Politieke ontsporing bij het leggen van de eerste steen voor het Anne Frank-dorp Belgisch binnenvaartschip zinkt in Haringhaven Amsterdamse Beurs VRIJDAG 5 JUNI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minis ter ialrat" Polzer pleit voor kleine nazi's Onderhandelingen over het vasthouden der Inger Toft Dwangarbeid voor Tibet Rouwbeklag van Nehroe bij dood van ambassadeur Amerikaanse commissie van onderzoek naar Nicaragua In hoger beroep wegens „snijden" zwaardere straf geëist Schilderachtig „C O R N E Lfr 100 STUKS Uitslaande brand in IJmuider fabriek EEN RAADSELACHTIGE ZAAK Burgemeester Bruinsma van Beverwijk naar Algerije nieuwe haring: CR UP B'JZ'ff STAART' Scheepvaart De beurs van gisteren (Van onze correspondent in Bonn) Bij de eerste-steenlegging voor het Europa-dorp „Anne Frank" nabij Wup- pertal heeft zich een politieke ontsporing voorgedaan, waarover men te Bonn offi cieel nog altijd zwijgt. Bij deze steenleg ging waren ook de vroegere Belgische minister-president Van Zeeland en de va der van Anne Frank aanwezig. Zij moes ten op een gegeven ogenblik een rede aan horen, die een vertegenwoordiger van hét Westduitse ministerie van Vluchtelingen zaken, de „Ministerialrat" Polzer, meen de te moeten en te kunnen uitspreken. Daarin sprak hij over de zeven miljoen werklozen, die Duitsland vóór 1933 had en die in niet onaanzienlijke mate aanlei ding waren geweest tot de nazi-revolutie. Hij noemde het aan de macht komen van de nazi's in dat jaar een collectieve schuld van alle Duitsers of alle Duitsers daar mee ook schuldig bevonden moesten wor den aan de weerzinwekkende misdaden van het nazisme vertelde hij niet. De „Mi nisterialrat" meende wél, dat het verant woord was om bij de eerste-steenlegging van een Europa-dorp, dat de naam „An ne Frank" kreeg, te kunnen spreken over de arme nazi's die er in 1945, althans voor een deel, bekaaid zijn afgekomen. Polzer sprak namelijk over het „onrecht", dat sedert 1945 de arme nazi-meelopertjes is aangedaan. Hij voerde daarbij zelfs een fictieve figuur ten tonele, de hulppostbode Sabelbein die in 1945 ontslagen was omdat hij penningmeester was geweest van een nationaal-socialistische hulporganisatie. De gevoelvolle „Ministerialrat" betreurde het lot van Sabelbein zeer. Niet goed begrepen. Over deze toespraak weet men niet het ware. Zij, die er bij zijn geweest, bewe- re-> bij hoog en bij laag dat Polzer zeker tegenover de Duitse collectieve schuld aan de „Macht-Ergreifung" der nazi's het onrecht dat de kleine nazi's in 1945 zou zijn aangedaan, heeft gesteld. Een Noord- rij n-Westfaalse minister zou na de rede van Polzer bijzonder kwaad zijn gewor den. Polzer zelf heeft er evenwel op gewe zen, dat men hem „niet goed" heeft be grepen. De luidsprekerinstallatie was een beetje kapot, zei hij, en daardoor zijn bepaalde zinsneden op verkeerde wijze met elkaar verbonden.... Of de luidsprekers nu goed of slecht waren: het droeve feit is dat een hoge NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft meegedeeld dat er onderhandelingen gaande zijn over de kwestie van het door Egypte vastgehouden Deense vrachtschip Inger Toft. Hij gaf als zijn mening dat het Internationale Gerechtshof "in Den Haag moet beslissen of Egypte het recht heeft voor Israel bestemde ladingen in het Suez- kanaal tegen te houden. Van enige bereid heid daartoe is tot dusver zeer weinig ge bleken, zo verklaarde Hammarskjoeld. Beide partijen leggen de nadruk op de politieke aspecten van deze kwestie, zo zei hij op een persconferentie. CAIRO (Reuter) De autoriteiten van de V.A.R. hebben het Deense vrachtschip, dat sinds 21 mei in Port Said wordt vast gehouden, in beslag genomen omdat de ka pitein van het schip weigert de uit Israel afkomstige lading te lossen. JERUZALEM (UPI) Premier Ben Goerion van Israel heeft het Israëlische parlement de verzekering gegeven, dat Israel nauw contact onderhoudt met alle grote mogendheden en maritieme naties KATMANDOE (Reuter) Chinese con trolecommissies hebben de Tibetaanse voedselproduktie volledig in handen, al dus is in de hoofdstad van Nepal verno men. Onder Chinees toezicht moeten de Tibetanen per gezin tenminste een per soon aan de oogst laten meewerken. De Chinezen schijnen bevreesd te zijn voor een lichte hongersnood indien de land bouw niet intensief wordt beoefend. NIEUW DELHI (UPI) De Chinese communisten hebben opnieuw op grote school dwangarbeid ingevoerd, zo ver luidt in de hoofdstad van India Gevan gen genomen rebellen, mannen, vrouwen, kinderen en grijsaards moeten met ande re gevangenen wegen en gebouwen, die tijdens de opstand vernield werden, her stellen. Voorts laten de communisten geruchten verspreiden dat de naar India gevluchte Dalai Lama een Amerikaanse agent is. Zij hebben hiermee in zoverre succes, volgens de zegslieden, dat er al veel Ti betanen zijn die zeggen, dat de huidige Dalai Lama de laatste is en dat de dagen van het Lamaïsme in Tibet geteld zijn. (Reuter) Volgens de „Hindustan Stan dard" hebben de Chinezen in Tibet alle verzet gesmoord. Verzetslieden worden door volkscomités openbaar berecht, aldus het blad. De minister-president van India Nehroe heeft een telegram van rouwbeklag ge zonden aan mevrouw Thivy, de weduwe van de Indische ambassadeur. „Ik had grote waardering voor zijn deelneming aan onze gemeenschappelijke inspanningen en zijn dood is voor mij een groot persoon lijk verlies", zo schrijft Nehroe ondermeer. De deken van het corps diplomatique, de Russische ambassadeur Kirsanov, heeft aan het Corps Diplomatique een rouw- periode van zeven dagen voorgesteld. Hij heeft namens het corps diplomatique een cor.doleancetelegram gestuurd naar de minister van Buitenlandse Zaken van India. Het stoffelijk overschot van de ambas sadeur zal zondag door een toestel van „Air India International" van Schiphol naar Madras worden overgebracht. Zaterdag om elf uur zal in de r.-k. kerk aan de Stooplaan te Wassenaar een mis van requiem worden opgedragen. ambtenaar van een ministerie te Bonn het in zijn hoofd heeft gehaald om uitge rekend bij een Europa-dorp dat „Anne Frank" heet, en uitgerekend in aanwe zigheid van de heer Frank zelf, wiens he le gezin door de nazi's is vermoord, een pleidooi te houden voor ex-nationaal-so- cialisten. In de Westduitse pers heeft men Polzers speech dom en kwaadaardig ge noemd. Dat is echter niet voldoende. Men mag hopen, dat de Westduitse regering zelf opening van zaken zal doen over een incident, dat ten hemelschreiend is als in derdaad Polzer een pleidooi voor zijn arme „Sabelbeins" heeft gehouden WASHINGTON (UPI) De raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft met overweldigende meer derheid besloten een onderzoek in te stel len naar de invasie via de lucht in Nica ragua als een mogelijke bedreiging van de vrede in het westelijk halfrond. De uit slag van de stemming was zeventien te gen twee, een absentie en een onthouding. Venezuela en Cuba stemden tegen omdat zij menen dat de opstand een binnenland se aangelegenheid is Bolivia was niet ver tegenwoordigd en Nicaragua kon als be trokkene niet stemmen. Met deze stemming is het pact van Rio (Interamerikaans verdrag voor weder zijdse bijstand) in werking getreden. Technisch gesproken stemde de raad voor het houden van een bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken der 21 aan gesloten landen. De raad stelde vervol gens een speciale commissie in die tot taak heeft verdere gegevens over de toe stand in Nicaragua te verzamelen. (Reuter) President Somoza heeft in een telefonisch interview met New York verklaard dat tot nog toe aan weerszijden drie doden zijn gevallen. Naar zijn zeg gen is zestig percent van de invallers Ni caraguaan, de anderen zijn Costaricanen, Dominicanen of Cubanen. (UPI) Generaal Somoza, de broer van de president, die opperbevelhebber is van de strijdkrachten, geeft de schuld van de huidige ongeregeldheden aan de kapi talisten in het binnenland die dc invallers zouden financieren. Zij willen volgens hem de regering ten val brengen, omdat het land een periode van economische depres sie doormaakt tengevolge van de lage prijzen voor koffie en suiker. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank eiste donderdagmiddag te gen een 29-jarige calculator uit Velsen een aanmerkelijk zwaardere straf dan die waartoe hij indertijd door de Haarlemse kantonrechter was veroordeeld. Deze had hem 75 boete opgelegd, omdat de calcu lator op 7 december van het vorige jaar met zijn auto op de verbindingsweg tus sen rijksweg 9 en de weg BeverwijkLim- men in de gemeente Velsen een autobus zou hebben gesneden. Ondanks een uit voerige reconstructie van de toedracht van de zaak door de verdachte, achtte de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, de calculator schuldig aan het hem ten laste gelegde en vorderde hij een boete van 150, alsmede een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Naar aanleiding van vragen, die de pre sident van de rechtbank mr. F. P. E. Bloemarts hem stelde, overhandigde de calculator een serie foto's en situatieteke ningen, waaruit zou moeten blijken, dat het ter plaatse onmogelijk was een bus te passeren, omdat de bussen, die daar naar rechts moeten afslaan eerst naar het linkergedeelte van de rijweg zouden moeten gaan, teneinde de bocht te kun nen nemen. De buschauffeur, die als ge tuige werd gehoord, verklaarde echter, dat hij deze manoeuvre niet had behoeven uit te halen. Verdachte zei zich niet te kunnen herinneren een bus te hebben in gehaald. Twee passagiers uit de bus, die als getuige werden gehoord, hadden ech ter duidelijk gezien, hoe een kleine perso nenauto de bus inhaalde en deze vervol gens sneed. Eén van hen kon zich zelfs duidelijk het autonummer herinneren dat klopte met dat van de wagen van verdach te. Op grond van deze getuigenverklaringen achtte de officier verdachte schuldig en vroeg hij genoemde straf. In zijn slot woord las de calculator een uitvoerig dos sier voor, waaruit hij tot zijn onschuld concludeerde. Hij besloot met de woor den: „Als uw rechtbank mij tóch schuldig acht, dan verzoek ik om onvoorwaardelij ke intrekking van het rijbewijs, want dan is deze straf zeker niet te zwaar." Uit spraak op 18 juni. De 26-jarige Londense loodgieter, Ed ward Norwood, heeft zich voor een Londense rechter moeten verantwoor den voor een uitzonderlijke manier van beledigen. Om zich te wreken op een m.eisje, dat hem had afgewezen, schil derde hij langs de weg die zij dagelijks van haar huis naar het station moest volgen, op de stoep voor haar huis, op de muur van een tramhuisje, op de muur van het station, op een viaduct en op een muur langs het perron in grote letters opmerkingen over haar levenswandel. De rechter legde hem een boete van dertig pond sterling op. Advertentie DE RIJWIELVOORRAAD BIJ IS WEER AANGEVULD TOT DOE UW KEUS HOUTPLEIN 37 - TELEF. 12493 In de fabriek van poetskatoen en poets lappen van de firma Lagendijk aan de Industriestraat te IJmuiden is in de vroe ge morgen een hevige brand uitgebroken. Het vuur ontstond omstreeks drie uur in de snij-afdeling op de eerste verdieping. De vlammen laaiden weldra hoog op. Doordat de snij-afdeling aan de achter zijde ligt werd het vuur echter niet ter stond ontdekt. Toen de brandweer, die door de politiepost IJmuiden werd gealar meerd, ter plaatse kwam, stond zij wat de snij-afdeling betreft reeds voor een hopeloze taak. Het vuur woedde in volle hevigheid en het duurde niet lang voor het dak met donderend geraas instortte. Via het trapgat en een opening voor de transportband kon de brand zich daarna naar beneden uitbreiden. Er heerste een verzengende hitte, maar de brandweer kon nu meer uitrichten. Na lang werken pas om zes uur was de strijd beslist slaagde men erin de brand te lokalise ren, zodat de omliggende afdelingen wer den gespaard. Brand- en waterschade waren buitenge woon groot. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Voor Pakistan. Een comité, opgericht door leerlingen van negen rooms-katholie- ken middelbare scholen in Den Haag en omgeving, heeft een actie ingezet om een half miljoen gulden bijeen te brengen voor de vestiging van een landbouwschool en een proefstation in Pakistan. Hl x ^■^™- "j »»w W Een Belgisch binnenvaartschip, geladen met ongebluste kalk, is donderdagmiddag omstreeks een uur gezonken in de Haringhaven te IJmuiden na een maand met lekkage te hebben gelegen. Het schip, de Frasquita, meet 466 ton en is eigendom van dc Armature Fluviale in Antwerpen. Door onderweg opgelopen lekkage begon de lading te werken en liep het schip langzaam vol. Het werd aan de grond gezet in de Haringhaven. Met vloed staat het water tot in de stuurhut. De romp is volkomen ontzet evenals de motor. Schipper Marcel van de Velde en zijn vrouw Mariette wisten weinig van hun eigendommen te redden. De meningen erover zijn verdeeld! Schipper Van de Velde: Doordat de sluis in Bornem (België on bruikbaar was, kwam de „Frasquita" langs een ongebruikelijke route Nederland bin nen. Over Zeeland. Op Koninginnedag woedde een hevige storm. Het schip ging bij Wemeldinge aan de paal. Toen is het waarschijnlijk lekgeslagen. In Dordrecht merkte ik dat de lading werkte en dat het schip steeds dieper ging liggen. Vijf mei kwam de „Frasquita" in IJmui den aan bij de Kalkzandsteenfabriek. Het lossen begon meteen om elf uur 's avonds. De avond daarop kwam er echter een coaster binnen. Die ging voor met lossen. Het liggeld voor coasters is namelijk veel hoger. Bij die ene coaster bleef het niet. Daarop keurde men onze lading af. Een expert van de Handelsrechtbank had ech ter tevoren de lading goedgekeurd. Inmiddels was het 24 mei geworden. De „Frasquita" werd naar de steiger van de Verenigde Steenkolenhandel gesleept. Daar lag het schip tot de achtentwintigste. Zonder geld op tafel weigerde deze firma ons te lossen. Ik belde op naar alle kanten om hulp. De toestand van de „Frasquita" werd steeds hachelijker. Zij werd aan de grond gezet. De baas, M. C. Riga, belde net uit België op, dat hij het mét de verzeke ring op een akkoordje had gegooid. Het lossen kon beginnen. Toen liep het schip vol. Met draaiende pomp. Zoiets is in de geschiedenis van de scheepvaart nog nooit voorgekomen. Een schip laten zinken voor een paar honderd gulden. Het zal echter naar België varen als het geborgen is. Op eigen kracht. Ik zal ze daar laten zien hoe de Hollanders het schip hebben laten ver rekken. Een slechte beurt van Nederland. En van IJmuiden wel in het bijzonder. Een week lang hebben wij geen bed ge zien. mijn vrouw, ik en een knecht. Dag en nacht hebben we gepompt. Woensdag van elf uur 's ochtends tot zes uur. 's Avonds kregen wij hulp van een sleep boot van Visser's Sleepdienst. Wij vroegen hem die avond ons weer te assisteren met pompen. Eerst geld, dan hulp kregen wij te horen. Nog een nacht hebben we de Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk is per KLM naar Algerije ver trokken op uitnodiging van de Franse re gering. Beverwijks burgemeester wordt vergezeld van zijn collega's van Emmen en Vlaardingen. De drie Nederlandse burgemeesters maken deel uit van een delegatie uit verscheidene Europese lan den. Het studie-oriëntatie- en werkbezoek zal tien dagen duren. Het bezoek werd voorbereid door de Vereniging van Euro pese Federalisten, in welke vereniging burgemeester Bruinsma lid is namens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Verdronken. De 23-jarige W. Wolf uit Vaassen, die werkzaam was bij de opbouw van de Deventer kermis, is bij baden in de IJssel meegesleurd, door de stromingen bij de kribben en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. „Frasquita" drijvende kunnen houden. Ik blijf aan boord. Slapen doe ik toch niet. Desnoods ga ik even onder zeil in de stuurhut. Mijn vrouw blijft eveneens aan boord. Zij slaapt bij goede kennissen. Die zorgen ook dat we te eten krijgen. Verenigde Steenkolenhandel: De Havendienst achtte het niet verant woord de „Frasquita" langer aan de stei ger van de Kalkzandsteenfabriek IJmui den n.v. te laten liggen. Het schip werd naar ons gesleept door Visser's Sleepdienst. Op 28 mei werd de toestand zo kritiek dat de havenmeester zei lossen of niet lossen. Niet lossen zeiden wij. Want er kwam geen geld op de proppen. Het schip werd daar op aan de grond gezet. Volgens ons is het gehele drama terug te brengen op een conflict tussen eigenaar en verzekering. Nu zal het schip op rijksrekening geborgen moeten worden. En de „V.S." trekt toch aan het langste eind. Wie moet de „Fras quita" anders lossen? Visser's Sleepdienst: Er zit iets volkomen scheef. Men laat een schip dat lekkage heeft niet zo maar 3-3l/ï°/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank.. Anaconda Copper Bethlehem Steel— U.S. Steel General Motors.- Shell Union....— Tidewater Slotkoers gisteren 92% 97% Ullfi/i8 82% 95% 95% 92 97% 275'/* 595% 250 535 322 421 665% 257«/t 606% 211 152'/i 737% f 166.50 267 98'/j f 129.— '165% 158 144 249 161 f 189.— 294'/j 155% 229 269% 248 64% 51»/*, 94% 50% 83% 27% Heden 13.45 uur 92% 98s/16 112 Advertentie 365 590 250 535 315 420 652 588 213 152% 727 164,20 265 99 129. 164 155 141 125 248 157 186.— 294 156 269 66% 50'/: 93% 50% 83'/: 28% Alwaki, 4 ten anker Bushire. Ameland, 4 80 m. n.o. Guadeloupe n. Pta. Cardon. Arnedijk, 4 55 m. w. Scillys n. Port Everglades. Algenib, 4 80 m. o. Kp. Frio n. Rosario. Alpherat, 4 70 m. n.o. Caravelas n. Santos. Axeldijk, 4 150 m. o.z.o. Bahia n. New York. Algol, 4 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alioth, 4 150 m. w. St. Vincent n. Antwerpen. Ampenan, 4 v. Port Sudan n. Belawan. Asterope. 5 te Amsterdam verwacht. Abbekerk, 4 140 m. n.n.o. Benghazi n. Port Said Acila, 4 v. Rotterdam n. Donges. Alnati, 4 v. Rotterdam n. Bremen. Area. 6 te Curasao verwacht. Argos, 5 v. Rotterdam n. Oran. Aagtedijk, 4 te Genua. Abbedijk, 4 v. New Orleans n. Mobile. Abida, 4 v. Curasao n. Cabimas. Alkes, 4 te Rio de Janeiro. Andijk, 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Appingcdijk, 5 te New York. Artemis. 4 v. New York n. Willemstad. Alca. 4 35 m. n.o. Bornholm n. Ceuta. Aalsdijk, 4 440 m. w. Minicoy n. Djibouti. Alcor, 4 370 m. z.z.w. Lissabon n. Antwerpen. Amstelkroon, 4 495 m. z.o. Mombasa n. Mombasa Asmidiske, 4 135 m. z.w. Lizardhd. n. Rotterdam Batu. 4 450 m. n.o. Honta n. Halifax. Bussum, 4 85 m. w. Djeddah n. Rotterdam. Breda, 4 te Kopenhagen v. Hamburg. Baarn, 4 te La Guaira. Bengkalis, 4 te Antwerpen v. Londen. Billiton. 4 520 m. w. Marcus eil. n. Manilla. Beninkust, 4 v. Lagos n. Port Harcourt. Bawean, 4 v. Philadelphia n. Iskenderun. Biitar, 5 v. Genua n. Livorno. Bennekom, 4 600 m. z.w. Azoren n. Emdcn. Caltex Pernis. 4 v. Port Said n. Avonmouth. Crania, 4 200 m. o.z.o. Ras Al Hadd n. Mena. Cirrus. 4 280 m. z.w. Faeroer eil. n. Rotterdam. Cities Service Valley Forge, 4 v. Mena Al Ahmadi naar Philadelphia. Cinulia, 4 te Liverpool v. Pernis. Ceronia, 4 v. Singapore n. Rabaul. Caltex Arnhem, 5 te Sidon. Caltex Utrecht, 5 te Hamburg. Castor. 4 v. Grangemouth n. Hamburg. Camitia, 5 te Curagao verwacht. C.stula, 4 te Balikpapan verwacht. C'iavella, 4 te Bodo. Corilla, 11 te Balikpapan verwacht. Crania, 7 te Mena Al Ahmadi verwacht. Caltex Delft, 3 t cnanker Shat El Arab. Calt. Eindhov.. 4 42 m. o.n.o. Bougie n. Portland Caltex Rotterdam. 4 35 m. o. Aden n. Rastanura Casamance, 4 138 m. w.z.w. Lissabon n. Bordeaux Caltex Leiden, 4 905 m. z.z.o. Ceylon n. Colombo Celebes, pass. 4 Messina n. Port Said. Dongedijk, 4 170 m. w. Bishoprock n. Bermuda. De Eerens, 4 te Ummsaid. Delft, 4 te Maracaibo. Diemerdijk, 4 300 m. w.n.w. Flores n. Antwerpen Dongedijk, pass. 3 Lizard n. Bermuda. Drente. 4 voor anker rede Bushire. Dorestad, 3 130 m. o.z.o. Albany n. Geelong. Dordrecht, 4 te Sandefjord. Dalerdijk, 4 v. Curagao n. Cristobal. Doris, 5 v. La Guaira n. Cartagena. Dordrecht, 4 te Sandefjord v. Rotterdam. Esso Amsterdam, 4 250 m. n.w. Azoren n. R'dam Eemdijk, 4 250 m. o. Kp. Hatteras n. Le Havre. Lna, 4 te Para. Esso Nederland. 4 100 m. z.z.w. Kreta n. Fawley Elizabeth B, 4 870 m. z.w. Umnak eil. n. Balboa Eenhoorn, 4 v. Bourgas n. Istanoul. Eemland. pass. 4 Ouesant n. Amsterdam. Eos, 4 120 m. z.w. Ouesant n. Rotterdam. Fravizo. 4 190 m. z.w. St. Vincent n. Dublin. Friesland SSM, 4 20 m. z.w. Ouessant n. Setubal AMSTERDAM Er was ter beurze een ongekende drukte in de cultuursector. De stemming was, voor al voor de leidende waarden, vast tot zeer vast. Het gepubliceerde bericht over de omwisseling van aandelen van een zeven tal cultuurmaatschappijen in die van de nieuw opgerichte cultuur maatschappij Transatlantica heeft ter beurze veel vraag naar cultuurwaarden tot gevolg gehad. Het publiek, de beroepshanel en hier en daar ook het buitenland, was met kooporders in de markt. Hiertegenover waren de ver kooporders dun gezaaid. Door een en ander kwamen er noteringen op het bord die be langrijk met de vorige slotkoersen ver schilden. Certificaten Deli openden op f 191,50, daalden daarna door winstnemin gen tot 184 en liepen vervolgens weer op tot 188. De vorige slotkoers was 183,50 Amsterdam Rubber fluctueerde van 101 tot de 97; het fonds sloot de vorige dag op 94 HVA bleef vrij constant op ongeveer 161 in de markt liggen tegen een vorige slot koers op 158. Senembah was circa 5 pun ten hoger op 191. Er was een open hoek in Handelsbanken, ruim 1 percent boven de vorige dag. Cultuurbanken waren onge veer 2 punten beter en zelfs in die van Vorstenlanden. Deze papieren werden op ongeveer 10% percent verhandeld met als vorige slotprijs 9% percent. In de niet- officiële ochtendhandel was reeds druk in cultuurwaarden gehandeld. Met de internationale waarden wilde het niet best vlotten. AKU opende op 378, liep terug tot 372 om vervolgens weer op te lopen tot 376. De koerswinst bedroeg uit eindelijk ongeveer 3 punten. Unilever was een fractie lager en Philips vrijwel prijs houdend bij de vorige dag. Kon. Olie was op het vorige slotniveau. KLM werd on veranderd geadviseerd. De affaire voor de internationale waarden was niet groots. Scheepvaarten waren door elkaar eer der beter bij kalme zaken. De staatsfond- senmarkt hield zich vrij goed. De koers daling van de vorige dag werd in deze sec tor niet voortgezet en de gedane prijzen wa ren door elkaar hoger. Gerritsen en Van Kempen werd 'n paar punten lager geadvi seerd als nawerking op de dividendpas- sering. Marijnen kreeg een hogere advies prijs als nawerking op de dividendver hoging. Claims Gebr. Schuitema werden een paar gulden hoger geadviseerd. Pro longatie 3 percent. NEW YORK De beurs van New York sloot donderdag lager, met verlate tickers. Leidende fond sen noteerden verliezen die tot ruim 2 dol lar liepen. Sommige in speciale positie ver kerende fondsen zakten nog meer, met In ternational Busines Machines 7 dollar la ger. De Chemische waarden waren meer dan andere groepen in de verdrukking en de auto-waarden kregen een tik welke Ford 2-5/8 dollar neerdrukte. Zenith zakte 6 dollar onder de hoogste dagwaarde en sloot met een netto-verlies van 2 dollar. Raytheon behield een winst van ruim een dollar. Lorillard monteerde ruim 2 dollar. In de chemische groep verloor Allied Che mical 2-% dollar, Union Carbid 2-1/4 en Du Pont 2-3/4. Eastman zakte 1-1/8. Ver liezen van ruim een dollar werden door American Telephone, General Electric, General Foods, International Paper en United Aircraft genoteerd. Slechts drie fondsen in de Dow-Jones lijst van dertig industrieën, welke gebruikt worden om het gemiddelde te bepalen, weigerden te zakken. Het waren Alcoa en Swift and Co die fractioneel verbeterden en Woolworth, welk fonds onveranderd bleef. In totaal werden 1.252 fondsen verhandeld, 217 hoger en 850 lager. De omzet was 3.210.000 aandelen. Het industriegemiddel de kwam van 637,39 op 630,54; dat voor Spoorwegen van 164,83 op 162,91 en dat voor openbare nutsbedrijven van 88,42 op 87,36. Giessenkerk, 5 te Port Swettenham verwacht. Gordias, 4 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Guineekust, 4 te Antwerpen. Gaasterkerk, 5 te Zamboanga. Gaasterland, 5 te Rio Grande. Giessenkerk, 5 te Port Swettenham. Kecuba, 4 1300 m. o.n.o. Barbados n. Pt. of Spain. Heelsum, 4 300 m. w.n.w. Flores n. Bermuda. Kera, 4 1300 m. z.w. Azoren n. Bremen. Hermes. 4 te Amsterdam verwacht. Hydra, 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Helena, 4 610 m. n.o. Flores n. San Juan. Hathor, 4 v. Beyrouth n. Lattakia. Hermes. 4 te Amsterdam. Hilversum, 4 te Amsterdam. Helicon, 4 v. Tampa n. Houston. Hoogkerk, pass. 4 Kp. Roca n. Antwerpen. Isis, 3 v. Georgetown n. Port of Spain. Joseph Frering, 5 te IJmuiden verw. v. Monrovia. Jupiter, 3 v. Algiers n. Tunis. Kerkedijk, 4 75 m. z.o. Nantucket ni Antwerpen. Kylix, 4 20 m. o. Port Sudan n. Fao. Koningswaard, 4 700 m. o.z.o. Socotra n. Aden. Kreeft. 5 te Wabana. Khasiella, 4 v. Rotterdam n. Thameshaven. Koratia, 4 v. Rotterdam n. Curagao. Kara, 4 v. Savannah n. Baltimore. Karimun, 4 v. Villa do Porto n. Marseille. Kellia, 4 te Fondmombin. Kennemerland, 4 v. Recife n. Cabedello. Korovina, 4 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Kinderdijk, 5 te Rotterdam. Kabylia, 4 1050 m. w. Kp. Blanco n. Curagao. Kcsicia, 4 700 m. n.o. Barbados n. Landsend. Karachi. 4 te Tandjong Pandan n. Semarang. Kopionella, 4 100 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Kalinga, 5 te Buenos Aires verwacht. Kalydon, 4 te Rotterdam. Kopionella, 6 bij Hoek van Holland verwacht. Korenia, 8 te Fao verwacht. Kosicia, 12 ter hoogte Landsend verwacht. Krebsia, 4 te Cardon. Lindekerk, 4 50 m. n. Tunis n. Port Said. Lissekerk, 4 150 m. z.o. Muscat n. Dubai. Leersum, 4 350 m. n.n.w. Diego Garcia n. Aden. Larenberg, 4 130 m. w. Bordeaux n. Casablanca. Leuvekerk. 5 te Port Said. Limburg, 4 te Amsterdam. Laagkerk, pass. 4 Brunsbüttelkoog n. Stettin. Lekhaven, 5 v. Buenos Aires n. Santos. Lieve Vrouwekerk. 4 v. Band. Shapur n. Kuwait. Loosdrecht, 4 v. Kuwait n. Karachi. Leiderkerk, 5 te Bremen. Leto, 4 v. Belfast n. Hamburg. Laertes, 4 90 m. w.n.w. Hoek v. Holl. n. Swansea. Maas, 4 175 m. n.w. Alexandrië n. Beyrouth. Maaskerk, pass. 4 Kp. Finisterre n. Rotterdam. Maashaven, 5 le Rotterdam. Meerkerk, 4 550 m. z.w. Rangoon n. Rangoon. Mentor, 3 1120 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Modjokerto. 4 260 m. z.z.o. Suez n. Port Said. Maron, 4 te Norfolk verwacht v. Charleston. Memnon, 4 600 m. w. Flores Az. n. Amsterdam. Mvlady, 4 35 m. z.o. Monrovia n. Las Palmas. Mariekerk, 3 v. Cochin. 9 te Aden verwacht. Merseylloyd, 5 te Manilla. Merwede, pass. 4 Ouessant n. Rotterdam. Muiderkerk. 5 v. Kuwait n. Bahrein. Mississippilloyd, 5 te Chalna. Mitra, 20 te Curagao verwacht. Musi, 5 v. Hollandia n. Manokwari. Meliskerk, 4 v. Bedi n. Bombay. Munttoren, 4 110 m. n.o. Oran n. Landsend. Musilloyd, 4 60 m. o. Malag n. Le Havre. Naess Lion, 4 35 m. z.w. Djeddah n. Rastanura. Nestor. 4 v. Curag n. Georgetown. Nijkerk, 4 te Port Kemba verwacht. Noordwijk, 4 90 m. n.w. Dakar n. Monrovia. Naess Comander, 4 55 m. w.z.w. Aden n. Mena. Oostkerk, 4 360 m. n.o. Formosa n. Hongkong. Oranjestad, 4 v. Madeira n. Plymouth. Oranje Nassau, 4 v. Kingston n. Ciudad Trujillo. Oranjestad, 4 te Madeira. Oranjefontein, 4 v. Durban n. East-London. Oberon, 4 v. Lissabon n. Barbados. Oranje, 5 te Tandjong Priok. Ouwerkerk, 4 v. Amsterdam n. Lissabon. Orion, 5 te Rhodos. Porthos, 4 Lagoa Dos Patos Meer n. Pto. Alegre. Prinses Irene, 4 te Hamburg v. Antwerpen. Prins Willem van Oranje, 4 720 m. z.w. Valentia naar Plymouth. Poseidon, 4 250 m. n.o. Curagao n. Curagao. Pr. Willem IV, 4 200 m. o.z.o. K. Race n. Londen. Prins Willem III, te Londen v. Hoek van Holland. Philine, 10 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Polydorus, 4 v. Melbourne n. Sydney. Peperkust, 3 te Monrovia. Perna, 4 v. Singapore n. Bangkok. Prins der Nederlanden, 4 v. A'dam. n. Cowes. Prins Willem George Frederik, 5 te Rotterdam. Pygmalion, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Papendrecht, pass. 4 Gibraltar n. Wismar. Parkhaven, 5 te Montevideo. Prins Fred. Hendrik. 5 v. Chicago n. Milwaukee. Prinses Irene. 4 te Hamburg. Purmerend, 5 v. Port Harcourt n. Curagao. Prins Johan Willem Friso, 4 15 m. z.o. Cartagena nara Genua. Rondo, pass. 3 Malta n. Lissabon. Reza Shah The Great, 5 te Suez. Roebiah. 5 te Genua. Rijndam, 4 v. New York n. Cobh. Rctti, 6 te Bombay verwacht. Roebiah, 5 te Genua verwacht v. Poi~t Said. Roepat, 4 900 m. n.w. Walvisbay n. Kaapstad. Schiedijk, 4 490 m. w.n.w. Finisterre n. N. Yrk. Sommelsdijk, 4 650 m. w.z.w. Bishoprock n. Antw, Saloum, 4 v. Casablanca n. Dakar. Schelpwijk, 4 750 m. w.n.w. Kaapstad n. Curacao. Stad Alkmaar, 4 20 m. w. Gotland n. Lulea. Solon, 3 10 m. z. Bonaire n. Grenada. Stentor, 4 voor anker Matanzas. Sunetta, 4 te Abadan. Stad Rotterdam, 4 240 m. z. Dakar n. IJmuiden. Sarpedon, 4 230 m. w.z.w. Madeira n. Curagao. Schouten. 4 460 m. o.z.o. Kp. St. Mary n. Beira. Stanv. Benakat, 4 70 m. z.o. Singapore n. Saigon. Statendam, 4 460 m. n. Flores n. Southampton. Scherpendrecht, pass. 4 str. Ormoesz n. Fao. Salatiga, 4 v. Padang n. Sabang. Sambas, 4 v. Singapore n. Saigon. Saroena, 5 te Sambu. Straat Lombok, 4 v. Durban n. Lorenca Marques. Senegalkust, 4 v. Dakar n. Le Havre. Sumatra, 4 te Penang. Schie. 5 v. Rotterdam n. Tripolis. Sanana, 4 v. Singapore n. Bassin. Sinabang, 5 te Sydney. Statue of Lib., 5 v. Mena A1 Ahmadi n. Pt. Said. Steenwijk, 4 v. Norfolk n. Holland. Straat Singapore, 4 v. Mombasa n. Tanga. Salatiga, 4 v. Padang n. Sabang. Sambas, 4 v. Singapore n. Saigon. Statensingel, 4 15Ö m. z.w. Kp. Race n. Polen. Stad Utrecht, 5 te Antwerpen verw. v. Bremen. Sibajak, 4 50 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Cowes. Stad Leiden. 4 100 m. z.w. Kreta n. Ceuta. Steven, 4 90 m. n.o. Oran n. Limasol. Tawali, 4 30 m. z. Alicante n. Marseille. Taria, 4 922 m. o. Seychellen n. Durban. Tibia. 4 750 m. n.n.o. Trinidad n. Stanlow. Texel, 4 te Rotterdam. Tahama, 4 450 m. z.z.o. New York n. Pta. Cardon. Tomocyclus, 4 te Puerto La Cruz. Thelidomus. verm. 4 v. Amsterdam n. Curagao. Tneobaldius, verm. 4 v. Curagao n. Bridgeport. Tankhaven 1, 4 110 m. n. Madura n. Makassar. Uipanas, 4 300 m. z.w. Hangkong n. Singapore. Tarakan, 4 v. Norfolk n. Charleston. Tiba, 4 te Hamburg. Towa, 4 v. Antwerpen n. Bremen. Triton, 4 v. Maracaibo n. Aruba. Tjibodas, 4 te Shanghai verwacht v. Hongkong. Tjiluwah, 4 te Makassar v. Buleleng. Vn Heemskerk, 4 160 m. z.o. Diego Garcia naar Lorenco Marques. Van Noort, 4 350 m. n.o. Singapore n. Singapore. Vasum, 4 v. Montreal n. Curagao. Woensdrecht, 4 85 m. o. Gibraltar n. Fao. Woltersum, 4 te Antwerpen. Wieldrecht, 4 150 m. n.w. Paramaribo n. Manaus. Waal, 4 170 m. z.z.w. Ouessant n. Algiers. Westertoren, 4 27 m. o.z.o. Brindlsi n. Venetië. Wonosobo, 4 zuid van Aden n. Salalah. Waikelo, 4 v. Saigon n. Singapore. Willemstad, 5 te Guadeloupe. Willem Ruys. 4 v. Singapore n. Melbourne. Westland, 3 te Buenos Aires. Westertoren. 4 30 m. o.z.o. K. St. Maria di Leucea naar Venetië. Utrecht. 4 350 m. n.w. Minicoy n. Singapore. IJssel, 5 60 m. n.o. Oran n. Rotterdam. Zaankerk, 4 v. Mombasa n. Aden. Zonnewijk, 4 360 m. o.z.o. Kp. Race n. Engeland. Zeeland. 4 te Mobile verwacht. Zwijndrecht, 4 350 m. n.w. Flores n. Antwerpen. Zonnekerk, 4 250 m. z.w. Yokohama n. Hsingkang. KLEINE VAART Atlas, 4 te Rotterdam n. Amsterdam. Bab T, 4 te Zaandam v. Hudiksvall. Boreas, 3 40 m. w. Kp. Matapan n. Piraeus. Flevo, 3 te Svendborg n. Gdynia. Insp. Melelma, pass. 4 Texel n. Londen. Julia Mary, 4 35 m. n. Burlings n. Rotterdam. Kaap St. Vincent, 3 v. Hudiksvall n. Stockholn Lijnbaansgracht, 3 in Finse Golf n. Amsterdam Manto, 4 65 m. o. Kp. St. Vincent n. Kalmar. Phidias, 4 te Rotterdam n. Tanger. Quo Vadis, 4 te Alderney n. Jersey. Thaletas, 3 v. Lissabon n. Rotterdam. Westerdok, 2 v. Whitby te Hartlepooly. SLEEPVAAR1 Argus en Atlas, 4 v. Amsterdam n. Antwerpen. Blankenburg, 4 te Rotterdam. Gele Zee, 30/5 v. Santiago n. Maracaibo. Hudson, 1 v. Kaapstad te Walvisbaai. Loire, 5 te Rotterdam. Maas, 1 v. Aden naar? (UPI). Thames, 5 v. Djibouti te Labuan,

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9