Oud-m i n isters Kamers Drie maanden cel en f 8000 geëist voor onjuiste belastingaangifte Uitvoer van gladiolen met drie miljoen gulden gestegen Koning Boudewijn op 9 juli in helikopter boven Deltawerken 'n Horloge van KAN I. KAN Op en om het Binnenhof HAARLEMSE RECHTBANK Drink als 't „jonge1 moet lijn! Makelaars vragen opheffing grootboek woning verbetering Koningin bezocht twee Rotterdamse instellingen Schade „Navis" is groter dan werd verwacht. TIPS VOOR TREINTOERISME „VAKANTIEDAGTOCHTEN" Burgemeester Van Hall gispt Rotterdamse reactie Programma van bezoek in grote lijnen vastgesteld Twee roeiers verdronken Geslaagd en dan Zeven doden in het verkeer VRIJDAG 12 JUNI 1959 Drie maanden gevangenisstraf en een boete van 8000 subsidiair vier maanden hechtenis heeft de officier van Justitie b\j de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman geëist tegen een 65- jarige Heemstecdse directeur van een n.v. omdat hfj als bestuurder van de vennoot schap over 1955 opzettelijk een onjuiste en onvolledige aangifte voor de vennoot schapsbelasting heeft gedaan. Hü gaf een bedrag van 13.216,71 op, terwijl dit 10.000 hoger had moeten zyn. De vennootschap van verdachte ver strekte een krediet van twintig mille aan een metaalindustrie. Deze ging failliet, maar later kwam er tien mille terug. Ver dachte had tegenover de fiscale opspo ringsdienst erkend dat dit bedrag als winst, voor de vennootschap geboekt had moe ten worden. Met de directeur van een bank, waaraan de vennootschap toebe hoorde, overlegde verdachte hoe men te weinig belasting zou kunnen betalen. Dat bleek uit correspondentie die de belasting controleurs onder ogen kregen. De president, mr. N. Reeling Brouwer, sprak van een opgezet spel om de belas ting op alle mogelijke manieren te bedrie gen. De directeur voerde aan dat hij nog een uitkering te goed had van de bank. „Ik ben er in gevlogen. Ik ben in een wan hoopstoestand geweest. Ik weet het niet meer", zei verdachte die met het oog op zijn slechte gezondheid toestemming kreeg in de verdachtebank te blijven zitten. Op de directe vraag van de president aan verdachte of hij zijn belastingformu lier opzettelijk onjuist heeft ingevuld, ant woordde de directeur slechts dat hij het zich niet kon herinneren en dat hij „zijn kop kwijt was". De officier van Justitie achtte de over treding bewezen. „Verdachte hult zich nu in een waas van geheimzinnigheid en on wetendheid. Men zal moeten vasthouden aan de getuigeverklaring van de Rijks accountant die het onderzoek instelde", aldus de officier, die verder sprak van in gewikkeld gemanipuleer met n.v.'s en aan delen. De officier merkte verder op dat hij van de meerdere gepleegde belastingfrau des de eenvoudigste ten laste had gelegd en dat hij eveneens gepleegde vermogens delicten nog zou laten onderzoeken. Daar op stelde hij zijn eis. De raadsman, mr. O. H. van Wijk, bracht naar voren dat zijn cliënt een beloning door de bank was toegezegd voor de wijze waarop hij in de oorlog, met een Duitse beheerder naast zich, een miljoenenvermo gen van joden uit handen van de bezetters heeft gehouden. Met het hoge percentage belasting dat men op een beloning in con tanten zou moeten betalen wilde men de directeur aandelen in handen spelen. „De tragiek van deze man is dat hij voor alles wat hij gedaan heeft de hem toege zegde beloning nooit gekregen heeft. Pas in 1952 wees de bank hem het stemrecht van de vennootschap toe, waarvan de bank de aandelen had gekocht. Mijn cliënt werd zoet gehouden, terwijl hem bedragen be loofd waren die in de zes cijfers liepen", Advertentie De Nederlandse Bond van makelaars in onroerende goederen, hypotheken en as surantiën heeft in Maastricht zijn jaar vergadering gehouden. De heer F. van der Stijl, voorzitter, zei, dat de bond de nieu we regering met vertrouwen en vreugde begroet in de verwachting „dat hierme de het steeds verdet gaand dirigisme ge leidelijk zal worden geliquideerd". De vo rige regering, zo zei hij, heeft gefaald in de oplossing van het woningvraagstuk en alles wat daarmee verband houdt. Met. algemene stemmen nam de verga dering het besluit van het bestuur over, om in een adres aan de ministerraad met klem aan te dringen op opheffing per 31 juli van het Grootboek woningverbetering. Koningin Jüliana heeft donderdag, ver gezeld van haar hofdame jonkvrouw C. E. B. Röell en haar particulier secreta ris mr. J. van der Hoeven, een bezoek gebracht aan een tweetal instellingen te Rotterdam, namelijk aan het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Op voeders aan de 's Gravendijkwal en later in de middag aan het Sophiakinderzieken- huis en de Zuigelingenkliniek aan de Gor- delweg. In de beide instellingen liet de Koningin zich tijdens een rondleiding voorlichten over het werk. Een historisch moment voor het Sophia- kinderziekenhuis kon het genoemd worden toen koningin Juliana op verzoek van de heer Van Stolk haar handtekening zette op een oorkonde, die zestig jaar geleden, namelijk op 9 juni 1899, tijdens een be zoek van koningin Wilhelmina en koningin Emma aan hetzelfde ziekenhuis, dat toen aan de Westersingel gevestigd was, ook al door de beide Koninginnen werd gete kend. Een kopie van deze oorkonde, als mede een aantal foto's van het bezoek in 1899 werden aan koningin Juliana aange boden. aldus zei mr. Van Wijk, die verder aan voerde dat naar zijn mening zijn cliënt niet eens rechtsgeldig directeur of bestuurder van de vennootschap is. De raadsman verzocht de rechtbank zijn cliënt geen gevangenisstraf op te leggen, omdat deze voor hem funest zou zijn. De rechtbank zal in deze zaken op don derdag 25 juni 's morgens om half tien uitspraak doen. WEER HEKTRAWLERPLANNEN De firma Kramer en Booy te Kootster- tille in Friesland heeft nu ook volledige plannen gereed liggen voor de bouw van hektrawlers. Zoals men zich wellicht zal herinneren, zullen de eerste zes hektraw lers in opdracht van de n.v. Marezathen worden gebouwd door de machinefabriek „Hera" te IJmuiden, nadat de „Dollard" te Landsmeer de cascos zal hebben ge bouwd. De kunstvaarder „Navis" (496 ton) is donderdagmiddag omstreeks drie uur op genomen in het drijvend ,dok van Verso.hu- re's Machinefabriek en scheepswerf te Amsterdam. De schade was groter dan men had gedacht. De halve bodem aan stuurboordkant onder de kimkiel moet worden vernieuwd. Er zijn veel deuken en scheuren. Alle plakken en rollen, die de lading van de Navis uitmaakten, zijn bij de Hoog ovens gebracht door de vijf lichters, die met twee stoomkranen uit Amsterdam aan het bergingswerk hebben deelgenomen. Men wilde het staal daar een extra-be handeling geven om te trachten verdere inwerking van het zeewater tegen te gaan. De lading is dan niet geheel waardeloos. De Navis is al het vijfde schip, dat dit jaar tussen of op de pieren aan de grond is geraakt of h^eft gestoten. Achtereenvol gens werden door Wijsmuller geborgen of geassisteerd: Wiril 1112 januari, Steen- wijk 1220 januari, National Prestige 27— 30 januari en Atlantic 2 april. Advertentie In het boekje gratis verkrijgbaar aan de stations, de N.S.-in- lichtingenbureaus en de door N.S. erkende reis bureaus. In de statistiek over de uitvoer van gla diolen van januari tot en met april 1959, uitgegeven door het Produktschap voor Siergewassen, kan men lezen dat de ex porteurs zeer actief zijn geweest. Ze ver zonden in deze periode 7.818.351 kilogram ter waarde van 30,324.117, wat bijna drie miljoen gulden meer is dan verleden jaar in dezelfde periode. De gemiddelde kilo prijs lag tien cent hoger, wat nog niet wil zeggen, dat de bollen duurder waren. Men kan ook meer kleine hebben verzonden, waarvan er meer in een kilo gaan. Bij zonder verheugend is het, dat de Verenig de Staten meer hebben afgenonien. Duits land heeft echter op dit land de eerste plaats veroverd. West-Duitsland is nu onbetwist de groot ste afnemer van bloembollen en aanver wante artikelen. De V.S. zowel als dit land zijn echter zeer gevaarlijke afnemers, om dat niet alleen Nederland probeert daar zijn land- en tuinbouwproducten te verko pen. De waardevastheid van de munt is natuurlijk een grote trekpleister. De Ver enigde Staten met een klimaat, te ver gelijken met het Europese van Noorwegen tot Noord-Afrika koopt veel gladiolen voor de teelt van de bloem. Duitsland kan hetzelfde beeld gaan vertonen: namelijk bloemenimport uit de zuidelijke landen rond de Middellandse Zee. De gladiolen voelen zich in de sub-tropen zeer goed thuis. Dit jaar hebben de gladiolen echter 6.613.000 aan marken opgebracht, wat een behoorlijk aantal is. De 5.428.000 aan dollars maken de gladiolen ais winners van harde deviezen belangrijk. Uit de statistiek krijgt men de indruk, dat de bloembollenexporteurs al hun krachten beproeven op de grote landen. Zelfs Rusland komt dit jaar op de lijst voor al is het maar met even meer dan drieduizend gulden. Engeland en Frankrijk hebben ook meer gekocht. De activiteiten in die landen lever den bijna negen miljoen gulden op. Op merkelijk is de export naar Italië. Het gewicht is hoger geworden, maar de op brengst is lagerj namelijk twintigduizend kilo meer en tachtigduizend gulden min der. In de Scandinavische landen gaat het publiek de Nederlandse gladiolus ook steeds meer waarderen, want Finland, Noorwegen en Zweden kochten aanmer kelijk meer. Israel, dat zelf veel gladiolen teelt, schijnt niet veel invoer meer nodig te heb ben, want de import daalde van dertig naar vijfduizend kilogram. Misschien is men er daar in geslaagd de gezondheid op te voeren door een intensievere behande ling. Opmerkelijk is. dat de landen beneden de evenaar over bijna de gehele linie minder zijn gaan kopen. De grootste afnemer is Cuba met 213.439 kilogram ter waarde van meei dan 813.000 gulden. Het is mogelijk, dat deze landen later in het jaar meer gaan kopen, evenals Hongkong, waar in juli en augustus nog gladiolen naar toe gaan. België, Oostenrijk en Zwitserland koch ten ook iets minder. Op deze staat van 113 landen zien we Zuid-Vietnam voor het eerst opgeno men. Er staan daar binnenkort Nederland se gladiolen te bloeien, want er ging bijna twaalfhonderd kilogram heen. St. Lucia, Haiti, Azoren, Puerto Rico, Angola, Liech tenstein, behoren onder de afnemers, soms met enkele kilogrammen (de Azoren twee kg.) Maar ze staan op de lijst en bewij zen wel, dat de exporteurs van bloembol len contacten over de gehele wereld heb ben. Op het paradeveld van Roquencourt, bij Parijs hebben d.e 'leden van de studentenweerbaarheidskorpseh uit Amsterdam, Delft, Groningen, Leiden en Utrecht donderdagmorgen gedefi leerd voor de NAVO-opperbevelheb ber in Europa, generaal Lauris Nor- stad, die hier de weerbaarheden in specteert. Hij ontving een gecalligra- feerde perkamenten bul met. de zegels der vier corpora ter herinnering aan dit défilé, waarin de studenten hun erkentelijkheid uitspreken voor het gevoerde N AVO-beleid. Tijdens de toespraken zijn drie studenten flauw gevallen. Zij werden snel „achter de schermen" gevoerd, maar hebben geen kwade gevolgen van hun flauwte ondervonden. Burgemeester mr. G. van Hall van Am sterdam heeft een verklaring afgelegd naar aanleiding van enkele publicaties over het voornemen van Amsterdam in zijn haven een gi-oot graanoverslagbe- drijf te vestigen. De Amsterdamse ge meenteraad heeft woensdag een voorstel van B. en W. aangenomen voor tienduizend gulden deel te nemen in het nieuwe be drijf waarin onder andere een Amerikaan se handelmaatschappij financieel geïnte resseerd zou zijn. In Rotterdamse gemeentelijke en ha venkringen wordt de vestiging van het graanbedrijf gekenschetst als „een oneer lijke concurrentie" vooral ook omdat het nieuwe Amsterdamse bedrijf „zich niet zou houden aan in Rotterdam geldende tarieven". Burgemeester Van Hall heeft op deze be richten gereageerd: „Ik vind dit geen fai re wijze van benadering. We gebruiken ze ker geen onderkruipersmethoden, maar er zijn nu eenmaal omstandigheden die Amsterdam een voordeliger haven maken in enkele opzichten dan Rotterdam. Er is ook geen sprake van een tarieven- ontduiking. Rotterdam moet er begrip voor hebben dat ook Amsterdam wel met initiatieven komt, die niet Alleen voor Amsterdam maar voor heel Nederland van belang zijn". Het programma van het bezoek dat de Koning der Belgen van 8 tot 11 juli aan de Koningin en de Prins der Nederlanden zal brengen, is thans in grote lijnen vast gesteld. De Koning zal op woensdag 8 juli 's morgens om tien uur per vliegtuig op Schiphol aankomen. Vervolgens zullen in de Icahal de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de leden van de minister raad en andere hoge autoriteiten aan hem worden voorgesteld. Per auto rijdt, men naar het Stadionplein, waar de ontvangst namens de gemeente Amsterdam plaats vindt en waar overgestapt wordt in de rijtuigen voor de tocht, naar het-koninklijk Paleis op de Dam. Na de inspectie van de erewacht voor het paleis zullen de vorsten op het paleisbalcon verschijnen. Kort. daarna zal de Koning een krans leg gen bij het Nationaal Monument op de Dam. Des middags zal het gemeentebestuur van Amsterdam de vorsten in het. stad huis ontvangen, waar in de raadzaal de gemeenteraad zal worden voorgesteld. Daarna volgt een bezoek aan het Rijks museum. De vorsten zullen zich per boot naar de onmiddellijke omgeving van het Rijksmuseum begeven. In de namiddag heeft ten paleize de ontvangst van het corps diplomatique plaats. Een gala-diner in het paleis besluit de dag. Donderdagmorgen 9 juli zal de Koning ten paleize een overzicht worden gegeven van de Deltawerken. Per auto vertrekken de vorsten daarna naar Rotterdam, waar Twee leden van de acht van „Esperia" uit Turijn zijn woensdag tijdens een trai- ningstocht op de rivier de Po verdronken. De boot sloeg ten gevolge van de heftige stroming om en slechts de stuurman en zes roeiers zagen kans zwemmende de oever te bereiken. Dinsdag jl. heeft oud-minister ir. Staf eindelijk zijn intree in de Eerste Kamer gedaan. Geruime tijd geleden al was hij door het Centraal Stembureau tot lid van de Kamer van Vijfenzeventig benoemd verklaard namelijk als opvolger op de lijst van de overleden C. H. senator mr. dr. G. Kolff en niet. later dan vier weken nadat hij benoemd verklaard was, had de heer Staf zijnerzijds de benoeming aan vaard. Op dat ogenblik was hij nog minis ter. Mogelijk zal deze of gene lezer ge neigd zijn zich af te vragen, wat dat mi nisterschap er toe deed. Want wel ver klaart de grondwet sinds 1938, dat een lid van de Staten-Generaal niet tegelijkertijd minister kan zijn (in datzelfde artikel ko men nog een aantal functies voor, die een Kamerlid ook niet met zijn lidmaatschap van de volksvertegenwoordiging mag ver enigen), maar het. tweede lid van art. 106 van de grondwet houdt in, dat nochtans een minister ten hoogste drie maanden na zijn toelating als lid het ambt van mi nister en het lidmaatschap der Staten-Ge neraal wel kan verenigen. Met andere woorden, ook als de heer Staf nog minis ter ware geweest, zou hij deel van de Eerste Kamer kunnen zijn gaan uitma ken, altijd, mits hij dan niet langer dan drie maanden die beide functies zou heb ben verenigd. Aldus moge het schijnen. De werkelijkheid is echter anders en dit door dat ik zoëven een kleine ondeugendheid heb uitgehaald door een paar woorden uit het grondwetsartikel in kwestie weg te laten. Die woorden zijn: „bij een verkiezing tot lid der Staten-Generaal gekozen". Met opzet toch heeft de grondwetgever op de regel van de onverenigbaarheid van het ambt van minister met de functie van Ka merlid, één uitzondering mogelijk ge maakt. Te weten, dat als bij een Kamer verkiezing een minister tot afgevaardig de gekozen is, hij drie maanden respijt krijgt om te beslissen wat van de twee hij wil. Aan deze voorziening lag de over weging ten grondslag, dat heel goed denkbaar is, dat iemand, die minister is, de gelegenheid dient te hebben om bij Ka merverkiezing een kandidatuur te aan vaarden en om, wanneer hij vervolgens tot de gekozenen behoort, op het Binnenhof te gaan zetelen ingeval er, juist als gevolg van de verkiezingsuitslag, een ander of ge- Advertentie JUWELIER Barteljorisstraat I wijzigd kabinet optreedt, waarin hij geen plaats meer krijgt. Gegeven de ervaring van de menigmaal lange formatieduur was het heel verstandig gezien van de grond wetgever, dat hij de Kamerlid geworden minister een termijn van drie maanden toestond om te beslissen. In dit verband stip ik aan, dat de in juni 1956 tot Kamer lid gekozen leden van het demissionaire kabinet-Drees, drie maanden lang als de missionaire ministers tevens volksverte genwoordigers zijn gebleven. Doch toen drie maanden nadat hun Kamerlidmaat schap had aangevangen hun demissionai re staat nog voortduurde doordat er nog steeds geen „nieuw" kabinet aan het be wind was gekomen, namen zij, hun ont slag als volksvertegenwoordigers. Dat gebeurde op 2 oktober en pas elf dagen la ter trad het jongste kabinet-Drees op. Daarin gingen al de bij de Kamerverkie zing gekozen ministers over, met uitzon dering alleen van mr. F. J. F. M. van ThiéJ. Binnen vier weken daarna echter kon deze weer plaats in de Tweede Kamer nemen, dank zij het feit, dat een der ge kozenen op de lijst, waarop hij voorkwam, was uitgevallen en hij thans als diens op volger opnieuw zijn blijde intree op het Binnenhof kon doen. Intussen, art. 106, tweede lid van de grondwet maakt de combinatie minister- Kamerlid, en dat dan alleen gedurende drie maanden, louter mogelijk ten behoe ve van een bij Kamerverkiezing gekozen minister en zulks om de boven reeds aan gegeven reden. Met minister Staf was het echter geheel anders gesteld, want hij was geenszins bij verkiezing voor de Eerste Kamer doch tengevolge van een tussen tijds in dat college ontstane vacature tot lid benoemd verklaard. Zouden dus zijn geloofsbrieven, nadat hij de benoeming had aanvaard, met bekwame spoed onderzocht zijn, dan zou de desbetreffende commis sie uit de Eerste Kamer hebben moeten concluderen, dat hij niet kon worden toe gelaten, omdat hij een met het Kamerlid maatschap onverenigbaar ambt, nl .dat van minister, bekleedde! Ik geloof de plank niet ver mis te slaan, als ik het vermoe den uitspreek, dat men opzettelijk de om trent zijn geloofsbrieven te nemen beslis sing net zo lang heeft uigesteld totdat het nieuwe kabinet benoemd was en hij mi nister-af was. Thans immers kon de com missie terecht, tot de slotsom komen, dat hij geen met het lidmaatschap van de Eer ste Kamer onverenigbare functie bekleed de! Met ir. Stafs intree in onze Senaat is daar het aantal oud-ministers op zeven ge komen. Naast hem toch maken mr. Jonk man, professor Gielen, professor Scher- merhorn, mr. H. in 't Veld, ir. Vos en nisters, deel van de Kamer van vijfenze ventig uit. Vergeleken met de Kamer van honderdenvijftig, welke op het ogenblik tien eertijds het ministersambt bekleed hebbende afgevaardigden in haar midden telt, waarvan niet minder dan vijf, die in de ministersploeg van 1956 zifting hadden gehad, is dat nog niet zulk een gering aan tal. Er bestaat wel degelijk aanleiding hierop met een enkel woord de aandacht te vestigen. Geenszins zonder grond im mers pleegt men het ten onzent wel te betreuren, dat veelvuldig zij, die minister- af geraken daarmee dan tevens vaarwel zeggen aan hun werken op staatkundig ge bied. Een van de aan dat verschijnsel ver- bonden bezwaren is, dat men in ons land vrij dikwijls moet ervaren, dat er zich een tekort voordoet aan figuren, welke met. het politieke leven vertrouwd zijn en die als het ware een reservoir vormen, waaruit ministers te kiezen zouden zijn. In meer dan één opzicht kan het bovendien aan het gehalte van de beide takken der Staten- Generaal bepaald ten goede komen, zo zich daarin personen bevinden, die door een ministerschap de nodige ervaring omtrent de kunst alsook de problemen van het re geren hebben opgedaan. Dergelijke erva ring' toch kan juist ook van zeer grote waarde zijn voor een deugdelijke vervul ling van de taak, waaraan de Kamerle den zich hebben te wijden bij het toezicht houden op en het ter verantwoording roe pen van de regering. Er bestaat dan ook, naar mijn mening ongetwijfeld mede op de hier ontwikkelde gronden, alle reden om het als een aanwinst voor de Eerste Kamer te" beschouwen, dat oud-minister Staf in haar midden heeft plaats geno men Mr. Jonkman, de voorzitter van de Eer ste Kamer, is een uitstekend jurist, een man van toegewijde plichtsbetrachting, die ook nog als vrucht van zijn vroeger als voorzitter van de Volksraad opgedane ervaring, het klappen van de zweep door en door kent. Intussen, het beste paard kan wel eens struikelen en dat is nu ook in de jl. dinsdag gehouden vergadering van de Eerste Kamer met voorzitter Jonkman het geval geweest. Toen Ka mer en Minister over het wetsontwerp in zake toelatingseisen tot de Universiteit uitgepraat waren en de president de vraag stelde of iemand hoofdelijke stemming mr. dr. Witteman, allen eveneens oud-mi- verlangde, kreeg hij daarop van me vrouw Schouwenaar-Franssen een beves tigend antwoord. De voorzitter schrok zichtbaar. Hij gaf er zich natuurlijk re kenschap van, dat het quorum ontbrak. Dit zou bij hoofdelijke stemming blijken, met het gevolg, dat er dan terstond aan de bijeenkomst een eind moest komen, omdat nu eenmaal de Kamer van vijfen zeventig niet kan besluiten noch vergade ren, als blijkt dat minder dan 38 leden aanwezig zijn. Fluks kondigde hij, nadat de liberale senatrice hoofdelijke stem ming had verzocht, middagpauze aan, ter wijl hij er aan toevoegde dat men daar na dan zou zien wat er te doen stond. Voor niemand bleef het verborgen, dat er in de pauze de nodige druk op mevrouw Schouwenaar werd uitgeoefend om van haar aanvankelijk geuite wens af te zien. En ziet, dit gebeurde ook, want toen, na heropening van de vergadering, de voor zitter haar vroeg of zij nog bleef bij haar eerst kenbaar gemaakt verlangen liet dit vrouwelijke lid, dat overigens heel wat mans is, zich verleiden om, zij het dan ietwat schuchter-aarzelend, op het eerst door haar ingeslagen pad terug te ko men. Waarop de voorzitter prompt ver klaarde, dat het wetsontwerp zonder hoof delijke stemming was aangenomen, met aantekening dat mevrouw Schouwenaar en haar aanwezige fractiegenoten geacht wilden worden „tegen" te zijn geweest Welnu, hier handelde mr. Jonkman in strijd met het reglement. Dat toch eist na drukkelijk, dat wanneer een lid hoofdelij ke stemming heeft gevraagd, deze ook in derdaad plaats vindt. Van het uiten van een dergelijk verlangen is dat het auto matisch gevolg. En nu kan een afgevaar digde er ten slotte nog zoveel spijt van hebben, dat hij (zij) aanvankelijk om hoofdelijke stemming heeft gevraagd, dat helpt op zichzelf allemaal niets; hier komt het berouw bepaald te laat en terugne ming van de eenmaal kenbaar gemaakte wens baat niets. Het enige middel om daarop terug te komen is een besluit van de Kamer om, gehoord het uiteindelijk verzoek van degene, die bij nadere over weging toch maar liever niet zou zien, dat het tot een hoofdelijke stemming zou ko men, in afwijking van het reglementaire voorschrift, de hoofdelijke stemming ach terwege te laten. De Kamer kan namelijk altijd uit hoofde van haar souvereiniteit in dezen, een beslissing nemen om van haar eigen reglement af te wijken. Het is deze weg, waarheen de voorzitter zijn me deleden had moeten leiden. Men begrij- pe mij wel: het is zeker allerminst een doodzonde, dat hij verzuimd heeft aldus te werk te gaan, doch niettemin kan het met het oog ook op mogelijke precedenten goed zijn, op de voorzitterlijke misslag even de aandacht to vestigen. Dit waar lijk niet bij wijze van uitoefening van de m.i. verre van aantrekkelijke sport van vitterij als wel ten einde op deze manier een stukje opbouwende kritiek ten beste te geven. Dr. E. van Raalte zij zich bij het clubhuis „De Maas" aan boord van de „Erasmus" zullen begeven voor een tocht door de Rotterdamse ha vens. Na de lunch zullen de vorsten weer aan wal gaan en zich per sloep naar het vliegkampschip „Karei Doorman" bege ven. In drie helikopters zal het gezel schap van het vliegdek opstijgen om een tocht boven de Deltawerken te maken. De middag wordt besloten met een kort bezoek aan Noordwijk, de badplaats, waar de Koning in zijn kinderjaren menigmaal verbleef. Per auto rijdt men naar het pa leis in Amsterdam terug. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van de hoofdstad zullen de vorsten des avonds in de stadsschouwburg een voor stelling bijwonen van Shakespeare's „Troïlus en Cressida". Het spel wordt on der regie van Johan de Meester met me dewerking van leden van de verschillen de Nederlandse toneelgezelschappen, als Nederlandse toneelmanifestatie tijdens het Holland Festival 1959 opgevoerd. Voor de morgen van vrijdag 10 juli staat het programma nog niet vast. Des mid dags zal de ministerraad in de Trèveszaal aan het Binnenhof te 's Gravenhage een noenmaal aanbieden. Het gemeentebe stuur van Den Haag zal de vorsten ont vangen in het oude stadhuis. Later op de middag zal de Koning zich naar het Kasteel Oud-Wassenaar begeven, waar een receptie voor de Belgische ko lonie plaats vindt. In de Belgische ambas sade zal de Koning 's avonds het con tradiner aan de Koningin en de Prins aan bieden. De vorsten brengen de nacht door in het koninklijke paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Zaterdag 11 juli wordt per auto van het huis Ten Bosch naar de vliegbasis Ypen- burg gereden, waar afscheid van de auto riteiten wordt genomen. Per regerings- Dakota vliegen de vorsten naar het vlieg veld Beek om vandaar naar Maastricht te rijden. Vóór de aankomst op het Vrijthof in Maastricht zal de koning een krans leg gen bij het Belgisch monument te Heer. Öok de Koningin en de Prins zullen een krans leggen. In Maastricht zullen de vorsten als gasten van de Commissaris der Koningin het noenmaal gebruiken. In de middag wordt teruggekeerd naar het vliegveld Beek, waar de Koning afscheid zal nemen van de Koningin en de Prins. Met een D.C.6 vliegt hij naar Brussel te rug. In het plaatsje Lomm in Noord-Limburg zijn een personenauto en een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwamen, tegen elkaar gebotst. De twee inzittenden van de uit de richting Venlo komende auto, de 27-jarige II. Philipsen en de 17-jarige W. van Leerdam, beiden uit Venlo, werden in zorgwekkende toestand naar het zieken huis gebracht, waar de eerstgenoemde kort na aankomst overleed. Later is ook Van L. aan zyn verwondingen bezweken. De twaalfjarige wielrijder K. Bakkinga uit Eindhoven is op de Frankrijkstraat aangereden door een landbouwtractor met twee aanhangwagens. De jongen is ver moedelijk onder een der aanhangwagens geraakt en was op slag dood. De 57-jarige C. W. Wielaard uit Maas sluis, uitvoerder bij Van der Tak's Ber gingsbedrijf, is op een onbewaakte over weg tussen Maassluis en Hoek van Hol land met zijn bromfiets door een trein meegesleurd. De man was op slag dood. Het treinverkeer had twintig minuten ver traging. Een vierjarig jongetje, Bernhardus Jansen uit Ruurlo, is tussen Ruurlo en Vorden gegrepen door de trein Winters- wijk-Apeldoorn. Hij was op slag dood. Het jongetje was met andere kinderen aan het spelen in de „Meene" onder Ruurlo en schijnt plotseling uit de roggevelden de spoorbaan te zijn opgelopen. De trein had 18 minuten vertraging. De 22-jarige M. Adema uit Venlo is in het St. Jozefziekenhuis te Venlo overleden, nadat zij 's morgens op een rotonde te Venlo als duo-passagiere van een brom fiets door een vrachtwagen met aanhang wagen was aangereden en daarbij ernstig gewond raakte. Op de met knipperlichten beveiligde overweg bij Velp is 's nachts een wielrij der, die meende nog wel voor een goede rentrein langs te'kunnen door deze trein meegesleurd en omgekomen. Het was de 29-jarige J. A. Kip uit Velp. De leerling bestuurder van de trein maakte de be stuurder er op. attent, dat hij dacht dat dg trein iets geraakt had. Enkele honder den meters verder werd de trein daarna tot stilstand gebracht. De leerling-bestuur der en de bestuurder zijn, tezamen met een man. in wiens gezelschap K. was, gaan zoeken. Zij vonden na enige tijd het stof felijk overschot.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17