Industrie in Haarlemmermeer nodig om jeugd aan het werk te houden Vele problemen van gemeente vragen om vooruitstrevend beleid grieven aan de redactie iimó Üeek BURGEMEESTER VAN DER WILLIGEN: „Rijnland" wil zekerheid over verziltingsgevaar Sterk Schroder lector Nieuwe jeugdherberg hij Langeveld Ongewenste „tuinman" Verkeersdiploma's aan scholieren uitgereikt Autotocht voor bejaarden Zwemwater is goed De glimlach van een zomernacht Geketend door de haat Vrijheren van het woud Vertigo MMmÊJLMjmMMl Het panter meisje Sterne über Colombo Een huis vol heksen Paspoort der schande' Journaals Inauguratie van professor dr. Meuleman Bloedafname voor het Rode Kruis Nieuw bestuur van S.M.S. Wedstrijd met tractoren ZATERDAG 13 JUNI 19 59 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMMERMEER is een gemeente die aan het bestuursbeleid hoge eisen stelt. Immers, het gemeentebestuur van deze uitgestrekte platte, landsgemeente ziet zich geplaatst voor vraagstukken van een sterk uiteen lopend karakter. De ruim 18.000 ha. grote gemeente met haar wijdse lande rijen, haar luchthaven en industrieën, haar veelal verouderde dijkwoningen en soms onvolgroeide kernen vj'agen om een beleid van bij-de-tijd-zijn en vooruitzien. Het gemeentebestuur van dit moeilijk bestuurbare gebied, onder aanvoering van burgemeester mr. G. C. van der Willigen, heeft dit begrepen en reeds meermalen getoond niet achter de ontwikkeling te willen aanlopen. Het ontwerpen van een structuurplan is hiervan een voorbeeld. Dit plan vormt „een handleiding voor intern gebruik" om bij de snelle ver anderingen richtinggevend te werken. De gemeenteraad van Haarlemmer meer heeft zich over dit structuurplan uitgesproken en zich met de con clusies verenigd. Een gesprek met burgemeester Van der Willigen over dit plan in zijn smaakvol ingerichte werkkamer in het gemeentehuis jn Hoofddorp is een boeiende aangelegen heid. Want steeds staat op de achtergrond de mens, om wie het gemeentelijk beleid uiteindelijk gaat. In de ruim drie jaren dat mr. Van der Willigen burgemeester van Haarlemmermeer is, heeft hij steeds een levendig contact met de inwoners van allerlei rang en stand onderhouden. „Ik voel mij hier volkomen thuis. Dit is een prachtige gemeente, echter met vele vraagstukken. Deze verlangen een voor uitstrevend beleid. Het gaat erom een ge zond, leefbaar milieu te scheppen," zegt de burgemeester. Dat woord „leefbaar" komt diverse ma len terug in het gesprek. De burgemeester wil ermee zeggen dat het niet alleen voor de inwoners prettig moet zijn om in deze plattelandsgemeente te wonen, maar dat ook mogelijkheden moeten worden gescha pen voor een gezonde, verantwoorde op bouw van de gemeenschap en de groeien de bevolking de kans krijgt zich te ont plooien. „Men praat altijd zo graag over de drooglegging. Maar de consequentie van die drooglegging is, dat de grond zo goed mogelijk wordt bewoond." Grotere kernen Om een 7,0 goed mogelijke gemeenschaps opbouw te krjjgen, zal de woningbouw worden geconcentreerd in de dorpskernen. Door de uitbreiding van deze dorpen kun nen meer voorzieningen voor gemeen schappelijk belang worden geschapen. Te denken valt aan de bouw van badgelegen- heden, waaraan het nu nog ondermeer in Hoofddorp en Nieuw-Vennep ontbreekt. In Abbenes is onlangs een badgelegenheid tot stand gekomen. Door de groei van do dorpen nemen ook de kansen voor cultu reel werk toe. De burgemeester heeft voor culturele activiteiten een grote belangstelling. Zijn werkzaamheid hiervoor is ondermeer ge bleken bij de totstandkoming van een leeszaal in Hoofddorp en bij tentoonstel lingen van beeldende kunst. Het op gang komen van dit culturele werk zal nodig zijn ter bevordering van een goede vrije tijdsbesteding. Voor de sport zijn al diverse loffelijke initiatieven verwezenlijkt. Enkele sport complexen worden druk bespeeld. Behalve de tennisbanen in Hoofddorp, zullen er straks ook in Badhoevedorp tennisbanen zijn. De aanleg van een sportcomplex voor Zwanenburg, met. een zwembad en een wielerbaan, is in voorbereiding. Bij de aanleg van nieuwe wijken wordt ten volle rekening gehouden met de jeugd. In een plattelandsgemeente als Haarlemmermeer is er beslist niet veel meer ruimte voor de jeugd beschikbaar dan in 'n stad. Daarom moeten openbare speelplaatsen worden aangelegd om de jeugd te kunnen laten spelen. Nog niet zo lang geleden was de bevol king van Haarlemmermeer tamelijk een zijdig samengesteld: voornamelijk boeren en landarbeiders. Hierin is verandering gekomen, daar deze gemeente behoort tot de snelst industrialiserende van onze pro vincie. Deze industrialisatie afgestemd op de plattelandssamenleving is nodig om de groeiende beroepsbevolking op te vangen. Kinderen niet wegsturen „Onjuist is het om te stellen dat Haar lemmermeer een agrarische gemeente is zonder meer. We hebben een open oog voor de brlangen van de landbouw. Dat houdt niet in dat we alle industrie moeten wéren. Want juist voor de landbouwers en hun zoons moeten wij de dorpen leefbaar der maken. Onze dorpen mogen niet leeg lopen, zoals in Friesland. We mogen de kinderen die in de landbouw geen plaats Zondwinning in de Meer De verenigde vergadering van het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft haar bezorgdheid uitgesproken over de zand winning in Haarlemmermeer door de Rijkswaterstaat. Op dit ogenblik staat nog geen gefundeerd rapport ter beschikking over de hydrologische gevolgen van de zandwinning. Het hoogheemraadschap zal geen ver gunning voor het lozen van water uit het zandineer op Rijnlands boezem verstrek ken, alvorens aan de hand van een hy drologisch rapport zekerheid is verkregen over het vraagstuk van de verzilting. Voor het zandvervoer wil de Rijkswater staat een kanaal van de zandput naar de Spieringweg naar de Ringvaart graven. Met het oog op het waterverval zullen twee sluizen worden gebouwd. Ook hiervoor zal het hoogheemraadschap vooralsnog geen toestemming verlenen. Daar het hoogheemraadschap er reeds jaren lang op uit is om de zoutbelasting op de boezem van Rijnland te verminde ren en hiervoor zware offers van particu lieren en industrieën worden gevraagd, moeten ook nu hoge eisen worden gesteld. De vraag is in studie, of het mogelijk is zoetwater uit de IJselmeer in de boezem van Rijnland in te laten. kunnen krijgen, niet wegsturen. Om deze kinderen in de toekomst aan het werk te houden, denken wij aan de vestiging van intensieve, niet te zware industrie", zegt de burgemeester. Hij is het beslist oneens met de mensen die stellen: als de jeugd hier geen werk meer kan vinden, moet zij maar verdwijnen naar de industriecentra. Uiteraard is het begrijpelijk dal men in landbouwkringen met bezorgdheid de ves tiging van nieuwe industrieën gadeslaat, omdat de landbouw zich daardoor be dreigd acht. Men kan echter niet ontkomen aan de noodzaak van voldoende werkge legenheid. Een verantwoorde industrialisatie zal trouwens een meer gevarieerde opbouw van de bevolking bevorderen. Voor de hiermee gepaard gaande vestiging van hoger personeel zal het „klimaat" in de gemeente voldoende aantrekkelijk moeten zijn. De middenstand zal van deze ontwik keling profijt kunnen trekken en de vleu gels meer kunnen uitslaan. Wat de be staande bevolking weer ten goede komt, doordat bij bet winkelen veel meer keuze kan worden gemaakt. De aanwezigheid van de luchthaven bin nen de gemeentegrenzen brengt speciale problemen voor het gemeentebestuur mee. „Aan de eisen van de luchthaven kunnen we niet ontkomen, dat. is ons lot". De bur gemeester is van oordeel dat geprobeerd moet worden, dorpen als Badboevedorp en Hoofddorp niet te veel aan K.L.M. en Fokker op te offeren. Een beperkte vesti ging van Schiphol-personeel en van foren sen wordt daarom voorgestaan. Zouden deze dorpen teveel met luchthaven-perso neel worden bemand, dan zou de bevol kingsopbouw hier weer eenzijdig worden. Te weinig huizen Om de wensen van het gemeentebestuur te verwezenlijken, zijn de woningtoewij zingen beslist onvoldoende. Het gemeente bestuur zou in vijf jaar het liefst 2500 woningen bouwen waarbij dan reke ning wordt gehouden met het. grote aantal op te ruimen krotten. Dit komt neer on de bouw van vijfhonderd huizen per jaar. „Gezien de vraagstukken van onze ge meente zouden wij meer woningen dan het rechtmatige toegewezen moeten krijgen". Die kleine toewijzingen acht de burge meester mede een gevolg van het wan begrip over de gemeente. „Haarlemmer meer bestaat niet alleen uit boerenland. Wie alleen maar over de rijksweg Amster damDen Haag rijdt, krijgt, die indruk ten onrechte. Ons gemeentelijk sociogra fisch bureau is daarom zo onmisbaar, om dat het steeds met verantwoord cijfer materiaal de billijkheid van onze wensen kan aantonen." Mede dank zij de sociografische studies kan het gemeentebestuur zich een oordeel vormen van de voorzieningen die bij de verwachte ontwikkeling in de toekomst nodig zijn. Als resultaat van deze studies is. reeds een gemeentelijk lyceum in Bad hoevedorp gesticht. In Hoofddorp komt een protestants-christelijke middelbare school. Door deze scholen zal geleidelijk meer behoefte komen aan ruimere ont spanningsmogelijkheden. De burgemeester zou de totstandkoming van een handelsavondschool toejuichen. Het handelsonderwijs voor de afgestu deerde leerlingen van u.l.o. is nu nog on voldoende. In de toekomst zou kunnen worden gedacht aan de stichting van een volledige uitgebreide technische school. Wat. betreft het tot stand brengen van cen trale voorzieningen, wordt ook wel nu en dan gedacht aan de bouw van een streek ziekenhuis. Maar hiermee is men nog niet tot een enigszins omlijnd plan gekomen. Tot opvolger van de kunstschilder Jos Rovers als lector aan de rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, die per 1 september a.s. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerlegt heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen be noemd de portretschilder Sierk Schroder uit Wassenaar. (Verkort weergegeven) Filmexplicateur, Naar aanleiding van het bericht in Haarlems Dagblad van zaterdag 6 juni, volgens welk Frits Brasse als één der laatste filmexplicateurs is overleden, wilde ik graag opmerken, dat de laatste zin in dat bericht niet juist is. U schrijft: „Met zijn overlijden behoort het vak van de filmexplicateurs voorgoed tot het ver leden". Weet u echter wel, dat de heer Wessels van de bioscoop „De Kroon" nog leeft? De heer Wessels wordt deze maand 76 jaar. Hij was vele jaren leider van het kampeercentrum „Saxenheim" bij Vier houten. Dit werd hij na de intrede van de geluidsfilm. Thans woont hij in Harder - wiik en geniet van zijn pensioen. EEN ABONNEE In vogelvlucht heeft de burgemeester een overzicht gegeven van de vraag stukken, waarvoor het gemeentebestuur van Haarlemmermeer zich geplaatst weet. In de woorden klinkt de liefde tot de streek door, Ook met zijn slotopmer king kijkt mr. Van der Willigen de toe komst in: „Voorheen was Haarlemmer meer reactie-gemeente, men wachtte af. We moeten de snelle veranderingen echter in dc hand honden. Want we moeten aan onze jeugd denken. Voor mijn gevoel gaat de ontwikkeling nog wel eens wat te stroef". Een vliegtuig boven het polderland als een herinnering aan de nabijheidvan de luchthaven. Voor wie in de toe komst op de boerderij geen plaats meer is, zal de industrie rverkgelegen- heid moeten bieden. In het Langeveld bij Noordwijkerhout zal een jeugdherberg worden gebouwd. Voor de oorlog was er hier reeds een, maar deze is in de oorlogsjaren verdwenen. De boerderij tegenover de „Duinpoort" zal worden gesloopt. Architect Van Klingen uit Amsterdam heeft voor de nieuwe jeugdherberg een ontwerp gemaakt. Het opmerkelijke van dit gebouw, is, dat de dagverblijven op de bovenverdieping ko men. De slaapvertrekken, die aan 110 jongeren ruimte bieden, komen gelijk vloers. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT. GEBOREN: Cornells, z. v. P. C. van der Sloot en C. Kerkman; Elisabeth Hendrika, d. v. J. Verkerk en E. H. Hollestelle. Geboren buiten de gemeente: Monique Dorothea Suijkerbuijk, Teunisbloemlaan 14; Ingrid Karen Kerkhof, Dorpsplein 1; Annet Heieen van Schie, Oosterparkstr. 65. ONDERTROUWD: K. D. Biesbrouck en M. W. van der Mije; Joh. Jac. de Vos en M. L. Chr. Jacobs. GEHUWD: Joh. L. Ambergen en R. E. Sinnema; H. Voorljes en Joh. A. van Gor- com. Overleden buiten de gemeente: Joh. Fr. A. Strebe, 78 j„ geh. m. B. C. Hulsmann, Wilhelminaweg 32. Een onbekende jongeman was dezer da gen bezig bloemen te plunderen in de ge meentelijke plantsoenen aan de Van den Endelaan in Hillegom. Begonia's, petunia's, afrikanen en leeuwenbekjes meer dan twintig stuks verdwenen in een mand. De jongeman werd echter door een bewoner van de Van den Endelaan gestoord en ging er vandoor, met achterlating van de mand. Ook dit jaar is in Hillegom een verkeers- examen gehouden, waaraan 279 leerlingen hebben deelgenomen. In totaal zijn 225 leerlingen geslaagd. Donderdag zijn de diploma's uitgereikt. Aan twee leerlingen, Hanny Bode van de Boaz-school en John Rusman van de St. Jozephschool, heeft opperwachtmeester Van Dam de diploma's uitgereikt daar zij geen enkele fout had den gemaakt. Deze kinderen ontvingen tevens het veilig-verkeersinsigne. De heer Metzlar, voorzitter van de afdeling Hille gom van het verbond voor Veilig Verkeer, heeft de leerlingen gewezen op de nood zaak, dat zij zich in het verkeer correct gedragen. Na uitreiking van de diploma's werden de kinderen getracteerd. Om de verkeers- kennis op peil te houden, kregen zij een boekje mee naar huis. 1 Woensdag zal een stoet van niet min der dan 115 personenauto's om een uur van de Pastoorslaan in Hillegom af ver trekken voor de jaarlijkse autotocht voor bejaarden. Ruim driehonderd bejaarden hebben zich voor deze tocht opgegeven. De automobilisten halen hun gasten om half .een af. Ongetwijfeld zullen velen 's avonds na negen uur de „blijde incomste" gade slaan. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Catharina Maria, d. van G P. van der We ij den en C. M. Hoogkamer ONDERTROUWD: E. de Vries en A Methorst; J. Imanse en B. Modder; F Rhijnsburger en A. M. van Veen; N. C. M Berger en A. J. Bergman. GETROUWD: J. A. Hoogewerf en J. N Aarts; W. N. van Rooden en J. van Trigt. OVERLEDEN: A. Bennink, v., echtge note van D. J. Boon, 83 j. GESLAAGD De heef Karei van der Vossen in Hille gom heeft het diploma warenkennis krui- deniersbedrijf behaald. Het Laboratorium voor scheikundig en bacteriologisch onderzoek in Huis ter Heide heeft het water van de gemeente lijke Zweminrichting in Hillegom onder zocht. De conclusie was dat het water als goed zwemwater is te kwalificeren. GESLAAGD Aan de Maria Reginaschool in Den Haag slaagde' voor kleuterleidster mej. Borah van der Veld uit Lisse. (Rembrandt) Ingmar Bergman is niet de minste onder de filmers. Dat kan men ook afleiden uit „De glimlach van een zomernacht", die voor wat de vorm betreft een positieve getuigenis is van zijn vermogen om tot een sterke beeldexpres sie te komen, welke dramatisch verant woord is, ook als men daarbij Scandina vische voorkeur insluit voor de rustige montage. Dat alles even wel is nog niet voldoende om een film te maken, die in haar geheel voldoet. De vrij decadente en niet zelden irreële geschiedenis, welke zich in „De glimlach van een zomer nacht" voor onze ogen ontwikkelt, wordt namelijk enerzijds in de sfeer van het werkelijke drama getrokken, anderzijds naar de tragikomedie toegespeeld. Deze samenvoeging van ongelijkwaardige com ponenten resulteert in een onevenwichtige en halfslachtige film, die dus al op de for mule strandt. De decadente sfeer zou eigenlijk de film volle levensvatbaarheid hebben gegeven, wanneer Bergman haar in de strikt documentaire zin had aangegre pen om haar te weerspiegelen. Nu jong leert hij er nog te veel mee en komt daar door in botsing met onze zin voor realiteit. Daardoor zit hij nog te veel „tegen het pla fond" en overtuigt hij tenslotte toch niet, al slaat men hem vaak geboeid en ge amuseerd gade. (Cinema P a 1 a c e) In een voorbe schouwing, welke alweer geruime tijd ge leden van deze film werd gegeven, hebben wij niet nagelaten prijzende woorden te wijden aan de directe en realistische ma nier, waarop een actueel thema de ras- senhaat in deze film is uitgewerkt. Een neger en een blanke ontsnappen uit de auto, die hen naar de gevangenis zal voe ren. Ze zijn aan elkaar geketend. Maar wat scheidt hen? Hoe zij van lotgenoten bond genoten worden toont de film met, een be wonderenswaardige gepassioneerdheid. (Lux or) Deze prachtige film over het leven in de oerbossen van de Kongo is ge prolongeerd. (Minerv a) Ook over deze nieuwe film van Hitchcock, waarin hij zijn befaamde spel met de spanning speelt, is reeds door ons besproken. Een wel wat lange, maar weer intelligent gemaakte thriller, schre ven wij. Ze blijft tot maandag in de avond voorstellingen. In de matinees „Paradijs onder de horizon" of wel de belevenissen van twee wasbeertjes. Maandag gaat „Drie mannen in de sneeuw", woensdag en don derdag „Kind hearts and coronets" met de meester in gedaanteverwisselingen Alec Guiness. (Ro xy) De Tarzan-figrur ispireert Hol lywood ook tot films, waarin een vrouw de rol overneemt van de blanke held van de jungle. De lieftallige schone in deze film geraakt door de ontdekking van een dia mantmijn in het oerwoud in handen van een gorilla. Er is heel wat voor nodig aleer de beschaving zegeviert en het meisje een beter lot is beschoren. Tol maandag zal deze fantasierijke geschiedenis ons blij ven bekoren. Daarna gaan de „Goudrovers" de onschuld en het leven belagen van een dapper man, die gelukkig van geen wijken weet. (F r a n s H a 1 s). Een kleurige circusfilm, waarin sterren uit het verleden als Kris- tina Söderbaum en Willy Birgel rfog eens aan bod komen. Eerstgenoemde speelt de rol van een Zweedse prinses die als hoge schoolrijdster het hart steelt van een ma- haradja (Willy Birgel). Om haar voor zich te winnen engageert de Indische vorst het hele circus voor een aantal voorstellingen in Colombo. De zoon van de maharadja raakt intussen ook verliefd op de blonde paardrijd sier Tijdens het wilde-dieren- nummer breekt er in het circus een paniek uit. Trawanten van de maharadja maken van de verwarring gebruik om het meisje te ontvoeren. Hoe het verder afloopt kan men vanaf dinsdag in het tweede deel „Die Gefangene des Maharadscha" zien. (Studio) Wie van moderne sprook jes houdt kan deze week terecht bij „Een huis vol heksen", een film waarin James Stewart behekst wordt, door een mooie vrouw (Kim Novak). Niets bijzonders zult u zeggen. Maar wacht totdat u de mooie Kim Novak bezig ziet met haar kat Pyewicket, die haar behulpzaam is met de toverkunstjes. Dan pas blijkt, dat zij een echte tovenares is. Bovendien be hoort zij tot een familie, waarvan alle le den heksen kunnen. In het huis van deze geheimzinnige personen huurt een eer zaam uitgever (Stewart), geheel onkun dig van wat hem boven het hoofd hangt, kamers. Onschuldige grapjes als het beto veren van een telefoon legden langzamer hand tot een verliefdheid tussen heksje en uitgever. Maar voor de toverij is dit fataal, want een verliefde heks verlies haar kunsten. Via allerlei misverstanden, waarin nog verscheidene merkwaardige figuren een schrijver van boeken over toverij, een oude tovenares meespelen, komt alles uiteindelijk voor elkaar. Het ge geven van de film is, hoewel niet oor spronkelijk, aantrekkelijk genoeg en daar om is het jammer, dat het geheel niet spi ritueler is uitgewerkt. Niettemin is „Een huis vol heksen" een genoegelijke come- die geworden, waarin James Stewart op de hem eigen sympathieke wijze een alles zins aanvaardbare rol speelt. (Li do) Half knok-, half speelfilm, ver toont deze Engelse Lion-rolprent onge twijfeld enkele kwaliteiten die haar ook genietbaar maakt voor een critischer pu bliek dan de opgeschoten jongens voor wie zij in de eerste plaats gemaakt is. Eddie Constantine, de vermaarde vuistvechter uit ettelijke sensatiefilms, verrast door de gave. sobere uitbeelding van een eerlijke Londense taxichauffeur, die zijns ondanks medeplichtig wordt aan een grootscheep se blanke-slavinnenhandel. Als hij tot de ontdekking komt voor welk soort verwer pelijke praktijken hij misbruikt wordt, wordt, bindt hij, geholpen door zijn colle ga-chauffeurs onvervaard de strijd tegen het boevenpak aan en natuurlijk zegevie ren recht en moraal ten slotte over mis daad en kamertjeszonde. Ondanks de me lodramatische hevigheden wordt er over het algemeen verdienstelijk geacteerd, waarbij vooral het gevoelige spel van Odi- le Versois als de belaagde onschuld ge prezen moet worden In het. sportpark De Wildert in Zundert kwamen de beste kruisboogschutters van Europa tegen elkaar in het strijdperk. Hun middeleeuwse wapenbroeders zouden gro te ogen opzetten als ze al dat moderne schietmaterieel eens konden zien. Minis ter Toxopeus liet een niet onverdienstelijk proefschot los. Polvgoon-Profilti maakte enige aardige opnamen van dit evene ment. Hoe de dames zich dit seizoen moe ten bemantelen om modieus te zijn toon den mannequins op een show die in de R.A.I. werd gehouden. Verder zaten de cameramensen met hun neus bovenop de geslaagde „operatie" van het Zwitserse schip „Nyon", dat vorig jaar op de Schot se rotsen liep en bij die gelegenheid zijn voorhelft verloor. Assen viert zijn 700-ja- rig bestaan. Muziekkorpsen zorgden voor een luisterrijke opening van de feestelijk heden. Ten slotte zijn er beelden van de massale ballonopstijging op een weitje bij Etten-Leur als begin van de race om de „Trophée du ballon libre". Ook „Spiegel van Nederland" liet en kele flitsen zien van de kruisboogschut terswedstrijd in het sportpark De Wildert te Zundert, van de modeshow in de RAI, van de te waterlating van de helft van het Zwitserse schip „Nyon" en ten slotte nog iets van het Drentse meisje Riek, dat een veulen groot brengt met een zuigfles. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Lidwina Jacoba Petronella Maria, d. v. J. P. M. v. Westen en H. M. Huijpen, Geraniumstr. 7; Johannes Maria, z. v. J. H. M. v. d. Voet en J. J. Caspers, Witte de Withstraat 8; Frederik Graddo, z. v. E. C. van Ginhoven en F. Coté, Ka naalstraat 242. ONDERTROUWD: J. C. Rijnbeek te Hil legom en C. C. v. d. Lans te Lisse; G. de Wit, Lisse en T. A. v. Vliet te Alphen a. d. Rijn; A. Jansze te Voorhout en J. de Wit, Lisse. GEHUWD: B. Post, Haarlem en J. H. Meskers, Lisse; M. E. Wijnhout, Haarlem mermeer en H. J. Guldemond, Lisse; W.-.D. van Nobelen, Hillegom en A. W. Slobbe, Lisse; H. D. Léger te Amsterdam en H. J. Karrenbelt, Lisse; J. C. van Noort, Lisse en C. C. J. M. Fennes, Katwijk. Vijfhuizen Op vrijdagmiddag 19 juni heeft in de Woestduinkerk in Amsterdam-Zuid de in auguratie plaats van professor dr. G. E. Meuleman, die als predikant is verbonden aan de gereformeerde kerk van Vijfhui zen. Prof. dr. Meuleman werd in juli 1925 ge boren te Smilde, waar zijn vader predi kant was. Hij studeerde aan de Theologi sche School in Kampen en deed in 1948 doctoraal examen aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Drie jaar later promo veerde hij aan deze universiteit bij pro fessor dr. G. C. Berkouwer tot doctor in de godgeleerdheid. Zijn proefschrift behan delde de ontwikkeling van het dogma in de rooms-katholieke theologie. Op 4 novem ber 1951 werd dr. Meuleman beroepen tot predikant bij de gereformeerde kerk in Vijfhuizen. Van augustus 1954 tot juli 1955 nam hij hier tijdelijk afscheid om gedurende een studieseizoen te gaan doceren aan de theo logische faculteit van de universiteit van de Eglise Béformée Evangélique Indépen- dente de France te Aix-en-Procence in Zuid-Frankrijk. Na vervolgens met enkele korte onderbrekingen weer in Vijfhuizen werkzaam te zijn geweest, kwam in de zomer van 1956 zijn vaste benoeming bij deze Franse hogeschool. Hoewel hij aan de kerk van Vijfhuizen verbonden blijft, nam hij op 26 augustus 1956 afscheid van zijn kerkelijke gemeente in deze plaats, om hier als predikant te worden opge volgd door ds. G. Rang. In januari van dit jaar werd door het di rectorium van de Vrije Universiteit beslo ten om een afzonderlijke leerstoel in te stellen voor het doceren van de encyclope die der godgeleerdheid, de godsdienstfi losofie, de apologetiek en de symboliek. Deze onderdelen werden tot heden gedo ceerd door professor dr. G. C. Berkouwer, maar zullen nu de leerstoel van profes sor dr. Meuleman gaan vormen. Nieuw Vennep In de bloedafnamecampagne, welke de ze maanden door de afdeling Haarlem mermeer van het Rode Kruis wordt ge voerd, blijven ook de onder-afdelingen Nieuw-Vennep en Abbenes niet achter. Ge zamenlijk organiseren zij een afname-ac- tie, welke op 16 en 17 juni wordt gehou den in de „Rustende Jager" in Nieuw- Vennep. De ingeschreven bloedgeefsters en -gevers ontvingen een persoonlijke uit nodiging. Zij, die nog niet eerder mede werkten (de behoefte aan bloedplasma is zeer groot!) kunnen zich op de afname- avonden aan de „Rustende Jager" mel den tussen zeven en tien uur. De ^voetbalvereniging SMS in Nieuw- - Vennep heeft vrijdagavond een nieuw be stuur gekozen. Dat is thans als volgt sa mengesteld: J. C. de Koker, voorzitter, P. Hulsbos, A. Griekspoor, A. van Leeu wen, W. Uithoven, D. Oldenburg, H. Hol lander. Hoofddorp Ook dit jaar heeft in Haarlemmermeer weer een wedstrijd met tractoren plaats. Deze wordt op zaterdagmiddag 20 juni ge houden op het gemeentelijk sportterrein in Hoofddorp en wordt georganiseerd door de afdeling Haarlemmermeer van de „Raad van Jonge Boeren" en de afdeling Hoofd dorp van de „Bond van Tractorhouders in Nederland". De prijsuitreiking is in de avonduren in „De Landbouw" aan de Hoofdweg. Dan zal tevens een filmvoor stelling worden geboden. Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Christinus Johannes, z. v. W. J. Schilders en T. van Grootveld; Eliza beth, d. v. J. W. Jenster en D. Verbeek; Arnoldus Jacobus Henri, z. v. L. Bos en C. A. M. Baak; Maaike, d. v. G. J. Gra- pendaal en T. van Assen; Arie Hendrik, z. v. L. Koole en M. J. Ouwerkerk, Jacoba, d. v. K. Francken en Ph. Boer; Lydia Bea trix, d. v. J. D. Bulk en L. L. de Geus; Ja cobus, z. v. L. Korsuize en A. E. Bokhorst; Marjoleine Ingrid, d. v. J. Snel en F. Wijn- holts; Leuntje, d. v. S. Bokhorst en J. van Tol; Johannes Wilhelmus, z. v. A. C. Wes sels en T. C. M. van der Zwet; Heleendert Maarten, z. v. "I. van Tol en E. van der Luit; Richard Hubertus Elisabeth, z. v. C. J. Bakker en P. C. van Osta; C'nristiaan, z. v. C. J. Erkelens en C. P. Hoopman; Gerardus, z. v. C. Schönhage en J. J. Scholte; Karin, d. v. W. Hopman en M. E. Veldhuisen; Martin, z. v. J. Jansen en A. P. F. M. van den Burg; Meikiena, d. v. H. Plieger en I. Vastenouw; Jacobus Mat- theus, z. v. W. G. Schönhage en Th. M Sol; Vincentius Augustinus Paulus Maria, z. v P. .J. .J. Hanker en H. M. Huesken; Terüska Maria Petronella Agatha, d. v. G. H. J. Mulder en E. Galbicska; Wilhelmina Su- zanna, d. v. J. Wilderom en M. P. Schouten; Maria Clara Theodora, d. v. H. van Nieuw- burg en M. Ruiter; Willem, z. v. E. Kamp huis en G. van Veen; Marion Johanna, d. v. J. Vuijst en A. M. de Vos; Ronald Jo hannes Franciscus, z. v. S. Koolbergen en U. M. Riemann. ONDERTROUWD: L. Möhlen en G van Rijswijk; D. W. Offerman en E. F. van Raam; A. J. Gunderson en C. A. H. Konst; M. J. J. Panbakker en M. J. M. Nieuwen- dijk. GETROUWD: W. Captijn en J. J. Faas; G. Ebbinge en M. van Vuren; C. van der Luit en A. van Tol; W. F. Mescher en K. Berrevoets. OVERLEDEN: J. van Klaveren, 75 jr., e. v. KI. van Werkhoven. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK OVERLEDEN: C. van Mourik, oud 50 jr., echtg. v. C. v. Vliet (man).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7