MR. LUNS EN DR. SUBANDRIO IN DE BELGISCHE HOOFDSTAD Ceylonese luchtlijn op Kanton, maar zonder Nederlanders Ollenhauer liep vergeefs storm op Adenauers CDU-vesting Krachtproef tussen de Franse regering en de vakbonden Rode Kruis kon zijn heilzame arbeid belangrijk uitbreiden mm „De oude mandiepe verachting voor mens en democratie verweten 17 Ontsnapte hyena met karabijnschot geveld Rassenhaat in Notting Hill Brussel hoort twee meningen over nationalisaties Staatssecretarissen Twee kandidaten voor Defensie en een voor Sociale Zaken Drukkerssiaksng lijkt in Engeland onvermijdelijk CHINA STELT CONDITIE K.L.Mweet er een andere oplossing voor Spoorwegpersoneel weigert staking af te gelasten Driehonderd opstandelingen op Celebes gedood Nieuwe Filmproduktiemij. 4 stelde zich voor De kolenproduktie in april Opleiding parachutisten-brigade begonnen Sch3 clevergoeding voor de nationalisaties Kmistmaand A msterdam Hollands Strijkkwartet met werk van Pijper VRIJDAG 12 JUNI 1959 Met, een karabijnschot heeft een politie man donderdag de roofzuchtige Afrikaan se hyena gedood, die sinds zondagavond de buurtschap Nieuwe Sluis bij Breskens (Zeeuwsch-Vlaanderen) onveilig maakte. Het kadaver zal naar de dierentuin te Lookeren in België getransporteerd wor den, waaruit het dier ontsnapt was. Een der eersten, die de hyena kwamen bekijken, was mevrouw Ekkebus. die zon dagavond het beest als eerste had gesig naleerd, maar die door de omwonenden niet au sérieux was genomen. Zij had met haar negen maanden oude baby op het erf gewandeld, toen zij plotseling de hyena op zich toe zag komen. Gillend was zij haar woning binnengerend, waarna haar man, met een schop een korte ver geefse achtervolging had ingezet. Boer Cappon, wiens tweejarige ram van ?5 kg. door de hyena verscheurd was liet zich trots met het gestreepte roofdier fo tograferen, evenals de politiemannen die twee nachten hun slaap hadden opgeof ferd om te patrouilleren met de karabijn in aanslag. Donderdagmiddag, toen bekend werd dat er sinds 28 mei uit een dierentuin te Lookeren een tweejarige vrouwtjeshyena een zgn. „aardwolf" uit Kenya vermist werd, die beantwoordde aan het signale ment. van het onbekende dier in de polder, besloot de politie in en om Breskens een massale klopjacht te organiseren. Veertig jagers, drijvers en agenten trokken gewa pend met geweren, knuppels en hooivor ken in linie door de velden en kamden urenlang alle percelen uit. Tegen vier uur, toen de mannen in het tarweveld be landden, nog geen honderd meter van de plaats waar zij in het begin van de mid dag hun plan de campagne hadden ge smeed, werd de hyena ontdekt. Het beest rende dwars over een weiland in de rich ting van de dijk, waarop een talrijk pu bliek zich verzameld had om de jacht te kunnen gadeslaan. Gillend stoven de dor pelingen uiteen, maar eer de hyena de dijk bereikte stortte zij neer. Een schot uit de karabijn van wachtmeester Hoeyenbos had het dier tussen de schouderbladen ge troffen. Een uitgelaten mensenmenigte maakte later een luidruchtige vreugde dans om het gevelde dier en de dappere jagers. LONDEN (UPI) De „White Defence League", een Britse racistische organisa tie, heeft een pamflet verspreid waarin wordt gesuggereerd dat de moord op de Westindiër Cochrane in elkaar was gezet om de blanke bevolking van Notting Hill in een kwaad daglicht te stellen Het pamflet heeft alom verontwaardi ging gewekt. Een labourafgevaardigde heeft de minister van Binnenlandse Za ken Butler een exemplaar van het pam flet gezonden. Een conservatieve afge vaardigde zei dat de opstellers welbewust streven naar nieuwe moeilijkheden. De „Daily Herald" stelde de publikatie van dergelijke „vuiligheid" gelijk met het aansteken van lucifers in een benzineop slagplaats. Het blad vraagt zich af of mi nister Butler niet denkt op te treden. De Westindische timmerman Ivelso Cochrane werd enkele weken geleden door een groep blanke jongelui vermoord. De daders zijn niet gevonden. De moord ge beurde in Notting Hill, een gemengde wijk in Londen die vorig jaar het toneel was van ernstige rassenonlusten. (Van onze correspondent in Brussel) Zowel mr. Luns als dr. Subandrio heb ben gisteren te Brussel persconferenties gehouden om het doel van hun bezoek aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Pierre Wigny, nader te verklaren. Mr. Luns zei. aan enkele Neder landse journalisten dat zijn gesprek met de heer Wigny algemeen oriënterend was ge weest, zowel over de internationale toe stand, de Nederlands-Indonesische betrek kingen, de waterwegenkwestie als de Benelux en de Europese integratie. Aan een diner heeft hfj aan de Belgische mi nister van Openbare Werken, de heer Vanaudenhove, en in aanwezigheid van premier Eyskens, het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Met de Euratoom-commissie heeft mi nister Luris een oriënterend gesprek gehad over het Nederlandse voorstel inzake het euratoom-centrum in Petten. Er is een diepgaand gesprek gevoerd over de Ne derlandse voorstellen. De vraag of het centrum uiteindelijk toch in Italië komt en of dit centrum in feite „al niet aan Italië is verkocht" beantwoordde mr. Luns ont kennend. Petten wordt met zijn neutronen reactor een zeer belangrijk centrum. De reactor zal in Europa uniek zijn. Het is anderzijds waarschijnlijk en overigens in overeenstemming met het verdrag van de Euratoom, dat het research-centrum wordt, gedecentraliseerd over de zes landen. Naar aanleiding van de besprekingen over de Schelde-Rijn-verbinding, zëidë mr. Luns, nog geen Belgisch voorstel terzake te heb ben ontvangen. Inzake de nationalisaties van Neder landse ondernemingen in Indonesië ge waagde mr. Luns van „gestolen Neder landse goederen". Hij zei dat de Belgische regering, zoals hij uit zijn gesprek met zijn Belgische collega had vernomen, offi cieel geen bijzondereakkoorden met de Indonesische regering zal sluiten. De kwes tie van de Indonesische goederenveilingen worden in België buiten de regeringssfeer behandeld door Antwerpse zakcnbelangen. Dat kan de Belgische regering, zoals iedere westerse regering, niet beletten, aldus mr Luns. „Heftig conflict" Dr. Subandrio. die gisteren opnieuw met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken confereerde en te Antwerpen za kenlieden ontmoette, verklaarde gistermid dag op een persconferentie in de Indone sische ambassade, dat de theeveilingen de finitief naar Antwerpen komen. De tabaks- veilingén gaan naar Bremen. Subandrio noemde de besprekingen met Wigny zeer vruchtbaar. Het. is de bedoeling met België een cultureel akkoord te sluiten voor de uitwisseling van professoren en studenten en verder de economische betrekkingen te stimuleren. Indonesië zal alle stappen die worden gedaan om de relaties met Ne derland te verbeteren tegemoet treden, maar er zijn op het ogenblik geen tekenen die wijzen op een verbetering. Wij zijn integendeel mei Nederland in een „heftig conflict" geWikkeld, dat dicht bij de oor logstoestand komt. De nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië is dus wel degelijk een discriminatoire maatregel omdat men geen politiek con flict kan laten samengaan met. het voort bestaan van de geprivilegeerde_ econo mische positie van Nederlandse onder nemingen in Indonesië, die wij jaren heb ben laten voortduren, aldus Subandrio. Op de vraag van een Duitse journalist of België een bemiddelende rol zal kunnen spelen, liet Subandrio enigszins aarzelend en wat kalmer horen, dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. Op onze vraag welke waardenormen de Indonesische regering eventueel zou aanleggen bij het vaststel len der bedragen die voor genationaliseer de ondernemingen zullen worden betaald, zei Subandrio te weten dat deze vraag stukken de Nederlandse zakenkringen stqrk bezighouden. Onze betrekkingen met Nederland zijn echter niet normaal, zo zei Subandrio. Wij willen de economische en politieke betrekkingen met Nederland niet afzonderlijk zien. Het. is een geheel van problemen en het ene vraagstuk beïnvloedt het. andere. (Van onze parlementaire redacteur Een gepensioneerd generaal, meer be kend ?ls lid der Tweede Kamer en een marine-officier in actieve dienst zijn door minister S. J. van den Bergh gepolst voor de functie van slaatsseci-etaris bij het nieuwe departement van Defensie. Het zijn generaal M. R. H. Galmeyer, lid der Tweede Kamer voor de CHU, en kapitein- ter-zee P. S. J. de Jong, commandant van een onderzeebootjager, politiek behorende tot de K.V.P. Er is echter nog geen beslissing geval len. Wel zijn de heren Calmeyer en De Jong beiden serieus kandidaat, maar er moeten nog nadere besprekingen worden gevoerd. Van de zijde van het. departe ment kon men ons slechts meedelen, dat alles „volkomen open" ligt. De heer B. Roolvink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, is aan gezocht. voor de functie van staatssecreta ris bij het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Minister Van Rooy zou hem in het bijzonder willen belasten met het loonbeleid. Indien de heer Rool vink deze benoeming aanvaardt, zou met hem de eerste figuur uit vakverenigings kringen zijn intrede in de regering doen. In C.N.V.-kringen bestaat echter nogal wat meningsverschil over de wenselijk heid daarvan. (Van onze correspondent in Londen) Woensdag is de kritieke dag in het con flict, in het Britse drukkersbedrijf. Indien partijen dan niet tot elkaar zijn gebracht, lijkt een staking onvermijdelijk, waarbij honderdduizend man betrokken zullen zijn. Periodieken, tijdschriften en ander drukwerk zoals verpakkingsmateriaal voor voedsel, chemicaliën en sigaretten, zullen geleidelijk verdwijnen. Alleen de nationale dagbladen, die niet zijn betrok ken in het conflict, dat gaat over loonsver hoging en de eis tot invoering van een werkweek van veertig uur, zullen blijven verschijnen. Drukkersfirma's hebben de afgelopen weken wanhopige pogingen ge daan hun orders naar ons land over te he velen, waar reeds veel voor Groot-Brittan - nië wordt gedrukt. Daartegen bestonden bezwaren van de zijde van de Nederland se typografen, terwijl ook de Nederlandse drukkerscapaciteit, grenzen heeft. COLOMBO Naar het Franse persbu reau A.F.P. meldt heeft de premier van communistisch China, Ts.ioe en Lai, aan leden van een Ceylonese delegatie, die on derhandelingen heeft gevoerd over een luchtlijn van Colombo naar Kanton, me degedeeld, dat vliegtuigen van Air CeyJon op de lijn Colombo-Kanton geen Neder landers onder de leden van de bemanning mogen hebben. Deze mededeling heeft het Franse^persbureau ontleend aan het te Co lombo verschijnende blad „Ceylon Obser ver". Dit blad bericht verder, dat de pre mier van communistisch China zijn be slissing grondt op de overweging, dat. Ne derland een „unfriendly nation" is ten op zichte van communistisch China. Volgens de „Ceylon Observer" heeft, de delegatie van Ceylop haar best gedaan een compro mis te bereiken onder meer door er de aandacht op te vestigen, dat. Nederland maar een klein land is, dal geen invloed kan oefenen op de zaken van communis- tisch-China. De premier van communis tisch China antwoordde, dat hoewel Ne derland dan een klein land is, het toch een van de machten is achter de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, welke een mi litair bolwerk is tegen bet. communisme. De directeur van „Air Ceylon". J. L. M. Fernando, heeft medegedeeld dat er te gen de tijd dat de luchtlijn Colombo-Kan ton tegen het einde van dit jaar zal wor den geopend, Ceylonese vliegtuigbeman ningen beschikbaar zouden zijn om de vliegtuigen volledig te bemannen DEN HAAG (ANP) Air Ceylon is een belangengemeenschap van de Ceylonese regering en de K.L.M. leidt sinds geruime tijd in Nederland Ceylonezcn op voor vlie ger. De luchtlijnen Colombo-Londen-Am- sterdam en Colombo-Singapore worden uit gevoerd met van de K.L.M. gekochte vliegtuigen en met vliegend personeel van Air Ceylon en K.L.M. Zolang de in oplei ding zijnde Ceylorise vliegers nog niet aan de internationaal daarvoor vastge stelde vereisten voldoen krijgen de Cey- (Van onze correspondent in Parijs) De regering-De Gaulle en de vakbonden van hét personeel van de Franse spoorwe gen zullen de krachtproef net elkander aangaan. Nadat De Gaulle had bekend ge maakt, dat hij wanneer het oersonccl zou blijven bij zijn voornemen dinsdag van des ochtends vier uur tot twaalf uur 's m dags te staken, vordering zou gelasten, hebben de vakbonden het been strak ge houden en hun staking niet afgelast. Minister-president Debré en de minis ter van Verkeer hebben eerst gistermid dag een lang onderhoud met de besturen van de drie grote vakbonden van het spoorwegpersoneel gehad. Van regerings zijde is er daarbij op gewezen, dat de overheid reeds heeft gedaan wat zij kon om de sociale positie van het personeel te verbeteren. Zo heeft hij aangekondigd dat de kinderbijslag met ingang van 1 augustus met 10 percent zal worden ver hoogd en dat voortaan alle geneesmidde len, welke de sociaal-verzekerden voorge schreven krijgen, zullen worden vergoed en niet meer alleen, wanneer zij duurder zijn dan 3000 franc. Debré heeft de vak bondsbestuurders ook gevraagd wel te wil len inzien, dat stakingen als die, welke voor dinsdag is aangekondigd, grote scha de aan het vreemdelingenverkeer berokke nen en, aan de Franse volkshuishouding. Het heeft niet mogen baten, zodat dins dag wel weer de gebruikelijke verkeers chaos zal ontstaan, daar vermoedelijk ook de Parijse bussen en métro zich bij de staking zullen aansluiten. De vorderingen waartoe.thans zal worden overgegaan, zijn gebaseerd óp een wet. van 1938. Wie er geen gevolg aan geeft, kan worden ge straft met een straf variërend van een boete van een paar duizend franc tot en met een jaar gevangenis. (UPI) Door vordering der spoorwe gen, zouden de spoormannen onderworpen worden aan de militaire discipline en de militaire wet. De 300.000 spoorwegarbei ders, die het gezag van De Gaulle uitda gen, vormen de best, georganiseerde groëp werknemers in Frankrijk. De drie bon den die aan hun stakingsparool vasthou den, hebben ook overal elders in de Fran se industrie macht. Het zijn de door com munisten geleide C.G.T., de rooms-katho- lieke C.F.T.C. en de socialistische F.O. Het gevaar dreigt dat met de stakingsac tie bij de spoorwegen een kettingreactie zal inzetten. (Van onze correspondent in Bonn) Vijf uur lang is gistermiddag- en gister avond in de Bondsdag te Bonn van socia listische en liberale zijde gepoogd een bres te schieten in de pas herstelde C.D.U.-C.S.U.-vestingmuren. Dc soms wel scherpe, maar niet altijd goed gemikte pijlen van S.E.D.-leider Ollenhauer en F.D.P.-chef Mende stuitten zonder uitzon dering af op de eensgezindheid die de re geringspartij rond bondskanselier Ade nauer ten toon spreidde. Toen gisteravond om acht uur de aanval werd afgeblazen, bleek dat men er in de verste, verte on danks veel geschreeuw en bijzonder veel boze woorden, niet in geslaagd was de C.D.U.-C.S.U. te bewegen tol het opvolgen van Ollenhauèrs raad: „U moet zich schei den van Adenauer". Afgezien van de gevolgen in een verde re toekomst kan men zeggen, dat de taaie bondskanselier uit de acht dagen durende strijd om zijn besluit de presidentskandi datuur terug te geven, als overwinnaar te voorschijn is gekomen. Maar zeker niet zonder kleerscheuren. Wie gisteren echter in het propvolle Bondsgebouw de kaars rechte 33-jarige heer uit het Palais Schaumberg voor 500 parlementsleden als het ware zag stoeien met de bepaald van veel minder allure zijnde Ollenhauer die kon slechts de indruk krijgen, dat hier een zelfbewust politicus en zeer gerouti neerd tacticus weer eens 'stond af te re kenen met zijn oppositie. Minister van Economische Zaken. Erhard, aanschouw de dit toneel zwijgend en met een donker gezicht; hij moest aanhoren hoe fractie voorzitter Krone hem prees als een goe de medewerker van Adenauer.... Ollenhauer haalde bijna alle lelijke woorden aan, die men de laatste dagen in de binnen- en buitenlandse pers voor Adenauer heeft kunnen aantreffen. Met een zwak pathos, gesteund door luidruch tige bondgenoten, trachtte hij „de oude man" te treffen: Adenauer werd diepe verachting voor de mens en de democra tische organen van de staat verweten. Adenauer werd voor de voetert gewor pen, 'dat hij tussen zichzelf en zijn opvol- gei- als kanselier een verhouding als tus sen De Gaulle en Debré had willen schep pen. En Ollenhauer trachtte zwakjes de C.D.U.-rebellen al lang weer braaf in het Adenauerse gelid teruggekeerd nog eens op te stoken: „U had groot gelijk met u tegen de willekeur van de kanse lier te verzetten." Maar Ollenhauer voeg de niets nieuws toegaan wat er de laatste dagen over Adenauer reeds is geschreven. En dat. deden de F.D.P.-leider Mende en vele anderen evenmin. Lesje in redevoeringen Adenauer heeft de oppositieleiders een lesje gegeven in het houden van tactische redevoeringen. De kanselier voegde in de grond van de zaak ook geen enkel nieuw element toe aan wat men reeds wist uit de verzoeningsbijeenkomst van de C.D.U. Maar hij speelde het parlementaire eind spel beter. Hij was pathetisch als het zo eens uitkwam: „Ik heb in mijn lange le ven ook tijdens de Nazi-vervolgingen be wezen steeds op democratische grondsla gen te staan." Hij was plechtig officieel door een' brief van Dulles voor te lezen en zich voorts te vergelijken met Churchill zoals deze in 1945 noodgedwongen het heft uit handen moest geven aan Attlee. Hij waagde zelfs een zet in de richting Erhard door te zeggen: „Op 14 mei héb ik voor het kabinet, waarbij minister Erhard aan wezig was, al laten blijken, dat mijn be sluit om de presidentskandidatuur aan te nemen voor negentig percent reeds niet meer vaststond." Erhard liet later even wel verkondigen, dat Adenauer tien da gen daarna de kandidatuur weer wel als onherroepelijk had beschouwd. Een wer kelijke verzoening tussen beiden lijkt nog niet tot stand te zijn gekomen Als een pudding Als een pudding zakte ondanks deze kloof Adenauer-Erhard het S.P.D.- en F.D.P.-offensief tegen deze Adenauer, die alle registers nog eens opentrok en die zijn verdediging in een complete aanval om zette, ineen. De slimme tacticus, geschoold in tien lange jaren parlementaire strijd en daarvoor in vele, even lange jaren vol gevechten in de Keulse gemeenteraad en tegen geallieerde generaals, leidde zijn C.D.U.-C.S.U.-kudde veilig binnen de om heining van zijn autoriteit. Bonn vraagt zich thans af: zal de weer bedwongen fractie er maandag nog eens uitspringen door de bepaald niet pro-Adc- nauer zijnde Gerstenmaier voor te stellen als de nieuwe C.D.U.-kandidaat voor het presidentschap als opvolger van professor Heuss? De vaste hand, waarmee de oude, maar ongemeen vitale Adenauer gisteren de eigen fractie en de oppositie in de door hem gekozen richting stuurde, geeft de overgebleven C.D.U.-rebellen niet veel hoop op een andere koers dan deze onver saagde strijder uit het Palais Schaumburg wenst te volgen. lonese vliegers gelegenheid, als leden van de bemanningen van K.L.M.-vliegtuigen op lijnen in en buiten Europa, verdere erva ring op te doen en het benodigde aantal vlieguren te behalen. Bii de destijds tussen delegaties van Ceylon en communistisch China gevoer de onderhandelingen over een luchtlijn van „Air Ceylon" tussen Colombo en Kanton is van de zijde van corqmunistisch China onder meer medegedeeld, dat behalve Ceylonezen ook bemanningsleden van neutrale landen aan boord mochten zijn. Bij de K.L.M. bevinden zich verscheide ne gezagvoerders van niet-Nederlandse nationaliteit, die als gezagvoerder op de lijn Colombo-Kanton zouden kunnen fun geren, zolang voor die functie nog geen gezagvoerder van Ceylonese nationaliteit beschikbaar is, DJAKARTA (Reuter) Het Indonesi sche persbureau „Antara" heeft donder dag melding gemaakt van een felle strijd op Celebes tussen een paar duizend man regeringstroepen en opstandelingen. Ei- zouden daarbij driehonderd opstandelingen zijn gedood. Volgens dit persbureau dat zijn eigen correspondent op het „slagveld" citeerde, waren leden van de „Darul Islam" en van de „Permesta" betrokken bij deze gevechten bij de strategische plaats Sop- peng. Indonesië De Nederlandse Filmproduktie Maat schappij te Rotterdam, onlangs opgericht om te komen tot een coritinu-produktie van Nederlandse speelfilms, heeft de be doeling aan het einde van liet jaar te be ginnen met de opnamen voor de eerste film, aldus deelde ons donderdag de direc teur mr. J. M. Landré mede. Er is nog geen besluit genomen welk manuscript waarover de N.F.M. beschikt, het eerst voor verfilming in aanmerking komt. Wat de produktie van Nederlandse speelfilms betreft tekent zich de laatste jaren een gelukkige ontwikkeling af. Er is geen tegenwerking meer en het enige doel is het maken van goede films, door wie dan ook, zo sprak mr. Landré tot een aan tal genodigden'aan boói-d van een salon boot een door de maatschappij aangeboden vaartochtje op de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg meemaakten. Tot de „varensgasten" behoorden de filmregisseurs Herman van der Horst en Fons Rademaker, de t.v.-regisseurs Jack Dixon en Ton Lensink. Siebe van der Zee, Walter van der Kamp en andere figuren uit de kringen van toneel, film en t.v. Ook de president-commissaris der maatschap pij dr. F. A. de Graaft, particulier secreta ris van Prins Bernhard. maakten de tocht mee. Volgens mededeling var. het ministerie van Economische Zaken bedroeg de voor lopige kolenproduktie (exclusief bruin kolenbriketten en gascokes) in Nederland in april op 24 werkdagen 1.011.349 ton tegen 1.009.694 ton in maart (definitief) op eveneens 24 werkdagen. De totale ver zending van brandstoffen van de mijnen af bedroeg in maart 697.334 ton, waarvan bestemd voor binnenlandse behoeften 483.260 ton De invoer van kolen heeft in april 650.431 ton bedragen tegen 764.060 ton in maart. Hiervan kwam onder meer uit België 78.164 (vorige maand 80.245), uit West-Duitsland 230.206 (v.m. 289.473) en uit de Ver. Staten 301.390 (v.m. 306.812)' ton. In maart kwam in totaal beschik baar voor binnenlands verbruik 1.247.320 ton, waarvan voor grootindustrie 904.035 ton en voor huisbrahd/kleinihdustriè 343.285 ton. In het directieverslag over 1958 van de vereniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" wordt opgemerkt dat in het vorig jaar het in 1948 aangevatte project „mate riële hulpverlening" in grote lijnen is vol tooid. Ook het omvangrijke werk tot her ziening van statuten en huishoudelijk reglement nadert zijn voltooiing. Het aantal afdelingen van het Rode Kruis steeg van 426 tot 432; het aantal hulpposten langs de wegen van 865 tot 874. Het aantal mobiele posten (voertuigen van A.N.W.B.-wegenwachters) van 190 tot 197. De sterkte van het Rode-Kruiskorps is in 1958 weer iets teruggelopen. De grond- opleiding van een parachutistenbrigade is begonnen. Begin van 1958 is een aanvang gemaakt met een verpleegsterscursus. In het verslagjaar werd als deel van de hulpverlening aan het buitenland voor 64.503,93 aan goederen verzonden. Bloed, melk en hoornvlies In 1958 waren bij het Rode Kruis 133.288 donors ingeschreven. Het aantal bloed transfusiediensten groeide tot 107. De in zameling van moedermelk geschiedt in 20 centra. In het centraal laboratorium te Amsterdam werd 3962 liter moedermelk ontvangen Zr werden 132 hoornvliestrans plantaties uitgevoerd. Er bestaan thans vijf Rode Kruis-trombosediensten. lijn van inkomsten door inzamelingscam pagnes in 1958 gehandhaafd. Sedert 1954, met een opbrengst van 1.123.000, liepen de campagne-inkomsten op tot 1.182.000 (1955), 1.290.000 (1956), 1.416.000 (1957) en 1.422.000 in 1958. Toch wordt opge merkt. dat de campagnes „bejangrijk ho gere" opbrengsten moeten leveren, wil het. Rode Kruis uitvoering kunnen geven aan de vele beroepen die op hem worden ge daan. Radioconsulten De radio-telegrafische „medische advies dienst" voor schepen op zee geeft nage noeg hetzelfde beeld als in 1957. Via Sche- veningen Radio werden in 231 gevallen medische adviezen verstrekt. In totaal werd met 230 schepen contact onderhouden, waaronder 20 van buiten landse rederijen. Van de 210 Nederlandse schepen behoorden er 21 tot de vissers vloot. In 1958 werden weer vele zendingen medicamenten naar het buitenland ge bracht: naar Hongarije 157, Polen 14, Roe menië 1. Tsjechoslowakije 8, Oost-Duits- land 1. Er werd met 89 welf are"-krach ten gewerkt in 62 burgerziekeninrichtingen. 1290 bedlegerige invaliden hebben Rode- Kruls-tochten gemaakt over Nederlandse binnenwateren. Jeugd Rode Kruis Over het Jeugd Rode Kruis gewaagt het De Indonesische regering heeft, volgens een bericht van Antara, een commissie in gesteld die tot taak heeft de schadever goedingen vast te stellen die de regering zal betalen voor genationaliseerde Neder landse eigendommen. De commissie bestaat uit vertegenwoor digers van de ministeries van Financiën, Justitie, Landbouw en Defensie. Een woordvoerder van de commissie verklaar de tegenover Antara, dat zij te werk zal gaan aan de hand van feiten en overwe gingen „op de grondslag van rechtvaardig heid". In Indonesië zijn thans 263 Neder landse ondernemingen genationaliseerd. HET HOLLANDS STRIJKKWARTET (Nap de Klijn. Jaap Schroder, Paul God- win, Car el van Leeuwen Boomkamp) droeg by aan de Kunstmaand. Amster dam met een kamer muziekavond in de kleine zaal van het Concertgebouw. Ove rigens was de zaal tamelijk slecht bezet hetgeen de vraag doet rijzen of het pu bliek, waartoe een organisatie als de kunstmaand zich richt, toch nog te wei nig is ingesteld op een zo weinig specta culaire vorm van musiceren als het strijkkwartet biedt. Of moet men de oor zaak veeleer zoeken bij een zeer ver klaarbare concert-moeheid na het winter seizoen en met het Holland Festival in het vooruitzicht? Het programma werd geopend met het derde kwartet van Willem Pijper uit 1923, van wie ook het tweede reeds in deze kunst maand tot uitvoering kwam. Het zelden ge speelde werk toont, ons de componist op negenentwintig jarige leeftijd reeds geheel in het bezit, van de voor hem typerende uit drukkingsmiddelen: de groei van de vorm vanuit „cellen" van drie of vier noten, een zeer bewegelijke, gedifferentieerde rit miek, een rijk harmonisch palet, veelal bepaald door vertakkingen in het toon centrum (bi-tonaliteit). Een nerveuze ge voeligheid heerst in deze drie delen; de eens zo uitdagend geachte agressiviteit is na vijfendertig jaar spoorloos. Integen deel, eerder hoort men er nu een naar binnen gekeerde, zeer breekbare lyriek in. Eigenaardig is in het tweede deel het optreden van een habanera-ritme, een patroon dat wij in talloze werken van Pijper terugvinden en dat niet zelden enigszins geforceerd aandoet. Trouwens, ook in het eerste deel valt op dat de ritmische tekening van het snelle hoofd figuur niet vrij is van een zekere con ventionaliteit, die in het verdere verloop toch de verfijning niet uitsluit. Alles te zamen bleek dit kwartet het werk van een componist die reeds vroegtijdig een eigen „gezicht" gehad heeft ,al zal men er vermoedelijk niet de indrukken van hebben opgedaan die grote muziek kan ach terlaten. Het Hollands strijkkwartet heeft met het kwartet in d, k.v. 421 van Mozart, zijn reputatie bevestigd. Het samenspel was prachtig uitgebalanceerd, en uit de gehele interpretatie spi-ak een discrete benadering die mijns inziens ideaal is voor een ensemble van vier strijkinstru menten dat zijn kracht moet zoeken in schakeringen en niet in expansie. Na de pauze heeft men kunnen luiste ren naar Schubert's kwintet in C op. .1.63, met Johan de Nobel aan de tweede cello. Sas Bunge WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE voeders en van een vruchtbaar beroep op de jeugd voor het hulpverleningswerk en de internationale contacten. Het lectuurdepot ontving 80.000 boeken en ruim 100.000 kilo tijdschriften meer dan in 1-957 ten behoeve van thuisliggende zieken, contractpensions, jeugdtehuizen, A 7 uver net Jeugd Kode Kruis gewaagt het vluchtelingen en dereeliike Lowpi in wv. Ondanks de recessie werd de stijgende verslag van versterkte contacten met op- derland als in het buitenland

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19