hamol weer vandaag! HET WEER Garantie voor Hilton hotels morgen in Tweede Kamer Blanken in Kongo betogen tegen Belgische minister Franse regering mobiliseert deel van spoorwegpersoneel MORRIS 'êeforeijou êiuj! Gouverneur-generaal Cornells zou hel nieuwe Belgische beleid saboteren Herdenking in Etten-Leur Postvak et bracht het niet ver Koeler Vier blanken schuldig aan aanranding van negerin In de krant van heden: Vakbonden zijn bereid tot bespreking Indonesische wapenindustrie Brand vergroot, het hooigebrek op Texel Staatssecretaris was eerste bezoeker op anti-Hiltontentoonstelling in Den Haag Volgende ruimtereizigers: chimpansee en Rhesus-aap Het woord is aan Drie mensen verdronken bij Cadzand Vader redt zoontje en verdrinkt Meisje omgekomen in brandend huis Nederlander in Spanje verongelukt Drie doden in het verkeer 73e JAARGANG No 282 MAANDAG 15 JUNI 1959 304e JAARGANG No 130 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 |T jj 1 gj li B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 Ja Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- JB |j fL Jl lf_ _i 1 jf I i fL JÉ 1L Ji 1L J| ff j J| Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 ®®5 AAA $*a$J A \A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, %ss^ L n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt, Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Brussel) De reis van dc Belgische minister voor Kongo. dr. Maurice van Hcmelrijck, die in Kongo de Belgische kolonisten en de inlandse politieke leiders van de juistheid van de nieuwe politiek voor Kongo poogt (e overtuigen, verloopt alles behalve ge makkelijk. In de grote steden hebben de blanken zowel de Belgen als de buiten landers blijk gegeven van vijandigheid ten opzichte van de minister, aan wie men rijn „negrofiele" politiek verwijt. De kleurlingen weten het en dat maakt de toe stand gevaarlijk. Overal hebben de ne gers de minister uitbundig ontvangen, waaruit duidelijk blijkt dat dc inlandse lei ders in het algemeen de politiek van de minister goedkeuren. In Bukavu kwam een Kongolese vrouw op de minister toe en gaf hem een bloem- Bij het monument op de Klappersberg in de gemeente Etten-Leur, dat herinnert aan het feit dat daar op 27 juni 1909 graaf De Lambert, op uitnodiging van de in dustrieel S. Heerma van Voss, voor het eerst in Nederland opsteeg met een vlieg tuig, is zaterdag dit voor de luchtvaart in Nederland belangrijke gebeuren herdacht in een samenkomst, die was belegd door de samenwerking van het gemeentebestuur van Etten-Leur en het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Bij het monument zijn redevoeringen gehouden door de waar nemende commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, ir. H. A. van Haaren uit Tilburg, namens het provin ciaal bestuur, door de burgemeester van Etten-Leur, de heer J. P. Godwaldt, dooi de directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst, de heer J. W. F. Backer, en door de voorzitter van de KNVVL, de heer C. Kolff. Allen hebben uiting gegeven aan hun grote waardering voor en het grote belang van het initiatief van de heer Heer- Jn Etten-Leur heeft men zaterdag het historisch feit herdacht dat daar vijftig jaar geleden voor het eerst in Neder land een vliegtuig opsteeg. Er werd nu onder meer een postraket gelanceerd, die het echter niet verder bracht dan een aangrenzend weiland. ma van Voss en aan het pionierswerk van Graaf De Lambert. Na een kranslegging bij Jiet monument werd de plechtigheid besloten met een kort défilé van vliegtuigen, waaraan o.a. werd deelgenomen door een zweefvliegtuig van de KNVVL, een helikopter van de Marineluchtvaartdienst, een Superconstel- lation van de K.L.M., een groep privé- vliegtuigen, een drietal toestellen van de Rijksluchtvaartschool en vier straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht. Een niet onder auspiciën van de KNVVL afgeschoten raket voor het vervoeren van post kwam, na een hoogte van circa vijftig meter te hebben bereikt en nog een zwen king in de lucht te hebben gemaakt, op zeer korte afstand van het punt van uit gang neer. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buien. Matige nu en dan vrij krachtige noordwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee ruiker. Minister Van Hemelrijck omhels de de Kongolese vrouw en zich tot de enke le aanwezige blanken richtend riep hij: „Laat dit een voorbeeld voor u zijn". Dit gebaar van de minister ontlokte de Kon golese menigte luide toejuichingen. In inlandse politieke kringen in Leopold- stad wordt gezegd dat de residerende gou verneur-generaal, dr. Cornelis, de nieuwe politiek saboteert en dat de administratie in Kongo geen of weinig maatregelen neemt om de Belgische regeringsverkla ring van 13 januari uit te voeren. Te Stanleystad was geen enkele blanke op het vliegveld aanwezig, met uitzonde ring van de gouverneur van de provincie om de minister te verwelkomen. In plaats daarvan werd er een betoging tegen de minister gehouden en planters gooiden met tomaten. Op de lange weg van het vliegveld naar hot stadscentrum reden vele particuliere wagens langs de officiële stoet met de be doeling het verkeer te belemmeren. Op een bepaald punt waren verscheidene wagens dwars over de weg geplaatst. Te Leopoldstad en in Neder-Kongo was de ontvangst van de blanken eveneens op vallend koel. De minister werd daarente gen zelfs hartelijk verwelkomd in inland se wijken waar de blanken zich des avonds niet meer vertonen. Het is de vraag of de Belgische rege ring haar houding niet zal dienen te her zien, met name de beslissing om dr. Cor nelis in zijn ambt te bevestigen, die werd genomen om de blanken in Kongo gerust te stellen. Brussel hoopte dat Van Hemel rijck zich met de gouverneur-generaal zou verzoenen. Het heeft er echter alle schijn van dat de kloof tussen de politieke visie van de minister en de vrij sterk econo- mischgeoriënteerde visie van de gouver neur-generaal zich verwijdt. Men vreest dat de spanningen een Hoogtepunt lege- moet gaan tegen het eind van deze week, wanneer de minister na een reis in Ne der-Kongo, naar Leopoldstad terugkeert. Volgens de Brusselse „Soir" is koning Boudewijn helemaal niet ingenomen met de reis van de minister en zou de koning hebben gepoogd die reis te verhinderen. Hij heeft de minister voor diens vertrek niet ontvangen. Naar aanleiding hiervan zouden de voorzitter van de rooms-katho- lieke Volkspartij, mr. Lefèvre, en de voor zitter van de socialistische partij, die in de oppositie is, Max Buset, elkaar hebben ontmoet om tegenover het hof een gemeen schappelijk standpunt inzake de verhou ding van de kroon ten opzichte van de wet gevende en uitvoerende macht, te bepalen. Mr. Lefèvre heeft het bericht over die con tacten, welke zouden worden uitgebreid tot de liberale partij, echter uitdrukkelijk ontkend. In Belgische overheidskringen is men bezorgd over de ontwikkeling in Kongo, vooral over die in Neder-Kongo, waar het streven naar de onafhankelijkheid gepaard gaat met een separatistische beweging voor een onafhankelijk Neder-Kongo, dat zijn positie als .heerser over de monding van de Kongostroom kan exploiteren. De in zijn ambt herstelde Abako-leider, bur gemeester Joseph Kasavubu, heeft ver klaard dat Kongo een economische een heid moet blijven, maar dat een onafhan kelijk Kongo op het politieke vlak voor deel zal hebben bij een federale organisa tie. TALLAHASSEE (AFP) Een jury van twaalf blanke mannen heeft te Tallahas see in de Amerikaanse staat Florida vier blanke jongelieden schuldig bevonden aan aanranding van een negentienjarige negerstudente. De jury beval clementie aan, hetgeen de rechter automatisch verhindert de doodstraf uit te spreken. De maximum straf is in dat geval levenslang. De uit spraak zal waarschijnlijk over een maand geschieden. In negerkringen merkt men op dal in Florida nog geen enkele blanke wegens aanranding van een negervrouw ter dood is veroordeeld. Daarentegen wachten op het ogenblik vier negers op hun terecht stelling wegens aanranding van blanke vrouwen. Sedert 1924 zijn wegens dit feit 37 negers terechtgesteld. De openbare aanklager had de jury ver zocht zich niet te laten leiden door rassen vooroordelen. Hij zei het te betreuren dat een advocaat van de verdachten de kwes tie van het rasverschil tussen de vier jon gemannen en het meisje ter sprake heeft gebracht. Pag. Onrust in Kongo 1 Agenda 5 Uit Stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws2 Beurs 5 Op de Praatstoel3 Feuilleton8 Radio en Televisie 8 Sport 9, 10, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA-s (Van onze correspondent in Parijs Het conflict tussen de Franse regering en de vakverbonden, in eerste instantie de drie grote vakverbonden van het spoor wegpersoneel, is vandaag in een belangrij ke fase gekomen. Kan er niet worden be middeld en wordt dus het doorgaan van de staking voor morgen gelast, dan staan de partijen openlijk tegen elkander en bei den met hun rug tegen de muur. Ener zijds de vakbonden van het spoorwegper soneel, de socialistische, de confessionele en de communistische, die aan de 350.000 leden een staking van acht uur hebben verordineerd, anderzijds dc Franse re gering, die 150.000 van de 350.000 spoor- weglieden heeft gemobiliseerd, (iets waar toe zij wettelijk volkomen het recht heeft, alhoewel het recht tot staken in de Fran se grondwet is vastgelegd) om het be drijf op gang te houden. Het grote probleem dat zich daarbij voordoet is voor de vakbonden de vraag of inderdaad alle leden gevolg zullen ge ven aan de stakingsorder en voor de rege ring de vraag of het gerekwireerde perso neel, ondanks de strafdreiging, gevolg zal geven aan de rekwisitie. Beide partijen lijken van hun succes overtuigd, beiden zullen zeker vandaag toch nog trachten een groot conflict te voorkomen, met uit zondering van de communistische bond. Advertentie BARTHJORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren die niets liever dan een nieuwe grote sta kingsperiode zou zien inluiden. Inzet van de staking is een ris tot loons verhoging van het spoorwegpersoneel, dal meent in dit opzicht te zijn achtergeble ven bij de particuliere sector en bij het personeel van sommige, ook genationali seerde bedrijven, zoals de Renauit-auto- fabrieken. Neen, antwoordt de regering, wij kunnen niet een nieuwe inflatie in de hand werken. Wij doen wat wij kunnen, zoals blijkt uit de verhoging van het be drag der gerestitueerde medicijnkosten binnen de ziektewet. Men heeft reeds de naam van De Gaulle zelf als bemiddelaar in het conflict horen noemen, doch hij schijnt er niets voor te voelen op deze wijze „af te dalen" temid den van de vakverenigingen, terwijl hij bovendien de indruk zou wekken zijn eigen regering te desavoueren. Vandaar dat bei de partijen hun hoop hebben gevestigd op eventuele pogingen van de heer Joubert, de voorzitter van de commissie voor het statuut van de spoorwegen, die in hoge mate het vertrouwen van de spoorweg mannen zou bezitten. Het meest vreest de regering, en met haar het Franse bedrijfsleven, een uitbrei ding van de staking. Reeds hebben het grondpersoneel van Air France, de vak verbonden van het personeel van de Parij- se bus en Métro laten weten dat ook bij hen het werk zou kunnen worden neergelegd. Daarover zal definitief in de loop van van daag worden beslist. Ook in andere secto ren, met name in de metaalindustrie, heeft men plannen voor een sympathiesta king. De communistische vakbond is in dit opzicht zeer actief, maar zoals gewoonlijk vindt hij weinig gehoor bij de andere vak bonden. Opschorting? (AFP) De drie vakbonden hebben vandaag tc kennen gegeven dat zij bereid zijn het stakingsparool op te schorten in dien de regering toestemt in het beginnen van besprekingen over de Ioonkwesties. Veertig sleepboten trokken zaterdag op door het IJ in een grote vloot- schouw bij gelegenheid van de Amsterdamse Havenrally. De vloot onderweg. KARATSJI (AFP) Een missie van het Indonesische leger onder leiding van kolonel Jani zal Amerika, Engeland. Frankrijk, Denemarken. Zweden. West- Duitsland, Italië, Joegoslavië en Tsjecho- slowakije bezoeken om wapens, munitie en materieel te kopen voor de vestiging van een wapenindustrie in Indonesië. Ko lonel Jani, die zich nu in Karatsji bevindt, heeft verklaard dat de landen van Oost- Europa waarschijnlijk kredieten op lange termijn zullen aanbieden voor de aankoop van lichte wapens en munitie en dat West- Duitsland bereid is op goede voorwaarden industrieel materieel te leveren. Jani zei dat het Indonesische leger nooit een staatsgreep zal ondernemen en zijn rol zal beperken tot werken voor het welzijn van het land. In de afgelopen nacht is de landbouw- schuur van de boerderij „Nieuw Breda" in de polder Eierland op Texel door een hevi ge brand volledig verwoest. Ongeveer 100 ton hooi ging verloren. Slechts een gedeel te van de landbouwwerktuigen kon in vei ligheid worden gesteld. De totale schade wordt geschat op 65.000.-. Het verlies van hooi weegt op Texel thans zeer zwaar. De hooiprijzen op het eiland zijn de laatste weken aanzienlijk geste gen. Sommige boeren hebben hun koeien al weer op stal gehaald, omdat op de wei landen vanwege de grote droogte niet vol doende gras meer groeit. Daarom wor den reeds nu de hooivoorraden aangespro ken. Een inwoner van Den Burg. die reeds een halve eeuw op het eiland woont, ver telde zich niet te kunnen herinneren dat zoiets ooit eerder is voorgekomen. Als protest tegen de bouw van Hiltonho- tels en om te bewijzen dat de Nederlan ders ook op het gebied van het hotelwezen wel degelijk initiatieven tonen hebben Horeca en Hocres in Den Haag de ten toonstelling „Horepliek" ingericht. Staats secretaris drs. G. M. M. Veldkamp was een der eerste bezoekers. Hij was verge zeld van de waarnemend secretaris-gene raal van het departement van Economi sche Zaken, dr. W. A. van der Garden, en dr. K. G. de Groot. De tentoonstelling werd ten dienste van parlementsleden en overheid ingericht om te laten zien wel ke hotelplannen, al of niet verwezenlijkt in verlopen jaren door het Nederlandse bedrijfsleven zijn opgezet. Al deze plan nen hebben bijgedragen of hadden kunnen bijdragen tot verbetering van de Neder landse hotelaccommodatie. Men keert zich tegen de Amsterdamse en Rotterdam se Hiltonmaatschappijen, die na parlemen taire goedkeuring een overheidsgarantie voor rente en aflossing van f 20 miljoen zullen krijgen. Naar de mening van Hore ca en Hocres is dit een begunstiging van een buitenlandse ondernemer, omdat de ex ploitatie der hotels aan het Amerikaanse Hilton-hotelconcern zal worden toever trouwd. Het debat in de Tweede Kamer over deze garantieverlening staat op de agenda van morgen. Met de staatssecretaris ontspon zich een zeer geanimeerde discussie. Onder meer werd betoogd dat Nederlandse hotelhou ders, die van plaatselijke overheden, o.a. te Amsterdam en Den Haag, geen gron den beschikbaar kregen, terwijl in Am sterdam grond, die door een Nederlandse ondernemer was gevraagd, aan de Hilton- maatschappij werd toegewezen Staatsse cretaris Veldkamp verklaarde, dat de Hiltonmaatschappijen Nederlandse maat schappijen zijn. Voordat deze projekten bij hem op tafel kwamen, waren geen Ne derlandse projecten ingediend. Op klachten, dat van gemeentelijke overheden onvoldoende medewerking was verkregen en dat de projekten dus daarom ook al niet naar het ministerie van Economische Zaken konen worden gezon den kon drs. Veldkamp niet ingaan. Wel zei hij bereid te zijn in de toekomst met WALLOPS ISLAND (Reuter) Een chimpansee en rhesusapen zullen deze zomer van de nieuwste Amerikaanse raket basis op Wallops Island voor de kust van Virginia 180 km de ruimte ingeschoten worden. Het is de bedoeling dat de cap sules met de levende dieren weer veilig de aarde bereiken. Staatssecretaris Veldkamp van Econo mische Zaken (links) op de „Hore pliek"-tentoonstelling in debat met Horeca-hoofdbestuurders, die tegen standers zijn van de overheidsgarantie voor de bouio van Hiltonhotels. Hiltonhotels vergelijkbare projekten in overweging te willen nemen. Rotterdam wil Hilionhotc! De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waar in zij zegt van mening te zijn, dat het wenselijk en zelfs noodzakelijk is in Rot terdam een hotel van internationale klas se, waarmee bedoeld wordt een Hilton-hotel te vestigen. Verklaard wordt dat er in Rotterdam niet voldoende hotelruimte is, en bezoekers naar andere plaatsen moe ten worden verwezen. De hotelaccommodatie in Kopenhagen en Brussel is de laatste jaren zeer aan zienlijk uitgebreid. Het gevaar is volgens het adres dan ook niet denkbeeldig dat de „Poort van Europa" voor luchtreizigers wordt verlegd naar deze steden. Voorts merkt de Kamer van Koophan del op, dat grote Amerikaanse bedrijven zich in toenemende mate hebben geves tigd in de rivierdelta. De Kamer gelooft, dat het in 's lands belang is, dat voor de leidende personen in zulke bedrijven een hotel van buitenlandse allure ter beschik king staat. Met nadruk wordt de Tweede Kamer verzocht haar goedkeuring aan het ontwerp te geven. Sonial-Dubay: De mode dwingt ons belachelijk te zijn, op straffe van het te schijnen. Bij het baden op het. strand te Cadzand zijn zaterdagmiddag drie personen om het leven gekomen, twee meisjes van 13 en 14 jaar en een 30-jarige man. De meisjes vertoefden met een groep jongeren in het vormingscentrum „Hede- nesse". Zij waren met hun leidsters naar het badstrand gegaan om daar te zwem men. Er stond een vrij stevige golfslag en een landwind. Waarschijnlijk zijn de meis jes onbekend geweest met de gevaren ter plaatse en hebben zij zich te ver in zee be geven. De 13-jarige M. Weststrate uit 's Heer Arendskerke op Zuid Beveland en haar 14-jarige vriendin H. Eversdijk, even eens uit 's Heer Arendskerke, verdwenen in de golven. De 30-jarige heer C. Ossewaarde uit 's Heer Arendskerke, de echtgenoot van een der leidsters, begaf zich onmiddellijk in zee, maar hij verdronk eveneens. De stoffelijke overschotten zijn tot dusver nog niet geborgen. De 37-jarige heer E. van den B. uit Box tel is zaterdagmiddag na het redden van zijn 9-jarig zoontje verdi-onken. Hij was met de jongen gaan vissen in de Beerze. Toen de jongen in het vrij diepe riviertje viel, sprong zijn vader hem meteen na, greep hem en slaagde er in zijn kind boven water te houden. Te hulp geschoten vissers staken de jongen een hengelstok toe, waar aan hij op de wal werd getrokken. Plot seling verdween de vader toen onder wa ter. Hij is daaruit later levenloos opge haald. Bij een brand in een klein, met riet ge dekt huisje te Nuland, is een zesjarig meis je in de vlammen omgekomen. Toen de brand uitbrak was de gehele familie, de gemeentearbeider Bosch met vrouw en vijf jonge kinderen, thuis. De zesjarige Nellie Bosch, op één na de oudste der kinderen, lag ziek in bed. Bij zijn po gingen dit kind te redden is de vader door de vloer gezakt. Hij liep lichte kwetsuren op. De andere kinderen konden zichzelf in veiligheid brengen. De brandweer van Nuland heeft de brand geblust. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Tijdens een vakantie in Spanje is de 30-jarige heer J. A. de Jonge, uit Breda, zoon van de adjunct-directeur van de Ge meentelijke Technische School in Breda, bij een auto-ongeval om het leven ge komen. Op enige kilometers afstand van Madrid is hij tegen een boom gereden. Zondagavond reed op de Nieuwveense- weg te Nieuwveen een bromfietser uit Zwammerdam in de richting Nieuwveen met de 50-jarige C. Berkensteyn als duo passagier. De Zwammerdammer verloor de macht over het stuur en reed tegen een betonnen paaltje langs de weg. De duo passagier sloeg met het hoofd tegen de straat en was vrijwel op slag dood. De be stuurder van de bromfiets liep geen noe menswaardig letsel op. Op de rijksweg 's-HertogenboschNij megen onder Hintham is een auto in bot sing gekomen met een uit tegenoverge stelde richting komende truck met trailer. De personenauto reed tegen een woonhuis en werd zwaar beschadigd. De beide in zittenden. de 33-jarige heer Arnolds uit Son en zijn 24-jarige echtgenote, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Mevrouw Arnolds is daar overleden. De toestand can de heer Arnolds is zorgwekkend. Zij waren een half jaar gehuwd. Het ongeluk ontstond, doordat van een auto, die vóór de trailer reed, de stoplich ten niet werkten. Toen deze auto plotse ling stopte, week de trailer naar links uit. waardoor de botsing met de tegenligger ontstond. In Ulft liep een tweejarig zoontje van de familie Menke op een passerend orgel toe. De kleine struikelde en werd door de orgelwagen overreden. Korte tijd later is het kind overleden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1