Alle politieke activiteit in Indonesië verboden HAM0L-WEER HEINKEL Vermiste radiumnaald in vuilnisbelt gevonden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vandaag! HET WEER Socialistische interpellatie in Brussel ging niet door Na onvoldoende meerderheid voor herstel van grondwet van 1945 J. J. VAN KOOTEN Een scheepje bij de haven strandt m MODERNE Richt uw lens Werkcongres Bespreking van lonen op 6 juni Sterke werkloosheidsdaling Zonnig In de krant van heden ejore you vuy'. polissen levert Sprenger, de beste polisbrenger. Deskundigen moesten 500 ton afval omwroeten op de werkende mens ONZE FOTOPRIJSVRAAG SLUIT OP 15 JUNI STUUR UW INZENDING TIJDIG IN! Het woord is aan 73e JAARGANG No 272 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 3 JUNI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 120 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (Reuter). De stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasution, heeft met ingang van woensdag 3 juni alle politieke activiteit in Indonesië verboden, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Nasution, die centraal mili. tair gezaghebber is, kondigde dit ver. bod dinsdag bij decreet af, nadat het voorstel van president Sukarno om terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, bij drie stemmin gen in het parlement niet de vereiste meerderheid van twee derden had be haald. Sukarno, die een wereldreis maakt, vertoeft op het ogenblik in Los Angeles. - Volgens Antara wordt onder politieke activiteit verstaan „alle actieve verplich tingen, die positieve vormen aannemen" en die „direct of indirect de koers van de Indonesische staat zouden kunnen beïn vloeden of bepalen". Onder het verbod vallen ondermeer alle bijeenkomsten, en vergaderingen, demonstraties, optochten, en het drukken en verspreiden van arti kelen en aanplakbiljetten. Overtreding van het verbod kan gestraft worden met zware boete of gevangenisstraf van twaalf maanden. In een toelichting op het verbod wordt verklaard, dat zolang de constitutionele besprekingen in het parlement gaande zijn „politieke activiteit mogelijk ongewenste gevolgen zou hebben voor de handhaving van orde en veiligheid, wegens het be staan van intimidatie en dreigementen". „Ideologische geschillen'" tussen de poli tieke organisaties zouden fanatisme en „andere verschijnselen" kunnen opwekken die op hun beurt een conflict zouden kun nen veroorzaken, aldus de toelichting vol gens Antara. President Sukarno heeft voor zijn ver trek uit Indonesië gevraagd om terugkeer toe de oude grondwet, die hem vrijwel dictatoriale macht geeft. (UPI) De bijeenkomst van het parle ment werd na de derde en beslissende Vorige week heeft de minister-presi dent bij het afleggen van de regerings verklaring in de Tweede Kamer een be spreking op korte termijn met het geor ganiseerde bedrijfsleven aangekondigd over de mogelijkheden om te komen tot een gedifferentieerde verbetering van Ionen en andere arbeidsvoorwaarden. De bespreking is thans vastgesteld op za terdag 6 juni. Zij zal worden gehouden op het ministerie van Economische Zaken in verband met de beperkte vergaderruim te van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De minister-president, prof. De Quay, is verhinderd deze bespreking bij te wo nen, daar hij die dag afscheid neemt als commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Brabant. De bespreking staat daarom onder leiding van de vice-minis ter-president, drs. Korthals. Van rege ringszijde nemen aan de bespreking deel: de ministers van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr. dr. Van Rooy, van Eco nomische Zaken drs. De Pous en van Fi nanciën, prof. Zijlstra. Onder meer zal ook de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. Berger, aanwe zig zijn. Uitgenodigd zijn vertegenwoordi gers van de centrale organisaties van werkgevers, werknemers, middenstand en boeren. Het aantal werkloze mannen is van eind april tot eind mei met 12.495 gedaald van 54.182 tot 41.687. Hiervan waren op sociale werkvoorzieningsobjecten werkzaam 14.191 (v.m. 14.239). Op aanvullende werken wa ren werkzaam 12.109 (v.m. 18.414), zodat de geregistreerde arbeidsreserve daalde van 72.596 tot 53.796. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4.612 tot 3.963. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen steeg van 26.760 tot 31.864 en voor vrouwen van 28.104 tot 30.600. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. stemming onmiddellijk voor onbepaalde tijd verdaagd. Het zal mogelijk na de terugkomst van Sukarno, in de tweede helft van juni, weer bijeenkomen. Men verwacht dat het staatshoofd de volksver tegenwoordiging zal ontbinden en dat de voorstellen bij decreet van kracht worden, of dat de regering het parlement nieuwe, gewijzigde voorstellen zal doen toekomen. Politiek vacuüm Door het decreet van de chefstaf van het leger Nasution waarbij alle politicKe activiteit wordt verboden is vrijwel een politiek vacuüm ontstaan. Nasution wil in eerste instantie voorkomen, dat fanatieke jonge islamieten ongeregeldheden veroor zaken en dat de communisten profijt trek ken uit de situatie. Uit verklaringen van woordvoerders der verschillende groepen zou men kunnen opmaken dat Sukarno's plan er niet kwam, omdat de regering weigerde de grondwet van 1945 die zou moeten worden her steld te laten amenderen. De wezen lijke oorzaak is echter, dat de regering weigerde tegemoet te komen aan het ver langen van de Masjumi en de Nahtadul Ulama naar groter macht in een toekom stige regering. De meeste waarnemers geloven dat de toestand rustig zal blijven tot president Sukarno terugkomt. In de tussentijd zal de regering zeker trachten tot een com promis te komen met de weerspannige islamieten. Niet iedereen is bijzonder ge lukkig met het optreden van premier Djuanda in de huidige situatie. Zijn be dekte dreigementen blijken thans tot ge volg te hebben gehad dat de islamitische oppositie een hechte eenheid vormt. HOLLYWOOD (UPI) President Su karno heeft dinsdag uiterlijk onbewogen door de politieke strijd in zijn land, ge dineerd met enige van de knapste jonge actrices van Hollywood. Over de moei lijkheden in Indonesië verklaarde een woordvoerder van de president ondertus sen het volgende: het doel van de voor stellen van de president was het aantal politieke partijen te verminderen, om een doeltreffender partijsysteem te verkrijgen. „Nadat we zijn teruggekeerd, is er nog altijd gelegenheid opnieuw te praten over de grondwet van 1945. Als er sprake van een kritieke situatie was, zou de president zijn thuis gebleven," aldus de woordvoer- Advertentie HOUTPLEIN 29 Het aquaduct bij Roelofarendsveen, waar de ringvaart van de Haar lemmermeerpolder over de nieuwe weg Rotterdam-Amsterdam loopt, zal wel dra, men hoopt over twee maanden, gereed zijn. Op de voorgrond de bak, waardoor de ringvaart van links naar rechts komt lopen. Daaronder wordt het verkeer geleid. der. De woordvoerder vestigde er de aan dacht op dat de vorige maal dat er poli tieke moeilijkheden waren, de president ook in het buitenland verkeerde. „We waren in Tokio toen de opstand verleden jaar kwam". Legerorder De Indonesische legercommandant, lui tenant-generaal Nasution, heeft heden in een order de onderdelen van het leger be vel gegeven, in afwachting van nadere in structies op hun plaatsen te blijven en krachtig op te treden tegen enigerlei groe pering die zou trachten, wanordelijkheden te verwekken. Bevelhebbers van militaire afdelingen zijn te Djakarta bijeengekomen voor over leg met Nasution. onder meer die van Midden- en Oost-Java, waar de commu nistische partij sterk is vertegenwoordigd. Te Djakarta was het woensdag rustig. mm Door de beslissing van de Paus van Ro me en de Belgische regering om het hu welijk van prins Albert zowel kerkelijk als burgerlijk in Brussel te laten voltrekken, was de socialistische interpellatie van gis termiddag in de Tweede Kamer overbo dig geworden. Toch legde de premier Eys- kens een verklaring af. Hij was gepikeerd door de opmerking van de socialistische woordvoerder dat de regering in deze zaak in ieder geval beneden haar taak was ge bleven. De oud-minister van Buitenlandse Zaken, Victor Larock, vroeg vanaf de tri bune van de kamer of de regering onder de invloed van een buitenlandse staats hoofd, paus Joannes IH (Larock vergiste zich en werd in de rede gevallen door rooms-katholieke volksvertegenwoordi gers die „Joannes XXIII" riepen) uit eindelijk terugkrabbelde. Hij zei de beslis sing als een socialistische overwinning te beschouwen daar de burgerlijke wetten van België de voorrang krijgen op de re ligieuze gebruiken. De waarheid is dat noch de regering, noch de socialistische oppositie de zaken op de spits wilde drijven. Gisteravond heeft koning Boudewijn premier Eyskens bij zich ontboden en er wordt gezegd dat hij ook met de socialistische oppositie con tacten had. De jonge koning die zeer ge voelig is voor critiek op de koninklijke fa milie, wil voortaan met de regering en het parlement de beste contacten hebben. Over enkele maanden zal hij zijn eerste bezoek brengen aan het pershuis van de Brusselse journalisten. pag. Het Atlantisch Congres1 De toestand in Indonesië 1 3 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 F. Kemming over Portugal 3 Economisch nieuws 2 Het Jaar der Vluchtelingen 3 Luchtvaart en toekomst9 Feuilleton 4 Uit stad en omgeving5, 7 Agenda 4 Sport 11 Radio en Televisie 4 Mensen in Amerika 9 Weerrapporten1. 2 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Dat pershuis is een klein museum dat belangrijke persdocumenten bevat van 1830 tot heden. Bovendien is er een jour nalistenschool gevestigd, en een biblio theek met alle litteraire werken die in het verleden door Belgische, en sommi ge buitenlandse, journalisten zijn geschre ven. De „new look" van het hof is het werk van een groep jonge diplomaten, on der meer de persattaché van de koning, de heer Claude de Valckeneer, die te Leu ven rechten en economie studeerde bij de huidige premier, professor Eyskens, hoog leraar in de economie. Voor de persreceptie van koning Bou dewijn had De Valckeneer de journalisten gewaarschuwd: „Wees vooral niet te stijfDe journalisten moesten kenne lijk aan de „new look" wennen. Er was maar een journalist die de koning een onaangename vraag stelde, namelijk een Newyorkse persman, die wilde weten welk gezicht koning Leopold zet nu hij het kasteel van Laeken verlaat.De direc teur van het Belgische communistisch blad daarentegen boog zeer beleefd voor de koning. Het onhandige optreden van de Belgi sche ambassadeur in Vaticaanstad, baron Poswick, die jarenlang ambassaderaad was in Den Haag, zou de oorzaak zijn van de aanvankelijke beslissing om het huwe lijk in Rome te laten voltrekken. De am bassadeur zou hierover nebben onderhan deld met de secretarie van het Vaticaan, zonder hierin zijn minister van Buiten landse Zaken te Brussel te kennen. Men fluistert in de Wetstraat dat de ambassa deur zal worden overgeplaatst. In dat ge val zou er dan toch een zondebok zijn. De enige zaak die thans voortvarend moet worden geregeld is de voorbereiding van het huwelijk. Het staat vast dat het huwelijk door de burgemeester van Brus sel. professor Lucien Cooremans, in het historische stadhuis op de Grote Markt zal worden voltrokken, terwijl het reli gieus huwelijk daarna in de St. Goedele kathedraal van Brussel zal plaatshebben waar het zal worden ingezegend door de kardinaal primaat, van België, mgr. Van Roey. Of het op 1 juli kan gebeuren is een andere vraag. Op 8 juli namelijk vertrekt koning Boudewijn naar Nederland tot 11 juli en op 17 juli komt de keizer van Ethiopië in Brussel voor een officieel be zoek. Het staat ook reeds vast dat de Paus prins Albert en prinses Paola zal ontvan gen om hun gedurende een privé-audiëntie in Vaticaanstad zijn bijzondere zegen te geven. Ten zuiden van de vuurtoren van Scheveningen liep dinsdag het sleep bootje „Scheveningen" op het strand. Daar zat het. De onderlosser, die door het scheepje werd getrokken, was vrij spoedig vlot, maar het duurde tot hoog water voor het scheepje zelf vrij ivas. De jeugd vond het allemaal prachtig. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Advertentie Telefoon ï-3'8-6'8 Enkele dagen geleden is bij het Neder lands Kankerinstituut in Amsterdam een radiumnaald zoekgeraakt. Terstond na gebruik van radiumnaalden worden deze, veelal in een serie van vier, in speciale houders opgeborgen. Ditmaal bleek bij de na-controle een der naalden te zijn ver dwenen. Het vermoeden rees dat deze naald in de rubberslang, welke bij de be handeling wordt gebruikt, was blijven ste ken. Onmiddellijk werd een grootscheeps onderzoek ingesteld. Het spoor voerde naar het terrein van de Amsterdamse vuilverbranding, waar deskundigen gedurende vier uren vijfhon derd ton huisvuil met Geigertellers heb ben afgetast. Onderzocht werden ook de schuiten met afval, die naar de vuilver branding aan de Papaverweg in Amster dam-Noord varen, en de as van het reeds verbrande afval. Ten slotte werd in een der stortbakken de vermiste naald een 5 cm. lang en IV2 mm. breed goudkleurig buisje, gevuld met radiumpoeder gevonden. Het in strumentje is in de kluis van het kanker instituut opgeborgen zonder onheil te heb ben aangericht. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wijst er in dit verband nog eens op dat ook bij iTiterst doeltref fende beveiligingsmaatregelen zoals die in het Nederlands Kankerinstituut, het menselijk handelen noopt tot een steeds verfijnder controle. Het bestaande controlesysteem zal nog verder dienen te worden toegespitst. Het onderzoek heeft aangetoond dat Ne derland de beschikking heeft over een goed gecoördineerd, snel en effectief wer kend opsporingsapparaat, waardoor het mogelijk is bij een falen van beveiligings- of controlesystemen onheil te voorkomen. d'Alembert: De tempel van de roem. wordt bevolkt door doden, die er tijdens hun leven niet binnen mochten en door leven den, die er bij hun dood worden uit geworpen. Als het grote Atlantische Congres, dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NAVO wordt gehouden, aanstaan de vrijdag in Londen wordt geopend, zal de conferentie van Genève nog in volle gang zijn. Maar zelfs een optimist zal nauwelijks verwachten dat de Sovjetrus- sische en Oöstduitse delegaties in Genève het doen en laten van dat congres even nieuwsgierig en belangstellend zullen volgen als de westelijke delegaties ver leden week het schaarse nieuws over de communistische conferentie in Albanië hebben bijgehouden. De bijeenkomst te Tirana had achter hermetisch gesloten deuren plaats, en trok alleen daarom al zoveel belangstelling; het Londense con gres zal nadrukkelijk de aandacht van de wereld opeisenen misschien alleen al daarom een kleinere portie van die aan dacht toebedeeld krijgen, zeker in de Oostelijke landen. Het communistische conclave en het Atlantische Congres zijn natuurlijk on vergelijkbaar. ^ehalve dan dat zij min of meer symbolisch zijn voor de politieke filosofieën van Oost en West: in de com munistisch geregeerde landen wordt de politiek door kleine groepen leiders in geheime vergaderingen gemaakt, in de democratische landen wordt zowel voor critiek als voor initiatief op alle gebieden van de samenleving, met inbegrip van de staatkundige kanten daarvan, juist door individuen en particuliere groeperingen gezocht naar het grootst mogelijke forum, gestreefd naar de grootst mogelijke publi citeit. De initiatiefnemers van het Atlantische Congres namelijk de deelnemers aan de jaarlijkse conferenties van parlements leden uit de NAVO-landen hebben eveneens welbewust naar dat grootst mo gelijke forum gezocht, en zij hebben het gevonden: de opening door koningin Eli zabeth, het door alle regeringshoofden van de betrokken landen aanvaarde be schermheerschap, de aanwezigheid van vele internationaal bekende figuren, de inschakeling van radio en televisie, dit alles zal ertoe bijdragen dat het congres zeer duidelijk in het brandpunt van de publieke belangstelling wordt geplaatst En daarom valt het zo toe te juichen dat dit congres niet bedoeld is als louter een feestelijke lustrumviering, maar veeleer als een bijeenkomst ter bestudering van de tekortkomingen en de problemen van het Noord-Atlantische Verbond. Men mag dus niet verwachten dat het Atlantische Congres een daverende de monstratie wordt van „Westelijke vast beradenheid, eendracht en solidariteit". Iedereen weet trouwens dat er op die punten nogal eens wat aan hapert in de NAVO en men behoeft dan ook niet te denken dat wij, door welke uiterlijke demonstratie ook, de heren in het Krem lin daaromtrent iets zouden kunnen wijs maken. Er is bovendien moeilijk een dui delijker demonstratie denkbaar van het geen er aan de Westelijke eendracht juist nog ontbreekt dan het besluit van de IJslanders. niet aan het congres deel te nemen in verband met het IJslands- Britse visserij-geschil. Dat wegblijven van de IJslanders heeft daarom althans één goede zijde: het zal diegenen onder de deelnemers, die van het congres toch graag een jubelmanifestatie zouden wil len maken, verhinderen al te luid hoera te roepen en al te veel met onrealistische frases te werken. Op deze wijze kan het congres des te beter worden wat het bedoeld is te zijn: een werkbijeenkomst voor het zoeken naar oplossingen voor heel moeilijke pro blemen, problemen die en dit is een voornaam punt voornamelijk van niet- militaire aard zijn. Want de gezamenlijke militaire krachtsinspanning heeft nauwe lijks enige betekenis voor het totstand komen van een werkelijke Atlantische Gemeenschap in de zin waarin de voor bereiders van het congres die opvatten. Daarbij gaat het veeleer om kwesties van politieke samenwerking en nóg meer om kwesties van samenwerking op econo misch, sociaal en cultureel gebied. Ten aanzien van a] deze onderwerpen kunnen critiek en initiatief, kunnen vooral ge- dachtenwisselingen over nieuwe methodes om tot nauwere en efficiëntere samen werking te komen, uitermate nuttig zijn. Zelfs als men het in Londen daarbij niet op alle punten eens wordt, zal dat voor het congres geen ramp behoeven te be tekenen. Het belangrijkste is, dat er niet „gedemonstreerd" wordt, maar gewerkt. Want dat zal niet alleen het Kremlin meer imponeren, maar en dat is min stens even belangrijk ook de mensen van onze eigen, Atlantische wereld. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1