In Europese kringen juicht men „kleine vrijhandelszone" van zeven landen toe Directie springstoffenfabrieken is gematigd optimistisch Caballero Panda en de Gomden I. KAN Wereldnieuws Vannacht wellicht nachtvorst Maar er heerst twijfel over of de zeven landen zullen slagen NAAIMACHINES Vader is waard Weer nieuw voorstel aan de Staat 2 VAKANTIE AANBIEDING Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Betaalbaarstelling De vernieuwing van de Hoge Autoriteit iels goeds te krijgen, maar dan van Bod op aandelen Sick Researchmij B.P.M. opgericht Zoekt U iets beters? Hogere winst in 1958 bij Houthandel Jongeneel Obligatielening Herv. gemeente Hilversum Dividendvoorstellen Betere resultaten bij Pletterij Enthoven Directie Naarden tevreden Verdere stijging van de EGKS-kolenvoorraden ENGEL, Gr. Hautstr. 181, Tel. 14444 3$ O O VRIJDAG 19 JUNI 1959 Vóór zyn vertrek naar Luxemburg, waar hjj koning Boudewyn vergezelt op het staatsbezoek aan de groot-hertogin Charlotte, heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Pierre Wigny zich nog beziggehouden met de contacten over wat men in de internationale kringen op het ogenblik de kleine vrijhandelszone noemt. De verhouding van de Beneluxlanden en de gemeenschappelijke markt tot deze kleine vrij handelszone was een van de onderwerpen van het gesprek tussen de ministers Wigny en Luns. Ook in de Europese commissie houdt men zich op het ogenblik met deze kwestie bezig. Op initiatief van de Zweedse regering werden inderdaad sedert enkele maanden besprekingen gevoerd tussen Engeland, de drie Scandinavische landen, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland. De club van zeven heeft te Stockholm besprekingen georganiseerd om te komen tot een verdrag van vrijhandelszone. Het eerste gevolg van deze Vrijhandels zone zou er in bestaan de onderling gehe ven douanarechten per 1 juli 1960 met 20 percent te verlagen, waardoor deze ze ven landen elkaar dezelfde voordelen zou den verlenen als de zes landen van de ge meenschappelijke markt, welke laatste op die datum overgaan tot hun tweede alge mene tien percentsverlaging van de doua nerechten op hun onderlinge handel. De maatregel van de zeven zou dus worden genomen om met de zes van de gemeen schappelijke markt uiteindelijk een over eenkomst te vergemakkelijken. In het sy steem van de kleine vrijhandelszone der zeven zouden de landbouw en ook de vis serij een speciaal statuut krijgen, wat van groot belang is voor Denemarken. Dit laatste land bevindt zich in een delica te positie, omdat het eventueel zuivelpro ducten naar Engeland als naar Duitsland exporteert. In dat laatste land krijgt het overigens betere prijzen voor boter, ba con en andere zuivelprodukten. Institu tioneel is er geen sprake van een Hoge Autoriteit voor de zeven alleen van een „steering board" en een klein secreta riaat Te Stockholm werden de onderhande lingen op het hoogste ambtelijk niveau ge leid door de chef van de Zweedse delega tie, de heer Hubert de Besche. Volgende maand zouden de ministers van de zeven landen te Stockholm bijeen komen om het eerste verslag van hun deskundigen te on derzoeken en eventueel richtlijnen te ver strekken voor het opstellen van een defini tief ontwerpverdrag. In de kringen van de Europese Commissie der Gemeenschap pelijke Markt te Brussel is de reactie op het initiatief der zeven niet ongunstig, be halve bij de hoge Franse ambtenaren. De heer Rey lid van de Europese Com missie, heeft voor een commissie van het Europees Parlement verklaard, dat de kwestie van de harmonisatie van de eco nomische politiek in de club der zeven wel een even groot struikelblok zal wezen als in de zes van de gemeenschappelijke markt. Intussen werkt de speciale com missie van de regeringsafgevaardigden der zes landen, gepresideerd door de heer Rey, verder aan haar rapport over de vrijhandelszone. Maar de commissie zal waarschijnlijk niet meer voor de vakantie klaar komen en zou pas tegen september haar verslag uitbrengen. Wanneer de zeven willen proberen om een kleine vrijhandelszone op te richten, kan dat de besprekingen met de zes ver gemakkelijken, aldus luidt het oordeel van de meeste waarnemers. Met zes en zeven ineens onderhandelen zal inderdaad sneller gaan, dan tussen de zes en ieder van de overige elf O.E.E.S.-landen afzon derlijk. De onderhandelaars der zeven landen zullen echter spoedig ondervinden, dat het allemaal niet zo eenvoudig is. Hun systeem van de afschaffing der douane rechten zonder een gemeenschappelijk bui tentarief zal een sterkere harmonisatie Advertentie Ane§ahr38/40 tfS&EKl II Meteoor Beton Met het doel de uitoefening van de goederen handel, daaronder begrepen de import, export en transitohandel, de agentuur- en commissiehandel enzovoorts is opgericht de VelopA n.v. te Rotter dam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, verdeeld in 100 aandelen, elk groot 1000, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 25 aandelen. De n.v. betonfabriek De Meteoor te De Steeg (gem. Rheden) neemt deel voor 24 aande len en voert tevens de directie. Nieuwe volksauto's De president van de British Motor Corporation Sir Leonard Lord heeft meegedeeld dat tegen eind augustus Morris en Austin hun „volksauto" op de weg zullen hebben. Het gaat hier om twee auto's met een motor van 850 cc, een topsnelheid van 115 km per uur, die een laag benzineverbruik hebben. Morris en Austin zullen de nieuwe mo dellen aan hun series toevoegen: de Minor en de A 40 (met de Farinacarosserie) blijven normaal gehandhaafd. Suikercontingenten De internationale suikerraad heeft met algeme ne stemmen besloten de exportcontingenten, die op het ogenblik gelden voor de deelnemende ex portlanden, te verlagen met het maximum dat de overeenkomst toelaat. Dit maximum bedraagt 20 percent van de basis exporttonnages voor landen met dergelijke tonnages van 50.000 ton of meer en 10 percent van de basis exporttonnages voor andere exportlanden. Humberdiensten De firma's Ruys en Co., Mm. H. Müller en Co. n.v. en Hudig en Pieters c.v., alle te Rotterdam, hebben opgericht de n.v. Agentschap Humber diensten (Hudig en Pieters c.v., Wm. H. Müller en Co. n.v., Ruys en Co.), eveneens te Rotterdam. De vennootschap heeft ten doel de uitvoering van werkzaamheden verbonden aan het waarnemen van het agentschap van de Associated Humber- lines. Verenigd Fondsenbezit In de jaarlijkse algemene vergadering der Maatschappij tot exploitatie van Verenigd Fond senbezit werd medegedeeld dat onderhandelingen gaande zijn die tengevolge kunnen hebben, dat binnen afzienbare tijd nieuw kapitaal in de maat schappij wordt ingebracht. In verband hiermede kunnen aandeelhouders spoedig nadere medede lingen verwachten. Directie Mij. Nederland De heer jhr. mr. H. L. A. van Kretschmar van Veen heeft op medisch advies moeten besluiten zijn functie van directeur van de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam neer te leggen. van de sociaal-economische politiek der zeven landen noodzakelijk maken, dan in het systeem van dc gemeenschappelijke markt. Op het eerste gezicht is de actie van de zeven landen volkomen gedekt door de G.A.T.T., dat discriminaties in het raam van een douane-unie of van een vrijhan delszone toelaatbaar verklaart. Er zal echter in vele landen een reactie kunnen komen tegen het voorgenomen speciaal statuut voor de landbouw en de visserij. De zeven landen schijnen reeds akkoord te zijn om aan Portugal als minder ont wikkeld land een speciale bescherming te geven. In de Beneluxkringen te Brussel staat men nogal sceptisch tegenover het initiatief der zeven, maar men hoopt dat zij slagen. De Europese commissie zal op Frankrijk, dat de grote tegenstander blijft van de vrijhandelszone, veel meer invloed kunnen oefenen, wanneer de club der zeven zou slagen.Indien de kleine vrij handelszone tot stand komt, zal de indus triële export van de zes landen, maar voor namelijk van België, Nederland, Duits land en Frankrijk, naar de zeven landen benadeeld worden. Een voorbeeld: de En gelse auto's zullen zonder invoerrechten in de Skandinavische landen, Zwitser land en Oostenrijk, kunnen worden inge voerd, terwijl de Duitse auto's in die lan den wel invoerrechten zullen moeten be talen. Kortom de kleine vrijhandelszone die te Londen en te Stockholm werd geboren, lijkt een middel te wezen om Parijs te overtuigen van de noodzakelijkheid van de oprichting van de grote vrijhandelszo ne der elf O.E.E.S.-landen met de zes van de gemeenschappelijke markt. In de algemene vergadering van de n.v. Petroleum Maatschappij Moeara Enim werden de balans en winst- en verlies rekening 1958 goedgekeurd. Het dividend over 1958 werd vastgesteld op het reeds uitgekeerde interim dividend. Ir. P. L. Dubourcq werd tot commissaris herkozen. De Westduitse regering heeft naar men in welingelichte kringen meent te weten om bijeenroeping tegen 30 juni verzocht van de ministers van Buitenlandce Zaken van de zes landen der Europese Economi sche Gemeenschap. De reeds vier maanden uitgestelde vernieuwing van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) zou dan moeten geschieden. Dit verzoek zou gunstig ont vangen zijn door Italië en de Beneluxlan den. Het Franse standpunt is nog niet be kend. Deze bijeenkomst zou dan op het zelfde tijdstip worden gehouden als die van de ministers van de gemeenschappe lijke markt en van de Euratoom. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen zou nu reeds de datum van 30 juni voor die bijeenkomst gereserveerd zijn. Advertentie JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 TELEFOON 13004 HAARLEM In de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandsche Springstoffenfa brieken n.v. zijn de jaarstukken over 1958 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 8,5 percént. Van bestuurszijde werd de voortdurende verlaging van het divi dend, die in verband staat met de dalen de omzetten, een normaal verschijnsel genoemd voor bedrijven die onderhevig zijn aan zeer sterke schommelingen. Het aantal grote orders is klein. Deze komen pas tot uiting in de resultaten over het jaar waarin de partijen gekeurd worden. Dit was in 1958 het geval. Hier komt bij dat de omzetten steeds verminderen, om dat de conventionele bewapening zo'n beetje op zijn eind loopt. Niettemin be hoeft 1959, zo werd verklaard, niet te som ber te worden ingezien. Behalve aan de staat wordt ook aan derden geleverd. De onderneming heeft geprofiteerd van de belangrijke Duitse order aan de Artillerie-Inrichtingen. Met dit laatste bedrijf bestaan op technisch gebied niet op commercieel terrein nauwe banden. De Hispano Suiza Fabrie ken te Breda zijn een goede afnemer. Of deze onderneming geheel gaat verdwij nen gezien het ontslag van personeel dient te worden afgewacht. Dezer dagen zal weer contact worden opgenomen met de interdepartementale commissie, waarmede reeds negen jaar onderhandeld wordt over een wijziging van het contract met de staat. Door bei de zijden werden verscheidene voorstel len verworpen. Rekening houdende met deze ervaringen heeft de directie een nieuw ontwerp gemaakt waarmede bin nenkort de commissie benaderd zal wor den. Met de regering wordt niet recht streeks onderhandeld. De enige aanwezige certificaathouder zei het van de staat verstandig te achten Binnenkort is de publikatie van een be richt te verwachten, waarin de Amslcr- damsche Bank n.v. en de Nederlandsche Handel-Maatschappy n.v. namens com- mittente een aanbod doen aan houders van aandelen n.v. Handelmaatschappij voor heen J. F. Sick en Co. tot overneming van hun aandelen tot de koers van 120 per cent, waarby de aan de verkoop verbonden kosten niet voor rekening van verkopers zullen komen. Het aanbod geschiedt onder het gebrui kelijke voorbehoud, dat een naar het oor deel van committente voldoend aantal aandelen wordt aangeboden (laatste koers 115 percent. als deze de 1 miljoen aandelen, die hij be zit, aan het publiek beschikbaar zou stel len. Hierdoor zou de maatschappij volle dig op eigen benen komen te staan en op andere gebieden goed kunnen maken wat zij bij de fabricage van kruit verliest. Het bestuur zei te hopen dat de overeenkomst met de staat soepeler zal worden. De voorzitter was echter gematigd optimis tisch. Uitbreiding van de basis van het bedrijf is in studie, maar is alleen moge lijk in losser verband met de staat. In die richting wordt gewerkt. Tezamen met de n.v. Nederlandse Inter nationale mdustrie- en Handel Maat schappij richt de Bataafse Petroleum Maatschappij n.v. de Shell Internationale Research Maatschappij n.v. te 's-Graven- hage op. Doel der vennootschap is het ver richten van wetenschappelijk speurwerk en andere onderzoekingen, het doen van uitvindingen, enzovoorts. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 500.000, verdeeld in 500 aandelen van 1.000. Hiervan zijn geplaatst en in contanten volgestort 100 aandelen, waarvan 99 bij de B.P.M. en 1 bij de Nederlandse Internationale Indus trie- en Handel Maatschappij.. Advertentie Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De n.v. Houthandel v/h P. M. en J. Jon geneel te Utrecht heeft over 1958, blykens het verslag, na aftrek van algemene kos ten en belastingen een bruto winst behaald van 688.577 (v.j. 686.655). Aan uitdelin gen en interest deelnemingen werd ont vangen 433.192 372.975); aan overige baten 196.487 158.304). Na afschrijvin gen, reserveringen en voorzieningen, en interest en andere lasten resteert als winst 246.531 245.967). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 percent- De omzetten toonden een duidelijke da ling; de concurrentie nam in scherpte toe. Dat niettemin vrijwel hetzelfde bruto- winstcijfer over 1957 kon worden behaald is ten dele toe te schrijven aan een geluk kig inkoopbeleid, waardoor in een periode van dalende buitenlandse prijzen over het geheel genomen bevredigende marges konden worden verkregen in weerwil van lagere opbrengsten in het binnenland. In 1959 bleven de omzetten zich aanvankelijk op het lagere niveau van 1958 bewegen, maar zijn thans weer in stijgende lijn. De prijzen in het buitenland vertonen de zelfde tendentie. Een en ander geeft aan leiding tot enig optimisme. Eipd juni 1958 werd door brand ver woest wat bij de brand van mei 1957 ge spaard was gebleven. Wederom werd de oorzaak niet ontdekt. Assuradeuren be vorderden een spoedige schaderegeling. Bij de kantoren van de Zuidhollandse Bank n.v. en het kantoor Hilversum van de Nederlandsche Middenstandsbank n v. is de inschrijving opengesteld op 500.000 30-jarige 4K percent obligaties, in stukken van 1000 en 500 aan toonder, ten laste van de Hervormde Gemeente te Hilversum tot de koers van 100 percent. De coupons vervallen per 2 januari en 1 juli van elk jaar. Storting dient te geschieden op 1 juli 1959. Aflossing geschiedt a pari in negen entwintig gelijke jaarlijkse termijnen van 17.000 en een slottermijn van ƒ7.000. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflos sing is niet toegestaan voor 1 juli 1969. De opbrengst der lening zal dienen, zo ver meldt het prospectus ter gedeeltelijke financiering van de bouw van twee ker ken met bijgebouwen en kosterswoningen voor wijkgemeenten f en g: voort voor de uitbreiding van de Diependaalse kerk in wijkgemeente c met bijgebouwen en voor de aankoop van een kerkorgel voor de Maranatha-kerk in wijkgemeente e. Door het bestuur van de n.v. Rubber fabriek Vredestein zal aan de eerlang te houden algemene vergadering van aan deelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1958 een dividend van 14 percent (vorig jaar 12 percent) uit te keren. Het bestuur van de n.v. Nederlandsch- Amerikaansche Autobandenfabriek Vre destein zal aan de eerlang te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voorstellen een dividend van 12 percent (vorig jaar eveneens 12 percent) uit te keren over het boekjaar 1958. 59. Joris deed een koene uitval om de Gouden Bijl op Voedoehoedoe te her overen, maar de medicijnman verdween met verbluffende snelheid in de diepte. „Scheiden doet lijden; afscheid brengt leed", prevelde Joris, terwijl hij broedend in de schacht staarde. „Ik kan vriend Voe- hoedoe niet volgen, want zonder licht zal ik ongetwijfeld opnieuw verdwalen in dat ondergrondse doolhof". Uit de diepte klonk gedempt de krijsende stem van de medi cijnman, die op hatelijke toon riep: „Mij brengen Gouden Bijl terug naar Amme- zole. Opperhoofd weer luisteren naar Voe doehoedoe en maken alle vreemdelingen dood! Lekker! Oef!" De ontdekkingsreizi ger peuterd" peinzerul onder zijn tropen helm en sprak: „De Indianen zien ons aan voor vreemdelingen. Daarom zullen ze ons zekerehdoen overlijden en dat zou onze plannen ernstig in de war sturen. Daarom moeten we nu eerst zorgen, dat het Rijksmuseum zijn standbeeld krijgt. En als we dat met enige spoed doen, kunnen wij onszelf wellicht vrijwavx voor een vroegtijdig.theinde!*' Het saldo exploitatierekening van de n.v. Plettery v/h L. I. Enthoven en Cie. te Delft heeft over 1958 voor afschryvingen ƒ724.277 (v.j. ƒ532.742) belopen. Afschry vingen vergden 238-947 152.029). Aan uitdeling n.v. Curagaosche Staal Industrie werd ontvangen 275.421 285.261). Na aftrek van onder andere belastingen ad 180.000 90.000) en toevoeging van 340.000 325.000) aan de algemene reserve, resteert als saldo winst 156.685 113.274). Hieruit wordt voorgesteld een dividend van 10 percent (9V* percent) op de oude en van 5 percent op de in februari 1959 uitgegeven nieuwe aandelen (nomi naal ƒ525.000). te schrijven aan de gunstige gang van zaken in het bedrijf te Delft, al waren sommige afdelingen niet ten volle met werk bezet door de doorwerking der tijde lijke recessie. Vooral droegen de orders voor reservoirbouw tot de verbetering bij. Ook op andere gebieden kwamen werken met gunstig resultaat gereed. Het uitblij ven van orders voor overheidswerken dooi de bestedingsbeperkingspoltiek werd hier door gecompenseerd. Het aantal aanvragen is groot gebleven, doch de prijzen werden onevenredig gedrukt. Ten aanzien van de laatste is een voorzichtig optimisme thans weer gewettigd. Over de orderportefeuille per ultimo 1958 is de directie niet ontevreden. Voor de rest van 1959 rekent zij op een behoor lijke bedrijfsbezetting en zij verwacht bovendien dat de door de recessie uitge stelde werken opnieuw zullen worden aan gevraagd. Uit de door de combinatie Plet terij-Nederhorst behaalde winst werd via de C.S.I, f 275.421 ontvangen. Over 1958 zal wederom een bate van ca. 275.000, worden ontvangen. De directie van de Chemische Fabriek Naarden heeft in de algemene vergade ring verklaard zeer tevreden tt zijn over het eerste halfjaar van 1959. De omzet ten als geheel bewegen zich tot, nu toe op een hoger niveau dan verleden jaar het geval was. Vooral de stijgende ten dentie in de omzetten van produkten met een grotere toegevoegde waarde zet zich voort. Ook de onkosten bewegen zich echter in stijgende lijn. De bestaande investeringsplannen voor 1959 meent de directie uit eigen middelen te kunnen fi nancieren. Mochten echter nog nieuwe plannen uit de bus komen, dan zouden wellicht maatregelen moeten worden ge nomen. Medegedeeld werd, dat wel alle doch terondernemingen vrekopen, produceren doen zij echter niet alle. Over de omzet van smaakstoffen aan de limonadefabrie- ken is men tot dusverre tevreden. Een uitkering ten laste van de agioreserve acht de directie thans, gezien de balans- positie, niet aantrekkelijk. Daarbij komt dat een dergelijke uitke ring door de gewijzigde wetgeving prak tisch onmogelijk is geworden. „Eerst moet de wet in dit opzicht maar eens worden veranderd, dan zal het probleem nog wel eens nader worden bezien". Met betrekking tot de transactie met Jan Dekker werd meegedeeld dat daar thans een fabriek voor de produktie van theobromine wordt gebouwd. Deze theo- bromine-produktie zal in de plaats komen van enkele produktiesectoren van Jan Dekker, waar het mes in is gezet. De voorraden steenkolen bij de mijnen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn in mei met ongeveer 800.000 ton gestegen tot de ongekend grote om vang van 30.7 miljoen ton. De grootste stijgingen deden zich volgens de gegevens van de Hoge Autoriteit voor in Frankrijk (345.000 ton) en West-Duitsland (323.000 ton). In de laatste week van de maand vertoonden de Franse voorraden een stij ging van 130.000 ton. De stijging der Belgische voorraden is aanzienlijk verminderd; zij bedroeg in mei per saldo nog slechts ongeveer 10.000 ton. In de laatste week van mei trad in België zelfs een daling in van 36.000 ton. Einde mei bedroegen de voorraden steenkolen bij de mijnen in West-Duitsland bijna 11 mil joen ton, in Frankrijk ongeveer 10 miljoen ton en in België ruim iVt miljoen ton. De voorraden bij de Nederlandse mijnen zijn ongeveer stabiel gebleven en bedroegen einde mei 940.000 ton. Uitersten. Twee Fransen hebben het uiter ste radiocontact ter aarde gevestigd. De een was een marconist van een Franse expeditie in het poolgebied van Groenland, de ander het hoofd van het Franse zuidpoolstation, Dumont d'Ur- ville. De kampen liggen op ongeveer twintigduizend kilometer van elkaar de grootst mogelijke afstand op aarde. Ze wisselden gegevens uit over het weer „hartje winter" en „eeuwige dag". Afgewezen. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de in de Franse Senaat uit gesproken beschuldiging, dat de Ita liaanse fabriek Beretta wapens zou le veren aan de Algerijnse rebellen, tegen gesproken. Voor alle wapenexport is vergunning van de regering nodig, al dus de woordvoerder. Ook de Zwitserse Union-bank heeft een dergelijke Franse beschuldiging afgewezen. „Onder geen omstandigheden zou een Zwitserse bank zich bewust lenen voor transacties die dienen om politieke onrust in een be vriend land te financieren," zo wordt in een verklaring gezegd Droogte. Duitsland zucht onder de derde hittegolf van het jaar met temperaturen van 24 tot 30 graden. In het zuiden, waar slechts drie dagen geleden ernstige overstromingen grote schade veroor zaakten in Beieren, steeg het kwik tot 25 graden. De rivier de Aller is voor de scheepvaart gesloten daar het water peil te ver was gedaald. In vele kleine dorpen heerst gebrek aan drinkwater. Onderscheiding. President De Gaulle heeft in het stadhuis van Parijs de gou den medaille van de stad in ontvangst genomen. Het was de verjaardag van de historische rede die hij in 1940 in Londen hield en waarin hij een beroep op de Fransen deed om de strijd voort te zetten. Samenwerking. Donderdag zijn de werk zaamheden begonnen aan de Zwitserse ingang van de 5.855 meter lange tunnel door de 2.472 meter hoge St. Bernard, welke de eerste wegverbinding tussen Zwitserland en Italië zal bieden welke het gehele jaar bruikbaar is. De werk zaamheden aan de Italiaanse zijde zijn al enige tijd geleden begonnen. De twee tunnels moeten elkaar in 1961 ontmoete Het wegdek door de tunnel krijgt een breedte van 5.50 meter. Onderschept. De tegenspartelende gouver neur van Louisiana, Earl Long, is don derdag uit een auto gesleurd en naar een krankzinnigengesticht gebracht. Long werd onderschept toen hij op weg was naar Baton Rouge, de hoofdstad van de staat. Hij was weggelopen uit een zie kenhuis in New Orleans, waar hij was opgenomen, nadat een gerechtelijk be vel om hem in een psychiatrische kli niek te doen opnemen, was herroepen. De 63-jarige Long is na zijn ontsnap ping door een commissie onderzocht en door de rechter naar het krankzinnigen gesticht verwezen. Vrijgeleide. Panama heeft de Braziliaan se ambassadeur in Panama-City meege deeld dat dr. Arias een vrijgeleide zal krijgen om naar Brazilië te gaan. Dr. Arias, die ambassadeur in Londen is geweest en echtgenoot is van de Britse danseres Dame Margot Fonteyn, zocht zijn toevlucht in de Braziliaanse ambas sade in de stad Panama na een be weerde samenzwering om de Paname se regering omver te werpen. Familietwist. Bij bloedige gevechten tus sen leden van een stad in Bacongo, een voorstad van Brazzaville (Frans-Con- go) zijn honderd mensen gewond. Vol gens de Congolese autoriteiten verzette de stam zich tegen de weigering van de secte der Matsoeanisten om belastin| te betalen. Zuivering. Premier Fidel Castro's rege» ring heeft 26 hoge officieren van de re volutionaire luchtmacht weggezuiverd in een naar het schijnt algemene schoonmaak ten behoeve van de „trouw" aan zijn regime. De afgezette officieren, onder wie ook de bevelheb ber van de luchtmacht, vormen vrij wel al het geoefende luchtmacht-perso neel van Cuba. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze Het K.N.M.I. deelt mede: In onze om geving is een hogedrukgebied tot ontwik keling gekomen, dat zich slechts langzaam in oostelijke richting verplaatst. In ver band daarmee houdt het droge en zonnige weer aan, waarbij de temperatuur de ko mende dagen zal stijgen. In de komende nacht zal het echter, evenals de afgelopen nacht, opnieuw koud worden, waarbij plaatselijk nachtvorst niet is uitgesloten. Een depressie voor de Noorse kust ver wijdert zich langzaam verder van ons land. De verplaatsing van een lagedrukgebied midden op de oceaan is eveneens gering. Beide luchtdruksystemen zijn voor het weer in Nederland derhalve van geen be tekenis. WEERRA PPORTEN Zaterdag 20 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 20.24 uur, onder 4.20 uur. Maanstanden 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 19 juni Hoog water 1.56 en 14.29 uur. Laag water 9.45 en 22.28 uur. Zaterdag 20 juni Hoog water 2.47 en 15.20 uur. Laag water 10.48 en 23.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen DO -S d binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. .S3 S ft) s ö<3 Den Helder zwaar bew. windst. 17 0 Ypenburg licht bew. 19 0 Vlissingen onbewolkt 20 0 Eelde zwaar bew. windst. 18 0 De Bilt onbewolkt windst. 21 0 Twente licht bew. windst. 23 0 Eindhoven onbewolkt no 25 0 Zd Limburg onbewolkt nno 26 0 Helsinki onbewolkt zzw 19 0 Stockholm onbewolkt wzw 21 0 Oslo half bew. w 18 0 Kopenhagen licht bew. wnw 20 0 Aberdeen half bew. windst. 14 0 Londen onbewolkt n 22 0 Amsterdam licht bew. windst. 19 0 Brussel onbewolkt ono 25 0 Luxemburg onbewolkt nno 26 0 Parijs onbewolkt nno 28 0 Bordeaux onweer zw 29 8 Grenoble licht bew. windst. 29 0 Nice half bew. nno 23 0 Berlijn licht bew. nnw 29 0,1 Frankfort onbewolkt nno 29 0 München zwaar bew. zw 26 0 Zürich licht bew. ono 26 1 Genève licht bew. windst. 27 0 Locarno onbewolkt windst. 25 0 Wenen zwaar bew. wnw 25 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 28 0,3 Belgrado onbewolkt windst. 26 0 Athene onbewolkt n 31 0 Rome licht bew. ono 30 0 Ajaccio zwaar bew. ono 28 0 Madrid onbewolkt verand. 32 0 Mallorca zwaar bew. windst. 31 0 Lissabon onbewolkt w 24 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2