Vol profijt van straalvliegtuigen eist nieuwe rechten en tarieven Eén startbaan voor DC-8 op Schiphol is te weinig Mensen in Amerika Gematigde trant van Gromyko doet de westelijke waarnemers de oren spitsen President De Gaulle ontving de kroonprins van Marokko €hefarine,4 Adenauer's mening over Genève werd in Washington gestaafd OMWENTELING IN DE LUCHTVAART 9 Militair gebruik van atoomenergie Minister Luns beantwoordt vraag uit de Kamer Oxford handhaaft oude talen Marokkaanse bemiddeling in Algerijns conflict Britse drukkers weigeren overuren te maken 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! /f beroemde geneesmiddelen in één tablet Populariteit van de bondskanselier is dalende SPD-fractie steunt Mommer tegen „Trojaanse ezels" Macmillan bevestigt zijn vertrouwen in Lloyd A rtikel in de Times was niet geïnspireerd" INDRUKKEN VAN EEN RQNOREIS 000R OE V.S. PIONIERS WOENSDAG 3 JUNI 1959 (Van onze Amsterdamse redacteur) De aankoop van "straalverkeersvliègtuigen heeft voor cle K.L.M. de conse quentie, dal deze maatschappij in de komende drie jaar haar verkoop moet zien te verdubbelen. Twaalf DC-8 en twaalf Electra-toestellen zullen binnen enkele jaren aan de vloot worden toegevoegd. Gezamenlijk hebben deze toestellen een capaciteit van 65 DC-7C vliegtuigen de grootste, die Nederland thans heeft. De noodzaak om de verkoop te verdubbelen is niet alleen een probleem voor de K.L.M., maar ook van de andere luchtvaartmaatschappijen, die het straal jagertijdperk zijn binnengegaan, zo heeft mr. 11. van Dam, onderdirecteur en hoofd vervoersvoorbereiding van de K.L.M.medegedeeld. Ilij ziet als oplossing het aanboren van nieuwe markten. Een van de mogelijkheden daartoe is een tariefsverlaging. Mr. Van Dam acht bij de ingebruikneming van de eerste DC-8 begin volgend jaar een verlaging van de vliegprijs van 5 tot 10 percent mogelijk. De K.L.M. is echter gebonden aan internationale tariefafspraken. Deze staan 'op de agenda van de I.A.T.A.-conferentie, die in oktober in Honolulu wordt gehouden. Er zijn zeventig maatschappijen bij de l.A.T.A. aangesloten en daar ieder besluit unaniem moet worden genomen, en de meningen over de tariefpolitiek sterk uiteenlopen, is de kans op een spoedige beslissing niet groot. Het ligt in de bedoeling de nieuwe straalvliegtuigenvloot op de grote lijnen in te zetten met het zwaartepunt op de Atlantische route. In 1961 zal de KLM alle verkeer tussen Amsterdam en New York met DC-8's onderhouden. De Lockheed Eïec tra's worden voornamelijk op de route naar het Nabije Oosten en op de grote Europese lijnen ingelegd. De besprekingen met de diverse lan den over de landingsrechten moeten ech ter nog beginnen. Op het ogenblik mag de KLM in Sydney eenmaal per week ko men en daarbij niet meer dan 28 passa giers brengen en halen. In Zuid-Afrika is men tweemaal per week welkom met in totaal niet meer dan 100 passagiers. De DC-8 echter kan 113-176 mensen vervoe ren. Op de genoemde routes zijn zij dus onder de huidige bepalingen onbruikbaar. De KLM ziet deze moeilijkheden niet als onoverkomelijk. Immers, vrijwel alle maatschappijen zitten met dezelfde pro blemen en met wat geven en nemen moet er een oplossing mogelijk zijn. Met deze straalverkeersvliegtuigen zijn wij voorlopig aan de maximum mogelijk heden gekomen, is de mening van inge nieur E. A. Driessen, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de KLM. De DC-8 heeft, een vliegbereik van 7500- 10.000 km en een snelheid van bijna 900 km per uur. Door de snelheid nog meer op te voeren zou men de geluidsbarrière overschrijden en in zeer oneconomische omstandigheden komen. Als in Amerika instanties bereid worden gevonden de ont wikkeling.. ervan -te financieren. kimnen wij in 1975 de eerste supersonische vlieg tuigen verwachten, die weer - boven deze oneconomische "snelheid uitkomen. Deke toestellen zullen meer dan 3000 km per uur bereiken. Speciaal op verzoek van de KLM worden de nieuwe DC-8's uitgerust met, zogenaamde ,.by pass"-motoren. De ze houden het midden tussen een prop- jet 'propeller en straalaandrijving) en jet-motoren (uitsluitend straalaandrij ving). Deze motoren kosten een miljoen gulden per stuk. Dit komt dus neer op vier miljoen per vliegtuig. Dagretour New York Hoe duur de „Jet-kisten", zoals zij op Schiphol worden genoemd, ook mogen zijn zij zijn economischer dan de huidige DC- 7C's. Immers-, de DC-8 vliegt straks op één dag heen en terug naar New York. Eén DC-8 kan per jaar (gerekend op 222 retourtrips) ruim 25.000 passagiers ver voeren... Dat, is tweemaal zo veel als de „Statendam" per jaar vervoert. Vervelend reizen met zo'n straalvlieg tuig op 12.000 meter hoogte? Geen sprake van, vindt de heer Driessen. Men vliegt altijd boven het weer, de zon is er zelfs Minister Luns heeft, mede namens mi nister Van den Bergh. geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker (Comm) omtrent het Amerikaans-Neder landse verdrag inzake het militaire ge bruik van kernenergie. - De heer Bakker had de minister ge vraagd., mede te delen, wat inhoud en doel zijn van het verdrag, dat „inlichtin gen en training op het gebied van het mili tair gebruik van kernenergie" zou rege len. Minister Luns zegt in zijn antwoord, dat" het verdrag verband houdt met de tenuitvoerlegging van het in 1957 döor de NAVO genomen besluit, de strijdkrachten der alliantie met tactische kernwapens uit te rusten. Ter uitvoering van dit besluit worden de strijdkrachten van de NAVO-landen geleidelijk uitgerust met wapens als ge leide projectielen e.d., waarmede kernla dingen kunnen worden afgeschoten. De kernladingen zelf blijven, in over eenstemming met de bepalingen van de Amerikaanse wet op de atoomenergie, in Amerikaans beheer. Voor de opleiding van het Europese mi litaire personeel, dat de geleide projectie len en dergelijke moet bedienen, is het echter noodzakelijk, dat bepaalde gehei me atomische gegevens aan de betrokken landen worden overgedragen. Bovendien zijn ook reeds zekere atomische. gegevens verwerkt in de zogenaamde nief-nucleaire wapenonderdelen, welke aan de Europese NAVO-landen worden overgedragen. De Amerikaanse wet laat overdracht van dergelijke beperkte gegevens („restricted data") aan bondgenoten van de V.S. toe,, mits met het betrokken land een over eenkomst is gesloten, waarin de doelein den, waarvoor deze gegevens beschikbaar worden gesteld, nader zijn omschreven en waarin door het ontvangënde land zekere garantie wordt gegeven met betrekking tot de beveiliging van de te verkrijgen ge gevens. Zulk een overeenkomst werd thans ter zake tussen Nederland en de V.S. gesloten. in de winter nog warm en het is een ware sensatie bij stralende zonneschijn een zwarte hemel te zien. waarin soms ster ren schitteren. De airconditioning van het toestel is voortreffelijk. Via twee „neus gaten" wordt de 31 meter lange cabine iedere drie minuten van verse lucht voor zien. Gezagvoerder J. J. Bak. hoofd vliegtech nische dienst., heeft tot. taak het vliegper- soneel voor de nieuwe taak, het vliegen met DC-8's, geschikt te maken. Voor de ze twaalf toestellen dienen veertig beman ningen te worden omgeschoold. Voor dit doel is een kostbare hulpapparatuur be steld, waardoor de cursussen dit najaar reeds in een hangar op Schiphol kunnen beginnen. De totale cursusduur zal twaalf weken in beslag nemen. Er is veel animo voor de straalvliegtuigen. De meesten ver wachten er een belangrijke salarisverho ging door te krijgen. Hierover is op het ogenblik nog overleg gaande tussen de K.L.M.-directie en de vereniging van vlie gers en die van boordwerktuigkundigen. Wachten is kostbaar Vliegen met een DC-8 is duur: het toestel gebruikt voor een vlucht over de oceaan ongeveer 83.000 liter brandstof. De piloot heeft, dus tot taak zo zuinig mogelijk te vliegen. Dat kan hij doen door terstond de „zuinige hoogte" Ie kiezen en het vlieg- plan- zeer nauwkeurig op te stellen. Met de gronddienst zal men tot een geheel nieu we vorm van samenwerken moeten ko men: wachten voor de start op de baan, zoals nu nog wel eens voorkomt, moet wor den vermeden vijf minuten met draaien de motoren kosten 350 kilo brandstof. De heer Bak achtte het een verkeerde vorm van zuinigheid, door op Schiphol voorlo pig met écn startbaan voor straalvliegtui gen te volstaan. Bij werkzaamheden aan de baan of bij dwarswind is de baan on bruikbaar en er is geen andere mogelijk heid tot opstijgen of landen. Waarom, zo vroeg hij zich af. wordt baan 19 naast de ze nieuwe baan 07.25 niet verlengd tot 3000 meter, zodat er althans twee mogelijkhe den zijn? De DC-8 zal een imposante verschijning worden op Schiphol. Bij aankomst en ver trek zal hel platform-personeel zeer voor zichtig moeten zijn: tien meter vóór en der tig meter achter het vliegtuig is het door de enorme kracht van de motoren levensgevaarlijk terrein. Volgend jaar doet deze nieuwe ver schijning haar intrede op Schiphol. Het door de K.L.M. hij Douglas bestelde straalvliegtuig DC-S verheft zich brullend voor een proefvlucht. Wan neer het op Schiphol komt zal dit lawaai al wat ingeperkt zijn door spe ciale geluidsdempers, die de geluids sterkte met 12 decibels zullen verminderen. OXFORD (UPI) De universiteit van Oxford is teruggekomen op haar besluit van 5 mei om natuurkunde-studenten toe te staan toelatingsexamen te doen in Duits of Russisch in plaats van Grieks of Latijn. De docenten hebben met 301 tegen 282 stemmen besloten Latijn of Grieks als verplichte examenvakken te handhaven. Een van de docenten waarschuwde, dat de geringere aandacht voor het Latijn op de Britse middelbare scholen en het nage noeg verdwijnen der klassieke talen van het leerprogram op Amerikaanse scholen een van de oorzaken is van de onbekwaam heid van veel politici, journalisten, pre dikanten en geleerden om goed Engels te schrijven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 3 juni. Gromyko heeft gis termiddag in Genève een gematigder houding aangenomen. Op de plenaire zit ting in het Palcis der Volken, die het ge heim overleg kwam afwisselen, zei de Russische minister dat hi.i het Westen he lemaal niet vraagt de Duitse Democra tische Republiek te erkennen, maar alleen een realistische oplossing voor Berlijn zoekt. Hij zei ook dat de Sov jet-Unie volstrekt niet beweert, dat de Westelijke troepen illegaal in Berlijn ver blijven, alleen dat hun aanwezigheid als bezetters niet langer strookt met de ge wijzigde omstandigheden. Mocht het Wes ten zijn troepen toch in West-Berlijn wil len handhaven, welnu dan is daar ook geen bezwaar tegen, alleen niet als bezetters die het stadsdeel besturen. Het Westber- lijnse stadsbestuur moet verlost worden van vreemde inmenging. De Grote Vier kunnen bijvoorbeeld in West-Berlijn sym bolische eenheden van nauwkeurig vastge stelde sterkte legeren, zo zei Gromyko in zijn rede. waarin hij en passant Hertcr's zevenpuntenplan voor Berlijn nog eens verwierp. (Van onze correspondent in Parijs) De Marokkaanse kroonprins Moulay Hassan, heeft gisteren op het Elysée twee maal met president De Gaulle gesproken. Het onderwerp van het gesprek vormde officieel het bezoek dat zijn vader, ko ning Mohammed V volgende maand aan het Franse staatshoofd zal brengen. Bij de audiëntie van gisteren, die door de lunch werd onderbroken, was een tiental hoge Franse diplomaten en functionaris sen aanwezig, terwijl ongeveer tezelfder tijd de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville in Genève de Franse ambassadeur in Marokko Parodi ontmoet te. die gisteravond terugkeerde naar Pa rijs. Naar aanleiding van deze Frans-Ma rokkaanse contacten gaan in Parijs op nieuw geruchten over een vredesoffensief, dat onder de gezamenlijke leiding van Mohammed V en De Gaulle in de richting van de Algerijnse rebellen zou worden on dernomen. Volgens officiële kringen zegt men missen deze beweringen iedere grond en zou gisteren zelfs het woord Algerije niet, of nauwelijks, gevallen zijn. De Gaulle en Mohammed V worden al gemeen als vrienden beschouwd. De Ma rokkaanse koning is het enige buitenland se staatshoofd dat van de generaal het grootkruis van de bevrijding, de hoogste onderscheiding der republiek, ontvangen heeft. De uitvoerige diplomatieke voorbe reidingen van hun ontmoeting, die al lan ge tijd in de pen is. doen toch ook wel ver moeden dat hun contact niet uitsluitend door persoonlijke gevoelens wordt, inge geven en er een probleem van de hoogste orde voor beide landen ter tafel zal ko men. waarbij iedereen denkt aan Algerije. Tot een formeel vredesaanbod zal het mogelijk nog niet of niet meer komen, vooral'omdat de premier der Algerijnse rebellen-regering, Ferhat Abbas, een over tuigd republikein, als tussenpersoon geen vorstelijke persoonlijkheid zou willen aan vaarden. Er zijn echter wel andere en dis cretere wegen denkbaar, waarlangs Ma rokko toch zijn goede diensten aan Alge rije en aan Frankrijk zou kunnen aanbie den. Uit de hardnekkige berichten over ernstige, en zelfs bloedige tegenstellingen en onlusten in het Algerijnse kamp op Tunesische bodem, zou men kunnen opma ken dat. de tijd voor een nieuw verzoe- ningsgebaar van Parijs wellicht rijp is geworden. In Frankrijk zelf trok het gisteren sterk de aandacht dat de socialistische partij van Guy Mol let op de laatste samenkomst van het hoofdbestuur in ongewoon krach tige termen heeft aangedrongen op een nieuw officieel voorstel voor besprekingen met de Algerijnse nationalisten. De inte gratie wijzen de socialisten als oplossing van de hand en het. partijbestuur verlangt dat Frankrijk in casu De Gaulle dit keer zijn uitnodiging zo ondubbelzinnig zal inkleden, dat het de rebellen bij voor baat onmogelijk wordt gemaakt de invi tatie af te wijzen met de insinuatie dat er een capitulatie van hen zou worden ge- eist. Men herinnert, zich namelijk dat op deze tegenwerping het. eerste verzoek van De Gaulle een „vrede der dapperen" tot stand te brengen, door de Algerijnse re- bellen-regering van de hand werd gewe zen. GENEVE (UPI) Kroonprins Moulay Hassan zal vrijdag in Genève een onder houd hebben met Couve de Murville, aldus is van gezaghebbende zijde in Genève ver nomen. (Van onze correspondent in Londen) Er dreigt van vandaag af grote chaos in het Britse drukkersbedrijf, omdat tien samenwerkende vakbonden, als onder deel van een loonactie, een verbod heb ben uitgevaardigd voor het maken van overuren zonder welke de drukkerijen niet normaal kimnen functioneren. Er zijn tweehonderdduizend drukkers bij het con flict betrokken. De nationale dagbladen vallen er echter buiten, maar het is zo goed als zeker dat de omvang van de meeste tijdschriften en andere periodie ken moet worden ingekrompen. De werk gevers zijn tot de tegenaanval overge gaan door opheffing van de opzeggings termijn van veertien dagen bij ontslag, zodat de dienstbetrekking onmiddellijk kan eindigen. Er is sprake van dat de vakbonden dit als een uitsluiting zullen be schouwen. Men kan niet zeggen, dat de Russische minister werkelijk nieuwe punten naar voren bracht, maar er was iets in de ma nier, waarop hij de zaak aanpakte, alter natieve oplossingen voorstelde, dat de westelijke waarnemers de oren deed spit sen. Een kinderhand is dezer dagen in Genève gauw gevuld. Minister Herter's voorstel om de geheime zitting, die gis teravond gehouden zou worden naar he denmiddag te verschuiven, zal dan ook niet ingegeven zijn door het feit „dat het op de middagzitting zo laat was gewor den", zoals hij zei. Men mag wel aanne men. dat de westelijke ministers in on derling beraad, en in contact met hun hoofdsteden, Gromyko's woorden nauw keurig hebben afgewogen. Zit er in het toelaten van symbolische Russische eenheden tot West-Berlijn in een of andere vorm inderdaad een uitweg voor de Berlijnse impasse? Fransen en Westduitsers beantwoorden deze specula tieve vraag met een hardnekkig „neen maar het lijkt toch niet helemaal uitge sloten, dat Britten en Amerikanen die mogelijkheid zouden kunnen overwegen, wanneer zij zonder al te veel prestigever lies verwezenlijkt zou kunnen worden. Een moeilijk te verteren punt zal natuur lijk zijn, dat tegenover de Russische en tree in West-Berlijn geen westelijke winst in Oost-Berlijn zal staan. Voordat Gromyko aan het woord kwam, hielden de Duitsers Bolz en Grewe nog eens een „dialoog der doven". Bolz sprak zich tegen door eerst te verklaren, dat de D.D.R. de Russische voorstellen inzake Berlijn nauwkeurig had bestudeerd en toen besloten had ze te ondersteunen, en door later te zeggen, dat de D.D.R. aan de totstandkoming van die voorstellen zelf had meegewerkt. Grewe hield een lange, scherpe rede, waarin hij ondermeer de gedachte van een Duitse commissie verwierp, wanneer die niet in het raam van het westelijke vredesplan kan opere ren. De scherpte van Grcwe's rede zal wel ingegeven zijn door de ruzie, die binnen de Westduitse delegatie (het Westen wordt steeds verdeelder) tussen hem en de woordvoerder Von Eckardt woedt. De laat ste die delegatieleider Grewe te slap vindt, gaat zich nu in Bonn bij Adenauer beklagen. (AFP) De leiding van het Geneefse pershuis heeft de Oostduitse delegatie ter ministerconferentie opnieuw per brief ge waarschuwd tegen het gebruik van ka mers in het pershuis voor propaganda doeleinden. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen Hen belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen, De vier middelen verenigd in Chelarine,,4 '-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die word! beschermd door hel bestanddeel Chetaroz. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is uit de Ver enigde Staten teruggekeerd met de vaste overtuiging dat op dit ogenblik geen spra ke kan zijn van ook maar de kleinste om buiging van de huidige politiek van de bondsrepubliek. Zijn opvolger moet dat zou de vaste overtuiging van Adenauer zijn na zijn gesprekken te Washington een man zijn, die de continuïteit van de huidige politiek dient voort te zetten. De bondskanselier maakt dit ook op uit hetgeen zich te Genève afspeelt. In het licht van de komende topconferentie kan Bonn zich zijns inziens niet veroorloven een politiek te voeren die ook maar in de lichtste graad van de koers afwijkt. De verzekering van de continuïteit van zijn eigen politiek door de volgende kanselier zou Adenauer als voorwaarde gesteld heb ben voor zijn aanvaarding van het ambt van bondspresident. Maandag voerde Adenauer gesprekken met de minister van Economische zaken, Erhard, de minister van Financiën, Etzel, De C.D.U.-fractievoorzitter Krone en bondsdagpresident Gcrstenmaier. In deze gesprekken zou hem duidelijk zijn ge maakt dat een bondskanselier Erhard ze ker beschouwd kan worden als een waar borg voor de continuïteit van Adenauers politiek, speciaal in de houding tot de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De spanning in de C.D.U. over de opvolging van Adenauer is thans wel op het hoogste punt gekomen. Als president zal Adenauer straks het recht hebben zijn opvolger voor het kanselierschap aan te wijzen. De Bondsdag evenwel moet ten slotte over deze kandidaat stemmen en in de Bonds dag heeft de C.D.U. de meerderheid. Het is noodzakelijk dat Adenauer en de C.D.U.- fractie lang van te voren overeenstem ming over de kandidaat bereiken. Er zijn geen tekenen die er op wijzen dat de grote meerderheid der C.D.U.-bondsdagleden is afgestapt van haar voorkeur voor Erhard. Evenmin is Adenauer's uitgesproken voor keur voor Erhard of Etzel tot heden in de openbaarheid gekomen. (Van onze correspondent in Bonn) De tegenstellingen in de grootste West duitse oppositiepartij, de socialistische S.P.D.. zijn bijzonder onoverzichtelijk ge worden. De Bondsdagfractie van de partij heeft zich achter haar secretaris Mommer gesteld in zijn felle critiek op de ..Tro jaanse ezels," partijgenoten, die sympa thie hebben getoond voor Oost-Duitsland. Mommer heeft scherpe critiek geuit op socialistische studenten, die gepleit heb ben voor meer contact met de Oostduitse communisten, en op negen S.P.D.-journa listen, die in Moskou de Russische partij leider vriendelijk met „kameraad" aap- spraken en daarbij rustig aanhoorden, hoe Króesjtsjév de Berlijnse S.P.D.-burge- meester Brandt critiseerde. De journalis ten hebben daarop bij het partijbestuur een aanklacht ingediend. Mommer en de journalisten zullen maandag voor het be stuur verschijnen, teneinde te proberen de rel uit te praten. Mommer en de zijnen menen dat men zich duidelijk moet distanciëren van de communisten, speciaal die in Oost-Duits land. Partijvoorzitter Ollenhauer en vice- voorzitter, en ex-communist. Wehner ach ten het niet nodig om nog eens principieel stelling te nemen tegen de communisten. Wehner heeft Mommer laten wéten, dat hij diens verwijten aan de S.P.D.-journa listen onbillijk vindt. Hij zweeg gisteren ook op de fractievergadering, toen men daar van zijn sympathie met Mommer blijk gaf. Dit heeft aanleiding gegeven tot felle critiek op Ollenhauer. die men ver wijt, dat hij er niet in is geslaagd de par tij naar buiten toe als een gesloten een heid te laten optreden. Hij is, zo zegt men, als het er op aankomt, niet in staat hard in te grijpen en tegenstellingen te over bruggen. Men meent tenslotte dat de in vloed van Wehner op de dagelijkse gang van zaken in de partij met de dag groter wordt. Juist hierom wensen vele S.P.D.- Bondsdagleden een grote schoonmaak. Mommer en de zijnen willen zich in het bijzonder distanciëren van vele vak bondsleiders, die er, onder invloed van de inmiddels geroyeerde uiterst-linkse socia list Agartz, nog altijd half-communistische denkbeelden op na zouden houden. In de kern van de zaak willen zij de basis van hun partij verbreden tot een partij die ook aantrekkelijk wordt voor burgerlijke groepen. (Van onze correspondent in Londen) Bij de hervatting van de Lagerhuiszit tingen na het pinksterreces heeft premier Macmillan gisteren de eerste gelegenheid te baat genomen om het gerucht tegen te spreken, dat hij de vervanging van Selwyn Lloyd zou overwegen. Die gelegenheid kwam toen oud-minister Shinwell (La bour) hem de vraag stelde, wie verant woordelijk was voor het „geïnspireerde" artikel in de Times. Aangezien deze kwes tie helemaal niet aan de orde was, ging aan conservatieve zijde een gebrul van protesten op. De speaker (voorzitter) mompelde ook dat Shinwell buiten zijn boekje ging, maar Macmillan stond met een op, kennelijk begerig om het woord te nemen. Hij zei dat er geen sprake was van enigerlei geïnspireerde verklaring. Macmillan liet hier met grote nadruk op volgen dat Selwyn Lloyd en hijzelf hopen nog zeer. lange tijd hun werk voort te zet ten. Zodra Macmillan zinspeelde op de minister van Buitenlandse Zaken na men mogén in het Lagerhuis niet worden genoemd hieven de conservatieven een luid gejuich aan, een kennelijke demon stratie voor de in het nauw gebrachte Sel wyn Lloyd. Macmillan heeft maandag niet alleen een telegram aan Selwyn Lloyd gestuurd, maar hem ook nog tweemaal in Genève opgebeld om te onderstrepen, dat de re gering geen schuld draagt aan het ge wraakte Times-artikel. Maandag is Adenauer onderhande lingen begonnen met de tweede regerings partij, de Deutsche Partei, over een wij ziging van het kabinet. De kleine Deutsche Partei wil geen verandering in het huidige kabinet en wil haar ministers Seebohm (Verkeer) en Von Merkatz (Bondsraad aangelegenheden) ook onder Erhard of Etzel handhaven. Men spreekt er over dat Seebohm benoemd zal worden tot lid van de Hoge Autoriteit van de Europese ge meenschap voor Kolen en Staal als opvol ger van de overleden Blücher. Uit een opinie-onderzoek in de maand mei is, vergeleken bij een dergelijk on derzoek in april, duidelijk geworden dat Adenauer's populariteit onder de West duitse bevolking is afgenomen. Op de vraag of men voor of tegen een bondspre sident Adenauer als opvolger van profes sor Heuss is. antwoordde in beide maan den 47 percent van de ondervraagden po sitief, maar het percentage tegenstanders van Adenauer steeg van 30 tot 35 percent. De voorstanders menen dat er geen be tere kandidaat voor het presidentschap is dan Adenauer, de tegenstanders zeggen dat het nu eens tijd wordt dat Adenauer de politiek verlaat en rust neemt. Men vindt hem zo langzamerhand te oud ge worden. Richard F. Dubell is 32 jaar oud, hij woonde tot enkele weken geleden vlak buiten deze hoofdstad van de staat New Jersey op nog geen tachtig kilometer van New York City en zijn beroep was machi nist van een dragline. Dubell meet 1.93 en is bijzonder zwaar en sterk; hij houdt van vissen en jagen. In de afgelopen maand heeft Richard Dubell iets gedaan, wat in de hele staat New Jersey enige opwinding heef' ver oorzaakt. Hij heeft publiekelijk aangekon digd, dat hij genoeg had van het dichtbe volkte New Jersey en is met zijn vrouw en twee kinderen, een bevriend echtpaar met drie kinderen en nog een vrijgezel naar Alaska vertrokken. De Dubells, de Hortmans en vrijgezel David Cheeseman gaan pionieren in Alaska. De opwinding, die dit bericht in deze rustige delen van de Verenigde Staten veroorzaakte, is misschien wel verklaar baar. En als zij ver klaarbaar is, dan moet de oplossing waarschijnlijk wor den gezocht in de zelfde richting als de vraag waarom het opperste succes van televisie-pro gramma's in dit land gevonden is in het vertonen van Wild-West-films; dat be tekent dus een oplossing in de richting van de spijt de schaamte of de droe fenis over het verdwijnen van de pionierende geest uit dit volk. Men is hier groot geworden door het werk van harde, ondernemende pioniers; die zijn inmiddels al lang overleden. Zij hebben een rijk en machtig land achtergelaten, waar pionie ren al haast niet meer nodig is. Maar als dan af en toe een Amerikaan aankondigt, dat hij de veiligheid en de zekerheid van het huis en de tuin, de buren en de buurt- school in de steek laat en zich elders in de woestenij een leven gaat opbouwen, dan voelen opeens tienduizenden anderen dat dit mooi is, dat dit ergens nog steeds een soort natuurlijke levensbestemming is voor een Amerikaan. De twee gezinnen en Cheeseman zijn nu al een paar dagen onderweg op de lange reis van ongeveer zevenduizend kilometer naar Delta Junction, een dorpje 150 kilo meter bezuiden Fairbanks. Wat zij in Delta Junction zullen vinden kan gemak kelijk omschreven worden: vrijwel niets. Er wonen enkele gezinnen binnen een straal van vijftig kilometer en beide ge zinnen hebben dank zij een oude pioniers- wet in de V.S. elk tachtig hectare grond van de regering gekregen. Daar kunnen zij op beginnen. Hun eerste doel is om althans een huis te bouwen. Vóór dat klaar is zullen zij voornamelijk in tenten leven en in de personenauto, twee vrachtauto's en de caravan waarmee zij uit Trenton zijn vertrokken. Modern pionieren is uiteraard niet zo hard als wat de voorouders van Dubell onder deze term verstonden. In een van de trucks zijn verscheidene ijskasten in gebouwd; die zijn tot de nok toe gevuld met ingeblikt voedsel. De vrouwen van Dubell en Hortman hebben mamden be steed aan de voorbereiding van de garde robe van mannen en kinderen. En bij het vertrek was iedereen even enthousiast- Geen van de tien deelnemers aan déze kleine landverhuizing had de geringste spijt van de beslissing om New Jersey, de vrienden en kennissen en de bewoonde wereld in het algemeen te verlaten. En iedereen is bereid hard mee te werken aan het slagen van deze speciale van emigratie. Want dat is het eigenlijk. Alaska mag dan (bijna) een geheel geaccepteerd deel zijn van de Verenigde Staten, dit is emi gratie op een iets ondernemender basis dan wat in Nederland een bijna dagelijkse zaak is geworden. De Nederlandse emi granten gaan meestal naar bewooro land, naar streken waar werk te vinden is. De Dubells en de Hortmans gaan werk schep pen, uit het lege land in Alaska. Immigratie is in dit land uiteraard nog een levend begrip; maar het woord emi gratie hoort men zelden. Amerikanen emigreren niet; die hebben, vindt men, het ideaal gevonden. Maar als een van hen uit dit ideaal wegbreekt en echt gaat emigreren, dan wekt dat geen afkeurende blikken op, geen verbazing over het feit dat iemand hier weg wil. De buren, de vrienden en allen die ër over in de krant lezen, voelen een lichte jalouzie. Heel diep binnen-in voelen velen zich hier nog een beetje pionier, een soort gefrustreerde pionier temidden van de comfortabele be schaving. En voor die mensen lijkt Dubells toekomst een soort vaag paradijs een paradijs, waar men weliswaar niet zelf naar toe zou willen gaan. Maar men mag er zo graag van dromen. E. Romatjn

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7