BOSCH Dienstbode stal f 1000 uit brandkast van notaris LE GALION FOTOKOPIEËN Koop Ralston bij Maas' Verf huis De beurs 7 HAARLEMSE POLITIERECHTER Honderd gulden boete en voorwaardelijke celstraf Lichtdrukker ij de Rooij Drie maanden geëist voor dodelijk verkeersongeluk Veertien jubilarissen bij Publieke Werken van Bloemendaal in Delftwijk Aankoop terrein voor bouw van gymnastieklokaal Twee werkobjecten voor werkloze handarbeiders Houten hulplokalen voor kosten f 40.500.- Jaarverslag „Humanitas", afdeling Haarlem De prins in Londen Rally voor scooters Het huisje is gereed Bejaarden gaan uit op 7 juli Aanvullend krediet voor woningbouwvereniging Autotocht voor bejaarden Het succes van Parijs SORTILEGE UIT STAD EN STREEK Desk u nd ig e waar scha wt „Tuberculose is nog niet overwonnen" Amsterdamse Beurs VRIJDAG 12 J UN! 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, heeft vanmorgen een 22-jarige Haarlemse dienstbode, die van haar werk gever, een Haarlemse notaris, in totaal duizend gulden ontvreemdde, veroordeeld tot ÏM of 30 dagen hechtenis en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclasse ring. Verdachte was voor dag en nacht in dienst van het notarisgezin. Ergens in huis vond.zij een bos sleutels. Zij ging de sleutels proberen en een er van bleek van de brandkast te zijn. Eerst haalde het meisje vijf gulden uit de kast, later gro tere bedragen en in enkele maanden was het ontvreemde bedrag opgelopen tot duizend gulden. Het geld bewaarde zij in een bureaulaatje. Toen zij werd aangehou den kon zij al het geld teruggeven. Vol gens de notaris gaf zij zelfs 62,30 te veel, want zij bewaarde ook haar loon in het laatje. De notaris had een goed woordje voor de dienstbode gedaan. De officier van Justitie, mr. J. J. Bre- dius, vond het zeer bedenkelijk dat het meisje zo'n misbruik had gemaakt van het vertrouwen van mensen bij wie zij in huis woonde. Hij wilde er echter rekening mee houden dat de werkgever haar heeft gehandhaafd. Hij eiste 150 boete of 30 dagen en drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering, alsmede teruggave van de 62,30 die haar toebehoorde. De raadsman, mr. C. F. M. van Kop pen, drong aan op een voorwaardelijke straf. De politierechter veroordeelde de dienstbode tot de reeds genoemde straf. Onttrekking aan beslag Twee Haarlemse broers, beiden groente handelaar, werden veroordeeld tot 100 of 30 dagen en twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, omdat zij eind februari een deel van de voorraad, zoals blikken groenten, potten mayonaise, fruit en elektrische machines, aan een beslag wegens faillissement hadden ont trokken. Een van de broers was wegens ziekte niet verschenen, maar de andere vertel de dat zij geprobeerd hadden voor de goe deren een betere prijs te maken dan op de veiling van de deurwaarder gegeven zou worden. Met de opbrengst wilden zij alsnog crediteuren betalen. De waarde van de goederen zou ongeveer 2000 zijn geweest. Later werden zij geveild voor slechts 600. De officier eiste tegen beide broers 200 of 40 dagen en twee maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De politierechter overwoog dat het niet zeker was dat de groentehandelaren de op brengst van de goederen in eigen zak zouden hebben gestoken. Hij veroordeelde hen tot f 100 of 30 dagen en twee maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Weerspannige kok Een 45-jarige Haarlemse kok stond te recht omdat hij in de nacht van 3 mei in de Haarlemse binnenstad „onder invloed" op een fiets had gereden en zich tegen overbrenging naar het politiebureau had verzet. Ten slotte had de politie hem per auto naar het bureau gebracht. De offi cier eiste 75 of 15 dagen en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Petersen zei er rekening mee te wil len houden dat verdachte nog een blanco strafblad had en beperkte de straf tot de gevraagde boete subsidiair 30 dagen. Stuk straatsteen Eeft 37-jarige Haarlemse vertegenwoor diger wilde in de nacht van 20 april in de Pieter Kiesstraat in Haarlem de aandacht van zijn vrouw trekken, die zich in een kamer op een der bovenetages moest be vinden. Volgens verdachte was zijn vrouw daar buiten zijn wil. Toen hij op zijn bellen geen gehoor kreeg, gooide hij een stuk straatsteen door de ruit van de kamer. Ook dat hielp niet en de vertegenwoordi- Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Hof te A msterdam De procureur-generaal bij het gerechts- bof te Amsterdam heeft donderdag beves tiging geëist van het vonnis, dat de Haar lemse rechtbank op 16 oktober van het vo rig jaar tegen een 20-jarige Noordwijkse kantoorbediende heeft uitgesproken: drie maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid wegens het roekeloos rijden met een personenauto, waardoor verdach te tegen een boom reed, tengevolge waar van zijn vriend, die achterin zat werd ge dood. Op 30 juli van het vorig jaar was ver dachte 's avonds met een vriend en twee meisjes in een auto van Noordwijk in de richting van Zandvoort gereden. Op de bochtige weg nabij Vogelenzang was hij in een linkerbocht van de rijbaan geraakt en in de berm terechtgekomen. Verdach te-verloor de macht over het stuur. De wagen schoot over de weg en botste tegen °en boom. Zijn vriend werd daarbij zo ern stig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk w|rieed. Hoewel de kantoorbediende zei niet har- '°r dan zestig a zeventig km. te hebben "reden, verklaarden beide meisjes als "•uigèn, dat bij een veel hogere snelheid 'd gehad. Eén van hen had zelfs gezien 'at de snelheidsmeter vlak voor het on- "."luk 110 kilometer aanwees. De verdediger zei, dat de jongen zich bet, ongeluk erg had aangetrokken en dat bij gebukt gaat onder schuldbesef. Hij v''oeg het hof verdachte geen gevange nisstraf op te leggen. ger probeerde daarna binnen te komen door de voordeur te forceren. Het corpus delicti van de vernieling aan de ruit. het stuk straatklinker, lag op de groene tafel. Verdachte zei dat hij niet de ruit had willen ingooien. Hij had op de dakpannen gemikt om de aandacht van zijn vrouw te trekken. De officier van Justitie vond dat de ver tegenwoordiger leek op een verwend kind dat gaat slaan en schoppen als het zijn zin niet krijgt. Hij eiste tegen verdachte die uit anderen hoofde gedetineerd is, 60 of 12 dagen. De politierechter wilde er reke ning mee houden dat de man thans geen inkomsten heeft en hij deed twintig gulden van de gevraagde boete af. Winkeldiefstal als „sport" Op 20 april namen een 55-jarige inwoon ster van Haarlem en haar 21-jarige doch ter uit een zelfbedieningszaak in Haarlem suiker, margarine en boter weg. Zij hadden dit. alleen maar gedaan omdat zij een der verkoopsters te slim af wilden zijn. „Die juffrouw keek zo lelijk naar ons, alsof zij ons niet vertrouwde", lichtte de oudste verdachte toe. De officier van Justitie zei dat deze „sport" in zelfbedieningszaken niet kan worden getolereerd en hij eiste tegen elk 80 boete. Mr. Petersen maakte er 60 van. omdat de verdachten tot één gezin behoren. Op 1 juli zullen veertien ambtenaren hun jubileum vieren bij de dienst van Publieke Werken in Bloemendaal. Eén van hen is veertig jaar bij het bedrijf, de dertien anderen vieren hun zilveren jubileum. De namen van de jubilarissen luiden als volgt: D. Ploeg, timmerman lst,e klasse, Werkplaatsen, Recifelaan 36, Overveen, veertig jaar. Hun zilveren dienstjubileum vieren de heren B. P. Smit, opzichter Plantsoenen, Bentveldsweg 130, Aerdenhout; A. J. Bak ker, werkman in algemene dienst 1ste klasse, stoker centrale verwarming, Bloe- mendaalseweg 158 („Bloemenheuvel"), Overveen; W. A. van Batenburg, monteur lste klasse Werkplaatsen, Tetterodeweg 15a, Overveen; P. Dhaene, chauffeur lste kl. Wegen (Walswerk), Kinheimweg 69, Bloemendaal; W. W. van den Elshout, werkman algemene dienst lste klasse Plantsoenen, Veldlaan 4, Aerdenhout; T. Hoekstra, chauffeur lste klasse, Wegen, Joan Mauritsplein 28, Overveen; A. van der Hoop, straatmaker lste klasse Wegen, Hofje van Stoel 7, Bloemendaal; C. L. Koe- lemeijer, werkman algemene dienst lste klasse Reiniging, Duinlustparkweg 14, Santpoort-Station; C. Kok, straatmaker lste klasse Wegen, Recifelaan 28, Over veen; A. van der Linden, werkman lste klasse Reiniging, Vogelenzangseweg 194, Vogelenzang; C. J. van der Maas,, chauffeur lstr klasse Plantsoenen, Veldlaan 9, Aer denhout; A. J. van der Meij, voorman in algemene dienst Wegen, Vogelenzangse weg 310, Vogelenzang, en ten slotte M. C. Verhelst, tuinman Plantsoenen, Juliana van Stolberglaan 19 in Aerdenhout. De jubilarissen zullen op die dag des middags om drie uur in één van de ge bouwen van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Overveen gehuldigd worden. Advertentie In de nagenoeg voltooide stadsuitbrei ding „Delftwijk" zijn acht openbare speel- gelegenheden voor de jeugd geprojecteerd voor de aanleg waarvan een bedrag van f 24.300 nodig is. Deze vrije speelgelegen- heden komen te liggen in de gemeenschap pelijke tuinen van woningen aan de Du Perronstraat (twee), de Martinus Nijhoff- laan (drie) en de Arthur van Schendel- kade (eveneens drie). De opzet van de speelgelegenheden is zeer eenvoudig ge houden. Door hun ligging in de gemeen schappelijke tuinen zullen zij echter, aldus B. en W., een veilige speelmogelijkheid bieden aan de kleinere kinderen, die in de nabijgelegen flatwoningen wonen B. en W. vragen de raad de benodigde 24.300 ter beschikking te stellen. Voor de aankoop van een terrein van on geveer 141 vierkante meter nabij de Oos- terhoutlaan voor de bouw van een gym nastieklokaal ten behoeve van het mid delbaar onderwijs vragen B. en W. van Haarlem de raad een krediet van 2.820. De eigenaresse van de grond, de stichting „Spaar en Hout", is bereid de grond af te staan tegen 20 per vierkante meter, mits de gemeente een afscheidende be planting doet aanleggen. B. en W. vragen de raad hiervoor een krediet van 600. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 4.205 voor het doen uit voeren van twee werkobjecten voor werk loze handarbeiders bij de dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaat sen. Het gaat hier om het herstellen van het talud en het maken van een beschoei ing langs de sloot aan de oostzijde van de Noorderbegraafplaats en het herstellen van het talud aan de Vijverlaan. Aan so ciale lasten, lonen en materiaalkosten is voor beide werken een bedrag van 19.533,90 nodig. Van de lonen en sociale lasten neemt het rijk 90 percent voor haar rekening. Het resterende bedrag, alsmede de materiaalkosten, komen ten laste van de gemeente. Onderwijskwesties in de raad B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om een bedrag van f 40.500.- beschikbaar te stellen voor de bouw en de inrichting van twee houten hulplokalen voor de Hildebrandschool voor mulo aan de Generaal Spoorlaan. Met het oog op de toeneming van het aantal leerlingen aan deze school is het noodza kelijk meer ruimte te scheppen. Aange zien de bouw van de definitieve schoolge bouwen nog steeds geen voortgang vindt, is, aldus B. en W„ een andere oplossing om deze school onderdak te brengen, niet te vinden. B. en W. verzoeken de raad voorts om voor het in te stellen boekenfonds aan het Karei van Manderlyceum een bedrag van ten hoogste 7800.- uit te trekken. Reeds het eerste jaar zal een bedrag van f 1950.- worden teruggekregen uit te ontvangen huurvergoeding. Verder vragen B. en W. de i-aad om aan het bestuur van de r.k. avondnijverheids school een verklaring af te geven, welke inhoudt, dat de uitbreiding van het leer plan van deze school met een opleiding voor de afgifte van een bewijs van alge mene ontwikkeling (O.B.A.O.) noodzake lijk is. Vervolgens verzoeken B. en W. de raad om de bevoegdheid inzake het benoemen van leraren in tijdelijke dienst aan de ge meentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs over te dragen aan Burgemeester en Wethouders. Met het oog op het huidige tekort aan le raren in het gehele land, verdient het zo schrijven B. en W. in hun toelichting aanbeveling, dat onmiddellijk tot be noeming van een eventuele kandidaat kan worden overgegaan om te voorkomen, dat hij elders een betrekking aanvaardt. Overdracht van de benoemingsbevoegd heid ten aanzien van de leraren in tijdelij ke dienst zal een vlottere afdoening van de voorstellen van een directeur of rector ten gevolge hebben. Onder de tegenwoordige procedure is het namelijk niet te voorko men, dat tal van tijdelijke leraren ï-eeds in dienst zijn getreden voordat de raad tot hun benoeming heeft kunnen beslui ten; zelfs zijn er leraren, die voor die tijd de dienst weer hebben verlaten. B. en W. verzoeken de raad om ontslag te verlenen aan drie leraren aan het Coornhertlyceum, namelijk de heren A. F. Vester, A. G. den Haan en H. A. Brou wer, aan de heer F. W. L. Sauer als vak onderwijzer bij het mulo en aan mejuf frouw R. W. L. Gorter als onderwijzeres aan de Lorentzschool. Verder stellen B. en W. de raad voor om tot tijdelijke leraar in de wiskunde aan het Lourens Costerlyceum te benoemen de heer J. J. A. Harbrink Numan te Amster dam en tot leraar in de klassieke talen aan deze zelfde school de heer B. Rijdes te Bloemendaal. Dit jaar 800ste lid verwacht Uit het verschenen jaarverslag 1958 van „Humanitas," afdeling Haarlem, blijkt dat het ledental van deze vereniging voor maatschappelijk werk op humanisti sche grondslag zich in stijgende lijn be weegt. Het bestuur verwacht dat in de loop van dit jaar het 800ste lid ingeschre ven zal kunnen worden. Het is verheugend, zo wordt in het. ver slag gezegd, dat meer en meer begrip wordt opgebracht voor het wezen, de functie van het maatschappelijk, werk lig gend in de ontmoeting met de mens-in- nood. In het bureau van de maatschappelijk werker aan de Duvenvoordestraat 62 wer den in het verslagjaar 192 personen ont vangen. Totaal werden bovendien 386 ge zinnen bezocht. De algemene maatschap pelijke zorg strekte zich uit over het or ganiseren van een kindervakantiekamp op ,,'t Wisselse Veld" bij Epe, het bieden van een week rust en ontspanning aan vermoeide huismoeders en de verzorging van pakketten voor een St. Nicolaas-speel- goedactie. Voorts heeft ook het kleding depot belangrijke diensten bewezen. De ontwikkeling van het kinderbeschermings- werk heeft zich in gunstige zin voortgezet. Aan het eind van het verslagjaar waren 17 toezichthouders werkzaam, waarvan 4 vrije patroons. Zij houden toezicht over totaal 22 minderjarigen. De sectie bejaar denzorg onderhield door huisbezoek regel matig en prettig contact met ongeveer 180 bejaarden. De hulpverlening aan chro nisch zieken en bejaarden, in de vorm van gezinshulp kon worden uitgebreid. Het aantal toezichthouders werkzaam bij de sectie reclassering bedroeg aan het eind van het verslagjaar 10 en het aantal onder hun toezicht geplaatste personen 16. Bij het begin van het verslagjaar waren deze aantallen resp. 6 en 6. Het ledental van „Humanitas" nam in 1958 toe met 74. Ten slotte wordt in het verslag dank gebracht aan de overheids- en andere instanties, waarmee de vereniging in het afgelopen jaar bemoeienis heeft gehad en waarvan zij bij haar taakverrichting veel mede werking en steun mocht ontvangen. Ook wordt met waardering het werk van de medewerkers en medewerksters geme moreerd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft als voor zitter gefungeerd tijdens een bijzon dere plenaire zitting van het Atlan tische congres in het Church House in Westminster te Londen. Hier ziet ge de Prins in gezelschap van de Britse eerste minister Harold Macmillav. Advertentie BOUGIES voor Iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 Op zondag 28 juni zal de scooterclub ..De Bollenstreek" een duin- en zee-rally hou den. Dit is een wedstrijd voor de club competitie. De avondrit, die op 27 juni zou worden gehouden, zai worden uitgesteld tot een mooie/zoveravond met volle maan in juli of augustus. Het. buitenhuis voor bondspresident. Heuss van West-Duitsland is gereed. De ambtstermijn van de president loopt ten einde. Een periode van wel verdiende rust staat voor de deur. De beroering omtrent de opvolger van de heer Heuss is echter nóg niet ten einde. - 8 Zandvoort Aangehouden en ingesloten In het politiebureau in Zandvoort is in gesloten een 21-jarige los-arbeider uit Schalkwijk, die door de Rijkspolitie te Utrecht werd aangehouden. De man wordt verdacht van diefstal van een motorfiets. KANDELAARS OPGESPOORD. In de afgelopen week werden uit een restaurant in Zandvoort twee kandelaars ontvreemd. De Zandvoortse recherche wist deze thans op te sporen. Ook de dader is bekend. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt. Hoofddorp Ook dit jaar is er weer een uitgaansdag georganiseerd voor de bejaarden in Hoofd dorp. Op dinsdag 7 juli vertrekken zij om half een voor een middag-rit. Eerst gaat de tocht naar Avifauna in Alphen aan de Rijn, waar men het Vogelpark zal bezich tigen en koffie zal drinken. Vervolgens wordt een tocht over het mooie Brasemer- meer gemaakt. Hierna gaat men via Zoe- termeer naar Noordwijk aan Zee en Hille- gom. In restaurant „Treslong" in HiTlegom wordt een diner-aangeboden. Halfweg Dinsdagavond vergadert in Halfweg de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Op de agenda komen onder meer enkele voorstellen voor om gronden aan de lagedijk, Liedeweg en de Juliana- straat te verkopen. B. en W. hebben verder ondermeer voorgesteld aan de woning bouwvereniging „De boerenarbeiderswo ning" een aanvullend voorschot van 4.950.07 te verstrekken voor de verbete ring en het onderhoud van elf woningwet woningen. Nieuw Vennep De bejaarden in Nieuw-Vennep zullen dinsdag hun jaarlijkse tocht maken. Eerst vertrekken zij naar het vlieg veld „Schiphol", waarna een rondvaart door de grachten van Amsterdam wordt gemaakt. Voorts zal men een rondrit ma ken door het Bosplan in Amsterdam. Ver volgens gaat de rit naar „Groenendaal". waar in het restaurant zal worden gedi neerd. Om ongeveer negen uur worden de bejaarden door de muziekvereniging „Irene" ingehaald en komen zij in hotel ,,De Gouden Leeuw" nog gezellig bijeen. Lis se GESLAAGD Voor het examen ter verkrijging van de staatsbevoegdheid voor heilgymnastiek en massage slaagde mej. J. M. van Dijk te Lisse. Advertentie PARFUMS vanaf ƒ2.50 EAU DE TOILETTE vanaf 5.65 PARFUMERIE GR. HOUTSTRAAT 128 - HAARLEM KERKSTRAAT 12 - ZANDVOORT Nieuws in het kort Huur. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om met het oog op de voor dempingsdoeleinden ter verbreding van de Spaarndamseweg in gebruik genomen stuk grond van 336 vierkante meter en mede in verband met het in de gemaakte demping gelegde en onderhouden rio lering, dit stuk grond te huren van de Staat der Nederlanden voor f 30,per jaar4 Wegens het. gebruik' van de bedoelde wa teroppervlakte voor 1 januari 1959 zal nog een bedrag van f 150,ineens betaald moeten worden. Opknappen woningen. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 2.500 voor het. doen bijschilderen van kozijnen, ramen en deuren van 56 wonin gen van de Coöperatieve Woningvereni ging „Eigen Woning". Deze woningen be vinden zich in de Indische buurt, in de Archipelstraat, Bataviastraat, Solostraat, Weltevredenplein en Weltevredenstraat. Brandweerwedstrijden. De vrijwillige brandweer uit Overveen zal op 4 juli met de mistblusser deelnemen aan de geweste lijke brandweerwedstrijden, die in Amers foort gehouden worden. Bouw politiepost Aerdenhout. De bouw van de politiepost in Aerdenhout is gegund aan de firma N. Ouwerkerk, Hoofdweg 752 in Hoofddorp, voor een be drag van 64.500. waarop dit werk was begroot. Bedankt voor beroep. Ds. C. Goeman, gereformeerd predikant in Haarlem-Zuid, heeft bedankt voor het beroep naar Voor burg. De tuberculose-epidemieën in 1958 en ook nog in 1959 vormen een teken aan de wand, dat grote waakzaamheid bii de be strijding van tuberculose geboden is. Dit ••erklaarde dr. M. R. Heynsius van den Berg voorzitter van de Koninklijke Nederland se Centrale Vereniging tot Bestrijding dér Tuberculose, in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van zijn vereni ging. Hij zei. dat de laatste jaren bij het publiek het misverstand heeft postgevat, dal de tuberculose vrijwel zou zijn ver dwenen en als volksziekte van geen be lang meer zou zijn. Het fbc-sterftecijfer is in 1958 in geringere mate gedaald dan in voorgaande iaren (in 1954 7,5 tbc-sterf- gevallen per 100.000 inwoners en in 1955, 1956, 1957 en 1.958 respectievelijk 6,7, 5,5, 4,7 en 4,3). Ook het ziektecijfer vertoont ten opzichte van 1957 nauwelijks enige daling. Uit de recente tuberculose-epidemieën valt te concluderen, dat men krachtig moet doorgaan met het opsporen van nog onbekende ontsmettingsbronnen, onder meer door middel van het bevolkings onderzoek. Dr. Heynsius van den Berg sprak er zijn teleurstelling over uit. dat de regering heeft besloten de subsidie, die de vereni ging al sinds 1910 heeft ontvangen, stop te zetten. De vergadering benoemde prof. dr. G. C. E. Burger en dr. M Straub tot ereleden van de vereniging. AMSTERDAM Bij kalme handel waren de internationale waarden vast tot willig. De grote koers verliezen van maandag werden door Phi lips geheel en door Unilever en AKU voor het grootste gedeelte ingelopen, tiet de vorige dag ingetreden herstel werd op het Damrak over een breed front krachtig voortgezet. De stimulans hiertoe ging vrij wil geheel uit van het flinke herstel, dat Wall street te zien had gegeven. Het ver trouwen keerde op de Europese beurzen terug en er hadden in Amsterdam her investeringen plaats. Aan de geringe vraag kon slechts tegen belangrijk hogere prij- zijn, vergeleken bij die van woensdag, worden voldaan. De arbitrage trad zeer voorzichtig op en de zaken van die kant waren van geen betekenis. In de morgen uren had het buitenland enige belangstel ling getoond. Hiervan was gedurende de officiële beurs slechts sprake tegen het slot van de markt. Aandelen Philips liepen op van 647 t.ot 651V2, bij een vorige slot- koers op 624. Unilever steeg van 582 tot 585 en boekte ongeveer 17 punten winst. AKU verbeterde van 358 tot 361 tegen de vorige dag als slotprijs 348. Kon. Olie rond de 163, een halve gulden beter. De KLM-papieren werden voor de dollar obligaties iets lager geadviseerd. Scheepvaarten profiteerden van de gun- tige stemming op de aandelenmarkt en over vrijwel de gehele linie konden win sten van 1 tot 3 punten voor deze aandelen worden genoteerd. Ook de leidende cul tures zetten het koersherstel van de vorige dag verder voort Hiervan profiteerden vooral Deli, Amsterdam Rubber en IiVA. De staatsfondsen waren doorelkaar iets gemakkelijker. In de locale sector gaven vooral de bier aandelen een vaste tendentie te zien. Over het algemeen waren ook de andere fond sen in de locale afdelingen belangrijk boven de koersen van de vorige dag. Aandelen A.S.W. Apparatenfabriek wer den enige punten hoger geadviseerd, even als die van Lucas Bols op 550 tegen de vorige dag 540. Albert Heijn circa 5 pun ten hoger op 97 geadviseerd. Kiene daar entegen enige punten lager op de divi dendverlaging. Het lagere dividend van Vulcaansoord tot 10 pet. (12 pet.) werd met een hogere koers voor de aandelen gehono reerd omdat dit dividend boven de ver wachtingen was. De laatste verhandeldag van claims Gebr. Schuitema bracht een taxatie van f 33.per claim. Hierdoor is 'de aandelenemissie' góed geslaagd. Pro longatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De Newyorksé beurs reageerde onregel matig. toen de onderhandelingen over een nieuwe C.A.O. voor de staalindustrie voor onbepaalde tijd onderbroken werden. Vroe ger op de zitting, toen het er naar uit zag dat de kans op een vergelijk tussen de staalfabrikanten en de vakbond niet slecht stond, hadden de staalwaarden de markt naar een hoger niveau geleid. De beste koersen werden 's middags om 1 uur bereikt, toen het Dow-Jones gemiddelde een avans toonde van ruim 4 punten en sooren ongeveer 1V2 punt hoger waren. Reide gemiddelden zakten voor het slot. Bii de stijging zowel als de teruggang was de omzet licht geweest- Du Pont, welk fonds op zijn hoogste dagwaarde 5 dollar hoger was, sloot *op 249 (plus 1). Allied Chemical boekte een klein verlies: aluminium-waarden, recen telijk sterke favorieten, stuitten op winst neming welke Alcoa 2'A dollar terugzette. General Foods gaf ruim een punt prijs, hetgeen ook met Texaco het geval was, °n Johns-Manville deelde een dollar. In ternational Paper monteerde 2% dollar en Westinghouse Electric VA. De omzet was 3.120.001) aandelen. In totaal werden 1.207 fondsen verhandeld, 586 hoger en 403 lager. Het industriege middelde kwam van 627.17 op 627.49: dat voor spoorwegen van 162.78 op 163.25 en dat voor oninbare nutsbedrijven van 86.44 op 86.76. (UPI). SI of koers Heden gisteren 13.45 uu 3-3'/?®/n Nederl. "47 92'6/lfi 92l5/i„ 3 n/o Nedl. 1962/64 98 98% Woningbouw 6% 1 ll"/t6 111% Pr. A'dam '56 I.. 81H Pr. A'dam '56 II 95Vj Pr. A'dam '56 III 95% Pr. R'dam '52 I 92'/Ï Pr. R'dam '52 II.. 91 Pr. R'dam '57 97 AKU 362. 346 Calvé Delf4 566 565 Van Gelder Zonen 237' h 236 K N Hoogovens 520 521' Nederl Ford 306 306 N. Kabelfabriek 3.99 398 gew Philips Gloeil 651 633 Pref.PhilipsGloeil. 249'/s Unilever 585% 568 Wilton Fyenoord. 209 208 Werf Gusto 151% 151 Vi Dordtsche Petrol. 731 720 Kon. Petroleum f 161. (160.80 Billiton 272 272 A'dam Rubber 97 97 K.L.M t 122.— 123.— Holl. Amer. Lijn. I6OV1 159 K.N.S.M 152 150 N. Scheepv. Unie 140% 139% v. Nievelt Goudr. 126Vs 126 Phs. v. Ommeren 246% 245 H.V.A 126 154 Dolimaatschappij t 180.80 179.— Amsterd. Bank 290 293 Nat. Handelsbank 157 157 Ned. Handel Mij. 222 222 Rotterd. Bank 263 262 Twentsche Bank. 246 Anaconda Copper 66 66 Bethlehem Steel. 51% 51 U.S. Steel. 93» 95 General Motors.. 49% 40 V« 79% 81 27% 27%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9