M A I ZE NA D U RYEA DE PRESIDENT VAN DE VERENIGDE STATEN EN DE BUITENLANDSE POLITIEK Hoge ex-nazi ambtenaren beuren vette pensioenen eervliet BRYLCREEM flensen in Amerika Westduitse jeugd weet bitter weinig over de nazi-tijd HET WITTE HUIS Richt uzv lens 11 voor mooi gezond haar FRANSE WIJK INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. Hitier heeft het nog zo slecht niet gedaan Nieuwbouw Amsterdamse Universiteitsbibliotheek Oud-burgemeester won proces om pensioenrechten op de werkende mens ONZE FOTOPRIJSVRAAG SLUIT OP 15 JUNI STUUR UW INZENDING TIJDIG IN! Montagewoningen voor marine en landmacht VRIJDAG 12 JUNI 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Het ambtenarengerecht te Frankfort heeft dezer dagen dr. Helmuth Schranz in het gelijk gesteld in een proces om pen sioenrechten sedert 1951. Met hem werd "daarmee opnieuw een voormalige voor aanstaande nazi pensioenrechten gegeven op kosten van de hedendaagse Duitse be lastingbetaler. De 62-jange Schranz was zeker geen meelopertje van Hitier. Hij was reeds in 1925 lid van de N.S.D.A.P. In 1934 maakte men hem burgemeester van Offenbach, een functie die hij tot 1945 uitoefende. Na de oorlog besteeg hij, procuratiehouder van een industrieel be drijf, met succes de politieke ladder op nieuw thans in het democratische West- Duitsland, waar hij het voor de rechtse Deutsche Partei tot lid van de gemeente raad te Offenbach bracht en tot lid van de Bondsdag te Bonn in het officiële hand boek van de Bondsdag liet hij vermelden, dat hij van 1925 tot 1945 nazi was ge weest en dat hij van 1945 tot 1948 geinter- neerd was geweest als nazi uiteraard. Schranz, die nergens spijt van lijkt te hebben, krijgt thans een overgangssala ris van 1952 tot heden en met zijn 65ste een best pensioen alles bij elkaar een paar honderdduizend mark vermoedelijk. Boven alle twijfel staat overigens, dat Schranz in 1934 burgemeester van Offen bach is geworden omdat hij nazi was. Van een vrije verkiezing was destijds geen sprake. „Wee u, staatsburger Het geval-Schranz staat niet alleen. Men heeft er op gewézen dat de voorma lige staatssecretaris in het nazi-ministerie van Justitie, dr. Curt Rothenberger, on danks zijn vroegere regime van willekeur 'n pensioen beurt van 2.073 mark per maand. Sedert 1950 heeft deze ook niet kleine ex- nazi, van wie bekend is dat hij onder Hit ler een rechter ontsloeg, omdat deze een nazi-leider wilde vervolgen, in totaal 190.726 mark pensioen geïnd op kosten van de Westduitse democratie en haar belastingbetalers. Zijn collega Schlegel- berger van dezelfde allure en mentaliteit ontvangt per maand reeds geruime tijd een pensioen van 2.050 mark. De voorma lige aanklager in de beruchte volksrecht bank van de wrede nazi-rechter Freisler, die aan de lopende band in de laatste oor logsjaren Duitsers naar de galg stuurde, Lautz, is ambtelijk voor zijn wandaden slechts gestraft met een verlaging van pensioen van 1347 tot 1.000 mark per maand. Zij allen hebben het klaargespeeld te vallen onder het welhaast beruchte arti kel 131 van de Westduitse grondwet, dat voorziet in de ondersteuning van ambte naren, die om politieke redenen ontsla gen zijn. De vette pensioenen van eens beruchte nazi-burgemeesters en rechters heeft velen zo langzamerhand doen twij felen aan de juistheid van artikel 131, waarvan de mazen blijkbaar zeer wijd zijn. Anderzijds vraagt men zich hier af of de praktijk van de rechters ten deze niet wat al te vrijgevig is.niet voor niets schreef een der vooraanstaande West duitse bladen, de Süddeutsche Zeitung te München, naar aanleiding van de affaire- Schranz: „Wee u staatsburger, indien gij geen nazi zijt geweest. Burgemeester bij de genade van Hitier moet men geweest zijn Advertentie maakt Uw. groenten zo lekken Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. Beecham (Nederland) N.V. the perfect hairdressing Voor engros: Jacq.Mot N.V. Amsterdam nauwelijks iets anders plegen te verbin den dan soldatendom, mannelijke trouw en heldendood. De kern van het probleem ligt in het gebrek aan geestelijke bereidheid van onderwijzers en leraren om de kinderen uit de sleur van het gezin, waarin het verleden wordt verzwegen of wordt gedegradeerd tot een fris avontuur, te plaatsen in een werkelijkheid, waarin openlijk gezegd wordt wat er tussen 1933 en 1945 in Duitsland is gebeurd. Thans kan het door dit gebrek aan ge- schiedonderwijs, waarbij men wel alle mogelijke aandacht aan oorlogen in mid deleeuwen en vijftiende en zestiende eeuw kan besteden, voorkomen, dat jongeren over het Joodse probleem iri eigen land spreken in termen, die gebruikt werden door de beruchte Nazi's Rosenberg en Goebbelsen dat ieder antwoord van een scholier op de vraag wat hij weet van het anti-semitis-me der nazi's beantwoord wordt met zinnen, geladen met het ressen timent der ouders. Men mag echter ook niet vergeten, dat in de moderne Westduitse jeugdbeweging hef verleden soms uitermate goéd gekend wordt. Ieder jaar trekken in de maand me' vele duizenden jeugdige Hamburgers naar Bergen-Belsen om daar op het graf var. Anne Frank in het voormalige con centratiekamp bloemen te leggen. Dat is een uitzondering. Helaas. De moderne Westduitse jeugd, die na 1945 of in de laat ste oorlogsjaren is geboren, kan men dat niet kwalijk nemen. Waar het ouderlijk huis en de school zwijgt, daar kunnen de kinderen nauwelijks iets weten van een voorbijgegane periode. School en gezin hebben hier gefaald. De familie Marcel Duclos woont hier in New Orleans in wat bekend staat als het „French Quarter", de Franse wijk van deze tweede havenstad van de Verenigde Staten. Maar dit simpele feit en de uiterst Franse naam van Marcel zijn niet het enige Franse, wat er aan deze familie te vinden is. Hoewel een verre voorouder van Duclos bijna tweehonderd jaar geleden van Frank rijk naar La Nouvelle Orléans is geëmi greerd (dat toen nog een Franse kolonie was), is de familie bijzonder Frans ge bleven. Marcels nationaliteit is uiteraard Amerikaans, maar de gangbare spreektaal in zijn huis is Frans. Hij spreekt ook Amerikaans, zeker, vloeiend Amerikaans maar men krijgt soms het gevoel, dat hij er zich maar gedeeltelijk in thuis voelt. Deze familie is geenszins een bijzondere in het French Quarter van New Orleans. Er wonen honderden gezinnen met soort gelijke levensgewoonten: mensen die thuis uitsluitend Frans spreken, wier keuken nog geheel op de Franse gebaseerd is, die in Franse verenigingen zitten en daarin deel nemen aan de opvoering van Franse toneel stukken, zowel van Molière als van mo derne Franse auteurs. Zij wonen meestal in grote, oude huizen met veel aantrekke lijke, gietijzeren bal konnetjes en achter hun huizen, in de weelderig - tropische tuinen liggen nog de vroegere verblijven van de negerslaven. Die worden nu als opslagruimten gebruikt. De reden voor dit vastklampen aan de oude nationaliteit is moeilijk te doorgron den: Duclos, om hem als voorbeeld aan te houden, is net zo nationalistisch-Ameri- kaans als iedere andere Amerikaan, maar hij is ook bijzonder op traditie gesteld. Waar zijn vader Frans met hem sprak, is Frans voor hem de aangewezen taal in zijn gezin. En hij geeft ook met enige moeite toe, dat de Amerikaanse cultuur hem minder te zeggen heeft dan de Fran se. Het wonderlijke is daarbij echter, dat zijn ideeën over de Franse cultuur niet zijn blijven stilstaan bij het moment, dat zijn voorvader Frankrijk verliet. Deze neiging bestaat bij meer ex-Europeanen in de nieuwe wereld maar niet bij de Fransen in New Orleans; zij zijn volledig od de hoogte van wat er op dit ogenblik in Frankrijk gebeurt en zij blijven voort durend geïnteresseerd. Daarmee zijn zij een heel eind verder dan hun landgenoten in de dorpjes bezuiden New Orleans, die nog steeds in een soort achttiende-eeuwse Franse enclave wonen: mensen met een wat ouderwetse levensbeschouwing, die eigenlijk uitsluitend Frans spreken in hun dorpjes met volledig Franse namen (Bruly St. Martin, Paincourtville, Belle Alliance, Bourg) en die geen enkele notie hebben van de realiteiten ir het Frankrijk van de twintigste eeuw. Het French Quarter, waar de Duclos wonen, biedt een wonderlijke mengeling van alles wat een stad in het zuiden van Amerika kan bieden: het ligt direct tegen de haven van New Orleans aan en heeft dus alle vermakelijkheidsinstellingen, die havens nu eenmaal hebben, het heeft zijn Franse en ook zijn Spaanse architectuur, er wonen zeer veel negers maar bovendien heeft het vreemd genoeg in deze, nog maar zeer gedeeltelijk geïntegreerde stad in New Orleans een zekere snobistische waarde om in het French Quarter te wo nen. Er wonen dus ook zeer welgestelde blanke Amerikanen in kunstig gerestau reerde oude huizen en ook vrij wat bui tenlanders, die hier tijdelijk door hun land of hun bedrijf zijn gestationeerd. Er zijn veel kleine hotelletjes in deze wijk en zeer veel antiekwinkels en kunsthandeltjes; toeristen vormen een bijzonder belangrijke bron van inkomsten. De straten hier heten Dauphine en Toulouse, Bienville en Char- tres, maar het Quarter ligt opgesloten tus sen Canal Street en Basin Street twee namen uit de vroege jaren van de jazz- historie. En door dit alles heen bewegen zich Marcel Duclos, zijn vrouw Marie-Therèse en zijn kinderen (Jean-Pierre, Louis en Michèle) in de stijl, die tweehonderd jaar geleden voor hen gekozen is. Toch vormen zij geen anachronisme; eerder zou men kunnen zeggen, dat een aantrekkelijke eigenwijsheid een van Marcel Ducios' voornaamste karaktereigenschappen is. E. Romwjn (Van onze correspondent in Bonn In West-Duitsland is men er de laatste maanden van overtuigd geraakt, dat er iets mis is met het onderwijs in de geschiede nis, zowel op de lagere als op de middel bare scholen. Uit allerlei onderzoekingen voor de televisie, in dagbladen, op leraarsbijeenkomsten is gebleken, dat de gemiddelde Westduitse scholier een zeer vaag beeld heeft van de Nazi-periode in zijn land. Of hij weet niets van Hitler, of hij vertelt opgewekt dat „Hitier de mooie autohanen heeft gebouwd, voor moeder en kind zorgde, aan de werkloosheid ven einde maakte, de taximoordenaars be strafte, de jeugd van de straat haalde t n reizen voor arbeiders organiseerde...."' Door een televisiereportage, vorige maand gemaakt, kwam aan het licht dat negen van de tien scholieren óf Hitier helemaal niet bij naam kennen, óf van mening zijn dat de Nazi-leider het nog niet zo slecht heeft gedaan. Slechts één van die tien scholieren had er weet van dat Hitier ondermeer de dood van zes miljoen loden op zijn geweten heeft en verantwoordelijk is voor de tweede wereldoorlog. Het gaat hier om kinderen tussen veertien en zes tien jaar, van wie men kan verwachten, dat zij althans iets weten van een persoon van de vaderlandse geschiedenis, die als een zwarte vlek op het Duitse blazoen zit. Dit gebrek aan kennis kan men de West duitse kinderen niet aanrekenen. Er is hier iets mis met hun opvoeding. Aan de ene kant zijn 't de ouders, die hier een enorme fout gemaakt hebben, aan de andere kant is er iets fout met het Duitse geschiede nisonderwijs. Van de ouders zegt men, dat zij over het algemeen alles plegen te ver zwijgen uit de oorlogstijd. Onder het mom van „men moet die arme kinderen niets vertellen over de ellende van de oorlog" houdt men zijn mond. zwijgt men over Nazi's en Jodenvervolging, over concen tratiekampen en S.S.-gruwelen. De tweede wereldoorlog, zo lazen we dezer dagen in de „Algemene Weekkrant voor de Joden in Duitsland", wordt door de ouders voor de kinderen gemaakt tot een fors avontuur. De kinderen lopen daardoor gevaar ten offer te vallen aan Nazi-helden var het kaliber Rudel en Ramcke, die met het Nationaal-Socialisme Amsterdam zal een van zijn bekendste terrasjes opofferen om de grootste biblio theek van Nederland, de Universiteitsbi bliotheek aan het Singel, een nieuwe huis vesting te kunnen geven. Binnenkort zal de hoofdstedelijke gemeenteraad het voor stel worden gedaan in de bocht Singel-Ko ningsplein een nieuw gebouw te plaatsen. Enige jaren geleden werd het oude ge bouw van de Universiteitsbibliotheek uit gebreid met de naastgelegen, eeuwenoude militiezaal. Deze uitbreiding bleek echter niet voldoende om de jaarlijkse groei van ruim 15.000 boeken het hoofd te bieden. Bovendien wordt de „klantenkring" steeds groter: per dag worden naast de boeken, die aan bezoekers worden uitgeleend, ge middeld 500 postaanvragen afgehandeld. Men heeft alle mogelijkheden aangegre pen om het nieuwe gebouw van moderne snufjes te voorzien. Er zal bij voorbeeld een typekamer komen, waar men desge wenst gedeelten van boeken kan komen overtikken. Advertentie ADVIEZEN VOOR SLECHTHORENDEN In onze gehoorgang zitten kliertjes, die de z.g. oorwas (cerumen) afscheiden. Deze oorwas kan zich soms zo overvloedig in de gehoorgang opzamelen, dat zich een prop vormt, die het kanaal geheel of gedeeltelijk afsluit. Er treedt dan een aanzienlijk gehoorverlies op. Uw oorarts kan dit gemakkelijk verhelpen door de eerumenprop mei lauw water weg te spuiten of deze op andere wijze te ver wijderen. Ga vooral niet zelf in het oor peuterendit kan tot beschadiging van het trommelvlies leiden! Deze serie adviezen wordt U aangeboden door horen zien KONINGSTRAAT >1 WAAOt-EM KL De Zuidkoreaanse ambassadeur te Tokio heeft meegedeeld dat zijn land de handelsbetrekkin gen met Japan afbreekt. Hij waarschuwde dat openlijke vijandschap het gevolg kan zijn van het JapansNoordkoreaanse akkoord over de repa triëring van in Japan wonende Koreanen. Advertentie Men heeft wel eens gezegd, dat de president van de Ver enigde Staten te vergelijken is met een sultan of een Ro meins keizer. Hier steekt een kern van waarheid in. Immers, gedurende zijn ambtsperiode is de president staatshoofd en minister-president tegelijk. Hij is omringd door ministers, die door hem zijn benoemd en die verantwoordelijk zijn aan hem alleen, niet aan de volksvertegenwoordiging. Ge durende zijn ambtsperiode zal geen kabinetscrisis hem bedreigen. Hij is voor vier jaar gekozen en hij blijft vier jaar president. In de vergelijking steekt echter alleen een kèrn van waarheid. In vele opzichten is de macht van de president beperkt. Hij heeft 'slechts de uitvoerende macht en hij is ter verkrijging van de geldmiddelen voor het voeren van zijn bestuur afhankelijk van het Congres ge vormd door het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Zijn macht blijft echter zeer groot. Voor ons, Westeuro peanen, is vooral zijn macht op het gebied van de bui tenlandse politiek van betekenis. Het zal ons namelijk blijken dat de fi guur van de presi dent op het terrein van de buiten landse politiek overheersend is. Een illustratie van de grote be voegdheid van de president in de buitenlandse poli tiek wordt gevon den in een van de wijzen, waarop in de Verenigde Sta ten overeenkom sten met vreemde mogendheden tot stand kunnen ko men. Hebben deze Dvex-eenkomsten de vorm van formele verdragen, dan is daarvoor de goed keuring van twee derden in de Se naat vereist. De president kan evenwel ook een ..executive agree ment" sluiten. In het sluiten van zo'n „executive agreement" is de president geheel vrij. De zaken, die bij zo'n „agree ment" geregeld zijn, blijken van groot gewicht. Aan sterke persoonlijk heden als presi dent Roosevelt, wordt hier de ge legenheid geboden tot een grote machtsuitoefening. Zo gaf president Roosevelt in 1940 vijftig torpedo- bootjagers aan Groot-Brittannië in ruil voor vloot- en luchtbases. Van vitale betekenis voor de naoorlog se ontwikkeling zijn de afspraken te Teheran en Jalta door Roosevelt gemaakt. De afspraken van Roosevelt en Stalin te Jalta in 1945 hadden de volgende inhoud: Amerika be krachtigt de Russische expansie. Rusland zegt toe om drie maanden na de Duitse capitulatie JaDan aan te vallen, voor welke toezegging Rusland Port-Arthur, een spoorwegconces sie in Mandsjoerije, Zuid-Sachalin en de Koerillen zou krijgen. Rusland zou verder medewerken aan de democrati sering van Europa. Wij weten nu, dat dit laatste punt geleid heeft tot versterking van de Russische macht in Oost- Europa. Men heeft wel gezegd, dat Roosevelt in 1945 reeds ziek was en niet meer tegen Stalin opgewassen. Het gebeurde te Jalta heeft bij velen de vraag doen rijzen of hier niet te veel macht bij één persoon is geconcentreerd. Tijden van oorlog roepen vaak om snelle beslissingen, en Roosevelt vond binnen de grenzen van de Amerikaanse constitutie de bevoegdheid tot snelle persoonlijke besluiten. De grondwetgever moet echter rekening houden met de mogelijkheid van eerzuchtige en niet zo kundige mannen op de presidentszetel. Begin 1952 werd dan ook door senator Bricker een amendement op de constitutie ingediend, dat onder meer tot strekking had de bevoegdheid van de presi dent tot het sluiten van „executive agreements" aan banden te leggen. De poging van senator Bricker is mislukt. Deze mislukking is voornamelijk veroorzaakt door de grote popu- Boven: Voor (noord) zijde; onder: achter (zuid) zijde. lariteit, die president Eisenhower bezat. Uit de wijze waarop gestemd werd over het Bricker-amendement valt echter af te leiden dat een volgende poging in dezelfde richting waar schijnlijk wel succes zal hebben. Het presidentiële overwicht, zoals zich dit onder Roosevelt deed gelden, zou thans niet meer door de publieke opinie in de Verenigde Staten worden verdragen. Het Bricker-amendement heeft dit duidelijk aan getoond, hoewel we toch niet uit het oog moeten verliezen, dat de gevoelens over de wenselijkheid van éénhoofdige lei ding in tijd van oorlog verschillend kunnen zijn van de meningen hierover in vredestijd. De poging van senator Bricker was voor de naoorlogse ontwikkeling kenmerkend. We zien namelijk een groeiende invloed van het Congres op de dagelijkse bepaling van de buitenlandse politiek, waarbij de rol van de Senaat, die immers zijn toestemming moet geven aan formele verdragen, het grootst is. Thans zal het niet makkelijk gebeu ren, dat een be langrijke confe rentie wordt ge houden zonder dat tevoren de gevoe lens van Senaat en Huis van Afge vaardigden zijn gepeild en zonder dat na afloop ver slag wordt uitge bracht. We moeten afwachten of het hier uiteindelijk zal gaan om een machtsverschui ving binnen de be woordingen van de constitutie, dan wel of zich een verandering in de constitutie, bij voorbeeld in de geest van het Bricker-amende ment, zal voor doen. Melding werd -eeds gemaakt van de ministers en van hun plaats in het staatsbestel van de Verenigde Staten. Voor ons onderwerp is de minister van Bui tenlandse Zaken, de „Secretary of State", van be lang. Zijn invloed op 't buitenlandse bestuur is groot. Hij is op zijn ge bied de voornaam ste raadsman van de president en veelal de initiatief nemer. De laatste jaren hebben ons doen zien, hoe onder volledige handhaving van de verantwoorde lijkheid van presi dent Eisenhower, het beleid in grote mate door John Foster Dulles werd bepaald. De president heeft vele bevoegdheden. Die alle te be handelen gaat het bestek van dit artikel te buiten. Zo heeft hij de bevoegdheid tot het erkennen van vreemde staten, annexaties van grondgebied, neutraliteitsverklaringen enzo voort. Van groot belang voor ons is zijn bevoegdheid als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Als zodanig kan de president overal ter wereld daden van geweld doen plegen. Weliswaar is voor een formele oorlogsverklaring de toestemming van het Congres vereist. De kans is echter groot, dat het Congres niet veel anders kan doen dan de feitelijke toestand van oorlog sanctioneren. Voorbeelden van de hantering van deze uiterst belangrijke bevoegdheid van de president zijn er in het recente verleden vele. Truman was alleen verantwoordelijk voor het besluit om in Korea aan de communistische troepen weerstand te bieden. Het besluit om Formosa door de Amerikaanse vloot te laten verdedigen werd door hem alleen genomen. In 1958 besloot Eisenhower de Amerikaanse troepen in Libanon te doen landen. Natuurlijk is ook bij het uitoefenen van de bevoegd heden als opperbevelhebber overleg met bijvoorbeeld de Secretary of State en de commissies voor buitenlandse zaken van Senaat en Huis van Afgevaardigden mogelijk. De ver antwoordelijkheid voor de beslissing blijft echter bij de presi dent. Wellicht is de bevoegdheid als opperbevelhebber in deze tijd van koude oorlog, van lokale conflicten en kleine spelde- prikken voor ons het belangrijkste deel van zijn competentie. Een woningstichting die door personeel van de marine en de landmacht is opge richt, heeft haar eerste geprefabriceerde woningen doen verrijzen in Maartensdijk. De stichting is opgericht om een bijdra ge televeren tot vermindering van de huisvesting-misère, die de beroepsmili tair net zo goed treft als de burger. De woningbehoefte van het leger over het ge hele land genomen, wordt op ongeveer ze venduizend huizen geschat. Daarbij komt, dat de beroepsmilitair om dienstredenen nogal dikwijls wordt overgeplaatst, het geen het probleem nog moeilijker maakt. De woningbouwstichting, die een zuiver sociaal karakter draagt, wil op grote schaal in dezelfde geest voortgaan en over het gehele land verspreid in garnizoens plaatsen montagewoningen neerzetten. Het door de stichting toegepaste „fra- consysteem" heeft vele voordelen. De mu ren zijn opgetrokken uit platen Belgische natuursteen, die met gegalvaniseerde me taalstrips aan elkaar zijn bevestigd. Zij maken vele combinaties mogelijk. Verder is er veel Afrikaans hardhout in verwerkt. Kozijnen, ramen en deuren werden com pleet met hang- en sluitwerk en glas pas klaar en kurkdroog aangevoerd en al die elementen volkomen maatzuiver zijn in droge montage met behulp van bouten en moeren in elkaar gezet tot een van binnen en van buiten esthetisch en hecht geheel. Beneden heeft men een grote woonkamer, keuken, w.c. en gangkast, bo ven een royale, een middelgrote en een kleine slaapkamer en een douchecel. In het gehele huis vindt de bewoner een vaste (warmte-isolerende) vloerbedek king, terwijl de stichting tevens zorgt voor plaatsing van een (haar eigendom blijvende) oliekachel. De warmte-isolatie is zo goed dat de stookkosten, naar men verwacht, de helft van het gebruikelijke bedrag zullen uitmaken. De maximum huur is bepaald op 65 gulden per maand. De stichting heeft voor de uitvoering van baar projecten tien percent eigen geld no- big. In het geval Maartensdijk heeft men he tien percent gevonden in de vrijwilli- 'e arbeid van leiding en toekomstige be woners. Dit was een experiment, dat ech- er niet voor herhaling in aanmerking <omt, omdat is gebleken dat het aantal verlofdagen van de militairen toch eigen lijk niet voldoende is voor dit karwei. In het vervolg zal men evenwel ter dekking van die tien percent kunnen beschikken over een subsidie dat het departement van Defensie in uitzicht heeft gesteld. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11