„In de provincie een ander maar niet minder cultuurleven dan in de stad" Amsterdamse scholier gaf zich uit voor onderwijs-inspecteur Britse vliegende schotel maakt „fantastische" proefvlucht Belde drukkerij op om toezending van opgaven u.l.o.-examens GELD TE GEEF HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ProfBernet Ketnpers tot toonkunstenaars Subsidie aan bonafide privé/era ren overwogen Instructie-weekeinde in „Het WisseLseveld,, Bromfietser gewond door losrakende aanhangwagen Uitslagen en programma bedrijfsvoetbalcompetitie Twee Nederlanders gestikt bij brand in Genève Nehroe schrijft brief over Laos aan Hammarskjoeld De kersen en de bessen HAARLEMSE POLITIERECHTER Kort nieuws Expositie Jacques Perk in Dordrecht geopend Lichaam van ambassadeur Th ivy naar Madras Adenauer wil gesprek onder vier ogen met Macmillan Ambassadeurs bemiddelen in Nicaraguaanse rebellie A MA TE UR TONEEL Gaat u met vakantie? Excursie naar Nijmegen Nieuwe instrumenten aan „Excelsior" overgedragen UIT STAD EN STREEK Jongen stichtte brand in bouwkeet Kampioenswedstrijden van „Oefening Staalt Spieren" Feestelijke middag voor Zandvoortse bejaarden MAANDAG 8 JUNI 1959 In Hof van Holland" is de algemene ledenvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaarsvereniging be gonnen. Deze werd geopend met een rede van de algemeen voorzitter prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers over Cultuurspreiding en cultuurverspreiding". Na er op gewezen te hebben dat hel begrip spreiden een ge lijkmatige verdeling betekent, zei de spre ker dat de cultuur echter niet gespreid, waar verspreid ligt. Zij is veelzijdig, ver scheiden en ongelijk verdeeld. Onze tijd beschikt als geen andere over middelen om de cultuur te verspreiden: de radio, de grammofoon, de film. Indien deze werkelijk goed werden gebruikt, zou ieder uit de rijke verscheidenheid van cul tuur voor zich kunnen kiezen waaraan hij behoefte had. Juist in deze tijd worden allei;wege symfonieorkesten opgericht en muziekscholen met vakopleiding, conser vatoria en muzieklycea gesticht. Enerzijds kan de toonkunstenaarsstand zich daar over verheugen, daar hierdoor posities ge schapen zijn voor velen, maar anderzijds worden ook noodgedwongen velen geroe pen tot taken, waarvoor zij niet allen be kwaam zijn. De vele orkesten maken het moeilijk een of twee super-orkesten in het leven te hou den: het is dikwijls niet aantrekkelijk een provinciaal orkest en een provinciale les praktijk op te geven om een zware, ver antwoordelijke en naar verhouding niet veel beter betaalde plaats in een der beste orkesten te nemen. De vele muzikale vak opleidingen maken het gemakkelijk een muzikale loopbaan te kiezen, er komen op deze wijze te veel musici, voor wie in derdaad wel meer plaatsen zijn dan vroe ger, maar wanneer deze plaatsen eenmaal bezet zijn, zijn zij dat voor een mensen leven. Subsidies Er zullen dus steeds veel particuliere muziekonderwijzers blijven. Deze hebben een zwaar bestaan door de concurrentie van de gesubidieerde muziekscholen, die tegen prijzen onderricht geven, waarvan de niet-gesubsidieerde muziekleraar niet leven kan. Hierna speelde de referent met de gedachte van een subsidiëren per leer ling ook aan bonafide privéleraren, wat echter een keuring door een bevoegde com missie nodig zou maken en hij legde deze gedachte ter bestudering voor aan de sec ties privé-muziekleraren en leerkrachten aan muziekinstellingen. De fout van d,e cultuurspreiding achtte inleider voornamelijk hierin gelegen, dat eenvoudig de grote stadscultuur als norm genomen wordt en opgedrongen aan de provincie, die van nature een ander, maar geen minder cultuurleven bezit. Op 20-21 juni zal in het gemeentelijk büitencentrum „Het Wisselseveld" te Epe (G.) een instructie-weekeinde voor kin- dervakantiekampleiders worden gehou den door de Haarlsemse Raad voor de jeugd in samenwerking met de stichting kindervakantiekampen Haarlem. Op zaterdag worden de deelnemers in ken nis gebracht met „het spel in het kinder kamp", terwijl op zondag onder leiding van de vereniging voor handenarbeid in structie in de handenarbeid zal worden gegeven. Deelname aan dit weekend is opengestel voor allen die deze zomer leiding zullen geven in een kinderkamp. Men kan zich aanmelden bij de Haarlemse Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47, tel. 10101. Zaterdagmorgen om tien over negen is een inwoner van Halfweg die op de Oud- weg in Haarlem reed, door een van een tractor los geraakte aanhangwagen vrij ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen een bout los schoot en de aanhangwagen naar links zwenkte. Juist passeerde de brromfiet- ser, die door de aanhanger werd geraakt en tegen de weg geslingerd. De man kreeg een grote wond aan hei linkeronderbeen en hij klaagde over pijn in de linkerheup en linkerarm. Een passerende automobilist bracht hem naar de Mariaslichting.De aan hangwagen kwam in een sloot tot stil stand. De uitslagen van de wedstrijden in de bedrijfsvoetbalcompetitie van Haarlem van de afgelopen week luiden: Afd. A: WW—VVV 1 0-4, GIH—Figee 1 0-3. Afd. B: VVV 2—OCS 2-3, OVN— Tramvogels 3-3. Afd. C: Hilco—Nebima 2 3-3, Vriebo-SVOW 2 3-1, Figee 2—Hilco 5-6. Afd. D: Co-opNautamix 2-2, H. en S. J- G. Nelis 4-6, PlanetaOCS 1-4. Het programma voor de komende week luidt: Maandag 8 juni: A: Figee—VVV 1 (Spaarndam); C: Nebima 2—Heeremans v- L. (Slaperdijk); dinsdag 0 juni: B: VES— VVV 2 '(Spaarndam); woensdag 10 juni: B: OCS—1-ISM (Slaperdijk); donderdag 11 juni: D: J. G. Nelis—Co-op (Slaperdijk); vrijdag 12 juni: A: SVOW 1—WW (Sla perdijk); zaterdag 13 juni: D: OCSDijk stra, 2 uur (Slaperdijk). Donderdag 11 juni om zeven uur wordt op het RCH-terrein een wedstrijd gespeeld tussen een elftal samengesteld uit mede werkers der Toto Commissie, afd. Haar lem en een elftal samengesteld uit spelers van bedrijfselftallen: Toto-elftal doel: Kluit; achter: v. Elte- ren (Sp'dam) en J Groeneveld (RCH); mid den: Zeebregt (Blocmendaal), Vink (Bloe mendaal) enQuak (Kcnn.land); voor: J. Berk (Spaarndam), J. Smit jr. (Haarlem); W. Roozen (Haarlem), Gaus (RCH) en Kok (RCH). Bedrijfselftal: voor: J. Koper (VVV), W. v. Dijk (OVN), G. M. Roeien (Figee), J. Dingerdis (HvL), G. de Beer (Tr.vogels); midden: J. Meyer (HSM), W. Steendam SVOW), J. Gerrits (WW); achter: A. G. Scholten (Figee), E. H. Alles (WW); doel: Klaasen (SVOW). Daar bovendien velen, die vroeger enthousiaste dilettanten geworden zouden zijn, nu gemakkelijker de muziek als vak gaan kiezen, dreigt de klankbodem van elk gezond muziekleven weg te vallen: de musicerende leek. Radio en grammofoon maken het bovendien zo gemakkelijk mu ziek te horen, zonder deze zelf te kunnen voortbrengen en toch kan men deze in werkelijkheid slechts goed genieten, wan neer men zelf ook musiceert.. Muziek is in de eerste plaats een spel, het boeiendste en volmaaktste spel dat er bestaat, een spel dat aan alle geestelijke en psychische, maar ook aan fysieke eigenschappen apel- leert en de speler onvermoede diepten en waarden van de eigen persoonlijkheid en van de mensheid openbaart. Pas in de tweede plaats is de muziek een fenomeen om naar te luisteren en dit fenomeen open baart zich het zuiverst aan hen, die zelf spelend getracht hebben in haar geheime nissen door te dringen. En Nederlander en een Nederlandse zijn in de nacht, van zaterdag op zondag om hel leven gekomen in een flatgebouw in Ge nève, waar brand was uitgebroken. Omdat zij in hun eigen appartement op een van de verdiepingen met rookverstikking werden bedreigd, trachtten ze uit het brandende gebouw naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kelder af daalden. Daar zijn zij door de rook be dwelmd geraakt en gestikt. Brandweer lieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder gevonden. De man en de vrouw waren gekleed in pyjama. Hun stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De consul-generaal van Nederland is van het ongeluk op de hoogte gebracht. Volgens AFP zijn de na men van de slachtoffers de heer Johannes Verwaaijen, geboren op 25 februari 1892 en mevrouw Maria Elisabeth Campan. ge boren op 14 november 1908. GENèVE (Reuter) Van welingelichte zijde wordt vernomen dat de premier Nehroe van India de secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld een bood schap over de toestand in Laos heeft ge zonden. Noord-Vietnam hee,ft Laos ervan be schuldigd het Noordvietnamese luchtruim te hebben geschonden. Verkenningsvlieg tuigen van de Laotiaanse luchtmacht zou den woensdag en donderdag boven Noord- Vietnam zijn verschenen, aldus bericht radio Hanoi. Eenheden van het, Laotiaanse leger houden zich nog steeds op in de nabijheid van de grens met Noord-Vietnam, alhoewel zij de hoop hebben opgegeven een batal jon troepen van Pathet Lao te omsingelen. Deze communistisch-georiënteerde troepen vluchtten kort voordat zij in het Laoti aanse leger zouden worden geïntegreerd. Nu de verkopingen van kersen-op-het- hout in de Betuwe in volle gang zijn, menen deskundigen in vol seizoen een winkelprijs van vijftig cent per pond te mogen verwachten. De prijzen bij de ver kopingen op het hout in Eist, Zetten-Her- veld, Heteren, Oosterhout bij Nijmegen en in Andelst bedroegen de prijzen gemiddeld 35 tot. 50 cent per kilo. Zaterdag betaalde men in de winkels te Nijmegen en Arnhem ongeveer 1,per kilo. De vroege kersen zijn ten gevolge van de droogte klein van stuk gebleven, even als de aardbeien van de koude grond. De aardbeienprijs is sinds vorige week ge halveerd. De fruitkweker J. J. Mol uit Hansweert heeft zaterdag op dé veiling in Kappel de eerste rode bessen van dit seizoen aange voerd. Het was het ras Jonkheer van Tets waarvan enkele doosjes van 250 gram wer den aangeboden. Er werd 49 cent per doosje voor betaald. Verwacht wordt dat er volgende week reeds meer rode bessen aangevoerd zullen worden. Hiermede blijkt, weer opnieuw dat. in vergelijking met het vorig jaar, het fruit- seizoen erg vroeg is want toen kwamen de eerste rode bessen pas op 20 juni aan de veiling. Waar examenvrees al niet toe kan lei den bewees een 18-jarige leerling van een Amsterdamse u.l.o-school vanmorgen voor de Haarlemse politierechter. De jongeman moest zich verantwoorden voor een door hem ondernomen poging tot oplichting. Op 4 mei van dit jaar had hij een Haarlemse drukkerij opgebeld en zich daarbij uitgege ven voor inspecteur van het onderwijs. De drukkerij werd verzocht dë opgaven voor de dit jaar te houden ulo-examens naar een door de „inspecteur"' opgegeven adres in Amsterdam te sturen. Verdachte was er achter gekomen dat deze bij bedoelde drukkerij werden gedrukt. Omdat hij er niet zo zeker van was dat de drukkerij aan zijn verzoek zou voldoen, had de jongeman het dienstmeisje van zijn ouders in de arm genomen. Zij moest de volgende dag de drukkerij opbellen, zich uitgeven voor secretaresse van de inspecteur van het on derwijs en bevestigen dat het met dat op zenden van de examenopgaven in orde was. Het meisje speelde het spelletje mee, maar het succes bleef uit omdat de druk kerij het. zaakje niet vertrouwde. „Omdat ik al een paar maal voor het examen was gezakt zat ik hevig in angst dat ik het ditmaal weer niet zou halen", motiveerde de verdachte zijn daad. Het dienstmeisje had hem nog de raad gegeven de drukkerij weer op te bellen en te zeg gen dat het allemaal maar een grapje was, maar daartoe had hij de moed gemist. Verdachte zei veel spijt van zijn daad te hebben. Op de vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, of hij van deelneming aan het examen was uitgesloten, antwoordde de jongeman ontkennend. Inmiddels had hij het schriftelijk gedeelte met gunstig re sultaat afgelegd. Volgende maand moest hij opkomen voor het mondeling gedeelte. De officier van Justitie, mr. G. W. van der Valk Bonman, vond de poging tot op lichting enerzijds geraffineerd, anderzijds bepaald stompzinnig. Hij wilde rekening houden met de leeftijd van verdachte en eiste honderd gulden boete. De politierech ter veroordeelde de scholier conform de vordering. Hazardspel Een 57-,iarige groentehandelaar uit Haarlem werd veroordeeld t.ot, tweehon derd gulden boete en twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van Iwee jaar alsmede verbeurdver klaring van de in beslag genomen goederen wegens het. gelegenheid geven tot hazard spel. Het gokken werd bedreven in een huis aan de Grote Houtweg in Bevërw.jK- Gemiddeld kwamen daar vijftien personen eenmaal per week bijeen. Er zouden soms winsten van 150.per avond zijn ge maakt. Twee andere verdachten die aan het hazardspel hadden deelgenomen, kwa men er met een boete van 100,en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk van af. Een derde man werd veroordeeld tot f 100.boete. Uit de verklaringen bleek dat de groentehandelaar voornamelijk als bank houder fungeerde. Hij ontving tien percent van de winst. Een der verdachten zei dat de Beverwijkse politie volledig van een en ander op de hoogte was. „Bijna iedereen in Beverwijk wist het", beweerde hij. Een hoofdinspecteur van politie verklaarde als getuige dat meestal om betrekkelijk kleine bedragen werd gegokt. Het waren Demonstratie. Zaterdagavond liep door de Kalverstraat in Amsterdam een stoet van ongeveer 100 personen, die stro ken papier met de opschriften „Geen wij ziging dienstplichtwet" als spandoeken met zich meedroegen en spreekkoren aanhieven met de leuze „Geen uitzending naar Nieuw-Guinea". Zij zijn door twee agen ten, die van hun sabel gebruik maakten verjaagd. doorgaans dezelfde personen die het huis van de groentehandelaar in Beverwijk be zochten. De politierechter veroordeelde voorts een 40-jarige automonteur uit Bergen op Zoom tot een maand gevangenisstraf wegens het in hulpeloze toestand brengen en achter laten van zijn vrouw en drie minderjarige kinderen. Verdachte had zich van, de be slissing van de president van de rechtbank om wekelijks in het onderhoud van zijn kinderen te voorzien niets aangetrokken. Prof dr. W. A. P. Smit uit Utrecht heeft zaterdag de tentoonstelling geopend, die Ier gelegenheid van de honderdste ge boortedag van de dichter Jacques Perk in het Dordrechts Museum tot 28 juni wordt gehouden. De inleider stond in zijn openingswoord stil bij de betekenis van de mythische, de feitelijke en de wezenlijke Jacques Perk. Hij zei dat de mythische Perk een schepping is van Willem Kloos, die de feiten geweld aan deed. Hoewel ie mythische Perk van de grootste beteke nis is geweest voor de Nederlandse poëzie, is de feitelijke Perk. zoals Garmt Stuive ling ons die heeft doen kennen, veel in teressanter. Perk was onvolgroeider en gecompli ceerder dan aanvankelijk gedacht werd. „Wij worden dan ook geboeid door zijn worstelend dichterschap, dat niets heeft van het plotseling opduikende wonder, zoals Kloos Perk voorstelde. De wezen lijke Perk geeft een leven van leed en vreugde en van een innerlijke strijd te zien." Prof. Smit zei dat, de studie van Perk nog niet voltooid is. Hoe men overigens, zo besloot hij zijn rede, Perk ook wil be zien, de mythische, feitelijke en wezen lijke zijn onder een noemer te brengen: de fascinerende Perk. De openingsplech tigheid werd ingeleid door de burgemees ter van Dordrecht, mr. -J. A. H. J. van der Dussen. Hij verwelkomde ondere anderen enkele Franse nakomelingen van het ge slacht Perk. Het stoffelijk overschot van de voor malige ambassadeur van India in Neder land, John Thivy, is zondag met een vlieg tuig van Air India International van Schiphol via Parijs, Rome en Bombay naar Madres overgebracht. Met hetzelfde toe stel reisden de weduwe en haar zes kin deren mee. De lijkkist werd per auto naar Schiphol vervoerd en gevolgd door twee auto's vol kransen en nog elf voertuigen, waarin leden van het corps diplomatique en ver tegenwoordigers van officiële instanties hadden plaatsgenomen. In de parochiekerk van de Goede Her der te Wassenaar is zaterdag een pontifi cale uitvaartdienst gehouden voor de over leden ambassadeur van India. Celebrant was mgr. Guiseppe Beltrami, titulair aartsbisschop van Damascus, nuntius- internutius te 's-Gravenhage. Namens de regering woonden de minis ters Klompé en Beerman de plechtigheid bij, en van de hofhouding grootmeesteres mevrouw H. L. J. D. van Wickevoort Crommelin. Voorts ondermeer de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter der Eerste Kamer en mevrouw Jonkman en de voorzitter der Tweede Kamer en mevrouw Kortenhorst. Alvorens uit Nederland te vertrekken heeft mevrouw Thivy in een afscheids- boodschap bedankt voor de vele blijken van deelneming en van rouwbeklag, die zij heeft ontvangen. „Ik verlaat dit mooie land met de diepste smart", zo besloot zij haar boodschap. COWES (Reuter/UPI) De Britse Vlie gende Schotel heeft zondag bij het eiland Wight, met succes zijn eerste proefvlucht gemaakt. „Hovercraft" voor de helft vliegtuig en voor de helft schip is ont worpen om over de oppervlakte van de zee te scheren op een luchtkussen. Het toestel is tien meter lang en acht meter breed en heeft een motor van 450 pk. De „vliegende schotel", een ontwerp van de Saunders Roe Ltd vliegtuigfabrieken, heeft geen vleugels. Slagen de proeven dan wil men een groter, van honderd ton, con strueren. Hoewel officieel is medegedeeld dat de „Hovercraft" geen militaire waarde heeft wordt de grootste geheimzinnigheid betracht. De Testpiloot, Peter Lamb, die drie maal een half uur heeft gevlogen, vertelde dat het „vliegen" fantastisch ging. Een 100 tons schotel zou driehonderd passagiers met. een snelheid van 160 kilo- BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer heeft de wens te kennen gegeven binnenkort naar Londen te gaan voor be sprekingen met premier Macmillan, zo meldt het Wostduitse persbureau D.P.A. In diplomatieke kringen in Bonn verklaar de men dat. Adenauer, nu hij besloten heeft bondskanselier te blijven, misschien in Londen zal trachten opheldering te krij gen en te verschaffen over de steeds maar aanhoudende stroom berichten over de minder hartelijke betrekkingen tussen Londen en Bonn, die gebaseerd zijn op Adenauers wantrouwen tegen Macmillan. In welingelichte kringen in Bonn wijst men er op dat Adenauer Macmillan is be gonnen te wantrouwen toen deze naar Moskou ging. Dit wantrouwen zou ver sterkt zijn door de berichten dat. Mac millan voorstander is van een „bevrie zing" van de strijdkrachten in Europa op het huidige peil. MANAGUA (UPI) De ambassadeurs van Quatemala, Salvador. Honduras, Costa Rica en Panama hebben, op ver zoek van de oppositie in Nicaragua er mee ingestemd goede diensten te bewij zen bij een poging om een uitweg te vin den uit de toestand die is geschapen dooi de opstand, zo meldt AFP. Een groep mannen heeft zaterdagavond laat het pre sidentieel paleis in Managua beschoten. De paleiswacht beantwoordde het vuur. Een der aanvallers werd gedood. In de Nicaraguaanse hoofdstad zijn pamfletten verspreid, waarin het .studentencomité voor een vrij Nicaragua alle studenten en scholieren oproept om morgen „in staking te gaan" uit protest tegen de interventie van de O.A.S. (Organisatie van Ameri kaanse Staten). 9 9 99 De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft zaterdag in hotel „De Leeuwerik" eindelijk gevolg kunnen geven aan het reeds jaren gekoesterde voornemen tot op voering van Walter Black en William Men- driks blijspel „Geld te geef", welk stuk reeds enige keren in studie was genomen, tot de repetities telkens wegens onvoor ziene omstandigheden moesten worden on derbroken. Gelukkig heeft het bestuur echter doorgezet, want de opvoering van zaterdag bewees dat het hoogst jammer zou zijn geweest, wanneer men de dona teurs dit. kostelijk blijspel had onthouden. De originele intrige heeft betrekking op een gepensioneerd graveur van de Ame rikaanse „Enschedé", die om zijn vrije tijd te doden in de kelder van zijn woonhuis het oude beroep van dollartekenaar weer ter hand heeft genomen. Hij blijkt een uiterst bekwaam vakman, want de dollar biljetten die zijn privé-persje in een ge stadige stroom verlaten, zijn nauwelijks van het officiële bankpapier te onderschei den. Opa Eliot beoefent zijn liefhebberij evenwel met een naïeve onschuld en het komt dan ook nimmer bij hem op deze dollars voor echt te doen uitgeven. De moeilijkheden beginnen pas wanneer eni ge gangsters bij toeval dit ongewenste fi liaal van de Amerikaanse staat ontdekken en zij opa Eliot, onder het voorwendsel van liefdadigheid, een slordige anderhalf miljoen van dit subliem nagemaakte dol larpapier afhandig weten te maken. Deze historie ontwikkelt zich dan verder met een vermakelijke logica en houdt de fami lie Eliot vervolgens nog een lange nacht gevangen onder de revolverterreur van één der boeven. Maar met deze angstige ogenblikken wordt tevens de gelukkige op lossing voorbereid, die behalve uit de ar restatie der beide schurken bestaat uil het toekomstige bruidspaar Patricia Eliot en Ted Winters. Dit stuk lijkt mij voor amateurs bijzon der prettig te spelen, omdat zelfs van de kleinste rol nog we] iets kan worden ge maakt. Regisseur J. van der Veldt heeft, mede omdat hij de beschikking verkreeg over enige gastspelers, voor de meeste van de veertien rollen een goede vertolker kunnen aanwijzen, zodat de voorstelling als geheel een bijzonder gunstige indruk kon achterlaten. Zo werd opa Eliot door Jan Haver voortreffelijk getypeerd. Hij was een even vinnig als glunder heertje. De overige familieleden werden door Annie .Teltema, Anton Jansen. Joop de Haan en Leni van Baak eveneens met een innemende natuurlijkheid weergegeven. Laatstgenoemde vormde door de over rompelende manier, waarop door Dick Kluit de doortastende minnaar Ted Win ters werd gespeeld, met hem het voor de planken ideale jonge paar. Van de beide schurken was Theo Visser als de stupide Camillucci verreweg de meerdere van Klaas Mast, die niet bij machte bleek een kille gangsterkoning de juiste gestalte te geven. En ook de rol van de droge Bern- hard biedt meer komische mogelijkheden, dan door Ben Damen werden gedemon streerd, al had hij dan ook soms goede momenten. Lien en Ton Wijnstroom, Jo ke van der Veldt en Jacques Verberne wa ren de overige spelers, die „Heemstede- West." een succesvol en dus geslaagd sei- zoensbesluit wisten te bezorgen. Ik wil ten slotte niet verzuimen nog even te wijzen op de vernuftig geconstrueerde trap op de achtergrond van het décor, waardoor een grotere diepte werd gesuggereerd dan in feite op dit toneel aanwezig is. J. v. D. meter per uur over Het Kanaal kunnen brengen. De fabriek overweegt tevens een 1000 tons uitvoering voor vracht. Deze schotel zou een snelheid van 230 km. p. u. kunnen halen. In het midden van de schotel bevindt zich de motor die de lucht aanzuigt. Deze lucht wordt naar beneden geblazen voor verticale bewegingen en via openingen in de zijkant voor de horizontale beweging. Zowel de „Daily Herald" als de „Daily Express" is er ondanks de strenge veilig heidsmaatregelen van de fabriek in ge slaagd foto's te maken. De „Daily Express" verscheen met een luchtfoto. Een foto graaf van de „Daily Herald" huurde een vliegtuig, dat op het terrein waar de scho tel werd getest een „noodlanding" moest maken. Bij het opstijgen knipte de foto graaf zijn plaatje. Advertentie en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dauen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krani naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt, wlU u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Bennebroek „Oud HeemstedeBennebroek" Mede door het bijzonder geschikte weer is de eerste excusie van de vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek", welke za terdag met bijna zeventig deelneemsters en deelnemers naar Nijmegen werd onder nomen uitstekend geslaagd. Via de prach tige Betuwe waar grote borden aan de ingang van de boomgaarden uitnodigden tot kersen eten, ging men naar Nijmegen, waar het stadhuis werd bezocht. De voor bouw was oorspronkelijk gebouwd door meester Herman van Herengrave, een een voudig timmerman die zijn vak echter uit stekend verstond. Het gebouw was niet bestand tegen het geweld van moderne brandbommen. Ondanks de moderne restauratie is er nog veel schoonheid uit vervlogen eeuwen bewaard gebleven: on der meer de beroemde tweeëntwintig gobe lins. die met tal van andere kunstvoor werpen als schilderijen en zelfs oude deu ren met kostbaar beelhouwwerk „onder gedoken" zijn geweest. Vooral sinds de gobelins in het befaamde Haarlemse ate lier voor Herstel van Antiek Textiel zijn gerepareerd dat heeft meer dan één mil joen gulden gekost is een bezoek aan deze prachtige wandtapijten een ware openbaring. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan de kamer van de burgemees ter. van de secretaris en aan de beroemde Trèveszaal, waarin van 1676 tot 1678 moei zame onderhandelingen zijn gevoerd om een einde te maken aan de oorlog waarin tien Europese landen waren verwikkeld. Na de speurtocht door het stadhuis werd het Waaggebouw van de buitenkant be keken en wandelde het gezelschap langs de nog steeds in restauratie zijnde St. Stevenskerk. Na een kort bezoek aan het Valkhof, werd in een restaurant gegeten. Het gemeentebestuur had aan het gezel schap een voortreffelijk uitgevoerd boek werk geschonken, getiteld „Nijmegen in de spiegel", waarin negen prominenten op geestige en badinerende wijze de spiegel van Nijmegen lonen. Honfddorp Door een geldinzameling bij de inwo ners van Hoofddorp en Vijfhuizen, een renteloze geldlening van de gemeente en een bijdrage van het Anjerfonds heeft het fanfaregezelschap „Excelsior" in Hoofd dorp nieuwe instrumenten kunnen aan schaffen. Zaterdagavond heeft burge meester mr. G. C. van der Willigen als voorzitter van het comité „Vrienden van Excelsior" in de Beurshal in Hoofddorp deze instrumenten overgedragen. De burgemeester bracht dank aan de inwoners van Hoofddorp en Vijfhuizen voor hun bijdragen. De burgemeester zei dat. de opbrengst van drieduizend stilden niet voldoende was voor de aanschaffing van de instrumenten. De gemeente heefi daarom met een renteloze lening de ver nieuwing van het instrumentarium moge lijk gemaakt. De burgemeester zei te ho pen dat „Excelsior" erin zal slagen nog meer vrienden te verwerven. Waardering toonde hij voor de medewerking die het korps bij feesten en dergelijke steeds ver leent. Tot de heer J. Zwagerman, de dirigent, zei mr. Van der Willigen te hopen dat de dirigent nog lang zijn krachten aan het korps zal geven. „Moge „Excelsior" een goede toekomst tegemoet gaan." besloot de burgemeester. Nadat het doek van het podium was opengegaan, konden de aanwezigen de in strumenten bewonderen. De voorzitter van „Excelsior" de heer P. Robijn, sprak een dankwoord voor de steun van de bur gemeester. het comité en de inwoners. De dirigent, de heer Zwagerman, zei als laat ste spreker dat het korps niet buiten de steun van de burgerij kan. Het fanfarege zelschap gaf op de nieuwe instrumenten een concert, waarvoor de aanwezigen zich dankbaar toonden. De avond werd met een gezellig samenzijn besloten. POSTDUIVEN VLOGEN De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam zondag deel aan de wed vlucht van Orleans af, over een afstand van 530 km. Gelost om half zeven, arri veerde de eerste vogel op het hok om 14.26 uur. De uitslagen waren als volgt: Th. v. d. Meulen 1, 10; H. Lansdorp 2, 5, 14; R. Engelander 3, 4, 7, 15; Corn. Koper 6, 16: Jan Koper 8, 12; J. de Leeuw 9; C. Visser 11; G. Driehuizen 13 en R. van Gijtenbeek 17. Nieuws in het kort Aangehouden. Nauwe samenwerking tussen de Heemsteedse en Zandvoortse re chercheurs heeft geleid tot de aanhouding van vijf jongens tussen veertien en zestien jaar uit Heemstede en Zandvoort, die ver dacht worden van diefstal van verschei dene bi-omfietsen in deze en andere ge meenten. De jongelui zijn voor de officier van Justitie in Haarlem geleid. Over de kop. Zondagavond om zeven uur is bij de ingang van het circuit op de Noordboulevard in Zandvoort een 26- jarige inwoonster van Dusseldorp met. haar auto van de weg afgeraakt. De wagen reed eerst twee lichtmasten omver en sloeg vervolgens over de kop. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuurster werd met verscheidene verwondingen naar het Grote Gasthuis in Haarlem ge bracht. Jongens aangehouden. Zondagavond zijn dank zij de samenwerking tussen de polities van Bloemendaal en Haarlem, twee zeventienjarige Haarlemse jongelui aangehouden, die ervan verdacht worden zondagmorgen bij de rooms-katholieke kerk in Bloemendaal een motorfiets te hebben weggenomen. De jongens zijn in het politiebureau te Overveen ingesloten. Getuigen gevraagd. Zondagmiddag om kwart voor zes had op de kruising Brou- werskolkwegDuinlustweg in Overveen een aanrijding plaats tussen een auto, be stuurd door een 33-jarige vertegenwoor diger en een fiets, waarmee een meisje tegen de voorbumper van de auto reed. Een 22-jarige fietser hoeft, het meisje naar haar woning vervoerd. De politie verzoekt zowel het meisje als de fietser zich op het bureau in Overveen te melden. Advertentie Zandvoort Zondagavond is brand uitgebroken in een houten bouwkeet van de n.v. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, aan de Mr. Troelstrastrait in Zandvoort. Een zeven jarig jongetje uit de badplaats heeft be kend de brand te hebben gesticht. Toen de brandweer arriveerde sloeg het vuur reeds fel naar. buiten, gr.etig voedsel vindend in de grote hoeveelheid brand baar materiaal in de keet. Met drie stra len op de hogedruknevelspuit bestreed de brandweer het vuur dat na een kwartier was bedwongen. Men kon evenwel niet verhinderen, dat de keet geheel uitbrand de. Dc schade bedraagt ongeveer 6000. Met bijzonder geslaagde wedstrijden, die door vele ouders werden bijgewoon, heeft de Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oe fening staalt spieren" in de gymnastiek zaal van de Wilhclminaschool zaterdag de kampioenen in de diverse groepen uit de best geplaatste leden van de onderlinge wedstrijden, die in oktober 1958 werden gehouden, aangewezen. Er werd om de titel door vijf groepen Gestreden, te weten dames, heren, meisjes 14—15 jaar, meisjes 1114 jaar en jongens. De dames en meis jes kregen een vrije oefening, oefeningen aan de brug met ongelijke leggers, op de evenwichtsbalk, aan de ringen en een sprong te verwerken. De heren en jon gens moesten een vrije oefening, alsmede oefeningen aan de rekstok, aan de brug en de ringen, paard-voltige en een sprong doen. Als juryleden fungeerden mevrouw B. Ipenburg-Drommel, de heren C. Smal. A. van Zadel en H. Zonneveld. De leiding be rustte bij de heer ,J. Jagerman. De voorzitter, de heer J. H. B. Brink, maakte na afloop de volgende uitslagen bekend: Kampioene dames: mejuffrouw A. v. Soolingen met 46 punten. Kampioen heren: A. Bos 49.6 punten. Bij de jongens verlengde E. Brokmeier met 49.4 punten zijn kampioenschap. Kampioene meisjes: Renée van Keulen met 38.9 punten. Kampioene jongste meisjes: Iréne Brink met. 40 punten. Allen ontvingen zij een fraaie medaille. De leden van de Zandvoortse bejaarden sociëteit „Voor Anker", die op 17 juni een uitstapje per autobus gaan maken, waren op uitnodiging van de directie van een Zandvoorts amusementscentrum uit genodigd voor een feestmiddag, die zater dagmiddag wérd gegeven in het paviljoen aan de kop van de Zeestraal. Ruim 160 ouden van dagen haddon aan deze uit nodiging gevolg gegeven Nadat de heer P. Waterdrinker namens de sociëteit dank had gebracht voor de gastvrije ontvangst en onder leiding van de heer Engel Paap het Zandvoortse „volkslied" was gezongen, zei burgemeester mr. H. M. van Fenema het hoffelijk gebaar van de directie zeer had gewaardeerd. Verheugd toonde de burgemeester zich ook over de aanwezigheid van de folklore- vereniging „De Wurf", die kleur en fleur bracht aan dit samenzijn. Nadat deze vereniging met groot succes de Zandvoortse folkloristische dans „Gort met stroop" had opgevoerd, vermaakte men zich enkele uren lang met. het op treden van de dertien man sterke Beierse muziekkapel. Nadat men op de tonen van de gezellige muziek had meegedeind en bekende melo dieën uit volle borst had meegezongen, waarbij zélfs enkele bejaarden tot grote hilariteit als gast-dirigent(e) van het or kest optraden, werd het feest omstreeks zes uur besloten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3