Nationaal comité vanmorgen door mr. Luns geïnstalleerd Portugal zorgt voor volkskunst Van dag tot dagj J Geen voldoening Vluchtelingenjaar 1959-1960 HET POSTKAN TOOR UW SPAARBANK Ook Koningin Juliana sprak comitéleden toe Mr. Beernink acht winst van VVD niet blijvend op Ieders Ifpl rïïoe is het ontstaand 3 Gevestigd 4n 2200 postkantoren Rente 3°/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! ...Cf6 Twee doden in het verkeer Noodtoestand afgekondigd in Soedan Rhesus-aapje Able overleden na een operatie Kerkelijk Nieuws CHU-jaarvergadering Kort nieuws OP HAREN EN SNAREN WOENSDAG 3 JUNI 1959 De figuur van Sukarno in de huidige Indonesische crisis herinnert aan die van een goalgetter, die na een fraai en hard schot op doel zich triomfantelijk omkeert naar het publiek, doch dan tot de ontdek king komt dat de bal nog net door de vijandelijke keeper uit de hoek is gevist. Sukarno is vertrokken voor een wereld reis op het moment, dat hij zeker leek te zijn van zijn overwinning op de lastige parlementaire oppositie. Zijn nieuwe staatsconceptie, neerkomend op dictato riale bevoegdheden, is echter afgewezen en de voornamelijk islamitische tegen kanting is dus standvastiger gebleken dan Sukarno en zijn kabinet hadden verwacht. Er zijn twee factoren die deze ontwik keling minder bevredigend maken dan ze uit algemene overwegingen zou kunnen zijn. Ten eerste: de oppositie is gekomen uit een hoek, die niet vervuld is van on buigzame voorkeur voor de parlementaire democratie en eerbied voor de grondwet telijke vrijheden, doch meer van op reli gieuze gronden steunend, sectarisch fana tisme. Het ideaal van een islamstaat (zon der godsdienstvrijheid voor andere groe peringen) is steeds weer de drijfveer ge weest tot bestrijding van Sukarno's plan nen en kan, evenzeer als de politieke in tenties van het staatshoofd, als een doel bewuste afbraak van de geldende vrijhe den in Indonesië worden gezien. Ten tweede is de mogelijkheid van een uitschakeling der lastige oppositie door ontbinding van het parlement en militaire dictatuur thans nog dichterbij gekomen, waarbij geen enkel vertrouwen mogelijk is op een beduchtheid van Sukarno voor dergelijke machtsgrepen. Dat de Indonesisiche democratie gered is, kan dus allerminst worden betoogd. Veeleer kan men zeggen dat Sukarno de weg der volksraadpleging heeft gevolgd om de schijn van wettelijkheid op te hou den en thans volledig bereid moet worden geacht een van de andere wegen in te slaan om hetzelfde doel te bereiken, na melijk: eliminatie van de democratische invloeden en verovering van de alleen heerschappij. Vandaar, dat de jongste ontwikkelingen weinig of geen bemoedigende facetten heeft voor degenen, die nog altijd op een gezonder, stabieler en eerbaarder regiem in Indonesi hadden gehoopt. 99 99 Advertentie i«»N gfh&g i' !i Op de Groene Hilledijk in Rotterdam is de 67-jarige groentewinkelier H. Groene- woud op zijn bromfiets aangereden door een vrachtauto. Hij kwam onder het rech- terachterwiel en was vrijwel op slag dood. De winkelier passeerde een wielrijder, die weer net een geparkeerde auto voorbij reed. Op hetzelfde moment wilde de vrachtauto de winkelier voorbijgaan. De dertigjarige heer D. Meulenberg uit Hillegom, loketbeambte bij de P.T.T. is dinsdagmorgen overleden tengevolge van verwondingen, die hij maandagavond bij een ongeluk in Waddinxveen had gekre gen. De heer Meulenberg, vader van vier kinderen, had enkele dagen vrij genomen om een kennis te vergezellen op een zaken reis naar Duitsland. De door de kennis be stuurde auto kwam maandagavond op de terugweg bij Waddinxveen in botsing met een tegenligger. De bestuurder werd ern stig gewond. De inzittende heer Meulen berg werd zeer ernstig gewond en is later aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Verdronken. Dinsdagmiddag heeft de rijkswacht van Veldwezelt (België) uit het Albertkanaal het stoffelijk overschot ge dregd van de bijna 38-jarige landbouwer J. Pruppert wonende aan de Pletserstraat te Wolder bij Maastricht. De man was vrij dag niet teruggekeerd in zijn woning. Hedenmorgen is in het Vredespaleis in Den Haag het „Nationaal Comité Vluch telingenjaar 1959-1960" door minister Luns geïnstalleerd. Nadat de installatie was ge schied, richtte zcih ook Koningin Juliana, die de plechtigheid bijwoonde, in een kort woord tot het comité. Minister Luns noemde in zijn installatie rede het vluchtelingenprobleem „het meest tragische begeleidende verschijnsel van onze na-oorlogse wereld". Nog steeds is het probleem verre van op gelost. „Wel wordt bij een speciale gebeur tenis het geweten van de wereld plotse ling wakker geschud en worden nieuw ont stane stromen van vluchtelingen geholpen. Zo is het eens acute probleem van de tien duizenden Hongaren vrijwel uit de we reld. Maar des te bitterder is het lot van de vele anderen, die soms al langer dan tien jaar in kampen verblijven en hun kin deren zien opgroeien in een ellende, die zij voor zichzelf welhaast als normaal zijn gaan beschhouwen". De minister gaf vervolgens de volgende feitelijke gegevens: erbevinden zich nog 40.000 vluchtelingen in kampen in Europa, verspreid over Duitsland, Oostenrijk, Ita lië en Griekenland. Daarnaast zijn er on geveer 110.000 vluchtelingen buiten kampen in Europa, in vaak nog behoeftiger om standigheden. Onder deze Europese vluch telingen vindt men Balten, Letten, Esten en tallozen uit Midden- en Oost-Europa. Op het vasteland van China bevinden zich nog enkele duizenden vluchtelingen van Europese origine, merendeeld oude men sen, die in en na 1917 uit Rusland zijn gevlucht. Versnelde hulp voor deze groep is dringend geboden. In het Nabije Oos ten leven ruim 900.000 Palestijnse vluch telingen in primitieve omstandigheden. Hun omstandigheden zijn goeddeels poli tiek bepaald, maar terecht biedt de UNO aan deze grote groep sedert jaren hulp. Een meer recente categorie vormen de on geveer 180.000 Algerijnse vluchtelingen in Marokko en Tunesië, voornamelijk vrou wen en kinderen. En ten slotte zijn er on geveer 1 miljoen Chinezen geylucht uit het vasteland van China en thans opgenomen in Hongkong. De minister verklaarde, dat het in de moderne wereld met haar intensieve inter nationale samenwerking en met haar groeiend begrip voor elkanders sociale no den mogelijk moet zijn, dit toch relatief kleine en althans overzichtelijke pro bleem tot een definitieve oplossing te brengen. Het is daarom een juiste gedachte ge weest, om een grootscheepse internatio nale campagne te voeren gedurende een vastgestelde periode van een jaar, waar in nog eens onze internationale solidari teit met de minst fortuinlijken dezer we reld tot uitdrukking kan komen. De rege ring heeft dan ook van harte medege werkt aan het besluit van de UNO dit „wereldvluchtelingenjaar" in te stellen. De beperktheid van ons grondgebied, de bevolkingsdichtheid en de toelating in het recente verleden van duizenden vluch telingen en repatrianten stellen de rege ring voor de noodzaak de Nederlandse bijdrage te beperken tot een geldelijke. Het is echter haar hoop, dat door een goed vooi'bereide actie in Nederland de be staande offervaardigheid van ons volk tot een optimaal resultaat mag leiden. Het comité, is samengesteld uit verte genwoordigers van alle belangrijke gees telijke en maatschappelijke groeperingen van het Nederlandse volk. Voorzitter is jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud- Commissaris der Koningin, voorzitter van de Nationale raad voor maatschap pelijk werk. De Koningin, die bij het Vredespaleis ontvangen werd door de minister van Bui tenlandse Zaken, de voorzitter van het comité en door jhr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer namens de Carnegiestichting, zeide, dat de instelling van 't vluchtelingenjaar haar bovenmate verheugde, zoals 't dat iedereen doet die zich bewust is van de ereschuld van de vrije landen aan de vluchtelingen. „Het is immers zo, dat zij na hun behouden aan komst veelal de teleurstelling van hun leven krijgen te verwerken. Het is met grote dankbaarheid, dat ik hier de enorme inspanning wil gedenken die reeds is ge schied te hunnen bate. Ik denk daarbij aan de actie die destijds in ons eigen land vier miljoen gulden opbracht, maar men denkt daarbij ook onmiddellijk aan al wat nog ongedaan is gebleven en aan het feit, dat hun stroom niet ophoudt", aldus de Koningin. KHARTOEM (AFP) In Soedan is de noodtoestand afgekondigd. De minister van Voorlichting Taillat Farid, zei dat de regering alle noodzakelijke maatregelen had genomen om bewegingen van leger eenheden ter voorbereiding van een nieu we staatsgreep in de loop van de zomer te voorkomen. De noodtoestand volgt op de arrestatie op maandag van twee ministers, beiden generaals. Er bevinden zich reeds 23 offi cieren in arrest. Zij zullen de volgende week worden berecht wegens „rebellie en samenzwering tegen het regime". Er zijn ook 22 burgers gearresteerd na de poging tot een militaire staatsgreep waarvan de twee gearresteerde ministers zijn be schuldigd. De noodtoestand zal van kracht blijven voor de duur van het proces. WASHINGTON (Reuter/AFP) Het Rhesus-aapje Able dat samen met een andere kleine apin, Baker, vorige week een tocht naar de ruimte maakte, is tijdens een operatie in een laboratorium voor medisch onderzoek overleden. Onder de huid van Able was een elek trode aangebracht, die aanwijzingen re gistreerde over de toestand van Able tij dens de ruimtevlucht. Men was van me ning, dat de elektrode moest worden verwijderd. Er bestond geen aanwijzing dat het dier deze kleine behandeling niet zou kunnen doorstaan. Een voorlopige lijkschouwing heeft uitgewezen dat er geen tekenen zijn van verwondingen als ge volg van de ruimtevlucht. Alles wijst er op dat de dood het gevolg is van het op hol slaan van het hart tijdens de nar cose, iets dat weinig voorkomt doch waarvoor elke chirurg bij operaties vreest, aldus de bekendmaking. De dood van Able legt enigszins een schaduw over het succes van de ruimte- tocht van de twee aapjes. Geleerden en journalisten was het al op gevallen dat Able minder -levendig was dan haar ruimtegezel Baker. Zij herinner den er ook aan dat Baker slechts twee of drie uur in de ruimtecabine had gezeten, Able had daarentegen voor het vertrek reeds meer dan zeventig uur in deze cabine doorgebracht. (UPI) Ook Baker heeft gisteren een eenvoudige operatie ondergaan, zonder narcose, voor het verwijderen van een elektrode uit haar lichaam, aldus heeft de Amerikaanse marine medegedeeld. Baker, een doodskopaapje, doorstond de operatie goed, zij voelde kennelijk geen pijn toen twee stukken draad van onder haar huid werd verwijderd. Zij heeft nog twee elek troden in haar lichaam. Een eigen huisDat ideaal hebben de vrouwen op deze foto nog niet ver wezenlijkt. Met nog honderden andere vluchtelingen wachten zij, in het kamp Goldshöfe, Oostenrijk, een van de honderdveertig vluchtelingenkampen, die Europa nog telt. In Nederland is vandaag het vluchtelingenjaar 1959- 1960 begonnen met de installatie van een Nederlands comité in tegenwoor digheid van Koningin Juliana. Alle bevolkingsgroepen zijn in dat Neder lands Comité Vluchtelingen Jaar 1959- 1960 vertegenwoordigd. Zijn streven: De vluchtelingenkampen in Europa helpen opruimen en in samenwer king met de regeringen van de be trokken landen en met de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties zorgen, dat de 40.000 vluchtelingen in Europa dat krijgen, waar zij nu nog tevergeefs van dromen: een eigen sleutel, een eigen huis. Ned. Hen'. Kerk Beroepen te Ureterp (toez.): J. Rienstra, voorheen predikant te Beetsterzwaag, woonachtig te Schingen. Aangenomen naar Hijkersmilde-Kloosterveen: S. Ger- brandy te Oudeschoot. Bedankt voor Op- dankt voor Opheusden: W. L. Tukker te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Avereest: J. J. Lamme te 's Gravenmoer; te Andijk (vac. J. Végh): K. Ubels te Zwartebroek; te Zwolle (vijfde predikantsplaats): A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne; te Wolphaartsdijk: W. A. Jelsma te Woudsend: te Voorburg (vac. C. W. Thijs): C. Goeman te Haarlem-Zuid. Aangenomen naar Bodegraven (tweede beroep): L. Loosman te Berlikum; naar Brooks (Alberta. Canada): A. van der En- de te Munnekeburen Bedankt voor Maas dijk: W. Dekker te IJlst. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Houwerzijl: H. W. Ophoff, kand. te Dalfsen, die bedankte voor Ferwerd-Hallum, Almkerk-Werken- dam en voor Oldenzaal. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Groningen-Noord: Ph. Lindeman te Stavoren; naar Coevorden: Th. van der Laan, kand. te Stadskanaal, die bedankte voor Treebeek. De voorzitter van de Christelijk-Histo- rische Unie, mr. H. K. J. Beernink heeft vanochtend in zijn rede ter opening van de algemene vergadering der unie, die ge houden wordt in „Gooiland" te Hilversum, de hoop uitgesproken, dat het nieuwe ka binet werkzaam zal zijn in het belang van het gehele land en van het gehele volk. Mr. Beernink hoopte, dat het kabinet erin zal slagen het aantal bij de Unie aange sloten burgemeesters te vergroten, aan de landbouwhogeschool een bij de unie aan gesloten hoogleraar te benoemen en bij de instelling van staatscommissies de leden van de unie niet te vergeten. De passage uit de regeringsverklaring over landbouwaangelegenheden heeft vol gens de voorzitter weinig bevx-ediging ge schonken. De C.H.U. zal er niet in berusten dat de agrarische belangen als sluitstuk worden beschouwd. Een voortgaande ach teruitgang van de positie van werkgevers en werknemers in de landbouw is voor de C.H.U. onaanvaardbaar. Over de voor rang, die de regerings volgens hem scheen te willen verlenen aan de huurverhoging boven verbetering van de lonen en arbeids voorwaarden der werknemers, zei mr. Beernink van mening te zijn, dat nog in 1959 de mogelijkheid dient te worden ge opend om tot verbetering van lonen en ar beidsvoorwaarden te komen. Sprekend over het verlies van de unie aan stemmental bij de verkiezingen der laatste jaren merkte mr. Beernink op, dat de oorzaak vooral is gelegen in een gevoel van onbehagen, 'an wrevel en van onte vredenheid, dat vele C.H.U.-aanhangers de stem deed uitbrengen op de V.V.D., die de laatste jaren de wind bijzonder heeft mee gehad. „Ik heb zo'n idee, dat bij de vol gende verkiezingen de V.V.D. zeker niet meer op de steun van de vele duizenden kiezers, die haar thans maar eens hebben gestemd, zal kunnen rekenen. Ik zie name lijk nog niet, hoe de V.V.D.-ministers erin zullen slagen het gevoel van onbehagen bij die velen in den lande, weg te nemen". Er worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot een christelijk historisch dagblad, dan wel tot een christelijk-histo- rische editie van een bestaand dagblad. Een land met een achter stand heeft in bepaalde op zichten veel voor. Dat lijkt misschien een wat gewaagde uitspraak, maar dat is het in wezen toch niet. Een tijdje ge leden las ik in een Ameri kaanse krant iets over het voordeel van China's econo mische achterlijkheid. De schrijver bedoelde hiermee, dat het op dit terrein hoog ontwikkelde westen een na tuurlijke handicap heeft voor het invoeren van verbete ringen en moderniteiten, al was het alleen maar, dat er zulke enorme bedragen in het oude zijn geïnvesteerd. Het ge volg is. dat China de kans krijgt uit vrijwel niets een hypermodern apparaat op te bouwen. U moet mij deze uitweiding maar vergeven. Ik liet mij even gaan, omdat ik daardoor wilde komen op mijn onder werp van vandaag. De zaak is namelijk, dat ook Portugal op menig terrein bij de Noord-Europese landen ach terstaat. Daar moet ik dan meteen op laten volgen, dat het me niet moeilijk zou val len ettelijke voorbeelden te geven, waarnaar wij bijna met een tikje afgunst en zeker met oprechte bewondering kunnen kijken. Het immense nieuwe ziekenhuis van Lissabon is volgens de allerlaatste zake lijke en medische principes ingericht. Onlangs is in de zelfde stad een Ritzhotel ge opend, waarvan de bouwkos ten zevenentwintig miljoen gulden hebben bedragen. En een wat banaler voorbeeld biedt de gemiddelde kapsalon in dat land. Ik heb bepaald de indruk, dat dit onmisbare in stituut zich glansrijk kan meten met de onze, althans Tien jaar geleden heeft Portugal een speciaal museum ge sticht voor zijn rijk gevarieerde volkskunst. Het is een uiterst modern, aangenaam opvallend bouwwerk, gelegen aan de Taag. Geen enkel land ter wereld bezit op dit gebied een zo uitgebreide verzameling. wat het interieur betreft. De hygiënische kant is niet altijd zó verzorgd. Dat treft vooral op het platteland. Wanneer men daar zijn haren een goede beurt wil laten geven, komt men in de regel terecht in een omgeving, die men daar niet zou hebben verwacht. Won derlijk werkt dan het contrast met wat men wellicht aan de overkant van de weg ziet: daar komen slome ossen de boer te hulp, zoals vijfhonderd jaar geleden, daar wordt de landbouw volgens uitge sproken primitieve methoden uitgeoefend. En nu ben ik helemaal waar ik zijn wil op het platteland, van oudsher de bron van de volkscultuur. Wat hiervoor in Portugal wordt gedaan, dwingt grote eerbied af. Zeker, wij doen ook wel het een cn ander voor de in standhouding en verbreiding ervan, al is de overheidshulp in veel gevallen te laat ge komen. De (dictatoriale) Por tugese regering, in casu de in stelling, aangeduid met de langademige betiteling Se- cretariado Nacional da ïnfor- magao, Turismo e Arte Popu lar, begon van meet af aan met een forse daad. In 1948 werd een museum gesticht, dat vermoedelijk in de hele wereld zijn weerga niet heeft. Bij het streven tot conservatie van folklore werd men gehol pen door de omstandigheid, dat in het bijzonder de afge legen gebieden veel hardnek kiger dan wij hebben vastge houden aan oude zeden en ge woonten. Men kon plukken uit een weelderige tuin van volks kunst; niettemin neemt dat de verdienste niet weg van de genen, die enthousiast aan de opbouw van dit museum be gonnen. Zij zetten schuin tegenover het fantastisch mooie klooster Jerónimos een sierlijk wit gebouw neer en brachten hierin pijnlijk nauw gezet alle uitingen van lande lijke kunst onder. Dit jaar be staat het Museu de Arte Po pular dus tien jaar. De grootste verdienste voor het inrichten van de verzame ling komt toe aan de eerste directeur, de ethnograaf Francisco Lage. Kort voor zijn dood in 1957 heb ik nog eens een langdurig gesprek met hem gehad. Hij was een wat kleine, slordig geklede oude man. die op het eerste gezicht niet de indruk maakte enig enthousiasme voor wat dan ook te kunnen opbrengen. Maar die indruk veranderde op slag, toen hij mij rondleid de door zijn schepping. Zijn kennis van zaken was onuit puttelijk en hij kon in ly rische bewoordingen praten over de inderdaad fraaie wandschilderingen, een kun stig bewerkt ossejuk of de in richting van een vertrek in een boerenhuis. De schilders Manuel Lapa en Thomaz de Mello mochten in de harmonieuze hal vol komen hun gang gaan. Als hoofdthema kozen beide ar tiesten enkele karakteristieke klederdrachten en sommige belangrijke activiteiten van het Portugese volk. waaruit zij een synthese creëerden, die uitstekend als inleiding dient tot het overzicht der volks kunst in de volgende zalen. De imposante wandschildering is in fraaie pasteltinten uit gevoerd. De provinciegewijze in deling van de collectie geeft een helder beeld van de va riaties en ook overeenkomsten in de verschillende delen van het land. De streek tussen de Minho en de Douro, het noor den, vraagt het eerst de aan dacht. Hier hebben de ossen de wijdst gespreide horens en deze natuurlijke decoratie krijgt dan nog een goed afge stemde aanvulling door fraai gesneden en geschilderde juk ken. In zes vitrines bewon deren we voorwerpen, die min of meer verband houden met feestelijke manifestaties: mooie voorbeelden van bloem- sierkunst, hoeden voor de vlasoogsters. enkele magni fieke stukken goudsmeed kunst en typische muziek instrumenten voor de begelei ding der rondedansen. Na tuurlijk ontbreken ook de kos tuums niet (smaakvol op pop pen), evenmin als staaltjes rietvlecht- en aardewerk, schoeisel en wijnhorens. Nemen we nu even het tegenovergestelde deel van het land, de nog altijd Moors aan doende provincie Algarve, dan staan we stil bij de water- kar dit kostelijke en kost bare vocht wordt er nog huis aan huis in poreuze kannen verkocht. Matten van palm bladen, regionale lekkernijen van amandelen en vijgen, be werkte kurken voorwerpen en talrijke met kleurig wol door werkte mandjes zijn kenmer kend voor dit gebied. Het gaat niet aan de rond gang op de voet te volgen, daarvoor is de verzameling te uitgebreid. Trouwens, wie maar een beetje belangstelling heeft voor het traditionele, komt hier in één dag niet klaar. Zeker niet met een des kundige gids als Francisco Lage, die nu eens wijst op een natuurgetrouwe recon structie van een slaapkamer uit de provincie Beiras, dan weer van geestdrift struikelt over zijn woorden als hij de lof bezingt van modellen van ossekarren of van boten, die de Aviro-delta bevaren. Elk potje, elk spinnewiel en elke fijn geborduurde zakdoek is zijn kind, dat hij met de uiter ste zorg omringt. En in alle zalen gaan onze ogen het eerst naar de symbo lische muurschilderingen. Ma nuel Lapa en Thomas de Mello hebben er een grootse opdracht aan gehad, maar men vindt er ook menig werk stuk van Eduardo Anahory, Carlos Botelho en Estrela Fa- ria namen, die klinken in Portugal. Prettig is, dat deze collectie zo ruim is opgesteld en dat ettelijke voorwerpen zoveel meer zeggen, doordat ze een functie hebben in hun na tuurlijke omgeving. Moeten we nu minder trots zijn op ons Arnhemse Open luchtmuseum? Welnee, na tuurlijk niet. Maar het Museu de Arte Popular heeft alles op zijn speciale gebied en zover zijn wij echt niet. En daarbij ik herhaal het tot goed be grip Portugal heeft zoveel meer bewaard. Daarom is het waarachtig niet onlogisch te zeggen, dat achterstand een voordeel kan zijn. J. J. F. Kemming 0/5 de raatótoel Eindexamen De krant Het Vaderland heeft, in een bijlage, alle eindexamenopgaven gepubli ceerd. Met een gevoel van innig welbe hagen heb ik die bekeken, een welbehagen voortkomend uit het heerlijk-veilige ge voel, dat ik er niets mee te maken heb en er ook nooit meer iets mee te maken zal hebben. Zelf ben ik, eeuwen geleden, de eerste keer voor mijn eindexamen gezakt en nog jaren nadien heeft dat menselijk drama in mijn dromen na-gespookt. Ten minste twintig jaar lang heb ik tenminste tienmaal per jaar gedroomd, dat ik weer eindexamen moest doen. Het ontivaken bracht dan de verlossing. Het was het ver rukkelijkste gevoel van de wereld, dat al les maar een droom was geweest en dat ik nooit meer eindexamen zou behoeven te doen. De enige eindexamen-opgaven, waarvoor ik nu nog een redelijk cijfer zou kunnen behalen, zijn de vertalingen uit de mo derne talen. Latijn zou er misschien nog wel met een dun drietje afkomen; maar Grieks zou een debacle worden en alles wat wiskunde betreft: een grote nul; daar van begrijp ik zelfs de opgaven niet meer. Hoe beter ik het leven en de eisen, die het de mens stelt, leer kennen, hoe meer ik tot de overtuiging kom, dat totaal an dere factoren dan eindexamencijf ers de carrière of niet-carrière bepalen. Dit is een afgezaagd discussie-onder werp en ik denk er dan ook niet aan het aan de orde te stellen, al blijf ik het onbe grijpelijk vinden, dat zovele anderen zoveel waarde blijven hechten aan examen- doen en aan examen-cijfers. Natuurlijk begrijp ik, dat men verschillende dingen moet weten en kennen als ondergrond voor het latere leven, maar de dingen waar het daarna zo op aankomt worden op school niet onderwezen: omgang met mensen; begrip van en voor de eisen, die het dagelijkse leven stelt; karaktervast heid; wijsgerig inzicht in de zin der ons omringende dingen en omtrent de zin van ons leven hier op aarde. Lessen in levens kunst lijken mij oneindig veel belangrijker dan die in Grieks, algebra en meetkunde. Maar op dat terrein waagt de school zich niet. Naar mijn bescheiden mening: vol komen ten onrechte. Als ik die examenopgaven lees, kan ik niet aan de indruk ontkomen dat school en leven steeds verder van elkaar verwijderd geraken; dat de school op haar plaats is blijven staan, doch dat liet leven een ge heel andere richting heeft genomen, zodat het verband is zoek geraakt. Als ik die eindexamen-op gaven lees, krijg ik het gevoel te leven in een syn thetische wereld, die nauwelijks meer een aanrakingspunt met de werkelijkheid heeft. Floris Flaneur Advertentie Chief Whip Huizen kijken. De commissie voor wederopbouw van de volksvertegenwoor diging van Nordrhein-Westfalen brengt op 4 en 5 juni een bezoek aan ons land. Het gezelschap zal in Amsterdam, Vlaardingen en Rotterdam de woningbouw in ogen schouw nemen. De vraag vanwaar de zegswijze: alles op haren en snaren zetten stamt, kan niet bevredigend beantwoord worden. De betekenis der uitdrukking maakt verband met de haren van de strijk stok en de snaren van een muziekin strument wel zeer onwaarschijnlijk. Evenmin zal men moeten denken aan de boog die over de pees (snaar) wordt gespannen. Wellicht is er verwantschap met een oud werkwoord haren: barsten, dat dialectisch, bijvoorbeeld in Twente nog schijnt te bestaan. Dan zou in: op haren en snaren het tweede deel alleen zijn toegevoegd terwille van het rijm, zoals ook in: met hutje en mutje, tegen heug en meug of met alliteratie in: bij kris en bij kras. De betekenis van de zegswijze is: hemel en aarde bewe- ^er^rr^ijr^doeMe^ereiken^^^^^^^

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5