Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland halen achterstand van jaren langzaam in grammofoonplaat r Alphenaar platenspelers Derde N.Ph.O.-zomerconcert onder Marinus Adam Beperking garantiebeleid voor landbouw is onaanvaardbaar Geen inrichtingenmaar ziekenhuizen Miljoenen-huishouding 9 Arbeider op spoorbrug door trein aangereden „De Vogel" is beschadigd teruggevonden Aerdenhouts bedri jf in Suez-mil joenenopdracht Minister legt commandanten beperkingen op VOORZITTER K.N.B.T.B. Generaal Calmeyer staatssecretaris Dr. C. Pompe f Politieagent mishandelde arrestant Twee jaar geëist tegen Amsterdamse arts Geen enkel besef van medische ethiek VRIJDAG 19 JUNI 1959 Het moet gebeurd zijn bij een oriënt,eringsbezoek, dat leden van de Provinciale Staten van Noordholland niet zo lang geleden aan het Provinciaal Ziekenhuis „Duin enbosch" in Bakkum brachten. Tijdens de rondleiding was een groepje Statenleden wat achter geraakt, toen een verpleegster op de geachte afgevaardigden toetrad en met licht verwijtende stem zei: „Waarom zijn jullie bij de broeder weggelopen?" Het verdere verloop van deze ontmoeting weten wij niet. Maar misschien is dit voorval wel typerend voor de veranderingen die zich in de loop der jaren in de verplegingsinrichtingen voor geestelijke zieken hebben voorgedaan. Omstandigheden die bij het grote publiek nauwelijks bekend zijn met als gevolg dat men zich vaak allerlei niet met de werkelijkheid overeenstemmende voorstellingen maakt met be trekking tot. de verpleging, behandeling en huisvesting van geesteszieken. Vele mensen kunnen alleen al bij de gedachte aan een ziekenhuis voor geestelijk gestoorden een lichte huivering niet onderdrukken. Zij denken dat zich daar veel geheimzinnige dingen afspelen, die liever niet aan de openbaarheid prijsgegeven worden. Misschien spelen bij hen nog gedachten door het hoofd aan de toestanden van een honderd jaar geleden toen geesteszieken, als paria's uit de menselijke samenleving gestoten, onder mensonterende omstandigheden hun droevig lot in „dolhuysen" moesten ondergaan. Wie kennismaakt, met de moderne, ruim opgezette verplegingsinrichtingen van te genwoordig moet wel tot de overtuiging komen dat men de hier verpleegde pa tiënt inderdaad op menselijke wijze tege moet treedt in zijn moeilijkheden. Genees kunde en wetenschap staan hem daarbij volledig ter zijde opdat hij na de ver- pleegtijd weer genezen in de maatschap pij terug kan keren. Uit de aard der zaak vergen de speciale eisen, die de verpleging van geestelijk zie ken stelt, bijzondere voorzieningen en zijn daarmee jaarlijks grote sommen gemoeid. Nog onlangs gaven Provinciale Staten van Noordholland hun goedkeuring aan het voorstel van Gedeputeerde Staten om een krediet van een kleine negen miljoen gul den beschikbaar te stellen voor uitbrei ding van en verbouwen in het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" in Bakkum in verband met de opheffing van het Provin ciaal Ziekenhuis in Medemblik en de over brenging van de aldaar verpleegde 360 patiënten naar het ziekenhuis in Bakkum. Ook in het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort worden voortdurend verbeterin gen aangebracht. Dezer dagen heeft de pers, op uitnodi ging van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuize nvan Noord holland, kennis kunnen nemen van de ver beteringen en uitbreidingen, die in de laat ste jaren in de Provinciale Ziekenhuizen in Bakkum en Santpoort tot stand zijn ge komen en van de plannen, die thans in uit voering zijn of binnenkort verwezenlijkt zullen worden. De verslaggevers werden door de voorzitter van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland, de heer Jac. Rustige welkom geheten. „Duinenbosch" De geneesheer-directeur mevrouw J. A. Buiter-Kloosterman gaf daarna een uit eenzetting over de geschiedenis en ont wikkeling van het ziekenhuis „Duinen bosch". Zij wees er op dat reeds in 1898 in Noordholland dringend ruimte nodig was voor de verpleging van armlastige geesteszieken, daar de inrichting in Sant poort niet kon voldoen aan alle aanvragen om opneming van patiënten. In 1903 be sloten Provinciale Staten tot de bouw van „Duinenbosch" en zes jaar later kon het ziekenhuis in gebruik worden genomen. Advertentie Geef VADER de die hij het liefst hoort 'N ENORME KEUZE BIJ: KRUISWEG 4? GROTE SORTERING HAARLEM De 47-jarige gehuwde schilder H. H. Walthuis uit Borne, die bezig was met on derhoudswerk aan de spoorbrug over de Schipbeek bij Deventer is donderdag door een passerende trein geraakt. Hij viel ernstig gewond van de brug in de Schip beek. Zijn mede-arbeiders haalden hem uit het water, doch de man overleed ter plaatse. Hij laat een vrouw en zes kinde ren na. Geen der arbeiders heeft het sein. dat een spoorwegbeambte bij het naderen van een trein moet geven, gehoord. De spoor wegbeambte heeft een shock. Het beeld „De vogel" van John Grosman dat in de nacht van zondag op maandag is gestolen van het Phelterrein in Etten, is ernstig beschadigd teruggevonden in Din- teloord. Twee jongelui uit Bergen op Zoom hadden het onder drankinvloed meegeno men in de laadbak van hun auto. Donder dag slaagde de groepscommandant van de Ettense rijkspolitie er in de adressen van de daders op te sporen. Een van hen belde later op de dag een journalist op met de mededeling dat het beeld aan de Vlietdijk in Dinteloord te vinden zou zijn. Het beeld werd daar inderdaad aangetroffen. Door het transport had het ernstig gele den. Een van de daders gaf een telefoni sche tip om uit handen van de justitie te blijven. De eerste geneesheer-directeur was dr. J. W. Jacobi. De inrichting omvatte toen zes paviljoens, drie voor mannen en drie voor vouwen met verscheidene dienstgebou- w i. In 1935 kwam een zevende paviljoen tot stand. Door de persoonlijke „aanpak" van de patiënt en de toepassing van de actieve therapie (beïnvloeding van het gedrag, arbeidstherapie, spel en culturele therapie) gepaard gaande met een veel zijdige medische behandeling was het mo gelijk van de inrichting een gemeenschap te vormen, waarin alleen zij, voor wie dit om lichamelijke redenen of op grond van de behandeling noodzakelijk is, te bed wor den verpleegd. In de oorlog moest „Dui nenbosch" worden ontruimd en werden de patiënten met een deel van het personeel in Medemblik, Warnsveld, Den Dolder en Rosmalen ondergebracht. Na de bevrij ding verkeerden de meeste gebouwen in een bedroevende staat. In 1953 werd een begin gemaakt met de uitvoering van de plannen tot reorganisatie en verbetering van „Duinenbosch". Inmiddels zijn ge reedgekomen een nieuw zusterhuis, een verbouwd broedersinternaat, de vernieu wing van de centrale keuken, een nieuw theehuis, een ziekenafdeling voor het per soneel. een modern gymnastieklokaal, een afdeling voor bewegingstherapie, een ver beterde röntgenkamer, een polikliniek en een nieuwe opname-afdeling. In uitvoering is nog een aantal leslokalen. Met het oog op de overkomst van de verpleegden uit Medemblik zal het aantal paviljoens met drie worden uitgebreid. Voorts komen er enkele nieuwe werkplaatsen voor arbeids therapie, een openluchttheater en een lees bibliotheek. Naar aanleiding van het feit dat „Dui nenbosch" vijftig jaar geleden in gebruik werd genomen is er op 4 juli een feest met de patiënten en een reünie van oud-per soneelsleden op 2 juli. Verder krijgt het personeel op 8 en 10 juli gen boottocht naar de Deltawerken aangeboden. Financiering De heer J. A. Valk, economisch-direc- teur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noordholland, verstrekte enkele cijfers be treffende de huishouding en financiering van de drie ziekenhuizen. Totaal worden momenteel 2400 patiënten verpleegd, t.w. 1300 in Santpoort, 750 in Bakkum en 350 in Medemblik. Van de 1160 personeelsle den behoren 710 tot. het medisch, verple gend en huishoudelijk personeel en 450 tot het administratief, economisch en technisch personeel. De totale uitgaven per jaar voor de drie ziekenhuizen zijn cir ca 10 miljoen gulden. Per patiënt omge rekend is dat ruim 11 per dag, in welk bedrag alles is inbegrepen. In de zieken huizen wordt veel in eigen beheer gedaan. Er zijn eigen moestuinen, schilderswerk plaatsen, een schoenmakerij, een kleer makerij, een meubelmakerij, elektro technische werkplaatsen, een loodgieterij enzovoort. In elk van de twee wasserijen wordt wekelijks ongeveer 10.000 kg. was goed verwerkt. De voor arbeidstherapie opgezette werkplaatsen zetten jaarlijks f 120.000 om. Als beloning voor hun pres taties ontvangen de patiënten een bedrag in geld en in vele gevallen ook nog zak geld, waarvoor zij in winkels van alles kun nen kopen. Verder kunnen zij zich met hun familie in het theehuis verpozen. De kosten van de nieuwbouw in „Dui nenbosch" zijn begroot op circa 25.000 per bed. In het ziekenhuis in Santpoort zijn deze kosten iets hoger. De inrichting in Bakkum beslaat een oppervlakte van 85 ha., die in Santpoort 100 ha. Nederland telt veertig ziekenhuizen voor geestelijk ge stoorden waar 30.000 patiënten verpleegd worden. Alles bij elkaar vergt hun behan deling, verpleging en huisvesting jaarlijks een bedrag van honderd miljoen gulden. Ter vergelijking diene dat het Nederland se volk in 1957 voor roken 900 miljoen, voor alcoholische dranken 250 miljoen en voor banket, chocola en ijs 700 miljoen uit gaf. Tot. slot van zijn betoog merkte de heer Valk op: „Eén ding is er wat ons in de psychiatrische inrichtingen nog zeer BelgischA7ederlandse C ombi natie Ter uitvoering van het „Nasscr-plan" is opnieuw een groot baggerwerk in het Suezkanaal aan een Nederlands-Belgi sche combinatie van baggerbedrijven toe vertrouwd. Dezer dagen zal het contract getekend worden tussen de n.v. Aanne mersbedrijf voorheen Fa. T. den Breejen Van den Bout te Aerdenhout en de n.v. Ackermans en Van Haaren te Antwerpen met de „Suez-Canal Authority" voor de verbreding en verdieping van het Suez kanaal tussen km. 132 (Bittermeren) en km. 157 (Suez). Het Averk zal vermoede lijk anderhalf jaar duren en het kost ruim 10 miljoen gulden. De twee bedrijven hadden reeds tijdens de Suez-Kanaalcrisis twee baggerwerken nabij Port Said en nabij Suez in uitvoe ring over een lengte van ongeveer 30 km. Deze werken moesten toen langere tijd worden stilgelegd, maar door medewer king van de „Suez Canal Authority" kon den ze na consolidatie van de toestand spoedig worden hervat. Het laatste werk te Suez werd een dezer dagen opgeleverd. hindert: de ziekenfondsen kunnen de ver- pleegkost.en slechts gedurende 70 dagen vergoeden. Dat is veel te kort. Het gevolg daarvan is dat in vrijwel alle gevallen de sociale dienst van de betrokken gemeen te moet bijspringen en de kosten dan gaat verhalen op de familie, wat in vele geval len een zware last is. Op dit terrein zullen voorzieningen moeten worden getroffen, hetzij door uitbreiding van de ziekenfonds verzekering, hetzij door bijzondere maat regelen van de overheid." Santpoort Nadat men een rondgang door de ver schillende gebouwen had gemaakt, waar bij de aangebrachte verbeteringen in tal van leef- en werkruimten ten opzichte van de oude toestanden inderdaad bijzonder opmerkelijk was, werd het Provinciaal Zie kenhuis in Santpoort bezocht. Dr. W. Ploegsma, de directeur van deze inrichting, hield een inleiding over de ge schiedenis en ontwikkeling van het zie kenhuis, dat in 1849 werd gesticht en vroe ger meer bekend was onder de naam „Meerenberg". In de loop der jaren is het herhaaldelijk van binnen verbouwd en zijn nieuwe vleugels aangebouwd. In 1888 werd op ongeveer 800 meter afstand van het hoofdgebouw een nieuw ziekenhuis ge opend, het zogenaamde Nieuwe Gesticht, waarin 580 patiënten zijn ondergebracht. Van meet af aan heeft de medische direc tie er naar gestreefd van de inrichting een behandelingsinstituut te maken, een thera peutisch centrum. De actieve therapie, waarbij geen patiënt aan zijn lot mag wor den overgelaten, werd in 1926 voor het eerst door dr. W. M. van der Scheer toe gepast en later overal in Nederland na gevolgd. Deze heilpedagogiek heeft de verpleging, dat wil zeggen de bewaking en verzorging van de patiënt doen veran deren in behandeling. Pionierswerk op het gebied van de opleiding van verpleeg krachten verrichtte Jacob van Deventer, die van 1892 tot 1903 geneesheer-directeur van het ziekenhuis in Santpoort was. Dank zij zijn initiatief kon in 1898 het internaat In het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort wordt veel aandacht be steed aan de lichamelijke oefening der verpleegden. Onderzoek militaire kosten De minister van Defensie heeft in een order aan de landmacht enige voorschrif ten gegeven voor het inspecteren van kas ten, kisten en koffers van militairen. De ze order luidt: „Aangezien het is voorge komen dat zonder geldige redenen aan militairen orders werden gegeven om bij hen in gebruik zijnde kasten, kisten, kof fers e.d. te openen teneinde de inhoud daarvan te laten onderzoeken, bepaal ik dat onverminderd de bevoegdheden van hen die met het onderzoek naar straf bare feiten zijn belast een dergelijke order slechts door of namens de com mandant van een compagnie of overeen komstige eenheid mag worden gegeven, ten eerste om vast te stellen dat de uit rusting, welke zich in een kast bevindt, op de voorgeschreven wijze is opgebor gen, ten tweede indien er verdenking be staat dat zich in een kast, kist, koffer e.d. geschriften of afbeeldingen bevinden als bedoeld in artikel 19 van het regelement betreffende de krijgstucht. Deze order is waarschijnlijk uitgegeven wegens een incident op de vliegbasis Woensdrecht, waar een sergeant-vlieger geweigerd had zijn kastje met particuliere correspondentie te openen. Het hoofdgebouw van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" in Bakkum. voor verplegenden worden geopend. In 1940 werd het nieuwe zusterinternaat in gebruik genomen. In 1957 kwam de ver bouwing van het oude zusterhuis gereed. De behandelingsmethoden van geestelijk gestoorden heeft in de laatste dertig jaar aanzienlijke vorderingen gemaakt. Van de honderd patiënten, die worden opgenomen kunnen er ongeveer zestig binnen een jaar weer naar de maatschappij terugke ren. Aan de lichamelijke opvoeding der pa tiënten wordt in Santpoort grote aandacht besteed. In 1957 kon het geheel verbouwde gymnastieklokaal in gebruik worden ge nomen. Ook andere gebouwen zijn of worden verbeterd en uitgebreid omdat de opname behoefte in het ziekenhuis in Santpoort, evenals dit trouwens in geheel Nederland het geval is, nog steeds stijgt. „Gaande weg zal de psychiatrie de achterstand in halen, waarin zij vergeleken met andere takken van de geneeskunde, eeuwenlang heeft verkeerd. De ontwikkeling waarbij de psychiatrische inrichtingen waarlijk ziekenhuizen zullen worden, is in volle gang," aldus besloot dr. Ploegsma. HET DERDE ZOMERCONCERT werd donderdagavond door Marinus Adam en het Noordhollands Philharmonisch Orkest geopend met de Concertante Symfonie in Bes van Joseph Haydn. Vier orkestleden, de heren Hesmerg (viool), Biele (cello), Grentzius (hobo) en Klein (fagot) vormden het concertino. Helaas was de zuiverheid tussen de twee strijkers enerzijds, de beide blazers anderzijds nogal eens zoek. Ook kreeg ik de indruk dat de dirigent aan de eigenlijke opbouw van het werk te weinig aandacht had besteed, zodat het geheel uiteenviel in een aantal loze galanterieën die de toehoorder niet vermochten te boeien. Gelukkig kwam de avond daarna op peil met een uitvoering van Mozarts laatste pianoconcert, in c, K.V. 491, waaraan medewerking verleende de jonge pianiste Tini Bresser, leerlinge van (onder an deren) Nelly Wagenaar. Het bleek een goede gedachte geweest te zijn om deze pianiste gelegenheid tot optreden te geven in de zomerserie. Haar voordracht was in de beste zin van het woord verzorgd en men merkte dat het werk dat zij speelde haar ter harte ging. Met zeer fijne toets bracht zij vooral de mijmerende passages naar voren zoals het tweede thema in deel I, het middelste fragment in II en de laatste metamorfose van het thema in III. Jammer dat zij in het eerste deel met een cadens kwam die door zijn volhandigheid a la Chopin wel zeer uit de toon viel. Alles bijeen deed haar optreden hopen dat zij zich niet voor het laatst met het Haai-- lemse orkest heeft doen horen. Voor de muziek van Mozart heeft zij in ieder geval meer dan gewone dispositie. Het publiek toonde zich zeer ingenomen blijkens het langdurig applaus. Na de pauze heeft Adam zich gerevan cheerd voor het minder geslaagde begin in Haydn, en wel met twee werken van het Franse repertoire. Een Fantasie voor orkest op twee volksliederen uit Anjou van de Belgische componist Guillaume Lekeu, kwam met alle verve die het joyeuze stuk kenmerkt over het voetlicht. Als men dit werk hoort dat in zijn harmo nische taal voor die tijd zeer gedurfd mag heten (Lekeu stierf in 1894 op vieren twintigjarige leeftijd) en dat ook in or kestraal opzicht direct aansluit op Debus sy, moet men toegeven dat het geen frase is wanneer men het vroege heengaan van de componist betreurt. Deze Fantasie is een markant en veelal oorspronkelijk stuk. Het orkest maakte ender leiding van Adam van de geboden kansen dankbaar gebruik. Het concert werd besloten met de suite „Ma mère l'oye" van Ravel. Al heeft de componist nog rijkere mogelijkheden tot verfijnd orkestspel gegeven dan men nu soms te horen kreeg speciaal het Chi nese tafereel en „Le jardin féerique" waren nog wat grof over het algemeen was deze uitvoering de grote sprookjes- verteller die Ravel geweest is, waardig. Sas Bunge De heer C. G. A. Mertens voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- cn Tuindcrsbond heeft tijdens de algeme ne vergadering van deze bond, die van daag in 's-Hertogcnbosch is gehouden, verondersteld dat de huidige minister van Landbouw minder zal voelen voor al lerlei dwangmaatregelen dan zijn voor ganger. Hij wees erop dat de minister president in de regeringsverklaring dui delijk heeft laten blijken, dat de verde re verbetering van de landbouwstructuur langs de weg van de vrijwilligheid tot stand zal dienen te komen. Spreker zei dat deze uitspraak grote voldoening en geruststelling heeft gebracht in de kring van zijn organisatie. Hij was verontrust over dat gedeelte van de regeringsverklaring, waarin over het garantiebeleid voor de landbouw ge sproken wordt. Hij merkte op dat de re gering blijkbaar voornemens is de uitga ven van de schatkist ten behoeve van het landbouwgarantiebeleid te beperken door verlaging van de garantieprijzen voor melk. Een dergelijk beleid zou in feite neerkomen op het op de achtergrond schuiven en het ondermijnen van een dei- belangrijkste doelstellingen van het land bouwbeleid. De heer Mertens sprak over dit voornemen van de regering het onaan vaardbaar uit. De heer Mertens kon zich verenigen met het advies van de meerderheid van de sociaal-economische raad, dat inhoudt dat in de loop van 1959 en 1960 op gelei delijke .wijze -drié cent consumentensubsi die wordt afgeschaft. Wij kunnen echter niet de opvatting onderschrijven, aldus de heer Mertens, dat daarmede het vraag stuk van de consumentensubsidie volle dig is opgelost. Sprekende over uitlatingen waarin een voorstelling wordt gegeven als zou de melkprijs exhorbitant hoog zijn tengevol ge van een tekort aan produktiviteit in de landbouw, zei hij het vertrouwen van de KAB-voorzitter te delen, waar deze veronderstelde dat via kostprijsverlaging een deel van de stijging van de melkprijs met maximaal drie cent te zijner tijd on gedaan kon worden gemaakt. De voorzitter van de KNBTB merkte voorts op, een wat meer positieve toezeg ging in de regeringsverklaring met betrek king tot de voortzetting van de uitvoering van cultuurtechnische wei-ken zeer node te hebben gemist. Over het toekomstige regeringsbeleid ten aanzien van de loon vorming zei hij het een vooruitgang te vinden dat men wil breken met het sys teem van de algemene loonronden. De nadelen van dit systeem zijn sterker gaan spreken naar mate het sociale en econo mische leven meer werd genormaliseerd. De heer Mertens zei echter cok dat een voorzichtig beleid geboden blijft. Bij een doorvoering van een stelsel van gedifferentieerde loonvorming dient er re kening mede te worden gehouden, dat de landbouwgarantieprijzen worden vast- Thans is het Koninklijk Besluit versche nen, waarbij tot staatssecretaris van Defensie is benoemd de luitenant-generaal van de generale staf b.d. M. R. H. Cal meyer. Michael Rudolph Hendrik Calmeyer is op 11 juni 1S95 te Hellevoetsluis geboren. Hij bezocht de hbs te Apeldoorn en ver volgens de K.M.A. te Breda. Zijn militai re studie vervolgde hij aan de Hogere Krijgsschool te 's Gravenhage en aan de Kriegs Akademie te Berlijn. Nadat hij als luitenant gedetacheerd was geweest bij het K.N.I.L. keerde hij in 1925 terug bij de Koninklijke Luchtmacht. In 1935 werd hij benoemd tot kapitein bij de generale staf. Daarna was hij twee jaar leraar aan de Hogere Krijgsschool. In de oorlogsdagen van mei 1940 was hij chef staf van de brigade C. Hij verbleef van 1942 tot 1945 in krijgsgevangenschap. Na zijn bevrijding werd hij bevorderd tot kolonel. Drie jaar later volgde zijn benoe ming tot generaal-majoor en in 1949 werd hij luitenant-generaal. In de rang van ko lonel was hij hoofd van de tweede afde ling van het departement van Oorlog en in de rang van luitenant-generaal plaatsver vangend chef van de staf. In 1953 werd generaal Calmeyer mili tair adviseur van dc Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO- raad, tevens belast met. de leiding van de militaire afdeling van de Nederlandse de legatie bij de interimcommissie van de E.D.G. Op 1 mei 1955, na een diensttijd van 40 jaar, werd hem eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. Na zijn pen sionering wijdde hij zich hoofdzakelijk aan arbeid op kerkelijk, politiek en maat schappelijk terrein. Bij de uitbreiding van de Tweede Ka mer in 1956 kreeg hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in dat college. gesteld op basis van kostprijsberekenin gen, waarin de produktiviteitsstijgingen automatisch worden weggerekend. Men kan niet anders verwachten, aldus de heer Mertens, dat onder een stelsel van gedifferentieerde loonvorming de uitzon deringen, waarbij stijgingen van de al gemene loonindex geen gevolgen zullen hebben voor de beloning van de boer, legio zullen zijn. Hij pleitte er daarom voor, dat de norm voor de beloning van de boer voor wat zijn handenarbeid be treft weer wordt gekoppeld aan de lonen ingevolge de collectieve arbeidsovereen komst voor akkerbouw en veehouderij en dat de beloning voor gepresteerde be drijfsleiding wordt gevonden door daar van een bepaald vast percentage te ne men. Het bureau van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen bij de UNO deelt mede, dat plotseling na een operatie is overleden dr. C. Pompe, adjunct-vertegen woordiger in Duitsland. Hij overleed in het Stads- en Akademisch ziekenhuis in Utrecht. Dr. Pompe die 33 jaar was, heeft rech ten gestudeerd in Utrecht, aan de Haagse academie voor internationaal recht en in Parijs. Hij was voorzitter van Pax Roma- na, de internationale beweging voor ka tholieke studenten van 1949 tot 1950. Van 1951 af was hij bij het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken werkzaam. Een jaar later kwam hij in dienst van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen. Zeven dagen gevangenisstraf onvoor waardelijk eiste de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank veertien dagen geleden tegen een Tilburgse politieagent wegens mishandeling van een arrestant. De rechtbank heeft de agent nu conform de eis veroordeeld. De verdachte is in appèl gegaan. Een zestigjarige Amsterdamse arts heeft voor de rechtbank te Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek der 4 maanden preventieve hechtenis en ont zegging van de uitoefening van zijn be roep als geneeskundige voor de tijd van 5 jaar tegen zich horen eisen ter zake van drie hem ten laste gelegde gevallen van abortus criminaiis bij drie ongehuwde meisjes. De ingreep bij een harer was do delijk: het 21-jarige meisje in kwestie is op de onderzoektafel ten huize van de arts overleden. De arts ontkende in dit geval en in een der beide andere de meisjes te hebben be handeld. Hij had slechts geconstateerd dat de abortus reeds aan de gang was door in grepen die hij niet had verricht. Een ge val gaf hij volmondig toe. In alle drie ge vallen had de arts zich 500 gulden laten betalen. „In Nederland is volgens deskundigen een dergelijke ingreep door een huisarts zonder assistentie en zonder de moderne hulpmiddelen van een ziekenhuis levens gevaarlijk. Dacht u dat specialisten zulks thuis zouden doen? Hoe haalt u het als huisarts dan in uw hoofd?" toornde de president. De arts verklaarde, de meisjes te hebben voorgehouden dat ze naar een ziekenhuis moesten gaan. Geen harer wilde daarvan weten en allen drongen op behandeling aan. „Een bijzonder ernstige zaak", zei de of ficier in zijn requisitoir. „De man is pas op rijpere leeftijd arts geworden en be gon toen beladen met grote schulden zijn praktijk. Hij heeft een grote hang naar luxe en is door en door egocentrisch. Hij heeft de menselijke ellende uitgebuit". De officier noemde de arts een typische reci divist. want de verdachte is reeds eerder voor hetzelfde feit veroordeeld zonder dat hij overigens in aanraking kwam met de medische tuchtrechter. „Deze man heeft geen enkel besef van medische ethiek", aldus de officier. De raadsman bepleitte clementie op grond van juridische en persoonlijke over wegingen. Hij legde de rechtbank brieven over van patiënten, die de arts zeer dank baar zijn voor zijn behandeling. De rechtbank zal op 23 juni vonnis wij zen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9