Panda en de Gouden Bijl West-Europa vergroot zijn aandeel in de wereldhandel MISTER VADERDAG Peek&Cloppenburg MISTER MISTER Weer aanvoer warme lucht Effecten -en Geldmarkt qeschenken-lips Wereldnieuws 2 paren-Verkoop Stretch nylon ankiets VRIJDAG 12 JUNI 1959 MET WES T-D UITSLA ND EN NEDERLAND VOORAAN: Handelmij. Van Rossum trekt zich uit banden- handel terug WAT DOET Dordtsche Petroleum Lagere winst bij Kiene kW Lagere exploitatiewinst hij G. Dikkers te Hengelo LOOPT IN DE STAD Omzetdaling Vulcaansoord Onderbezetting in 1958 bij Electromotoren Dordt Geen introductie Gerzon 00K U KUNT ONTMOETEN 15 rt TT" 1 \TfTVT- VJ'T (Van onze financiële medewerker) MEER DAN EENS kon de laatste tijd aan de hand van de cijfers over de wereld handel worden geconstateerd, dat de periode van overbesteding, waaraan voor een groot deel de economische stagnatie van 1957-'58 moet worden toegeschreven, een einde heeft genomen en een nieuw tijdperk van economische opbloei kon aanbreken. De landen van West-Europa, in meer of minder erge mate door de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog getroffen, zijn in de eerste jaren nadien door de V. S. met. de Marshallhulp op de been geholpen en de industriële ontwikkeling, welke daarna is ingetreden, heeft, doen zien dat. ze die hulp waard zijn gebleken. Het is natuurlijk niet enkel liefdadigheid geweest, welke de V. S. er toe heeft, gebracht ettelijke miljarden dollars aan West-Europa cadeau te doen. Men was er ongetwijfeld van overtuigd, dat wie goed doet, goed ontmoet, want al worden de V. S. dan ook als „selfsupporting" beschouwd, de Amerikaanse bedrijven kunnen alleen op volle toeren draaien en hun afzet vergroten als niet alleen in het binnenland, maar ook naar het buitenland de afzet toeneemt. De Marshallhulp is voor geen gering deel gebruikt ter aanvulling van de in de oorlog verdwenen Europese voorraden, waardoor het mogelijk was de industriële machinerie langzamerhand weer op gang t« krijgen. De Amerikaanse hulp is ge paard gegaan met een voortdurend stre ven naar Europese samenwerking, welke in allerlei organisaties haar media heeft gevonden, met name in de G.A.T.T. en de O.E.E.S., terwijl, zoals bekend, de on langs tot stand gekomen Europese Eco nomische Gemeenschap ten doel heeft de positie van de zes daarbij aangesloten landen verder te versterken. Men is zowel in de V.S. als in West- Europa op de na de oorlog ontstane wel vaart vooruitgelopen, met het gevolg dat in 1953 een recessie intrad, welke welis waar vrij spoedig kon worden overwon nen. maar die zich in 1957 herhaalde. Met name West-Europa heeft de boog te strak gespannen en door te grote bestedingen en over-investering de betalingsbalansen van verschillende landen uit het lood ge bracht, zodat de valuta's gevaar liepen en krachtige maatregelen nodig waren om verdere inflatie en devaluaties te voorkomen. Hoezeer men in 1957 op het welvaartsideaal is vooruitgelopen, blijkt onder meer uit het feit dat de uitvoer van de V.S.. welke in de jaren 1952/56 gemid deld 13,9 miljard dollar heeft bedragen, in 1957 tot 19.3 miljard dollar kon stijgen, waarin West-Europa een groot aandeel had. Gevolg was dat goud en deviezen zich in de V.S. ophoopten en de monetaire positie van de Europese landen werd ver zwakt. Ommekeer Als men thans de situatie overziet, moet worden gezegd, dat het sinds 1957 ingetre den herstel zich in een sneller tempo heeft ontwikkeld dan men aanvankelijk durfde hopen, zodat de Europese valuta's niet meer in opspraak zijn, maar integendeel af en toe geruchten over een devaluatie van de Amerikaanse dollar opduiken. De bordjes zijn dus wel in korte tijd ver hangen. West-Europa heeft zich wat zijn invoer betreft in 1958 sterk de breidel aangelegd, mede waardoor de uitvoer van de V.S. van 19,3 miljard dollar in 1957 tot 16.2 miljard dollar is gedaald. Dit is mede veroorzaakt door een krachtige ontwikke ling van de inter-Europese handelsbewe ging en het gevolg is onder meer geweest, dat de V.S. haar goudvoorraden in 1958 met meer dan 2 miljard dollar hebben zien dalen, een daling, waaraan ook ge durende de eerste maanden van 1959 nog geen einde is gekomen. Het kan ons in West-Europa tot. grote voldoening strekken, dat ons aandeel in de wereldhandel gedurende het jaar 1958 aan merkelijk is toegenomen. Terwijl het aan deel van de V.S. in het eerste halfjaar van 1958 23,5 percent bedroeg tegen 26.2 per cent in die periode van 1957. ziet. men voor Engeland een vooruitgang van 18,3 tot 18.4. voor West-Duitsland van 16,7 tot 17,9 en voor Nederland 3,4 tot 3.8 percent. In de tweede helft van 1958 exporteerden de V.S. 10 percent minder afgewerkte produkten. waartegenover een vooruitgang van 14 per cent voor West-Duitsland staat en waar door dit land wat de export van fabrikaten betreft, een aandeel in de wereldhandel van 19 percent heeft verkregen en Enge land is voorbijgestreefd. Nederland Nederland is in dit economisch herstel proces niet achtergebleven. Een O.E.E.S.- commissie moge dan enige tijd geleden tot de conclusie zijn gekomen, dat het wel vaartspeil in Nederland lager is dan in de meeste andere landen van West-Europa, minister Zijlstra heeft aanstond opgemerkt dat deze conclusie kant noch wal raakt, omdat men van onjuiste criteria is uit gegaan. Zo moet bij de beoordeling van het gemiddeld inkomen per hoofd onder meer in aanmerking worden genomen, dat in Nederland slechts 38 percent van de be volking een aandeel heeft in de bruto- nationale produktie, terwijl dit. bijvoor beeld in West-Duitsland 50 percent be draagt. Het feit. dat in ons land het aantal jeugdige personen en ouden van dagen relatief groter is dan in de meeste andere landen en dat in ons land slechts 20 per cent van de vrouwelijke bevolking aan het produktieproces deelneemt tegen 35 per cent in West-Duitsland, mag uiteraard niet worden verwaarloosd, ook al brengt dit de noodzaak mee dat ons land in sterkere mate dan andere landen zijn produktie en export zal moeten vergroten. In de in dustrialisatie-nota van een jaar geleden heeft minister Zijlstra er op gewezen, dat de Nederlandse beroepsbevolking in ae jaren 19571962 met ongeveer 300.000. dat is met rond 60.000 per jaar zal toenemen, dat door de deelneming van vrouwen aan het produktieproces dit cijfer nog met 5000 per jaar zal stijgen en dat de Nederlandse industrie van dat totaal ongeveer 25.000 per jaar zal moeten opnemen. We staan dus wel zeer zeker voor een zware opgaaf en het is daarom zo ver heugend, dat de ontwikkeling van de Ne derlandse buitenlandse handel gelijk men die in 1958 en gedurende de eerste maanden van 1959 heeft kunnen zien de hoop wettigen, dat ons land in de ver hoging van het algemene welvaartspeil niet achter zal blijven. De Nederlandse handelsbalans (in- en uitvoer) heeft over het jaar 1958 een aanmerkelijk beter beeld getoond dan die van 1957, ook al is de stij ging van de export met iets minder dan 4 percent beneden het percentage geble ven, dat in de genoemde Industrialisatie nota. noodzakelijk wordt genoemd om aan de Nederlandse Industrie een zodanige uit breiding te kunnen geven, dat de toe neming van ^cn beroepsbevolking kan worden opgevangen. Terwijl in 1958 de Nederlandse invoer van 15.6 miljard tot f 13.8 miljard terug ging. kon de export van 11.8 miljard tot 12,3 miljard stijgen, waardoor het invoersaldo van 3.8 miljard lot f 1,5 mil jard is gedaald en het dekkingspercentage (exportimport) van 75 tot 89 percent kon stijgen. Opmerkelijk hierbij is. dat met name de Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland in sterke mate is vooruitgegaan en in 1958 19 percent van het totaal heeft bedragen tegen 18.5 percent in 1957 en 14 percent in 1953. In laatstgenoemd jaar stonden België en Luxemburg met 15.5 percent van het totaal nog boven West-Duitsland, dat thans echter onbetwist de eerste plaats onder onze afnemers inneemt. In hoeverre de Europese samenwerking ook aan ons land ten goede is gekomen, blijkt wel uit het feit. dat terwijl de Nederlandse uitvoer in 1953 voor 66,6 percent op West-Europa betrekking had dit aandeel in 1958 tot 71,7 percent is gestegen. Ook de cijfers voor het eerste kwartaal van 1959 wijzen op een dergelijke ontwik keling. De uitvoer van Nederland heeft in die periode 3,1 miljard bedragen legen 2,9 miljard in hetzelfde tijdvak van 1958. Het aandeel van West-Europa is daarbij van 69 tot 71 percent vooruitgegaan. Ver gelijk! men de cijfers van de eerste vier maanden van 1959 met die van 1958 4,2 miljard tegen 3,8 miljard), dan kan een accres van ongeveer 9 percent worden ge constateerd. een percentage dat dus hoger is dan het minimum, dat minister Zijlstra in zijn nota van mei 1958 heeft gesteld. Houdt men er rekening mee. dat de prij zen, zowel van de ingevoerde als van de uitgevoerde goederen, in de eerste maan den van 1959 zijn gedaald, dan is de totale buitenlandse handel van Nederland, wat de hoeveelheid betreft, in nog sterkere mate toegenomen dan bovenstaande cijfers doen zien. Maat houden Hoezeer men zich over de hier geschetste ontwikkeling moge verheugen, zo mag toch niet worden vergeten, dat de Nederlandse invoer gedurende 1958 en ook in de eerste maanden van het lopende jaar min of meer kunstmatig is gedrukt door de bestedings beperking en de inkrimping van de in vesteringen. welke nu geleidelijk weer voor een vergroting zullen moeten plaatsmaken. Op dit punt is er reeds een kentering merkbaar, zoals kan blijken uit de stijging van de invoer van 1.163 miljoen in maarl tot 1.325 miljoen in april. Geleidelijk is men in de bedrijven weer met een ver groting van de voorraden begonnen, ter wijl ook ten aanzien van de nieuwe in vesteringen de laatste tijd meer activiteit wordt ontwikkeld. Tegelijkertijd valt uit de publikaties van het C.B.S. op te maken, dat ook de consumptieve uitgaven in ons land weer toenemen, een proces, dat zich uiteraard zal versnellen als tot nieuwe loonsverhogingen zal worden besloten. De grote koerswinsten, welke de houders van aandelen thans op hun bezit kunnen ma ken en in vele gevallen realiseren, dragen zeer zeker ook tot een ruimere beste ding bij. Laat ons hopen, dat als de welvaart blijft toenemen, particulieren en bedrijven zich niet weer. zoals in 1957 aan een on gebreideld optimisme zullen overgeven, maar maat zullen weten te houden. De handelmaatschappij Van Rossum en Co n.v. boekte blijkens hel verslag over 1958 aan brutowinst en diverse baten 988.979 (v.j. f 955.243). Na aftrek van al gemene onkosten, interest, afschrijvingen en reservering, bedraagt het saldo winst 197.487 (142.763). waaruil 4 percent divi dend wordt voorgesteld en 105.973 naar rekening dividend reserve over Ie brengen. Wat de vooruitzichten voor 1959 betreft meldt, de directie dat in de periode 1 ja nuari30 april 1959 in alle afdelingen, een grotere omzet werd geboekt. Voorts meldt het verslag dal er onder handelingen zijn gevoerd met de Goodyear Tire en Rubber Co. te Akron over een eventuele overname van het bedrijf door Goodyear. De handelmaatschappij Van Rossum en Co. is de laatste overgebleven Goodyear- distributeur in West-Europa en met het oog op de Euromarkt heeft Goodyear de wens te kennen gegeven de distributie van haar produkten ook in Nederland zelf ter hand te nemen, op grond waarvan zij haar contract met Van Rossum en Co. opzegde. Inmiddels is overeenstemming bereikt over de wijze, waarop Goodyear de werk zaamheden overneemt en voortzet en de handelmaatschappij Van Rossum en Co. n.v. zich uit de bandenhandel terugtrekt^ Er zal nog bepaald worden op welke wijze de vennootschap in de toekomst zal blijven voortbestaan. GEEN DIVIDEND Commissarissen van de n.v. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken te 's-Gra- venhage zullen de vergadering van aan deelhouders voorstellen, evenals over 1957. over 1958 het dividend te passeren. A dvertevtip x Zie onze advertentie van morgen Aan dividenden Koninklijk heeft de. Dordtsche Petroleum-Industrie Maatschap pij n.v. te Amsterdam over 1958 22.576.ft00 ontvangen 26.087.750). Uit interest werd verkregen 33.815 21.223). De onkosten bedroegen 83.346 87.544). Aan winst resteert 22.522.173 26.024.426). Hiervan is 22.032.000, zijnde 25 percent over het geplaatste kapitaal ad 88.128.000. als interimdividend uitgekeerd. Voorge steld wordt een dividend van 25 percent en het onverdeeelde winstsaldo ad 490.123 aan de reserve toe te voegen. Vorig jaar werd 39 percent dividend uitgekeerd over een geplaatst kapitaal van 66.096.000. Het bezit aan aandelen Koninklijke vermeer derde tot nominaal 90.304.000 die op de balans te boek staan voor f 123.358.839 (in 1957 resp. f 80.270.000 en 66.096.000). Klene's Suikerwerkenfabricken n.v. te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, een saldo exploitatierekening be haald van 227.259 290.773). Na afschrij vingen resteert als saldo winst 159.701 205.491). Voorgesteld wordt een dividend van 14 percent (16 percent). De totale omzet was bevredigend en week niet belangrijk af van die over 1957. Doordat de winter zeer laat inzette was de omzet van de specifieke winterartikelen in het binnenland lager dan verwacht, het geen de totaalomzet ongunstig beïnvloed de. De export vertoonde een verdere stij ging, ondanks de steeds scherper wordende concurrentie. Er waren verschillende oor zaken voor het niet onbelangrijk lagere netto exploitatiesaldo, onder andere de hogere suikerprijs. Rationalisatie en mechanisatie gaan ge paard met belangrijke kosten. Aan onder houd van het gebouwencomplex werd in 1958 een belangrijk groter bedrag be steed dan in voorgaande jaren. Vooral deze laatste factoren beïnvloedden het exploitatiesaldo nadelig. De winstmarges op exportorders werden gedrukt, door een wijziging die de overheid aanbracht, in de bepalingen voor de teruggave van omzet belasting. In de eerste vier maanden van 1959 ver- loonden de omzetten een bevredigende stij ging. De directie hoopt dat deze tendentie bestendigd zal blijven. Sedert medio de cember 3958 is het afsluiten van export contracten moeilijker geworden, hetgeen gezien wordt als een consequentie van de Euromarkt. Advertentie voor s» zo gewassen - to droog, in moderne dessins en yni kleuren per 1 Paar extra voordelig .95 F De exploitatiewinst over 1958 van G. Dikkers en Co n.v. te Hengelo (O.) heeft 2.697.498 bedragen 3.181.515). Aan rente en exploitatie huizen werd verkre gen 152.753 102.313). Na afschrijving op vaste activa etcetera ad f 1.573.724 (f 1.692.665) bedraagt het saldo winst 1.276.527 1.591.163). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van 14 percent over een geplaatst aan delenkapitaal van 5.250.000 (onveran derd). De winstmarges liepen achteruit. Het lagere bedrijfsresultaat moet echter voor namelijk aan onderbezetting worden toe geschreven. De investeringen beperkten zich tot verbetering van de outillage, waardoor de rationalisering van het pro duktieproces onverminderd kon doorgaan. De invloed van de recessie heeft zich in ernstiger mate doen gevoelen bij de Bel gische zusteronderneming, zodat over 1958 geen dividend zal worden uitgekeerd. Het bedrijf in Canada werkte met verlies. In het. begin van 1959 steeg de vraag, waar door de orderportefeuille weer begint te stijgen. Een en ander maakt, dat de toe komst met iets meer optimisme tegemoet wordt, gegaan, waarbij geconstateerd wordt dat de export naar sommige landen aangesloten bij de E.E.G. toeneemt. X De totale omzet over 1958 van de n.v. „Vulcaansoord" Terborg, is met 15.6 per cent gedaald. Oorzaak van de lagere re sultaten is de mindere afzet in alle sec toren van het bedrijf. Van het totaalbe drag werd 42 percent geëxporteerd (v. ,j. 45 pet.). Het saldo van de exploitatiereke ning bedraagt 570.912 792.682). Na afschrijvingen reservering voor be lastingen, kosten van de aandelenemissie en toevoeging aan de reserve debiteuren resteert een saldo winst van f 131.256 246.462). Voorgesteld wordt 10 percent dividend over een gewoon aandelenkapi taal van 600.000 (v. j. 12 pet.). Op 16 de cember 1958 werd het kapitaal uitgebreid met f 600.000. Aan investeringen werd uit gegeven 624.565 483.407). In december werd de fabricage en ver koop van huishoudelijke geëmailleerde artikelen beëindigd. Begonnen werd met de produktie en verkoop van de Siegler oliekachel. Opgericht werd de Siegler Ne derlands-Amerikaanse Handelsonderne ming n.v. te Amsterdam. In het geplaatste kapitaal van f 120.000. participeert Vul caansoord voor de helft. Samen met de „Dekla" te Amsterdam werd op een fifty- fifty basis de outillage gekocht voor de produktie van onzichtbare ritssluitingen. Deze deelneming (f 95.000) zal worden omgezet in een n.v., de Devulca Fijn-me chanische Industrie. De verwachtingen over de resultaten 1959 zijn niet pessimistisch. 53. „Als de Gouden Bijl voor de tweede maal wordt gestolen, zullen de indianen ons vast een kopje kleiner m.aken", peins de de ontdekkingsreiziger. „Maar we mo gen het hoofd niet verliezen. We zullen dus eerst een standbeeld uitzoeken een exemplaar, dat niet al te levendig is en dan verlaten we snel dit land. We mogen nu geen tijd meer verliezen". Dat was het precies, wat Joris ook overwoog, toen hij een doezelig ogenblik van Ammezole be nutte. Met een rappe beweging griste hij de bijl uit diens handen en snelde weg. Eén moment was het doodstil, m.aar toen deed Amm.ezole's machtig stem,geluid, de tenten trillen. In bloedstollende bewoor dingen spoorde hij zijn krijgers aan om de achtervolging in te zettenom hem de Gouden Bijl terug te bezorgen, eventueel met de restanten van de diefachtige medi cijnman. „Pas op, dat hij kamp niet ver laten!", brulde het getergde opperhoofd. Nu dat deed Joris niet. Terwijl van alle zijden de indianen op hem toestorm.den, spoedde hij zich naar het midden van het kamp en dook daar weg in de tent van de vroegere medicijnman. Dc n.v. Electromotoren fabriek Dordt te Dordrecht heeft over 1958. blijkens het verslag, een exploitatiesaldo behaald van f 1.107.283 (v.j. f 858.967). Na afschrij vingen van in totaal f 836.586 (f 633.040) resteert als voordelig saldo f 270.697 (f 225.927), waaruit zoals gemeld een dividend wordt voorgesteld van 7 per cent (6 percent). In de fabriek te Rucphen werd de werktijd verkort. In de fabriek te Dord recht. werd een aantal werknemers ont slagen en een werktijdverkorting inge voerd. De onderbezetting beïnvloedde de resultaten ongunstig. Daartegenover staat dat. een belangrijke verhoging van de produktiviteit een gunstige invloed had. Voorts kwam een aantal orders tot af wikkeling, die in een vorig jaar groten deels waren gefabriceerd, waardoor het resultaat nog iets beter was dan dat van 1957. Van januari 1959 af trad in de omvang der opdrachten een belangrijke verbete ring in, die zich vrijwel onveranderd tot op heden heeft gehandhaafd. Daardoor kon de verkorte werktijd zowel in Rucphen als in Dordrecht worden opge heven. De bedrijfsbezetting is op het ogenblik bevredigend. Wanneer de hui dige bezetting kan worden gehandhaafd, zal van nagenoeg volle produktie kunnen worden gesproken. De concurrentie ver scherpte zich in 1958 aanzienlijk en doet zich sindsdien onverminderd gevoelen. Door voortdurende verbeteringen van het - bedrijf cn de ontwikkeling van de produkten hoopt de directie hieraan het hoofd te kunnen bieden. De schuld van f 500.000 bij de Maatschappij tot Finan ciering van het Nationaal Herstel werd in 19.58 met f 100.000 verminderd en het restant is inmiddels afgelost. In de jaarvergadering van Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen n.v. was het be langrijkste punt van de agenda de sta tutenwijziging om het: gewone aandelen kapitaal te verhogen van f 2 miljoen tot f 8 miljoen. Deze wijziging, zo bleek uit de toelichting, houdt echter alleen in de directie in de toekomst meer armslag te geven. De voorzitter, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, deelde mee, dat er voor dit moment en ook voor de nabije toe komst geen concrete plannen bestaan de gewone aandelen ter beurze te introdu ceren of het gewone aandelenkapitaal te vergroten. Advertentie X Bezorgd. De Amerikaanse regering heeft zich in een nota aan de Cubaanse re gering ernstig bezorgd getoond over de mogelijkheid dat de landhervorming op Cuba kan leiden tot onteigening van Amerikaans bezit zonder voldoende schadeloosstelling. De Amerikaanse no ta verzoekt de Cubaanse regering om in de geest van traditionele vriendschap besprekingen over de kwestie te begin- nen. Explosies. Een opslagplaats van verouder de munitie uit de tweede wereldoorlog bij Verona in Italië is gisteren in dë lucht, gevlogen. Een 71-jarige vrouv; werd gedood, verpletterd onder de zwa- re poort van haar huis, die door de kracht van de explosies omver werd geworpen. Zeven arbeiders op het mu nitiedepot werden gewond door de ex- plosies en de brand, die enkele uren duurden. De oorzaak van de explosies was een brand die tijdens de grootste hitte van de dag ontstond. Drie gebou wen, waar granaten en torpedo's lagen opgestapeld, vlogen in de lucht. Pionier. Dr. Grantléy Dick-Read, pionier van de pijnloze bevalling, is op 69-jari- ge leeftijd te Worxham in Norfolk over leden. Zijn eerste boek „Childbirth without fear", in 1942 gepubliceerd, werd in tien talen vertaald. Zijn methode wordt overal in dé wereld, in het bij zonder in de Verenigde Staten toege past, ondanks de critiek die erop is ge leverd. Coloradokevers. De Poolse Oostzeekust wordt geteisterd door coloradokevers die grote schade toebrengen aan de aardappelplanten. Sedert maandag spoelen de schadelijke kevers onafge- broken bij duizenden op het strand van de Oostzee aan, vanwaar ze het land in trekken. Zuur. Premier Kroesjtsjev heeft tijdens zijn bezoek aan Riga (Letland) critiek geleverd op de wijze waarop de melk wordt gedistribueerd, aldus bericht ra dio Moskou. Men vertelde hem dat de melk vaak niet op tijd werd aangevoerd en bij warm weer zuur werd. Kroesjtsjev merkte op, dat de ambtenaren die ver antwoordelijk zijn voor de aanvoer en verkoop van melk, wellicht in hun werk zijn verzuurd. Relletjes. In het financiële centrum van Buenos Aires is het tot botsingen geko men tussen stakende bankbedienden en werkwilligen. Politie met traangas en eenheden van het leger traden krachtig op: 75 personen werden gearresteerd, De bankbedienden - die reeds 57 da gen in staking zijn drongen enkele banken binnen on staken alle papieren waarop zij de hand konden leggen in brand. Zij werden na felle gevechten verdreven. In de afgelopen 24 uur zijn in Buenos Aires drie bomaanslagen ge pleegd, waarbi j echter geen slachtoffers zijn gevallen. Veroordelingen. Een militaire rechtbank in Madrid heeft donderdag tien man nen. die communisten zouden zijn. ver oordeeld tót straffen variërend van twé tot tien jaar. Zij zouden zich vorig jaar in Valencia schuldig hebben gemaakt aan ondermijnende activiteit. Vrijheid. De Britse minister van Binnen- .land.se Zaken Butler, heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat, de atoomspióri Klaus Fuchs deze maand wegens goed gedrag uit de gevangenis zal worden ontslagen. Hij zal dan vrij zijn te gaan waar hij wil. Toen gevraagd werd om een verzekering, dat Fuchs zich niet in dienst, zal stellen van de Russen, ant woordde Butler dat zijn invloed niet zo ver reikt. Waanzinnig. De politie van Boston is op zoek naar een waanzinnige bommen werper die verantwoordelijk wordt ge acht voor een bomontploffing in een spoorwegstation in de stad waardoor 39 mensen zijn gewond van wie drie ernstig. Juist toen een trein over een viaduct het bovengrondse station bin nenreed, deed zich een ontploffing voor in een bagagekluis, waardoor het ge bouw werd verwoest en een tiental mensen van het perron af op de lager gelegen straat werden geslingerd. In de afgelopen maanden heeft de politie verscheidene malen anonieme telefoni sche waarschuwing ontvangen dat op het station een bom was geplaatst Steeds bleek het een grap te zijn. Don derdag was er niet gewaarschuwd. Wel kwam kort na de ontploffing een waar schuwing dat op een ander station een bomaanslag werd gepleegd, doch dit bleek loos alarm. Levenslang. Een rechtbank in de West- duitse stad Hanau heeft, de 47-jarige voormalige politieman Wilhelm Unkel- bach tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het doodschieten van Joden in een Pools ghetto tijdens de oorlog. Het KNMI deelt mede: De belangrijkste ontwikkeling van hst afgelopen etmaal is geweest een sterk transport van warmte in de hogere lucht lagen over Zuid-Scandinavië en Denemar ken. Een daar in de bovenlucht aanwezige storing, die gevuld is met zeer koude lucht, werd dientengevolge afgesnoerd en be weegt nu over Duitsland in de richting van de Alpen. Deze ontwikkeling weer spiegelde zich aan de grond in een krach tige stijging van de barometer boven Scan dinavië. Een groot gebied van hoge druk strekt zich nu uit van zuidwest Engeland over geheel West- en Noord-Europa tot ir. het, noorden van Rusland. Het beheerst ook het weer in ons land. Een heldere nacht was het gevolg. Op sommige plaatsen kwam weer lichte nachtvorst voor. Langs IJsland trekt, een diepe depressie in de richting van Spits bergen. De as van het hogedrukgebied beweegt hierdoor langzaam naar het zuidoosten. Morgen zal ze echter nog ten noorden van ons land blijven. Dit brengt ons in zwakke noordoostelijke winden, waardoor droge lucht wordt aangevoerd, het zal daarom morgen zonnig zijn en de temperatuur wordt iets hoger dan van daag. WEERRAPPORTEN Zaterdag 13 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 11.43 uur, onder 0.18 uur. Maanstanden 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Maximum-tempera turen BS c es 5 g binnen- en buitenland. i5g Neerslag, laatste 24 uur. SiS u iu S dS Den Helder licht bew. nno 16 0 Ypenburg licht bew. no 16 0 Vlissingen licht bew. ono 18 0 Eelde onbewolkt nw 15 0,5 De Bilt onbewolkt no 17 1 Twente onbewolkt nno 17 4 Eindhoven onbewolkt nno 18 0,2 Zd Limburg licht bew. n 17 0 Helsinki licht bew. nno 23 0,4 Stockholm zwaar bew n 20 0 Oslo onbewolkt windst. 21 6 Kopenhagen licht bew. n 16 0 Aberdeen zwaar bew w 16 0 jonden geheel bew O 20 0 Amsterdam onbewolkt n 16 0 Brussel onbewolkt n 19 0 Luxemburg onbewolkt n 15 1 Parijs onbewolkt nno 20 0 Bordeaux onbewolkt. nno 21 0 Grenoble onbewolkt nw 20 0 Nice zwaar bew. ono 23 0,1 Berlijn zwaar bew. nnw 17 0.3 Frankfort zwaar bew. n. 17 0,1 Müncnen regen nw 15 1 Zürich regenbui nno 16 0.1 Genève licht bew. nno 20 0 Locarno onbewolkt ozo 22 0 Wenen regen nnw 13 20 Innsbruck regen O 14 6 Athene onbewolkt w 25 Rome licht bew. no 22 0 Ajaccio zwaar bew. ono 22- 0 Madrid onbewolkt nno 30 0 Mallorca licht bew. nno 22 3 Lissabon licht bew. windst. 34 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2