Haarlemse zomerfeesten met tal van attracties Draaiorgeldag, marionettentheaters, kleinkunstconcours en modeshow Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f Examens Expositie van clubhuis „Naast d'Appelaar" Verdachte van Deense schilderijenaffaire weer in voorarrest Pleidooi voor verlaging van garantieprijzen Sterk veld renners in Zand voort aan de start De beurs van gisteren ni'/g f 166,70 f 131.— f 130.— f 181.- Nicaragua doet een beroep op de Amerikaanse staten Opstandelingen houden zich voorlopig schuil Conservatieve overwinning bij verkiezingen in Japan Noord-Vietnam meldt hevige gevechten in Noord-Laos Genève herdenkt Calvijn in feestelijke stemming EEG-commissie bevestigt vertrouwen in Hallstein Europese samenwerking voor veiliger verkeer Kroesjtsjev zou represaille tegen Albanië vrezen Avondvierdaagse KNBvLO in Haarlem begonnen Scheepvaart WOENSDAG 3 JUNI 1959 DE ZOMERFEESTEN, die de Stichting Haarlems Bloei heeft georganiseerd, tellen ook dit jaar enige hoogtepunten. Zo zullen drie avonden in augustus zijn gewijd aan het Kleinkunstconcours. één dag staat in het teken van draaiorgels en mansers, bijna twee maanden lang zal men in de Vleeshal weer kunnen genieten van mario netten- en handpoppentheaters en tenslotte zal de gecombineerde Haarlemse confec:ie-industrie gedurende twee dagen in de Vleeshal tonen, wat zij in haar mars heeft. Bovendien zullen de liefhebbers van jazzmuziek van 21 augustus tot 4 sep tember in de Vleeshal een tentoonstelling kunnen bezoeken, die zal zijn gewijd aan hun geliefde muziek en die is georganiseerd door de Haarlemse Jazzclub ter ge legenheid van de viering van het tweede lustrum. Het doorgaan van al deze festiviteiten is van één voorwaarde afhankelijk: Haarlems Bloei zal weer moeten kunnen beschikken over de subsidie van vijf mille voor het organiseren van de zomerfeesten. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor eindexamen (tweede leerkring) d» dames E. v. d. Werken en F. de Groot te Haar lem en de heren H. Brink en A. Kilian te Haar lem: J. Haspels te Vijfhuizen en M. .loore te Aalsmeer. Het kleinkunstconcours wordt dit jaar gehouden op 4, 5 en 6 augustus. In afwij king van het vorige jaar zullen deze keer ook weer Haarlemse amateurs, die niet, zijn aangesloten bij „d'Oprechte Ama teur" kunnen deelnemen. Dc inschrijving hiervoor staat al een tijdje open en Haar lems Bloei heeft reeds vele aanvragen binnen gekregen. Voordat de definitieve deelnemers zullen zijn aangewezen zal een voorselectie plaats hebben. Het is de be doeling, dat twee groepen van elk zes tot acht optredenden worden gevormd, die elk gedurende een avond met een groep leden vén „d'Oprechte Amateur" zullen optre den. De eerste avond t reeds de eerste groep op met deelnemers van „d'Oprech te Amateur" uit Noordholland, de tweede avond komt de andere Haarlemse groep san de beurt met „oprechte amateurs' uit Zuid-Holland en op de laatste avond "olgt een optreden van de best geklasseer- •len uit alle groepen. Ook dit jaar wordt net concours weer op het Prinsenhof ge houden. behalve bij slecht weer. In het laatste geval zal een beroep op Haarlem se zalen moeten worden gedaan. Op 7 augustus wordt wederom een Draai orgeldag gehouden. De organisatoren ho pen. dat dan het gerestaureerde Haarlem se stadsorgel (het Künkelorgel) zich voor het eerst weer zal kunnen doen horen. Er komen zes pierementen uit alle delen van het land. aangevuld met. Haarlemse draai orgels. Waar het concours zal worden ge houden is nog niet bekend: men denkt aan Grote Markt, Prinsenhof of Begijn- hof. Van 8 juli tot 4 september komt het marionettentheater van Jan Nelissen weer in de Vleeshal. Bovendien zal gedu rende die periode een handpoppentheater naar Haarlem komen. Beide theaters zul len in genoemde twee maanden de Vlees hal „om en om bespelen". Op 11 en 12 augustus wordt, eveneens Het winterseizoen van het. clubhuis „Naast d' Appelaar" in de Damstraat 19 in Haarlem is bijna afgelopen. Maandag en dinsdag was er in een van de boven zaaltjes een tentoonstelling ingericht van werkstukjes, die de leden de afgelopen winter vervaardigde. En naar liet geëxpo seerde te beoordelen hebben de kinderen heel wat fijne uren doorgebracht in het clubhuis. De heer C. Wijnberger, hoofdlei der van „Naast d' Appelaar" vertelde ons iets over de totstandkoming van deze tentoonstelling. Ongeveer vier honderd kinderen zijn lid van het clubhuis. Zij zijn naar hun leeftijd in groepen ingedeeld. Woensdagmiddag komen de kleuters van 3-5 jaar, en 's middags na vieren en 's avonds van 7 tot 9.30 de oudere kinde ren. Het werk, dat ze onder deskundige leiding maken is eveneens in overeenstem ming met hun leeftijd. Zo zagen we onder meer hoe de kleuters plakten en knipten, hoe de weer iets oudere meisjes naaiden en leerden koken een volledige maal tijd werd uitgestald en hoe de oudste jongens en meisjes timmerden en boet seerden. Maskers, boekenrekjes, tafel- matjes, cn kettingen bevonden zich onder het tentoongestelde werk. „De kinderen werken hier graag" vertelde de heer Wi jn berger. „Er zijn er zelfs, die als kleuters kwamen en nu al een jaar of veertien, vijftien zijn. Dat is een groot voordeel, want dan krijg je steeds meer contact met ze. Behalve dat dc kinderen hier ko men timmeren, tekenen of boetseren ge ven wij ook filmavonden cn lezingen. Te vens is er altijd gelegenheid voor ze om te 'romen dammen, schaken of wat be treft. de oudere jongens te komen bil jarten. Door al deze bijeenkomsten hopen we de band tussen de jongere en oudere mensen te verstevigen en de kinderen wat nader tot elkaar te brengen". Bijna al de werkstukjes, die de kinderen in hét clubhuis vervaardigen zijn gemaakt van afvalstoffen, die ze gratis mogen ge bruiken. Zo was er een rok. die gemaakt was uit 32 aan elkaar genaaide stroken; kettingen van kleine stukjes plastic- en ta felmatjes van afgebrande lucifers. Na tuurlijk waren lang niet alle werkstukjes tentoongesteld. De heer Wijnberger maak te een keuze, een zeer geslaagde naar on ze mening, want uit deze kleine expositie bleek duidelijk hoeveel prettige uren vele Haarlemse kinderen in het clubhuis „Naast d'Appelaar" doorbrachten. De Amsterdamse kunsthandelaar, die olgens de Deense justitie de hoofdfiguur is geweest in een zwêndelaffaire met oude schilderijen, bevindt zich sedert donder dag weer in voorlopige hechtenis In fe bruari werd hij gearresteerd doch korte tijd later door de rechtbank in Amster dam tegen een borgsom van tienduizend gulden voorlopig in vrijheid gesteld. De -unsthandelaar zou, naar verluidt, de 'aarbij gestelde voorwaarden, dat hij ge wonde het gerechtelijk vooronderzoek -cn contact met getuigen in deze zaak v-ht opnemen, hebben overtreden. In de zomer van 1958 zou de verdachte zamen met de Duitse kunsthandelaar ugust Kunstier uit Dusseldorp, aan een 'eense fabrikant in Aalborg vierendertig 3e eeuwse schilderijen voor ongeveer an- 'arhalve ton hebben verkocht terwijl zij -iaar hoogstens vijfduizend gulden waard ouden zijn. Kunstier werd in Denemar ken gearresteerd en berecht. in de Vleeshal, een modeshow gehouden, die deze keer onder auspiciën van Haar lems Bloei zal worden georganiseerd door zes tot acht Haarlemse confectiebedrijven. Op 13 en 14 augustus volgt een herhaling van de show voor de personeelsleden van de Haarlemse confectiebedrijven. Ten slotte bereidt Haarlems Bloei nog fees telijkheden voor op de dag (in augustus) dat het nieuwe verkeershuis op het Sta tionsplein zal worden geopend. De datum hiervoor is niet bekend, aangezien het nog niet zeker is. wanneer bet. nieu we „hoofdkwartier" van de Haarlemse V.V.V. zal worden opgeleverd. Nederlandse I'andbouwweek Ir. -T. A. Emmens, voorzitter van het Ko ninklijk Genootschap voor Landbouwwe tenschap, heeft dinsdag in Wageningen de 24st.e Nederlandse landbouwweek ge opend met. een rede, waarin hij onder meer de vraag stelde of Nederland met zijn landbouwpolitiek wel de juiste weg bewandelt. Ook vroeg ir. Emmens zich. af of een verlaging van de garantieprijs en de subsidies niet zou bijdragen tot een dieper besef bij de landbouwer, dat de kostprijzen van de landbouw naar bene den moeten. Daardoor zal de drang tot mechaniseren bij daarvoor geschikte be drijven of geschikt te maken bedrijven toe nemen en daardoor zal het meerjarenplan van de centrale cultuurtechnische com missie door de landbouwer gemakkelij ker worden aanvaard. Regeringsbemoeiing in de landbouw kost de Nederlandse belastingbetalers en consumenten enorme bedragen, aldus de heer Emmens. Ook in andere landen wordt de landbouw gesteund. In de Ver enigde Staten is men opgescherpt met astronomische voorraden gesubsidieerde landbouwprodukten. Frankrijk en Duits land hebben zich met hun landbouwpoli tiek volkomen van de wereldlandbouw ge ïsoleerd. Door het verschil in landbouwpolitiek der deelnemende landen komt de E.E.G moeilijk tol stand. In Nederland worden de garanties gehecht aan het niveau van de inheemse kostprijzen, hetgeen het gro te gevaar inhoudt dat de produktieorn- vang. de sewassenkeus enz. los raken van de ontwikkeling van de wereldmarkt. In dien men aanneemt, dat d° Éuromarkt een feit zal worden, dan is het garantie systeem. gebaseerd on binnenlandse kost prijzen. niet te handhaven. Ir. Emmens vestigde Hn aandacht on d" Deense landbouwpolitiek, die is gericht or een zo hoog moeeliik agrarisch inkomen uit een ontimaal gebruik van het agrari sche prodnktievermognn. Niettemin ont houdt de Deense overheid zieh sedert 1950 ■•■an directe maatre*ïe1on Do Deense lanH- houwnolitjek richt 7.ich als vpnnuds on 1e- "ensvatbaré hedriiven. gonrl af«ernnd en eigendom van de hoer. maar kent geen "aantiep.nlitielf et stjbc'die+neslage>n on r\v: iTenvorm'nei. vventoole subsidies voor rle landbouw l-a.— e,-, ,,j| ow nnol van de eaoreanisecrde landbouw zelf. Drie sprekers bobben h°t woord gevoerd over de factor arbeid in de landbouw, ge zien uit de gezichtsboaqm van de industrie, de landarbeider cn de landbouw. Op het circuit van Zandvoort houden het Amsterdamse „Olympia" en „De Kampioen" uit Haarlem morgenavond (donderdag 4 juni) hun traditionele club- ontmoeting om de „Olympia-bekcr". Tal van bekende renners zullen aan dit tref fen deelnemen. Van de Haarlemse club zijn dal onder meer de semi-profs Tonny Peters en Piet Steenvoorden, de amateurs Aad Straver indien hij vin zijn zondag door een val partij opgeiopen blessures hersteld is Coen Visser, Cees Piers, Loek Vaars, Theo Mathot. Andre Reekers, Eddv Riet- hoff en de nieuwelingen Peters, Sminia, Blommaert, Bouma. Van Tintelen. Fennis, Bogaard. Jansen en Hendriks. En „Olympia", dat nog eenmaal deze ontmoeting moet winnen om de beker de finitief te veroveren, komt met de be roepsrenners Harry Moolenijzer (win naar in '57), Frits Rabe en Gerry Spaans, de amateurs Frits Balvert (Oranje-trui drager en ritwinnaar in de „Toer door Nederland"), Henny Marinus, Wim Kle- bach, Leen Hartman (winnaar van het Lis- ser Oranjecriterium), Jan Koolhof. Rein de Jong (winnaar in '58) en de succesvol le nieuwelingen Van der Velde. Van Zwol en Schuuring. Indien zij voor donderdag geen con- contract voor en wedstrijd in België kun nen krijgen, zullen ook de bekende Am sterdamse professionals Peter Post en Joop Captein in Zandvoort aan de start verschijnen. Deze start is om halfzeven en de af te leggen afstand bedraagt on geveer 65 kilometer. Waardering. De Nederlandse consul in Innsbruck heeft Nederlandse onderschei dingen uitgereikt aan drie Tirolse gendar merie-officieren. Hiermee wordt waar dering betuigd voor de wijze, waarop zij steeds weer zorg dragen voor de bescher ming van de leden van het Koninklijk Huis tijdens hun vakanties in Tirol. Twee schoten. De heer Adriaan de Zeeuw, de Nederlandse bedrijfsleider van een Oostenrijkse textielfabriek. heeft maandagnacht een inbreker neergeschoten. Hij betrapte 's nachts een inbreker in zijn woning en toen deze trachtte te vluchten zond hij hem twee schoten achterna. AMSTERDAM Bij een kalme affaire waren de interna tionale waarden een weinig in reactie. De brandwillige stemming van de vorige dag voor AKU, Unilever, Deli enzovoorts bracht het ANP-CBS-algemeen beursin- dexcijfer (basis 1953 100) op 307. Dit is een hoogterecord. Het hoogste indexcij fer over 1958 was 246. De beurs acht het zeer nuttig dat de koersen gisteren een kleine technische terugslag te zien gaven. Een en ander als gevolg van gebrek aan kooporders. Ook de verkoopopdrachten waren beperkt, zodat er al met al eerder gesproken kon worden van een consolida tie. Het buitenland wilde blijkbaar even tot rust komen en liet verstek gaan. Het publiek hield zich merendeels afzijdig en de beroepshandel geloofde het wel. Unile ver werd ongeveer op 609 verhandeld te gen als vorige slotprijs 615. Philips ging in andere handen over op 673, tegen de vorige dag als slotprijs 679. AKU bleef op 374 ongeveer vier punten beneden de laatste prijzen an maandag. Deze koers correcties waren dus gering in verhouding tot de grote koerswinsten van de vorige dag. Kon. Olie noteerde rond de 166 gul den en was een halve gulden lager en evenzoveel onder pariteit New York. KLM was kalm en weinig veranderd. In de scheepvaartsector was het een stuk rus tiger. De prijzen waren er dan ook naar en de koersverschillen, vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag, waren hoe genaamd van geen betekenis. Claims Van Nievelt werden een paar dubbeltjes lager geadviseerd. Van de cultures kon Deli niet alleen de gehele forse koerswinst van de vorige dag behouden maar ging hier zelfs nog bovenuit. De certificaten stegen van f 177.50 tot I 180 en sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. De vorige slot- koers bedroeg voor Deli f 178. HVA ont moette grote belangstelling en liep op van 153 Va tot 155. Dc kooporders werden in be dwang gehouden door de verkooporders zodat de koers fluctuaties in dit fonds niet groot waren. De vorige slotprijs was 154'/» Amsterdam Rubber trok ook aardige be langstelling en was een puntje hoger. Staatsfondsen waren door elkaar gemak kelijk. Claims Dekkers werden voor het eel'st op 250 per claim per -aandeel van I 1000 geadviseerd. Deze prijs viel zeker niet tegen. Prolongatie 3 percent. (ANP). Afkortingen. In de zomerzitting van de Gelderse staten in Arnhem is naar aan leiding van het voorstel een bijdrage in de kosten van de „NATO-Taptoe 1959" gedis cussieerd over de vraag of hier de afkor ting „N.A.T.O." of „N.A.V.O." op zijn plaats is. Mr. S. Willinge Gratama. de fractie voorzitter van de V.V.D., vond, dat er paal en perk gesteld dient te worden aan de ge woonte. buitenlandse afkortingen, in dit geval „N.A.T.O." te gebruiken en dat er tegen gewaakt dient te worden, dat het eigene in het gedrang komt. NEW YORK De aandelenmarkt werd geconfronteerd met de grootste daling sedert 7 mei, bij stevig toegenomen omzet. Verkopen brach ten de recente leiders onder de goudgeran de waarden 1 tot 4 dollar omlaag. Beschei den steun ontwikkelde zich laatbeurs en sommige fondsen beleefden weer enig her stel van de laagste dagwaarden. Enkele fondsen sloten ietwat hoger. Olies besnoei den hun verliezen tamelijk goed en dat was ook met staalwaarden het geval. Spo ren schaafden enkele van hun grootste verliezen af Tn de groen der elektronica liep Zenith het verlies van vijf dollar bijna ten volle in Pfizer sloot met een kleine netto winst. American Motors vast. Chrys ler verloor ruim een dollar en General Motors een fractie. De sector der elek trische gebruiksvoorwerpen reduceerden verliezen die tot ruim 3 dollar bedroegen. Gemiddeld kwam de feitelijke teruggang bij de laagste dagwaarden neei op onge veer 50 dollarcent ner aandeel en de markt zakte in haar geheel ongeveer 3 miljard dollar, gerekend naar alle genoteerde fondsen. De omzet was 3.120.000 aandelen. Tn totaal werden 1.243 fondsen verhandeld, waarvan 277 hoger en 733 lager sloten. Hef industriegemiddelde kwam van 643.51 on 637.45: dat voor spoorwegen van 166.62 op 165.34 en dat voor openbare nutsbe drijven van 89.25 op 88.67 (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui .•)-3i/ï«/o Nederl. '47 92»/i# 92 «Vi, 3"/» Nedl. 1962'64 98V£ 9814 Woningbouw 6"'ii 111K Pr. A'dam '56 I. 82 V» Pr. A'dam '56 II 95% Pr. A'dam '56 III 9554 Pr. R'dam '52 I 9254 Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 98 A.K.U 375'/i 367 Calvé Delft 597 595 Van Gelder Zonen 248 248 K. N. Hoogovens. 540 540 Nederl. Ford 340 330 N. Kabelfabriek 415 410 gew.Philips Gloeil. 674 665 Pref.PhilipsGloeil. 262'/'» Unilever 610 602 Wilton Fy en oord. 214 21' Werf Gusto 15214 152 V2 Dordtsche Petrol. 737/4 734 Kon. Petroleum.. 165.50 Billiton 273 270 A'dam Rubber 93'/j 93 K.L.M Holl. Amer. Lijn. 16514 164/4 K.N.S.M 15454 155 N. Scheepv. Unie 141 142'/? v. Nievelt Goudr. 128 128 Phs. v. Ommeren 246 248 H.V.A 155 156 Delimaatschappij 179 Amsterd. Bank.. 295 295 Nat. Handelsbank 154 154 Ned. Handel Mij 229 54 Rotterd. Bank 270 270 Twentsche Bank. 246 Anaconda Copper 659/i8 6544 Bethlehem Steel. 51% 51% U.S. Steel 95 94l/f General Motors.. 51 50 Shell Union 85 84 27'Vig 27% WASHINGTON (AFP/Reuter) De raad van de Organisatie van Amerikaan se Staten zal vandaag, op verzoek van Nicaragua, een speciale bijeenkomst hou den om de „inval" in zijn gebied te be spreken. Nicaragua wil een beroep doen op het interamerikaanse verdrag voor wederzijdse bijstand. Volgens de leider van de opstandelin gen, dr. Lacayo Farfan, die in Costa Rica verblijft, nemen thans meer dan vier honderd man actief aan de opstand in Nicaragua deel. De regering van Hondu ras heeft de grens met Nicaragua gesloten om haar neutraliteit in het conflict te kunnen bewaren. Het schijnt dat de opstandelingen, die in onherbergzaam gebied zijn geland, een treffen met de regeringsstrijdkrach ten die verre in de meerderheid zijn, wil len vermijden en rekenen op aansluiting van tegenstanders van Somoza, ook on der de strijdkrachten. In Costa Rica wo nen zestigduizend vluchtelingen uit Nica ragua en in verscheidene Middenameri- kaanse staten ongeveer vijftienduizend. De vorige maand trad de Organisatie van Amerikaanse Staten met succes als be middelaar op in de opstand tegen de Pa namese regering. Volgens de New York Times komen de huidige moeilijkheden in Nicaragua ge heel onverwacht. President Somoza, al dus het blad, wordt geacht een waarach tige poging te doen om zijn land tot een democratische staat te maken. De econo mische toestand is echter slechter gewor den. Het blad verwacht niet dat de op stand succes zal hebben zolang de natio nale garde de president trouw blijft. TOKIO (UPI) De Japanse conserva tieve, pro-westerse, regering heeft de leiding boven de door de arbeiders ge steunde socialistische partij, naar uit de voorlopige uitslagen van de verkiezingen van dinsdag voor 127 zetels in het Huis van Raadgevers (Eerste Kamer) blijkt. Die resultaten laten een herhaling zien van de zege, die de conservatieven ten koste van de linkse oppositie behaalden, hij dezelfde soort verkiezingen van zes jaren geleden. Volgens niet-officiële berekeningen heb ber: de regerende liberale democraten 52 zetels veroverd tegen de socialisten 21, de Ryokoefoekai (een conservatieve partij) 4 en de onafhankelijken 5. De communis ten hebben geen enkele zetel veroverd. Zowel de liberale democraten als de socialisten hebben winst geboekt ten koste van de kleine Ryokoefoekai-partij en van de onafhankelijken, waardoor een duide lijke stroming merkbaar is naar een twee partijenstelsel in Japan. HONGKONG (Reuter) De premier van het communistische Noord-Vietnam, Phan Van Dons. hoeft de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittan- nië en de Sovjet-Unie mededeling ge daan van „hevige gevechten" in Noord- Laos, in de nabijheid van de grens met Noord-Vietnam. De strijd gaat tussen het leger van Laos en strijdkrachten van de communistischgezinde Pathet Lao. Phan Van Dong wil hiernieuwde activiteit van de internationale commissie voor Laos. ten einde de vrede in het gebied te her stellen. Hij is van oordeel dat de rege ring van Laos de akkoorden van Genève aangaande Laos heeft geschonden. Premier Nehroe van Tndia heeft de Brit se en Russische ministers van Buiten landse Zaken in Genève vorige week al brieven doen overhandigen over de toe stand in Laos. Groot-Brittannië en Rusland waren me de-voorzitters op de conferentie van Ge nève in 1954 waarbij een einde kwam aan de strijd in Vietnam, Cambodja en Laos Op deze conferentie werden internationa le commissies in het leven geroepen die moesten toezien op de wapenstilstand in de drie staten. India is voorzitter van de ze commissie. Enkele maanden geleden ging de commissie voor onbepaalde tijd uiteen. Communistisch China heeft er kort geleden op aangedrongen dat de commis sie opnieuw bijeen zal komen omdat de be palingen van de wapenstilstdndsovereen- komst niet in acht zouden worden geno men. Te Genève is de Calvijn-herdenking feestelijk begonnen. Het is dit jaar 450 jaar geleden dat de hervormer werd ge- horen en 400 jaar geleden dat hij zijn aca demie te Genève stichtte en zijn stan daardwerk de Institutie voor het eerste liet verschijnen. Maandag is het audito rium, waar Calvijn colleges in de godge leerdheid gaf, heropend. Het gebouw is gerestaureerd met gelden die door Calvi nistische kerken van overal ter wereld zijn bijeengebracht. Zondag was hef „Jubilee Calvinien" het hoofdthema van de preek in alle protes tantse kerken te Genève. In de St. Pierre, de kerk van Calvijn. vlak bij het audito rium. waren buitenlandse gasten uit 21 landen waar kerken van calvinistische oorsprong zijn. aanwezig. Na afloop van de dienst begaven de kerkgangers zich naar het monument der Reformatie, bij de oude stadswallen, waar ds. Alfred Wer ner, voorzitter van de raad van predikan ten te Genève, "en herdenkingsrede hield. Daarna volgde het Tentoonstellingspa leis een broodmaaltijd voor vijfduizend gasten, waaraan behalve gegeten, ook ge sproken, gezongen en gespeeld werd. In een afzonderlijke zaal werd de film Soli Deo Gloria van de Franse cineast Robert Roger Leenhardt, die deze week in ver scheidene landen in première gaat, voor het eerst vertoond. Deze documentaire geeft in een half uur een overzicht van Calvijn's leven en werken. In de stad werd voor de jeugd een wedstrijd gehouden om haar Calvijn-kennis te toetsen. Zondag avond werd bij het monument der refor matie „Son et Lumière" opgevoerd. BRUSSEL (ANP) De commissie van de Europese Economische Gemeenschap vragen van de vice-president van het ke vragen van de vice-president van het Europese parlement, de heer Kalbitzer, opnieuw haar „onverminderd vertrou wen" uitgesproken in haar voorzitter, professor Walter Hallstein. De heer Kal bitzer had gevraagd of het de commissie bekend is, a) dat de heer Hallstein bij het begin van het proces voor de rechtbank te Bonn heeft gezegd, dat hij geen prijs stelt op een weinig zeggende vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, maar op vrijspraak wegens bewezen onschuld? b) dat hij werd vrijgesproken wegens gebrek aan volledig bewijs en dat vol gens de motivering van het vonnis een grote verdenking blijft bestaan? Voorts werd gevraagd, of de Commissie op de hoogte was van deze feiten, toen zij de heer Hallstein gelukwenste en haar vertrouwen in hem uitsprak en of de Com missie een exemplaar van het gemoti veerde vonnis had opgevraagd en alle le den van de Commissie hiervan kennis had den kunnen nemen. Het antwoord van de Commissie luidt: „De Commissie, kennis genomen hebben de van alle gegevens, die zij van essen tieel belang achtte, heeft haar voorzitter, professor Walter Hallstein, met zijn vrij spraak gelukgewenst en haar onvermin derd vertrouwen in hem uitgesproken". De Westduitse minister van Verkeer, dr. ir. Hans Christoph Seebohm. heeft in Keulen een internationale veilig Verkeer- tentoonstelling geopend. Aan de twee daagse expositie nemen België. Duitsland, Frankrijk. Groot-Brittannië en Neder land deel. Zij exposeren propaganda- affiches en folders, statistieken van ver keersongevallen, test-apparaten, ver keersborden, veilig verkeersauto's en an der materiaal. De inzending van het Nederlands Ver bond voor Veilig Verkeer omvat drie luid sprekerwagens, een bromfietstestappa- raat, maquettes vcor verkeersonderwijs anti-alcoholaffiches en -brochures en een installatie voor reactietesten. In zijn ope ningsrede herinnert minister Seebohm eraan dat in 17 Europes elanden in 1955 bij verkeersongelukken 42.000 doden vie len en meer dan 1.150.000 mensen werden gewond. Uitwisseling van ervaringen en het hou den van besprekingen hebben er reeds toe geleid, dat er in Westeuropese lan den ieder jaar twee veiligverkeersdagen worden gehouden. NEW YORK (Reuter) Het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek Magazine' schrijft over het bezoek van de Russische premier aan Albanië: „Het overhaaste be zoek van Kroesjtsjev aan Albanië weer spiegelt de Russische vrees dat de weste Hike mogendheden bereid zijn druk op Albanië uit te oefenen uit vergelding voor een nieuwe blokkade van Berlijn. Dit was de strekking van de rapporten van de Franse inlichtingendienst. Frankrijk is de enige westelijke mogendheid die een di plomatieke missie in Albanië heeft". „Als Kroesjtsjev zou pogen West-Berlijn af te sluiten zijn de geallieerden bereid de Straat van Otranto (tussen Italië en Al banië) te sluiten. De Russen zouden dan gedwongen zijn Albanië los te laten of een luchtbrug te organiseren in veel moei lijker omstandigheden dan bij een blok kade van West-Berlijn. Alle lutchtvaart- wegen van de door de Russen beheerste gebieden naar Albanië gaan over Turks, Grieks of Joegoslavisch gebied. President Tito heeft privé te kennen ge geven dat hij zich gaarne zou aansluiten bij stappen van de westelijke bondgenoten tegen Albanië", aldus „Newsweek". WARSCHAU (AFP) Premier Kroesjt sjev zal op 22 juli ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag der Poolse volksre publiek naar Polen reizen. Dinsdagavond is voor de tweede keer in Haarlem de jaarlijkse Avondvierdaagse van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding begonnen. Driehonderdzestig wandelaars dat is honderd meer dan vorig jaar startten bij gebouw „Domi" in Overveen voor een parcours dat door Bloemendaal voerde. De volwassenen tippelden zeventien kilo meter, de jongeren tien. Vanavond wandelt de jeugd door Aer- denhout en de ouderen gaan over de Zee weg naar Zandvoort. Alle vier avonden vertrekken de wandelaars van „Domi". De Avondvierdaagse in Haarlem is ge organiseerd door de Politiesportvereni- ging en de Haarlemse wandelsportvereni ging „Jan Pastoors" en wordt gehouden onder auspiciën van de genoemde bond. Aalsdijk, 2 v. Colombo n. Djibouti. Alioth. 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alphard, 2 v. Breinen n. Hamburg. Amsteldijk 2 v. Aotterdam n. Antwerpen. Ampenan, 3 te Port Sudan. Andijk, pass. 3 Scillys n. Le Havre. Arnedijk. 3 v. Antwerpen n. Port Everglades. Aagtekerk, 2 te East-London, 3 te Durban. Aerdijk. 2 v. New York n. Tripoli. Abida. 3 te Curacao. Aegis, 3 te Willemstad. Annenkerk, 2 90 m. z. Djeddah n. Suez. Almkerk. 2 55 m. z.z.o. Barcelona n. Duinkerken. Arkeldijk. 2 v. Penang n. Port Swettenham. Alkaid, 2 355 m. n.n.o. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelkroon, 2 1050 m. z.o. Mombasa n. Mombasa. Asmidiske, 2 615 m. z.w. Scillys n. Rotterdam. Alca, 2 v. Bollsta n. Ceuta. Alcor, 2 300 m. z.z.w. Las Palmas n. Las Palmas. Aldabi. pass. 2 Vitoria n. Salvador. Algenib, 2 180 m. z.z.o. Salvador n. Rosario. Alliena, 2 v. Santos n. Buenos Aires. Alkes. 2 140 m. z. Recife n. Rio de Janeiro. Alphard. 3 te Hamburg verwacht v. Bremen. Arendsdijk, 3 te Rotterdam. Aigos. 3 te Amsterdam. Artemis. 2 te New York verwacht. Appingedijk, 2 220 m. n.w. Sombrero n. N. York Asteiope, 5 te Rotterdam verwacht. Abbekerk, 2 dw. Bone n. Port Said. Batjan. 2 v. Bangkpk n. Tandjong Priok. Faarn, 2 te Curacao. Bloemfontein, 2 240 m. o.z.o. Messina n. Pt. Said. Borneo. 2 190 m. z.w. Ouessant n. Liverpool. Breda, 2 v. Bremen n. Hamburg. Bussum, 2 65 m. n.n.w. Perim n. Rotterdam. Batu, 2 310 m. n.w. Madeira n. Halifax. Bennekom, 2 1200 m. z.w. Azoren n. Emden. Caltex Gorinchem, 2 vc. Nornesundby n. Kopenh Caltex Pernis, 3 te Suez. Cirrus (weerschip), 8 v. Atl. Oc. te R'dam verw Caltex Delfzijl, 2 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Camerounkust, 2 v. Amsterdam n. Antwerpen. Caltex Delft, 3 v. Bahrein n. Abadan. Carrillo, 3 v. Armuelles n. Cristobal. Cities Service Valley Forge. 3 te Mena Al Ahm Call. Arnhem, 2 170 m. w. Kp. Malapan n. Sidon Caltex Eindhoven, 343 m. o. Malta n. Portland. Calt. Leiden. 2 180 m. z.w. Cocos eil. n. Colombo. Call. Rotterd.. 2 100 m. n.o. P. Sudan n. Rastanura Casamance, 2 60 m. n.n.o. L. Palmas n. Bordeaux. Cinulia, 2 30 m. w.z.w. Hoek v. Holl. n. Stanlow. Cradle of Lib.. 2 650 m. w.n.w. Pt. Said n. P. Said. Caltex Utrecht. 2 300 m. n.w. Bombay n. Bahrein. Camerounkust, 3 le Antwerpen verwacht Clavella. 2 60 n.n.w. Bergen n. Bodo. Charis. 2 te Mobile verwacht. Cinulia, 2 v. Rotterdam n. Stanlow. Crania, 7 te Mena Al Ahmad) evrwacht. Cistula 4 te Balikpapan verwacht. Castor. 1 te Grangemouth n. Hamburg. Doris. 2 te La Guaira. Drente, 2 v. Dubai n. Bahrein. Dordrecht, 2 v. Rotterdam n. Sandefjord. De Eerens, 2 v. Doka n. Ummsaid. Dongedijk, 2 v. Londen n. Bermuda. Diemerdijk, 2 720 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Dorestad, 2 40 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Geelong. Doris, 2 te La Guaira verwacht. Delft. 2 le Puerto Cabello v. Guanta. Eemdijk, pass. 2 Miami n. Le Havre. Eos, 2 85 m. z.w. Oporto n. Rotterdam. Eemland, 2 110 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Eenhoorn. 3 te Bourgas. Ena, 2 v. Fortaleza n. Belem. Triesland SSM, 2 v. Amsterdam n. Setubal. Er.a, 2 Fortaleza n. Belem. Friesland, 2 v. East-London n. Durban. Fravizo, 2 v. Tenerife n. Las Palmas. Giessenkerk, 3 te Penang. Groote Beer, 2 v. Montreal n. Rotterdam. Gabonkust. pass. 2 Las Palmas n. Le Havre. Groote Kerk, 2 v. Hongkong n. Kobe. Giessenkerk, 3 te Penang verwacht v. Djibouti. Gordias, 1 v. San Thomas n. San Juan. Gloria Maris, 6 te Colombo verwacht Hoogkerk, 3 te Tanger. Hermes. 3 te Bremen. Houtman, 3 te Mombasa. Hathór, 2 110 m. z.w. Beyrouth n. Beyrouth Helena, 2 240 m. n.w. Landsend n. San Juan. Hilversum, pass. 2 Landsend n. Amsterdam. Haarlem, 2 390 m. z.o. Kp. Race n. Europa. Heelsum. 2 360 m. n.o. Flores n. Rermuda. Hera, 2 050 m. n.o. Barbados n. Bremen. Hersilia, 1 te Georgetown n. Nickerie. Hoogkerk. 2 225 m. z.w. Marseilel n. Tanger. Ivoorkust, pass. 2 Dakar n. Antwerpen. Iberia, pass. 2 Narvik n. Archangel. Jagersfontein, 2 v. Las Palmas n. Kaapstad. Jsva, 2 te Basrah. Jos. Frering, 2 150 m. z.z.w. Kp. Finist. n. I.Tmuid. Japara KRL, 2 230 m. o. Dondrahead n. Belawan. Johannes Frans, 2 75 m. z. Halifax n. Ph.delphia. Jacob Verolme. 2 203 m. n.n.w. Lima n. Ph.delph. Johan van Oldenbarnevelt, 2 v. Cristobal naar Port Everglades. Jason, 1 150 m. n.o. Turks eil. n. La Guaira. Kelzerswaard, 2 ten anker Liverpool. Kosicia, pass. 2 Barbados n. Landsend. Kamperdijk, 3 te New York. Koningswaard, 2 210 m. w. Colombo n. Aden. Kopionella, 2 480 m. w. Lissabon n. Rotterdam. Korenia, 2 130 m. n.n.w. Perim n. Mena. Kylix, 2 60 m. z.o. Brothers n. Fao. Kinderdijk. 2 300 m. z.w. Landsend n. Antwerpen. Kabylia, 2 510 m. z.w. Madeira n. Curagao. Kreeft. 2 700 m. n.o. Kp. Race n. Wabana. Kerkedijk, 4 te New York verwacht v. Norfolk. Korovina, 2 te Bachaquero. Kalydon, 2 v. Kalmar n. Pernis. Kelletia, 2 te Abadan. Kopionella, 6 bij Hoek van Holland verwacht. Laarderkerk, 3 te Genua. Lelykerk, 2 te Roterdam. Laurcnskerk, 3 v. Bahrein n. Bushire. Leiderkerk, 2 te Hamburg. Lindekerk, 2 50 m. n.o. Oran n. Port Said. Leersum, 2 200 m. o. Diego Garcia n. Aden. Lekkerkerk, 2 75 m. n.n.w. Lissabon n. Le Havre. Leuvekerk. 2 48 m. o. Malta n. Port Said. Lissekerk, 2 200 m. n. Kp. Guardafui n. Duba. Larcnberg, 2 te Bordeaux v. Amsterdam. Merseylloyd, 3 te Sandakan. Munttoren, pass. 2 Malta n. Landsend. Maashaven, pass. 3 dover n. Antwerpen. Meerdrecht, pass. 3 Startpoint n. Rotterdam. Maureen. 2 v. Hamburg n. Key West. Medon, 2 te Bremen verwacht. Merwede, 2 160 m. z.z.w. Finisterre n. Rotterdam. Montferland, 2 176 m. w.n.w. Lissab. n. Rio de Jan. Maashaven, 2 60 m. o.n.o. Casquets n. Antwerpen. Meerdrecht, 2 210 m. z.w. Scillys n. Rotterdam. Memnon. 2 400 m. o. Bermuda n. Rotterdam. Musillovd, 2 v. Genua n. Le Havre. Merak N, 2 80 m. z. Ilheus n. Ilheus. Mylady, 2 120 m. z. Kp. Threepoints n. Tabou. Maaskerk, 2 110 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Mentor. 1 540 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Modjokerto, 2 100 m. z. Djeddah n. Djeddah. Misslssippllloyd, 2 330 m. z. Calcutta n. Chalna. Naess Lion, 2 50 m. z. Suez n. Rastanura. Naess Commander, 2 504 m. z.o. Suez n. Mena. Naess Tiger, pass. 2 Little Quoinsland n- Abadan. Nykerk, 4 te Brisbane v. Sydney. Noordwijk, pass. 2 Las Palmas n. Monrovia. Nestor, 2 v. Maracaibo n. Punta Cardon? Oberon, pass.. 2 Finisterre n. Lissabon. Osiris, 3 te Amsterdam. Oranje Nassau. 1 v. Plo. Limon n. Kingston. Ommenkerk, 2 200 m. z.o. Minicoy n. Aden. Polyphemus, 2 te Balboa. Frins Willem George Frederik, 2 te Hamburg. Pieter S, 2 v. Rotterdam n. Wismar. Provenierssingel. 3 te Stettin. Parkhaven, 2 v. Santos n. Montevideo. P G. Thulin, 3 v. Panamakanaal n. Coquimbo. Froventerssingel, 2 te Fehmarnbelt n. Stettin. Poseidon. 2 480 m. n.o. Guadeloupe n. Curagao. Pr. Willem IV, 2 280 m. n.w. Kp. Race n. Londen. Peperkust, 2 v. Freetown n. Monrovia. Prins Johan Willem Friso, 2 v. Lissabon n. Genua. Prins Willem van Oranje. 2 158 m. n.o. Kp. Race naar Plymouth. Pr. Fred. Willem. 2 op Thames verw. n. Londen. Prinh Willem II, 2 te Montreal verwacht v. Cork. Prins Willem III. 2 te Rotterdam. Fhiline, 2 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar. Purmerend, 2 v. Lagos n. Port Harcourt. Ridderkerk, 2 te Nacala. Rotti, 2 110 m. o. Bahrein n. Bombay. Reza Shah The Great. 2 60 m. n.w. Perim n. Suez. Rondo. 2 110 m. z.w. Kreta n. Lissabon. Roebiah. pass. 2 Kreta n. Genua. Roepat. 2 660 m. n. St. Helena n. Kaapstad. Rijnkerk, 2 t.e Antwerpen v. Duinkerken Sarperinn. 3 te Funchal (Madeira). Statensingel, 2 v. Sorel n. Polen. Sunetta. pass. 2 Straat Ormoesz n. Abadan. Soestdijk. 2 te Rotterdam. Scheldelloyd. pass. 3 Gibraltar n. Port Said. Schelpwijk, 2 v. Kaapstad n. Curagao. Sliedrecht, 3 v. Wismar n. Novorossisk. Solon, 2 v. Las Piedras n. Grenada. Scheldelloyd. pass. 2 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Schiedijk. pass. 2 Wight n. New York. Stad Gouda, 1 565 m. z.z.w. L. Palm. n. IJmuiden. Stad Schiedam, 2 120 m. z.z.w. Stavanger n. Gent. Steven. 2 56 m. n.n.w. St.. Vincent n. Limasol. Samarinda. 2 320 m. o. Natal n. Kaapstad. Sibajak, 2 28 m. o. Algiers n. Cowes. Stanvac Lirik, 2 v. Tandjong Uban n. Saigon. Stanvac Malacca, 2 200 m. o. Singap. n. Bangkok. Stanv. Talangakar, 2 v. Sungeigerong n. Buatan. Schelpwijk. 2 v. Kaapstad n. Curagao. Statue of Lib., 2 30 m. n.o. Kuria Muria n. Mena- Senegalkust, 2 v. Freetown n. Dakar. Straat Madura. 2 te Adelaide verwacht. Schouten, 2 1180 m. z.o. Kp. St. Mary n. Beira. Statendam, 2 370 m. z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Straat Johore, 2 290 m. z.o. Cairns n. Brisbane. Scherpendrecht. 2 150 m. w. Ras Fartak n. Fao. Stad Leiden, 2 100 m. w.n.w. Port. Said n. Ceuta. Tamara, 2 v. Isle of Grain n. St. Petersburg. Tnkhaven 2. 2 v. Sungeigerong n. P. Swettenham. Teucer, 3 te Singapore. Tjisadane, 2 v. Port Louis n. Singapore. Tero. 2 te Rotterdam. Tiba, 2 v. Rotterdam n. Bremen/Hamburg Towa. 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tabian, 2 te Aden. Theobaldius, 2 v. Maracaibo n Curagao. Tjibodas, 5 te Shanghai. Tibia, 2 300 m. n.o. Trinidad n. Engeland. Triton, 3 te Maracaibo verwacht v. New Orleans. Tweelingen, 2 85 m. o.n.o. Flores n. Pto. Ordaz. Tarakan, 2 te Norfolk v. New York. Tawali. 2 dw. Oporto n. Marseille. Utrecht, pass. 1 Socotra n. Singapore. Vivipara, pass. 2 Lissabon n. Mena. Van Neck. 2 300 m. z.w. Labuan n. Manilla. Van Linschoten, 2 v. Durban n. Penang. Van Cloon, 2 v. Suva n. Auckland. Van Heemskerk, 2 800 m. o.n.o. Diego Garcia n. Lorenco Marques. Van Noort, 2 200 m. n.o. K. Padaran n. Singapore. Westland. 3 te Buenos Aires. Woensdrecht. pass. 2 Finisterre n. Fao. Waal, 2 35 m. n.o. Dover n. Algiers. Westertoren, 2 165 m. z.o. Kreta n. Venetië. Witmarsum, 2 280 m. o.n.o. Bermuda n. Le Havre. Waterman. 3 te New York verw. v. Rotterdam. Wieldrecht. 2 100m. w.n.w. Pt. of Spain n. Manaus Waterland. 3 te Amsterdam. Willem Ruys. 2 120 m. w. Sabang n. Singapore. IJssel, 2 40 rr) n.o. Tunis n. Rotterdam. Zeeland, 2 te Mobile verwacht v. Charleston, Zonnekerk, 2 v. Kobe n Yokohama. Zuiderkerk, 2 1100 m. w.z.w. Fremantle (bestem.). KLEINE VAART Alcetas, 2 te Amsterdam n. Kopenhagen. Atlas. 2 15 m. w.z.w. Dungeness n Antwerpen. Elsa. 2 dw. Norderney n. Huil. Flevo. 1 v. Amsterdam n. Svendborg. inspecteur Mellema, 2 te Fehmara n. Londen. Joost. 31 v. Vasteras te Stocka. Kaap St. Vincent, 31 v. Capelle n. Norrkoping Midas. 1 v. Venetië n. Rijeka. Nero. 2 5 m. z.w. Finisterer n. Tanger. Pavo. 29 Kiel gepass. n. Karskaer. Tilly, 31 v. Huliksvall te Zaandam. J SLEEPVAAR1 Clyde. 28 v. Alexandrië n. Napels. Flbe. 1 v. Stavanger n. Rotterdam. Hector. 1 60 m. n.w. Bizerta n. Bremerhaven. Hudson. 29 v. Kaapstad n. Walvisbav. Loire, pass. 30 Gibraltar n. Rotterdam. Noordzee. 28 v. Kaapstad n. Beira. Oceana, pass. 1 Gibraltar v. Ravenna. Poolzee, 2 te Rotterdam. Schelde, 2 v. Rotterdam n. Noordzee. Titan, 1 60 m. n.w. Bizerta n. Bremerhaven. Tyne, 2 v. Rotterdam n. Lagos. Zeeland. 1 v. Providence te Colon verw. n Osa' a. Zwarte Zee. 29 v. Khorramshahr n. Aden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11