Alka-Seltzer Aantrekkelijk toneelballet-en muziek programma voor het komende seizoen Piet Kee besloot César Franckcyclus De beurs Amsterdamse Beurs WOENSDAG 10 JUNI 19 59 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL Burgerlijke Stand van Haarlem K. R. van Staal treedt af als directeur van Boom-Ruygrok n.v. Dr. Tj. L. A. de Bruïne volgt dr. A. Melchior op Haarlems Zilver Nieutm in het kort UIT STAD EN STREEK Hoe houdt U dat nitt Zwembad Kleverlaan Opening vermoedelijk in de loop van juli Kleuter uit water van Burgwal gered Wiel ri jdster gewond „Clarastichting" gaat „Clarakliniek" heten Ds. D. J. Roos aanvaardt beroep naar Den Haag Orgelbespeling door Piet Kee in Grote Kerk G. D. Rijke veertig jaar in dienst van PTT P. V. de Wit officier Orde van Oranje-Nassau NAPOLITAIN S Los: f L- per 100 gram. R. B. van Waveren lid van de Kamer van Koophandel Bloemendaalse bejaarden waren een dagje uit Leerlingenuitvoering van Haarlems Muziekinstituut Kikvorsmannen helpen rioollek repareren HET PROGRAMMA voor het komend seizoen van het Openluchttheater in Bloemendaal is gekenmerkt door het streven van de directie om dit jaar een hoge kwaliteit te handhaven zonder grote financiële risico's te lopen zoals vorig jaar, toen een serie voorstellingen van de Oxford Playhouse Company een verlies van vijftienduizend gulden veroorzaakte dat niet meer ingehaald kon worden. „Het wordt steeds moeilijker", zei de heer C. de Jong tijdens de persconferentie, welke hij jaarlijks zo plezierig weet te leiden, „om de grote sommen te betalen welke buiten landse groepen tegenwoordig kunnen vragen. Het risico voor de impressariaten is groot en het aanbod is gering. Wij zijn ook dit jaar weer wat voorzichtiger geworden". Maar deze voorzichtigheid heeft de kwaliteit van het programma van dit jaar elf jarige, zonder subsidies bestaande, stichting niet geschaad. Wel was het een tegen valler dat het gezelschap Ensemble zijn voorstelling van „De getemde feeks" van Shakespeare laat moest afzeggen wegens het ontbreken van de acteur Jan Retèl, die in het gezelschap niet op korte termijn vervangen kon worden. Maar in plaats daarvan komt nu aanstaande zaterdag de toneelgroep Theater met „Iphigeneia in Aulis" van Euripides onder regie van Richard Flink. Het Openluchttheater heeft zich daarmee verzekerd van de opvoering van een der gaafste toneelmanifestaties van het afgelopen seizoen. Op zaterdag 20 juni geeft Theater weder om een voorstelling van Iphigeneiawaar- voor thans voor het eerst wat een avondvoorstelling betreft ook een zeer beperkt aantal reductiekaarten voor scho lieren beschikbaar zal worden gesteld. Op 22 augustus geeft Theater een voorstelling van Shakespeares „Midzomer nachts - droom". Het. Openluchttheater profiteert hierbij van de subsidie, welke de gemeente Rheden aan Theater heeft verschaft om deze stukken op te voeren in het open luchttheater van Velp. Op 8 augustus brengt Arena onder regie van Erik Vos „De schelmenstreken van Scapin" van Mo lière, waarm.ee d,it gezelschap hel afge lopen seizoen een overweldigend succes boekte. Ballet Wat het ballet betreft is de directie van het Openluchttheater er in geslaagd het Western Theatre Ballet te krijgen. Dit baliet werd een vijftal jaar geleden ge vormd uit twaalf jonge dansers en danse ressen, die allen hun opleiding genoten bij de Bristol Old Vic Theatre School. Het repertoire vermeldt, onder andere Celeste en Celestinha, een oude Portugese komedie uit de zeventiende eeuw op melodieën van de Portugese componist Seixas: Pulcinella, een zestiende-eeuwse Napolitaanse ko medie op muziek van Pergolesi, door Stra- winsky bewerkt; Peter en de Wolf op muziek van Prokofiev; De betoverde tuin. een romantische fantasie op muziek van Glazoenof; en De Gevangenen, een modern ballet naar gegevens uit een Franse cri minele film. Het Western Theatre Ballet treedt op in het openluchttheater op zon dag 9 augustus. Op zaterdag 11 juli is het laatste optreden van het Ballet der Lage Landen en dit. uitluiden wordt op zaterdag 29 augustus gevolgd door het inluiden van het Nederlands Danstheater. Op donder dag 2 juli treedt de Spaanse dansgroep Oldarra op, op zaterdag 1 augustus een folkloristische dansgroep uit Elzas-Lotha- ringen. Verder vermeldt het dans- en balletprogramma het optreden van de balletgroep van Maud Kool (op vrijdag 10 juli). Muziek Dit jaar treedt het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest niet. op in het Open luchttheater, onder andere ten gevolge van een subsidiekwestie. De directie hoopt het N.Ph.O. het volgend seizoen weer in het openluchttheater te zien. In samenwer king met de Commissie Culturele Con tacten te Amsterdam die ook deel had aan de bemoeiingen welke de komst van de dansgroep uit Elzas-Lotharingen tot gevolg hadden heeft de directie zich van de komst van een Schotse drumband kunnen verzekeren, die op donderdag 30 juli te horen en zien zal zijn. Op 3 juli verzorgt Arti et Religioni een taptoe. Vérder vermeldt het muziekprogramma grammofoonplatenconceiTen op zondag middagen. Op 19 juli is er een Internatio nale Jazz Show in het openluchttheater, waaraan onder anderen Kees Schiperoort. de negerzangeres Beryl Brvden, Nelson Wilson en het ensemble The Stark Town Dixei Kids deelnemen. Ook dit jaar zijn er natuurlijk weer een Advertentie Tegen SLECHTE SPIJSVERTERING en HOOFDPIJN Ja! Alta-Seltzer verlicht gelijktijdig Uw hoofdpijn en verbetert Uw spijsvertering, want elk tablet be vat niet slechts één maar een combi natie van werkzame geneesmiddelen! Alka-Seltzer verlicht deze ongemakken fiven snel... smaakt aangenaam en is heerlijk verfrissend I BEVALLEN van een zoon: 8 juni: T. F. an der HoffSanders, M. E. Schaar chutijser, M. BoumanBoogaard, E. H. an GulikKolder, G. SpronkBosma; juni: G. E. NiesingBurghout. BEVALLEN van een dochter: 8 juni: W. VeeningsSchouw, A. KortekaasRus- in, M. C. H. Poestkokede Zoete, E. M. van LentSchulte; 9 juni: G. Haze- •>ekvan Vastënhoven. OVERLEDEN: 7 juni: M. .J. P. Schou- n—van Oplooi, 87 j., Hagestraat. ONDERTROUWD: 9 juni: C. Langeveld n J. C. Spoqr. C. T. M. Smit en H. J. Pop- >e. H. A. A. Allard en M. C. T. Borst. GEHUWD: 9 juni: G. J. Vader en M. C. Stefema». G. L. Janszen en E. Broekhuis. aantal kindervoorstellingen, die om de veertien dagen op een enkele uitzonde ring na op woensdagmiddagen zullen worden gegeven van half-drie tot, kwart- voor-vijf. Op 28 juni hoopt de directie te kunnen ervaren dat het theater ook ge schikt is voor een bal-champêtre, want op die dag gaan achthonderd leden van r.-k. Instuifverenigingen feestvieren. Dit; feest zal in ieder geval niet eerder beginnen dan na de beëindiging van een kerkdienst van de Nederlands Hervormde Gemeente, op diezelfde dag in het openluchttheater Eind juni wordt het landgoed Caprera voor het publiek opengesteld. In verband hiermee wordt aan de kant van dit landgoed een nieuwe ingang naar de terreinen van het openluchttheater ge maakt. opdat het publiek van het ene op het andere gebied kan wandelen zonder een omweg te hoeven maken. Wat de be zoeken aan het openluchttheater betreft kon de directie meedelen dat het aantal blijft stijgen, waarbij het echter opvallend is dat het prachtige, acht bunder grote duingebied vanwaar men uitzicht heeft op Haarlem en op zee weinig bezocht wordt. Naar in de .jaarvergadering van Boom- Ruygrok n.v. te Haarlem is medegedeeld, heeft de heer K. R. van Staal te Heemste de, wegens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd de wens te kennen gegeven zijn functie als directeur der vennootschap per 31 december 1959 neer te leggen. De heer Van Staal werd echter bereid gevon den om met ingang van 1 januari 1960 als adviseur zijn ervaring voortdurend ter beschikking van Boom-Ruygrok te blij ven stellen. De heer Van Staal had reeds voor de oorlog contact met Boom-Ruygrok als hoofdvertegenwoordiger en na de oorlog, na zijn terugkeer uit het concentratie kamp -Buchenwald, werd hij benoemd tot directeur van de naamloze vennootschap. De heer Van Staal vervulde en ver vult talrijke functies in het openbare leven. Zo was hij ondermeer wethouder van Financiën in Gouda, lid van Provin ciale Staten in Zuid-Holland, redacteur van het orgaan van de vereniging van -ex- politieke gevangenen in bezettingstijd „Aantreden", secretaris en vice-presi dent van deze vereniging, lid van het da gelijks bestuur van het internationale co mité ter bestrijding van het concentratie kampensysteem en Nederlandse afgevaar digde bij de internationale féderatie van gedeporteerden en geïnterneerden. De heer Van Staal is ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder van het Le gioen van Eer van Frankrijk en ridder van de Kroonorde van België. Het bestuur van het Diaconessenhuis te Haarlem heeft tot vrouwenarts ..benoemd dr. Tj. L. A. de Bruïne. Dr. De Bruïne be zocht in Haarlem het gymnasium studeer de in Amsterdam, waar hij in 1945 het artsdiploma verwierf. Sindsdien is hij werkzaam geweest als assistent, later hoofdassistent aan de universitcils vrou wenkliniek te Amsterdam en de laatste zeven jaar als hoofdassistent van prof. Plate aan de universiteits vrouwenkliniek te Utrecht. Hij promoveerde in 1954 bij prof. Bouw dijk Bastiaanse op een proefschrift over „De behandeling van het carcinoma colli uteri". Dr. De Bruïne is de opvolger van dr. A. Melchior die zich thans geheel aan de medische journalistiek gaat wijden. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal op 16 juni in het Frans Halsmuseum te Haarlem de tentoon stelling Haarlems Zilver officieel openen. Deze expositie is ingericht door de Stich ting Elias Voet, die zich ten doel stelt het bevorderen van de wetenschap omtrent, én het wekken van belangstelling voor de Nederlandse goud- en zilversmeedkunst uit vroeger eeuwen. Meer en Bosch. Dezer dagen zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat bij de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede de „Koningin Emma-kliniek" in gebruik werd genomen, ter verpleging van lijders aan vallende ziekten. Doordat echter nog betrekkelijk kort geleden het. vijfenzeven tigjarig bestaan van de stichting is ge vierd, zal aan dit jubileum geen speciale aandacht worden besteed. Riolering Turfmarkt. De dienst van Openbare Werken is begin deze week be gonnen met de vernieuwing van de rio lering onder de Turfmarkt in Haarlem. Aan de huizenkant gaan alle oude riool buizen er uit. De vernieuwing zal dus radicaal zijn. Half augustus hoopt de dienst met dit werk klaar te zijn. Dan komt de vernieuwing van de bestrating aan de beurt. Rechtzetting. In het verslag over het inmetselen van een herdenkingssteen in de in aanbouw zijnde gereformeerde kerk aan de Generaal Spoorlaan in Haarlem-Noord in ons blad van maandag is door het weg vallen van een regel een onduidelijkheid ontstaan. De activiteit van de dames van de actie Uitbreiding Bouwfonds heeft na melijk niet tot gevolg gehad zoals wij schreven dat er thans vierduizend leden zijn, maar wel, dat meer dan driehonderd duizend gulden is opgebracht. Het. ledental van de gereformeerde kerk in Haarlem- Noord bedraagt vierduizend. Advertentie Neem 2 of 3 VALDISPERT dragée3 en U wordt weer rus- tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker werkend, onschadelijk natnnr- produkt zonder reuk of smaak. Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weer: Vraag Uw apotheker of drogist De werkzaamheden aan de verbetering van het zwembad bi.j de Kleverlaan in Haarlem-Noord zyn op het ogenblik zover gevorderd dat de opening in de loop van de volgende maand tegemoet kan worden gezien. Het. betonnen bassin is nu klaar. Aan bet, terras met de loopsteiger en de uitkijk toren, de perrons rondom het bad en de kleedhokjes wordt, de laatste hand gelegd. Het gedeelte van de bassinwand boven de4 waterspiegel krijgt een helblauwe kleur. De deurtjes van de kleedhokjes worden afwisselend rood, geel en blauw geschil derd. De ingebruikstelling van het zwembad is enigermate vertraagd omdat sommige voorzieningen, onder andere de aanleg van een nieuwe riolering, meer tijd en werk hebben gevraagd dan was verwacht. Dinsdagmiddag om kwart voor twee is de vierjarige Robbie Koerse uit de Hage straat 71a in Haarlem in het water van de Burgwal gevallen. De kleuter was al twee keer kopje onder geweest, toen hij kon worden gered. Een ander kind duwde Robbie bij het spelen in het water. De moeder van de jongen schoot toe en hoewel zij niet kan zwemmen, sprong zij te water. Spartelend hield zij zich drijvend en zo probeerde zij haar zoontje te redden. Gelukkig zag de 42-jarige groentehan delaar M. Opbroek uit de Hagestraat het gevaar, waarin Robbie verkeerde. Hij dook het kind na en bracht het naar de kant. De kleuter werd ter observatie in het Gro te Gasthuis opgenomen. Dinsdagmiddag om tien over half twaalf is een 20-jarige Haarlemse wielrijdster op de Spanjaardslaan bij een aanrijding met een auto gewond. De wielrijdster reed op het fietspad in oostelijke richting. Ter hoogte van de Beelslaan zwenkte zij naar rechts en stak de rijweg over. De bestuurder van een personenauto die op de Spaniaardslaan in westelijke richting reed, zag het meisje plotseling voor zijn wagen opdoemen. Hij kon haar niet meer ontwijken. De wiel rijdster viel op de motorkap en vervol gens op de weg. Met. vermoedelijk een ge broken linkerbovenbeen werd zij in het Grote Gasthuis opgenomen. t De inrichting voor de verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden te Zand- voort tot dusver aangeduid als de „Cla- rastichting' zal op verzoek van de eige naresse van het gebouw een naamsveran dering ondergaan. De inrichting zal voort aan „Clarakliniek" worden genoemd. Naar wij vernemen heeft ds. D. J. Roos van de Gereformeerde Kerk Haarlem- Zuid een beroep aanvaard, dat op hem uitgebracht was door de Gereformeerde kerk Den Haag-Oost. Ds. Roos, die geboren is op 19 februari 1924 begon zijn predikantenloopbaan in het Drentse plaatsje Sleen. waar hij op 25 juni 1950 bevestigd werd. Vervolgens was hij in 1954 een jaar veldprediker en op 30 maart 1955 werd hij bevestigd als predikant in Haarlem. Ds. Roos vertrekt thans naar Den Haag omdat men daar reeds vier keer tevergeefs een beroep op een predikant had uitgebracht, waardoor men het bijna een jaar zonder vaste voor ganger moest stellen. De korte César Franck-cyclus, die twee weken geleden door de organist. Albert de Klerk op het orgel van de Grote Kerk werd ingezet, is dinsdagavond beëindigd door de organist Piet Kee. Met dit laatste concert op het op algehele restauratie en dispösitiewijziging wachtende orgel werd definitief afscheid genomen van César Francks muziek en van de orgelwerken met de tijdgeest der romantiek. Want het staat vrijwel vast, dat het orgel weer zijn oorspronkelijke barok-klankkleurenpalet zal gegeven worden, hetgeen onontkoom bare consequenties ten aanzien van de programma-keuze voor de orgelconcerten tot gevolg zal hebben. Was het wereldberoemde orgel van Christian Müller dan door de in de negen tiende eeuw aangebrachte dispositieveran deringen een „César Franck"-orge] gewor den? Zeer zeker niet. Maar het kon bij benadering beantwoorden aan de klank, die Francks orgelmuziek gunstig zou kun nen dienen en bovendien in de gewijde ruimte van de eeuwenoude kathedraal, die de relatie van de orgelwerken van de „maitre angelique" tot de religie zo tref fend accentueert. De composities, die Piet Kee vertolkte, hef, eerste Orgelkoraal, de Pastorale en het monumentale „Grande piece sympho- nique", doen denken aan de meesterlijke improvisaties van Franck op het Cavaillé- Coil-orgel van de „Sainte Clotilde", de Parijse basiliek, waar hij honderd jaar geleden als organist benoemd werd. Ook de vertolkingen van Piet Kee klon ken als improvisaties met aangepaste registraties, die mede bepaald werden dooi de aanwijzingen, welke Franck zelf gege ven heefi. Bij de opbouw van het eerste Orgelkoraal klonken de donker getim- breerde labiaal-stemmen in fraai contrast met de zorgvuldig gekozen tongwerken. Die klankkleuren bewerkten een klare structuur van deze door rijke variatiekunst ui t m u n ten de com posi tie. Voor de Pastorale werden de tongwer ken eveneens voortreffelijk benut Franck schreef dit intieme, lyrische stuk voor de bouwer van zijn orgel Aristide Cavaillé- Coll uit dankbaarheid voor de fraaie tong werken van dit instrument. En ten slotte kwam de uitvoering van het „Grande pièce symphonique". een werk,waarvoor Francks uitspraak „mijn orgel is een orkest" wel in het bijzonder van toepassing, is. .In zijn spel verenigde Piet Kee een zuiver muzi kaal begrip met een virtuoze orgeltech niek Een verstilde schoonheid klonk uit het. Andante en de scherzo-achtige tegen stelling van het afwisselende Allegro en als imposante afsluiting kwam de bewege lijke. victorieuze finale, na de recitatief achtige voorbereiding met de reminiscen ties aan voorgaande muzikale gedachten. P. Zwaanswijk Piet Kee zal donderdag 11 juni des mid dags van drie tot vier uur het orgel van de Grote Kerk in Haarlem bespelen. Op het programma staan werken van Johann Pachelbèl, Joh. Seb. Bach, Georg Friedrich Handel, Max Reger en Jean Langlais. Zaterdag 13 juni zal het voor de heer G. D. Rijke. Spaarndamseweg 290 in Haarlem veertig jaai geleden zijn dat hij in dienst trad bij de P.T.T. Hij begon in Alkmaar als besteller en la ter werd hij tevens belast met sorteer- werkzaamheden in de briefpostexpeditie en met loketdiensten. Vervolgens kreeg hij de taak als waarnemend hoofdbestel ler de dienstregelingen voor het bestellend personeel samen te stellen. In deze func tie reisde de heer Rijke tussen 1931 en 1934 heel Noordholland af om alle dienstrege lingen van de bestellers in de toenmalige inspectie Haarlem te herzien. Na zijn benoeming tot hoofdbesteller met. standplaats .Alkmaar zette de jubila ris dit werk ook buiten de inspectie Haar lem voort. In 1946 volgde zijn overplaat sing naar Haarlem, waar hij via de rang van employee eerste klas op grond van bijzondere verdiensten in 1953 tot hoofd employee werd bevorderd. De heer Rijke was in 1937 een der op richters van de Postharmonie, toen nog Postfanfare, in Alkmaar. Jarenlang was hij penningmeester van deze vereniging. De heer Rijke zal op zijn jubileumdag in zijn woning worden gehuldigd, waarna des middags van drie tot vijf uur een re ceptie volgt in de kantine van het post kantoor aan de Zijlstraat in Haarlem. Rij Koninklijk Resluit van 6 juni is tot officier in de orde van Oranje-Nassau be noemd de heer P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en leeszaal in Haar lem. De heer De Wit, die reeds enige jaren geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, maar die zich wegens het ontbreken van een opvolger bereid ver klaard heeft nog enige tijd de leiding van de stadsbibliotheek op zich te nemen, zal vrijdag 12 juni afscheid van zijn mede werkers nemen. Dinsdag hebben B. en W. van Haarlem officieel afscheid van de heer De Wit ge nomen. Burgemeester Cremers richtte woorden van dank en waardering tot de scheidende directeur en overhandigde hem de versierselen van de verleende ko ninklijke onderscheiding. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde dozen f 1.80 en f 3.- De heer R. B. van Waveren uit Hillegom is tijdens een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden met algemene stemmen gekozen tot nieuw lid. Hij volgt zijn onlangs overle den vader, de heer Tom van Waveren, op als vertegenwoordiger van de bollensec- tor. Ruim tweehonderd inwoners van de ge meente Bloemendaal van zeventig jaar en ouder hebben dinsdag een autobustocht gemaakt, die hun zoveel afwisseling heeft geboden, dat zij er nog lang over zullen na praten. Omstreeks één uur vertrokken de vijf bussen van de N.Z.H.V.M. van het raadhuis in Overveen, waarbij de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee- reboom Voller, en wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom blijk van hun belangstel ling gaven. De tocht voerde via de Schip- holweg, langs de luchthaven naar Hilver sum, waar de thee werd gebruikt. Het werd een dag voi verrassingen, omdat het damescomité onder leiding van zijn pre sidente. mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee de te volgen route niet van te vox-en bekend had gemaakt. Na de thee werd via dc Hollandse Rading en Maartensdijk naar Utrecht gereden, waar bij de rand van de stad de motorpo litie al stond te wachten en het gezelschap gedurende een half uur door het drukke Utrecht loodste. Daarna werd via de snel weg Utrecht-Amsterdam en de Haarlem mermeer naar Hillegom gereden en daar werd de oudjes door het comité een diner aangeboden. De heer B. J. Knol vertolkte traditiege trouw de dankbare gevoelens van de deelnemers jegens het comité en jegens de Bloemendaalse burgerij voor hun gulle gaven en de heer Chr. F. Visse, die onlangs zijn gouden bruiloft vierde, vertelde een en ander uit zijn ervaringen tijdens de Boerenoorlog in Transvaal. Nogmaals wachtte de oudjes een ver rassing want op de grens van Hillegom en Vogelenzang stond het fanfarekorps uit Bennebroek-Vogelenzang te wachten, waarna de bussen voorafgegaan door de muziek, onder leiding van de heer L. ter Braake, langzaam optrokken naar de Bekslaan. Hier gaven de muzikanten en het tamboerkorps nog enige nummers ten beste en daarna gingen allen huiswaarts. Van de leerlingenüitvoering van Haar lems Muziekinstituut, die dinsdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw gegeven werd, kon ik, doordat een concert elders op deze avond ook mijn aan dacht vroeg, alleen het gedeelte, dat na de pauze kwam, bijwonen. Daarvoor had den pionoleerlingen van de heren H. Las- schuit en A. de Beer en van mejuffrouw L. Lepiet. indrukken van hun vorderingen gegeven met elementaire stukjes en mei muziek, waarvan de uitvoering hoger eisen stelde. Klarinetleerlingen van de heer A. Strikkers, een tromboneleerling van de heer Michels en een vioolleerlinge van de heer R. Stoffen hadden Zich eveneens laten gelden. Verdienstelijk spel hoorde ik van een gitaarleerlinge van mevrouw M. Doorne bosch. Jammer dat zijn instrument wat ontstemd raakte. Twee blokfluitleerlingen van de heer Jac. Wildschut kwamen be hoorlijk voor de dag met menuetten van Mozart en Beethoven. Vierhandig piano spel lieten twee leerlingen van mejuffrouw Lepiet horen, waarna solo-vertolkingen van leerlingen van mejuffrouw A. Visser goede indrukken gaven omtrent hun pia nistische vorming. Mooie herinneringen bewaar ik aan het spel van een piano- leerlinge van mejuffrouw I. Bosch, zowel ten aanzien van de techniek als van de toonvorming. Afwisseling bracht een stevig spelende vioolleerling van de heer Joh. Vierveijzer. waarna men weer kon luisteren naar pia nospel van al flink gevorderde leerlingen van mejuffrouw Lepiet. De avond werd besloten met een vaar dige vertolking van mooie triomuziek van G. Ph. Telemann door muzikale leerlingen uit de samenspelklasse van dezelfde lerares. P. Zwaanswijk Dinsdagmiddag omstreeks zes uur is tij dens rioleringswerkzaamheden, die door een Beverwijks aannemersbedrijf in de Scheepersstraat en de Sumatrastraat in Haarlem-Noord worden uitgevoerd, een rioolafsluiter onklaar geraakt, waardooi een deel van de straat blank kwam te staan. De Haarlemse kikvor.smannen ge broeders Vos kwamen er aan te pas om mee te helpen aan het herstel van de af sluiter. Volgens de aannemer waren de kikvorsmannen 's middags al in de weer geweest om behulpzaam te zijn bij hel plaatsen van enige afsluiters. Dit moest onder water geschieden. Een afsluiter be staat uit een ijzeren mantel met een zwa re rubberen band, die op een druk wordt gebracht van één derde atmosfeer. Bij het plaatsen van de afsluiters gebeurt het vol gens de aannemer wel eens meer dat de band het begeeft, hetgeen ook dinsdagmid dag het geval was. Doorgaans worden de afsluiters geplaatst door in lieslaarzen ge stoken arbeiders. Volgens de uitvoerder was er niets bijzonders gebeurd. Zilver. De eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend aan de heer J. Lefeber, no tarisklerk in Lisse. Blikseminslag. Maandagavond is tij dens een kortstondig onweer de bliksem ingeslagen in het transformatorhuisje van de automatische spoorwegbeveiliging aan de Vredenburgweg in Rijswijk (Z.-H.). Hierdoor werden de lichtseinen voor onge veer een uur gestoord. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. AMSTERDAM Bij kalme handel ondergingen de inter nationale waarden een technische koers- reactie. Dit was de tv/eede binnen acht da gen. Hiervan hadden aandelen Philips en Unilever het meeste te lijden. Deze koers correcties waren in hoofdzaak het gevolg van de tamelijk flauwe slotkoersen uit Wallstreet. Het publiek heeft zich, door de daling in New York, op het Damrak geens zins laten afschrikken en van een wild aanbod was allerminst sprake. Het was bijna vanzelfsprekend dat de koersen lager zouden zijn, vergeleken bij die van maan dag. Unilever had van middenkoersaanbod te lijden en was op 572 ongeveer 20 punten lager. In Philips lagen wat stop-loss lirni- tes met als gevolg, een vrij gedrukte ope ning op 620. De vorige slotkoers was 650. Dit is inderdaad een fors verlies, maar ver- geten moet zeker niet worden, dat de waar de van dit aandeel in een jaar tijd meer dan verdubbeld is. De beurs beschouwt een dergelijke technische koersreactie dan ook als een, van tijd tot tijd opkomend, gezond verschijnsel. In het laatste beurshalfuur werd zelfs in Philips nog 616Vk gedaan. AKU moest uiteraard met de zwakke ten dentie meedoen, ondanks de gunstige divi dendresultaten van de dochter, de Ver- einigte Glanzstoff. De rayon-aandelen ble ven lange tijd op 348, maar tegen het einde van de beurstijd werd 345 Vz gedaan. De vorige dag bedroeg de slotkoers 367. Olie hield zich, in verhouding, nog het beste. Het verlies bedroeg weliswaar ruim een rijksdaalder maar voor een dergelijk zwaar aandeel is dit zeer gering. KLM was iets lager. De internationale waarden sloten vrijwel op het laagste peil van de dag. Scheepvaarten konden zich vrij goed handhaven en de verliezen van ongeveer 2 punten woren meer incidenteel bij zeer geringe omzetten. Van de cultures verlo ren HVA en Amsterdam Rubber ongeveer 5 punten, terwijl Deli een verlies van ruim gulden moest incasseren. De berichten omtrent de monetaire si tuatie in Amerika en de boodschap van president Eisenhower inzake het leningen- rentepercentage hadden geen invloed op de staatsfondsenmarkt in Amsterdam. De kortlopende sector was goed prijshoudend en de handel in het algemeen zeer kalm. Op de locale markt waren van de bank aandelen Amsterdamse Bank en Robaver aan de flauwe kant, Nationale Handels bank hield zich bijzonder goed op het on veranderde dividend van 6 percent. Zware industrie-aandelen kregen lagere" advies prijzen. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Aluminium-waarden waren vast in een lagere markt. Deze groep toonde winsten die tot 3'/2 dollar beliepen (Reynolds Me tals). Laatbeurs was de stemming gunsti ger en sommige fondsen slaagden er nog in hoger te sluiten samen met de alumi- nium-groep, maar een meerderheid ver loor terrein. De teruggang trof eerst de goudgerande waarden en ook deze groep herstelde zich later, kleine slotwinsten werden genoteerd voor Allied Chemical- Chrysler, Internationa] Harvester, Sears Roebuck, Texaco, United Aircraft en U,S. Steel. Sporen beleefden ook een gedeelte lijk herstel vergeleken me> de koersen om trent de opening. Bij sluiting waren Proc tor and Gamble 3 3/4, General Foods 2, Goodyear 1 3/4 en General Electric even eens 1 3/4 dollar lager. American Tobacco zakte 1 5/8 dollar. De verliezen der sporen liepen tot 1 3/4 voor Norfolk and Western. Alle belangrijke groepen sloten lager. In dustrials kwamen ruim 2 dollar boven hun laagste dagwaarde. Nutsbedrijven, met een teruggang van iVz percent, waren de ver liezers op de breedste linie. De omzet was 3.490.00 aandelen. In toaal werden 1.024 fondsen verhandeld, 279 ho ger en 723 lager. Het industriegemiddeldr kwam van 621,62 op 617,62; dat voor spoor wegen van 161,66 op 160,46 en dat voor openbare nutsbedrijven van 87.06 op 85,71. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uu 3-3'Wo Nederl. '47 93 93 3% Nedl. 1962/64 98Vi0 9894 Woningbouw 6 °/o UVA llUYie Pr. A'dam '56 I.. 82 Vs Pr. A'dam '56 II. 95'A Pr. A'dam '56 III 95H Pr. R'dam '52 I.. 92 X Pr. R'dam '52 II 9394 Pr. R'dam '57 97% A.K.U 345 S 352 Calvé Delft 558 558 Van Gelder Zonen 235 235 K. N. Hoogovens. 532 512 Nederl Ford 295 290 N. Kabel fabriek. 395 395 gew.Philips Gloeil 616 628 Pref.PhilipsGloeil. 240 Unilever 567 •569 Wilton Fyenoord 206 W. 20'. Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol. 715 713 Kon. Petroleum f 161,3' f 162,50 Billiton 254'/! 257 A'dam Rubber 93 95 K.L.M 1 125 - t 124.— Holl. Amer. Lijn 158y, 160 K.N.S.M 15! 1511/» N. Scheepv. Unie 13894 13894 v. Nievelt Goudr. 126 12G Phs. v. Ommeren 244 244 H.V.A 151 152 Delimaatschappij f 177. f 177— Amsterd. Bank 283 283 Nat. Handelsbank 149 149 Ned. Handel Mij 223 Rotterd. Bank.... 257 257 Twentsche Bank 249 Anaconda Copper 6294 6294 Bethlehem Steel. 50 5094 U.S. Steel 9? 9294 General Motors.. 49 48 94 8034 78 27 Vs 2694

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11