COJO Gereformeerde kerk in Delftwijk krijgt als naam: Verlosser kerk Nederlandse heren en Belgische dames wonnen turnontmoeting Verlovingskaartjes WETHOUDER SCHIPPERS OPENDE SPEELTUIN „DELFTWIJK" HALFZWARE - ZACHT EN TOCH PITTIG d&ipt VLin't zadaê. MAANDAG 8 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HERDENKINGSSTEEN INGEMETSELD AAC was in tweekamp te sterk voor „Haarlem" Automobilist reed na aanrijding door Met gestolen auto Haarlem se binnenstad onveilig gemaakt Brandje in Kennemerduinen de Rooij Tweede zomerconcert van het N.Ph.O. Evangelische maatschappij vergadert op 17 juni Haarlemse Cricketbond Umans-bekertoernooi begint op 29 juli NATIONAAL OPTREDEN" IN HAARLEM Algemene vergadering van de verbruikscoöperaties in Haarlem Jeugdige plezierrijder aangehouden Uitvoering door leerlingen van Jan en Aad Plas Kort nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem ZATERDAGMIDDAG heeft mejuf frouw J. Koen, penningmeesteresse van het bouwfonds van de gereformeerde kerk in Haarlem-Noord, in het in aan bouw zijnde kerkgebouw aan de Gene raal Spoorlaan onder grote belangstel ling een herdenkingssteen gemetseld. Aan deze plechtige handeling gingen toespraken van de voorzitter van de raad van beheer, de heer D. A. J. Spek, en van de predikant van de gerefor meerde kerk in Haarlem-Noord, ds. P. de Ruig, vooraf. De laatste deelde hier bij mee, dat de kerk, die men aan het einde van het jaar in gebruik hoopt te kunnen nemen, de naam „Verlosserkerk" zal krijgen. De heer Spek herinnerde in zijn toe spraak aan de geschiedenis van de tot standkoming van deze kerk, die bestemd is voor de veertienhonderd gemeenteleden die ten noorden van de -Jan Gijzenvaart wonen. Hoewel hij met dankbaarheid ge waagde van de in de Hervormde Sions- kerk genoten gastvrijheid, bleek het be zit van eigen lokaliteiten voor alle acti viteiten van de gereformeerde kerk niet alleen 's zondags doch ook in de week noodzakelijk te zijn. De actie Uitbreiding Bouwfonds heeft vooral dank zij het en thousiasme van de dames Breukelaar, De Jong en Koen in de jaren 1954 tot 1959 zeer verblijdende resultaten bereikt, zo dat er thans vierduizend leden zijn, aldus de heer Spek. Spreker noemde de inmet seling van de gedenksteen een verheu gende gebeurtenis, nadat op 16 december 1958 de eerste paal voor de kerk in de grond werd geslagen. Tot slot begroet- Advertentie ....gezond, altijd goed zittend haar, schitterend als diamant Overeenkomsti-* de verwachting heeft zowel de „Haarlem" junioren- als seriio- irenploeg een nederlaag moeten accepte ren in de tweekamp tegen AAC. De senio- renploeg kwam elf punten te kort en ver loor met 52'/s tegen 411/* punten, terwijl de nederlaag van de junioren zich deze keer nog duidelijker aftekende; 193 punten voor AAC tegen 119 punten voor Haarlem. Tot bepaald grote verrichtingen is de „HaarlenT'-seniorenploeg niet gekomen. Daarbij dienen dan uitzonderingen ge maakt te worden voor Vissers, die op de 400 m. tot de knappe tijd van 50.7 sec. kwam, waarmede hij dezelfde tijd noteer de als Essajas van AAC, die winnaar werd van dit nummer. Snijders van Haarlem werd hier vierde met 52.5 sec., een tijd, die met een snellere start aanmerkelijk ver beterd kan worden. En dat geldt zeer ze ker ook voor debutant Kan, die met 54.7 sec. zeker geen onverdienstelijk debuut maakte op de 400 m. Doornbosch, nog steeds enigszins geblesseerd, deed niette min met de kogel heel goed werk. Zijn 13.75 m., waarmede hij tweede werd ach ter van Wees van AAC was uitstekend te noemen, terwijl hij ook bij het discuswer pen goed voor de dag kwam. 37.47 m. was ruim voldoende voor de tweede plaats ach ter Thissen, die tot een afstand van 37.65 m. kwam. Joacim sprong feilloos 1.80 m. bij het hoogspringen en faalde net op een hoogte van 1.83 m., dat-een nieuw^Haarlems re cord betekend zou hebben. Doch verder konden de HAV-ers geen daverende prestaties leveren, ofschoon De Boer zeer* zeker tot een verdienstelijke tijd kwam op de 200 m., die hij in 22.6 sec. won. Bij het verspringen kwam deze at leet tot een tweede plaats met 6.47 m., waarmede hij zijn clubgenoot Meuwese achter zich liet, die vrijdag bij de voor wedstrijden om de militaire kampioen schappen met een sprong van 6.85 m. kam pioen van de landmacht was geworden. Tijdens de 800 m., waarop Essajas van AAC verrassend zijn clubgenoot Harry Jansen versloeg in 1 min. 58.1 sec., zal coach Wim Kaan ongetwijfeld met genoe gen naar Venendaal hebben gekeken, die na een zeer korte periode van training al tot een tijd van 2 min. 8 sec. kwam. Junioren. Bij de junioren werden Duits en Beelen wel heel erg gemist, want nu bleef de „Iiaarlem"-ploeg zonder overwinning op 100 m. en 300 m. En daar ook de overige A-junioren min of meer faalden Mascini kwam bij het hoogspringen bv. niet ver der dan 1.50 m. en Lauwerens bij het speerwerpen niet verder dan 39.66 m. kreeg Haarlem reeds bij de A-junioren een behoorlijke achterstand. En deze achter stand konden B - C en D junioren niet meer goedmaken. Ondanks enkele ver dienstelijke overwinningen. Zo won Leuwener met 13.22 m. het ko gelstoten voor de B-junioren en Weyers zegevierde in dezelfde categorie in een overigens voor hem vrij matige tijd van 1 min. 29.1 sec. op de 600 m. J. Thuis won de 60 m. in de C-categorie in 7.7 sec. en H. van Goor dezelfde afstand bij de D-junio ren. De 4 x 100 m. Jun A, de 4 x 80 m. Jun B en de 4 x 60 m. Jun C gingen alle voor -Haarlem" verloi-en, doch de jongste ju nioren de D-klassers konden de eer voor hun vereniging te redden door te zege vieren. Zij noteerden over de 4 x 60 m. een tijd van 34.5 sec. VOETBAL. De eerste divisieclub Alk maar heeft zondagavond een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de ere-divisieclub DOS met 1-0 gewonnen. Advertentie RALSTON en VERVETAL Dealer voor Heemstede en omgeving Fa. H. REE Binnenweg 89 - 89A - Heemstede - Tel. 38681 VERF - BEHANG - GLAS etc. Mejuffrouw J. Koen, penningmeeste resse van het bouwfonds, metselt een herinneringssteen in één van de muren van de in aanbouw zijnde gerefor meerde kerk aan de Generaal Spoor laan in Haarlem-Noord. te de heer Spek twee predikanten uit Haarlem-Zuid, ds. D. .1. Roos en ds. C. Goeman, die beiden bij de plechtigheid aanwezig waren. Ds. P. de Ruig uitte als predikant van de gemeente zijn grote vreugde en dank baarheid en zei zich hierbij de tolk te we ten van allen, die bij de bouw betrokken zijn. Hij herinnerde eveneens aan de tot standkoming van de kerk en hoopte dat vanuit dit „kerkelijk hart" het evangelie de wereld zou ingaan, door de prediking van het woord Gods, door bijbelstudie, catechisatie en evangelisatie. „Hieruit zal blijken, dat wij blijde, verloste men sen zijn", aldus ds. De Ruig. „En daarom zal deze kerk de naam van Verlosserkerk dragen". Vervolgens bracht spreker dank aan de dames, die zo energiek geholpen hebben de bouw mogelijk te maken, waarna hij mejuffrouw Koen uitnodigde de steen te metselen. Zij deed dit met grote vaardig heid, waarna zij als herinnering aan deze plechtigheid een zilveren troffel en een kalkbak gevuld met bloemen in ontvangst mocht nemen. De heer Spek sprak een kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan allen, die aan de bouw hadden meegewerkt en bovenal aan ds. De Ruig, die als „bouwpastoor" met zijn pennevruchten in nooit aflatend enthousiasme van de noodzaak van deze kerkbouw heeft getuigd. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van het gezang „Dankt, dankt nu allen God". •- - Zaterdagmiddag om kwart voor zes is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Schoterbosstraat in Haarlem-Noord een 51-jarige inwoonster van Bloemendaal door een personenauo aangereden en ge wond. De bestuurder van de auto, een 26-jarige Haarlemse chauffeur, die na de aanrijding was doorgereden, werd later op de avond aangehouden. Zijn auto werd in beslag genomen. De dame stak de Rijksstraatweg over en zou daarbij niet voldoende op het ver keer hebben gelet. De automobilist haalde nog naar links uit, maar hij kon niet voor komen, dat de voetgangster op de as van de rijbaan nog door de rechterzijde van de wagen werd geraakt. Na de aanrijding reed de chauffeur de Schoterbosstraat in. De dame werd met schaafwonden naar het Grote Gasthuis gebracht en vandaar naar huis. Ooggetuigen hadden het nummer van de auto opgenomen en omstreeks zeven uur zag een agent op het Kennemerplein de wagen rijden. De bestuurder werd meegenomen naar het bureau. Hij riekte naar sterke drank. De bloedproef werd genomen, het rijbe wijs van de chauffeur werd ingevorderd en de auto in bewaring genomen. Om half twaalf werd de chauffeur heengezon den. De politie verzoekt de bestuurder van de blauwe auto, die in de Floresstraat bij het Soendaplein voorrang verleende aan de chauffeur, voordat deze de dame aanreed, zo vriendelijk te zijn zich te meldeji even^ 'als'de ooggetuige die'later op het bureau zou komen, doch dit nog niet heeft gedaan. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een 25-jarige opperman uit Bever wijk met een weggenomen vrachtauto de Haarlemse binnenstad onveilig gemaakt. Hij zou onder invloed hebben gereden, ter wijl hem tot 1963 de rijbevoegdheid was ontzegd. Een Haarlemse politieman zag om streeks kwart over een hoe een vrachtauto van de Gedempte Oude Gracht via het Verwulft rechtsaf in verboden richting de Grote Houtstraat inzwenkte, terwijl de linker richtingaanwijzer uitstond. Enige meters in de Grote Houtstraat stopte de wagen, reed achteruit het Verwulft weer op waarbij zij enige meters over het trot toir ging, en zette vervolgens de tocht in oostelijke richting voort. De politieman zag kans de bestuurder aan te houden. Hij achtte de man niet in staat te rijden en wilde hem overbrengen naar het bureau. De automobilist sloeg echter op de vlucht in de richting van de Schagchelstraat met de agent op zijn hie len. In de Korte Veerstraat werd hij op nieuw aangehouden en hij werd naar het bureau gebracht. De man stemde er in toe de bloedproef te nemen. Hij bleek geen rijbewijs te hebben en bekende de vracht auto in Beverwijk uit een garage, waar van hij het slot forceerde, te hebben weg genomen. Bij ondei-zoek bleek dat de man tot 1963 de rijbevoegdheid is ontzegd. Zaterdagmiddag omstreeks half twee werd brand gemeld in de Kennemerdui nen. De directeur van de Stichting Ken nemerduinen, ir. E. C. M. Roderkerk, ont dekte in de nabijheid van de Hoge Duin en Daalseweg tussen de kampeerterrei nen „Liguster" en „De Lakens" een flin ke rookontwikkeling. Dank zij de daad werkelijke hulp van de kampeerders werd de brand snel geblust en behoefde de Over veense brandweer, die snel ter plaatse was niet meer in te grijpen. De oorzaak van de brand, tengevolge waarvan vijfhon derd vierkante meter helm verloren ging is nog niet bekend. Advertentie Anegang 14 naast C&A Op donderdag 11 juni heeft het tweede zomerconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest in het Concertgebouw in Haarlem plaats. Het concert staat on der leiding van Marinus Adam. Het or- kesti'ale gedeelte omvat het Concerto gros- so Opus 6 no 5 van Handel, Balletsuite van Rameau en de Onvoltooide symfonie van Schubert. De altzangeres Marti Kerk- hoff is soliste in de Aria „Ombra mai fu" van Handel en de Aria „Che faro" van Gluck. Na de pauze wordt de Altrhapso- die wan Brahms uitgevoerd met medewer king van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Advertentie '.r. shirts met exclusieve TRUBFLEX - TM boord. Verkrijgbaar in 2 mouwlengten De driejarige Tini Horeman uit de Van Moerkerkenstraat in Delftwijk stond za terdagmiddag geduldig met een zwartflu welen kussen in haar handjes aan het Top Naeffplantsoen in Haarlem-Noord te wach ten. Op dat kussen lag een blinkende schaar. Om haar heen verdrongen zich kinderen en grote mensen. Ze keken alle maal vrolijk. Ze wachtten op het moment dat er iets met die schaar gedaan zou worden. Een geluidswagen produceerde schetterende muziek en kleurige ballonne tjes dreven op de stevige bries naar de blauwe, zonnige hemel. En dat allemaal was omdat de nieuwe speeltuin „Delft- wijk" werd geopend. Tini keek eens van de schaar naar het witte lint, dat de toe gang tot de tuin afsloot. De grote mensen luisterden naar de woorden die de heer J. A. Schippers, de wethouder voor Jeugd zaken, voor een microfoon sprak. De wet houder zei dat de ingebruikneming van de speeltuin de bekroning was van het werk dat het bestuur van „Delftwijk" in de af gelopen twee jaar had verzet. Hij zag het wonen in een nieuwe wijk als een voor recht. Bij de vei-wezenlijking van nieuwe uitbreidingsplannen kan immers meer re kening worden gehouden met de behoefte aan speelgelegenheden voor de jeugd dan in oude stadsgedeelten. De heer Schippers wenste het bestuur van het Haarlems Speeltuin Verbond namens het gemeente bestuur geluk met de fraaie aanwinst. Toen was het moment aangebroken waarop Tini Horeman al zo lang had gewacht. De wet houder stapte op haar af. pakte schaar van het kussen en knipte resoluut het lint doormidden. De voorzitter van het Haarlems Speel tuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen. be dankte het gemeentebestuur, de dienst Hout en Plantsoenen en anderen die tot de totstandkoming van de speeltuin heb ben bijgedragen, waarna hij de tuin aan het bestuur van „Delftwijk" overdroeg. Dat was voor de jeugd het sein om de klimkooi in de vorm van een maanra- ket de schommels, de wippen en an dere speeltoestellen te bestormen. De ge- De algemene vergadering van de Evan gelische Maatschappij zal op woensdag 17 juni in Haarlem worden gehouden in het protestants militair tehuis, Jansweg 34. Des morgens heeft de huishoudelijke vergadering plaats en des middags de le zing van ds. J. H. Klein Wassink, over „De Hervormde kerk in het r.-k. West-Fries land". Advertentie GOLDEN MIDWAY SUPER is de ENIGE Halfzware die voldoet aan de twee voornaamste wensen van veeleisende rokers: ZACHT EN TOCH PITTIG. En... verpakt in handige tabakszak! Probeer hem yandaag nog. Er is ook GOLDEN MIDWAY Halfzware shag in de gewone verpakking. Haarlem 4Rood en Wit C. Gewonnen door Haarlem 4 met 93 runs. Haarlem 4 163 v. 7. H. Slagetr 14, L. v. d. Meij 54, C. van Vreeden 13, E. Slagter 51 en M. Vissers 10. F. W. Naujoks 1. v. 46, Chr. Vogelzang 2 v. 52, B. Rigbers 4 v. 41. Rood en Wit C. 70. B. Rigbers 18, W. Rigbers 23. M. Vissers 3 v. 17, E. Feitman 3 v. 20, J. W. Meijer 2 v. 11, H. Slagter 2 v. 9. BMHC 2Rood en Wit A. Gewonnen door BMHC 2 met 35 runs. BMHC 2 152. E. Brongersma 80, H. Fer- dinandus 10, Ph. Schouw 12, Mr. B. Bou- man 25, Th. de Windt 2 v. 3, J. W. Steffe- laar 4 v. 52, P. C. Elias 4 v. 35. Rood en Wit A. 117 v. 9. P. C. Elias 78, J. W. Steffelaar 16. E. Brongersma 6 v. 61, Ph. Schouw 1. v. 24, Mr. M. B. M. Bou- man 1 v. 2. Advertentie RIJWIELEN MOTOREN GAZELLE - FONGERS - LOCOMOTIEF RALEIGH Zandvoortselaan 158 Telefoon 40905 Ook dit jaar zal DCO weer het jaarlijkse „Umans-beker-toernooi" organiseren en wel op de woensdagavonden 29 juli en 5 aug., en de donderdagavonden 30 juli en 6 augustus. Aan dit toernooi zullen deelnemen Bloe mendaal, Renova, DCO en RCH 2 (ama teurs). Op woensdagavond 29 juli wordt ge speeld: RenovaRCH 2 (am.). Op donder dagavond 30 juli: BloemendaalDCO. De verliezers- en winnaarsfinales zijn één week later. De Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond had ditmaal Haarlem uitgekozen voor het „Nationaal optreden", een mani festatie die om de vier jaar plaats heeft. De laatste keer was zulks in 's-Hertogen- bosch gebeurd. Van heinde en ver waren de clubs komen opdagen en reeds zater dagmiddag heerste er een gezellige druk te in en om het Krelagehuis waar wed strijden werden gehouden in vrije oefenin gen en toestelturncn voor dames en heren. Het hoogtepunt van de zaterdag was na tuurlijk de internationale ontmoeting met de Belgen, zowel voor de heren als voor de dames. Jammer was het dat de organisatie op deze avond niet zo goed was verzorgd. In de eerste plaats werd ver over het vast gestelde uur begonnen en ten tweede werd door allerlei technische tekortkomingen op het schema niet ingelopen, eerder werd het. schema in niet geringe mate nog overschreden. De Belgische damesploeg behaalde intussen een verdiende over winning maar de Nederlandse herenploeg hoewel gehandicapt door het niet opstel len van de bekende Volendamse turners, nam revanche en versloeg de Belgische tegenstanders met vrij ruim verschil. In het eerste internationale optreden van de Nederlandse dames hebben zij overigens een goede prestatie geleverd. Zij wonnen het nummer evenwichtsbalk maar konden de voorsprong in de volgen de onderdelen, vrije oefening, brug en paard niet behouden al bleef Truus Bruins uit Noord-Scharwoude in het persoonlijk klassement op de eerste plaats met 35.8 punt, voor mejuffrouw Asselberghs die 0.3 punt minder vergaarde. De Belgische da mes wonnen met 174.2 punt tegen Neder land 172.2 punt. De damesploeg werd gevormd door El- lie Walraven, Nettie Paulissen, Annie van Leusden, Nettie Clays, Truus Bruin en Truus Spaansen. De herenploeg bestaande uit Van Dijk, Sijbers, Hendriks, Staps, Engels en Hol ten scoorde zeven punten meer dan de Belgische ploeg welke laatste sterk was verjongd maar duidelijk aan kracht had ingeboet. Vic Holten was de beste man met 47-1 punt en ook het goede werk van Staps, die al tot de veteranen mag gere kend worden (45.6) mag genoemd worden. De Nederlanders zegevierden op alle on derdelen. De zondag werd ingezet met een plech tige mis in de openlucht op het EDO-ter- rein. Na deze plechtigheid trok het be stuur van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond met de Belgische gas ten en diverse genodigden naar het stad huis, waar het gemeentebestuur van Haar lem de gymnasten een waardige ont vangst bereidde. Loco-burgemeester, wet houder D. J. A. Geluk, sprak in bijzijn van wethouder J. A. Schippers en Ge meentesecretaris, de heer mr. H. E. Pfaff het gezelschap toe. De heer M. P. Hoey- makers, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond, burgemees ter van Stramproy, beantwoordde de toe spraak van de heer Geluk, waarna de ere- wijn werd rond gediend en het gezelschap een rondgang maakte door Haarlems stadhuis. De deelnemers aan de gymnastiekde- monstraties hadden zich inmiddels ver zameld op de Nassaulaan en trokken daar na in optocht naar de Grote Markt waar werd gedefileerd voor het gemeentebe stuur. In optocht trok men daarna naar het EDO-terrein waar om half drie een groot se demonstratie begon, bestaande uit al gemene vrije oefeningen, ritmische gym nastiek, grondgymnastiek heren, hoog- brug oefeningen en hoogrek door de na tionale keurploeg en ringenzwaaien keur- ploeg dames. Een zeer lijvig programma dat echter op vlotte wijze tot uitvoering werd gebracht. Vrijwel op de vastgestel de tijd waren de demonstraties geëindigd en konden de deelnemers, zeer tevreden over de resultaten van dit tweede natio nale optreden van de Nederlandse Katho lieke Gymnastiek Bond hun woonplaatsen weer opzoeken. De jaarlijkse algemene vergadering van de centrale Ier Nederlandse verbruiks coöperaties wordt dit jaar gehouden op 30 juni, 1 en 2 juli in het. concertgebouw te Haarlem. In deze vergadering zal onder meer een ingrijpende statutenwijziging aan de orde komen, die de verwezenlij king beoogt van het in 1958 in principe aanvaarde besluit tot vergaande concen tratie van de 237 meest plaatse lijke coöperatieve verbruiksverenigin- gen. Voorts zal moeten voorzien in de va cature, die in de raad van commissaris sen ontstaat door het aftreden van me vrouw H. Straalman-Kremer. In deze va cature heeft het college van advies me vrouw T. Kerkhoff-Pet te Haarlem kandi daat gesteld. In dezelfde vacature heeft „Volharding" te Den Haag mevi-ouw J. van der Akker-Janssen kandidaat ge steld. Op de avond van de eerste congresdag zullen de deelnemers in de stadsschouw burg een toneelvoorstelling kunnen bijwo nen van het gezelschap „Studio", dat „De kluis" van Agatha Christie zal opvoeren. Zondagmiddag' wees een man op de Prins Bernhardlaan in Haarlem aan twee motoragenten van de Haarlemse politie een jongeman van omstreeks zeventien jaar aan, die daar op een bromfiets reed. De man vertelde dat het voertuig het eigendom van een zijner vrienden moest zijn. De jongen, die een Haarlemse bank werker bleek te zijn, werd meegenomen naar het bureau. Hij bekende de brom fiets te hebben weggenomen in de Ber- kenrodesteeg, een zijstraat van de Korte Veerstraat, om er een middag op te gaan toeren. Intussen kwam de eigenaar van de bromfiets op het bureau vertellen dat hij het voertuig om kwart over twaalf had neergezet. Om kwart over een was de bromfiets verdwenen. De jongeman werd overgegeven aan de kinderpolitie. nodigden begaven zich naar de Charlotte de Bourbonschool aan de Jan Prinslaan waar nog het woord voerden de voorzitter van „Delftwijk", de heer F. van der Veen; de penningmeester van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (N.U. S.O.), de heer J. Schuitemaker, die een volleybal aanbood; de heer C. Janssen van de Katholieke Vereniging voor het Ge zin en de heer Rookhuiszen, die namens het bestuur van het Haarlems Speeltuin Verbond een geschenk onder enveloppe overhandigde. Aan de opening van de speeltuin ging een gekostumeerde kinder optocht vooraf, die achter het tamboer korps van de speeltuin „Frans Hals" op haar rondgang door Delftwijk veel belang stelling trok. De leerlingenuitvoeringen, die de Heem- steedse muziekpaedagogen Jan Plas en Aad Plas van den Zwaai regelmatig elk jaar geven, worden steeds weer gekenmerkt door een sfeer van huiselijkheid en van ontvankelijkheid, die de optredende leer lingen veel zelfvertrouwen geeft. Deze sympathieke luistergezindheid was weer duidelijk merkbaar op de leerlingenuitvoe ring, die zaterdag in de Kroonzaal van „Brinkmann" op de Grote Markt gegeven werd. Zij stelde de leerlingen in staat het beste te geven van wat er bewust of onbe wust aan muzikaliteit in hen leefde en bovendien konden zij hun technische be drevenheid in allerlei graden van ontwik keling met overtuiging gaan demonstreren. Pianoleerlingen van Aad Plas speelden allerlei aardige stukjes met poëtische na men, vlotte dansjes, een Nocturne, een Lied ohne Worle, een Scherzo en verder nog muziek van componisten als Schubert, Debussy, Schumann, Faure. Deze vertol kingen stonden veelal op behoorlijk peil en zij bewezen, dat de pianistische vor ming van de optredende jongens en meis jes op een solide basis beruste. De vlotte uitvoering van het Pianoconcert in G van Joh. Chr. Bach kwam deze indruk nog eens extra bevestigen. Jan Plas kwam op dqze avond de aan dacht vragen voor enkele van zijn viool leerlingen en voor, naar verhouding veel violoncel-leerlingen. Een klein meisje toon de met het spelen van een walsje aan, dat zij al aardig met de veeleisende viool over weg kan. Een uitvoering van vioolmuziek van Corelli liet al weer grotere vorderin gen blijken, evenals de vertolking .van een Allegro van Vivaldi. Het violistische hoog tepunt kwam met de voordracht van het eerste deel van Mozarts Sonate in E. Met veel belangstelling kon men verder luisteren naar de violoncel-leerlingen van Jan Plas. Klemvast grepen kleine handjes de weerbarstige snaren van het basinstru- ment. Dat de violoncelstudie de leraar Jan Plas na aan het hart ligt werd ook door andere vertolkingen, duidelijk aangetoond. De jongeman, die een Tarantella van Pop- pe virtuoos, rimisch vast en muzikaal speelde, en ook de leerling, die goede in drukken gaf met het uitvoeren van twee delen uit een violoncelconcert van Tartini, werden voorbeelden voor alle leerlingen van wat bereikt kan worden door de goede leiding. Voor de volledigheid zij vermeld, dat een strijkorkest de begeleidingen van en kele concerten verzorgde en dat een ensem ble van drie broers liet horen hoe Aad en Jan Plas het samenspel tot belangrijke ontwikkeling kunnen brengen. P. Zwaanswijk Gestolen. In het afgelopen weekeinde zijn in Zandvoort een auto en een race fiets ontvreemd. De politie heeft op de Noordboulevard een zestienjarige Amster damse jongen aangehouden, die op een in de hoofdstad gestolen fiets reed. De jongen werd ter beschikking van de Amsterdamse politie gesteld. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 5 juni: J. C. KanBoei, J. ZonneveldBrink; 6 juni: D. C. Smit—Plessius, M. de Wit—Heilig, W. HoekKolinsky. BEVALLEN van een dochter: 4 juni: E. M. WubbeJanssen, 5 juni: M. TonVink, M. J. HullenKiekebosch, J. F. Meerveld Libosan, G. A. VermeulenBremer; 6 juni: E. C. Zomerdijk—Van de Laarschot OVERLEDEN: 5 juni: E. Leuveling' TjeenkGroen, 70 j., Rijklof van Goens- plein. C. Van Musschervan Meeteren, 78 j., Snelliusstraat. J. H. Pattes, 76 j., Zijl- weg. GEHUWD: 6 juni: P. G. Stroet en J. Ste- renberg. R. Wit en G. M. Blom. B. A. Maat en J. van Ravensteijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7