Horen en zien De mam aam de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Fa. B. ENGELENBERG Excellent Agenda voor Haarlem ten volle genieten rook dan Douwe Egberts zwaar - lekker Nederlandse coaster in Bordeaux aangehouden 4 Wrndio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Overtuigende technische prestatie van Eurovisie Een eindje om door Europa De radio geeft dinsdag T elevisie programma Funke's Roggebrood FUNKE Ballet „Regeringsverklaring vaag en niet positief" Brief van Landbouwschap aan betrokken ministers Verwezenlijking van vrije loonvorming in de bouw OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN In handige plastic tabakszak Munitie aan boord is echter voor Pakistan dloor Cameron Hawley MAANDAG 8 JUNI 19 59 Heel West-Europa heeft zaterdagavond ln innige televisie-verbondenheid kunnen zien hoe opperbest men zich in twaalf landen amuseerde ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van Eurovisie. Door de in kaart gebrachte „vrijhandelszone" van het amusement heen danse het Britse paar Denny Bettis en Katherene Feather van het éne land het andere binnen, zonder over tariefmuren te struikelen. Er waren overigens wel enige landen bij, die het ge zien de kwaliteit en de weinige oorspron kelijkheid van hun produktie moeilijk zon der tariefmuren zouden kunnen stellen, met name Duitsland, Monaco, Zweden en Zwitserland, waar men onveranderlijk in de mond van chansonnières of in de glim mende monding van blaasinstrumenten keek. Maar een land, dat de concurrentie met glans zou aankunnen en verreweg het beste programma presenteerde, was Denemarken, dat met trots en verve zijn dierbare tango „Jalouzie" van Gade liet horen en uitbeelden, respectievelijk door het opmerkelijk donkergeklede Svend Saabykoor en leden van het Koninklijke Deense Ballet, meesterlijk gearrangeerd en vooral bijzonder gefigureerd. Het pro gramma van Luxemburg was geheel ge concentreerd op de boeiende figuur van Gilbert Bécaud en dat van Oostenrijk op Anton Karas, de om zijn melodie voor „The Third Man" beroemd geworden citer speler, al herleefde ook het ..lustige" ver leden door de zang van Esther Re thy. Frankrijk liet in een heerlijk kolderieke schets van Gilles Margaritis zien hoe de grote Boris Steinberg onvrijwillig diri geert wanneer het water uit allerlei lekken in de leidingen van zijn kamer spuit. Enge land bracht een vakkundig stuk amuse ment op een thema van het Warschau- concert. Italië volstond met een duet uit de opera Othello" en wélk een! gezongen door Franco Corelli en Anna Roffo. België liet zijn Corps de Ballet du Theatre Royal de la Monnaie de Bruxel- les temidden van de stalagmieten in de grotten van Dinant het speciaal voor deze gelegenheid geschreven ballet „Speleo- magie" uitvoeren, een indrukwekkend stuk menselijke plastiek, waarin men wat ons betreft nog veel meer gebruik had kunnen maken van de inderdaad magische omge ving. En Nederland kwam eenvoudig met Doris op de proppen, die door zijn grollen en zijn mimiek best op de buitenlandse beeldlijnen gewaardeerd zal zijn. Zijn bor stel- en bezemensemble was overigens in zijn eigen land genoegzaam bekend. Men kon zich afvragen of dat nu wel zo re presentatief was voor het amusement ten onzent, maar daar zou men onmiddellijk de vraag op kunnen laten volgen, wat dan wèl representatief en toch niet vervelend zou zijn geweest Neemt men bijvoorbeeld het nummer „Stukjes en beetjes", dat tevoren in het KRO-programma vertoond werd, dan zijn wij toch maar blij dat men Dorus heeft genomen. Wat overigens wel zeer te waar deren viel in dit programma, was de her innering aan de invasie in 1944. Flitsen van documentaires, uitstekend afgewisseld door stukken verbindende film brachten deze gigantische operatie en de spanningen er omheen weer tot leven. Het was zo in dringend, dat deze gebeurtenis er bij velen ongetwijfeld weer diep werd ingeprent. Met zulk een vernieuwde herinnering in het achterhoofd ziet men alles wat er ver der vertoond wordt, ook die Eurovisie shows, toch anders dan gewoonlijk. Ook het voortreffelijke sportjournaal van Jan Cottaar. Zondagmiddag was het Eurovisiepro gramma met „Een eindje om door Europa" vooral op het technisch kunnen gericht. Binnen een uur werden naar schatting vijftig miljoen kijkers even door tien lan den gegidst. Het was vooral een aaneen schakeling van bewegende prentbriefkaar ten, waarbij Frankrijk opviel door zelfs niet de pretentie er enige moeite voor te hebben willen doen en Denemarken juist door een grondige voorbereiding. Pier Tania praatte alles aangenaam aaneen. Er werd vrijwel geen fout gemaakt. De Euro- niLVERSUM I 402 M 7,00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Oe douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Chansons. 11.50 Als de ziele luis tert, causerie. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.30 Amus.muz. 14.00 Pianorecital. 14.25 Gram 14.35 Voor de vrouwen van het land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Untwisselingsprogr. over Joegosla- via, in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. 18.00 Amateursprogr. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Omr.orkest, groot koor en sol. 21.45 Aan de poorten van een nieuwe tijd. caus. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muz. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO 7.50 Meditatie. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Gvmn. 9.10 Dc groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Dansmuziek. 12.20 Regeringsuitz. 12.20 Landb.rubriek. Bedrijfs voering en boekhouding. 12.30 Land- en luinb.- rnede. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Promenade-orkest.. 13 55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorspel. 14.40 Schoolradio. 15.00 Rlaastrio. 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Vocale poly fonie. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Met voor- hedachten rade. hoorspel. 2.1.20 Lichte muz. 21.40 Rende/-vous in Israel, reisrêport. 22.00 Hawaiian- muz. 22.15 Act. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.2124.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.20 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianoreci tal. 17.45 Boekbespr. 18.00 De jeugd musiceert. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Causerie. 20.00 Gram. 21.00 Dansmuz. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Israëlitische uitz. 22.40 Konkrete muziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS 2" "0 Journ. en weeroverzicht. 20.20 Film- piogramma 21.0022.30 Speelfilm. Advertentie Boordevol kracht en vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet Hoflewranciei visie heeft zaterdag en zondag haar jubi leum met een indrukwekkend technische prestatie gevierd. Haar mogelijkheden staan de kijkers nu wel duidelijk voor ogen. De VPRO-televisiesectie heeft de kijkers zondagavond opnieuw geconfronteerd met enkele staaltjes van onze nationale dans kunst, die helaas door de „korrel" van het waarschijnlijk zeer snelle opnamema teriaal (het betrof hier een telerecording) veel aan beeldkwaliteit en daardoor ook aan sfeer inboette. Dat. was vooral het geval in het eerste werk, de „Mouvements svmphoniques" waarin een van Haydn's symfonieën de choreograaf de basis ver schafte voor een streng-akademisch, maar toch ook speels en sierlijk bewegingsmo- zaiek volgens de regels van de klassieke danskunst. Voorbeeldig geïnterpreteerd door de voornaamste solisten van het Operaballet en met een zeldzaam-gedis- poneerde Marianne Hilarides als gast, werd het een indrukwekkende demonstratie van technisch kunnen. Helaas ging echter op de film een groot deel van de stemming verloren door hel veel te constrastrijke bo- ven-tegenlicht, dat met. het onvermijde lijke scherpteverlies vooral in de totaal opnamen elk detail om hals bracht en de dansers zelfs schijnbaar van hun hoofd haar beroofde. Veel verfijnder was de belichting gedoseerd in het tweede werk, „Intermezzo", een zomerse pastorale naar Arthur Honegger. in de stijl van het heden daagse Amerikaanse ballet, gezet door Hans van Maanen en als zodanig één facet van de moderne danskunst tussen ver halend ballet en „ballet pur" in ver tegenwoordigend. Alexandra van Rhijn. Vanna Besangon en Hans van Maanen gaven er een sfeervolle vertolking van, daarbij geholpen door een fantasierijke cameraregie. Voor de vrolijke noot zorgde het Leidse Studentencabaret met enkele fragmenten uit zijn nieuwe programma „Laat je zoon studeren". Een bijzonder knap filmpje over de bestrijding van de sprinkhanenplaag, met fascinerende close-ups completeerde het avondprogramma. Beeldschermer Landbouw ernstig verontrust (Van onze Haagse redacteur) De georganiseerde landbouw in Neder land is ernstig verontrust door de weinig positieve bewoordingen van de regerings verklaring omtrent de agrarische vraag stukken, met name het onvermeld laten van de bijzondere positie van de agrari sche bedrijfstak ten aanzien van het loon- bcleid en de onzekerheid welke dc rege ringsverklaring laat bestaan met betrek king tot de te voeren landbouwprijspoli- tiek en het garantiebeleid. Dit staat in een vandaag gepubliceerde brief van het dage lijks bestuur van het Landbouwschap aan de minister-president en de minister van Landbouw. Zo acht het Landbouwschap waarin werkgevers- en werknemersorganisaties van alle gezindten samenwerken het zeer onbevredigend, dat de regering geen positiever standpunt heeft ingenomen ten aanzien van de structuurverbetering van het platteland, te meer nu het meerja renplan voor de ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken ter tafel ligt. Deze structuurverbeterende werken vor men trouwens tevens een onderdeel van hot. industrialisatiebeleid van de regering en zijn op één lijn te stellen met de grote investeringen in stedebouwkundige ver beteringen. Daarom geeft het Landbouw schap de regering zeer dringend in over weging ten behoeve van de reconstructie van het platteland een investeringspro gramma van ongeveer 125 miljoen gulden per jaar (overeenkomende met een opper vlakte van ongeveer vijftigduizend hecta ren per jaar) tot uitvoering te brengen. Voorts brengt het Landbouwschap op nieuw in herinnering, dat de verhouding tussen de lonen en de overige arbeidsvoor waarden in de agrarische sector en die welke voor het overige bedrijfsleven gel den ook in de toekomst blijvend wordt verbeterd. Tenslotte is het Landbouwschap, veront rust door de opmerking van de regering dat de verlaging van de kosten van het ga- rantie-beleid is geboden nog voordat men zich op het garantiebeleid als zodanig heeft bezonnen. Hoop maar ook kritiek van r.-k. bouwvakarbeiders In de jaarlijkse bondsraadsvergadering van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond ditmaal in Schuttershof te Middelburg ge houden, heeft de heer H. Werkhoven, voor zitter van deze organisatie gesproken over de door de regering in uitzicht gestelde vrijere loonvorming en tevens het stand punt vertolkt van de Katholieke Bouwvak arbeidersbond ten aanzien van de verwe zenlijking der vrijere loonvorming in het bouwbedrijf. Weliswaar, aldus de heer Werkhoven, wekt de regeringsverklaring ten aanzien van het aangekondigde nieu we loonbeleid in het algemeen hoopvolle verwachtingen, maar met name voor het bouwbedrijf kan men niet geheel gerust zijn. De spreker vroeg zich af of het juist is indien men nog wel op korte ter mijn, zoals de regeringsverklaring zegt door middel van het vrijere overleg de werknemers hun rechtmatig deel in de beschikbare ruimte wil doen toekomen, men anderzijds de effectuering daarvan bindt aan de vervaldatum van de collectieve arbeidsovereenkomst. „Hier is sprake van een tegenstrijdigheid, welke zich niet ver draagt. met het principe van de vrijere loonvorming". De Katholieke Bouwvakarbeidersbond acht daarom de termijn, gesteld door de K.A^B. namelijk uiterlijk 1 januari 1960 voor alle C.A.O.'s en loonregelingen het uiterste, waartoe overgegaan mag wor den. Er moet volgens de voorzitter van de Kahtolieke Bouwvakarbeidersbond, ge legenheid zijn voor overleg met-de werk gevers in alle gevallen, zonder dat per se een lopende overeenkomst een beletsel kan zijn voor de invoering van verbeteringen. De heer Werkhoven had kritiek op de door de regering gestelde voorwaarde, dat „de stand en de vooruitzichten van de produktie per werknemer de (loon)verbe- teringen moeten veroorloven". De spre ker wees erop, dat in een fabriekmatig geleide produktie de „produktie per werk nemer" niet moeilijk is over te leggen. Maar in het niel-fabriekmatige bouwbe drijf?.... Juister en reëler acht de heer Werkhoven het. dan ook, dat de econo mische omstandigheden van de betreffen de bedrijfstak, bedrijfssector of onderne ming als maatstaf worden gekozen. Dit te meer omdat, volgens de spreker, het ef- De volgende morgen had Tuk ie een sm.akelijk ontbijt klaargemaakt. Toen ze gegeten hadden, gingen ze op de bank zitten, die tegen het huisje stond. „Weet je", zei Tukie. „Ik. heb het altijd wel naar mijn zin gehad, hier op het eiland; maar ik zou zo graag eens wat. van de wereld willen zien!" Tsjik knikte. „Ja, zo was het met. mij ook. Daarom, ben ik er in mijn notedopbootje op uitge trokken. Jammer, dat hel zo klein is, anders konden we met. zijn tweetjes verder varen!" 14.115 Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 KWASTEN PENSELEN fect van produktie bevorderende maatre gelen in feite wordt beheerst door het be- drijfstechnische beleid ran de werkgevers en het. overheidsbeleid, in zoverre de over heid het klimaat en de voorwaarden weet te scheppen, die voor het opvoeren van de produktiviteit in het bouwbedrijf onont beerlijk zijn. Uiteraard, zo verklaarde de heer Werkhoven, zal het onderzoek naar maatregelen, die rechtstreeks op de pro duktie stimulerend werken, niet achterwe ge mogen blijven. Men zal er echter be grip voor moeten hebben, dat de sociale positie van de bouwvakarbeiders niet mag worden aangetast. Hiertegen zal de Katho lieke Bouwvakarbeidersbond zich verzet ten. Advertentie BORDEAUX (Reutep/ANP) Franse autoriteiten hebben donderdag in de mon ding van de Gironde het. Nederlandse kustvaartuig Willemijn (478 ton) aangehou den en bevel gegeven naar Bordeaux terug te keren waar zij een onderzoek instellen naar de lading, te weten munitie en reser veonderdelen voor motorvoertuigen. Dit is zaterdag vernomen van havenautoritei ten te Bordeaux. De Willemijn, die het eigendom is van de rederij Gruno te Amsterdam, was dins dag de haven van Bordeaux binnenge lopen na Antwerpen, Milford Haven en Southampton te hebben aangedaan Met schip was donderdag, toen het in de mon ding! van de Gironde werd aangehnn-T-n. op weg naar Fedala nabij Casablanca m Marokko. Douanebeambten, die het schip vrijdag hebben doorzocht, deelden mee dat de la ding in overeenstemming is met de scheepspapieren, volgens welke de lading bestemd is voor het Pakistaanse leger en het Verre Oosten. Het schip heeft zowel in België en Engeland, als te Bordeaux munitie geladen. Havenautoriteiten van Bordeaux zeiden, dat de aanhouding was verricht om te ver hinderen dat de Algerijnse opstandelingen wapens ontvangen, die worden ontscheept in havens van aangrenzende landen. De directeur van de rederij Gruno, de heer B. Venema, heeft zaterdag het bericht over de aanhouding van de Willemijn be vestigd. Hij zei dat de lading voor Pakistan bestemd is. Verder zei hij te kunnen be grijpen, dat de Fransen vrezen, dat de munitie te Fedala wordt gelost en zo de Algerijnse opstandelingen bereikt. Te Fe dala zal echter niets van boord gaan. Er zal daar lading voor Pakistan aan boord worden genomen. De heer Venema, die zei er zeker van te zijn dat de moeilijkheden spoedig zullen worden opgelost deelde mee dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van dit transport volledig op de hoogte is. 22. „Maakt zij kabaal daarover? Nee, ze is tevreden. Ze vindt het leuk. Alle dwazen vinden het leuk. Ze voe len zich er geweldig mee. Dat is het hele geheim, m'n jongen. Die grote lui zijn niks anders. Ze vinden het ook leuk. Er is maar één verschil. Zij zijn hoge pieten en ze weten dat. Alles om hen heen moet ge weldig zijn. Ze doen alles in het groot. Als ze dus een stel gekken willen zijn, zijn ze geen kleine gekken ze trappen er op een enorme manier in. Heb je wei es gehoord van Mr A. W. Wilberson, de directeur van de C en W huishoudgoederen? Een heel groot man. Groot, in alle opzichten. Laten we nou es een denkbeeldige situatie nemen en zeer denk beeldige. Jij bent niet de medewerker van Karl Eric Kassei jij bent alleen maar jij. Jij gaat Mr Wil berson opzoeken iels. dat dus absoluut denkbeel dig is, want hij zal je niet ontvangen. Je schrijft dus een brief. -Je vraagt hem je een baantje te geven te gen het machtige salaris van 35 dollar per week en binnen twee weken zul je voor hem een nieuwe koffie- filtreermachine ontworpen hebben. Wat gebeurt er nu? Hij verscheurt je brief. Waarom? Hij is beledigd. Op die manier zou het nieuwe ontwerp hem maar zeventig dollar kosten. Je hebt hem te laag aangesla gen. Dat is verkeerd. Je hebt hem bejegend als een man. die erop uit is een voordelig zaakje te doen. Dat is fout. Je hebt hem ook met respect behandeld. Ook dat is fout. Nou komt Kar) Eric Kassei erbij. Ik maak die fouten niet. Ik behandel hem niet als een pientere vent. Ik laat hem niet merken, dat ik respect voor hem heb. Ik beschouw hem als een dwaas. En dat wil hij. Ik geef hem die rooie baard, dat mooie accent. Ik geef hem de grote naam, die ook vals is. Ik vraag hem de hoge prijs. Ik beledig hem niet. Ik geef hem de kans om een enorme gek te zijn. Dat wil- ie. Hij vindt het leuk. Hij betaalt er graag voor'. De verlokking die er van Karl Eric Kassel's ont hulling uitging, was de verlokking om zich op het ge bied der vervalsingen en der drogredenen te begeven, en Don Walling gaf er gehoor aan; hij deed het wel iswaar enigszins zoals een jongeling speelt met het ongeoorloofde, doch meer nog als een geleerde, die grenzen overschrijdt welke hem gescheiden houden van een nieuw veld van wetenschap. zonder dat hij I vraagt naar recht of eigendom. Don Walling leerde een massa in de tien volgende maanden, toen Kassei hem toeliet meer en meer in contact te komen met plannen en klanten. Sommige dingen die hij leerde, beantwoordden aan de theorie van Karl Eric Kassei, andere dingen weer niet. Hij ontdekte enkele maatschappij-directeuren van het soort, dat Kassei hem beschreven had. Hij had er voldoende gevonden om een behoorlijke, gestadige stroom van opdrachten in de studio binnen te krijgen. Maar Don's reactie hierop was niet gelijk aan die van Karl Eric Kassei. In plaats dat deze mensen cy nische gevoelens bij hem opwekten, kreeg hij mede lijden met hen. De meesten leefden, ondanks hun ge cultiveerde machtspositie, in voortdurende angst. Ze waren wanhopig bezig een manier te vinden, waarop ze hun eigen tekortkomingen konden bedekken. Ze kochten talent en een kundig oordeel om de leegte te vullen. Wat Karl Eric Kassei verkocht was veeleer ontsnapping uit de angst dan zijn ontwerpen. Ai was het dan ook maar een tijdelijk ontkomen, het was ten minste iets. Zelfs als het faalde, was het toch een poging geweest. De „goede poging", zo leerde Don, was een teken van verdienste in de zakenwereld. Hij kreeg weinig kans om die zakenlieden te leren kennen, welke zijn bewondering hadden. Het kwam met hen zelden verder dan het stadium van plannen. Zij waren te handig om zich te laten nemen door de pretentieuze grillen van Karl Eric Kassei. Eén van die mannen was Avery Bullard. Karl Eric Kassei had de opdracht gekregen een huis te ontwerpen, dat tentoongesteld moest worden op de Eeuw-der-Vooruitgang-Tentoonstelling in Chicago, en een tweede opdracht om een nieuwe stijl te ontwer pen voor het meubilair, waarmede het huis ingericht moest worden. Het draaide erop uit, dat het enkel en alleen een karwei voor Don Walling werd. Kassei be loofde hem voortdurend heipers, maar, hoewel er ge noeg werkloze tekenaars rondliepen, slaagde hij op de een of andere wijze erin, er geen te vinden. Don werkte twintig uur per dag, wekenlang. De uiteinde lijke constructie en meubilering, waarvoor hij naar Chicago ging om et het oog op te houden werd oen nachtmerrie, die hij nog slechts met glazig!, bloed doorlopen ogen kon zien. Op de avond vóór de ope ning, was hij totaal uitgeput in elkaar gezakt op een hoop kussens, die bij de meubelen hoorde Op een gegeven moment flitsten die nacht de lich ten op. Don werd wakker genoeg om er zich van be wust te worden, dat Karl Eric Kassei bezig was een of andere toekomstige klant vast een blik op het ge heel te gunnen, als lokaas voor een opdracht. Don hoorde de stem van de man en er was iets in het timbre, dat hem direct volledig wakker maakte. Hij luisterde en hetgeen hij hoorde gaf hem een wraak zuchtige voldoening. De woorden van de man sneden dwars door Karl Eric Kassel's gepantserde aanmati ging heen. Tenslotte kwam er een pauze in het ge sprek en dan ineens de uitval: „Kassei, wie heeft, eigen lijk dit meubilair ontworpen?" Naderhand, door de jaren heen. toen Don Walling vaak de drang had Karl Eric Kassei te beschuldigen met alle bitterheid en woede, welke hij die twee lan ge jaren gevoeld had, was er toch altijd weer de ver zoenende herinnering aan dc manier, waarop de rood- baardige charlatan die nacht in het. gebouw van de Wereldtentoonstelling weer veel goedgemaakt had. Kassei had op directe en eenvoudige toon gezegd: „Dit huis en alles wat er in is, is ontworpen door een zeer taientvolle jongeman, die Don Walling heet." „Ik wil hem spreken," had de stem geëist en Don, meer wakker dan hij ooit in z'n leven was ge weest, niet lettend op zijn vuile handen en zijn ver kreukelde werkkleren, niet lettend op de aanwezigheid van Karl Eric Kassei, niet lettend op wat ook ter we reld, behalve op de noodzaak om dat bevel te gehoor zamen, liep naar de deur om Avery Bullard te ont moeten. Karl Eric Kassei wist op de een of andere manier ongemerkt te eclipseren en liet hen alleen. Ze daalden af naar het Michigan Meer; Bullard sprak en vroeg en hoorde hem vriendelijk uit. Er was nu geen scherpe klank meer in zijn stem, maar zij had niets van haar opwindende hoedanigheden ver loren. Het was een stem, waarin kracht en macht deerklonken, onkreukbaarheid en standvastigheid, het was een stem van moedige verbeelding, die met dezelfde wonderkracht hemelwaarts kon stijgen waar mede de opkomende zon de eerste strepen trok aan de hemel boven het Michigan Meer en zelfs het water in gloed zette. (Wordt vervolgd) Dicht. Gedeputeerde Staten van Zee land h"bbm piio bezwaarschriften van de inwoners van Stavenisse ten spijt, beslo ten te adviseren tot afsluiting van de haven, met het oog op de veiligheid. Het college acht de argumenten van de bewo ners niet voldoende sterk om over te gaan tot de aanleg van een zeer kostbare keer sluis. Stadsschouwburg: Vandaag en dinsdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag geen uitvoe ring. Dinsdag 19.30 uur: Leerlingenuitvoe ring Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: Dinsdag 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot. en met donderdag 14 en 19.30 uur: „The big coun try", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes op bestelling", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Sahara", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tol en met woensdag 14 en 20 uur: „Vrijheren van bet woud", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: ..Vrouwenbungalow", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag tot en met woensdag 20.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De geheimzinnige passagier", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met. don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De charge der Vaquero's", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar. In het voorprogramma „Rembrandt" van Haan stra Theater Monopolc. (Zandvoort) Vandaag to' en met woensdag 20 uur: „Wien. du Stadt meiner Traume", alle leeftijden, Donderdag 20 uur: „Frou-Frou", 18 jaar. TENTOONSTELINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot, 15 juni op werkdagen van il tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Tentoonstelling „Met Cornells van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen" Dinsdag 11 uur: Rondleiding. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Vleeshal: Tot 15 juni dagelijks van 9 tot 22 uur: Tentoonstelling Natuurbescher mingscommissie Zuid-Kennemerland. Badhoevedorp (Bung. Van Amersfoordt- laan): Tot I juli werken van zeventiende- pcuwsp beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 juni).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6