Stalmstadt, voor ons onbewoonbaar, symbool van Oostduitse expansie 0 0 0® no ontdekt worden Modern hoogovenbedrijf, omgeven door gloednieuwe „socialistische" stad NAAIMACHINES raatótoel Horlogerie SUISSE" HETGELDT»DaESNTEDNATDEZEPR°- BEZ0EK AAN DE DDR (2) Let op de economische uitdaging Actie tegen communisten in de Indische staat Kerala Drie Perzische ministers dienen hun ontslag in Strijd tussen Algerijnen in de Belgische Borinage MN A -leider Daid Moktar in Bergen vermoord Kort nieuws ïïtit öf bprlFÖpn Mjh 200 Jaar geleden VRIJDAG 12 J N 1 1959 O (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) STALINSTADT, juni Genosse Markowitch, directeur van het Eisenhütten- kombinat J. W. Stalin, is geen innemende man. Klein, kaal en op een Duits- eigenwijze manier beleert hij zijn toehoorders omtrent plan-economie en socialis tische opbouw in zijn fonkelnieuwe hoogovenbedrijf, met de bouw waarvan in 1950 begonnen werd op een lege zandvlakte op vijf kilometer van de Poolse trrens, en dat nu jaarlijks 1,1 miljoen ton ruw ijzer tot de huishouding van de Duitse Democratische Republiek bijdraagt. De gloednieuwe woonwijken van het bedrijf, die samen de eerste socialistische stad van de D.D.R., Stalinstadt, vormen, zijn evenmin aardig, daarentegen groot, kaal en ook nogal eigenwijs, al bieden zij goedkoop en comfortabel onderdak aan de 22.000 inwoners van Stalinstadt. Die inwoners moeten de voorlopers zijn van de nieuwe socialistische orde in Oost-Duitsland. Ze zijn zorgvuldig geselecteerd, trouwe aanhangers van de Socialistische Eenheidspartij Duitsland. Hun gemiddelde leeftijd is 26 jaar. Stalinstadt is in ieder opzicht de jongste stad van de D.D.R. en ook de stad met de meeste kinderen. Wat die kinderen leren kan men in Sta- linstadt's zeer fraaie scholen zien, vooral op de permanente tentoonstelling van te keningen en boetseerprodukten. Een ka rikatuur van een opgehangen kapitalist be loont een zesjarig jongetje met een tien. Een waterverftafereel van marcherende meisjes met spandoeken „Her mit dem Friedensvertrag" of „Nieder mit Bonner Fascismus, Revanchismus und Mili- tarismus" is ook altijd goed voor een ruim voldoende. Een opdracht aan een klas heeft kennelijk geluid: boetseer een grafmonument voor de rode armee. In een vitrine staan nu twintig grafsteentjes van grijze klei met rode sterretjes erop en het opschrift „Ehre den Sovjet-soldaten". Zulke dingen zijn niet zo leuk. De mono tone uitstalling van enigszins mottige con serven in de zelfbedieningswinkels ook niet. De conformiteit van kleding en hui zenblokken evenmin, al zijn sommige hui zen mooier en groter, want in de D.D.R. geldt duidelijk Orwell's „Wij zijn allen ge lijk, alleen zijn sommigen gelijker dan anderen". Er hangt in deze nieuwe kunstmatige stad een sfeer van griezelige onwezen lijkheid van een klemmende toekomst- film. Het staatsdesinfectiemiddel waar mee alle lokalen in de D.D.R. van gevaar lijke kiemen worden gezuiverd, zet die eentonigheid zelfs tot in de geur van de atmosfeer voort. Men betrapt zich op de drang eens heel hard te gillen, of op de neiging terug te vluchten naar een oud onpraktisch dorp in Frankrijk, in België, of in Nederland met hoge linden, rivier, kerktoren, straten met kinderhoofdjes en een oud café, waar mensen mogen twis ten, heel hard lachen of domme dingen doen.. In Stalinstadt is dat alles geen ge woonte, daar heet het grote café trouwens „Gaststatte Aktivist". Ik persoonlijk zou honderdduizend maal liever in een woon wagenkamp wonen dan in Stalinstadt. Dit gezegd zijnde moet er iets aan wor den toegevoegd ten behoeve van degenen die ook al meenden, dat de Sovjet-Unie op industrieel gebied nooit iets zou preste ren, omdat er zoveel dwang heerst, om dat wij er ons nooit thuis zouden voelen, en in die gedachte gesterkt werden door de ouderwetse autootjes die uit de Russi sche fabrieken kwamen. Die achterlijke Ivan in het collectieve keurslijf geperst, zal nooit kunnen concurreren met het ontwikkelde Westen, dat in vrijheid zijn talent kan ontplooien. Toen kwam de Spoetnik, die gelijk de olifant met de he le grote snuit althans dat verhaal de we reld uitblies. Voor degenen, die nu nog menen, dat de D.D.R. een soort massaal concentratiekamp is, waarin zeventien miljoen ondervoede, van kou rillende stak kers de hele dag in de queue staan of zich moeizaam naar hun werk slepen, dat zij zoveel mogelijk saboteren, waarin een staatseconomie heerst, die bijvoorbaat tot mislukking is gedoemd, voor diegenen staan de zes hoogovens van Stalinstadt als een waarschuwend uitroepteken aan de HETVERSCHILTUSSEN OOST-WEST HOELANG ER GEWERKT MOET WORDEN OM WEST-DUITSL. OOST-DU ITSL. !2 min. i LITER MELK 21min 0 0 22min. 11 min. IKILJD ROGGEBROOD 27 min. 40 min. I KILO MEEL 0® 29 min. 47min. I KILO RUST 35min. I KILO SUIKER hemel. Want zo simpel is het helaas niet. Het wordt misschien niet algemeen be seft dat de D.D.R. Europa's vijfde indu striële mogendheid is, na de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Frankrijk, dat ook goedingelichte West- duitse economen van een Oostduits „Wirts- schaftswunder" spreken, dat de D.D.R. tot ver over haar grenzen een commercië le en industriële activiteit ontplooit, die menig westelijk bedrijf in verlegenheid heeft gebracht. Welke gerechtvaardigde morele bezwaren men tegen het politieke dwangsysteem in de D.D.R. moet hebben, hoe ongunstig de materiële levensomstan digheden der Oostduitsers voorshands nog bij de onze moge afsteken (hoewel zij bij lange na niet zo slecht blijken, als som migen willen doen geloven), het zou een gevaarlijke vergissing zijn te menen dat die Oostduitse economie niet levensvat baar zou zijn, dat de industriële expansie een kunstmatig kaartenhuis zou zijn, dat tot uiteindelijke ineenstorting gedoemd is. Neem het Eisenhüttenkombinat J. W. Stalin en graaf onder de dikke verflaag der propaganda naar wat harde feiten. Het bedrijf, dat men in 1950 uit de zan derige grond begon te stampen, telt nu zes volledig geautomatiseerde hoogovens, die tot de modernste in geheel Europa beho ren en die 1,1 miljoen ton ruw ijzer per jaar produceren. In 1965 zal het Kombi- nat geheel klaar zijn en naast ruw ijzer ook nog twee miljoen ton ruw staal en anderhalf miljoen ton walsstaal leveren. Het bedrijf verwerkt erts uit de Sovjet- Unie en cokes uit Polen, waarvan de niet- smetteloze kwaliteit de produktie per oven overigens nog beperkt. Voor de oorlog produceerde het huidige gebied der D.D.R. slechts zeven percent van Duits- Tijdens een kort bezoek aan de D.D.R. zag een groepje westelijke journalisten, onder wie onze reis redacteur, ook de eerste socialistische stad van Oost-Duitsland Stalinstadt. In deze rode modelstad met zijn nieuw hoogovenbedrijf zijn totnutoe slechts zelden westelijke correspon denten toegelaten. lands totale staalproduktie. Wanneer het Kombinat zal zijn afgebouwd zal dat 25 pex-cent worden. De rentabiliteit van het bedrijf? Het maakte in het afgelopen jaar 27 miljoen mark winst, al komen winstcijfers van zulke bedrijven in socia listische landen niet altijd via orthodoxe berekeningen tot stand. Maar men zegt hier dat de prijs van een ton ruw ijzer uit Stalinstadt 265 Oostmark bedraagt tegen over 290 dure Westmarken voor een ton ruwijzer uit het Ruhrgebied. Wordt die lage prijs verkregen door lage lonen? Het gemiddelde loon der arbeiders bedraagt 550 mark en het kan tot 1000 mark per maand stijgen. De gemiddelde huur be draagt 58 mark per maand voor een com fortabel flatje met centrale verwarming en warm water. Alle ondex-wijs en me dische verzorging zijn vrij. Iedereen droomt van en spaart voor een eigen auto. Dat er pas honderd par ticuliere auto's in Stalinstadt rijden ligt vooral aan de beperkte produktie der Oost duitse industrie en de even beperkte im port. Onder Stalinstadt's toeleveringsbe drijven, elektriciteit, waterleiding, cen trale slagerij, bakkerij, zuivelbedrijf, win kels enzovoort zijn er die nog niet rende ren, omdat hun capaciteit, die afgestemd is op het toekomstige inwonertal van veer- Een overzicht van de anderhalf kilo meter lange Siülinallee in Oost- Berlijn tijdens het „Pressefest" van Neues Deutschland. (Zie het eerste artikel in de krant van woensdag.) Dit zijn de leidende figuren van de OostduitseSozïalistische Einheits- partei Deutschland. Van rechts naar links: Hermann Axen, hoofdredacteur van de partijkrant „Neues Deutsch land", professor Albert Norden, „agit prop" no. 1 van de S.E.D., en Paul Werner, lid van het Politburo. tigduizend mensen, nog niet ten volle kan worden gebruikt. En op die bedrijven moet de staat toeleggen. Het mag zijn dat West- europese arbeiders zich in velerlei op zichten in Stalinstadt doodongelukkig zou den voelen, al moet -ik uit mijn opper vlakkige indruk opmaken dat de omgang tussen bedrijfsleiding en arbeiders mij als zeer ongedwongen en kameraadschappe lijk voorkwam. Het is zeker waar dat Sta linstadt voorlopig een uitzondering in de D.D.R. is, al staan er nog meer soortge lijke projecten op het programma. Maar het feit blijft dat men geheel Tos van po litieke of morele overwegingen de econo mische uitdaging moet erkennen, die in een bedrijf en een systeem als dit voor het Westen ligt opgesloten en dat men zich daarvoor door geen oogkleppen van traditionele concepties of vooroordelen mag laten verblinden. NIEUW DELHI (Reuter) In Kerala, de enige staat van Indië waar de commu nisten aan het bewind zijn, begint van daag een campagne van de oppositie om de regering tot aftreden te dwingen. De drie grote oppositiepartijen in de staat, de Congrespartij, de Praja socialisten en de Mohammedaanse liga, hebben grote bij eenkomsten belegd waarop een lijst van beschuldigingen aan het adres van de re gering zal worden voorgelezen. Daarna be gint een agitatiecampagne. De oppositie beschuldigt de regering ervan dat er geen recht meer heerst in de staat, dat leven en bezittingen niet veilig zijn en dat com munisten elke misdaad kunnen begaan zonder vervolgd te worden. TEHERAN (Reuter-AFP) De Perzi sche minister van Buitenlandse Zaken, Hekmat, en twee andere minister hebben hun ontslag ingediend bij minister-presi dent Eghbal, aldus is officieel te Teheran bekendgemaakt. De reden is niet mede gedeeld. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Msjutstr. 181, Tel. 14444 (Van onze correspondent in Brussel) De Borinage wordt sedert geruime tijd door een nieuwe, kwaal geteisterd. Niet de werkloosheid van de mijnwerkers, daar alle arbeiders, die tot nu toe 1e kolenmij nen van de Borinage hebben verlaten, werk gevonden hebben, maar de gendar merie, de politie en het gerecht hebben de handen vol met de beteugeling van de terreur onder Algerijnen, die hier en daar in de kolenmijnen werken. Sommige Algerijnen wonen in Frankrijk en komen iedere dag naar de Borinage. Vandaar dat er talrijke contacten zijn met de Algerijnse revolutionaire bewegin gen in Frankrijk. Enkele weken geleden hebben de Franse en Belgische gendar men te Bergen, de hoofdstad van de Bo rinage en van de provincie Henegouwen, een razzia gehouden. Een twintigtal Alge rijnen, dat van aanslagen en moorden werd verdacht, werd gearresteerd. Thans is de terreur afgenomen, maar in het begin van deze week is een van de meest bekende rebellen-propagandisten van de M.N.A. te Bergen, Daid Moktar, in zijn woning vermoord. Moktar woonde sedert een jaar of tien in Bergen en schijnt zich uit deze Algerijnse beweging te heb ben willen terugtrekken. Hij zou met een Waalse trouwen. Het eerste onderzoek heeft uitgewezen, dat er waarschijnlijk twee benden in de woning zijn geweest. Moktar werd in zijn bed vermoord met schoten uit een auto matisch geweer. De rechercheurs zijn er van overtuigd, dat de moordenaars uit Frankrijk zijn gekomen. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de moord een uit vloeisel is van de strijd tussen het F.L.N. en de M.N.A. Het liefst zou de bevolking in de Borinage zien, dat alle Algerijnen uit het land worden gezet, want velen on der hen zijn onbetrouwbaar. Zij werken echter in de mijnen, waarvoor niet zo gemakkelijk geschoolde, mannen kunnen worden gevonden. Vele Algerijnen hebben reeds in Algerije in de mijnen gewerkt. De moord op Moktar-' heeft echter zo'n grote beroering verwekt, dat het er naar uit ziet dat het gerecht zijn controle over de Algerijnse kringen zal verscherpen. Verloren. Donderdagmiddag om streeks halftwee is door onvoorzichtigheid met een primustoestel, gebruikt door en kele dagjesmensen uit Amsterdam, de kurkdroge duinbegroeiing bovenaan de trapovergang te Westenschouwen in brand geraakt. De brandweer uit Haamstede, ge holpen door ongeveer 200 vrijwilligers, was in een half uur het vuur meester. Een op pervlakte van 2.500 vierkante meter ging echter verloren. Op de Er komt weinig goeds uit Galicia, zeggen de Spanjaar den. Pas toch op voor de vrou wen daar ze zijn mooi en lief, maar o zo onbetrouwbaar. De Portugezen gaan nog ver der: zij beweren, met reden overigens, dat zelfs de wind, die uit die richting waait, ongunstig is. En een garage houder in Almeria, wie ik eens vroeg of de kustweg naar Malaga- goed berijdbaar was, antwoordde: „Natuurlijk is die slecht. Franco schijnt weinig met het zuiden op te hebben, maar hij is dan ook in Galicia geboren." Ook dat nog. Wanneer ik al die punten tegen Galicia overweeg, moet ik toch tot de conclusie komen, dat ze mij niet anti hebben gemaakt. Van de vrind heb ik hoegenaamd geen last gehad en omtrent de betrouwbaar heid van de Galicische vrou wen staan mij geen ervaringen ten dienste. Het kon wel eens zijn, dat Franco inderdaad iels met het goede wegennet te maken heeft, maar wat ik ook .op de Caudilo tegen heb, dit beslist niet. Ik mag mij dus onbevoor oordeeld noemen. Vanuit dit standpunt heb ik land en volk zo goed mogelijk bekeken en ik ben graag bereid er menig goed woordje voor te doen. De vier provincies Coruna, Pontevedra, Lugo en Orense bezitten elk hun eigen char me. In grote trekken gaat ech ter voor alle op, dat het kli maat er doorgaans gematigd is en het landschap er het. meest overeenkomt met wat wij in onze noordelijker regio nen gewend zijn. Niet wat de (643 kilometer lange) kust be treft: een aaneenschakeling van dramatische, hoog uit de zee rijzende rotsen, hier en daar onderbroken door kleine strandjes en natuurlijke in- Nu de meesten onzer vlak voor de vakantie staan, kon het wel eens zijn nut hebben iets te vertellen van een deel van Spanje, Galicia, dat over het algemeen door de toeristen wordt verwaarloosd. Er wordt ook weinig over geschreven een gevolg van gering bezoek. Of komen er niet zo veelt vreemde lingen, omdat men er bijna nooit iets over leest? hammen. De strandjes wor den hoe langer hoe meer benut als vakantieverblijf en men vindt er dan ook op onregel matige afstanden langs de Golf van Biscaje en de Atlan tische Oceaan badplaatsen, van zeer eenvoudige tot ta melijke luxeuze. Aan de in hammen hebben de mensen al eeuwen geleden vissers dorpjes neergeplant. Ook deze nederzettingen zijn in alle variaties voorhanden, wat be tekent, dat het merendeel nog wel helemaal echt is, doch dat de bewoners van sommige de zomer meer doorbrengen met poseren voor de camera's van toeristen dan met vissen. In de bosrijke gedeelten zijn de palmen vervangen door doodgewone eiken, beuken en naaldbomen. De bergen in het binnenland verheffen zich tot een bescheiden hoogte, maar ze tellen toch voldoende me ters om bekoorlijke dalen te vormen en prachtige verge zichten mogelijk te maken. De plattelandsbewoners bewegen zich nogal sjokkerig voort op een soort klompen, voorzien van klossen, wat de scherp zinnige bezoeker doet veron derstellen, dat de minder be langrijke wegen blijkbaar een flink deel van het jaar tame lijk modderig zijn. Neemt hij daarbij waar, dat niemand ooit ver van een enorme zwarte paraplu verwijderd is, dan denkt hij als vanzelf aan veel regen. En ja, Spanje mag dan terecht klagen over een ge brek aan neerslag, de Gali- ciërs doen daar niet aan mee. Maar nergens in het land ziet men dan ook zulke malse weiden. In de toeristische folder over La Coruna, de hoofdstad, staan meer wetenswaardig heden dan ik u in dit kort be stek kan vertellen. Ik heb er echter één feit van importan tie in gemist, maar het is mo gelijk, dat de Spanjaarden er niet zo bijster trots op zijn: uit deze haven zeilde in 1586 de trotse Armada met het doel de vloten van Engeland en Holland te vernietigen en de Spaanse hegemonie ter zee te vestigen. Wij weten, dat de operatie niet geheel volgens plan is verlopen. Eerlijkheids halve mag hierbij niet onver meld blijven, dat de Engelse admiraal Drake in 1589 een aanval deed op de stad. die toen met succes door de Markies de Cerralbo werd verdedigd. Dit wapenfeit wordt wel in de folder ge releveerd. La Coruna wordt wel „de kristallen stad" genoemd van wege het grote aantal karak teristieke galerijen van glas, dat men er treft. Vooral de gebouwen langs de kade zijn er rijkelijk mee voorzien. Te gen het ondergaan van de zon wordt het licht er fantastisch door weerkaatst, wat tot prachtige reflexen op het diepblauwe water van de baai leidt. Het interessantste monument van de hoofdstad is de Toren van Hercules, die ook voor komt in het stedelijk wapen. Hij dateert vermoedelijk uit de tijd van Trajanus en is volgens historici de enige be staande Romeinse vuurtoren. Voor de restauratie in de achttiende eeuw was het bouwwerk omringd door een glooiend houten talud, ten dienste van de door muilezels getrokken wagens, die het hout aanvoerden voor het vuur, dat er 's nachts bleef branden. Belangwekkende steden zijn ook Vigo met een respec tabele visconservenindustrie en El Ferrol del Caudillo, de voornaamste Spaanse marine- basis. Maar niets overtreft de bijzondere schoonheid van Santiago de Compostela, waar zestigduizend inwoners een keuze kunnen doen uit zesen veertig kerken en kapellen. Volgens de legende werd het lichaam van de apostel Jaco bus na diens marteldood in Jeruzalem door twee van zijn leerlingen naar het verre Ga licia overgebracht. Zijn graf raakte vergeten, niet ver wonderlijk, omdat immers de grote volksverhuizing en later de invallen van de Moren heel wat onrust en troebelen ver oorzaakten. In 813 werd het teruggevonden, waarna in 1175 sen grote kathedraal boven het graf van de apostel werd ge bouwd. Sinds de voltooiing in 1211 geldt dit als het impo santste Romaanse stuk archi tectuur van Spanje. Sinds de negende eeuw wordt Santiago de Compostela door pelgrims bezocht. In la tere tijd stichtte men ten be hoeve van hooggeplaatste gasten het Hospital Real (circa 1500), thans Hostal de los Reyes Católicos geheten. Ik beschouw het als een exceptionele ondervinding in dit zes jaar geleden gerestau reerde hotel de nacht te heb ben doorgebracht en het klinkt zo romantisch te kun nen zeggen: misschien wel in hetzelfde vertrek als eertijds koningin Isabella. Aan de restauratie zijn ja ren van zorgvuldig onderzoek door architecten en historici voorafgegaan. Zoveel dat enigszins mogelijk was zijn de tekeningen gebaseerd geweest op de oude plannen. Men ging zelfs zo ver, dat de arbeiders een extra premie kregen voor het behoud van de oude varens en bloemen, die tussen de stenen groeiden! De voormalige kapel, de troonzaal en de koninklijke eetzaal zijn getransformeerd in een aula waar concerten worden gegeven, een ruime receptie, restaurants en een bar. Toen ik de mij aangewe zen slaapkamer betrad, was ik even geneigd op de tenen te gaan lopen, zo overweldigde mij het interieur. Het gebeurt niet alle dagen, dat ik mij te rusten leg in een hemelbed met gordijnen van zwaar fluweel, van waar ik naar de fraai gesneden deuren en zol dering, de kostbare tapijten en het massieve meubilair kon kijken. Het was alsof ik in een andere eeuw was gestapt maar mijn matras was zacht en modern en achter de an tieke deuren vond ik ruime kleerkasten en een van alle gemakken voorziene badka mer. De volgende morgen werd ik in de ontbijtzaal weer omringd door die onvergete lijke, bijna middeleeuwse sfeer. Ik kon me maar slecht voorstellen, dat deze indruk wekkende ruimte de rest van de dag een zeer prozaïsche bestemming heeft cafe taria. J. F. Kemming Het Man Het valt niet te ontkennen: wij mannen lijden, zij het meestal onderbewust, aan een meerderwaardigheidscomplex. Ik weet niet of dit woord bestaat, maar u. begrijpt wat ik er mee zeggen wil. Om maar es iets te noemen, de momenten waarop je vrouw geld nodig heeft voor een of ander doeleind. Kun je daaraan voldoen, dan haal je met e.en zeker air je portefeuille tevoorschijn, graait er wat aards slijk uit en deponeert dat met een beschermende ernst, met een lichte hoogmoed zelfs, voor haar op tafel, waarop dan. in je achter- hoofd, zij het zwakjes, een lichtje gaat gloeien, dat een bordje „dat lap ik 'em toch maar weer" beschijnt. Of, je moet een spijker in de muur slaan, wat je meteen lukt, zonder in een .voeg te komen of op je duim te meppen. Zo zijn er nog wel een paar dingen te vérzinnen die je bestempelen met het genus „MAN". Maar waar ik nou eigenlijk op neer wou komen is, dat er zich ook situaties voor doen waarbij je volkomen tot niets wordt teruggebracht, waarbij je ineens tot, laten we zeggen, „h e t man" wordt gedegra deerd. Dat is dan, als je bijvoorbeeld je vrouw hebt toegezegd samen met haar een man tel te gaan kopen. Dit is een geestelijke pijn. Je komt het „Modehuis" binnen. Ver sta me wel, dit is geen „ivinkel", m.aar een „Modehuis". Uit een groepje van drie babbelende dames maakt er zich één los die, met een allerbeminnelijkste glimlach op haar ietwat streng-knappe gelaat, op je vrouw toewalst. Op een „Wat had u gehad willen hebben?" maakt je vrouw, bedeesd maar toch direct met een bewust zijn iemand van haar eigen geheime ge nootschap te hebben ontmoet, haar wens kenbaar, waarna dan met een soort dédain aan „het man" een Louis Seize stoeltje, ongemakkelijk klein, wordt aangeboden. „Gaat u even zitten, meneer." Je denkt er niet aan om tegen te spre ken. Met een onmiddellijke knauw in je wilskracht, als bij een psychiater, ga je zitten, wat dan ook het moment is waarbij je volkomen in het niets bent opgelost. Je kijkt es wat rond. Ergens in de verte, gekwakt in een hoek, zit een ander heer, zijn ellebogen op de knieën, het hoofd, steunend in de handen, die je zo doet den ken aan een beeld van Rodin, De Wan hoop. Zijn vrouw wordt in een paskamer tje onder handen genomen. Met een ge zicht alsof ze een chef d'oeuvre heeft af geleverd leidt weer een andere verkoop ster een dame in een lachwekkende hobbe zak naar een statietrap. Als je dan met een meewaarige zucht gaat verzitten en es een nieuwe sigaret opsteekt, wordt je vrouw voor je ge duwd in iets nieuws, met een etiketje uit haar hals. Men vraagt je mening. Uit er varing weet je dat die er geen snars toe doet, maar om dan jezelf toch nog enige persoonlijkheid toe te kennen maak je een ietwat sullige opmerking over een mouw die je es aan een mantel van Greta Garbo gezien hebt. Wat er dan volgt is moeilijk te beschrijven. Het mooie gezichtje van de verkoopster word.t hard als graniet, er spreekt een soort min achting vermengd met medelijden, -uit haar staalblauwe ogen. „Maar menéér, u moet toch tenminste proberen met uw tijd mee te gaan!" Na deze catch-as-catch-can-opduvél zeg je maar dat je 'm „schattig" vindt en, hoe wel je geen notie hebt van de prijs: „en zo spót!" Dezelfde ritus wordt nog enige malen herhaald waarbij je nu alles „spót!" en „werkelijk schattig" vindt, waar dan óók geen acht op geslagen wordt. Even groeit er weer iets van meerder waardigheid in je, dat is als je zowat het iveeksalaris van een chef de bureau uit je portefeuille gefrommeld hebt: maar door de verkoopster wordt dat wegge- grisd met een nonchalance a.lsof het een papieren rijksdaalder is. „Of het pakje zó mee gaat Er wordt een enorme doos onder m'n arm geduwd, ik sukkel achter mijn vrouw óók de statietrap af en, wéér groeit er iets van meerwaardigheid in me, als ik zeg: „Ja, dat gaat bestIk heb de Rolls voor de deur staan!" De Rólls Ik heb niet eens een fiets! Jan van Ees Advertentie "•l||lrCASSETlESvAHAF FI.28.* Verkrijgbaar bij de zaak met de grootste sortering Barteljorisstraat 1 Haarlem - Telefoon 15131 Zeestraat 13 Beverwijk - Telefoon 4970 Secretaris-generaal. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. A. H. Gunther met in gang van 1 oktober 1959. onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig aan den lande bewezen, eer vol ontslag verleend als secretaris-gene raal van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en is hij met in gang van diezelfde datum benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Zaken Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van !9 Juny 1759 VRANKRYK, Toulon den 29 Mei. De Engelse Vloot blijft noch in het gezigt deezer Stad en Haven; wordende dagelyks by ons geseynd, en nu 23 en dan 26 Zeylen bevonden sterk te zyn. Tot noch toe kan men niet bepaalen, of wy elkander zullen blyven in het Verschiet observeeren, dan onder de Oogen gaan zien, hoewel wy zulks van onze zyde zullen trachten te mvden, zo wy niet daartoe by aannadering der Vyanden gedwongen worden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5