Burgemeester van Heemstede reikt verkeersdiploma's uit Concert door Hendrik Lasschuit - dertig jaar organist - in de Grote Kerk Aanmeldingsformulier HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 WASSERIJ DUYN Examens „Caprera" wordt voor publiek opengesteld Zaadhandel JAN ROOIEN ALLES VOOR UW TUIN Onderwijskwesties in Bloemendaalse raad Tien extra- pa rkeerh avens langs de Zeeweg Leerlingenuitvoering Muziekinstituut Leerlingen van Jo Vineent traden op bij Toonkunst A. Herfst behaalde weel zege in strijd om de Haarlemse schaaktitel voor races van NAV Stadsbibliotheek nam afscheid van directeur Burgerlijke Stand van Haarlem n voor tehuis op „De Rijp" Boekhoudmachine voor Bloemendaal kost f 14,000.* ZATERDAG 13 JUNI 19 59 De resultaten van het verkeersexamen voor ruim vijfhonderd leerlingen van de Heemsteedse lagere scholen, dat onlangs in deze gemeente werd gehouden, zijn minder gunstig geweest dan in andere jaren. Zo moesten voor het schriftelijk examen 21 leerlingen worden afgewezen en voor het praktisch examen 29, terwijl slechts twaalf leerlingen beide examens zonder fouten hebben afgelegd. Verleden jaar waren deze cijfers respectievelijk 11, 33 en 23. waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat deze getallen toen betrekking hadden op 577 leerlingen. Dit jaar telden de examens 501 deelnemers. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft deze uit slag vrijdagmiddag in het Minerva Theater bekend gemaakt tijdens de traditioneel ge worden bijeenkomst voor geslaagde leer lingen met hun onderwijzers. Uiteraard was het inleidend woord van de burge meester hierbij gewijd aan de vele ge varen. die het steeds intensiever wordend verkeer met zich brengt. Spr. wees erop, dat in ons land dagelijks ongeveer drie mensen ten gevolge van verkeersongelukken het leven verliezen, terwijl het aantal gewonden per jaar vele duizenden bedraagt. Ten einde deze slachtoffers zo gering mogelijk in aantal te houden werden nu deze verkeers- examens ingesteld, tevens met de bedoe ling de jeugdige weggebruikers bewust te maken van hun grote verantwoordelijk heid. De burgemeester drukte de jongens en meisjes op het hart het geleerde steeds in praktijk te brengen want „het foutje dat tijdens de examens werd gemaakt, kan straks in het echte verkeer de meest noodlottige gevolgen hebben!" Een dave rend „Ja!" was het antwoord op de vraag van de burgemeester, of zij zich in de toekomst stipt aan de verkeersregels zouden houden. Ten slotte vestigde de burgemeester nog de aandacht, op het belangrijke aapdeel dat de Heemsteedse politie bij deze ver- keersexamens heeft gehad. Spreker con cludeerde hieruit dat door dit alles op nieuw is bewezen, dat de politie moet worden beschouwd als de grote helper van de jeugd en de geüniformde mannen dus een driewerf hoera ruimschoots heb ben verdiend. Een tweede wenk, waar de jeugd met een daverende spontaniteit op reageerde. Na deze inleiding ontbood de burge meester de twaalf leerlingen op het toneel, die beide examens foutloos heb ben afgelegd. Dit waren Pieter Dik, Willy Koolhaas en Cedric Vonk van de Craye- nesterschool; Leo Kapiteijn en Jan Vink van de St. Jozefschool; Jan Teunisse van Advertentie AMSTERD.\MSEVAARt20 TFLi: 11053 de Dreefschool; Yvonne Kapiteijn van de St.. Antoniusschool en Ted Badouz, Nico Kramer, Jan Kees Koot, Loek Prins en Jos van Vught van de Jacobaschool. De burgemeester overhandigde deze uitblinkers het verkeersdiploma, het daar bij behorende insigne en een versnape ring. De overige leerlingen zullen deze attributen zonder de versnapering in de klassen ontvangen. Het laatste woord van deze middag werd door de burgemeester gericht tot het hoofd van de Jacobaschool, broeder Willebrord, die wegens zijn benoeming tot hoofd van een katholieke ulo-school zijn functie in de verkeerscommissie heeft neergelegd. Spreker bedankte hem voor zijn vele activiteiten en sprak daar bij de wens uit, dat deze arbeid niet ver geefs zou blijken. Voor de rest van de middag werd de kinderen een filmprogramma geboden, dat behalve het journaal en een circus film. als hoofdnummer de fraaie Zweedse natuurfilm „Het grote avontuur" be vatte. Een programma dat kennelijk de algemene instemming verwierf, waarna deze attractatieve bijeenkomst met een niet minder gewaardeerde ijstractatie werd besloten. B en W. van Bloemendaal stellen de raad voor het landgoed „Caprera" voor het publiek te doen openstellen. Met het oog op deze openstelling hebben B. en W. een toegangsregeling ontworpen, waar in zijn vervat voorschriften, welke het publiek bij bezoek aan het landgoed in acht dient te nemen, alsmede de tarieven. Volgens deze regeling zal „Caprera" van 1 mei tot 1 oktober van 10 tot 18 uur zijn geopend en van 1 oktober tot 1 mei van 10 tot 16 uur. De voorgestelde toegangs prijs bedraagt voor dagkaarten een kwart je per persoon, kinderen een dubbeltje. Voor groepen van tien of meer personen komen er dagkaarten a 2.50. Voorts zul len er jaarkaarten komen, die 2 per per soon gaan kosten. Bezoekers, die zonder geldig toegangsbewijs worden aangetrof fen betalen 1 extra. Op de verjaardag van koningin Juliana, alsmede op een door B. en W. te bepalen zondag in de herfst zal de toegang kosteloos zijn. Geen spreekuur. Wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom in Bloemendaal zal maandagmorgen geen spreekuur houden. He spreekuur is verplaatst naar dinsdag avond om zeven uur. Rotterdam Ned. Econ. Hogeschool. Kandidaats examen in de economische wetenschappen: C. Zuidweg, Rotterdam; P. J. Vos. Rotterdam; A. C. h'oodhuyzen. Den Haag: L. J. Labrujère, Rotter dam; J. van Loon, Rotterdam: P. H. P. van Ree, Rotterdam; H. Jacobs, Rotterdam; W. A. Hout- braken, Schiedam; G. A. Minnee, Katwijk a. Zee; H. B. Evers. Gorinchem. Doctoraalexamen: A. L. Nagar, Rotterdam; Moeljoto Djojomartono, Rotterdam; J. G. van Oord, Rotterdam: W. M. J. van der Snoek, Zeist; Kow Khe Bian. Rotterdam. Bevorderd tot accountant: J. A. M. Tak, Den Haag. Propadeutisch examen ecomomische wetenschap pen 1059: N. van Antwerpen, Nieuwdorp (Z.); A. Baumgarten, 's-Gravenhage: H. F. Beek, Nijme gen: F. van Beek, Wageningen: W. J. van Beelen. Maassluis; G. A. C. Beerens. Rotterdam; R. den Besten, Rotterdam; A. W. van Blitterswijk, Rot terdam; J. D. Bol. 's-Gravenhage; A. J. Bouma. Drachten (Fr.); J. F. van den Bovenkamp. En schede; G. Brands. 's-Gravenhage; D. van Breu- gel, Zwijndrecht: L. I. van den Broek. Voorburg: J G. M. Broekmeyer. Voorburg; A. Bruynzeel. Kruiningen: G .1 Colenbrandcr, Utrecht; E. M. Corporaal. Rotterdam; A. J. Derksen. Bodegraven: J. C. M. van Deurzen, Voorburg: J. H. Dickema, Gouda; H. L. F. H. Donkers. Bergen (N.h.); A. van Dorp, 's-Gravenhage: M. F. Driesscn, Nieu wer Amstel: F Drost. Amsterdam: W. A. J. F. Egging. Heerlen; N. R. Elema. N.O.-polder; J. van den Engel. Rotterdam; A. Fontijne, Schiedam: J. D A. de Fremerv, 's-Gravenhage: M. J. Goed hart. Rotterdam: E. M. de Graaf. "Oss; L. van Hall, Amsterdam: H den Harder. Vlaardingen: H. L. Hartmann, Leiden: B. L. Hausdorff, Rotterdam: F,. Hazelaar. Rotterdam: P. F. van Herwijnen, 's-Gravenhage: F. C. Hoendermis. 's-Gravenhage; W. E. den Hollander, Rotterdam; J. I. Hoogcar- spel. Rotterdam; J. J. Houtkamp, Wassenaar; H. B. Jacobs, 's-Gravenhage; C. Jansen, Hillcgom; A de Jong. Slikkerveer; A. P. W. de Jong. Mont- fort L.mej. E. D. de Jonge, Dordrecht: R. G. Jonkman. Rijswijk (Z.H.); D. Kamsteeg. 's-Gra- venhage: B. L. Kanters, Voorburg; J. N. J. Th. Kloes, Rotterdam: C. G. van der Koogh, Noord- wijk: B. W. M. de Korte, Dordrecht: G. van der Linde, Delft: C. Lockhorst, Rotterdam; H. van Londen. Breda; J. C. Mannot, Oss: J. F. Meeder, Rijswijk (Z.H.); A. C. Mendel, 's-Gravenhage. mej. C. C. Nooteboom. Rotterdam: E. P. Nuij- hnck. Vlaardingen: G. W. Ohm, Amsterdam; J. H. van Ommen. Voorschoten: M. J. van der Poel, Rotterdam: R. D. Poelijoe, 's-Gravenhage: E. Del. Frsdo, Amsterdam: A .H. J. Risseeuw. 's-Graven- hage; C. J. Schieman, Den Helder; H. W.Schniel- iing, Rotterdam; W. I. Schoenmakers, Geldrop: A. Schouten. 's-Gravenhage: E. J. Schrcuel. Utrecht; H. R. J. Sierevelt, 's-Gravenhage: A. M van der Sleen, 's-Gravenhage: F. G. Stafleu, 's-Gravenha- ge: A. G. Sterk, 's-Gravcnhage: L. M. Straatsma. Dokkum: H. E. Swarte. Rotterdam: mej. N. Tan Swan Ie. Leiden: P. G. Teekens, Rotterdam; H. J. A. M. Terwisse, Nijmegen; Tjoa Hin Soey, Oegst- geest; P M. Toolens, Wassenaar; E. Uithol. 's-Gra- venhage; A. J. H. Veldhuyzen van Zanten. Hille- gom: J. P. Velthuizen. Vlaardingen: T. Visser, 's-Gravenhage; G. P. M. Vreeburg. 's-Gravenha ge: .T. B. G. Vrolijk. Rotterdam: J. W. Wagenaar. Rotterdam: J. G. Weegenhuise. Maartensdijk: J. Wertheim. Amsterdam: J. G. Westermann, 's-Gra- vrmhage: j. B. Wevers, Aalten: G. W. Wisselink, Enschede: J. E. B. Wittermans, Rotterdam: H. H. var. der Woude. Bakkum; W. A. IJsseldijk. Rot terdam; A. van Zeideren, Polsbroek: K. Zollinger, Arnhem: L. J. M. Zwinkels, Honselersdijk; P. A. M. Zwolsman, 's-Gravenhage: J. Kranenburg, Rotterdam en W. L. Benard, Poeldijk. Groningen. Kandidaatsexamen tandheelkunde: mej. H. I. van Doorn. Apeldoorn: G. W. Potgie- ser, Groningen; P. Vernooys, Middelharnis; F. Ileida, Oldelamer; J. Jansma. Leeuwarden: R. F. M. Lindeman. Amersfoort. Artsexamen eerste ge deelte: R. G. Bos. Kloosterburen: P. H. Marke steyn, Groningen: P. M. van Veen. Spijk. Be vorderd tot arts: A. Osinga, Jutri.jp: E. W. Sauer, Zwolle; W. S. Stratingh, Groningen en J. T. Zantema. Groningen. Leiden Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Geomor- phological aspects of the pisuerga drainage area in 'he Cantabrian Mountains (Spain)" de heer J. •T. Nossin. geboren te Amsterdam en thans wo nende te Santpoort. Tot doctor in de wis en natuurkunde op proefschrift getiteld „Tertiary and quaternary sedimentation in an part of the Duero basin (Palencia. Spain)" de heer J. M. Mabesoone, geboren en wonende te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraalexamen Engelse taai en letterkunde mej. M. F. Boersema, Leiden (rum laude). Amsterdam. Gem. Univ. Doctoraalexamen rech ten: mei. M. de Langen; F. A. Bijlsma en met lof C. Sluyk, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Univ. Kandidaatsexamen theologie: A. C'. Langedijk. Den Haag: J. A. V. Boggelen, De Bilt (Utr.). Kandidaatsexamen so ciologie: mej. A. M. Polman, Kampen. Haarlem. Triniteitslyceum. Bij de gehouden eindexamens der gymnasiumafdeling behaalden de volgende heren het bèta-diploma: G. P. van Galen en J. F. L. Peerboom, Haarlem: L. J. M. Coebergh, Overveen: M. J. W. M. Ellis en B. J. Miessink, Heemstede; A. L. M. In der Rieden, Santpoort: C. N. M. Keulemans. Eindhoven: H. L. van Noort. Noordwijkerhout en L. J. W. Ver paalden, Bennebroek. Alle kandidaten zijn ge klaagd. Dertig jaar geleden begon de Haarlem se organist Hendrik Lasschuit zijn kerke- lijk-muzikale loopbaan. Ongetwijfeld is dit een periode, die een overdenking van de jaren, die vervlogen zijn, rechtvaardigt, jaren, waarin de organist in verschillen de kerken werkzaam was, concerten gaf en waarin Hendrik Lasschuit ook naam maakte als bekwaam registrator bij het Haarlemse Internationale Improvisatie concours en voor zovele organisten, die hier het orgel in de Grote Kerk of het Ca- vaillé-Coll-orgel in de gemeentelijke con certzaal kwamen bespelen. Hendrik Lasschuit viert zijn jubileum met twee concerten in de Grote Kerk. Vrijdagavond gaf hij met medewerking van de hoboïst Gé van Koten zijn eerste concert, dat een aanloop betekende voor het tweede op 20 juli en dat. het officiële herdenkingsconcert zal worden. Naar ik vernam zal de organist en uiteraard ook de bezoekers van dit concert pen zeer bij zondere muzikale verrassing wachten. Hendrik Lasschuit had voor het concert van vrijdagavond een programma van behoudend karakter samengesteld. De or gelkunst van Johann Sebastian Bach was vertegenwoordigd met de bekende Tocca ta en fuga in d en een betrekkelijk weinig gekozen koraalbewerking „Erbarme dich, o Herre Gott". De toccata en de fuga dien den als inleiding van het concert. Waar schijnlijk met het oog op de galmende akoestiek van de kerkruimte koos de or ganist een kalm tempo: wat natuurlijk de bruisende spontaniteit van de muziek af remde, maar waartegenover de winst aan duidelijkheid de figuratieve en de thema tische tekening stond. Die duidelijkheid werd éxtra bevorderd door het kiezen van heldere vulstemmen als lichtende timbres voor de grondstemmen. Merkwaardig was het echter te vernemen, dat het echo-ef fect als stijlelement voor deze barok-mu- ziek, dynamisch een omgekeerd verloop had, dat wil zeggen de „echo" was krach tiger dan de primaire klank. De koraalbewerking met zijn karakte ristieke akkoorden, begeleiding van de cantus firmus kon in de over-akoestische ruimte uitstekend voldoen. Van Georg Friedrich Handel speelde Hendrik Lasschuit met dezelfde degelijke techniek als waarmede hij Bachs muziek vertolkte, het Preludium en fuga in f, fraaie muziek, uitermate geschikt voor de klare „oude" klank van het instrument. Orgelmuziek van de Duitse componist Joseph Rheinberger. wordt, niet vaak meer uitgevoerd. Zij is verbleekt door de be perkte inventie, maar zij is nog steeds een voorbeeld van prima vakmanschap. Het Scherzoso en de Passacaglia uit de 8ste Sonate van deze componist konden door SPEKSTRAAT 5 Advertentie TELEFOON 16061 B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor om voor het treffen van brandveiligheidsvoorzieningen in de schoolgebouwen in Bloemendaal een be drag van 6510 beschikbaar te stellen. Het onderhoud aan vijftien houten school lokalen zal voorts, indien de raad althans met het voorstel van B. en W. akkoord gaat, 3950 gaan kosten. Voorts verzoe ken B. en W. de raad om voor het aan schaffen van tafeltjes en stoeltjes voor de r.k. kleuterschool te Vogelenzang een be drag van 767,40 uit te trekken. De chris telijke school voor u.l.o. te Bloemendaal krijgt voorts 1245 voor de aankoop van vijftien schoolbanken. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om de heer C.W. van Assum, onder wijzer aan de openbare u.l.o. te Bloemen daal ontslag te verlenen in verband met zijn benoeming tot leraar aan het Kenne- merlyceum. De voordracht ter voorzie ning van deze vacature luidt als volgt: 1. de heer F. Louët Fcisser te Heemstede, 2 mejuffrouw M. E. C. de Wit te Den Hel der en 3. A. J. de Swarte te Amsterdam. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor om mevrouw P. C Vreeken-Noteboom, onderwijzeres aan de Bornwaterschool te Bloemendaal, een vaste aanstelling te ver lenen. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor om een bedrag van f 75.000.beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van het bestaande aantal met tien parkeerhavens langs de Zeeweg. Voorts willen B. en W. een bedrag van 650.uittrekken voor het aanschaffen en plaatsen van 24 borden met de aandui ding van de maximum snelheid voor mo torrijtuigen binnen de bebouwde kom. deze eigenschappen en door een knappe vertolking van waarde worden op dit. con cert, dat besloten werd met een Feest- postludium over „Dankt, dankt, nu allen God" van Cor Kee. Dit. postludium stamt waarschijnlijk wel uit de begintijd van de scheppende activiteit van de componist. Nu zou hij een dergelijke koraalbewerking wel anders aanpakken! Het duurt vrij lang eer dit postludium goed op gang komt maar dan gaat het vrijwel regel recht op een imposante slot.climax aan, die ook nu in de verzorgde uitvoering van Lasschuit zijn werking niet miste. De hoboïist Gé van Koten speelde als onderbreking van de orgelvoordrachten een Sonate in A voor hobo en orgel van W. de Fesch met fraaie, kunstzinnig ge nuanceerde toon en met goed toegepaste frazering. Zijn hobo klonk als een ideaal tongwerk voor het orgel, dat, onder de han den van Hendrik Lasschuit een begelei dende taak kreeg. Een glorieuze overwinning van de me lodie als absolute zelfstandigheid werd de schone voordracht door Gé van Koten van vier stukken voor hobo-solo van Benja min Britten. Het was de eerste uitvoering van deze magnifieke muziek in onze stad. P. Zwaanswijk Naarmate de leerlingenuitvoeringen van Haarlems Muziekinstituut de slotuitvoe- ripg van 6 juli naderen, vormen de elemen taire stukken een steeds kleiner wordend bestanddeel van de programma's. Zo konden de bezoekers van de leerlingenuit voering. die vrijdag in de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw gegeven werd, al vóór de pauze luisteren naar vertolkin gen van representatieve muziek. Door mijn aanwezigheid op een ander concert, kon ik slechts bij enkele van deze voor drachten tegenwoordig zijn. Zij werden verzorgd door pianoleerlingen van de dames F. BrackmanHoogerwerf en L. Lepiet en van de heer M. Coenraad. Voorts ve'rmeldde het programma voor dit ge deelte van de avond gitaarleerlingen van de heer B. Kwist, vioolleerlingen van de heer G. D^mmendal, fluitleerlingen van de heer G. Spaan en trompetleerlingen van de heer M. Hoogerwerf jr. Hun prestaties liepen uiteraard uiteen. Als op alle leer- lingenavonden, waar en door wie dan ook georganiseerd, waren er vertolkingen, die uitmuntend slaagden en andere, die leden door nervositeit of door de weerbarstigheid van een ontstemd instrument. Maar niet temin kon men in elk geval de indruk krijgen, dat het musiceren steunde op een basis van goed onderricht. Na de pauze werd die indruk nog eens extra bevestigd dcor pianoleerlingen van mevrouw Brack manHoogerwerf, zeer jeugdige meisjes nog. maar met grote technische bedreven heid. Zij stelden met haar kinderhanden de toehoorders voor het probleem der uit voeringsmogelijkheid, een probleem dat zij zonder moeite, zelfs bij veeleisende octa ven-passages, schenen te kunnen oplossen. Een zeer muzikale indruk gaven hierna 'n fluitiste (leerlinge van de heer Spaan) en een pianiste van het Andante uit het con cert voor fluit en harp van Mozart. Een fraaie, ongedwongen en soepel klinkende fluittoon verenigde zich met een gevoelige vleugelklank. Er volgde nog een voor dracht van de Sicilienne van Gabriel Fauré voor fluit en piano en een uitvoe ring van een gedeelte van een vioolcon cert van B. Marcello door een leerlinge van de heer R. Stoffer. En ten slotte maakte een trio van fluit, violoncel en piano zich verdienstelijk met de vertolking van het Trio in bij van Loeillet. P. Ztvaansivijk De zangleerlingen die op de Muziek school van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst opgeleid worden door mevrouw Jo Vincent, kregen vrijdag avond de gelegenheid de resultaten van hun studie te demonstreren voor een aan dachtig publiek, dat de grote zaal van het schoolgebouw aan de Nieuwe Gracht tot barstens toe vulde. Het begon bijzonder aardig met een duet van Purcell en het sluitstuk van het programma was eveneens een tweezang, vertolkt door fraaie karaktervolle stem men. En tussen die twee polen van de de monstratie, was ons het kiezen en keuren van stemmen en hun mogelijkheden een al even moeilijke als delicate taak. Al die levende instrumenten hebben immers stuk voor stuk een eigen physionomie, die wel tot verhoogde kunstvaardigheid kan geplooid en getraind worden, maar in het beste geval het cachet der persoonlijkheid dient te behouden. Zelfs het prille geluid dat nog geen diepe gevoelsbeweging ver raadt, kan om zijn eerlijkheid en kwasi on gekunsteldheid tussen andere, meer ge rijpte prestaties plots de aandacht trek ken; en bij een ander geval kan het voor komen, dat door de kunstmatigheid van de opgave de ware kern van aanleg en ge schiktheid niet aan de dag treedt, terwijl straks zal blijken, dat in een bepaald gen re laat ik zeggen dat der negro-spirit- als een uitgesproken talent zich open baart. Hoewel het verleidelijk is bij elk der veertien nummers van het programma een kanttekening te maken, moet ik mij daarvan onthouden. Maar het zou onbillijk zijn hierop niet een uitzondering te maken betreffende de zangeres die met haar ver tolking van Mozart-aria's (uit „Figaro" en „Idomineo") direct een uitstekende indruk wist te wekken. Haar optreden kreeg bovendien nog een uitzonderlijk re liëf, doordat zij in het Briefduet uit „Le Nozze di Figaro", waarin zij de partij van Suzanna zong, gesecondeerd werd door Jo Vincent zelve, die de partij van de gra vin op zich nam wegens ziekte van de eerste partner. En zo bezorgde dit programmanummer een dubbele verrassing aan het publiek. De nog steeds warme stem van de lera res, gepaard met het klare ingenue geluid van de leerlinge. Het kon gelden als een tractatie. De avond werd besloten met een rijke bloemenhulde, waarbij de vaardige begeleidsters niet vergeten werden. Jos. de Klerk Advertentie Els voor uw veiligheid... Opnieuw heeft A. Herfst (Het Oosten) een overwinning behaald in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Haarlem, Ditmaal was de wat teleurstellende H. Dui- senberg (VHS) het slachtoffer. De vijfde ronde heeft het aantal kanshebbers op de titel in feite tot, drie teruggebracht. Bij deze drie gegadigden voor de titel is ook de kampioen van vorig jaar, F. A. Spin hoven (VHS). Deze won eerst zijn afge broken partij van N. Iluyboom (HWP) en bracht vervolgens H. Bosscher (Rolland) een nederlaag toe. T. Slagt (Halfweg) kan dit keer niet, aan zijn vorm van 1958 toekomen. Tegen J. Bonkenburg (Heemstede) heeft hij een slecht staande afgebroken partij. Bij even tuele winst blijft. J. Bonkenburg dan de derde kandidaat.. Dat P. Roubos (Halfweg) van W. Mazee won, J. W. de Munck (Rol land) en N. Huyboom remise bereikten en H. Duisenberg en W. Mazee een afgebroken partij kregen in een vermoedelijke remise stelling, was derhalve van ondergeschikt belang geworden. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1. A. Herfst 5 4 10 2. F. A. Spinhoven 5 3 11 3.-4. J. Bonkenburg T. Slagt 5. H. Bosscher 6. P. Roubos 7. H. Duisenberg 8. J. W. de Munck 9. N. Huyboom 10. W. Mazee 4 5 4 4 5 4 4 41/2 3 V2 2 V2 2 Va 2 Va 2 'Va 1V2 1 V3 Voor de internationale races voor Grand Tourisme wagens, die, georganiseerd door de Nederlandse Autorensport Vereniging, op zondag 5 juli op het circuit van Zand- voort worden gehouden blijkt in het bui tenland grote belangstelling te bestaan. Er zijn aanvragen voor deelneming bin nengekomen uit Zweden, Engeland, Dene marken, Duitsland, België, Zwitserland en de Amerikaanse troepen in Duitsland. De NAV hoopt dat dit Nederlandse initiatief aanleiding kan zijn, dat in het volgend jaar een Europees kampioenschap voor Grand Tourisme wagens zal worden in gesteld. De races op 5 juli zullen worden ge houden voor Grand Tourisme wagens met een cylinderinhoud tot en met 1600 cc en zij zullen worden verreden over zestig ron den, zodat de wedstrijden ongeveer twee uur zullen duren. Om de spanning voor pu bliek en rijders te verhogen, zullen de deel nemers twee verplichte pitstops moeten maken voor het tanken van benzine. De rijders zullen worden gestart met een zg. Le Mans start, welke meestal zeer spec taculair is. Als onderdeel van deze internationale races zal een match worden gehouden tus sen een team, bestaande uit zes Engelse sportwagenrijders en een team. bestaande uit de zes snelste Nederlandse sportwa genrijders tot 1600 cc. Het Nederlandse team zal op 29 augustus op het circuit van Brands Hatch in Engeland een return- match rijden. Het. winnende team zal de door het Engelse blad Autosport uitgeloof de Worldcup ontvangen. De namen van de zes Engelse rijders zijn Allan Foster; Jimmy Clark; Brian Mac Caldin; Gra ham Warner; Pat Fergusson; Gilbert Baird. De namen van de Nederlandse rij ders zullen nog nader bekend worden ge maakt. Vermoedelijk zullen dit zijn Vet ter, Bouwmeester, „Rake", Goei, Blonk en Van Dijk. Bovendien zullen op dezelfde dag ook nog een aantal korte races wor den gehouden, met uitsluitend nationale deelneming. Advertentie DE EERSTE'COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u; zijlweg 63 - telefoon.15141 (2 lijnen) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE~COURANT a f 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: ZU die zich met, ingang van 1 juli 1959 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 juni 1959 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Vrijdagavond heeft de heer P. V. de Wit na een bijna 25-jarig directoraat van de Haarlemse Stadsbibliotheek afscheid genomen van zijn personeel. Hij haalde in zijn toespraak tal van aardige herinne ringen op en schetste, hoe cr na zijn komst in 1934, toen dc ersiis tol bezuiniging dwong toch belangrijke reorganisaties lot stand kwamen. In de loop der jaren heeft de stadsbibliotheek zich steeds meer uitge breid met filialen, jeugdafdelingen, een muziek- en wisselbibliotheck, waardoor een zo groot mogelijke spreiding van de lectuurvoorziening bereikt werd. Ook de jarenlang gekoesterde wens van een mo dern hoofdgebouw zal te zijner tijd in ver vulling gaan en de plannen voor enkele fi lialen zullen zo spoedig mogelijk verwe zenlijkt worden. Behalve aan deze voortdurende vergro ting van het arbeidsterrein heeft de heer De Wit zijn aandacht onder meer gewijd aan de catalogisering, de systematische indeling en opstelling van het boekenbezit, de opleiding van bibliotheekassistenten en het bevorderen van een goede verstand houding tussen de personeelsleden. Mejuffrouw G. Ratelband, mejuffrouw C M. Reeser, mejuffrouw mr. M. Wijnstroom en de heer H. Bres spraken hun grote waardering uit voor de scheidende direc teur. waarbij ook werd gewezen op de ontwikkeling die de stadsbibliotheek on der zijn beheer heeft doorgemaakt. Dit blijkt bij voorbeeld alleen al uit het feit, dat. het aantal uitleningen tijdens zijn ambtsperiode ruim vier maal zo groot is geworden en het aantal ingeschreven le zers is zelfs meer dan vervijfvoudigd. Ook de ideële en materiële belangen van zijn medewerkers heeft hij op voorbeeldige wijze behartigd. Namens 't gehele personeel werd de heer De Wit een encyclopedie ten geschenke gegeven, alsmede een album met foto's en schriftelijke bijdragen van degenen die in de loop der jaren onder zijn leiding heb ben gewerkt. Tevens bood men een biblio grafie aan van zijn publikaties, vooral in tijdschriften. Sommige personeelsleden ontpopten zich als toneelschrijvers en -spelers. In het eerste stuk werd het voorgesteld, alsof de heer De Wit te middernacht een gesprek voerde met de vroegere directeuren dei- stadsbibliotheek, die hem in de gedaanten van spoken bezochten en levendig met. hem van gedachten wisselden over allerlei be leidskwesties. waarbij de verschillen in opvatting vermakelijk tegenover elkaar werden gesteld. In „De opvoedkundige waarde van de jeugdbibliotheek" werd op humoristische en ironische wijze weerge geven, hoe vreemd het in de jeugdbiblio theek zou toegaan, als men alles maar goedkeurde, wat nu om pedagogische en andere redenen wordt veroordeeld. Voor uitlopend op de te verwachten ontwikke ling van de ruimtevaart toonde de „Toe komstdroom" een leeszaal op de maan. Behalve deze drie eenacters bracht men een amusante hersengymnastiekwedstrijd op de planken. Verder gaf een reeks licht beelden met bandopnamen een indruk van de wonderlijke ervaringen die bibliotheek assistenten soms opdoen en van de ori ginele manier waarop het publiek kan rea geren. Zo ontstond er een boeiende afwisseling van ernst en humor, weemoed om het af scheid en voldoening om de gevoelens van wederzijdse waardering. In zijn slotwoord dankte de scheidende directeur hartelijk voor alle aangename verrassingen die men hem deze avond had bereid. OPENLUCHTTHEATER In de dagelijkse agenda van onze krant van gisteren stond vermeld dat heden avond in het Openluchttheater in Bloe mendaal een voorstelling plaats zou heb ben van toneelgroep „Ensemble" met „De getemde feeks". Deze voorstelling komt. echter te vervallen. Zondag 14 juni geeft toneelgroep Theater een voorstelling van „Iphigeneia in Aulis" van Euripides. UITBREIDINGSPLAN IN VOORBEREIDING Om tijdens de voorbereiding van het par tieel uitbreidingsplan voor het gedeelte van de gemeente Bloemendaal gelegen tus sen Zandvoorterweg, Klapheklaan, Rijne- gomlaan -en Houtvaartkade ongewenste bebouwing te voorkomen stellen B. en W. van Bloemendaal de raad voor te beslui ten dat de vaststelling van een uitbrei dingsplan in voorbereiding is. BEVALLEN van een zoon: 10 juni: K. Mudde-Provoost; 11 juni: C. I. F. Reitz- van Bergem. Van een dochter: 11 juni: B. A. van Egmond-Mulder. OVELEDEN: 11 juni: T. Hagedoorn- van Koningsbruggen, 48 j., Pepijnstraat. GEHUWD: 12 juni: G. van der Veen en A. M. Bultman; F. Taschetti en G. E. ter Haar; J. F. Lindeman en T. Heesemans. De zesde ronde, die vandaag wordt, ge speeld, vermeldt het volgende program ma: W. MazeeJ. W. de Munck; A. Herfst P. Roubos; H. BosscherH. Duisenberg; T. SlagtF. A. Spinhoven en N. Huyboom J. Bonkenburg. In zijn partij met H. Duisenberg verde digde A. Herfst zich Siciiiaans. Hij kon met deze verdediging niet voorkomen dat Dui senberg een licht overwicht had. Beide spelers kwamen bij het vorderen van de strijd in grote tijdnood. Toen deze fase in de strijd het hoogtepunt bereikte, ging A. Herfst gedurfd met zijn pionnen in op mars. Dat daarbij zijn koning zwaar „op de tocht" kwam te staan, deerde hem aller minst. Kennelijk vertrouwde hij erop dat zijn rivaal (in nog grotere tijdnood!) toch niet tot de beste voortzetting zou kunnen komen. Wat dat betreft, werd hij volkomen in het gelijk gesteld. Duisenberg miste en kele malen de beste zet, verloor zodoende belangrijk materiaal en zag zich na de tijdscontrole in een hopeloze positie ge plaatst. Er restte hem slechts een onvoor waardelijke overgave. Op het bord van Spinhoven en Bosscher had de VHS'er al zijn talenten nodig om de felle Bosscher onder de knie te krijgen. In het middenspel zag Bosscher een venijnige dreiging over het hoofd. Het kostte hem de kwaliteit. Met het zwaarste geschut dat. in zijn bezit was diende de Rolland-speler nog even fel van repliek. Spinhoven had echter een fraaie offercombinatie in petto, die Bosscher een zet voor het onvermijdelijke mat tot capitulatie deed besluiten. De partij BonkenburgSlagt. droeg reeds in de opening (1. d4; d.5. 2. c4; Pc6) een specifiek Slagt-accent! De verwikkelingen lieten niet lang op zich wachten. Het bleek hierbij dat Bonkenburg beter spel had. Slagt kops de lange rochade, maar moest een pion prijsgeven. Om mat te voorkomen moest hij een tweede geven. Hij won wel een gevaarlijke pion van zijn collega terug, maar het toreneindspel met een pion meer is vermoedelijk wel voor Bonkenburg ge wonnen. Dit temeer nu Slagt opnieuw één van zijn soldaten dreigt te verliezen. Bij de eersteklassers zijn de resultaten: G. v. d. StoopP. Verdonck 01, J. Bro- ketR. P. v. d. Kasteele 1—0, P. Pancras— H. C. Honsbeek 01 en G. van Langelaar W. Krijnen remise. In deze groep hebben P. Verdonck, W. Krijnen en G. van Langelaar nu elk 3% punt. Honsbeek volgt niet 3 punten. De spelers hebben nog twee partijen te spelen. Een beslissingswedstrijd behoort dus wel tot de mogelijkheden. Voor de stichting van een tehuis voor bejaarden op het landgoed „De Rijp" in Bloemendaal heeft de bouwcommissie thans een gewijzigd plan aangeboden, dat voorziet in de bouw van een tehuis, dat een inhoud heeft van 33.000 kubieke meter en dat plaats kan bieden aan 245 bejaarden. De stedebouwkundige adviseur van de ge meente Bloemendaal kan zich met de op zet. van het plan geheel verenigen met uit zondering van de aansluiting van de twee vleugels bij de Bloemendaalseweg. Hij acht deze aansluiting weinig fraai opge lost. Bovendien ziet hij als een bezwaar, dat de bebouwing hier te dicht aan de weg is geprojecteerd. Uit een oogpunt van ver keersveiligheid geeft hij de voorkeur aan de verplaatsing van de bestaande in- en uitgang, waarbij zijn gedachten uitgaan naar een punt naast de theekoepel. Indertijd heeft de Bloemendaalse raad zich in beginsel bereid verklaard mede werking te verlenen aan de bouw van een bejaardentehuis, mits hot terrein verder niet bebouwd zou worden. Voorts heeft de raad als voorwaarde gesteld, dat voor dat het tehuis in gebruik wordt genomen, de gehele thans bestaande bebouwing met uitzondering van een antiek ijskelder- tje zal moeten zijn afgebroken. De bouwcommissie heeft destijds een nieuw ontwerp ontwikkeld, dat echter afweek van het aan de raad voorgelegde schets ontwerp. Rekening houdend met de be zwaren van B. en W. en de raad heeft de bouwcommissie thans een gewijzigd plan ingediend. B. en W. stellen de raad voor dit plan te aanvaarden onder voorbehoud dat de situering langs de Bloemendaalse weg en de in- en uitgang met het oog op de verkeerssituatie ter plaatse wordt her zien. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor om over te gaan tot de aanschaffing van een boekhoudmachine, voor de afdeling boekhouding van de dienst publieke werken. Met deze aankoon is een bedrag gemoeid van f 14.000.-. Een en an der geeft echter een jaarlijkse besparing van 2500.-. Voorts verzoeken B. en W. de raad on een bedrag van 12.000.- uit te trekker voor een nieuw brandalarmeringsappa raat in het. politiebureau. Daarnaast za.' aan de P.T.T. een maandelijkse vergoe ding van 249.- dienen te worden betaal1"' Ten sjotte vragen B. en W. een bedr van f 3500.- voor de aankoop van oen nigingsinstallatie voor grafzerken

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6