Leerzame expositie in Haarlem van natuurbeschermingscomm issie Bos, duin en strand in Vleeshal <~]x)eelz Twee jubilea bij Joh. Enschedé en Zonen J-. van A instel koninklijk onderscheiden Burgerlijke Stand van Haarlem Om het schaakkampioen schap van Haarlem Aanrijding tussen wiel- rijdster en bromfietser Haarlemse avondvierdaagse werd groot succes Grote Houtstraat start met tweede actie Vrijheren van het woud Als de kraanvogels overvliegen De ladykillers De dochter van Robin Hood Sahara wmtmmmmmrn'mmmmmk Meisjes op bestelling The big country De geheimzinnige passagier Journaals Verzending van zeepost Frits Bras se in Haarlem ter aarde besteld Eén der laatste filmexplicateurs Raad aanvaardt gewijzigd uitbreidingsplan-Spaarndam V i s kv m pi oen schappen voor politiesportverenigingen Kort nieuws Voorstel tot bouw van nieuwe brandweergarage UIT STAD EN STREEK Geen duinbrand Ruim zestig huizen in aanbouw Bestuur V.V.D. Gezondheidscommissie brengt verslag uit j 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens een bijeenkomst in de kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem heeft ir. A. Stoffels, de voorzitter van de Natuurbeschermingscommissie voor Zuid- Kennemerland, vanmorgen de tentoonstel ling, die onder auspiciën van deze com missie tot en met 14 juni in de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem wordt ge houden, officieel geopend. Onder de ge nodigden bevonden zich onder meer de burgemeesters van Haarlem, Zandvoort en Heemstede alsmede wethouder mr. Wildt Meyboom als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Bloemendaal. Ir. Stoffels sprak woorden van dank en er kentelijkheid voor de steun en belangstel ling die de natuurbeschermingscommissie in het bijzonder van de zijde der gemeen ten en van de burgemeesters persoonlijk mocht ondervinden. Hij sprak de hoop uit dat de tentoonstelling door velen zal wor den bezocht en zal mogen bijdragen tot verbreiding van de natuurbeschermings gedachte. De tentoonstelling is georganiseerd dooi de Natuurbeschermingscommissie Zuid- Kennemerland en tot stand gekomen in samenwerking met de gemeenten Haarlem, Bloemendaal. Heemstede en Zandvoort en de Haarlemse verenigingen van jongeren, die de natuurstudie beoefenen. Dit zijn de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrien den, afdeling Haarlem, de r.k. Natuur studieclub „Natura" en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, afdeling Haarlem. De expositie is in drie „brokjes natuurschoon" verdeeld: bos, duingebied en strand. De beperkte ruimte in aanmer king genomen is men er op bijzonder aan trekkelijke wijze in geslaagd een zo ge trouw mogelijke nabootsing van de werke lijke toestand te bewerkstelligen. Het bos, inzending van de Heemsteedse dienst voor Bos en Plantsoenen, is een stukje Groenen- daal met enkele exemplaren van de daar groeiende bomen en struiken. Ook de meest voorkomende dieren zijn er vertegenwoor digd zoals de bonte specht, mezen en eek hoorn. De vos en de das, die men tussen de struiken kan ontwaren, zijn er meer ter opluistering, daar men deze dieren in het Groenendaalse bos vergeefs zal zoeken. In het aangrenzend herbarium worden in meterslange vitrines bekende en minder bekende plantensoorten en bladeren in ge droogde staat getoond. In de afdeling insecten kan men onder meer het doen en laten van het nijvere bijenvolkje gadeslaan. In vitrines zijn vele soorten dag- en nachtvlinders, hommels en andere insecten verzameld. Wat er alle maal in een doodgewone sloot te zien valt wordt in een groot aquarium getoond. Miniatuur duinlandschap Het midden van de tentoonstellings ruimte wordt in beslag genomen door een miniatuur duinlandschap zoals men dit, staande op de laatste duinreep, kan aan schouwen. Aan de rand van een duin meertje staat een blauwe reiger een visje te verschalken. Ook de andere dieren, die afkomstig zijn uit de verzameling van ir. Rod er kerk, de directeur van het Nationale Park „De Kennemerduinen", verlenen aan het geheel een levendig en natuurlijk ka rakter. Het strand en de zee zijn eveneens suggestief nagebootst met schelpen, wrak hout, stukken visnet, krabben, zeesterren en verschillende soorten wier. Zee- en strandvogels en zelfs een zeehond zorgen voor de verdere stoffering. De aan de Vanmorgen is de heer J. van Amstel bij zijn afscheid als fijnbankwerker-instru mentmaker op de afdeling werkplaatsen van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Enige dagen geleden herdacht de heer Van Amstel de dag, waarop hij veertig jaar in dienst van de firma Enschedé was. Des mrgens werd de heer Van Amstel, die was vergezeld door zijn vrouw en enige familieleden, door de directie ontvangen, waarbij hij op waarderende wijze werd toegesproken door de heer B. F. Enschedé, die hem het traditionele geschenk onder couvert overhandigde. Vervolgens werd de heer Van Amstel op zijn afdeling ge huldigd, waarbij hij werd toegesproken door het hoofd van de technische dienst, ir. M. A. Julius, door één van zijn collega's, de heer J. J. Cassa, en door de heer P. W. Voskuilen, namens de organisatie, waar bij de jubilaris is aangesloten. De heer Van Amstel mocht als geschenk een vloer kleed in ontvangst nemen. Aan mevrouw Van Amstel werden bloemen aangeboden. Vrijdag herdacht de heer H. van Nordc, boekdrukker op de afdeling boekdrukkerij A de dag, waarop hij vijfentwintig jaar geleden in diensf van Joh. Enschedé en Zonen trad. Des morgens werd hij door de directie ontvangen, waarbij hij werd toe gesproken door jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, die hem het gebruikelijke ge schenk onder couvert overhandigde. Me vrouw Van Norde werd bloemen aange boden. Vervolgens werd de* jubilaris in het Johez-huis ontvangen, waarbij hij werd toegesproken door de heer C. Lagerweij namens de jubileumcommissie, door de heer A. Martens, onderchef van de afde ling boekdrukkerij A en door de bedrijfs leider, dc heer W. A. Rooijackers. BEVALLEN van een zoon: 4 juni: M. J. lot-Mense; G. Rodink-Breeuwer; M. H. louwmeester-Kramer; A. C. Timmerman- leenman; E. A. Wigny-Meyer; H. van Eg- dom-Franssen. BEVALLEN van een dochter: 4 juni: C. D. Wempe-Breg; 5 juni: L. Top-Boerrig- ter; M. P. Bijster-Houthuijzen. OVERLEDEN: 2 juni: J. J. G. Spee, 81 j., Voorhoutstraat; 4 juni: W. C. A. van der Wal-Luijken, 72 j„ Roemer Visscherstraat; C. Rensenbrink, 89 j., Westerhoutpark; M. Hassink, 80 j., Jansstraat; W. van den An ker, 72 j.. Ged. Oudegracht. GEHUWD: 5 juni. E. Dijkhuis en H. M. Meijer; A. G. W. Anker en A. C. Cornet. expositie meewerkende jongeren hebben veel werk gemaakt van het geschilderde decor dat de achtergrond van het zee gezicht vormt. De Haarlemse dienst van Hout en Plantsoenen leverde haar aandeel met een fraai hoekje stadsplantsoen. De daarbij te lezen vermaning „Spaar gras mat, struik en heester. Wees in plantsoen fatsoen een meester" is de bekroonde slag zin uit de prijsvraag voor Haarlemse scho lieren die onlangs werd uitgeschreven. Wij hoorden dat de kort maar krachtige in zending „Blijf met je pvan de jonge loten" slechts met een troostprijs werd beloond. Door middel van een grote maquette van een moderne woonwijk en foto's is op duidelijke wijze de gedachte van de na tuur- en plantsoen bescherming tot uit drukking gebracht. Al met al kan worden gezegd dat de tentoonstellingscommissie, bestaande uit D. W. Mizerus, W. J. M. Holthuizen en ir. E. C. M. Roderkerk en al hun medewerkers met de inrichting van deze tentoonstelling veel eer hebben in gelegd. De expositie is dagelijks, ook des zon dags, te bezichtigen van negen uur 's mor gens tot tien uur 's avonds. Natuurpuzzeltocht De uitreiking van de prijzen aan de win naars van de natuurpuzzeltocht, die even eens onder auspiciën van de Natuurbe schermingscommissie voor Zuid-Kenne- merland is gehouden, zal plaatshebben op woensdag 10 juni des middags om drie uur in de gravenzaal van het Haarlemse stad huis. Na drie ronden in de strijd om de Haar lemse schaaktitels is in de hoofdklasse reeds een kopgroep ontstaan. Deze groep wordt aangevoerd door de oud-kampioen A. Herfst (Het Oosten), die bijzonder agressief speelt. In hoeverre zijn plannen verwezenlijkt kunnen worden kan mis schien vandaag bekend worden wanneer hij de strijd moet aanbinden met zijn ge- duchtste concurrent, de huidige kampioen F. A. Spinhoven (VHS). Deze slaagde er niet in het heftig verweer van zijn club genoot H. Duisenberg in de afgebroken partij uit de eerste ronde te doorbreken. In de derde ronde bleek F. A. Spin hoven weer in grote vorm. Mazee kon na dameruil niet meer rocheren, raakte achter in de ontwikkeling en moest even later de kwaliteit geven voor een geofferde pion van Spinhoven. Toen Spinhoven onver minderd druk bleef uitoefenen moest Ma- zee nog meer materiaal verliezen en uiter aard ook de partij. A. Herfst bond de strijd aan met zijn al oude rivaal T. Slagt. een gevaarlijk speler. Herfst speelde scherp op de aanval, ro- cheerde lang en offerde weer eens een pion. Het ondernemende spel vond echter geen bekroning door de hevige tijdnood waarmee beide spelers te kampen kregen. Zij namen het zekere voor het onzekere en noteerden beiden een halve punt. Dat halve punt kon J. Bonkenburg (Heemstede) deze keer niet bereiken. In een Catalaanse partij moest hij ervaren dat met de oud-ieugdkamnioen van Noord holland, H. Bosscher (Rolland) niet te snotten valt. Een listige manoeuvre van Bosscher leverde hem een pion op. Toen de Rollander later noe een tweede won en alle troepen recruteerde voor de opmars, koos Bonkenburg de wijste partij en capi tuleerde. H. Duisenberg (VHSl heeft na zijn voor treffelijke remise met F. A. Spinhoven toch nog niet ziin gevreesde vorm te pak ken. Tegen N. Huvboom (HWP) reageerde hii op de koningsvleugel niet scherp ge noeg om zich kansen te verschaffen. Huv boom verschafte zich toen tegenspel op de andere kant van het bord. Om midder nacht kwamen beide spelers remise over een. P. Roubos had bij de beste voortzettingen wellicht meer profijt kunnen trekken van de kennelijk geliefkoosde Aljechin-verde- diding van J. W. de Munck (Rolland). Nu kwam de Halfwegspeler niet verder dan een gelijk spel. Dp stand luidt nu: A. Herfst. Het Oosten 3 2 1 - 214 K. Bosscher. Rolland 3 2-12 T. Slagt. Halfweg 3 12-2 F. A. Spinhoven, VHS 2 1 1 - 1'4 J. Bonkenburg, H'stede 3 1 1 1 114 H. Duisenberg. VHS 3 - 3 - IV2 J. W. de Munck, Rolland 3-21 P. Roubos. Halfweg 3-211 N. Huyboom. HWP -2-11 Vi W. M. Mazee. VHS 3 - 1 2 - afgebroken Dartij. Vandaag wordt de vierde ronde gespeeld met de partijen: N. HuyboomP. Roubos, W. M. MazeeH. Duisenberg, A. Herfst F. A. Spinhoven, H. BosscherT. Slagt en J. W. de MunckJ. Bonkenburg. De uitslagen in de eerste klasse luiden: Afgebroken partij uit eerste ronde: R. P. v. d. KasteeleW. Krijnen remise. Tweede ronde: P. PancrasG. v. d. Stoop 10. G. van Langelaar—J. Broket uitgesteld. W. KrijnenP. Verdonck 10. H. C. Honsbeek R. P. v. d. Kasteele 10. Derde ronde: R. P. v. d. Kasteele—G. v. d. Stoop 0—1, P. VerdonckH. C. Honsbeek 10, J. Broket W. Krijnen 0—1, P. Pancras—G. van Lan gelaar 1. Leider is hier W. Krijnen (VHS) met 2V2 punt. In zijn schaduw vol gen P. Verdonck (VHS) en G. v. d. Stoop (HWP) beiden met 2 punten. Vrijdagavond om kwart voor elf heeft zich op de hoek van de Kleverlaan en de Molenaerstraat in Haarlem een aanrijding voorgedaan tussen een wielrijdster en een bromfietser. De wielrijdster, een 34-jarige hulp in de huishouding, sloeg linksaf de Molenaerstraat in juist op het moment, dat de bromfietsberijder, een 42-jarige schilder haar passeerde. Er volgde een valpartij, ten gevolge waarvan beiden naar het Grote Gasthuis moesten worden overgebracht. De wielrijdster met een gebroken pols en de bromfietser met een hersenschudding. Vrijdagavond heeft de laatste mars van de Haarlemse avondvierdaagse plaats ge had. Het parcours leidde door Aerdenhout waarna de wandelaars bij de Pijlslaan werden opgewacht door de drumband van de Nederlandse padvinders. Gezamenlijk ging men toen naar gebouw Domi in Over- veen, waar alle wandelaars het bondskruis ontvingen. Slechts zes deelnemers slaagden er niet in deze avondvierdaagse uit te lopen. De organisatie van deze marsen berust te bij „Jan Passtoors" en de Politiesport- vereniging Haarlem, welke verenigingen voor een voortreffelijke organisatie zorg den, waardoor de avondvierdaagse een groot succes werd. Van 15 tot en met 27 juni zal de vijftig jarige Grote-Houtstraat-Vereniging de tweede actie in dit jubileumjaar houden. Gedurende deze dagen zal een geheimzin nige man. Mister X genaamd, zich door Haarlem begeven. Op verschillende pun ten in de stad zal hij winkelende men sen aanspreken met de vraag of men mis schien iets in de Grote Houtstraat ge kocht heeft. Indien dit het geval is dan mag de gelukkige op vertoon van de kas sabon voor eenzelfde bedrag opnieuw gaan kopen of hij (of zij) krijgt het bedrag in contanten uitbetaald. Op 25 juni, de eigenlijke verjaardag van de Grote-Houtstraat-Vereniging, krijgen alle Haarlemmers, die op die dag vijftig jaar worden of vijftig jaar getrouwd zijn een verrassing thuis bezorgd. Mits men zich daarvoor opgeeft bij het secre tariaat, Grote Houtstraat 24. Op die dag wordt er voorts des middags van half vier tot vijf uur een receptie ge houden in de Vleeshal en voorts zullen zes Grote-Houtstraat-meisjes aan diverse be zoekers in de Grote Houtstraat bonnen uitreiken voor koffie en gebak. Ten slot te is het bestuur van de Grote-Houtstraat- Vereniging op het ogenblik druk bezig met het uitwerken van de details voor de slot- actie, die in september gehouden zal wor den. Trein schampte jongen. De tienjarige A. de Vries uit Zwolle is vrijdagavond in Zwollerkerspel terwijl hij langs de rails liep, door de trein MeppelZwolle ge raakt, waarbij hij licht aan een hand werd gewond. Een arts, die in de trein zat, on derzocht de hevig geschrokken knaap. De trein had 18 minuten vertraging. (Luxo r). Deze film heeft fragmenten van zulk een aangrijpende schoonheid dat wellicht velen zelfs een tweede maal deze flim zullen gaan zien om in details deze elementaire bewegingspracht van mens en dier nog sterker te genieten. Men zou som mige delen vertraagd afgedraaid wensen om geen detail te missen, want het oog schiet te kort om alles volledig door te geven. In één bestaanspatroon verenigd ziet men mens. dier en omgeving in primi tieve leefregels gehoorzamen aan elemen taire overmacht, die door magische ri tuelen zichtbaar wordt; religie heeft het gezicht van het onmiddellijke gevaar. Wie in deze atmosfeer on^enomen de film er vaart zal er een onvergetelijke indruk van behouden. Het innerlijk bestaan van deze mens-dier-natuur-gemeenschap in Bel gisch Kongo is het grondpatroon dat de regisseur in deze film heeft weten te vat ten en dat hem gelukkig van de noodzaak ontsloeg om als een Disney geforceerde verhalen te weven tussen beelden, die on derling geen verhaal behoeven omdat het hun wezen zou verraden. Men verwachte dus niet een beeldvertelling, een „story". Men wordt overstelot door beelden die in hun innerlijke en uiterlijke beweging naast elkaar staan, gedragen door één elemen taire atmosfeer. Die atmosfeer moet men meebeleven om de beelden in hun eigen spanning te kunnen genieten. Voor wie uitsluitend ontsnapping zoekt en zich aan een rolprent wil verliezen, zal deze pracht te massaal en vermoeiend zijn. (Studio) Een zeer fraaie film van Russische origine, die ipdertijd in Cannes is bekroond. Bij de première hebben wij niet nagelaten onze bewondering uit te spreken voor de expressieve stijl, waar mee ze is gemaakt. De ietwat melodrama tische tendens is niet zo sterk dat ze hin derlijk wordt. De ondergrond van wee moed verleent aan deze film een tragisch karakter, dat haar juist zo gevoelig en soms aangrijpend maakt. (Minerva) De reprises van deze week zijn niet mis te verstaan. Tot en met zondag gaat in de avondvoorstellin gen de lugubere komedie „The lady killers" met Alec Guinness in de hoofd rol. In de matinees lachen om Laurel en Hardy bij de luchtbescherming. Maandag kan men Greta Garbo nog eens bewonde ren om haar creatie in „Koningin Chris tina". Ze blijft tot donderdag en wordt dan opgevolgd door Guilietta Masina in de ontroerende Italiaanse film „De nachten van Cabiria". (R o x y) Tot maandag herleeft de rid dertijd in deze film. die de legendarische vrijbuiter Robin Hood niet nog eens ten tonele kan voeren en het daarom de doch ter maar doet. De spanning is er niet minder om, want deze dochter aardt naar haar vader. Ze wil van geen overgave we ten tenzij dan voor de man, die ze lief heeft. Zo komt de romantiek ook nog aan haar trekken. Vuurvreters ontmoet men van maandag af als „De charge der Va- quero's" wordt geleverd. (L i d 0) Bij het Achtste Engelse leger dat in 1942 een schijnbaar hopeloze strijd leverde tegen het nazi-„Afrikakorps" was ook een klein detachement Amerikaanse tanks ingedeeld. Een van die tanks, ge commandeerd door een keiharde beroeps sergeant (Humphrey Bogart) raakt na een verwoed gevecht met de Duitsers ge ïsoleerd en moet de wijk nemen naar de woestijn, waar haar bemanning uitgebreid met een groepje verdwaalde Engelse hos pitaalsoldaten, al spoedig in moeilijkheden komt. Geplaagd door een verschrikkelijke dorst zoekt en vindt het groepje na vele avonturen een verlaten woestijnfort met een traag druppelende watebron die hun het. leven redt. Maar juist als zij zich op maken om terug te keren naar de be woonde wereld, wordt hun de pas afgesne den door een verdwaald Duits pantserba taljon, dat eveneens op zoek naar water is. De wanhopige strijd die de negen ge allieerde soldaten tegen deze overmacht leveren, eindigt natuurlijk met een com plete nederlaag van de Duitsers. De film is technisch knap gemaakt en biedt vele spannende momenten, maar de onwaar schijnlijkheden en het valse heroïsme zijn er zo dik opgelegd, dat het allemaal toch niet erg overtuigt. (Frans Hals) De film „Meisjes op bestelling" heeft, het is niet moeilijk te raden, de modernste vorm van prostitutie tot onderwerp: de zogeheten call-girls, meisjes die onder een speciaal nummer telefonisch te bereiken zijn. Meestal gaat de ware aard van hun bezigheden schuil onder de dekmantel van een eerzaam be roep.Zo ook in deze vaak langademige rol prent. De meisjes waar de heldin van het verhaal toevallig verzeild raakt werken voor de buitenwereld als mannequin, zij het dan voor een meer besloten cliënten kring. De „nieuwe" heeft eerder kennis gemaakt met een nette chauffeur, die als hij achter de waarheid komt eerst niets meer van haar wil weten. Alles komt ech ter op zijn pootjes terecht als een vrien din van het meisje hem komt vertellen dat hij het niet allemaal zo zwaar moet zien. (Cinema Pal ace) E'ders in dit. nummer meer over deze imponerende western. (Rembrandt) Men zou „De ge heimzinnige passagier" een studie in volkstypering kunnen noemen. Maar dan volgens de opvattingen van Anatole Lit- vak, de maker van deze kleurrijke produk- tie. Het verhaal is gauw verteld: tijdens de Hongaarse opstand probeert een groep vreemdelingen uit het belegerde Boeda pest naar Oostenrijk te ontsnappen. Dicht bij de grens stoten de vluchtelingen echter op een Russisch detachement onder lei ding van een majoor, die de .groep vast houdt en lange tijd in onzekerheid laat. Dan blijkt ook, dat één van de leden van de groep in werkelijkheid een Hongaarse verzetsstrijder is, die naar het vrije wes ten wil ontsnappen. De Russen hebben echter de scherpste represailles aangekon digd voor iedereen, die „contrarevolutio nairen" verbergt. En dan begint de strijd van een Engelse „lady", die verliefd is op de geheimzinnige passagier en die hem ten koste van alles wil redden. De Russi sche majoor op zijn beurt is diep onder de indruk van de Engelse en de leden van haar groep dringen er bij haar op aan „hem tegemoet te komen" teneinde allen te redden. Litvak heeft heel bepaalde op vattingen over Russen en vooral de ma joor is naast die van Yul Brynner, die hem speelt, vooral een creatie van Litvak. Of deze ook maar ergens bij de realiteit aansluit zal wel moeilijk vast te stellen zijn. Wel is zeker, dat de figuur van de Rus primitief-woest, maar tegelijkertijd beschaafd Engels sprekend en geestig cau- serend uitermate geschikt, is voor de dra matische ontwikkeling van het verhaal. Deborah Kerr is zijn voortreffelijke te genspeelster. Eén van de mogelijke be zwaren tegen de film is, dat het verhaal soms iets te gechargeerd aandoet en wel erg naar Amerikaanse maatstaven is op gezet. Nederlands Nieuws van Polygoon ver toont. deze week opnamen van het. aanbie den van enige tonnetjes Hollandse nieu we op paleis Soestdijk door een delegatie uit Vlaardingen. Voorts de tewaterlating van de „Koningin Wilhelmina", de nieu we veerboot op de dienst Hoek van Hol land-Harwich, door koningin Juliana. Ver der waren er reportages van de wedstrij den van „d'Oprechte Amateur" in Breda waarop men onder meer het Haarlemse orkest Accordia zag, van de autowedstrij den om de Grote Prijs van Nederland op het circuit in Zandvoort en een bijzonder aardige van een groot schildersfestijn in een.Amsterdam.se straat, waar de jeugd een schoolgebouw en een groot aantal hui zen een kwastje gaf. Tweemaal zijn de cameramannen van „Spiegel van Nederland" de afgelopen week in Haarlem geweest. Ze filmden de congresserende burgemeesters en Rini de Wolf met Riekje Leibrand. al turnend op de evenwichtsbalk achter de woning van Rini. De tewaterlating van de Koningin Wilhelmina, en de autoraces in Zandvoort completeerden dit aardige journaal. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn gepost, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Helenus" 7/6 en 111,s. „Leider- kerk" 9/6; Brazilië m.s. „Graveland" 8/6 en s.s. „Libertad" 12/6; Canada: m.s. „Prinsesirene" 8/6, m.s. „Prins Willem III" 9/6 en s.s. „Groote Beer" 12/6: Chili: via New York 14/6 en 17/6: Ned. An tillen: m.s. „Las Palmas" 8/6: Nieuw-Zeeland s.s. „Athenia" U/6: Suriname: m.s. „Castor" 10/6; Cnie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pre toria Castle" 7/6. Inlichtingen betreflende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Vanmorgen heeft op het rooms-katholie- ke kerkhof aan het Soendaplein in Haar lem de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer Frits Brasse, oud-filmexplicateur, die aan de vooravond van zijn 74ste verjaardag op 2 juni in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem overleed. De heer Brasse was één der eerste en tevens één der laatste vertegenwoordigers van een thans uitgestorven gilde, name lijk dat der filmexplicateurs: mensen, die de stomme film „levend" maakten door het vertellen van het verhaal. De thans overledene had in het allerprilste stadium van de film in Nederland, samen met de filmpioniers Albert en Willy Mullens, rondgereisd met de filmonderneming „Camera Obscura". Daarna sloot hij zich aan bij de reizende „Chicago Bioscope", die zich later onder de leiding van de heer Brasse in 's Hertogenbosch vestigde. Daarmee begon voor de thans overlede ne zijn ondernemerstijd. Hij richtte ach tereenvolgens vijf bioscopen op in Den Bosch en Eindhoven. In Haarlem beleef de hij zijn laatste periode als explicateur bij Cinema Palace, totdat de geluidsfilm haar intrede deed. Daarna werd de heer Brasse vertegenwoordiger. Met zijn over lijden behoort het vak van de filmexplica tie voorgoed tot het verleden. De extra vergadering van de Haarlem se gemeenteraad, die onder meer was ge wijd aan de vaststelling van het gewijzig de uitbreidingsplan-Spaarndam, duurde vrijdagmiddag niet veel langer dan een kwartier. Nadat wethouder H a p p had gewezen op enige onjuistheden in het oor spronkelijke voorstel, en hij had herinnerd aan de in de laatste raadsvergadering aanvaarde motie-Van Marselis Hartsinck, volgens welk een gedeelte van het plan, dat op drie huisjes betrekking had, uit het geheel zou moeten worden gelicht, zei de heer Happé het gewenst te vinden het ge hele gebied nabij het Visserseind uit het uitbreidingsplan te lichten. Mettertijd zou dan een nieuw uitbreidingsplan voor dit gedeelte kunnen worden ingediend, waar bij dan nog meer rekening gehouden zou kunnen worden met het typische karakter van Spaarndam. Hij bepleitte een snelle vaststelling van het ingediende uitbrei dingsplan voor de rest van Spaarndam, zo dat. zo gauw mogelijk met de woningbouw begonnen kan worden. De indiener van het amendement, de heer Van Marse lis Hartsinck (Prot. Chr.) verklaar de zich volkomen tevredengesteld. De heer P i c 1 a g e (Arb.) daarentegen, die dank bracht voor de vlotte wijze, waarop B. en W. een en ander hadden afgewikkeld, wees op de opvatting van een minder heid in de raad, die wèl voor sanering van het gebied bij het Visserseind en voor af breken van genoemde huisjes waren ge weest. Hij geloofde niet, dat een nieuw uit breidingsplan voor dit gebied veel kon af wijken van het oorspronkelijk ingediende plan. De heer B e 11 i n k (VVD) zei echter geen behoefte te hebben aan een grote sanering van dit gebied. De heer Loer akker (K.V.P.) vroeg alleen maar re kening te houden met, de uitspraak van de raad. Wethouder Happé zegde dit toe, waarna de raad het voorstel met algeme ne stemmen aanvaardde. Tevoren had de raad conform enige voorstellen benoemd tot onderwijzeres aan de Linnaeusschool mejuffrouw A. P. S. Koopman uit Deventer en tot leraren lichamelijke oefening en Duits aan het Lorentzlyceum respectievelijk de heren J. W. Duyff uit Overveen en G. van der Rhee uit Rotterdam Vrijdag 19 juni worden onder auspiciën van de politie schiet- en sportvereniging „Heemstede" in de Ringvaart bij Vijfhui zen de nationale kampioenswedstrijden hengelen voor politiesportverenigingen ge houden. De aanvangstijd is vastgesteld op des morgens half tien. waarna twee keer andernalf uur zal worden gevist. Er hebben zich voor deze wedstrijden reeds ongeveer dertig vijftallen en vijftig individuele deel nemers aangemeld, afkomstig uit alle delen van Nederland. Na afloop van de wedstrij den heeft omstreeks drie uur de prijsuit reiking plaats in het „Sportpark-restau rant". Afscheid. De minister van Binnen landse Zaken, mr. E. Toxopeus, heeft tijdens een buitengewone zitting van de Bredase gemeenteraad officieel afscheid genomen van de raadsleden en van het gemeentebestuur. Burgemeester mr. dr. C. Kortman, typeerde hem als „een sportief schutter, die zijn politieke prooi altijd in open veld kansen heeft geboden." Mr. K. Bastiaanse bood de minister na mens de raad een zilveren fotolijst aan, waarna fractieleiders het woord voerden. Halfweg B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben de gemeenteraad voorgesteld over te gaan tot de bouw van een brandweerkazerne met twee bovenwo ningen en hiervoor een krediet van 140.000 beschikbaar te stellen. Het brand weergebouw zal verrijzen ten zuiden van de Julianastraat, tussen dr Dr. Schaep- manstraat en de Oranje Nassaustraat. Aanvankelijk was op deze plaats een dorpshuis geprojecteerd. B. en W. spreken als hun mening uit dat dit huis gezien de ontwikkeling van Halfweg en Zwanenburg toch niet op die plaats zal komen. Ook is de suggestie ge daan hier een parkeerterrein aan te leg gen. Mocht dit nodig zijn dan kunnen bij de Julianastraat of aan de oostzijde van de Oranje Nassaustraat nog parkeerhaT vens worden gemaakt. B. en W. willen professor Wieger Bruin een plan voor de bouw van de brandweergarage laten ma ken. Nieuws in het kort Puzzelrit. De scooterclub „De bollen streek" houdt zondagmiddag een puzzelrit. De start is om half drie bij de Piet Gijzen- brug in Noordwijkerhout. Collecte. Volgende week wordt in Hillegom een collecte gehouden voor „Het Zonnehuis" ten behoeve van de verpleging van langdurige zieken. Autotocht bejaarden. In de opgave van adressen, waar Heemsteedse bejaarden zich kunnen opgeven voor de jaarlijkse autotocht op 2 juli, is een adres niet goed vermeld. Men kan zich onder meer op geven bij de fa. Jac. Roest, Raadhuis straat 18, en niet op nummer 16. Zandvoort Vrijdagavond omstreeks zeven uur werd de brandweer van Zandvoort gealarmeerd voor een duinbrand welke zou zijn ont staan in de duinen ten noorden van de spoorbaan in de nabijheid van de zgn. „spermuur". Bij aankomst van de brand weer bleek evenwel dat loos alarm was gemaakt, daar een varkensfokker wat af val had verbrand, waarbij het natte hout veel rookontwikkeling had gegeven, wat enkele personen vanuit de verte hadden aangezien voor een duinbrand. In Zandvoort waren op 1 juni twee en zestig woningen in aanbouw. Op 1 mei wa ren dit er drie en zestig. In de loop van de maand mei kwamen vijf woningen ge reed en werd met de bouw van vier hui zen begonnen. RAADSVERGADERING De eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van Zandvoort is vastge steld op dinsdag 30 juni 's avonds om acht uur. POLITIEDIPLOMA BEHAALD De heer J. J. Zijp, hoofdagent bij het Zandvoortse politiekorps, behaalde in Amsterdam het politiediploma B. Hillegom Het bestuur van de afdeling Hillegom van de Volkspartij voor Vj-ijheid en Democra tie is thans definitief samengesteld en wel als volgt: C. van Reede, voorzitter; J. Hamberg, Stationsweg 212, telefoon 5136, secretaris; mevrouw H. A. Metzlar-De Jonge; penningmeesteresse; C. Verelzen, P. F. van de Berg, H. van Dijk en J. K. de Brabander jr. BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Engelina A., d. van J. J. Sistermans en M. A. Wyers; Robertus J„ z. van L. H. Heemskerk en H. H. M. Schier; Henriette, d. van H. Schoonderbeek en H. Vrielink. ONDERTROUWD: D. J. Hunnekink en C. M. Heeres, P. A. van Zuylen en L F. Valk. GETROUWD: D. Driesen en A. J. Ver- meere, H. J. Deen en J. Frylink, H. Salier en A. M. E. Teeuw. OVERLEDEN: E. J. Nix, echtg. van J. Kuijs, vr., oud 28 j„ wonende te 's Graven- hage. Haarlemmermeer In het jaarverslag van de plaatselijke gezondheidscommissie in Haarlemmer meer over vorig jaar deelt deze commis sie mede dat het aantal gevallen van be smettelijke ziekte in dat jaar 36 was. Dit aantal steekt gunstig af bij voorgaande jaren. In ziekenhuizen en sanatoria wer den gemiddeld zeventien t.b.c.-patienten verpleegd met 4728 verpleegdagen. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. werden 29407 mensen doorgelicht. Acht personen bleken lijdende aan actieve tuberculose. Tegelijk met dit onderzoek had een diabe tes-onderzoek plaats. Bekend werden 47 nieuwe gevallen van diabetes, waarvan twintig zware gevallen. De commissie behandelde 39 woning klachten. In acht gevallen besloot de ge meenteraad tot onbewoonbaarverklaring, daar het geen zin meer had de woning te herstellen. Dit aantal is gering gezien het grote aantal krotten in de gemeente. Ten slotte behandelde de commissie on dermeer klachten over hinderlijke stor ting van vuil en mest en vervuiling bij veehouderijen. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Cornelis Jacob Gijsbert Pie- ter, z. v. G. P. Vergunst en S. de Kwaaste- niet. Antonie, z. van J. P. Koolhaas en E. van Aalst. Rutger, z. van J. P. Koolhaas en E. van Aalst. Karei, z. van P. Ouwerkerk en M. Markus. Johanna Geessien Wijnan- da. d. van F. W. Wessels en H. Luchies. GETROUWD: J. N. van der Zwaard en J Woifert. S. Verdouw en W. M. de Bue- ger. II. Wind en G. Hijstek. C. van der Meijden en W. Doppenberg. J. Kroon en T. Kraaij. C. Gabel en A. van der Plas. L. H. Hilhorst en A. den Hollander. G. van Es en S. van Dam. ONDERTROUWD: P. J. J. Dieben en P. A. M. Waasdorp. H. P. van der Maas en Y. Gerritsen. J. S. Breedijk en J. A. M. Neering. OVERLEDEN: M. Groeneweg, 45 jr., e. v. C. J. van Zanten. A. van Pelt, 96 jr., w. v. S. L. van Kerkhof. Bennebroek BURGERLIJKE STAND BENNEBROEK GETROUWD: J. Geerlof en C. van Cappellen. OVERLEDEN: A. G. Deen, 76 j., wedn. van J. J. B. Kan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9