De man aan de top Agenda voor Haarlem Knappe regie van in „Zachtjes met Ko van Dijk de deuren" iScAeJJer „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Nijpend tekort aan experts bij de beroepskeuze-voorlichting Kort en bondig ACCORDEONS Financiële problemen van de baan door stevige subsidieverhoging 4 Een heel oude Nationaal radiospel voor de jeugd Experimenteel filmpje van Carillon Films De radio geeft donderdag T elevisieprogramma De negen muzen door Cam erom Hawl ey Examens WOENSDAG 3 JUNI 1959 Een „heel oude" draaide dinsdagavond in het televisiefilmprogramma. Het was de Amerikaanse komedie ..De vervelende waarheid" van zo'n twintig .iaar ge leden met een stralende Cary Crant en een schoonheid van die dagen, Irene Dunn. Dan valt vooral op hoezeer de filmtechniek is vooruit gegaan. De film stijl trouwens ook, want er was nogal wat statisch werk in te aanschouwen. Geac teerd werd er naar hartelust.. Een geva rieerde staalkaart van internationale her komst werd vooraf geopenbaard. Beeldschermer Op initiatief van het Nederlands Padvin- dersgilde, de Nederlandse gidsenbeweging. de vereniging de Nederlandse Padvinders en de verkenners van de katholieke jeugd beweging, zal op zaterdag 6 juni een na tionale radiowedstrijd worden gehouden voor de Nederlandse jeugd van 10 tot 18 jaar. Eendrachtig hebben de vier grote omroepverenigingen AVRO, VARA, K.R.O. en N.C.R.V. hun medewerking ver leend, waardoor deze wedstrijd, die in het teken zal staan van grote figuren uit Ne derlands verleden, een werkelijk natio naal karakter krijgt. Advertentie Rijksstraatweg 59, Haarlem-Noord Select 80 bas 5 reg. nu 254. Bij Carillon Films te Rijswijk is de laat ste hand gelegd aan een experimentele film: Variations Electroniques. De mu ziek is gemaakt in het natuurkundig labo ratorium te Eindhoven, dat Philips ter be schikking stelde, zodat men de electröni- sche mogelijkheden op de modernste wij ze kon toepassen. Het betreft geen recla mefilm. Nadat een scenario was uitgewerkt, -heeft Henk Badings in opdracht van Ga- -fillon Films de electronische muziek ge componeerd. De verfilming geschiedde on der leiding van Gerard J. Raucamp, die als producer en als regisseur optrad. Het betreft hier, zoals uit het voorgaande al volgt, een film over de min of meer a-tona le klanken, waarmee men de toeschouwer, die gewend is aan „normale" muziek, door het beeld vertrouwd tracht te maken. Die klanken zijn dus visueel verwerkt. Gerard Raucamp heeft voor deze film, die een vertoningsduur heeft van tien mi nuten, ruim twee jaar geëxperimenteerd. Hij is gekomen tot een nieuwe vorm van bewegingstechniek, waarbij verrassende trucages zijn toegepast. Dat was mogelijk omdat Carillon Films thans in hun studio te Rijswijk beschikken over de modernste trucage-installatie in Nederland. Variations Electroniques is in kleuren en geeft uitsluitend beeld en muziek, zon der dialoog. Animator was André de Vries. De decors werden ontworpen door Emile Brumsteede. De film is voor vertoning gereed en zal in honderden copieën over de gehele we reld in roulering komen. Zij zal bovendien als officiële Nederlandse bijdrage wor den ingezonden voor het internationaal filmfestival te Venetië. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 24.00 NCRV. KRO. 7.00 Nieuw?. 7.15 Gram. 7.30 Voor de .ieugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 800 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 0.35 Wa terstanden. 0 40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinb - meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV. 14.00 Omr.ork. 15.00 Oude Schotse muziek. 15.30 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Harp en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Ork.conc. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Fluit en clavecimbel. 19.30 Radiokrant.. 19.50 A.R., pol. eaus. 20.00 Lich te muz. 20.15 Amus.muz. 20.45 Gram. 21.15 Symf.- ork., koren en orgel. 21.40 Gram. 22.00 Tijdschrif- ter.kroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. '23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Sportuitslagen. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO. 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Koökpraatje. 11.15 Sopr. en piano. 11.35 Gram. 11.45 De verkeerde manier en de juiste manier, caus. 12.00 Promena- de-ork., koor en soliste. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Promenade-ork. en koor met. solis'e (verv.l. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. -13.55 Beursber. 14 00 Bas en harp. 14.30 Gram. 15.00 Logboek 1928, klankb. 15.40 Strijkkwart. met klarinet. 16.15 Voordr. 16.30 Orgel en zang. 17.00 Voor de jeugd 17.30 Gram. 17.45 Voor de ieugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 13.45 Sportpraa'- je. 18 55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. voor de sold. 19.45 Voor de ieugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philharm.orkest en sol. 21.15 Gram. 21.25 Reisbeschrijving van Israel. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Act. 22.15 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten v. New York. 23.25 —24.00 Discotaria. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen!. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Muzikale caus. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duit se les. 16.00 Koersen. 16.02 Wierchy, oratorium. 16.50 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 2000 Klankb. 20.30 Gram. 21.30 Jazz- muz. ?2.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. NCRV: 20:20 Filmrep. 20.30 Documentaire film. 21.00 TV-spel. 22.30 Dagsluiting. Dat het op 1 juni verondersteld wordt te zomeren, kan men zo niet aan het weer dan toch aan het repertoire van de Nederlandse Comedie bemerken. Het is gaandeweg traditie geworden, dat dit ge zelschap op die dag zijn intrek neemt in het Nieuwe de la Martheater aan de over kant van de plaats, waar zijn vaste tem pel der dramatische kunst, staat opgetrok ken. Men wil er blijkbaar wel eens uit trekken. letterlijk zowel als figuurlijk. En het publiek is maar al te gaarne bereid te volgen. De voorkeur voor het reper toire van de Pari.ise boulevards is ook dit jaar voortgezet. Na André Roussin, Féli- cien Marceau en Claude Magnier is thans Michel Fermaud aan de beurt, een nieu weling in theaterland. al genoot hij enige bekendheid als cineast van documentaires voor hij met ..Les portes claquent" in Frankrijk een tocht van goedbetaalde vro lijkheid over de planken liet gaan. Door Alfred Pleiter met vindingrijke routine als „Zachtjes met de deuren" vertaald blijft dit drukke niemendalletje uitgaand Amsterdam nog deze gehele maand (op een paar dagen na) gelegenheid bieden tot vermaak. Het boulevardtoneel heeft zo zijn eigen regels, die het. blijspel een labiel even wicht helpen bewaren ergens tussen de klassieke komedie van Molière en de pot sierlijke revue. De eenheid van de handelingsaspecten, die slechts in handige schijn bestaat, wordt speciaal in dit geval hoofdzake lijk gehandhaafd door het. decor. Verder ziet men de gehele avond dezelfde perso nen, die zich echter in hun rollen gedra gen naar de eisen van het ogenblik. Na tuurlijk is de ene scène heel wat leuker dan de andere (in „Zachtjes met de deu ren" zijn een paar flinke inzinkingen aan te wijzen) en duurt de logica nooit langer dan tol'de volgende si tuaüe. Maa-r -er -is toch ook een element van zachtaardige satire, hoe. oppervlakkig.hél.verder mag zijn. dat althans tijdelijk de illusie geeft dat er werkelijk een lachspiegel van zeden en gewoonten der „jeugd van tegenwoordig" wordt opgehouden.. De komische spanningen ontstaan tus sen enerzijds het verlangen naar de ge zellige rust van de huiselijke haard en anderzijds de door de betrokkenen moei lijk onder woorden te brengen behoefte zich in opwindende hoedanigheden te be vestigen. Zo heeft de welvarende midden stander, die in zijn nameloosheid blijkbaar als symbool moet dienen, van de geves tigde orde zullen wij maar zeggen, een ka mer vol bijna volwassen kinderen die voornamelijk lawaai produceren. De oud ste dochter droomt ervan' een aanbeden filmster te worden, de jongste maakt iedereen wijs dat zij een kind verwacht en de zoon verwaarloost zijn studie, in de medicijnen om des nachts in kelders op een trompet te blazen. Men wordt een paar uur beziggehouden met de waanzin nige misverstanden, die in dit genre ge bruikelijk zijn. Als er niet een heleboel meer geest in het geding was dan bij de Duitse kluchten van de vorige generatie, zou Johan Kaart de keuze van dit stuk als broodroof kunnen beschouwen. Ko van Dijk, die zelf met een nu en dan Een scène uit ..Zachtjes met. de deu ren'. Van links naar rechts Shireen Strooker. Ramses Shaif.y, Mimi Boes- nach en Rita Maréchal. met Cor Ruys vergelijkbare allure de rol van de vader speelt, heeft zich ook met de regie belast. Op buitengewoon knappe wijze is hij erin geslaagd typische Fran se en Nederlandse eigenaardigheden met behoud van dc gewenste vaart te vereni gen. De maaltijd is bij voorbeeld een kos telijk genrestukje vol realisme geworden, herhaaldelijk onderbroken door scherp gemarkeerde uitbundigheid. Ongetwijfeld is.de aantrekkelijkheid van het spel daar door verhoogd en het was geen wonaer, dat de auteur hem en de andere medewer kenden met zichtbare geestdrift kwam bedanken voor hun even correcte als eclatante inspanning. Daarbij moeten in het bijzonder de uitvoerders van het door Harry Wich met smaak ontworpen decor worden genoemd, dc heren Nagel en Van Eunen, die ervoor gezorgd hebben dat er naar hartelust met de vele deuren ge gooid en gesmeten kon worden. Over de bezetting is weinig te vertel len, omdat de medewerkenden als be langrijkste taak hadden in boog tempo veel leven om iets meer dan niets t.e ma ken. Mimi Boesnach was de aangewezen figuur voor de belichaming van de lieve domheid der vrouwen, die zich verstandi ge moeders wanen. Van de jongste gene ratie wisten vooral Femke Boersma en RitaMaréchal zich te onderscheiden. Ramses Shaffy is nog bezig de gewenste proporties te vinden voor het, gedrag van een bijzonder uitbundig reagerend jong mens en Shireen Strooker beantwoordde net niet. aan dc zo nadrukkelijk onder woorden gebrachte bedoelingen. Er zijn twee buitengewoon leuke bijrollen: de ka rikaturale verzekeringsagent op naar bin- Yië'h gedraaide vri.fèrsvdêfën" van" A'llard ■van dér Scheer en de in schaarse momen ten van bijna stilte gitaarstuderende dienstbode met een onverschillige dra- gonderstem van Riek Schagen, die door goed volhouden van hun typeringen bij herhaling het lachwekkende verhoogden. En telkens als men bang was, dat het nu wel vervelend zou gaan worden, kwam gelukkig mevrouw Jacqueline Royaards- Sandberg ten tonele als de grootmoeder met ondeugende levenswijsheid, die nog wel eens een gokje wil wagen, zo .hart- veroverend, dat op slag alle contacten werden hersteld: tussen de generaties in het stuk. maar ook tussen de spelers en het publiek. David Koning Een Toulouse Laut.rec. Een veiling van tekeningen, Litho's en boekillustraties van Toulouse Lautrec heeft in Parijs 34.398.000 frank opgebracht. De kleuren tekening „In het circus" bracht, alleen al 9.600.000 frank op. Wetenschappelijke boekwerken. Op een in Oslo gehouden vergadering van biblio thecarissen in de noordse landen is een plan opgesteld voor coördinatie van de aankoop van dure wetenschappelijke boek werken zodanig dat de nationale boeke rijen van Denemarken. Zweden, Noorwe gen en Finland zich elk zullen speciali seren op een bepaald gebied. Veiling. Op woensdag 24 en donder dag 25 juni zal de veilingmeester Paul Brandt in „Art.i et Amicitiae" in Amster dam porcelein, schilderijen cn Oosterse ta pijten uit de nalatenschappen van de tex tielfabrikant F. J. ten Bos uit Almelo en van L. van Hoeken in Wassenaar, in het openbaar verkopen. De collectie schilde rijen omvat onder meer werken van Adriaan Brouwer, Gerard Dou, Frans Hals, Meindert Hobbema, Gabriël Met.su. Jan en Salomon Ruysdael en Jan Steen. Wie woonde er in dat huisje op het eiland? Dat. was een andere pop. Ze heette Tukte, en ze woonde daar helemaal alleen. Toen ze de notedop in hef oog kreegdie daar over de zee vaderde, kwam. ze gauw uit haar huisje en ze liep naar de rand van het eiland. Want. ze was natuurlijk nieuws gierig, wie daar in dat. bootje zat! Toen de notedop dichtbij was gekomen, kon ze Tsjik goed. zien. Ze zwaaide vrolijk, en Tsjik. zwaaide lachend, terug67 De beroepskeuzebureaus in Nederland zijn tot voor kort vrij stiefmoederlijk be deeld geweest. Maar thans gaan zij dan toch dankzij een viervoudige verhoging van de rijkssusbsidie voor één jaar een betere toekomst tegemoet. De behoefte aan voorlichting bij het kiezen of veran deren van beroep treedt weliswaar al ja renlang duidelijk aan de dag (alleen reeds van de 200.000 kinderen die per jaar de lagere school verlaten, krijgt tien pro cent een advies), maar de mogelijkheden om aan de grote vraag tegemoet te ko men en haar eventueel nog uit te kunnen breiden zijn tot dusver zonder meer rudi mentair te noemen. „Rudimentair" is ook het woord, dat drs. mr. A. L. C. Knook, hoofd van de af deling beroepskeuzevoorlichting van het ministerie van Sociale Zaken bezigt, wan neer hij spreekt over het aantal beroeps keuze-adviseurs, en -bureaus, en voor de voor- en nazorg, waaraan in ons land eigenlijk niets wordt gedaan. „Het is altijd het socialistische stand punt geweest", zo vertelt de heer Knook ons, ..dat: de beroepskeuzevoorlichting uitsluitend een overheidszaak is, waarbij subsidiëring van particuliere bureaus niet ter sprake komt. Maar reeds in 1951 nam de toenmalige regering in deze een min der star standpunt in en verleende een sub sidie van vier gulden per voorlichtings- geval. Deze toestand duurde voort tot de jongste kabinetscrisis aan het eind van het vorige jaar. Met deze geringe finan ciële ondersteuning hebben 120 beroeps keuze-adviseurs, verdeeld over 84 bureaus (waarvan rijk en particuliere sector ieder ïgeveèr dé' 'helft voor hun rekening na men) het. dusjarenlang moeten doen. Thans is dit. subsidie verhoogd, tot zeven tien gulden, een bedrag dat ongeveer de helft van de kosten per geval dekt. De resterende vijftig procent nemen provin cie of gemeente voor hun rekening zodat de BKV-bureaus momenteel voor de vol le honderd procent van de „normale" las ten worden ondersteund. Hoewel deze maatregel slechts voor een jaar geldt, verwacht men dat het nieuwe kabinet in het algemeen dezelfde lijn zal blijven volgen", zo meent dc heer Knook. Psychologen gevraagd Wat zal het gevolg zijn van deze finan ciële vooruitgang voor het voorlichtings- werk zelf? „Dat is nog moeilijk te zeggen. Maar in ieder geval dit: de ontwikkeling zal slechts zeer geleidelijk gaan. Er is nu ruimte voor het aantrekken van enkele honder den middelbaar gevormde beroepskeuze- adviseurs (voor welke functie een specia le cursus moét worden gevolgd) en een meer bescheiden aantal akademici. Nu wij over ruime financiële middelen kun nen beschikken, manifesteert het schrij nende tekort aan deskundigen op dit ge beid zich pas recht duidelijk. Alleen op mijn afdeling bij voorbeeld zou ik onmid dellijk drie psychologen kunnen gebruiken, maar ze zijn niet beschikbaar! En toch moet dit werk worden gedaan in het be lang van de schoolgaande en afgestudeer de jeugd niet alleen, maar ook ten bate van hen die via de gewestelijke arbeids bureaus een advies willen inwinnen. Een wensdroom van mij is. bekent de heer Knook, voor alle veertienjarigen die na de lagere school „de maatschappij" in gaan de mogelijkheid van beroeps keuzevoorlichting te scheppen. Maar op dit moment zouden wij een dergelijke stroom onmogelijk kunnen verwerken. Twee toporganen De totale ontplooiing van, en de defi nitieve vormgeving aan de particuliere (en ook dc rijks-) beroepskeuzevoorlich ting brengen ook meer verantwoordelijk heid met zich mee voor de betrokken in stanties. Dal hiervoor begrip bestaat, komt tot uitdrukking in de instelling van twee toporganen, die binnenkort hun be slag krijgen: de beroepskeuzeraad en de beroepskeuze-inspectie. De raad zal be staan uit drie deskundigen van het rijk, drie uit de particuliere sector, een me dicus, een, psycholoog en. een vo.ojzi.lter. Zij zal over beleids- en technische vraag stukken advies uitbrengen aan de minis ter van Sociale Zaken en waarschijnlijk tevens richtlijnen uitwerken voor de te volgen methodieken in de particuliere bureaus. De beroepskeuze-inspectie zal toezicht uitoefenen op het gebruik van de financiële middelen. De wijziging in het subsidiebestël heeft dus voor de particuliere beroepskeuze voorlichting een totale ommekeer ten goede teweeggebracht. En de uitbreiding van haar werkzaamheden zal zeker de activiteiten over de rijksinstellingen van dezelfde aard positief beïnvloeden, aldus de heer Knook. Rest nog slechts het nij pend tekort, aan experts. Men zal voldoen de personen moeten zien t.e vinden die in staat en bereid zijn dit belangrijke socia le werk aan te pakken!" Blauwe engel. Voor de rechtbank te Almelo is twee maanden geëist tegen een 39-jarige inwoner van Enschede, die ervan beschuldigd was met een clandestiene zen der te hebben gewerkt. De man, die zou hebben uitgezonden onder de naam „Blau we engel", was zelf niet verschenen. B.l.o. scholen. Op 16 januari 1957 wa ren er in Nederland 511 scholen voor b.l.o. met 49.565 leerlingen en 3.495 onderwij zers. Aldus blijkt uit een dezer dagen ver schenen mededeling van hef Centraal Bu reau voor de Statistiek. De omvangrijkste groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 297 scholen voor zwakzinnigen, die te zamen 36.188 leerlingen lelden. Gasleiding. Dc aanleg van de hoofd gasleiding in de Betuwe is voltooid met het leggen van een zinker in het Amster dam-Rijnkanaal. Hiervoor was even ten zuiden van dc verkeersbrug in de gemeen te Zoelen een sleuf over de gehele breedte van het kanaal gebaggerd. Als deze leiding op de reeds gelegde buizen is aangesloten, kan de leiding van Scherpenzeel naar Tiel beproefd worden. Ontvangen. De familie Schuurmans in Bolsward ontving dezer dagen een prent briefkaart, die in 1914 was gepost in Joure. Hoewel het adres duidelijk was aange geven de prentbriefkaart was gericht aan de vader van de tegenwoordige be woners van het pand, waar hij werd be steld en was afkomstig van een thans reeds overleden tante heeft de kaart niet min der dan 45 jaar rondgezworven. Een paar weken geleden bevond zij zich nog in Mon treal. Traject. Van zondag 6 juni af wordt de dienst AmsterdamVancouver vier keer per week gevlogen, waarvan de vier de vlucht met Bristol Britannia schroef- turbine-vlifegtuigen, die een passagiers capaciteit hebben van 99 passagiers en 10 bemanningsleden. De vliegtijd voor het 8000 kilometer lange traject is 13 uur en 45 minuten, Ontwerp. De 25-jarige Surinaamse student aan de Columbia-unversiteit te New York, Harold van Ommeren, heeft zijn „bachelor of architecture" behaald met een ontwerp van één gevangenis. De regering van Suriname nodigde Van Om meren uil een ontwerp van een centrale gevangenis in te dienen. Zijn ontwerp is in zoverre uniek, dat aan het gebouw glas noch tralies te pas komen. Het bestaat uit afzonderlijke, maar onderling verbonden betonnen blokken. Storingen. Staatsblad 177 bevat een be sluit tot voorkoming en opheffing van omroepstoringen door verbrandingsmoto ren. Het besluit vindt zijn grond in bet feit, dat: veelvuldige storingen voorkomen van de ontvangst, van de Nederlandse om- roepzenders, werkende op frequenties tussen 40 en 240 megahertz door elektri sche ontstekingsinrichtingen,welke dienst baar zijn aan verbrandingsmotoren. 18. Zijn hand was weer vast. Die handige geldiongens zouden niet zo handig blijken, als de „Times" en de „Herald Tribune" morgenochtend met Avery Bull- ards doodsbericht kwamen. De „Times" zou mis schien wel een foto opnemen. Hij glimlachte; hij her innerde zich, wat Libermann had gezegd na het Con gres-onderzoek. „De enige beloning, die een indus trieel in dit land nog kan krijgen, is een aardig doods bericht in de New, York Times". Die handige geldjongens zouden Avery Bullard's overlijdensbericht bij hei ontbijt geserveerd krijgen En dan zou de pret beginnen. De verkooporders zou den zich nog vóór de opening van de beurs ophopen. De eerste verkoop zou al een daling van één a an derhalve punt met zich brengen. Dan zou de werkelijke daling beginnen. Na het eerste uur... Toen stonden zijn hersens ineens stil. Morgen was het zaterdag... de beurs zou gesloten zijn! Hij stond op, wachtend tot het wilde kloppen van zijn hart bedaren zou; hij vertelde zich zelf, dat hij z'n hoofd koel moest houden, dat hij zich niet uit z'n evenwicht mocht la ten brengen, maar z'n hersens helder en scherp moest laten werken. Deed het er werkelijk toe? Nee. Wat morgen niet gebeurde, zou dan maandag gebeuren. Maandag zou zelfs nog beter zijn. Er zou een heel week-end aan voorafgaan van geruchten en klets praatjes over hetgeen het verlies van Avery Bullard voor de Tredway zou betekenen. Hij wist nog meer argumenten te bedenken, maar geen was sterk genoeg om af te rekenen met de ontstellende wetenschap, dat hij een fout had ge maakt of althans iets vergeten was er was een feit, dat hij vergeten had. Het feit zelf was niet be langrijk, maar dat hij het had kunnen vergeten! Wat had hij nog meer over het hoofd gezien? Bruce Pilcher goot de rest van zijn cocktail naar binnen en het glas rinkelde even, toen zijn bevende hand het op tafel terugzette. Wat had hij nog meer vergeten? De scherpe punt van zijn geest reikte terug als het potlood van een accountant, feit voor feit controlerend. Kon hij zich vergist hebben met de man in de ambulance? Nee, dat was absoluut Avery Bullard geweest. Washij dood? Ja, omdat men zijn gelaat bedekt had. Wacht! Betekende' dat wel zeker, dat iemand dood was? Het antwoord op deze' vraag was ontzettend belangrijk. Als Bullard niet werke lijk dood was, veranderde de hele situatie. Zijn ogen zwierven nerveus door het vertrek. Het zien van een telefoontoestel deed een idee in zijn geest opvlammen. Hij zou het ziekenhuis opbellen.... Waarom had ie daar niet eerder aan gedacht? Roose velt. Hij herinnerde zich de naam op de ambulance. Zijn hand reikte naar de hoorn, doch dan trok hij haar weer terug. Deze lijn liep via een centrale. Het zou veiliger zijn in een telefooncel te bellen. Hij had graag gerend, maar hij dwong zich met zorgvuldig afgemeten tred door de hal te wandelen, als toevallig het woord te richten tot drie binnenkomende leden en wel met" een stem, die niets verried, om vervol gens de telefooncel binnen te stappen. Zijn vinger toppen lieten vochtige merken achter op het dunne papier, terwijl hij de pagina's omsloeg, op zoek naar het nummer. Hij vond het en draaide. „Kunt. u mij alstublieft met iemand verbinden, die mij over de toestand van een patiënt kan inlichten?" „Wat is de naam van de patiënt, over wie u iets wenst te weten?" „Avery Bullard Mr Avery Bullard". „Een moment alstublieft". Hij wachtte, zijn adem inhoudend. „De B van Benjamin?", kwam de stem eindelijk. „Ja", en hij spelde Avery Bullard's naam voluit. „Het spijt mij meneer, maar we hebben hier geen patiënt van die naam". „Maar dat moet. Ik zag, dat hij deze middag met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht werd". „Er is in de afgelopen vierentwintig uur niemand van die naam binnengebracht. Misschien moet u een van de andere ziekenhuizen hebben". „Nee, het was een Roosevelt! Ik weet zeker, dat".. Er klonk een verre klok en dan was het stil. 5 uur 15 n.m. „Miss Finnick", zei het meisje aan het bureau in de wachtkamer. „De hal door, tweede deur rechts". De dokter keek op een kaart, toen ze de deur open de, de kaart die het meisje aan het bureau geschre ven had. „Ik ben dokter Marston. Gaat u zitten". Anne Finnick aarzelde; ze wist, dat, als ze ging zitten, ze de kans liep dat. haar zenuwen haar de baas zouden worden en niet meer in staat zou zijn ermee door te gaan. „Ik ben een vriendin van Mrs Paul Samson". „O ja", zei de dokter vriendelijk: hij scheen er geen erg in te hebben, dat ze nog steeds stond. „Wat is de moeilijkheid. Miss Finnick?" Dit was het momentze moest het zeggen. „Ik wil weten of ik in verwachting ben". Ze wachtte, keek naar zijn gezicht. Viola had ge lijk. Hij was een reuze vent; hij keek niet verbaasd, niets van dat alles. Ze kon nu de rest zeggen. Dokter, ik leef al een hele tijd in ellende en weet me geen raad met al die onzekerheid, maar Viola zei dat ik gek was om mezelf zo in de ellende te brengen, als ik er nog niet eens zeker van ben. Ik vraag u alleen of u me alsjeblieft wilt vertellen of ik in verwachting ben of niet". „Zeker", zei hij op zachte, besliste toon. „En ik hoop dat u het niet bent". Hef klonk werkelijk of ie het meende. Viola had be slist gelijk; deze Dr Marston was een ontzettend aar dige vent. Het deed er niet toe, wal, hij rekende, het zou het waard zijn zekerheid te hebben en als een menselijk wezen behandeld te worden. Ze had alle geld, dat nodig was. Er had vijfhonderdvierendertig dollar in de portefeuille gezeten. 5 uur 21 n.m. De bel van de telexmachine ging over, de machine begon te zoemen en dan begonnen de toetsen zwarte letters neer t.e zaaien: Kleermaker D Andruzzi uit zaken teruggetrokken geen gegevens beschikbaar verblijfplaats onbekend politie Palm Beach 5 uur 27 n.m. Bruce Pilcher bevond zich in de wurgende greep van een totale angst. Hij was wel eens meer in zijn leven bang geweest, maar zoiets als dit had hij nooit gekend. Zijn brein was het punt reeds voorbij, waarop paniek als een stimulans werkt. Die paniek was nu een gif geworden, dat zijn hersens verlamde, zodat het niet meer mogelijk was één samenhangende gedachte te vormen. Haarlem. Geslaacd zijn voor het examen oog heelkundige verpleging verbonden aan het, st. Elisabeth's of Grote Gasthuis te Haarlem de da mes L. Lamë en M. T. F. Toxopeus. Stadsschouwburg: Vandaag en donder dag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag geen uitvoe ring. Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. Grote Kerk: Donderdag 15 uur: Orgel concert door Albert de Klerk; 20 uur: Beiaardconcert door Aric Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 én 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Dé dokter van Stalingrad", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. Frans Halsthcater: Vandaag en donder dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Gervaise", 18 j. Lido Theateer: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21 15 uur: ..Liefde is mijn beroep", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Als mannen begeren". 18 j. Donderdag 14 en 20 uur: „Anna Karenina", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „De circusheid", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Aparte tafels", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Havenpiraten", 18 j. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Opdracht tot moord". 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort)Vandaag 20 uur: „Das einfache Madchen". a.l. Don derdag 20 uur' „Der Bettelstudent", a.l. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huls Van Looy (Kamperlaan): Tot. 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 1? uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met; Cornell's van Noord e door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede XJur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Ploos van Amstel. Atelier Zandvoortsclaan 163 (Heemste de): Tot 6 juni op werkdagen van 9 tot 17 uur: Foto-expositie drs. A. J. Lohr. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 29 mei.)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6