders godsdienstige opvattingen Welke organisaties? Wat betreft de stichting van scholen wordt in het wetsontwerp gesproken van het inschakelen van organisaties, die hun werkzaamheden uitstrekken over het hele land. „Maar deze organisaties ontbreken nog", aldus spreker, „en de minister rept met geen woord van de organisatie, die de belangen van het openbaar onderwijs zal behartigen, laat staan dat er een regeling voor is getroffen. „Hier moeten ophelderingen worden ge vraagd", zo zei de heer Van den Ende, en eigenlijk moet worden geëist, dat de orga nisaties, die voor de overheidsscholen kun nen of moeten werken, duidelijk worden aangewezen en ook een behoorlijke wette lijke regeling krijgen. Uit de behandeling van het gemeentelijk onderwijs in het ont werp, blijkt een niet onbelangrijke be knotting van de gemeentelijke autonomie en de vrijheid. Nadat de heer Van den En de vervolgens ondermeer de financiering had besproken, belichtte hij 't schema van het onderwijsstelsel, waartegen hij een aantal bezwaren te berde bracht. Tot slot wees hij op de wenselijkheid op korte ter mijn aan de Tweede Kamer een adres te zenden, waarin de besproken punten wor den gesignaleerd en vooral die, welke be trekking hebben op de positie van de open bare school en op de verschillende in be handeling van het openbaar en het bijzon der onderwijs. Maandagochtend zijn de sleepboten Cycloop, van bureau Wijsmuller te IJmui- den en de Maas van Smits Internationale Sleepdiensten met de 12.000 ton metende Noorse tanker Mosborg in Aden aange komen. Dit is sneller dan verwacht werd. Op 18 mei raakte de Mosborg in brand voor de kust van Oman, 1200 mijl van Aden. De Cycloop maakte 20 mei vast, een dag daarna kwam de sleepboot Maas De schepen kwamen op 24 mei in een cycloon, windkracht tien tot twaalf, terecht. Op verzoek van de Noorse rederij maakte toen ook nog de Rode Zee van Smit vast. pagina Conferentie van Genève .3 Economisch nieuws 2 Agenda 4 Feuilleton4 Weerrapporten 1, 2 „Toch is het zo" 2 Radio en Televisie 4 „Op de PraatstoeT' -3 Uit stad en omgeving-5, 6 Sport 7, 9 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De mijnenveger „Meppel" heeft zater dagmiddag zeven Duitse vissersschepen, die in de Nederlandse territoriale wateren aan het vissen waren, aangehouden en op gebracht naar Den Helder. De vissers zijn afkomstig uit de Duitse Oostzeehaven Hei- ligenhafen. De Koninklijke Marine heeft het onderzoek in handen gegeven van de gemeentepolitie. Krachtens een wet. van 1889 is het vis sen in deze wateren door buitenlandse vis sersschepen verboden. Tengevolge van de grote vangsten van zandspiering brachten veel Duitse vissers hun spiering naar de haven van Den Helder om vlugger op de visgronden terug te keren. Hiertegen be stond geen enkel bezwaar, maar de Duitse vissers wilden het te vlug doen en gooiden hun netten uit in de Nederlandse territo riale wateren. Het gevolg was een proces verbaal, inbeslaggenomen vis en betaling van een waarborgsom. Pas hierna zullen zij hun netten weer mogen uitgooien, maar dan buiten het Nederlandse territorium. De commandant van de „Meppel" is waarschijnlijk door Nederlandse vissers op de buitenlandse overtreding attent ge maakt. Zondag lagen de opgebrachte Duitse vis sersschepen nog steeds in Den Helder. De in beslaggenomen vis is in de nacht van zondag op maandag gelost en zou met machtiging van de officier van justitie ver kocht worden in overleg met de provincia- le voedselcommissaris. De opbrengst zal worden gestort bij de commissaris van politie te Den Helder, die als waterschout fungeert. De vissers moeten een waar borgsom van 300 per schip betalen als schikkingsbedrag plus de door een des kundige op 500 gulden geschatte waarde van het vistuig, dat volgens de wet in be slag genomen dient te worden. Hiervoor is contact met het Duitse consulaat te Am sterdam opgenomen. De Duitse consul is zondagmiddag in Den Helder geweest om de zaak met de vissers te bespreken. Als te zijner tijd de overtredingen zijn berecht, zullen de gestorte waarborgsom men in mindering worden gebracht van de eventueel opgelegde boeten. Niet de eerste keer Het was niet de eerste keer-, dat de Duitse spieringvissers zo dicht onder de kust zaten. Het kwam geregeld voor, dat de Duitsers zich tussen de Nederlandse collega's nestelden en dan in de Neder landse territoriale wateren gingen vissen. Op deze zaterdag kon men van de kust bij Katwijk duidelijk zien, dat de Duitsers het weer eens probeerden. Tot de mijnenveger Meppel kwam aanstuiven en de schepen sommeerde onder zijn escorte naar Den Helder te varen. Drie schepen gingen er vandoor, maar de „Fadengrund", de „Ka- the Heisier", de „Anne Marie", de „Ru- dolf Herrmann", de „Godewind", de „Kehr- wieder" en de „Peter van Danzig" de eerste zes uit HeiTigenhafen, de zevende uit Travemünde volgden het bevel op. De Duitsers waren ongetwijfeld op de hoogte van het feit, dat men hen al lang controleerde. Marineschepen en met name het. politievaartuig, de fregat „Hermelijn", hielden de Duitsers in de gaten, omdat zij geregeld binnen de grens een spierinkje mee trachten te pikken. „Men heeft het deze maal gedurfd, om dat het zaterdagmiddag was. Het moet LONDEN (UPI) De regeringen van de Sovjet-Unie en Albanië hebben een ge meenschappelijke verklaring gepubli ceerd, waarin de instelling van een kern wapenvrije zone op het Balkanschiereiland en het gebied van de Adriatische Zee wordt aanbevolen. Voorts verklaren bei de partijen zich bereid hun betrekkin gen met Joegoslavië „op basis van we derzijds respect, gelijkwaardigheid en niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden" te ontwikkelen. Kroesjtsjev's bezoek aan Albanië wordt thans algemeen geïnterpreteerd als een poging de vijandige houding tussen Joe goslavië en Albanië te verzachten. Het voorstel van een kernwapenvrije zone in de Balkan zou Joegoslavië nauwer aan het Russische blok kunnen binden. Aan de voorbereidende besprekingen zou ook door Italië, Griekenland en Turkije kunnen wor den deelgenomen. Ook de Joegoslavische regering is weinig ingenomen met de ves tiging van raketbases in Italië, Turkije en Griekenland. Italië en Turkije hebben reeds toegestemd in de vestiging van ba- Zaterdagmiddag is in Scheveningen het badseizoen geopend met de tradi tionele wedloop naar zee. Onvervaard stortten de „eersten van het seizoen" zich in het kille zilte nat. Advertentie BARTEUORISSTR. 'HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Advertentie ZO JUIST BINNENGEKOMEN nieuw model V E S P A G.L. Kostenbesparend rijden door mengverh. van 1 op 50. J. J. VAN KOOTEN PLEIN 18-20 - TEL. 12000 GROTE HOUTSTR. 140 - TEL. 12349 ses, de Griekse regering bestudeert de kwestie nog. Kroesjtsjev heeft alle vooraanstaande le den van de delegatie waarmee hij vorige week in Albanië aankwam naar huis la ten gaan op zijn minister van Defensie, Rodion Malinovski, na. CALCUTTA (Reuter) In Calcutta is een tweedaagse vergadering gehouden ter bespreking van het lot van Tibet, waaraan door vertegenwoordigers van alle delen van India is deel genomen. De afgevaar digden hebben hun voorzitter, Jaja Pra- kasj Narain gemachtigd een Afrikaans- Aziatische commissie in te stellen, die tot taak zal krijgen de openbare mening in de Afrikaanse en Aziatische landen met klem opmerkzaam te maken op het recht Der Tibetanen tot zelfbeschikking. De commissie zal ook tot taak krijgen een internationale commissie uit haar mid den te vormen, die de aandacht der neu trale landen moet vestigen op de schen ding der menselijke rechten in Tibet door de Chinese communisten. (UPI) In een bericht uit Tibet meldt radio Peking dat het Chinese leger in Lha sa zaterdag 96 burgers heeft vrijgelaten die tijdens de opstand in Tibet gevangen genomen waren. Het totaal der vrijgela tenen is daarmee op 515 gekomen, aldus radio Peking. De vrijgelatenen degenen onder hen die ver van Lhasa wonen kre gen reisgeld mee hebben allen berouw getoond, en beloofd de orders van de mi litaire controlecommissie te volgen, en na hun terugkeer thuis deel te nemen aan de produktie en een nieuw leven te beginnen aldus radio-Peking. De zeven Duitse vissersboten, opge bracht wegens vissen binnen de Nederlandse territoriale wateren bij Katwijk, gemeerd in Den Helder. vöor de Duitsers een donderslag bij hel dere hemel zijn geweest, dat er op zater dagmiddag een marinevaartuig op kwam dagen", zegt men bij de Marinevoorlich tingsdienst. Het wachten is nu op de verkoop van de zandspiering. Deze is niet voor menselijke consumptie bestemd en zal tot vismeel worden verwerkt. Hoogstwaax-schijnlijk zal de Nederlandse vissersbond, die coöpera tief zandspiering exporteert, de zorg voor de spiering van de Duitsers op zich nemen. De zaak krijgt dan een pikant tintje, want de coöperatieve vereniging van deze kust- vissers exporteert de zandspiering vrijwel in zijn geheel naar Duitsland, omdat men er in Nederland niet genoeg voor krijgt Maandagmorgen is de spiering gelost in Den Helder. „Het wachten is nu nog op het storten van de borgsom", vertelt hoofd inspecteur J. Schwantje. „Als het geld be taald is kunnen ze vertrekken", zegt hij, „hoe eerder hoe liever". Want kennelijk zit ook de politie in Den Helder wel wat omhoog met deze zaak, die veel stof heeft doen opwaaien. Goethe: Niemand mag mensen uitlachen dan degene, die hen werkelijk liefheeft. De 29-jarige mevrouw E. J. N. Kuys- Nix, moeder van vier kinderen, is op een spoorbaan bij het. station in Hillegom dode lijk verongelukt. Tijdens haar bezoek aan kennissen, liet zij even een hond uit. Zij ging het dier op de spoorbaan achterna, toen het ervan door ging en heeft de trein blijkbaar niet opgemerkt. De 52-jarige landbouwer D. C. van Ke- kem uit Lexmond bij Vianen is toen hij zonder op te letten met zijn rijwiel de Heicoppersteeg in Lexmond overstak, door een Utrechtse auto met aanhangwagen aangereden en was op slag dood. De 42-jarige kelner G. B. uit Amsterdam, die op de Nieuwezijds Voorburgwal fietste, is aangereden door een autobus van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf. De man is ter plaatse overleden. Op de hoek van de Wisselseweg en de Gagelstraat te Epe is de 53-jarige brom fietser A. Bosch uit Vaassen "bij het over steken door een Vaassense expeditie-auto aangereden en daarbij zodanig gewond, dat hij kort na zijn overbrenging naar het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn overleed. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is het. zevenjarige jongetje J. Kersten uit Groesbeek, die in de afgelopen week door een auto uit Nijmegen werd overreden toen hij plotseling de weg overstak, over leden. Voor de zestigste maal sedert de laat ste oorlog hebben de Parijzenaars van morgen via de radio en de kranten de boodschap meegekregen, dat zij vandaag maar beter niet al te vast moesten reke nen op de diensten van de ondergrondse wanneer zij de plaats hunner bestemming wilden bereiken. Voor 24 uren heeft een deel van het personeel van de métro een staking om looneisen afgekondigd. (Reuter). Vanochtend reden slechts dertig van de ongeveer 170 métro-treinen. (Van onze correspondent in Parijs Ruim een maand na Frankrijk, zijn gis teren in Algerije de senaatsverkiezingen gehouden, waarbij een zesduizend kies mannen 23 senatoren, onder wie twee derde deel van mohammedaanse oor sprong, hebben aangewezen. Van de acht kiesdistricten had in de eerste ronde slechts de Franse burgemeester van Mas cara, Sernand Male, de volstrekte meer derheid verworven, waardoor hij onmid dellijk was gekozen. In de zeven overige districten werd, na de gebruikelijke transacties tussen de kandidaten en hun partijen, een tweede maal gestemd, waarbij een relatieve meerderheid vol doende was voor de overwinning. In de meeste gevallen gingen toen kan didaten van gematigde huize met de zege strijken. De algemene tendens van deze eerste verkiezingen in Algerije voor de Franse senaat is wel dat de kandidaten voor het centrum, zo wel over de activis ten van rechts, die een volledige integra tie met Frankrijk voorstaan, als over de liberalen die de Algerijnen eventueel een vorm van binnenlands zelfbestuur zou den willen toekennen, hebben gezege vierd. De eertijds almachtige directeur van het dagblad „Echo d'Alger", Alain de Sé- rigny, een der voornaamste gangmakers van de putsch van 13 mei 1958, moest zich voortijdig uit de competitie terug trekken, terwijl ook de extreem-rechtse voormalige minister van Defensie, André Morice, in het Algerijnse zand moest bij ten. De kabinetschef van de activistische minister van staat Jacques Soustelle, Claude Dumont, nam daarentegen al da delijk de leiding en werd bij de tweede ronde gemakkelijk verkozen. Over zijn kandidatuur was tijdens de verkiezings campagne nogal wat te doen geweest. Dumont had gedreigd een scheuring in de Unie van de Nieuwe Republiek te ont ketenen, omdat zijn beschermer Soustel le hem, tegen de zin van de meerderheid van het partijbestuur, als officiële kandi daat wenste te handhaven. Deze persoonlijke voldoening voor Soustelle wist echter nog de reeds ge signaleerde algemene indruk niet uit, dat het getij voor de fascisten en andere ex tremisten van rechts in Algerije aan het verlopen is. Voor generaal de Gaulle steekt er in dit resultaat een element van bemoediging, te meer waar deze week het pai-lement in Parijs de Algerijnse politiek van de regering in onderzoek zal nemen. WASHINGTON (Reuter) De eerste twee aardse wezens die een tocht door de ruimte maakten hebben zich zaterdag te Washington op een persconferentie on danks alle drukte onverstoorbaar gedra gen. Grijzend knipperden ze tegen de fel le fotolampen en kauwden pinda's. De directeur van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart, dr. Gleith Kennan, verklaarde dat de proefneming, evenmin als deze confrontatie met de pers, als „stunt" was bedoeld. Ter conferentie werd nog een raadsel tot oplossing gebracht. Able had geen sei nen uit de ruimte gegeven zoals men haar had geleerd te doen. Het bleek dat men voor de lancering ontdekt had dat aap en seinapparatuur niet allebei in de capsule pasten. Dus had men het instru ment er maar uitgelaten Able en Baker rustten zondag in het militaire medische centrum in Washing ton uit van hun persconferentie die vol gens een functionaris misschien een gro tere straf voor haar was dan de ruimte- vlucht. Volgens functionarissen van de Ameri kaanse vereniging voor lucht- en ruimte vaart had de ruimtevlucht weinig invloed op het gestel van de dieren gehad. Able en Baker blijven echter nog onder con trole. Over de betekenis van het resul taat zeiden de functionarissen: „Wij moe ten nog veel leren. Er is nog te veel ge vaar verbonden aan het zenden van men- 1 sen naar de ruimte". De neuskegel van de Jupiterraket, waarin de beide aapjes Able en Baker donderdag van Cape Caneveral in Florida werden afgeschoten ivordt uit naar Porto Rico bracht. de Atlantische Oceaan gevist en aan dek gezet van de Amerikaanse oorlogs bodem „Kiowa". De kegel werd op de Kiowa geopend, die de ruimtereizigers

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1