Amerika's Opperste Gerechtshof nam on-Amerikaanse beslissing PUROL Indrukwekkende rakettenhoek bij expositie op Le Bourget Erhard zet de zaken recht en laat de strijdbijl rusten (^Hoe is het ontstaan?^ Radio Moors Huidgenezing 5aai-taüa de fraaiste kleurspoeling doet u zelf Toepoelevs zijn gezelliger van binnen, Nederland stuurt de Kolibrie raatótoel Burger is verplicht zijn politieke gezindheid voor een Congrescommissie te openbaren Voor gootHo ou dmorxamo vloeren CDELHOUT vloeren Geweldloze staking tegen communisten in Kerala Na gevechten 73 mensen gearresteerd Vier van de negen stemden tegen Generaal Norstad in Londen Koningin Elizabeth viert haar officiële jaardag OOSTENRIJKSE FORMATEUR BIEDT SOCIALISTEN FINANCIEN AAN Opschudding in de rooms-katholieke Volkspartij over deze stap van haar opperste leider *->y Premier Menzies dit jaar naar Indonesië Gaitskell steunt NAVO in conflict met Frankrijk Michael Redgrave geridderd 0p de Chinese oogst is in gevaar Dit woord: SCHILDPAD ZATERDAG 13 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Washington De grootst mogelijke oppositie in het Opperste Gerechtshof te Washington heeft protest aangetekend tegen een meerder heidsbeslissing daar deze, volgens hen, tot strekking zou hebben „dat Amerika niet het vertrouwen en de moed zou be zitten vrij te zijn" Dat zijn krasse woor den en de felle betoogtrant van de min derheidsopinie toont aan, dat het gespan nen heeft tussen Amerika's hoogste rech ters. De zaak die berecht moest worden, gaat terug tot de periode van wijlen se nator McCarthy en de vraag die het Hof moest beantwoorden was in het kort de ze: in hoeverre is een Amerikaan ver plicht aan een Congrescommissie inlich tingen te verschaffen omtrent zijn politie ke overtuiging, zijn partijlidmaatschap en zijn samenkomsten met anderen? Vijf van de negen rechters waren van oordeel, dat een Amerikaan zich aan een dergelijk onderzoek van het Congres niet mag onttrekken. Weigert hij te antwoor den, dan kan hij worden veroordeeld we gens „minachting voor het Congres". Het Congres heeft een commissie, die zich bezig houdt met „on-Amerikaanse activiteit". Wijlen McCarthy heeft een dergelijke commissie gebruikt voor een „heksenjacht", een politieke inquisitie, die gelukkig slechts enkele jaren heeft ge duurd. Het is, zacht gezegd, wel verras send, dat het Opperste Gerechtshof thans het goed recht van dergelijke onderzoekin gen heeft onderstreept. In theorie kan men dit goed recht mis schien wel verdedigen, doch in de prak tijk betekent de actie van zulk een com missie voor de betrokkenen een zware straf, waartegen de Amerikaanse grond wet hen juist bescherming biedt. In theorie stelt het Congres bepaalde on derzoekingen in, teneinde op grond daar van beter in staat te zijn tot wetgevende actie. McCarthy's heksenjacht heeft ech ter nauwelijks legislatieve gevolgen ge had. Zij heeft alleen tal van Amerikanen gestraft voor overtuigingen, die zij vaak allang hadden losgelaten. Bovendien ont stond er in die inquisitie-periode, vooral in Washington een angstvallige voorzich tigheid, die eigenlijk on-Amerikaans was. Vooral ambtenaren begonnen bang te wor den om voor hun mening uit te komen. Velen durfden niet vrij-uit meer spreken, vooral niet door de telefoon.. Lloyd Barenblatt, destijds docent aan Advertentie r HAARLEM ZIJLSTRAAT 9t> TEICP.20340 TRI VANDRUM (Reuter) De opposi tiepartijen in de onder communistisch be stuur staande staat Kerala in het zuiden van India hebben vrijdag een geweldloze staking doen houden die deel uitmaakt van een campagne tegen het communistische bestuur. Het kwam vrijdag tot. vechtpartijen waarbij drie mensen werden gewond. Er werden 73 personen in hechtenis genomen omdat zij, naar gezegd werd, winkeliers hadden bedreigd die hun zaak niet hadden gesloten. Volgens de politie waren in de hoofdstad, Trivandrum, 80 tot 85 percent van de winkels dicht. De werkzaamhed in de haven van Co chin werden belemmerd door een staking van 1500 havenarbeiders in dienst van stuwadoors. In alle rooms-katholieke ker ken werden speciale gebeden gezegd en de bisschop van Calicut had de gelovigen verzocht te vasten. De actie werd gesteund door niet-communistische vakbonden. Het communistische bestuur heeft vrij dag oefeningen van militaire aard door particuliere organisaties in het gebied van Travancore-Cochin, een deel van Kerala, verboden. De oppositiepartijen hadden meegedeeld dat zij van heden af wachten voor alle openbare gebouwen zouden op stellen. de Vassar-universiteit, weigerde in 1954 mede te delen aan een commissie van het huis of hij lid was (of geweest was) van de communistische partij. Men ziet zijn weigering waarschijnlijk het best als een protest tegen een dergelijk onderzoek. Voordeel kon hij moeilijk verwachten van eer. dergelijke houding, want „verdacht" werd hij er zeker niet minder om en zijn carrière was daardoor toch al gebroken. Lands belang De meerderheid van het Hof was van oordeel, dat een onderzoek naar het com munistische gevaar een landsbelang is en dat hier de wet van zelfbehoud geldt. In dat geval zou het individu zich niet met succes kunnen beroepen op vrijheden, die hij in de grondwet meent te bezitten. Individueel belang Black, de rechter die het oppositierap port heeft opgesteld, heeft dit gedaan in een taal, „waar geen woord Frans bij is". Hij is van oordeel, dat zulk een congres commissie in feite strafte, en straffen mag alleen de rechterlijke macht. Hij acht het in het belang van het volk, dat het individu zich vrijelijk mag aansluiten bij organisaties, dat hij politieke „vergis singen" mocht maken, zonder later te moeten boeten omdat hij „gedurfd heeft zelf te denken". Black vervolgt „Het is dit recht, het recht om politiek te denken, dat ons als natie sterk houdt." De voorzitter van het Hof, Earl Warren alsmede Blacks collega Douglas hebben dit oppositie-rapport mede ondertekend. Brennan, de vierde rechter in de opposi tie, sloot zich hierbij aan, doch alleen op grond van zijn overtuiging, dat de Con grescommissie Amerikanen aan de kaak stelde, alleen terwille van het aan de kaak stellen. (Van onze correspondent in Londen) Generaal Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa is in Londen aangekomen. Verwacht wordt dat hij vandaag informele besprekingen met vertegenwoordigers van de Britse regering zal voeren over de eventuele legering of stationering van de 240 Ameri kaanse atoombommenwerpers in Engeland, indien deze uit Frankrijk zouden worden teruggetrokken. In het begin van deze week had Norstad een bespreking met pre sident Eisenhower. Officieel komt hij de vaandelparade van de Britse gardetroepen (Trooping the colour) ter gelegenheid van de officiële verjaardag van koningin Eli zabeth bijwonen. Vanavond zal hij het sa luut in ontvangst nemen op het Royal Tournament, de kleurrijke „circus"-ver- toning welke de Britse strijdkrachten elk jaar een week lang in het Olympia-gebouw ten beste geven. (UPI) Koningin Elizabeth reed van morgen te paard langs de Mali, aan het hoofd van haar „Horse Guards", van Buckingham Palace naar het paradeplein ir. Whitehall om haar „Royal Guards" te inspecteren. Duizenden zagen de infante rie haar preciese manoeuvres uitvoeren volgens een patroon, dat sedert generaties ongewijzigd is gebleven. SINGAPORE (UPI) Geen enkele mi nister van de nieuwe onafhankelijke re gering van Singapore woonde vandaag de parade ter ere van de verjaardag van ko ningin Elizabeth bij. Sir William Goode, de officiële vertegenwoordiger van de konin gin nam de parade af van soldaten en jeugdorganisaties. Premier Lee Koean Yew, en vijf van zijn ministers waren van daag in Koeala Loempoer voor besprekin gen met de regering van Malakka. De twee ministers, die in Singapore waren achter gebleven, verschenen niet bij de parade. Slechts twee leden van de oppositie van de Nationale Vergadering waren aanwezig, alsmede vele leden van de gemeenteraad van de stad en van het diplomatieke corps. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel 14R09 (Van onze correspondent in Wenen) Gisteren heeft kanselier Raab als kabi netsformateur een stap gedaan waarover men zich in Oostenrijk zeer verbaast. Na dat vijf weken lang alle pogingen waren mislukt om tot een kabinetsformatie met de socialisten te komen, heeft Raab nu de portefeuille van Financiën aan de socia listische partij aangeboden. Voor Oosten rijkse verhoudingen is dit een revolutie, omdat deze portefeuille altijd in handen is geweest van een burgerlijke partij. Nu dr. Figl als minister van Buitenland se Zaken is afgetreden en voorzitter is ge worden van de Tweede Kamer, wil Raab de portefeuille van Buitenlandse Zaken uitsluitend aan de Volkspartij binden, dus zonder een socialistische staatssecretaris. Als nieuwe minister van Buitenlandse Za ken wordt dr. Maleta genoemd, die tot nu toe secretaris van de Volkspartij is ge weest. Het voorste] van Raab om profes sor Kamitz als minister van Financiën te rug te trekken en deze portefeuille aan de tegenpartij aan te bieden, wordt door de socialisten met voldoening begroet. Als kandidaat hebben de socialisten dr. Kreis- ky voorgesteld, die tot nu toe staatssecre taris van Buitenlandse Zaken was. In de kringen van de Volkspartij vormt zich echter een sterke oppositie tegen Raab en hetzelfde kan ook van een groot gedeelte van het Oostenrijkse volk worden gezegd. Nadat Raab met zijn partij zes jaar lang had verkondigd, dat de „Raab-Kamitz- koers" de garantie is voor de economi sche stabiliteit en voor een sluitende be groting, wordt nu juist Kamitz opgeofferd. Men kan zich desnoods nog voorstellen, dat er in de kringen van de Volkspartij Advertentie Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-poeder. jj||||!lllll!l!lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll S KLUIFJE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllu BIOLOGIE Stan Huygens schrijft in De Tele graaf over een grote edelsteen: „Wanneer de heer Streep eenmaal het besluit genomen heeft, dat hij de steen zal kopen, begint het moeilijke werk, want dan moeien de diamanten uit de kiezel ge kloven worden". Niet alleen moeilijk lijkt mij dat kluiven, maar ook langdurig en vooral: onaangenaam; altijd met zo'n volle mond lopen. Zou het niet vlugger en gemakkelijker zijn, als die steen gekloofd werd? i ADVIES Een onzijdige moeder? Het Vaderland kent zulk een biolo- gische gril der natuur, want dit blad schrijft: „Het moederree kan nog slecht gevolgd worden op de vlucht". BEELD De AVRO-Bode vertelt: „Hij heeft zijn geïllustreerde ver- E haal opgehangen aan de marinier, die als eerste op Normandië's kust sneuvelde". En ik sta weer eens verbaasd over E de wonderen der beeldspraak. De Haagsche Courant heeft bezwaar tegen de lange zinnen van radioprater professor Diepenhorst: „Zinnen, waarin de luisteraar, mits hij niet goed toehoort, onherroepe lijk verdwaalt". Misschien dat hij niet verdwaalt, als hij wèl goed toehoort? NIET en Blijpost Maison Aubert ^Hll In de Berg- (Rotterdam) roept mij toe: E „Vraagt blanco prijscourant". Ik zal het maar niet doen. 't Lijkt me zo helemaal nutteloos. TALARHJS II# Advertentie Doe 't 2èlf óók da 'crème behandeling - met de POLYCOLOR Haa.rkuur. Vraag het uw drogist of parfu merie. (1.95) POLYCOLOR Kleurshampoo helpt u met een simpele tintgevende haarwassing (zónder ver ven) aan een nieuwe, modieuze haartint - of een coquette lok! Crème in een tube, eenvou diger kan het al niet. (En een enkel grijs haartje is tegelijk spoorloos verdwenen!) Tube 1,95 (keus uit 20 tinten) tintgevende haarwassing 't hoort hij uw make-upl LAHNEMANN LirenN.H. Pottbui 18. Imp. van POLYCOLOR -Kir -Placentubex- Mouson -Margret As tor - B'endax. naar een andere kandidaat zou zijn ge zocht, maar het is bevreemdend, dat deze portefeuille nu wordt aangeboden aan de socialisten, die al dadelijk een lans heb ben gebroken voor een drastische verho ging van de staatsuitgaven. Professor Kamitz heeft weliswaar ver klaard, dat hij het met dit voorstel van Raab eens is, maar men moet afwachten of ook het bestuur van de Volkspartij de ze mening deelt. Het partijbestuur van Ti- rool heeft reeds telegrafisch uiting gege ven aan zijn bevreemding. Maandag is er een partijzitting, waarop men sterke critiek op Raab verwacht. Ook heeft de vereniging van Oostenrijkse in dustriëlen te kennen gegeven, dat het niet denkbaar is dat Raab onder deze om standigheden zijn ambt als kanselier kan blijven uitoefenen. Vooral de burgerlijke pers in Oostenrijk kan deze stap moeilijk begrijpen. Het Oos tenrijkse blad „Die Presse" noemt het voorstel „zelfmoord van de Volkspartij", die zich „nu in de grootste crisis na 1945 bevindt". Ook dit blad is van mening, dat Raab niet premier kan blijven, omdat hij met dit voorstel zi jn eigen beginselen over boord heeft gegooid. Daar ongeveer de helft van de kiezers op 10 mei zijn stem op de koers van Raab en Kamitz heeft uitge bracht, is dit volksdeel ten zeerste ge schokt, want het verwacht dat een socia listisch minister van Financiën de belas tingen zal verhogen. Men zal echter moe ten afwachten welk oordeel het bestuur van de Volkspartij zal uitspreken. Vooral zal moeten blijken of het financiële plan van de socialisten voor de Volkspartij aan vaardbaar is. Het is niet uitgesloten, dat tegen Raab een motie van wantrouwen zal worden uitgesproken, zodat dan een ande re politicus van ziin partij de kans krijgt als kabinetsformateur op te treden. Het is echter ook mogelijk, dat Raab zijn par tij opnieuw naar zijn hand zal weten te zetten. Gelukt hem dit, dan zou men hem de Adenauer van Oostenrijk kunnen noe men. PARIJS (ANP) Op de openingsdag van de 23ste internationale luchtvaartten- toonstelling op Le Bourget trokken de Toepoelev 104b, het tweemotorig straal- verkeersvliegtuig en de Iljoesjin 18, het viermotorig schroefturbinetoestel,. beide van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, grote belangstelling van de zij de van het publiek. De drommen nieuws gierigen, die een kijkje kwamen nemen in het interieur, werden aangenaam verrast. Want was men tot nu toe gewend aan een ouderwets interieur, van opzet en aankle ding, van kleurencombinaties en efficien cy, waarbij men onwillekeurig dacht aan het Vicoriaanse tijdperk, thans hebben de binnenhuisarchitecten van Rusland enke le generaties overgeslagen en zijn zij voor de dag gekomen met het meest moderne materieel. Rustig zijn de pastelkleuren, waarin stoelen, vloerbedekking en romp bekleding zijn gehouden, handig en hy giënisch is de pantry uitgevoerd. De Amerikanen zijn met een overmacht aan geleide projectielen naar Parijs geko men. Op de vorige salon, twee jaar gele den, was de afdeling van de „missiles" nog maar klein, maar de oppervlakte, wel ke nu gereserveerd is, is sterk vergroot. .Vlak bij de twee overdekte hallen, waar de fabrieken hun stands hebben, steken de projectielen tientallen meters de lucht in. Groot en kleurig en blinkend gepoetst door de mannen van de Amerikaanse luchtmacht en het leger, trekken deze ge vaarten, die een fantastische snelheid en explosief vermogen in het binnenste ver bergen, aller aandacht. De Thor van Dou glas, helemaal in het wit, torent hoog bo ven alles uit, en daarnaast ziet men de minder imponerende, maar nog moderne re Atlas van Convair en de „oude" Red stone van Chrysler staan. En in een kring daaromheen wijzen de speerpunten van de Nike Hercules en de kleinere Nike Ajax, verder de Bomarc van Boeing, de Bloodhound van de Britse industrie en nog vele andere de blauwe lucht in. De Lockheedfabrieken in Ameri ka zijn vrijdagmiddag met een nieuwtje gekomen. Men schijnt reeds geruime tijd in Europa besprekingen te voeren om de Advertentie Vraagt Uw Apotheker of Drogist BONN (Reuter) De Westduitse mi nister van Economische Zaken, professor Erhard, heeft bij het begrotingsdebat in de Bondsdag verklaard, dat de verklaring van bondskanselier Adenauer dat hij het kabinet op 14 mei reeds had meegedeeld dat hij erover dacht af te zien van het kandidaatschap voor het presidentschap, de indruk had gewekt, dat hij Erhard niet verbaasd kon zijn over het besluit van de kanselier. Erhard zei dat de kanselier een derge lijke verklaring inderdaad heeft afge legd. Op een bijeenkomst van de christen democraten op 26 mei was, in aanwezig heid van Adenauer, echter na een uitvoe rige discussie eenstemmig besloten dat het kandidaatschap voor het president schap gehandhaafd zou worden. Daarna had Erhard voor zijn vertrek naar New York nog slechts een onderhoud met Ade nauer gehad, namelijk op 1 juni, kort na de terugkeer van de bondskanselier uit Washington. Bij die gelegenheid zei Ade nauer geen woord over een nieuwe wijzi ging van zijn standpunt. Daarom geloofde ik vast dat de situatie sedert de partij vergadering niet was gewijzigd. Erhard zei dat de oppositie krokodillen tranen had gehuild over zijn geschade po sitie. „Laat dat mijn zorg zijn en laten we dat onder elkaar regelen," zo zei Er hard. Hij zei verder dat hij in het eco nomisch beleid niet altijd zijn zin zou kunnen krijgen. Er is een gezonde mid denweg voor natuurlijk gezag door per soonlijkheid en kennis die natuurlijk moet passen in een democratisch bestel. Daar sta ik. Ik heb niet het gevoel een bekla genswaardig man te zijn. Integendeel, ik zal weten hoe ik, samen met mijn partij, de juiste weg zal nemen. Bij de vergadering van de Bondsdag van vrijdag was Adenauer niet aanwezig. De Bondsdag heeft de begroting voor het begrotingsjaar 1959-'60 waarvan het totaal cijfer van 39.781 miljoen mark een miljard mark groter is dan dat van het vorige jaar, goedgekeurd. Als de staatsuitgaven ongeveer van dezelfde omvang blijven als thans zullen er volgens deskundigen, geen verhogingen van de voornaamste belastin gen nodig zijn. CANBERRA (UPI) De plaatsvervan gende premier, McEwen heeft gisteren meegedeeld, dat de Australische premier Robert Menzies dit jaar een bezoek zal brengen aan Indonesië. De bijzonderheden van het bezoek moeten nog worden ge regeld. Lockheed C-130 Hercules, het zeer grote schroefturbine transportvliegtuig, waar van er reeds 250 zijn gemaakt, in licen tie te laten bouwen. Van de zijde van de heer Mitchell ver namen wij, dat hij in augustus 1958 reeds contact over dit onderwerp met Den Haag heeft gehad en dat daarna nieuwe bespre kingen zijn gevoerd, ook met Fokker op Schiphol. Maar de heer Mitchell gaf toe, dat Nederland voor de militaire trans portbehoeften zich voorlopig gedekt heeft door de bestelling van de twaalf Friend ships, de zogenaamde troopships. De Nederlandse industrie op de salon is vertegenwoordigd met twee stands, één van de Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker en de andere van de Nederland se Helikopterindustiie. Van de zijde van Fokker werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt op zaterdag 20 en zondag 21 juni met een F-27 Friendship aan de internationale vliegfeesten op Le Bourget deel te nemen. Helaas was de „Kolibrie" van de Ne derlandse Helikopterindustrie nog niet aanwezig, toen de show vrijdag geopend werd. De trekker van de „Helicar" kreeg in de buurt van Soissons in Frankrijk met pech te kampen. Een as bleek gebroken te zijn. Men was gedwongen te wachten op een nieuwe as voor de trekker, die uit Nederland moest worden aangevoerd. Dat is de reden, waarom de „Kolibrie" op de openingsdag van de luchtvaarttentoonstel ling niet aanwezig kon zijn. Men ver wachtte, dat de helicar vandaag op Le Bourget zou arriveren. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling in Papendrecht, waar de fabrikage van de Kolibrie onder leiding van de maatschappij voor vliegtuigbouw Avio- landa verder ter hand zal worden geno men, zo spoedig mogelijk beginnen met de bouw van een tweede serie hefschroef- vliegtuigen. Vermoedelijk zal het een se rie van ten minste tien toestellen worden. De straalmotoren voor deze toestellen, ge leverd door de Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam, zullen voor de nieuwe se rie een groter vermogen krijgen, zodat er 30 kilo gewicht mee de lucht in kan wor den genomen. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- leider Hugh Gaitskell verzet zich tegen een motie die tachtig Labour-afgevaardig- den bij het. Lagerhuis hebben ingediend en waarin zij zich uitspreken tegen een eventuele overplaatsing van Amerikaan se atoombommenwerpers van Frankrijk naar Engeland. In politieke kringen zegt men dat Gaitskell zijn fractie heeft kun nen overtuigen van het standpunt der par tijleiding dat Groot-Brittannië als lid van de NAVO, niet deze vliegtuigen kan wei geren als het militair noodzakelijk wordt geacht dat zij in Groot-Brittannië worden gelegerd. LONDEN (UPI) De iaarlijkse lintjes regen in Groot-Brittannië heeft onder scheidingen opgeleverd voor de acteur Mi chael Redgrave, de cartoonist Carl Ro nald Giles, de komiek Bud Flanagan en de voetballer Billy Wright. Redgrave, be kend toneel en film („The lady Vanis hes", „Thunder Rock" en „The quiet American") behoort thans tot de groep van geridderde acteurs, die ook Sir Law rence Olivier, John Gielgud, Alec Guin ness en Ralph Richardson omvat. Redgra ve is thans „knight" in „The order of the british empire" (O.B.E.). Bud Flanagan, de toneelnaam van Ro bert Winthrop, wordt „Commander of the British Empire" (C.B.E.). Hij is verbon den aan „The crazy Gang", die onder meer voor koningin Elizabeth heeft opge treden. „Giles", bekend door zijn politieke spot prenten in de „Daily Express" en de „Sun day Express", krijgt een O.B.E. Billy Wright, aanvoerder van de Wol verhampton Wanderers en het nationale elftal, ontvangt een C.B.E. Hij is tweede Britse voetballer die een dergelijke hoge onderscheiding krijgt. Op de lange lijst van onderscheidingen, verleend ter gelegenheid van koningin Elizabeths officiële verjaardag, komen drie nieuwe „peers" (baronnen) voor. Het zijn Sir William Patrick Spens, Sir Tho mas Dugdale, beiden lid van het parle ment, en Sir John Foster, president van het industx-iële gerechtshof. Wéér duizend meer! Het demografische jaarboek der Ver enigde Naties heeft openbaar gemaakt dat de wereldbevolking per uur met vijfdui zend, maar, wat nog veel gekker is, per minuut met 85 mensen toeneemtmet an dere woorden: iedere morgen, terwijl ik mij sla te scheren worden er 850 baby's geboren. Omdat ik overbevolking geen zegen vind, heb ik erover gedacht mijn baard te laten staan, maar bij nader inzien ben ik tot de conclusie gekomen, dat dit mij zo weinig zou flatteren, dat ik dat mijn naas te omgeving niet mag aandoen. Ik geef toe, dat het een egocentrische redenering is, maar u bent de laatste, die mij dit moogt verwijten, zolang u zelf gladgescho ren rondloopt. Dat zou er nog bij moeten komen, dat mij verwijt, dat ik geen baard draag. Stel je vóór 't Is anders wel een gekke gedachte: vijfduizend per uur. Nu moet u dat niet direct zó dramatisch opvatten, want het duurt altijd nog wel even vóór die vijf duizend u voor de voeten gaan lopen en u van uw zitplaats in de bus verdringen. Zij liggen nog in de wieg en voordat zij op eigen benen bij de bushalte staan, hebt u misschien een erfenisje gekregen en rijdt u in uw eigen auto. Bovendien wonen verreweg de meeste van die baby's in China en of de bussen daar vol zijn, is ten slotte iets dat de heren daar maar moeten opknappen. Waar of niet? Het hemd is mij nader dan de rok (zoals de chemisier tegen de kleer maker zei). En verder heb ik ook nog gelezen, dat Betsjoeanland, Groenland, Alaska, Frans Guyana en Australië één inwoner per vierkante kilometer hebben en wij meer dan 250. Het is dus te voorzien want Chinezen zijn óók niet gek en houden evenmin als u van altijd maar staan in de bus dat alle overtollige Chinezen voorlopig naar Betsjoeanaland zullen gaan. Daar kennen ze trouwens geen loempia's en bami en daar zit dus een goede broodwinning in. U ziet wel: wanneer u even scherp- logisch redeneert is er voor uw panie kerig gedoe niet de minste reden. U moet trouwens dit soort zaken niet altijd direct op u zelf betrekken. U bent altijd zo egocentrisch (zoals de wijsgeer tegen de draaitol zei.) Maar toch is dat cijfer van 5000-per- uur wel iets om even over na te denken. Terwijl ik dit stukje heb geschreven zijn er al weer twee duizend Chinezen bijgekomen. Elias Advertentie Een charmant zomerjurkje, licht, luchtig, fijn.... Waard, om zorgvuldig gewassen te worden for better washing no-iron, nylon, orlon, dacron. Speciaal voor Uw vacanüc Thans ook verkrijgbaar in handige reisverpakking: 6 sachets in plastic etui 1.25 bij: drogisterijen, lingerie-, dames- en herenmode-. en parfumerie zaken. PEKING (Reuter) Het Pekingse „Volksdagblad" meldt, dat hagel, regen en ovex-stromingen veel schade hebben toe gebracht aan de te velde staande zomer granen. Er zijn ploegen gevormd om de zwaarstgetroffen gebieden te helpen. Maerlant, onze beroemde 13e-eeuwse auteur, beschrijft in zijn werk Der Na turen Bloeme (d.w.z. het uitgelezene uit de natuur) de schildpad in de volgende woorden: sie leghet (ligt) tusschen twee scaerpen schilden ende haer hooft is na der padde gedaen (haar kop is ge vormd naar het model van dat der pad). Naar de mening van Maerlant is de vorm van de kop dus het punt van overeenstemming tussen de schildpad en de pad. Waarschijnlijker is dat het de huidplooien en de bewegingen van de schildpad zijn die aan die van de pad doen denken. Biologisch behoren pad en schildpad tot verschillende groepen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5