Panda en de Gouden PLASTI Nog verscheidene dagen zon Hogere winst bij De Bijenkorf Hogere winst bij Hevea Rubber Hoger nettoresultaat O GEM Wereldnieuws 2 Gestegen omzet en lagere kosten Dividend Nettenfabriek in 1959 niet onmoj recessie Seda de Barcelona Kapitaal Alweco vrijwel geheel verloren Olieprodukten goedkoper GARAGE „DEN HOUT' Geen dividend Borsumij Groninger werf krijgt Indonesische order Pont wat optimistischer Invoer in mei veel sterker gedaald dan de uitvoer Bod op „Holland'' Kasreservepercentage verlaagd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Wanne lucht uit Finland en Zweden ZATERDAG 13 JUNI 1939 Dank zij een algemene verbetering van de omzetten in de laatste maanden van 1958 kon. de omzet van de n.v. Magazijn De Bijenkorf in het boekjaar 1958-1959 toenemen vergeleken met het boekjaar 1957-1958. In de omzet van het concern kan dan ook een vooruitgang worden geconstateerd, hoewel de recessie de gang van zaken in zekere mate heeft beïnvloed. Het concern heeft zijn relatieve positie op de detailhandelsmarkt verder kunnen verbeteren. De exploitatiewinst, voor gewone afschrijvingen op onroerende goederen en installaties nam toe van f 9,8 miljoen tot f 11,9 miljoen. Met afschrijvingen was een bedrag gemoeid van 3,0 miljoen (v.j. 3.2. miljoen), zodat een nettowinst resteert van 8.9 miljoen, een toeneming van 2,3 miljoen. Van de nettowinst dient 3.4 miljoen te worden aangewend voor belastingen. Van het restant wil de directie 313.678 bestemmen voor extra af schrijving op machines en inrichtingen, en 3.3 miljoen toevoegen aan de reserve voor vernieuwing en uitbreiding. Met inbegrip van het onverdeeld winstsaldo vorig jaar, bedraagt de te verdelen winst 1.891.627 (v.j. 1.709.676). Voorgesteld wordt zoals gemeld op de gewone aandelen onveranderd 12 percent dividend en 6 percent op de nominaal 2.560.600 gewone aandelen, die over dit boekjaar voor de helft tot het dividend z(jn gerechtigd. In het streven voort te gaan met het uitbreiden van de activiteiten meent de directie, dat de ren tabiliteit, ook over een vergroot geplaatst kapitaal, kan worden gehandhaafd. Daar om werd in juli 1958 overgegaan tot het emitteren van 2.560.000 gewone aan delen. respectievelijk niet royeerbare cer tificaten tegen 200 percent. Deze emissie heeft een gunstig onthaal gevonden. Uit de plaatsing resulteerde een agioreserve van f 2,3 miljoen. De liquiditeit van het concern is be langrijk gestegen. De bouwstop vertraagt het uitvoeren van reeds in vergevorderde staat van voorbereiding verkerende pro jecten. Op grond van de resultaten in de thans verstreken maanden van het nieuwe boekjaar meent de directie te mogen ver wachten. dat ook in het boekjaar 1959-1960 de omzet od een bevredigend niveau zal liggen. Ook voor het lopende jaar acht zij een gematigd optimisme ten aanzien van de exploitatieresultaten gerechtvaardigd. Wanneer de gunstige resultaten die in de eerste vier maanden van dit jaar wer den bereikt, ook in de overige maanden van 1959 kunnen worden behaald, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat over 1959 een bescheiden dividend kan worden uit gekeerd, aldus heeft de voorzitter van de raad van commissarissen van de Apel- doornse Nettenfabriek Von Zeppelin en Co. n.v., ir. A. J. van Brero. in de jaar vergadering medegedeeld. De voorzitter zei dat men er wel rekening mee zal moe ten houden, dat over 1959 weer belasting ral moeten worden betaald. De n.v. is de laatste jaren vrij geweest van belastingbetaling, omdat er enorme verliezen waren geleden en de zaak eerst weer financieel gezond moest worden ge maakt. Het streven van de raad van com missarissen is juist op deze gezondmaking gericht en daarom wordt het niet verant woord geacht om reeds over 1958 dividend uit te keren. De heer van Brero betoogde dat de nettenfabricaee een riskant bedrijf is. zodat het op de eerste plaats geboden is een zo hecht mogelijke financiële basis te krijgen. Medegedeeld werd dat de A.K.U. geen belangen in de ANZA heeft. Uiteraard heeft dit bedrijf als leverancier van grond stoffen voor de ANZA wel belang bij een goede gang van zaken. Een aandeelhouder drong er op aan de post ..goederen in con signatie" niet te hoog te laten oplopen, omdat daaruit juist in de dertiger jaren de moeilijkheden voor de n.v. waren ont staan. Mr. Vroom antwoordde dat het nood zakelijk is goederen in consignatie te ver strekken. wil men de concurrentie het hoofd kunnen bieden. Ds recessie is Metaverpa n.v. te Maar- verpa n.v. te Maartensdijk in 1958. blij kens het verslag, niet ongemerkt voorbij gegaan. In de tweede helft van 1958 ver beterde de situatie langzaam en dit proces zet zich tot op heden voort. De batige saldi „trading-accountants" beliepen f 326.358 (v.j. f 414.789). Na afschrijvingen en andere voorzieningen resteert als be drijfswinst f 220.725 (f 276.188). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een onveranderd dividend van 6' 's percent. Aan de statutaire reserve wordt f 71.000 gedoteerd, die hierna f 240.000 bedraagt. De omzetdaaide van f 1.116.000 tot f 824.000 Door uitbreiding kon de handelsafdeling de omzet geheel handhaven. De exportaf deling blijft zich gunstig ontwikkelen. Het verkoopprogramma werd uitgebreid en nieuwe ontwikkelingen zijn gaande tot versterking van deze afdeling. De vooruit zichten voor 1959 zijn gematigd optimis tisch. Over de eerste vier maanden waren de totale omzetten ongeveer 20 percent hoger dan over dezelfde periode in 1958. De fabricage-afdeling is beter van orders voorzien, doch de concurrentie is nog zeer scherp. Belangrijke investeringen liggen niet in het voornemen. Algemene Kunstzijde Unie n.v., n.v. Hollandsche Kunstzijde Industrie en Inter nationale Viscose Cie n.v. delen mede, dat op 27 mei de algemene vergadering van aandeelhouders van La Seda de Barcelona plaats had. Het jaarverslag over 1958 werd goedgekeurd en ondanks de beginnende crisis in de textielindustrie aldaar is het gebruikelijke dividend van 14 percent op alle aandelen gedeclareerd. De machtigingen voor de fabricage van synthetische garens en vezels van de polyestergroep is door het ministerie van Industrie verleend, zodat men de produk- tie van polyster ter hand kan nemen. Voor deze nieuwe téxtielgrondstof bestaan op de Spaanse markt veelzijdige gebruiks- In aansluiting op het bericht van ebruari inzake de n.v. Alweco te 's Her- 'ogenbosch deelt de directie thans mede, dat het verlies over de jaren 1957 en 1958 ongeveer f 550.000 bedraagt, zodat vrij wel het gehele kapitaal is verloren ge gaan. In Den Haag is het concern met de plan nen tot uitbreiding en vernieuwing verder gevorderd. Het aanvangen van de bebou wing is nog slechts afhankelijk van de of ficiële goedkeuring der plannen. De direc tie zal voortgaan met het in bedrijf stellen van nieuwe Hema-filialen. Ook het ver nieuwen van bestaande vestigingen zal grote aandacht blijven behouden. Aange vangen werd met de bouw van Homa- filialen te Zeist en Alkmaar. Teneinde het aantal Hemavestigingen te kunnen op voeren werd voortgegaan met het ver werven van geschikte panden en terreinen. Het is mogelijk gebleken de voorraden van het concern op een lager peil te bren gen. In toenemende mate werd aandacht geschonken aan de interne produktiviteit en de kosten. De kosten van het concern zijn gedaald. Mede daardoor kon de winst van het concern toenemen. Advertentie VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTICOLOR: 'n Icwaliteitsprodukt van PIETER SCHOEN - ZAANDAM Als gevolg van prijsdalingen op de we reldmarkt, zullen met ingang van maan dag 15 juni aanstaande de verkoopprijzen voor enkele aardolieproduktcn in Neder land worden verlaagd. De prijs van petro leum voor huishoudelijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager: tractorpe- troleum wordt 0.40 per 100 liter goed koper. Verder worden de prijzen voor gasolie, autogasolie en huisbrandolie 1 met. 0.80 per 100 liter verlaagd, terwijl de verla ging voor dunne stookolie 2 f 0.75 per 100 liter bedraagt.. Wij vernemen voorts nog, dat in die gedeelten van het land, waar reeds enigermate op de prijsverandering van gasolie werd vooruitgelopen, de alge mene verlaging van 0,80 niet volledig zal worden toegepast. Hoewel de conjuncturele terugslag nog onverminderd voortduurde in de eerste maanden van 1958, zijn de resultaten van de n.v. Vcreenigde Ncderlandsehe Rubber fabrieken Heveadorp (Gld.) over hel boek jaar alleszins bevredigend te noemen, al dus 't verslag. De toeneming van het saldo der exploitatierekening van 1.898.160 in 1957 tot 2.432.175 in 1958 is mede het ge volg van grotere omzetten. De stijging der rubberprijzen gaat in 1959 nog in ver stel kte mate voort. Men hoopt de gevol gen hiervan, althans ten dele. te kunnen opvangen door een verdere omzetvergro- ting en lagere exploitatiekosten. Voor afschrijving op de duurzame activa werd I 1.068.340 1.123.929) aangewend, terwijl de reserve diverse belangen door toevoeging van 711.152.241.894. werd gebracht op 1.100.000 500.000) als noodzakelijke voorziening voor ver schuldigde vennootschapsbelasting alsmede voor enige andere verplichtingen, waar onder relatief onbelangrijke pensioenver plichtingen, die niet onder de bestaande pensioenfondsen voor het personeel vallen. Hierna resteert een winst van 572.707. 479.900.Voorgesteld wordt hieruit eer dividend van 10 percent (onveranderd) uit te keren en de resterende winst aan d^ reserve toe te voegen, die daarna 3.149.720 2.957.013) zal bedragen. Advertentie RENAULT DAUPHINE V.A. VOOR HAARLEM EN OMGEVING: Wagenweg 164 - 168 - Haarlem Tel. 12138 - 15056 In de vergadering van de raad van ad vies en de directie van de Nederlandse n.v. Borneo-Sumatra Handelmaatschappij is besloten aan de op dinsdag 7 juli te hou den algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1958 geen dividend uit te keren (evenals vorig jaar). Het jaarverslag zal binnen korte tijd verschijnen. De conjunctuurreserve ter dekking van prijsrisico op voorraden kon op f 1.500.000 worden gehandhaafd. De waardevermin dering der voorraden door prijsdaling is ten laste gekomen van een in vorige jaren gevormde reserve, die op de balanswaarde in mindering is gebracht. De omzetten in het. thans lopende jaar bewegen zich op 'n aanzienlijk hoger peil dan in de overeen komende periode van 1958. In het verslag wordt melding gemaakt var de overneming in 1959 van het gehele aandelenpakket in de rubberfabrieken ir. L. M. Glazener n.v. te Harderwijk. Deze deelneming biedt de gelegenheid om het Hevea-produktieproces uit te breiden met onder andere schuimrubberprodukten. Daarnaast is in het eigen bedrijf de ver vaardiging van plastic schoeisel begonnen. In verband met de ontwikkeling van de omzet wordt ernstig overwogen de pro- duktiecapaciteit te vergroten, waardoor in de nabije toekomst niet onbelangrijke in vesteringen. ondermeer in nieuwe gebou wen. noodzakelijk zouden worden. De aan houdende stijging van de rubberprijs noodzaakt eveneens tot het voeren van 'n voorzichtige dividendpolitiek. .De Indonesische regering heeft aan een scheepvaartmaatschappij in Zuid-Celebes toestemming verleend om in Nederland zes schepen van 120D ton te kopen. Dé schepen zullen waarschijnlijk worden ge bouwd bij de scheepswerf van de Gebr. Van Diepen in Waterhuizen in Groningen. Deze Groningse werf heeft, al eerder schepen voor de zout-regie en de Pelni opvolger van de K.P.M. in Indone sië gebouwd. Een andere Groningse werf bouwt nog een aantal schepen voor Indo nesië. De opdracht van Indonesië is als een verrassing voor de Nederlandse scheepsbouwwereld gekomen. ..Het is ont zaglijk moeilijk om opdrachten uit Indo nesië te krijgen", vertelde de heer Van Diepen ons desgevraagd. „Men wil onze schepen wel. maar de Indonesische rege ring is traag met het geven van toestem ming voor de bouw van schepen in Neder land". Op de houtmarkt liggen afzet, en con sumptie op een hoger niveau dan in 1958, aldus heeft de directie van de n.v. Hout handel v.h. William Pont in de jaarverga dering medegedeeld. Zij meent voorts dat de concurrentiepositie van het hout ten opzichte van houtvervangende produkten door de belangrijk lagere prijzen gunsti ger is geworden. Omdat de prijsdaling te gen het einde van 1958 plaats had. kan te rugwinning van de positie pas in de loop van 1959 geschieden. De directie heeft het gevoel dat op verscheidene punten terrein teruggewonnen wordt. De houtmarkt ver toont thans een stijgende tendentie. Aan de stijgende prijzen kleeft het gevaar dat de kleine terreinwinst weer verloren gaat Geprobeerd wordt de stijgende prijzen in het buitenland af te remmen, hetgeen ech ter moeilijk is. In de stijgende markt is het wel gemakkelijker werken dan in de dalende markt van 1958. De directie is dan ook wat optimistischer gestemd. Blijkens de geconsolideerde resultaten - rekening over 1958 heeft het bruto resul taat van de n.v. Overzeese Gas- en Elee- triclteits Maatschappij te Rotterdam f 13.029.000 11.100.000) bedragen. Na af trek van afschrijvingen ad f 3.292.000 2.838.000), belastingen ad 2.540.000 2.337.000) en extra afschrijvingen ad 510.000 (nihil), is het netto resultaat f 6.687.000 5.925.000). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 11 percent, waarvan 5 percent in aandelen op het tot 19 miljoen 18 miljoen) verhoogde kapitaal (v.j. werd 10 pereent in contanten uitgekeerd). De investeringen in eigen bedrijven en de beleggingen in de dochteronderne mingen hebben 8.811.000 bedragen (I 8.932.000)). Omdat de winsten van hel Indonesische bedrijfsdeel over voorafgaan de jaren niet zijn getransfereerd (in 1957 1.386.580). is hel totaal resultaat over 19.58 lager dan dat over 1957. Het netto resultaat in de werkgebieden buiten Indo nesië vertoont, dankzij de investeringen in voorafgaande jaren en de daardoor moge lijk geworden omzetvergroting, een toe neming met 990.920 tot een lolaal van 6.157.845. De gas- en elektriciteitsverkoop en het aantal afnemers heeft bij alle onder nemingen van de maatschappij een toe neming te zien gegeven. In Suriname was. mede in verband met de recessie in de Verenigde Staten de om vang van de bauxietexport kleiner dan in 1957. De repatriëring uil Indonesië van het Nederlandse stafpersoneel was in april vol tooid. Er bestaat geen contact meer met het. bedrijf aldaar. Bij de n.v. Nederlands- Antilliaanse Gasmaatschappij is de ont wikkeling van de gasverkoop, zowel als de toeneming van hel aantal afnemers, be neden de verwachting gebleven. Met de n.v. Mijnmaatschappij Curagao is een langlopende overeenkomst gesloten, die de mogelijkheid opent tot een belang rijke vergroting van de energielevering aan dit. bedrijf. De omzetten der handelsaf delingen ad ruim f 2,1 miljoen waren on- Advertentie Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waar de van de invoer in mei 1959 1.128 miljoen (v.m. 1.325 miljoen), terwijl voor de waarde van ,f 1.089 miljoen (v.m. 1.108 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 97 (v.m. 84). Door de daling van de invoer in mei 1959 ten opzichte van mei 1958 met 24 miljoen bij een stijging van de uitvoer met 74 miljoen verbeterde het dekkingsper centage met 9 punten, namelijk van 88 in mei 1958 tot. 97 in mei 1959. Het maand- gemiddelde over de periode januarimei gaf in 1959 ten opzichte van 1958 zowel bij de in-als uitvoer oen stijging te zien en wel van respectievelijk 55 en f 86 mil joen. terwijl hel dekkingspercentage op liep van 86 tot 90. Het invoersaldo nam in mei 1959 toe met 39 milioen en bedraagt sedert het begin van het jaar f 611 miljoen (januari/mei 1958 762 miljoen). Bij het consortium dat,, onder leiding van de n.v. Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate, een bod heeft gedaan op de aandelen (f 2.000.000,van rle n.v. Textielfabriek Holland te Enschede blijkt voldoende belangstelling te bestaan, zodat de belangengemeenschap tussen beide be drijven tot stand zal komen. .54. Dorstend naar wraak stormde Amme- zole met. zijn krijgers de tent binnen, maar helaas, hier rvas niemand om zijn bloed dorst te lessen. De indianen zochten in kruiken en potten, ze doorprikten met hun speren gewaden en maskers, maar er was geen spoor te bekennen, noch van Joris, noch van de Gouden Bijl. „Alle medicijn mannen hetzelfde!", kreet Ammezole ver bitterd. „Eerst zij stelen mijn mooie bijl, dan zij verdwijnen in dit tent. En hoe Waar gaan zij heenOp deze laatste vraag had zelfJoris hem gee antwoord, kunnen geven. Hij had er geen flauw idee va.n, of hij wel in de goede richting liep, terwijl hij bij het flakkerend licht van een lucifer zijn weg zocht in de uitgestrekte grot. „Vriend Ammezole gunde mij niet eens de tijd om een toorts mee te nemen", prevelde hij hoofdschuddend. En in dit donkere doolhof is een lucifer maar een schamele verlichting. Die dingen branden ook zo op au m\jn vingers!" Met een kreet van pijn sto.k Joris de gebladerde lichaamsdelen in zijn mond. „Wie zijn vin gers brandt, moet op de blaren zuigen", foeterde hij. „Mmm.mdit. geeft mij wel enige verlichting, m.aar toch niet die ver lichting, welke mij in deze duisternis zo welkom zou zijn". geveer gelijk aan die van het vorige jaar. Begin 1959 werd een meerderheidsbelang verworven in de n.v. Rotterdamse Elec- triciteits Maatschappij voorheen Croon en Co. Deze vennootschap behoort tot de groep grote elektrotechnische installatie bedrijven hier te lande. Naast het instal latiebedrijf bezit zij een handelsafdeling en enige in dezelfde sector werkende doch terondernemingen. In Peru kwam de bouw van de centrale van de Empresa de Energia de Piura s.a. in juli gereed. De Nederlandsche Bank heeft besloten het kasreservepercentage voor de periode van 22 juni tot 21 juli te verlagen van 7 op 6 percent. In geldmarktkringen had men deze ver laging verwacht in verband met de te treffen disposities voor de eerste juli. de dag waarop de storting moet geschieden van 400 miljoen op de toegewezen obli gaties der 4'4 percent Nederlandse Staats lening Door deze verlaging van het per centage komt voor de banken een bedrag vrij van 60 a 70 miljoen, en wordt hun verplichte gemiddelde voor de nieuwe kas- reserveperiode verminderd tot ƒ360 a ƒ440 miljoen. Blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank beschikten de banken over een saldo van 486 miljoen, waarmee zij dus ver boven het gemiddel de lagen. Holland Organising Centre Te 's Gravenhage is opgericht de n.v. congres bureau Holland Organising Centre. Doel van de ze onderneming is in de eerste plaats het organi seren in Nederland van nationale en internatio nale congressen en andere bijeenkomsten. Daar naast zal de maatschappij zich bezighouden met hel organiseren van bijzondere evenementen, zo als de tewaterlating van een schip, het jubileum van een industrie, enzovoorts. Ook de regeling van ontvangst en verblijf van binnen- en buiten landse autoriteiten en andere bijzondere gasten behoort tot het werkterrein der nieuwe onder neming. De n.v. is tot stand gekomen door sa menwerking tussen de K.L.M.. de Holland-Ame- rika-Lijn. Hcineken's Bierbrouwerij en Excerpta Medica. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 200.000. Koersen gouden munten De Chinese Volksrepubliek heeft zich bereid verklaard tot een waarde van 12 miljoen dollars aan machinerieën te leveren voor de ontwikke ling van de textielindustrie in Indonesië. De met. deze levering gemoeide bedragen zouden in min dering komen van het crediet van 30 miljoen dollar. Een overeenkomst betreffende dit crediet. wacht nog op ondertekening. IndonesiëChina H Drijfhout en Zoon s Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informat.iekoersen van gouden tientjes: '27.25-/ 28,25 27.35—28,35). De overige noteringen bleven gelijk. Ook de goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd. (Van onze weerkundige medewerker) In het noorden van ons land heeft men deze week op de meeste plaatsen 15 tot 25 mm. regen opgevangen zodat, daar voor lopig van een felle droogte geen sprake is. In onze omgeving viel slechts 3 tot 8 mm. regen hetgeen voor verschillende tuinders niet voldoende was. Voorlopig is er ook geen nattigheid meer te verwachten want deze zomer begint veel overeenkomst met. mooie en droge zomers als die van 1947, 1949 en 1955 te vertonen. Bleven in de laatste regenrijke zomers de Azorenhogedrukgebieden steeds bij de Azoren liggen, met als gevolg dat de oceaan depressies richting West Europa niets' in de weg lag. nu breiden zij zich steeds spontaan over de Britse eilanden naar Scandinavië uit. Verrassend snel ont- ibikkelde zich in de nacht van donderdag op vrijdag boven Scandinavië een zelf standig hogedrukgebied. Een ontwikke ling. waar wij de laatste drie zomers vrij wel steeds tevergeefs naar bleven uitzien. Nu de zon bijna weer zijn hoogste stand heeft bereikt en in de noordelijke landen nog heel wat. meer uurtjes maakt, dan op onze breedte, wordt er (in tegenstelling mol de. wintermaanden) door de noord oosten wind geleidelijk warme lucht uit Finland en Zweden aangevoerd Zelfs aan de Witte Zee (Archangel) komen tem peraturen van 24 tot. 27 C voor. Dit weekend wordt nu al het zevende in successie met droog weer. Wie durft nog te beweren, dat het vóór de langste dag geen zomer kan worden? Het K.N.M.I. deelt mede: gemeen zonnige weer nog verscheidene da- Door nieuwe drukstijgingen boven de gen voortduurt. Britse eilanden is het hogedrukgebied nog De temperaturen blijven gematigd aange- in omvang toegenomen. Het. centrum er- zien de polaire lucht met wind uit noorde van lag zaterdagmorgen bij Ierland met lijke tot noordoostelijke richtingen van de een luchtdruk van bijna 1040 mb. Over de Noordzee wordt aangevoerd. Noordzee nadert om dit hogedrukgebied Spionagekomplot. De Deense politie heeft opnieuw twee personen gearresteerd in verband met het spionagekomplot dat de afgelopen week werd ontdekt. Het aantal arrestanten bedraagt thans acht. Twee van de gearresteerde Denen hebben ook contact gehad met de Noor se politie. Verbetering. Medische en juridische over heidsinstellingen van Thailand bestu deren op het ogenblik een voorstel van het departement voor Wetenschappen om straatschenders te ontmannen ten einde te voorkomen dat zij kinderen voortbrengen die met dezelfde eigen schappen behept zijn. In Bangkok zijn na de recente oktoberopstand ruim dui zend straatschenders naar verbete ringskampen gestuurd. Gehalveerd. Het Londense hof van be roep heeft de gevangenisstraf van twee maanden, waartoe de 39-jarige mevrouw Eftihia Christos was veroordeeld om dat zij bijverdiensten niet had opgege ven aan de ondersteuningsraad, gehal veerd. De veroordeling van mevrouw Christos, een weduwe met vier kinde ren, had veel ontstemming gewekt, vooral toen bekend werd, dat zij haar bijverdiensten gebruikte om extra kle ding en voedsel te kopen voor drie van haar kinderen, die aan t.b.c. lijden. Middel. Wellicht zal over vier jaar een middel zijn gevonden tegen kanker, al dus heeft dr. Ernest Volwiler, direc teur van de Abbott Laboratories Inter national Co. te Chicago verklaard. Vol wiler sprak op een bijeenkomst van de universiteit van Illinois, die hem een eredoctoraat in de medicijnen verleen de. Mislukt. Te Cape Canaveral is vandaag voor de tiende maal een Polaris-raket afgevuurd. De proef mislukte. De Ame rikaanse marine hoopt het wapen in 1960 gereed voor gebruik op onderzee boten te hebben. Ér zijn negen atoom onderzeeboten besteld die met Polaris- raketten zullen worden uitgerust. Vrijgelaten. De Costduitse autoriteiten hebben vrijdag twee leden van de Fran se militaire politie vrijgelaten die dinsdag, toen zij een Algerijn op Oost duits gebied achtervolgden, waren ge grepen. De Algerijn was uit een trein gesprongen, die van West-Berlijn naar West-Duitsland reed. De vrijlating volg de op een krachtig protest van de Fran se regering bij de opperbevelhebber van de Rugsische troepen in Oost-Duitsland. Breuk. De regering van Venezuela heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse republiek te ver breken. De reden voor deze stap is de Dominicaanse houding ten aanzien van Venezuela en belediging van de Vene zolaanse regering, het volk en het le ger door de Dominicaanse gezagsheb bers. Deze week is de militaire atta ché van de Venezolaanse ambassade in Ciudad Trujillo uitgewezen omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan ondermijnende activiteit. Toerist. D-1 Amerikaanse evangelist Billy Graham, is vandaag in Moskou aange komen, als „toerist", naar hij zelf ver klaarde. Graham hoopt een ontmoeting te hebben met, leiders van de baptisten- kerk in Moskou, maar een bezoek aan Kroesjtsjev staat niet op het program ma. Zelfverloochening. De ministers en leiders van de regerende volkspartij in Ghana hebben op een congres in Accra beslo ten tien percent van hun salaris af te staan ten behoeve van de staat. Voorts is er een raad ingesteld die de partij leden een krachtiger geest van zelf verloochening moet bijbrengen. De uni versiteit, die een haard van tegen de regering gerichte activiteit wordt ge noemd, heeft de waarschuwing gekre gen zich te verbeteren, anders zullen er maatregelen worden genomen. Geen reden. De Franse politie heeft de Joegoslavische minister van de Vakbe weging, Pavicevitsj, vrijdag na diens aankomst op het vliegveld Orly bij Pa rijs ruim drie uur vastgehouden. Vol gens de .Joegoslavische ambassade te Parijs werd Pavicevitsj vrijgelaten na een krachtig protest. De minister ts naar Parijs gevlogen om een congres bij te wonen van het onder communis tische leiding staande vakverbond C.G.T. Ambtenaren van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeiden geen reden voor het gebeurde te kunnen geven. heen een zwak front, dat wat bewolking met ziclr meevoert. In de hogere luchtlagen komt boven Ita lië een. depressie voor. Deze veroorzaakt aan de voet van de Alpen en in Oosten rijk langdurige regen. Maar verder is het in geheel Europa WEERRAFFORTEN Zondag 14 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 12.56 uur, onder 0.44 uur. Maandag 15 juni Zon op 4.19 uur-, onder 21.01 uur. Maan op 14.11 uur, onder 1.11 uur. Maanstanden 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 ui r volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 juni Hoog water 8.02 en 20.33 uur. Laag water 3.32 en 15.53 uur. vZondag 14 juni Hoog water 9.00 en 21.31 uur. Laag water 4.20 en 16.50 uur. Maandag 15 juni Hoog water 10.06 en 22.40 uur. Laag water 5.21 en 18.00 uur. Maximum- tempera turen ts binnen- en buitenland. ■Ó-5 a 2g Neerslag: laatste 24 uur. s-S S <u 2 21 cS Den Helder onbewolkt nno 16 0 Ypenburg onbewolkt nno 16 0 Vlissingen half bew. n 17 0 Eelde onbewolkt n 17 0 De Bilt onbewolkt n 18 0 Twente onbewolkt n 20 0 Eindhoven onbewolkt n 19 0 Zd Limburg mist nnw 18 0 Helsinki onbewolkt zo 24 0 Stockholm onbewolkt nnw 23 0 Oslo zwaar bew. w 24 0 Kopenhagen onbewolkt n 21 0 Aberdeen zwaar bew windst. 22 2 Londen onbewolkt windst. 19 0 Amsterdam onbewolkt n 17 0 Brussel '>n bewolkt n 19 0 Luxemburg onbewolkt nno 16 0 Parijs licht bew. n 19 0 Bordeaux onbewolkt nno 22 0 Grenoble licht bew. windst. 20 0 Nice zwaar bew. n 22 0 Berlijn licht bew. R 21 0 Frankfort zwaar bew. n 21 0 München regen nw 10 39 Zürich regen z 14 8 Genève half bew. no 17 0 Locarno zwaar bew. wzw 22 0 Wenen regen w 13 58 Innsbruck regen windst. 11 8 Athene onbewolkt windst. 26 0 Rome half bew. no 23 0 Ajaccio licht bew. no 22 5 Madrid onbewolkt nno 29 0 Mallorca licht bew. windst. 23 0 Lissabon onbewolkt nno 31 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2