Landelijke rust in Haarlemmermeer werkt als een heilzame douche SPINWIEL JONGE Regering verdedigt garantie voor Hilton-hotels Mogelijkheden voor recreatie zijn groter dan men denkt Nico van Schagen Zonen Eminent belang voor nationale economie N.Ph.O. gaf eerste zomerconcert VRIJDAG 5 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Geen parkeerproblemen en verkeersopstoppingen In bollenstreek liep werk loosheid opnieuw sterk terug MORRIS MINOR '59 GARAGE Dü RIEU Vier jaar geëisl wegens poging lot doodslag Rl|k mmn vitamin zond izend li Extra raadsvergadering Nieuw uitbreidingsplan voor Spaarndam flê Rooij GEBOORTE KAARTJES LAC veel te zwak voor DWR-ploeg: 1(M Bouw kantoorgebouw Prov. Waterstaat aanbesteed „Club- en Buurthuizen" hield contactavond Aantrekkelijk optreden van jengdvariété De turn tweekamp Neder landBelgië KNGB in Haarlem Vijf doden in het verkeer Examens Brandje in perceel aan de Julianalaan Damkampioenschappen Als op mooie zondagen in de zomerdagen iedereen erop uittrekt en de wegen rond Haarlem overvol zijn met auto's, scooters, motoren en fietsen, ligt in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem een gebied dal dan haast is uitgestorven. De wegen zijn er stil en de weinige automobilisten en fietsers hebben geen last van verkeersproblemen. De verschillen zijn groot: in de bosrijke omgeving en aan hei strand een en al bedrijvigheidin de polder stille en rust. Men zoekt niet zo graag zijn verpozing in het boerenland. Dit valt duidelijk waar te nemen in Haarlemmermeer, dal op mooie dagen voornamelijk bezoek krijgt van mensen, die op doortocht zijn. Hetzij naar Schiphol, naar de plassen aan de rand van de polder of naar de bossen in Kennemerland. De stedeling weet van het platteland dikwijls niet meer dan dat er boeren wonen. Er voorshands vanuit gaande dat dit boerenland toch niets aantrekkelijks te bieden heeft, besluit men daarom maai bij voorbaat, weer het strand op te zoeken of de duinen in te trekken. Die tegenzin om het wijde land in te trekken, kan veranderen als men eens de proef op de som neemt. Want voor velen heeft het boerenland zoveel bekoorlijk heden te bieden, dat men bekeerd wordt, strand en de duinen nu en dan opzij laten liggen en de polder ingaat. Men ondergaai de landelijke rust als een heilzame douche. Voor zover wij de aan te bevelen plek jes van Haarlemmermeer nog niet kenden, zijn wij er op een mooie zonnige dag mee in kennis gekomen. Dat was mogelijk dank zij een vriendelijke uitnodiging van de Commissie voor Vreemdelingenverkeer in Haarlemmermeer een comité ctat sinds kort werkzaam is ter propagering van hetgeen deze gemeente heeft te bie den. Met een gezelschap van V.V.V.-infor- mateurs en informatrices hebben wij de polder van noord naar zuid en van oost naar west doorkruist. Deze rondleiding was bedoeld om 'net V.V.V.-personeel van Haarlem en Amsterdam meer met de pol der vertrouwd te maken. Vooral bij het verstrekken van inlichtingen aan buiten landers kan men zijn kennis over de pol der spuien. Onbekend en onbemind Typerend tijdens deze rondleiding was de opmerking: „Maar dit hebben we nooit geweten". Waarschijnlijk zal deze opmer king meer zijn gemaakt. Want hoe gaat het? Vele mensen zien niet meer van de polder dan wat van de rijksweg Amster dam—Den Haag af kan worden waarge nomen. Of men rijdt in snelle vaart door Hoofddorp in de richting van Hilversum. Als men dit een paar maal gedaan heeft, zal het omliggende land geen belangstel ling meer krijgen. Van de polder heeft men een glimp opgevangen, de rest blijft meestal onbekend. Natuurlijk is het begrijpelijk dat velen het strand prefereren boven het polder land. Voor wie de lange files met auto's, de opstoppingen bij kruispunten en de parkeerproblemen moe is, heeft de rand stad ook gebieden vol landelijke rust be schikbaar. Om allerlei kommervolle gedachten over budgettering, arbeidsproduktiviteit en kos tenbesparing kwijt te raken, zou men op een zomerse dag bij voorbeeld kunnen rijden naar Abbenes. Een lief gehucht in het zuiden van de polder. Verwacht hier echter geen automatenhallen en lawaaie rige muziekkasten Wel vindt men hier het graf van dr. J. P. Heye, arts en volks dichter. Honderdvijftig jaar geleden werd hij geboren. Dr. Heye was bezitter van grote landerijen. Hij dichtte ondermeer „Een karretje langs de zandweg" en „Zie ginds komt de stoomboot" klassiek ge- Advertent.ie IOCOSTAR RIJWIEL mét lamp, jasbeschermer en slot 14?,25 1 jaar garantie en van Schagen-service Glerstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 17768 Vroege bollenoogsl kan spanningen veroorzaken De werkloosheid in de bollenstreek is opnieuw sterk teruggelopen enwel van 513 werkzoekenden eind april tot 246 eind mei. Het is niet uitgesloten dat zich in de komende maanden enkele snanivngen op de arbeidsmarkt zullen voordoen. Het schijnt namelijk vast te staan dat enkele fabrikanten van bollenrooimachi- nes niet alle bestellingen op tijd zullen kunnen afleveren. Bovendien zijn er teke nen die er op wijzen, dat het dit jaar een vroeg rooiseizoen zal worden. Juist in de begin periode van rooien en pellen zal men het waarschijnlijk zonder hulp van scho lieren moeten stellen. De meeste werkzoekenden zijn landar beiders woonachtig in de rayons Lisse (41) en Katwijk (39). Het aantal werklo ze vissers in Katwijk liep terug van 115 tot 13. De hotels in de badplaatsen kam pen met een groot tekort aan vrouwelijk personeel. Noodgedwongen trekken zij veel buitenlandse werkkrachten aan. Aan ruim honderd meisjes uit Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland zijn werkvergun ningen verstrekt. worden nationale volksliederen dus, die de eeuwen wel zullen trotseren. Wilt men het mooie en goed verzorgde graf van de in zijn tijd sociale en vooruit strevende dr. Heye bezoeken, dan moet men de sleutel van het hek bij de dood graver halen. Aan de Hoofdweg staat echter een groot bord: „Sleutel halen Hoofdweg 257". Dat is een grapje, want de sleutel is van eigenaar verwisseld. Gaat men op weg naar het op het bord aangewezen adres, dan is er dra iemand bij de hand om te zeggen dat men bij de doodgraver moet aankloppen. Om het water in de 18.000 ha grote polder op het juiste peil te houden de landerijen liggen 4.50 beneden N.A.P. draaien nog twee gemalen: De Lijnden en Leegluvater. Tussen deze gemalen ngt de 21 km lange Hoofdvaart die de polder van noordoost naar zuidwest doorkruist. Deze gemalen zijn doorgaans niet te be zichtigen. Mooi museum Wèl staat de deur altijd open van het Cruquius-museum, naast Schiphol het meest spectaculaire toeristische evenement van Haarlemmermeer. Maquettes en kaar ten in dit poldermuseum vertellen veel van de drooglegging en van de wijze, waarop de waterhuishouding in ons land momenteel is geregeld. Hier vindt men maquettes van de Deltawerken en een prachtige serie molens. En natuurlijk krijgt men een uitleg over de strijd, waar mee de waterwolf is bedwongen. De be langstelling voor dit museum zou vee) groter moeten zijn. Voor de wandelaars kan een tocht over een gedeelte van de ringdijk een plezierige belevenis zijn. Enerzijds kijkt men over de Ringvaart met zijn bootjes, anderzijds is er het uitzicht over de akkers met wui vend graan en de met groen omboorde hoeven. Bij Vijfhuizen is de dijk mooier dan bi.i hef geïndustrialiseerde Zwanen burg of bij het modern opgezette Bad- hoeveoorp. In het zuidwesten en oosten heeft men van de dijk af een prachtig uit zicht op de plassen de Kaag en de West einder. Aan de waterkant kan de bezoeker lange tijd naar de sportieve bedrijvigheid op het water kijken. Wie zelf sportief is, huurt een bootje en gaat zeilen of roeien. Naast de al genoemde toeristische at tracties heeft Haarlemmermeer nu nog voornamelijk rustieke landelijke hoekjes en doorkijken over het welvarende land te bieden. Straks zullen de bezoekers ver moedelijk ook verpozing kunnen zoeken aan de boorden van een zestig ha groot meer, dat in het westen van de polder wordt gegraven. Voor zwemmers zal dit een ideale plas worden. Ook bij roeiers en beginnende zeilers zal dit water wel in trek raken. De Commissie voor Vreemdelingenver keer in Haarlemmermeer gaat zich inspan nen om de mensen meer voor haar ge meente te interesseren. Gewerkt wordt aan een folder over de mogelijkheden tot ontspanning in dit gebied.Vanzelfsprekend zal voor het Cruquius-museum de grootste aandacht worden gevraagd. Een zomerse dnci in de polder De minister van Financiën en de staats secretaris van Economische Zaken zijn van oordeel dat do overheidsbemoeiing met de stichting van twee Hilton-hotels in Nederland gerechtvaardigd wordt door uitzonderlijke omstandigheden van groot algemeen belang. Zij zeggen dit in een Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp, waarin machtiging wordt gevrfragd tot het geven van een garantie voor rente en aflossing van leningen ten behoeve van twee in Amsterdam en in Rotterdam op te richten Hilton-hotels. In het Voorlopig Verslag achtte de Ka mer het algemeen niet gelukkig dat de staat een bijdrage zou moeten verlenen tot de financiering van twee hotels van buitenlandse oorsprong. De minister en de staatssecretaris verklaren, hiermee in beginsel volledig te kunnen instemmen, liet. zou hun liever geweest zijn wanneer er nationale initiatieven op dit gebied van zodanige omvang en kwaliteit waren ont plooid, dat geen aanleiding voor het indie nen van dit wetsvoorstel zou hebben be staan. Dat er in ons land een vrij aanzienlijk tekort aan hotelaccommodatie bestaat, wordt thans vrijwel algemeen erkend. Dit geldt met name onze grote steden, en in het bijzonder wat de z.g. eersteklashotels betreft „Nodig en verantwoord" Van veel meer belang is nog het tekort aan hotelruimte, waarop in de naaste toe komst in verband met de verwachte ster ke uitbreiding van het internationale toe risme moet worden gerekend. Van deze uitbreiding zal de nationale economie waarbij in het bijzonder de belangen van de grote vervoersmaatschappijen een rol spelen slechts kunnen profiteren, als de uitbreiding van de hotel-capaciteit met kracht wordt aangevat, aldus de Memorie van Antwoord. Gezien de grote belangen, die de natio nale economie bij uitbreiding van de hotel accommodatie heeft, en de (naar haar oordeel) onvoldoende activiteit van het particulier initiatief op dit gebied, achten de bewindslieden de garantieverlening voor de Hilton hotels noodzakelijk en ver antwoord. Hoewel de staat daarmee uiteraard mee deelt in het risico dat aan deze hotelves tiging is verbonden, zal dat risico toch in overwegende mate door het bedrijfsleven zelf worden gedragen. Een belangrijk be drag werd van particuliere Nederlandse zijde in de vorm van aandelenkapitaal voor de Hilton-onderneming bijeen gebracht. De regeling ingeval van garantieverlening door de staat houdt mede in, dat de aan deelhouders nimmer dividend zullen ont vangen, zolang de staat uit hoofde van zijn garantie nog een vordering op de betrok ken holelmaatschappij zou hebben. Ook overigens zullen bij garantieverle ning de te stellen voorwaarden het dooi de staat te nemen risico zoveel als moge lijk is, beperken. Advertentie HUURT U BIJ HAARLEM - TELEFOON 10570 Donderdagmorgen is opnieuw vier jaar met aftrek geëist tegen een 38-jarige handlanger, die, verdacht van een poging tot. doodslag, voor de Amsterdamse recht bank verscheen. In december had de rechtbank een in terlocutoir vonnis tegen hem gewezen om op verzoek van de verdediger een nieuw psychiatrisch rapport te laten samenstel len. De handlanger had op 15 juli 1958 in het zogenaamd „Franse kamp" bij Bussum in het zomerhuisje, waar hij in die tijd verbleef, 's morgens vroeg zijn 38-jarige vrouw, terwijl zij lag te slapen de keel dichtgeknepen, had vervolgens een ny lonkous om haar hals gesnoerd en ten slotte ook nog een theedoek gebruikt tot dat. haar gezicht blauw aanliep. De vrouw overleefde deze aanslag maar moest vijf tien dagen in een ziekenhuis en daarna nog acht weken in een rusthuis worden verpleegd. Vandaag werd het nieuwe psychiatri sche rapport behandeld, waarin prof. Baan tot de conclusie komt, dat de ver dachte behalve allerlei psychische stoor nissen ook een afwijking in de hersenen heeft. Volgens de vroegere rapporten was de verdachte normaal. Ook werd vandaag een getuige a dechar ge gehoord, een kapper, die de verdach te van kind af kent. I-Iij zei. dat de hand langer een keurige jongen was maar toch een beetje „getiktakt". De officier van Justitie zag in de con clusie van het rapport van prof. Baan geen aanleiding om zijn eis te wijzigen en persisteerde bij vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. dr. B. Stokvis, kwam daarentegen tot. de conclu sie, dat op grond van de gegevens uit het rapport van prof. Baan de verdach te niet veroordeeld kan worden en vroeg vrijspraak, subsidiair een gecombineer de straf. Treinontsporing. Door een nog onbe kende oorzaak .is donderdagmiddag tegen twee uur tussen Heerhugowaard en Alk maar de laatste wagon van een goederen trein ontspoord. Het treinverkeer tussen beide plaatsen was enkele uren gestremd. Reizigers werden met bussen vervoerd. Advertentie Met een pittige uitvoering van de ouver ture „Euryanthe" van Weber opende Henri Arends het eerste zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Vooral van het zeer krachtige fu- gato af wist hij met het orkest een stuwing te bereiken die tot een fraaie climax leid de. De contrastwerking tussen het voort varende hoofdthema en de zangerige de clamatie van het neventhema werd voort durend goed uitgebuit. Men hoorde vervolgens het pianocon cert in a van Grieg, een repertoirestuk dat dit seizoen nog niet in de program ma's was voorgekomen en dat. indien men het niet te dikwijls hoort, wel fris blijft. Dat men deze indruk ook thans weer kon opdoen, was mede te danken aan het briljante spel van de pianiste Tiny Kai ser. Wellicht had men zich de lyrische frasen wat milder voorgesteld, maar in de vele kernachtige, virtuoze passages wist zij overtuigend op te treden en in de folk loristisch getinte finale was haar forse aanpak geheel gerechtvaardigd. Het niet zeer talrijke publiek betoonde zich inge nomen met de prestatie van de soliste die veel bloemen ontving en Arends en het or kest terecht in het succes betrok. Na de pauze klonk de Italiaanse sym fonie van Mendelssohn. Het orkest is in de loop van verschillende uitvoeringen gedu rende dit seizoen ook buiten Haarlem als het ware in het stuk gegroeid. Men kan dit horen aan de souplesse waarmee stem en tegenstem, muzikale zin en be antwoording op elkaar reageren. Ook kon men het opnemen van steeds nieuwe ex pressieve details, vergeleken bij vorige uitvoeringen, bewonderen. Deze symfo nie is in de beste zin des woords een repor- toirestuk van het orkest geworden. Men delssohn's gevoel voor „finishing touch" vond aldus een pendant in de uitvoering die evenzeer uitmuntte in de elegante zangerigheid en het doorzichtige contra punt van het tweede en derde deel als in het jeugdig elan van het allegro vivace en de uitgelatenheid van de „Saltarello". Sas Bunge B. en W. van Haarlem hebben voor van middag een extra-raadsvergadering uit geschreven. die gewijd zal zijn aan de vaststelling van het gewijzigde uitbrei- dingsplan-Spaarndam. Het aanvankelijke uitbreidingsplan, dat in de laatste raadsvergadering van 27 mei werd besproken, is toen op voorstel van B. en W. tijdelijk ingetrokken, nadat de raad met. 21 tegen 13 stemmen een amen dement van Marselis Hartsinck (Prot. Chr.) had aangenomen, waarin werd aan gedrongen op het onttrekken van een ge deelte, betrekking hebbende op drie huis jes ten westen van het Visserseinde, aan het plan. Indieners van het amendement waren van mening, dat. afbreken van deze huisjes de typische sfeer van Spaarndam zou aantasten. B. en W. delen thans mee, dat gebleken is, dat één van de bezwaarschriften in afwijking van het aanvankelijk veronder stelde. geen betrekking heeft op de drie genoemde huisjes. Het college stelt dan ook voor dit bezwaarschrift ongegrond te verklaren. Verder zijn B. en W. van me ning, dat het onttrekken van het gebied ten westen van het Visserseinde aan het uitbreidingsplan-Spaarndam, voor dit ge bied een situatie zou doen ontstaan, die ten aanzien van het. behoud van het hui dige karakter geen enkele zekerheid biedt. Daarom achten B. en W. hef. gewenst, dat de raad bepaalt, dat voor dit gebied een uitbreidingsplan in voorbereiding is. Anegang 14 naast C A Voor de tweede klasse E van de zomer- waterpolocompetitie bond DWR in het Sportfondsenbad in Rotterdam de strijd aan tegen LAC. Jan Kollerie had bij DWR de midvoorplaats verwisseld voor de plaats in het doel, waar de Rotterdammers hem slechts eenmaal konden passeren. De ge hele wedstrijd was DWR in de meerder heid. Voor de rust. werd de DWR-voor- sprong op zes-nul gébracht, door doelpun ten van Boy v. d. Bogaorde (2). Sint (2). De Bruyn en Wijn veld. Na de hervatting werd het acht-nul door v. d. Bogaerde en Hagen, waarna Doeleman een fout in de DWR-verdediging uitbuitte. Toen voegden Piet de Bruyn en Jan Sint nog een doel punt aan de DWR-voorsprong toe, zodat DWR met tien-een won. Verder zijn gespeeld voor de competitie Kring Haarlem: Fleren eerste klasse: VZV 3—DWT 4 9—3. Afdeling AJ I: HPC a— VZV a 7—6. Afdeling AJ II: HPC b—VZV b 0—9. In het provinciehuis in Haarlem is van morgen het door de Haarlemse architect prof. ir. H. T. Zwiers ontworpen kantoor gebouw voor de Provinciale Waterstaat, dat tussen de Zijlweg en de spoorlijn HaarlemOvcrvecn zal verrijzen, aanbe steed. De 41 inschrijvingen betroffen zowel de opgave voor traditionele bouw en die voor geprefabriceerde bouw. Wat de eerstgenoemde bouw betreft was de laagste inschrijfster de n.v. Nelis uit Velsen voor 2.341.000 voor de „prefab" de Internationale Gewapend Betonbouw in Breda voor 2.574.000. De hoogste in schrijfster voor de traditionele bouw was de firma J. Stolk uit Velsen-Driehuis met f 2.625.000 en voor de geprefabriceerde bouw de gebroeders Stekelenburg in Utrecht voor ƒ2.855.000. De hogere prijzen voor de geprefabriceerde bouw houden verband met het feit dat het gebouw in deze uitvoering 3000 m3 groter zou zijn. De jongens en meisjes van het jeugd- variété „Ons Buurthuis", die donderdag tijdens een contactavond van de Stichting Club- en Buurthuizen in de grote zaal van restaurant „Dreefzicht" in Haarlem voor een aantal genodigden optraden, brachten hun succesnummers met veel animo. En dat niet alleen omdat burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers tot de belangstellen de aanwezigen behoorde, of om hun lei ders. de heer en mevrouw Stans, een ge noegen te doen, maar vooral omdat zij er zelf zo veel plezier in hadden. En zij wisten hun eigen enthousiasme met een vaardigheid, waarom menige be roepsartiest hen zou kunnen benijden, over te brengen op hun publiek, dat herhaalde lijk hartelijk applaudisseerde na een ge slaagd nummer. En geslaagd waren ze bij na allemaal: of het nu de gekke clowns waren, of de ernstige volksdansers met hun opzwiepende „yells", de artiesten, die moeilijke kunstjes uithaalden op de zoge naamde voetroller, of de acrobaten, die op overtuigende wijze bewezen, hoe lenig zij wel waren. Verder waren er een bal letgroepje, een jongeman, die op zijn rug liggend een soort halter draaiende wist te houden en drie jongens-met.-gitaar. die op bedriegelijke wijze de illusie wisten te wekken dat zij net zo goed zongen als El- vis Presley en andere Amerikaanse kor nuiten. Sommige nummers waren echte hoogte punten en dat kwam niet omdat de jon gens en meisjes, die ze brachten, beter hun best deden dan hun vriendjes met de andere nummers, maar doodeenvoudig omdat ze meer spectaculair waren. Zo bleken de kunstjes op de stilstaande fiets erg in de smaak te vallen, evenals de toe ren op de eenwielers. Ook „Jan van dei- Steen met zijn wonderbeen" oogsttte een dankbaar applaus. Een attractie apart was hef optreden van twee leden van ..De vliegende schaar," jongens, die op de harde vloer adembenemende üu-jitsu-gre- pen en valpartijen demonstreerden. Na de pauze volgde een filmprogramma, waar bij de uitstekende Amerikaanse film Blackboard-jungle" werd vertoond, na dat de heer Ph. H. van Praag, adjunct- directeur van de Sociale Academie in Amsterdam, een korte inleiding had ge houden over het werk van de club- en buurthuizen, dat hij warm aanbeval. Hij schetste uitvoerig de methodiek van het werk. die ten doel heeft een harmonische persoonlijkheidsontplooiing van jongeren, die onder meer lot uitdrukking komt in bijzondere prestaties op all rlei gebied. De heer Van Praag wekte zijn gehoor op het werk van de club- en buurthuizen, zo veel als maar mogelijk is. financieel en moreel te steunen. In het programma van de nationale manifestatie van de Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond op zaterdag en zondag heeft, zoals gemeld, een inter nationale turnontmoeting plaats tussen de dames- en herenteams van Nederland en België. De Nederlandse ploegen zijn als volgt samengesteld: fames: Truus Spaansen (Den Helder). Truus Bruin (Nrd. Scharwoude). Nettie Claes (Eindhoven). Annie v. Leusden (Utrecht). Nettie Paulissen (Eindhoven). El lie Walraven (Blerick), Nel v. d. Konij nenburg (Den Haag) reserve. Heren: Gerard van Dijk (Hoensbroek), Piet Sijbers (Tegelen). Harrie Hendriks (Beek en Donk), Bernard Staps (Tilburg), Leo Engels (Tegelen), Vic. Flolten (Blerick), Toin Moonen (Voerendaal) reserve. De wedstrijd wordt gehouden in het Krelagehuis in Haarlem en begint zater dagavond om acht uur. Advertentie Te Alteveer in Zui'Joost-Groningen is de 41-jarige motorrijder W. Schut in volle vaart tegen een manoeuvrerende perso nenauto gereden. Hij was op slag dood. De bestuurder van de personenauto stak dwars de weg over om zijn auto te draaien. In Harkema-Opeinde is de 21-jarige J. Veenstra uit Kooten, toen hij op zijn fiets uit een zijstraat de voorrangsweg naar Drachten opreed, door een personenauto geschept en vijftien meter meegesleurd. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar hij is overle den. In de Rembrandt van Rhijnstraat te Groningen kwam de 6-jarige Lubertus Roorda onder een driewielige groente auto. Hij kreeg het voorwiel over zijn hoofd en was op slag dood. Het kind was slechthorend en liep onverwacht de straat op. In Elspeet is de 28-jarige R. Scheurink uit Terwolde onder een omvallende trek ker geraakt en om het leven gekomen. Achter de trekker, welke hij bestuurde, was een met klei geladen wagen gekop peld. Toen hij remde bij het afdalen van een heuvel duwde de zware kleiwagen de trekker omver, waarbij hij onder het voer tuig kwam. De bijrijder kon nog bijtijds van de trekker springen. De heer Scheu rink zou volgende week in ondertrouw gaan. Op de rijksstraatweg Groningen— Leeuwarden te Noordbergum is de 29- jarige mevrouw R. FaberSteringa uit Minnertsga aangereden door een haar ach teropkomende zandauto uit Leeuwarden. Zij werd daarbij zo ernstig gewond, dat zij enkele uren later in het Diaconessenhuis te Leeuwarden overleed. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2b: mej. B. H. Arstad. Oslo; mej. G. L. Smid, Leeu warden: C. P. Dekker, Groningen; G. L. Potma. Sneek; E. C. Smit. Den Haag; J. Hofstra, Heeren veen: .T. J. Berg, Scharnier: Th. J. Jaarsma. Rijs- oord: L. J. Blanksma, Leeuwarden; J. D. Elema. Assen. W. G. Renking, Zwolle; A. G. de Roos, Rotterdam: R. G. Sterken. Hoogeveen: M. R. Straat, Leeuwarden: D. F. Koning, Assen: T. P. Kits. Groningen: L. Barsony. Amsterdam; P. Ban- ki, Roermond; W. Elting, Nieuw Amsterdam: W. H. Plaggemars, Groningen; P. Nieuwenhuis, Gro ningen; H. Jharreeah, Suriname: W. P. Ouden dijk, Den Haag; H. Rocbers, Havelte: J. A. van Melle, Utrecht; J. A. van Melle, Utrecht; J. A. van der Hoeden. Den Haag; J. P. Poppinga, Gro ningen; D. J. Parlevliet, Heemstede; J. W. Beek huis, Zaandam. Notarieel staatsexamen 2e ged.: H. J. van Kaam, Assen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de lieer Tan Bian Kim, gebo ren in Djakarta. Zijn proefschrift was getiteld: „On the first cervical dermatome, an experimen tal study in the cat". Eveneens tot doctor in de geneeskunde de heer R. K. Koopmans uit Almelo. Hij verdedigde het proefschrift „Een snelle kwan titatieve microbepaling van de gevoeligheid van bacteriën voor antibiotica en chemotherapeutica". Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts: C. C Delprat, T. L. Oei, P. H. Oe en H. de Vos. Artsexamen, eerste deel: J. F. van Ravenzwaay cn N. G. Daum, Amsterdam; J. Fossen, Bussum. Doctoraalexamen aardkunde: E. H. Bon, Amster dam. Kandidaatsexamen politieke en sociale we tenschappen: H. v. d. Kloet, Amsterdam. Amsterdam. De Zuidafrikaner J. H. Grobler. die in zijn land scheikunde heeft gestudeerd en die daarna een beurs verkreeg voor voltooiing van zijn studie in ons land. is aan de Gemeente Universiteit, te Amsterdam gepromoveerd tot doc- (oi in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld ..De opname van ionen door plan tenwortels en de interpretatie van de wortel potentialen". Amsterdam, De lieer O. G. Muntinghe uit Am sterdam, assistent op het laboratorium voor ziek tekundige ontleedkunde, is aan de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Tuberculomen en haarden van intra-alveolaire tuberculose-", een pathologisch-anatomische stu die. waarvoor de Koninklijke Nederlandse Cen- trale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose een subsidie heeft verleend. Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de dier geneeskunde de heer A. J. G. van 't Hooft te Vugt op een proefschrift getiteld „Keratogenesis imperfecta hereditaria bovina. een erfelijk mond en klauwgebrek bi.i het rund". Utrecht. Kandidaatsexamen psychologie: B. J. Th. ter Veer. Arnhem; A. Annema, Leeuwarden: J. J. M. van Calcar. Amsterdam; R. J. A. van Dijck, Delft: L. A. M. van Engelen, Utrecht; B. Tellegen, Maarssen. Kandidaatsexamen niet-wes- lerse sociologie: ,T. H. Adliin. Utrecht. Kandi daatsexamen Spaanse taal- en letterkunde: mei. M P. de Meijer, Amersfoort. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis-en natuurkunde op proefschrift getiteld „Syntheses and properties of some thiophene oligomers" de heer A. Bantjes. geboren te Haarlem en thans wonende te Rijswijk. Haarlem. Aan de Rijkskweekschool in Haarlem zijn voor de eindexamens tweede leefkring ge slaagd de heren A. van Breemen, N. Brussee, J Burghout, G. de Haan en W. Mooij te Haarlem Donderdagavond om negen uur heeft tijdens afwezigheid van de bewoonster een brandje gewoed in de achterkamer van 'n perceel aan de Julianalaan in Overveen. Buren zagen, dat een zonnescherm in brand stond en waarschuwden de Over- veense brandweer, die het vuur in zeer korte tijd met behulp van een nevelspuit wist te bedwingen. Er is aan het meubilair voor ongeveer duizend gulden schade, die echter door verzekering wordt gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, hoewel men vermoedt, dat een brandend peukje sigaret het vuur heeft veroorzaakt. In het Paviljoen te Valkenburg zijn de nationale danskampioenschappen voor beroepsdansers en dansleraren gehouden. Deze kampioenschappen waren het hoog tepunt van het vijfdaagse congres, dat de Nederlandse Bond voor Dansleraren deze week te Valkenburg organiseerde. De wed strijden stonden onder auspiciën van de internationale dansorganisatie. De jury bestond uit Engelse en Franse dansdes- kundigen. In de afdeling leraren ballroomdansen verwierven de heer en mevrouw Polman uit Almelo het kampioenschap; van de be roepsdeelnemers werden kampioen in het ballroomdansen Wim Bonel en Bep Hek- king uit Amsterdam en in Latijns-A meri- kaanse dansen de heer en mevrouw Wim en Mary Lier uit 's Gravf>hburro

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3