BOSCH „De Hervormde kerk in het rooms- katholieke West-Friesland" Maarten Tanis vroeg en kreeg onderscheiding van de Prins s FOTOKOPIEËN ESLAAGD' ALBA Koop Ralston bij Maas9 Verfhuis VRIJDAG 19 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op dertiende jaar bij de marine Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse successen in politie-Brabantrit Brandje in Waarderpolder Lichtdrukkerij de Rooij Zomeravondrevueprogram- ma in Minervatheater Klas in Bennebroek wint schoolwedstrijd van PWN Weltevredenviert Vader Klarendag Ds. J. H. Klein Wassink sprak op jaarvergadering van Evangelische Maatschappij in Haarlem Zilversmid A. Jacobs op 20 juni 75 jaar 4.50 Water, zeep en Blauwe Gillette en... het beste resultaat geeft Gillette scheercrème Examens Meer vernielingen van gazons en beplantingen Nieuwe commissaris van politie te Velsen UIT STAD EN STREEK Zaterdag de lucht in Daar ik 23 april tachtig jaar word en mij altijd een waar Nederlander heb getoond is mijn vriendelijke verzoek aan Uwe Hoogheid of ik wellicht in aanmerking kan komen voor een ereteken in de tijd dat onze geliefde koningin haar verjaardag mag herdenken". Dat staat in de brief, die de nog heel krasse tachtigjarige Maarten Tanis uit de Oranjestraat in Haarlem aan Prins Bernhard schreef. Dat staat er in Oostindische inkt op prachtig geschept papier. In kordate letters. Recht door zee. Vrijmoedig. Na, Maarten Tanis hééft zijn onderscheiding gekregen. Een bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Vanmorgen op het Haarlemse stadhuis. Burgemeester Cremers zelf reikte de onderscheiding uit. Maarten Tanis was er erg verguld mee. En als er één een onderscheiding verdient dan is hij het wel. Dat staat wel vast. „Ik heb het niet cadeau Gekregen in mijn leven. Als jongen van elf moest ik 's mor gens om zes uur de straat al op. Om de bakker te helpen. De kar tegen de brug opduwen. Dan brood bezorgen bij de drie- hoog-klanten. Die waren altijd voor „de jongen". Dan moest ik om acht uur op school zijn. Toen ik dertien was monsterde ik bij de marine. Dat moest wel. We waren met z'n achten thuis en vader verdiende vijftien gulden per week. M'n vrienden zeiden: 't Is er zo joh. Maar zo best was het er nietEven hapert Maarten Tanis. Z'n gedachten dwalen af. Maar dan vervolgt hij z'n verhaal weer. Hij vertelt helder en duidelijk. Herinnert zich de kleinste details, articuleert goed. Ja, de tachtigjarige Maarten Tanis is een vitaal man. „De opleiding die we bij de marine kre gen loog er vroeger niet om. Je moest je eigen kleren wassen. Dan moest je aan treden en kreeg het bevel om je kousen en schoenen uit te trekken. Je kousen moest je zelf wassen. Als er dan ook nog maar één vlekje in zat, kreeg je er links en rechts mee om je oren. En niet zo zuinig. We moesten ook knopen leren splitsen. Als je dat niet goed deed kreeg je van de boots man met een endje touw hupsekee op je handjes". Maarten Tanis maakt een ruwe beweging, die er óók niet om liegt. In katzwijm Maarten Tanis voltooide zijn opleiding op de driemaster „Nautilus". „We zaten er met honderdvijftig jongens op. In de Golf van Biskave waren we zo zeeziek als katten. In katzwijm lagen we op het dek. De bootsman joeg ons met onze zieke lichamen tegen de masten op, het want in. We waren er toen gauw overheen en werden al echte matrozen". Later kwam Maarten Tanis op een van de eerste pantserschepen van de Konink lijke Marine. Dat was op de „Kortenaer". Er werd naar allerlei havens koers gezet. Vlagvertoon heette dat. Nog later ging Maarten Tanis voor drie Advertentie BEVALLEN van een zoon: 17 juni: E. H. van den Bosch-van Looij; J. A. M. Muijs-Rommelse; N. C. M. Kaagman-Igesz; J. H. M. Ermers-Remmé; M. M. Habes- Kolsteeg; H. W. Groot-Rubeling. 18 juni: A. M. de Kwant-Frijters. BEVALLEN van een dochter: 16 juni: J. Nicolai-Kuijkhoven; H. M. J. Sleper- Krouwels; C. P. van Graas-van Wester hoven; S. M. Schreuder-van Haak; D. van den Aardweg-van der Heijden; J. W. M. Redeker-Moerkerk. ONDERTROUWD: 18 juni: H. P. Cats en Ch. M. van den Meulenhof. GEHUWD: 18 juni: P. J. Winkel en S. M. Mulder; A. F. van Bakel en J. E. van Oploo; P. C. Stam en M. M. H. Plas; Th. C. van Eek en C. Molenaar; R. de Jonge en W. J. de Jong; D. Harskamp en A. Komduur; H. H. Willemse en A. J. van der Put. OVERLEDEN: 17 juni: W. J. Th. Capelle, 77 j„ Atjehstr.; L. Burggraaf, 85 j., Kerk- laan; W. Miedema, 59 j., Merkmanstraat. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. C. Knijnenburg en J. C. Driessen; G. P. Venster en E. Steven hagen; H. J. Dikken en J. M. Bos; N. J. Maarsen en L. L. Keuzekamp; G. J. M. Striekwold en J. C. Medenblik; A. J. Braber en M. E. D. van Rijn; L. W. Strickling en J. L. M. van den Brink; G. L. Prudon en J- H. de Graaf. GETROUW: E. van Daatselaar en E. van Niftrik; T. N. A. M. van Dam en A. M. Campfens; R. Koopmans en J. D. Bax. GEBOREN: Johanna Maria, dr. v.: H. v. Bakel en J. M. Soonius; Margaretha Catha- i'ina Maria, dr. v.: J. H. M. Janus en C. A. M. Bonfrer. OVERLEDEN: Mevr. W. M. van Bakel- Bos, 77 jr;H. Bon, 86 jr; Wed. J. Hos-van 't Veer, 92 jr; J. E. de Wit, 73 jr; J. C. Veld- hoff, 57 jr; F. R. H. Rhodius, 78 jr; E. J. hoor, 14 maanden (meisje). BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: H. Westera-Bisschop, zn.; r. A. Woortman-Wolters, zn.; M. Vos- Schaafsma, dr. GETROUWD: M. Veth en A. K. Gom- perts. OVERLEDEN: Wed. Chr. G. Kreszner- Hooglander, 83 j.; J. J. Baart, 80 jr.; Mw. M. M. Vrught-Klokkers, 79 jr. jaar en negen maanden naar Oost-Indië. Met de „Gedéh" van de Rotterdamse Lloyd. „Met Hr. Ms. Koningin Emma een zeilschip zonder stoom gingen we huis toe. In Surabaja kochten we tabak en si garen. Na een barre tocht kwamen we by St. Helena. Daar wilden we eten inslaan. Maar we mochten het anker niet uit werpen. Daar lagen namelijk Engelse vracht- en oorlogsschepen met generaal Cronjé en gevangenen uit de Boeren oorlog het was 1900 Ze waren bang dat er rommel van zou komen als we daar zouden ankeren. Toen moesten we wel doorvaren. Vier lange maanden bleven we nog op zee. Zonder land. Alleen wolken en lucht". Maarten Tanis verhaalt van deze reis in zijn brief aan Prins Bernhard in een sober post-scriptum. „Het eten aan boord was niet zo best. De snert uit. blik smaakte naar het blik. Het had maanden en maan den opgeslagen gelegen in de gloeiende zon. Capucijners met spek bramstag lopers. zoals wij ze noemden beteken den een feestmaal. Heel wat beter bikken dan de Cadoviusrats. Toch werd er niet één ziek. Allemaal gezonde kerels. Jammer was het dat we een dode hadden. Het is gek. Je gaat aan elkaar hechten tijdens zo'n reis. Als er dan een dood gaat is het net of je je vader of moeder verliest". „Het lijk werd in zeildoek genaaid met een ballastschuitje van vijfentwintig kilo erbij. Voordat het lijk aan de zee werd toevertrouwd maakten we drie keer een ronde om de fokkemast en de kruismast. Met de tamboer en de pijper voorop. Dan wordt het lijk op een plank op de stuur boordsvalreep gelegd en leest de comman dant iets voor uit de Bijbel". Opgetogen Opgetogen is Maarten Tanis als hij ver telt wat een feest het was toen zij Nieuwediep binnenliepen. „Dan heb je guldentjes in je zak en dan gaan de mees ten de kermis op of naar Amsterdam. Iedereen had wat meegenomen. De één een papegaai, de ande*- een apie of een zwikkie rijstvogeltjes. Ja, zo was 't in die ouderwetse tijd". Toen Maarten 28 was nam en kreeg hij eervol ontslag uit Marinedienst. Toen werd hij conducteur bij de Amsterdamse tram. „Dat viel niet mee. Je werd er dood moe van. Van dat hobbelen en kijken of alle mensen wel betaald hadden. En dat voor 38 gulden per week. Daarom hebben m'n vrouw dat was een reuze wijf en ik een tijdlang zestien kamers van de. R.V.S. schoongemaakt voor 55 gulden per week. Het was wel beulen, maar we wil den sparen voor een eigen huis. En een eigen huis héb ik gekregen. Zö'n huis. Later heb ik het nog met winst verkocht. Ik voelde me hoor, zo met een eigen huis. Dan dacht ik wel eens terug aan de tijd dat ik voor dag en dauw op moest als jongen van elf om de bakker te helpen. In weer en wind. In m'n huisje ik heb het helemaal opgeknapt en het kostte zeven rooie ruggies voelde ik me als een bur gemeester". Nu heeft Maarten Tanis van de burge meester van Haarlem de zo begeerde on derscheiding gekregen. „De meesten zijn op mijn leeftijd hun koppie een beetje kwijt. Maar ik nog niet. Ik vond het leuk om zo'n onderscheiding te krijgen. Daar om heb ik Bernhard geschreven. M'n kop kan het niet kosten dacht ik en 't is toch een eerlijk geval Tijdens de politie-Brabantrit die op 16 en 17 juni is gehouden en welke bestond uit een kaartleesrit en een speurtocht heb ben enkele Haarlemse equipes uitstekende prestaties geleverd. Tiet duo Holtslag-Pol- derman werd tweede in de motor- en zij- spanklasse en de equipe Sint-Pieke derde. Het koppel Holtslag-Polderman heeft tevens de eerste prijs behaald in de radio- activiteitsrit, waarbij radio-actieve iso topen moesten worden opgespoord. De Haarlemse brandweer is vanmorgen omstreeks tien uur met groot materieel uitgerukt voor een brandje op het terrein van de vroegere Ridsfabriek in de Waar derpolder waar thans een sloop- en me taalbedrijf is gevestigd. Men was daar bezig geweest met het verbranden van oude rommel. Op een ge geven ogenblik sloeg het vuur over op an dere hopen afval. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen enkele meters hoog uit het licht brandbare ma teriaal. Met vier stralen was het vuur vrij spoedig bedwongen. Daarna is de brand weer nog geruime tijd in de weer geweest met nablussen. Advertentie Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Maandag 29 en dinsdag 30 juni komen Willy Walden en Piet Muyselaar met een revuegezelschap naar Heemstede, waar zij in het Minervatheater twee voorstellingen zullen verzorgen onder de titel „een vrolijk zomeravondprogramma". Het gezelschap bestaat onder meer uit beide reeds ge noemde artiesten die vanzelfsprekend ook zullen optreden in hun vermaarde creaties als de „dames Snip en Snap". Verdere medewerkenden zijn Teddy en Henk Schol ten, het Lidy-trio en anderen. EN MET HET EXAMEN EN MET EEN FIETS w*frr oil 4 vam OROOTE HOUT3TR..I53 Verspil geen drinkwater" Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland organiseert ieder jaar een actie onder de schooljeugd om de verspil ling van water tegen te gaan. Aan deze actie is een wedstrijd verbonden. Dit jaar moest per groep een plaat worden ver vaardigd. De „waterweek" op de scholen viel dit maal samen met het begin van de droog teperiode, zodat het verzoek „Verspil geen drinkwater" bij de schoolkinderen op tijd kwam. Een groot aantal schoolkinderen heeft aan de wedstrijd deelgenomen. De hoofd prijs werd toegekend aan een klas van de r.k. Meisjesschool in Bennebroek en van de Openbare lagere school in Koog aan de Zaan. Deze klassen krijgen een schoolreisje aangeboden naar het Noordhollands duin reservaat van het P.W.N., waar een kin derfeest met diverse attracties wordt ge organiseerd en een gezamenlijke panne- koekenmaaltijd wordt gehouden. De speeltuinvereniging „Weltevreden aan de Spaarndamseweg in Haarlem zal morgen „Vader Klarendag" vieren met een aantrekkelijk programma. De feestelijkheden beginnen om half drie op de tuin. Jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar houden een speurtocht op de fiets. Een andere speurtocht is die voor jongens en meisjes van acht tot vijftien jaar die aan 'n speurtocht voor wandelaars kunnen deelnemen. Voor jongens en meis jes van 6 en 7 jaar zijn er wedstrijden en spelen op de tuin. Voor de vier- en vijf jarigen heeft „Weltevreden" zandbakwed strijden georganiseerd, die op de kleuter tuin gehouden zullen worden. Tijdens de algemene vergadering die de Evangelische Maatschappij woensdag als gast van de afdeling Haarlem in het pro testants-christelijk militair tehuis aan de Jansweg in Haarlem hield, heeft ds. J. H. Klein Wassink een inleiding gehouden over „De Hervormde kerk in het r.k. West-Friesland". Het Zuiden heeft een rooms gezicht; het karakter der samenleving draagt het stempel van de roomskatholieke kerk. Een der gebieden boven de grote rivieren echter dat eveneens een rooms karakter heeft, maar mogelijk nog een protestants gezicht is West-Friesland. Alkmaar is voor 36 percent rooms en voor slechts 22 percent hervormd. De kleinere kerkgenootschappen maken Zaterdag hoopt de heer Jac. A. Jacobs, Zaanenlaan 141 te Haarlem zijn 75ste ver jaardag te vieren temidden van vele col lega's, oud-leerlingen en bekenden. Van juli 1901 tot september 1908 was de heer Jacobs als edelsmid in het bedrijfsleven werkzaam. In september kreeg hij een aanstelling als leraar aan de vakteken- school „Patrimonium" tot aan zijn benoe ming tot vast leraar edelsmeden aan de kunstnijverheidsschool „Quellinus" op 1 september 1913. Na de fusie tussen de tekenschool voor kunstambachten, de dagtekenschool voor meisjes en de kunstnijverheidsschool „Quellinus" op 1 september 1924 (de nieu we naam luidde: Instituut voor kunstnij verheidsonderwijs) nam de heer Jacobs de leiding op zich van een grote groep jongelui, die tot edelsmid opgeleid wensten te worden. Verscheidene nu bekende edelsmeden hebben hun vorming en opleiding van de heer Jacobs gekregen en zij hebben zich als zelfstandig edelsmid of ontwerper voor de industrie een goede positie verworven. Na ruim veertig jaar van toegewijde dienst aan het kunstonderwijs in het alge meen en aan de positie van de edelsmid in het bijzonder werd de heer Jacobs op 31 augustus 1949 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slagen aan het instituut voor kunstnijver heidsonderwijs in Amsterdam. Hij bleef echter een belangrijke plaats als ontwer per innemen en vele relaties van de jarige zullen dan ook ongetwijfeld van hun be langstelling komen blijkgeven. Advertentie Hij heeft heus wei recht op zo'n mooi precisie -scheer- apparaat, met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes, ver pakt in een attractief plastic etui. Hij heeft er jaren plezier van en elke dag zal hij zich schoon en fris voelen, wanneer hij zich scheert met AMSTERDAM (V.U.) Kandidaats examen geschiedenis: J. Davidse, Goes; doctoraal examen geneeskunde: G. C. v. d. Bos, Laren; G. J. Brouwer, Zutphen; A. J. Otto, Dordrecht; mejuffrouw K. M. Pruis- sen, Hoofddorp; doctoraal examen schei kunde: R. Visser, Hoofddorp; kandidaats examen wis- en natuurkunde F: mejuf frouw T. Andrée, Harderwijk; A. Heerin- ga, Lioessens; doctoraal examen klassieke letteren: G. Th. Uiterwijk, Overveen. Amsterdam. (Gem. Univ.). Kandidaatsexamen economie: L. W. M. Minderop, R. Snoeker, J. F. Steeman, H. J. Lim, allen te Amsterdam en H. R. West. Haarlem. Doctoraalexamen Spaans: mej. A. Sillevis. Amsterdam. Kandidaatsexamen Neder lands: L. Ross en (met lof) E. K. Grootes, Am sterdam. Kandidaatsexamen Frans: mej. M. C. Bakker, Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: D. van Ladesteyn, Velsen. Docto raalexamen wiskunde W. A. Verloren van The- maat, Amsterdam. Doctoraalexamen biologie: S. Parma, Amsterdam (met lof). Overveen. Jac. P. Thijsse-Lyceum. Geslaagd voor het eindexamen HBS-A: P. E. A. H. Bijvoet, H. S. van Lennep, H. M. M. van Workum, mej. Ch. M. B. Egging en mej. E. B. de Kroes. Haarlem. Kennemer Streekschool. Openbare opleiding tot kleuterleidster. Akte A (kleuter leidster): A. Ament, Velsen; C. E. C. Bartelomij, Heiloo; M. v. d. Bos en G. L. Bouwer, Haarlem; E Grothuis. Bentveld; A.S. Krom en M.W. Kroon- stuiver, Haarlem; M. A. Kruisman, Santpoort; J. F. Kwantes, Heemstede; G. J. Oudshoorn, Vijf huizen; T. Ouwejan. Haarlem; J. van Schoonho ven, Santpoort; T. L. van der Wildt, IJmuiden; Y. v. d. Zwaan, Heemstede. Akte B (hoofd leidster); N. van Andel, Haarlem; A. W. Barend- se, Haarlem; H. Beiboer, Bloemendaal; Y. C. E. den Blaauwen, Haarlem: M. E. Bosman, Bever wijk; G. M. Dijkstra, Bloemendaal; A. J. Groot, Haarlem:L. W. van Heumen, Overveen; J. C. Hoogerduyn, Driehuis-Westerveld. Advertentie Ilel aantal beschadigingen en vernie lingen van gazons en beplantingen was vorig jaar in Haarlem groter dan in 1957 Hoewel in vele gevallen de kosten van herstel op de daders verhaald konden worden, bleef een schade van 14.000.— ten laste van de dienst. Dit blijkt uit het jaarverslag van de ge meentelijke dienst van de Hout, de Plant soenen en de Begraafplaatsen. In het ver slagjaar werd de oppervlakte aan plant soenen uitgebreid met ruim 63.000 m2. De totale oppervlakte aan wandelbos, parken, plantsoenen, begraafplaatsen enz. bedroeg eind december 1958 166.496 ha. De stads- kwekerij werd in het verslagjaar door ongeveer 13.500 personen bezocht. In 1958 werden, verdeeld over de begraafplaatsen aan de Kleverlaan en de Noorderbegraaf plaats, 972 begravingen verricht. Boven dien werden ter aarde besteld de stoffelijke resten van 221 personen op de r.-k. be graafplaats „St. Barbara", 35 op de r.-k. begraafplaats „St. Bavo", 4 op de prot. begraafplaats in Spaarndam en 732 per sonen op begraafplaatsen in buitenge meenten. acht percent van het inwonertal uit en 34 pet. is onkerkelijk, vertelde spreker. Bij de volkstelling in 1919 was de bevol king van West-Friesland geheel protes tants. Thans is er geen enkel dorp meer, waar geen rooms-katholieken wonen. Wel iswaar is de groeiende onkerkelijkheid de gemeenschappelijke vijand van rooms katholieke en protestantse kerk en de eer ste streeft om dit te bestrijden naar sa menwerking met de hervormde kerk, waarvan zij toch geen gevaar te duchten heeft. In het gewest hebben 42 hervormde gemeenten combinaties aangegaan om de pastorale verzorging te kunnen betalen. Met enkele cijfers schetste ds. Klein Wassink hoe de hervormde kerk in West- Friesland worstelt met het vraagstuk van de predikantenbezetting. De protestantse bevolking veroudert snel in dit deel van de provincie. In het gebied buiten de stadjes zijn er slechts dertien en het komt voor dat een predikant twee tot vier en soms zelfs vijf kerkdorpjes moet verzor gen. De rooms-katholieke bevolking is sinds 1909 ruim verdubbeld, de protestantse is constant gebleven. De hervormde kerk toont het beeld van versnippering en krachteloosheid. Aan de andere kant ver wacht men veel van het sociale groepn- werk dat thans door het streekcentrum in Binnenwijzend wordt verricht, evenals van de arbeid die de stichting hervormd maatschappelijk werk, voortgekomen uit acht dorpen, doet tot zegen van kerk en samenleving. Maar de toestand zal nog heel anders moeten worden wil de hervormde kerk niet nog meer terrein verkezen. Ach ter de protestantse fagade is dikwijls een grote leegte. Daarom moet men eerbied hebben voor degenen die trouw blijven en offeren, aldus ds. Klein Wassink. Het negatieve anti-papisme in West-Fries land zal veel meer plaats moeten maken voor het positieve protestantse geloofsle ven, dat zichtbaar is op elk terrein des le vens. „De tijd van de macht is voorbij, waarschijnlijk voor goed. De tijd voor het waarachtig kerk zijn is daarmee geko men", besloot spreker. Verscheidene aan wezigen stelden vragen en gaven hun me ning over het door de spreker ingeleide probleem. Hierbij kwam onder meer ter sprake dat men niet alleen moet uitgaan van het teleurstellende kerkbezoek. De zielszorg in dit gewest zal een veel grotere rol moeten gaan spelen. „Dominees in Lourdcs" In de avondbijeenkomst in de geheel be zette Begijnhofkapel sprak ds. Chr. W. J. Teeuwen, gereformeerd predikant in Am- sterdam-Diemen, en hoofdbestuurslid van de Evangelische Maatschappij over „Do minees in Lourdes". Hij gaf een uiteenzetting van wat hij zelf heeft gezien en beleefd in deze Franse stad van wonderen. Hij was zeer getroffen door de sfeer van vriendschap en verbon denheid. De mensen bidden niet voor hun eigen genezing, maar voor die van ande ren. Met grote bewondering sprak ds. Teeuwen hierover en hij meende dat vele christelijke mensen zich aan deze naas tenliefde kunnen spiegelen. Daarnaast vestigde hij er de aandacht op dat, hoewel er genezingen op gebed geschieden, vele genezingen langs para normale weg tot stand komen en dat men voor sommige genezingen geen verklaring heeft. Spreker geloefde dat in Lourdes sprake is van een samenhang met een sterk geaktiveerd massageloof. En verder richt zich het bezwaar van de protestant tegen het feit dat Lourdes op deze manier een centrum van Mariacultus is geworden. Spreker lichtte zijn causerie toe met een filmstrip. By koninklijk besluit is met ingang van 1 juli 1959 tot commissaris van politie te Velsen benoemd de heer W. Sepp, hoofd inspecteur van politie in Velsen en thans nog belast met de waarneming van de functie van commissaris. De heer W. Sepp werd 18 juli 1914 te Rhenen geboren. Hij studeerde aan het Kennemer Lyceum te Bloemendaal en be haalde in 1933 het einddiploma HBS-b. Van 1934 tot 1936 was hij als volontair in dienst bij de gemeentepolitie te Hillegom. Daarna volgde hij de opleiding tot inspec teur bij de politie te 's-Gravenhage. In 1939 werd hij in de residentie benoemd tot adjunct-inspecteur van politie en in 1940 tot inspecteur. In 1946 werd hij bevorderd tot inspecteur van politie tweede klasse en in 1948 volgde zijn benoeming tot hoofd inspecteur van politie, ambtenaar tweede Nieuws in het kort klasse. In 1954 werd hij hoofdinspecteur van politie eerste klasse. In de residentie is hij werkzaam geweest bij de centrale recherche, daarna als chef van de recher che en de geüniformeerde politie te Sche- veningen, vervolgens als chef van bureau 2 der verkeerspolitie en tenslotte als chef van de geüniformeerde politie en recher che van de binnenstad. Op 1 januari 1955 trad hij als hoofdinspecteur van politie eerste klasse in dienst van de gemeente Velsen. Toen op 1 februari 1959 de heer J. P. Weijbui'g aftrad als commissaris van politie, werd de heer Sepp aangewezen als waarnemend commissaris. Spreekuur. Tot nader bericht zal de wethouder van Sociale Zaken en Sport zaken in Bloemendaal, mr. H. B. Wildt Meyboom, zijn spreekuur niet 's maandags morgens houden maar 's maandagsavonds om zeven uur. Voor verzamelaars. De afdeling Haar lem van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" houdt zondag een tentoon stelling van alleriei verzamelobjecten, zo als suikerzakjes, sigarenbanden, lucifers merken, postzegel e.d. De expositie, die een goed overzicht geeft van de activiteiten van deze landelijke vereniging, wordt ge houden in gebouw Cultura, Jansstraat 83, en is geopend zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Aan deze expositie is tevens een ruilbeurs verbonden. Beeldhouwwerken. De beeldhouwwer ken die in de plantsoenen in Badhoeve dorp staan opgesteld, zijn niet van zeven tiende eeuwse kunstenaars, zoals abusieve lijk in onze agenda was vermeld, maar van hedendaagse beeldhouwers. Kijkdag fietsen. Vandaag wordt op het Dolitiebureau in Overveen een kijkdag gehouden van door de politie gevon den of onbeheerd aangetroffen fietsen in de gemeente Bloemendaal. Men kan de rij wielen komen bekijken van twee tot vijf uur en 's avonds van half acht tot half tien. Overleden. In Heemstede is op 69-ja- rige leeftijd overleden de heer H. M. Sprokkelenburg, de vroegere directeur van de n.v. Handelmaatschappij voorheen S. Reinalda in Haarlem. Deze firma in kolo niale waren is geruime tijd gevestigd ge weest aan de Koudenhorn 32. Zij werd op 14 januari 1957 opgeheven. De begrafenis van de heer Sprokkelenburg is heden in Heemstede in stilte geschied. Opbrengst collecte. De opbrengst van campagne 1959 van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis was: gemeente Haarlem 17.898.60, gemeente Heemstede 3.842.24, gemeente Bloemendaal 2.894.76, gemeente Benne broek f 587.84. Totaal 25.223.44. Wyziging spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid van Bloemendaal, mr. H. B. Wildt Meyboom, zal maandagavond nog van half acht tot half negen zijn spreekuur houden. Voort aan zal hij zijn spreekuur op dinsdagavond op dezelfde tijd houden. Brandje. Donderdagavond om half zeven is een houten loods van vijf bij acht meter aan de Schalkwijkerweg in Haar lem in vlammen opgegaan. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen. Aanrijding. Op de Orionweg in Haar lem heeft zich donderdag een aanrijding voorgedaan tussen een 22-jarige bromfiet ser en een 49-jarige bromfietser. Deze laat ste moest na de botsing met een hersen schudding en een gebroken sleutelbeen naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. Inbraakje. In een m.u.l.o.-school aan de Jacobstraat in Haarlem is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Er wordt niets vermist. Wisselbeker vakfotografie. In restau rant „Royal" te Arnhem zijn donderdag avond de diploma's uitgereikt aan de voor de vakexamens fotografie en reportagefoto grafie geslaagde leerlingen van de Neder landse Fotovakschool te 's-Gravenhage. Er slaagden dit jaar 45 van de 94 kandidaten voor de fotografie en 26 van de 39 voor de reportage-fotgrafie. De zilveren wissel beker voor diegene, die het hoogste aantal punten heeft behaald, werd uitgereikt aan de heer J. C. Hille te Heemstede. Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V. Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 lijnen) Telex 12282 Welpen van de luchtverkenners willen ook wel eens de lucht in. En zeker als de luchtverkennersgroep Anthony Fokker heet. Deze Haarlemse horde is onlangs ge friseerd met de Kortenaergroep. Henny Hoogland „Je mag m'n naam met ie of y schrijven, het kan me niet schelen" is leidster van de nieuwe groep. Zij is acht tien jaar en tandartsassistente. In haar vrije tijd trekt ze enthousiast met haar welpjes op. Ter gelegenheid van de fusie wilde ze iets geweldigs ondernemen. Ze wilde de jongens een luchtdoop laten on dergaan. „In februari kreeg ik opeens een reuze idee. De jongens moesten maar eens een vliegtochtje maken, dacht ik. Maar hoe kom je aan het geld. Ik schrijven naar de K.L.M. Niks. Toen dachten we er over om een verkoopmiddag op touw te zetten. Dat ging niet door. Trouwens, dat levert toch veel te weinig op, want een vliegtocht is duur. En toen, nog niet zo lang geleden, was alles voor elkaar". De vader van een van de welpen zorgde dat het plan van Henny toch verwezen lijkt kon worden en nu gaan vijfendertig welpjes zaterdag om vijf uur met een echte kist de lucht in. Vanaf het Sport fondsen bad vertrekken zij in een bus naar Schiphol. Speciaal voor hen ge charterd. „Het hele district Haarlem spreekt er van", vertelt Henny. „En de jongens zijn er stapelgek van. Van de ouders krijg ik hele stapels brieven met allerlei goede raadgevingen. Bovendien vragen ze of de oudere broer „die is toch al luchtver- kenner" ook mee kan". Eerst bestond er de mogelijkheid om een rondvlucht in een lesvliegtuig te maken. „Daar voelde ik niet zo veel voor. Steeds dat op en neer. Nee. Dat vond ik veel te gevaarlijk".

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7