Weg en wiel I Buitenlandse toeristen spekten de deviezenpot met 286 miljoen alCEIP Winkelsluitingsrecht op drift „Ook de boerderij verandert" in Rotterdams Bouwcentrum LEUK MET Z'N ALLEN OP REIS Zeef de zon Optiek 13 Publiekrechtelijke Bedrijfsorganen in touw f Gaat u met vakantie? Nieuwe leider van Bond Zonder Naam Activiteit A.N, V. V. geremd door benepen budget Devie zenstro om Karig budget 4." In bed geslapen, denk ik! LIJNENGEHEIMEN Ben Essing krijgt gestorte belastinggelden terug Duizendjarige kerk in Aardenburg hersteld VRIJDAG 12 JUNI 1959 25.000 gulden, de toeristische organisaties en reisbureaus komen met 3.400 op de exploitatierekening voor, de horecabedrij ven met iets meer dan 10 mille De A.N.V.V. had voor contributies en bijdragen van particulieren op haar be groting een ton geraamd: dit bescheiden bedrag werd nog niet eens bereikt. Hier bij dient te worden opgemerkt, dat horeca bedrijven, vervoermaatschappijen en der gelijke meestal ook de plaatselijke V.V.V.'s steunen, maar toch niet in een mate wel ke met de overheidssteun vergelijkbaar is. Het jaarverslag van de A.N.V.V. geeft de verzekering, dat met de beschikbare middelen zo efficiënt mogelijk is gewerkt, maar door het gestegen prijspeil en de extra voorzieningen voor de propaganda op de Expo werd zij gedwongen haar wer vende actie te verminderen. Zo moest ge heel worden afgezien van het plaatsen van advertenties en moest er bezuinigd wor- den op drukwerk en etalagestukken. Als er één terrein is, waar vele tegenstrijdige belangen en opvattingen bestaan, dan is het wel het gebied van het winkelsluitingsrecht. Het gevolg hiervan is, dat het winkelsluitingsrecht voortdurend in beweging is. Het ivordt steeds weer ge wijzigd. Het winkelsluitingsrecht wordt niet uitsluitend beheerst door de Winkel sluitingswet 1951". Deze is slechts een raamwet, die de algemene grondslagen van het winkelsluitingsrecht aangeeft. De verdere uitwerking is overgelaten aan de Kroon en de gemeentebesturen. Hierdoor kan met wisselende plaatselijke omstandig heden en belangen rekening worden gehouden. Op 1 april 1959 is een wet in werking getreden, welke de „Winkelsluitingswet 1951" op vele punten gewijzigd heeft. Typerend voor het onbestendige karak ter van het winkelsluitingsrecht zijn wel de algemene beschouwingen, welke de Eerste Kamer heeft neergelegd in haar Voorlopig Verslag over het ontwerp van de betreffende wijzigingswet. Daarin ga ven vele leden als hun mening te kennen, dat op het terrein van de winkelsluitings wet nimmer gedurende lange tijd volko men rust kan heersen. De duur en de in deling van de werktijden, de wijze van vrije tijdsbesteding en de koopgewoonten beïnvloeden immers elkaar en zijn her haaldelijk aan veranderingen onderhevig, zodat men de wettelijke bepalingen steeds weer aan de gewijzigde opvattingen en omstandigheden zal moeten aanpassen. In dit artikel zullen wij ons beperken tot en kele aspecten van het winkelsluitingsrecht welke bij de herziening van de „Winkel sluitingswet 1951" aan de orde zijn geko men. Wat wil de koper? Bij het winkelsluitingsrecht hebben wij te maken met drie groepen van belang hebbenden, te weten: de winkeliers, het winkelpersoneel en de consument. Merk waardig is nu, dat de consument bij de herziening van de winkelsluitingswet ver stek heeft laten gaan. Van de vele ver zoekschriften, die bij de Tweede Kamer waren binnengekomen, was er niet één bij uit de kringen van consumentenorganisa ties. De adressen kwamen allen uit werk gevers- en werknemerskringen. Van de zijde van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen mochten wij vernemen, dat deze Vereniging zich afzijdig heeft gehou den, omdat onder haar leden een grote verscheidenheid van mening over deze materie heerst. Door het ontbreken van geluiden van de zijde van de consument en speciaal van huisvrouwenorganisaties verkeerde de Tweede Kamer in onzekerheid ten aanzien van de wensen van deze groep. Dit maak te het voor de Tweede Kamer moeilijk haar standpunt te bepalen. Deze moeilijk heid deed zich in het bijzonder voor ten ppzichte van de vraag, tot hoe laat de win kels in de dagen vóór Sint Nicolaas en Kerstmis open zouden mogen blijven. In het wetsontwerp werd voorgesteld voor die dagen het sluitingsuur van 21.00 uur te verschuiven tot 22.00 uur. In zijn Memorie van Toelichting schreef de Staatssecretaris, dat de avonden van de dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan Sint Nicolaas, voor de winkeliers als koop avonden van grote betekenis zijn. De om zetten op deze dagen waren de laatste twee jaren in de meeste winkels aanzien lijk. Gebleken is, dat in de steden het slui tingstijdstip van 21.00 uur op de dagen, on middellijk aan Sint Nicolaas en Kerstmis voorafgaande, onvoldoende aan de behoef te van het publiek tegemoet komt. Bij de mondelinge behandeling vroeg een lid van de Tweede Kamer naar het bewijs van de stelling, dat er bij het pu bliek behoefte bestaat aan een later slui tingstijdstip. De Staatssecretaris wees er op, dat de gemeenteraad voor ten hoogste 21 door hem aan te wijzen werkdagen per jaar zelf het sluitingstijdstip mag bepalen. Van deze mogelijkheid hebben de gemeen ten Delft, Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage gebruik gemaakt om het sluitingstijdstip in de Sint Nicolaas-perio- de later dan 21.00 uur te stellen. Daaren tegen vonden de gemeenten Eindhoven en Haarlem het niet juist een later tijdstip sluitingsuur voor de Kerstperiode op 22.00 te stellen, omdat dit in strijd zou zijn met de bedoeling van de Rijkswetgever, die immers voor deze perioden het sluitings tijdstip op 21.00 uur had gesteld. Andere gemeenten hebben de 21 zogenaamd vrije dagen dikwijls reeds gebruikt. De Staatssecretaris zag echter geen kans het bewijs te leveren, dat de voor gestelde regeling in het belang van de con sument was. Hij maakte een vergelijking met water. Men kan niet bewijzen, dat wa ter nat is; men ervaart het. Met de be hoefte aan kopen rond Sint Nicolaas en Kerstmis is het net zo. Zij is moeilijk te bewijzen. In de straten ziet men de grote mensenmenigten en men ervaart de grote behoefte aan het kopen in de avonduren. Dit betoog vermocht de Tweede Kamer echter niet ten volle overtuigen. Zo bleef het sluitingstijdstip voor de dagen, vooraf gaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, be paald op 21.00 uur, met dien verstande evenwel, dat de gemeenteraad bevoegd is het sluitingsuur voor de Sint Nicolaas-pe- riode op 22.00. uur te stellen. De Tweede Kamer achtte het niet no dig deze bevoegdheid voor de Kerstperio de te geven, omdat de extra drukte in die periode minder groot is dan voor het Sint Nicolaasfeest. Wil de gemeenteraad het voor de Sint Nicolaas-of Kerstperiode vast uur stellen, dan zal hij dus van de 21 vrije dagen enkele dagen moeten opofferen. Voor de Sint Nicolaas-oeriode behoeft dit offer niet meer te worden gebracht. De herziening van de „Winkelsluitings wet 1951" is deels van matei-iële, deels van technische aard. De materiële wijzigingen betreffen geen principiële punten, doch be ogen slechts een tegemoetkoming aan be hoeften, die in de praktijk zijn gebleken. Bij de behandeling van het onderhavige wetsontwerp is evenwel herhaaldelijk de principiële vraag gesteld, of het winkel sluitingsrecht in de toekomst niet door de publiekrechtelijke bedrijfsorganen zou moeten worden geregeld. Een lid van de.Tweede Kamer zag het winkelsluitingsrecht als een stuk groeps- recht, dat eigenlijk binnen de kring van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een onderwerp van regeling zou moeten vormen. Immers ook de belangen van het publiek moeten blijkens de doelstellingen van de P.B.O. in de overw'egingen bij het tot stand brengen van een regeling worden getrokken, terwijl het vernietigingsrecht van de Kroon in dit opzicht een veilig heidsklep vormt voor regelingen, die een zijdig de groepsbelangen zouden nastre ven. De Staatssecretaris was evenwel van oordeel, dat de consument bij het winkel sluitingsrecht sterker betrokken is dan bij andere onderdelen van de economische wetgeving. De winkelsluitingswetgeving legt immers de consument belangrijke be perkingen op ten aanzien van de koopmo gelijkheden. Het kwam de Staatssecreta ris voor, dat de positie van de consument Twintig maanden geleden heeft men op een werf in St. Nazaire de kiel ge legd voor het hypermoderne Franse passagiersschip „France". Het schip moet in mei 1960 van stapel lopen en in oktober 1961 in dienst worden ge steld. De foto geeft een beeld van de bouw van de oceaanreus, die nu al vorm begint te krijgen. relevant is voor de vraag, of en zo ja in welke mate de winkelsluitingsmaterie ge delegeerd zou kunnen worden aan de li chamen der P.B.O. In de tweede plaats wees de Staatsse cretaris er op, dat de winkelsluitingsma terie betrekking heeft op groepen van be drijven, die onder verschillende bedrijfs- lichamen vallen. Regeling van de winkel sluitingsmaterie door bedrijfslichamen veronderstelt daarom krachtige horizonta le en verticale bindingen tussen autonome bedrijfslichamen onderling. Evenals bij de materie van het cadeaustelsel kan men zich afvragen, of dit op bevredigende wij ze mogelijk zal zijn. In de derde plaats noemde de Staatsse cretaris nog de complicatie, dat plaatse lijke omstandigheden een zo grote rol spe len. In dit verband merkte de Staatssecre taris op, dat van verschillende zijden het pleit was opgenomen voor een versterking van de gemeentelijke autonomie. Het is reeds moeilijk de taak van de Rijksover heid en de publiekrechtelijke lichamen op de juiste wijze af te bakenen. Maar die af bakening tussen de bedrijfslichamen en de gemeenten leek de Staatssecretaris nog wat moeilijker. Hij achtte het voorts uit bestuurlijk en rechtspolitiek standpunt wenselijk, dat er rust zou komen in het winkelsluitingsbeleid. Aan de Eerste Kamer deelde de Staats secretaris ten slotte mede, dat het vraag stuk van de wijze van inschakeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen in en bij de wetgeving in studie is bij de inter departementale commissie-P.B.O. Het is een materie, die niet alleen het winkelslui tingsrecht raakt, maar ook tal van andere terreinen. De regering achtte Hét wense- lijk het resultaat van deze studie af te wachten alvorens een standpunt in te ne men. Mr. C. A. baron Bentinck Het geven van een duidelijk beeld wat goede bedrijfsgebouwen voor de landbouw betekenen, op welke wijze de deskundigen hiervoor een oplossing zoeken en in hoeverre men hierin reeds is geslaagd, is het doel van de tentoon stelling „Ook de boerderij verandert", die de minister van Landbouw en Vis- mr. V. G. M. Marijnen in het seri] Bouwcentrum in Rotterdam donderdag heeft geopend. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Enige maanden geleden, toen pater W. Loop het tiende jaar ingang als spreker van het Lichtbaken 'en geestelijk leider van de Bond zonder Naam, heeft hij ver zocht, ontheven te worden van zijn taak en vervangen te worden door een opvolger. Hij meent namelijk, dat het Lichtbaken en de Bond zonder Naam behoefte hebben aan voortdurende verniewing en in ver band daarmee ook aan een tijdige wisse ling van de leiding. Pater Loop zal zaterdag 13 juni en za terdag 20 juni zijn besluit toelichten in het Lichtbaken via de KRO. Op zondag 21 juni zal de overdracht van de bondsleiding plaatsebben in het Con certgebouw in Haarlem. Op die dag zal er een afscheidsreceptie gehouden worden van twaalf uur tot half drie. Pater Loop zal een studie gaan maken van de moderne philosophie en theologie met de bedoeling om tot enkele publikaties over de hedendaagse christelijke wereld beschouwing te komen. Tot opvolger is beneomd pater K. Knib- beler, Montfortaan. Deze is 37 jaar, heeft in Nederland gewerkt als missiepredikant en de laatste twee jaar aan de Universi teit van Leuven psychologie gestudeerd. De op het tweede platform van het bouw centrum ingerichte tentoonstelling geeft allereerst een overzicht van de betekenis van de landbouw voor Nederland en ver volgens een beeld van de grote hoeveel heid kennis die de moderne boer zich eigen dient te maken voor het zo juist mogelijk beheren van die produktiemiddelen. Een belangrijke voorwaarde voor dit juiste be heer is de efficiënte boerderij die de boer in staat stelt op economisch verant woorde wijze te werken. Ter illustratie daarvan staat op de expositie een achttal maquetten van moderne economisch ver antwoorde boerderijen opgesteld. Tevens wordt aangetoond aan welke eisen van hy giëne de veestallen moeten voldoen. Tot de tentoongestelde zaken behoren verder maquettes van aardappelbewaar plaatsen en zaaddrogerijen, alsmede een elektrische broedmachine. Bij alles wat over het bedrijfsgedeelte van de boerderij wordt getoond, heeft men de boerenwo ning niet vergeten. Op ware grootte is daarom terzijde van de tentoonstelling het woongedeelte van een moderne boerderij ingericht, waarin vooral opvalt het grote verschil met de traditionele plattegrond van de boerenwoning. Met een aantal ma quettes wordt aangetoond hoe de relatie van dit woongedeelte met het bedrijfsge deelte zou kunnen zijn. Ook de mogelijk heden van goedkoper bouwen worden be licht De tentoonstelling „Ook de boerderij verandert" wordt gehouden van 12 juni tot omstreeks 1 december 1959 en is elke werkdag van 9-5 uur te bezichtigen. Voor groepsbezoek moet mondeling of schrifte lijk contact worden opgenomen met de af deling voorlichting van het bouwcentrum. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel ook 1958 ten opzichte van het voorafgaande jaar een stijging in het bui tenlandse bezoek aan Nederland te zien gaf, waarschuwt de Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in haar heden publiek geworden jaarver- s]ag tegen een te groot optimisme over de perspectieven van het buitenlands be zoek aan ons land. In de eerste plaats is de toeneming slechts van bescheiden omvang geweest zeven percent, gerekend naar het aan tal overnachtingen in hotels en zij werd uitsluitend verkregen omdat de stijging in de maanden mei tot en met oktober de daling in de rest van het jaar overtrof. Die grotere belangstelling in het eigenlijke sei- zoen wordt toegeschreven aan de gunstige I invloed van de Expo te Brussel. De be- zoekers van de Expo van de verder af ge legen landen, zoals Amerikanen en Cana dezen, Zwitsers, Italianen en Spanjaar- den hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt hun reis naar de Expo met een tocht door ons land te combineren. De be- woners van dichterbij gelegen streken, in de eerste plaats de Belgen zelf, hebben zich voornamelijk op de Wereldtentoon stelling geconcentreerd. Een uitzondering vormen de Duitsers, waarvan het aantal overnachtingen met maar liefst meer dan f vijfentwintig percent steeg. Het aantal buitenlanders dat voor een dagbezoek de Nederlandse grenzen passeerde, wordt op maar liefst dertig miljoen geraamd, maar in dat cijfer gaat veel valutatoerisme schuil, vooral van Duitsers die de goedko pe boter en koffie in Nederland een doel- 1 treffender trekpleister vonden dan het Frans Halsmuseum of de Zuiderzeewer- ken. In geld gerekend neemt men aan, dat het vreemdelingenverkeer in 1958 286 mil joen gulden aan deviezen in de Nederland- se kassa's heeft gebracht, ongerekend de door de Nederlandse vervoerbedrijven in vreemde valuta ontvangen passagegelden i en de opbrengst van de verkoop aan bui- r tenlanders van artikelen die niet als sou- l venirs kunnen worden beschouwd. Dat is i. zestig keer zoveel als in het laatste „nor- male" jaar voor de tweede wereldoorlog, 1938 en 28 miljoen gulden meer dan in 1957. Het totaal aantal hotelovernachtingen l door buitenlanders beliep 2.867.000, waar- van 28,5 percent voor rekening van Duit sers kwam. Daarna volgden de Engelsen en Amerikanen met 14, resp. 13,5 percent. In de sector van het goedkope en sportie- i ve logies, zoals bungalows, kampeerter- I reinen, caravankampen en dergelijke, wordt evenwel een sterkere stijging ge- meld, in de jeugdherbergen zelfs een toe- neming van zeventien percent. Het binnenlandse toerisme gaf ongeveer hetzelfde beeld te zien als in 1957, de voort L gezette verschuiving naar nieuwere vor men van accommodatie inbegrepen. Het dagbezoek liep door de concurrentie van de Expo terug. Wanneer de A.N.V.V. zich terughoudend toont omtrent haar toekomstverwachtin gen, betreft dat vooral haar eigen finan- i cieel perspectief. Terwijl alle Europese landen hun toeristische krachtsinspanning verdubbelen moet de A.N.V.V. het met een budget stellen, dat nog niet eens de anderhalf miljoen gulden per jaar haalt. In 1957 besnoeide de regering de subsidie met twee ton. Voor het lopende jaar is daar de helft weer van teruggekomen, zo dat men nu met een totale bijdrage van 1.320.000 tenminste de prijsstijgingen kan opvangen. Maar met name de acti viteit der vertegenwoordigers in het bui tenland blijft aan de povere kant, hun persoonlijke toewijding ten spijt. Vergele ken met de overheidssubsidie blijven de bijdragen van particuliere zijde helemaal ver achtèr. Het vervoerwezen brengt 27.300 op, handel en industrie ruim Advertentie Geniet van de zon - maar be scherm uw ogen. Draag een gezonde zonnebril,- met Optisch Glas. Alleen: Optisch Glas zeeft het zonlicht afdoende. Zonne brillen met optisch verantwoorde glazen in honderden leuke mo dellen vindt u bij Keip al vanaf Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) Haarlem - Tel. 11640 ,U U.,., «xu—.Ui Bacchus verricht\soms wonderen. Dit is deze week te Castricum gebleken De Castricummer A. L. had in een na- burige gemeente zoveel geestrijk vocht tot i zich genomen dat hij tenslotte zelf niet goed meer wist waar hij was. Hij had op de Mient in een winkelportiek zijn zwarte lederen bromfietsjas, wollen trui, laarzen en sokken uitgetrokken. Blootsvoets ging hij daarop naar zijn huis aan de Doodweg. De andere morgen kwam een verbouwe reerde Castricummer met genoemde goe deren aan het bureau om te vragen of er soms van moord sprake was geweest. Het raadsel was evenwel al opgelost omdat een wachtmeester der rijkspolitie het gehele geval had gadegeslagen. Hij had de man echter zijn gang laten gaan en hem eerst de andere dag op het bureau ontboden. Het commentaar van L. luidde toen: „Weet ik veel waar ik geweest ben en wat ik gedaan heb. In mijn bed geslapen denk ik!" Hoe meer mensen, hoe meer kansen op een laaiende ruzie. En die kan best al vóór het vertrek de stemming komen bederven. Daarom moet u er allereerst zeker van zijn, dat het reisgezelschap harmonisch is. Allemaal moeten ze weten van „geven en nemen". En uiteindelijk zal er één de baas moeten zijn natuurlijk, mits u geen tiran wordt). Gedresseerd zal het gezelschap moeten worden ten aanzien van de bagage. Wat de een overbodig vindt, of zelfs waardeloos, acht een ander van essentieel belang voor zijn reisgenot. Toon de mensen, die mee zullen gaan, het betrekkelijk toch maar geringe volume van de bagageruimte. Beter nog: houd generale bagagerepetitie (koffers en tassen mogen leeg zijn). Zo zal blijken, hoeveel elkeen mag meenemen. Vooral van meet af aan „die hele kleine tasjes" weren, en vooral niets binnen in de auto, waar u als reisleider ruimte voor uw kaarten en gidsen moet overhouden en waar iedereen onderweg rekent op een gemakkelijk plekje. Aldus serieus voorbereid zijnde, zal wellicht blijken, dat een bagagerek op het dak (imperiaal) wel onmisbaar zal zijn. Deze kan men desgewenst ook huren. Let op bevestiging, om wagenschade te voorkomen. Er bestaan ook bagagewagentjes, maar die zullen voor dit doel allicht te kostbaar zijn en ze geven soms ook complicaties. (Rijvaardigheid; grensformaliteiten). Nu moet er nog iemand van de passagiers worden aangewezen als „cargadoor"; iemand, die elke dag zorgt dat hij goed oplet of alle bagage er is, die uitkijkt bij de hoteluitgang of er geen langvingers zijn en die voorts oplet, dat de hotel- bagagist de keurige koffers niet in hondensouvenirs op het wegdek deponeert, of midden in een olieplas, of in de modder. Deze ladingmeester let er ook op, dat de koffers telkens in hun eenmaal vastgestelde structuur in de bagageruimte of op het imperiaal terechtkomen, en onderweg niet zullen gaan schuren. En dan dient er iemand anders met de vererende taak te worden belast, om altijd voor de afrekeningen te zorgen, om wisseltrucs te vermijden en de gehele reis door de „kostensplitsing" in het oog te houden. Voor het vertrek moet na tuurlijk tijdens de reisbijeenkomsten niet alleen aandacht aan de route besteed worden, maar eveneens aan de verdeling der kosten. U moet dus als automobilist weten, wat de auto u per kilometer kost (gesplitst in vaste en km-uitgaven). Weet u dat niet, vraag dan advies aan de ANWB of de KNAC. En maak onder ling een bindende afspraak, hoé de reiskosten onderling gedragen worden. U kunt in een royale bui wel zeggen: nu ja, de benzine betalen we gezamenlijk; maar achteraf zoudt u daar spijt van kunnen krijgen en dan is het te laat. Overdenk een en ander dus te voren en zorg voor een harmonische regeling. Zet die even zwart op wit op papier. Dat kan achteraf vaak nog wel eens nuttig blijken! Nog altijd zijn er veel automobilisten die de taal der wegstrepen nog niet vol doende verstaan. In ons land wordt deze onwetendheid nog niet gestraft, maar in het buitenland zijn vele autorijders reeds door schade en schande wijs ge worden. Wat wel en wat niet mag, kunnen we u het beste uitleggen aan de hand van bijgaande foto's. Op deze foto mag u. aannemende, dat u nog steeds in die auto zit, de vol- getrokken lijn wel passeren om op de middenbaan te komen. Hier nodigt de „stippel"-lijn met zijn niet doorgetrokken stukken u als het ware uit om de on onderbroken streep links van de „stippel"-lijn maar te passeren. De kerkvoogdij der Nederlandse Her vormde Gemeente, die het gebouw in eigendom heeft, heeft gemeend de Sint Baafskerk op die dag niet alleen voor eigen gemeenteleden open te stellen, maar voor alle inwoners van Aardenburg, omdat de ze kerk als monument van geschiedenis en cultuur ook enigszins het eigendom is van alle inwoners. De Sint Baafskerk te Aar denburg, die volgens de „Chronycke vat- Vlaanderen" van Nic. de Spars werd ge bouwd in 959, heeft een bewogen bestaan gekend. In de Middeleeuwen geplunderd in 1202 door de inwoners van Rijssel in Frankrijk en in 1282 door de Gentenaren, tijdens de Tachtigjarige Oorlog voor het grootste deel vernield. Na de wederop bouw van 1653-1665 yoor de hervormde eredienst gebruikt. Bij de jongste oorlog door granaatvuur zo zeer beschadigd, dat de toren op 28 december 1945 omwaaide echter zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Thans is de kerk onder lei ding van Rijksmonumentenzorg volledig gerestaureerd. Stel u voor, dat u in de auto rijdt, waarvan de motorkap op de voorgrond zicht baar is. In dit geval mag u de middenbaan niet berijden, want de ononderbroken streep zïUalseen-soort barrière rechts~Van dë,sfipper-1 ijn'TrfFrarïkTIJlTThag men zelfs die streep niet met de banden raken. BLOKKER De gemeenteraad van Blokker heeft met zes stemmen voor en een stem tegen een voorstel aangenomen tot ontheffing van betaling der vermake lijkheidsbelasting over het Festival Blok ker 1959. Een en ander op grond van bil lijkheid, omdat deze belasting was gehe ven daags voor de aanvang van dit mu ziekfeest en op grond van gemeentebe lang. Op zaterdag 20 juni zal in een bijeen komst in de Sint Baafskerk te Aardenburg het 1000-jarig bestaan van deze kerk wor den herdacht, in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Zeeland en verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Daarbij zal het 1000 jaar oude gebouw, dat laatselijk gerestaureerd is opnieuw officieel voor de eredienst wor den overgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15