FILATELIE Puzzel nummer 32 NAAR HET BUITENLAND MET „UREN VAN BEZINNING'' 2-T MOTOR OIL Zie Boven Zomermaan laag in het Zuiden Dr. Berghuis wijst samengaan in één christelijke partij af ti transpiratie Wel een gecoördineerde taakstelling ZATERDAG 20 JUNI 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 KERKELIJK LEVEN Y00R TWEETAKT MOTOREN de lUCht van in enkele minuten verdwenen Bescherming tegen stralingsgevaar Gemeenschappelijke maat' regelen in OEES-landen Honderdduizend liter melk verduisterd Verontruste vereniging wendt zich tot Kamer Circus Krone wint proces tegen Toni Boltini Jongste hoogleraar Stop zelf beschadigingen met kneedbaar hout in 9 kleuren A.R.-PAR TIJCONVENT BIJEEN Gevolg van de droogte Vele gewassen staan er reeds minder goed voor Indonesische thee naar Antwerpen onderweg s{'5o Mmtmmsm Kerkelijk Nieuws Gaat u met vakantie? „Hervormd Arnhem" signaleert een gen onderhoudt met het gehele wereldrond boeiend boekwerk, dat samengesteld is in opdracht van de K.L.M. en dat tot titel draagt „Uren van Bezinning". Het is geen uitgave, die gemakkelijk in uw handen zal komen. Het is namelijk niet een boek, dat in de boekhandel ver krijgbaar is. Maar dat is geen reden, al dus de schrijver van het artikel, om er niet nader op in te gaan, want het is een merkwaardige, troostvolle en bemoedi gende verschijning. Waarom, zult u vragen. Wel, een toch zo zakelijke onderneming als de Koninklijke Luchtvaartmaatschap pij geeft blijk te beseffen, dat zij bij dit zakelijk brood alleen niet kan noch wil le ven. Zij geeft dit boekwerk, dat om uren van bezinning vraagt, ten geschenke aan al haar uitgezonden employés. De president-directeur van de K.L.M.de heer Aler, schrijft in zijn Ten Geleide, dat het hem bij zijn bezoek aan deze vestigin gen is opgevallen hoe zeer de uitgezonden employés en hun gezinnen kunnen los raken van hun oorspronkelijke bindingen van wereldbeschouwelijke aard. Deze los making mag enerzijds als een voordeel worden gezien zij werkt immers als re gel een verwijding van de geestelijke hori zon in de hand anderzijds heeft zij ook bepaalde ongunstige aspecten. Met het oog daarop geeft de heer Aler zijn employés een daadwerkelijk bewijs van medeleven uit het moederland mee. Hij doet dit in de vorm van dit boek, dat de levensproblematiek, waarmee elk mens dagelijks in zijn werk, in zijn gezin, in zijn contact met medemensen geconfronteerd wordt, behandelt tegen de achtergrond van het geestelijk erfgoed van „thuis". En wat behelst dan dit boek: „Uren van Bezinning"? In feite verkondiging van het Evangelie van Jezus Christus. Enkele vooraanstaande figuren van uit eenlopende richtingen, aldus gaat het Ten Geleide voort, die de K.L.M. een warm hart toedragen .en bij uitstek thuis zijn in deze wereld, hebben, anoniem, tot de tot standkoming van het boek meegewerkt. En wat hun bewoog staat duidelijk ge schreven in het eerste hoofdstuk, name lijk de liefde, niet in die sentimentele, smoezelige zin van het woord, maar de mannelijke, de krachtige, de eerlijke lief de, aangeraakt als zij zijn door de liefde van Christus. Het is niet doenlijk, aldus „Hervormd Arnhem", de gehele inhoud van dit boek hier de revue te laten passeren, noch de hoofdstukken, indien wij ze allen al ge lezen hadden, te commentariëren. Dat is ook onze taak niet. Maar wel is het ver blijdend en vertroostend, dat een grote, zakelijke onderneming die haar verbindin- „De strandwachters" van Vicki Baum, vertaald door R. de Jong—Belinfante, uit gegeven bij L. J. Veen's uitgeversmaat schappij n.v. in Amsterdam/is een bundel van vier korte verhalen, die zich alle in zeer bescheiden milieus afspelen. Het titel verhaal kon ons het minst bekoren: twee strandwachters vinden het horloge van een badgast; de één brengt het terug en krijgt een beloning, die hij voor de ander gedeel telijk verzwijgt. Het groeiende wantrou wen van de zich door zijn vriend verraden voelende wachter vormt het hoofdthema van dit verhaal. „Honger" is nog het meest acceptabele verhaal uit het bundeltje: een arme pianolerares, die kunstmatig een be paalde stand ophoudt en ondertussen bijna van armoede omkomt. „De weg" is de ge schiedenis van een eenvoudige burger- mansvrouw, wier man een dure kast koopt, terwijl zij zelf met longontsteking in bed ligt. „Pancratius en zijn heer" verhaalt van een loper in dienst van een middeleeuwse edelman. De knecht wordt te oud en daar om „verkocht" aan een door hem verach te, niet adellijke, dame. De vier verhalen tezamen munten uit door sfeertekening, maar blijven verder erg aan de opper vlakte en zijn, mede door hun alledaagse onderwerpen, weinig interessant. „Pnin" van Vladimir Nabokov, uitge geven bij Hollandia in Baarn en vertaald door A. E. Bayer, is méér dan een humo ristisch boek, het is meer ook dan een sa tire: het is een in de vorm van een geestige roman verpakte sociologische studie van Amerika en de Amerikanen. De schrijver van het veelbesproken „Lolita" heeft als klankbord voor deze studie gekozen een geëmigreerde Russische professor Timofey Pnin, een man, die in zijn uiterst onprak tische aanpak van de dingen in de efficiën te Amerikaanse maatschappij steeds tegen over voor hem onbegrijpelijke problemen komt te staan. Pnin is méér dan een ver strooide, oude, onpraktische Russische emigrant. Pnin verschaft de lezer ogen, waardoor hij een bijzondere kijk krijgt op het hedendaagse Amerika. Pnin strijdt he roïek om zich aan te passen, maar nie mand verwondert zich als hij deze strijd tenslotte toch moet verliezen. Maar het is een verlies met ere. En wie het boek uit heeft, weet niet wat hij meer moet be wonderen: de Amerikaanse „way of life", die toch een toppunt van doelmatigheid vertegenwoordigt, Pnin's aandoenlijke on handigheid of Nabokov's brillante gave dit alles up een zo scherpe wijze te analyseren, zonder ook maar ergens scherp te worden. Taowaki door E. Wustmêfa (uitgeverij Ploegsma, Amsterdam). Een indianenboek van uitstekend gehalte. Dit door Johan Winkler vertaalde boek geeft een prach tige beschrijving van het leven der Cha- vanten in het Braziliaanse oerwoud. De schrijver heeft de indianen in hun dage lijks leven geobserveerd en zijn indruk ken in boeiende vertellingen vastgelegd. Taowaki, Panterklauw, Meikever, Pijl- veer en Diacoe-i, het bij de blanken opge groeide meisje, zijn mooi getekend in hun primitieve leven aan de grote rivier. Het boek biedt een overvloed aan vertelstof voor kinderen. „In het spoor van de buffels" van Sandor Kis (uitgeverij Helmond) bevat het verhaal van de vriendschap van de Siouxprins Saskwa en Lammert, de zoon van de commandant van Fort Lammermoore op Indiaans gebied. Zij helpen elkaar in de strijd tussen blanken en roodhuiden. Op kritieke ogenblikken grijpen de buffels in. Spannende lectuur voor de jeugd van tien tot zestien jaar. op haar wijze de prediking van het Evan gelie overneemt, intreedt in het Aposto laat der kerk, dat wil zeggen met ons gaat en naast ons staat. Kerk en crematie In Groningen komt het derde Nederland se crematorium. Bij de voorbereiding van de bouw worden ook besprekingen ge voerd met, vertegenwoordigers der kerken over de inrichting van de aula. Dat wijst, volgens de Groningse studentenpredikant, ds. M. A. Krop, op een veranderend kli maat. Hij schrijft: In reformatorische kring werd nimmer een officiële kerkelijke uit spraak over de crematie gegeven, maar in feite was de toestand zo, dat met na me rechtzinnige protestanten zich als re gel niet lieten cremeren. Men wilde begra ven worden, omdat ook Christus begraven werd en men achtte crematie een tekort aan eerbied voor het ontzagwekkend ge beuren van de dood. Nu deze overtuiging zich begint te wijzigen en predikanten meer en meer gevraagd worden de dienst bij een crematie te leiden, ligt een over leg als dat te Groningen in de aard der i-ede. Maar er is nog een ander punt dat de aandacht vraagt, namelijk of de kerk dan ook zorg moet dragen voor de as der gecremeerden. Vroeger werden de doden in en rondom de kerk begraven als teken, dat het woord der Opstanding over de do den heengaat. Het eerste is (behalve voor vorstelijke personen) nu verboden en het tweede is (behalve in enkele dorpsgemeen ten) onmogelijk geworden. In de gerestaureerde Nederlandse kerk te Londen heeft men hier een eigen op lossing gevonden. Toen de herbouw van deze in de oorlog verwoeste kerk mogelijk werd, heeft men de stoffelijke overblijfse len van hen, die in de kerk begraven wa ren, verbrand en de as in een daarvoor ingerichte kapel bijgezet. De namen zijn in een boek geschreven. In deze kapel kun nen ook de urnen van hen, die zich laten cremeren, worden geplaatst. Dit lijkt me een zeer gelukkige oplossing. Op deze wij ze wordt in moderne tijden hetzelfde tot uitdrukking gebracht, wat vroeger de be tekenis was van het in en rond de kerk begraven, namelijk dat ons stof rust on der de verkondiging van het Eeuwige Le ven. Wellicht dat deze vormgeving ook in Nederland navolging kan vinden." Aldus ds. M. A. Krop in het „Groninger Kerkblad". Advertentie vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van 1en 1 liter. Advertentie Mejuffrouw Jo Scael. Brinkgreverweg, i Deventer, schrijft: i „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dac is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran stóp, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f3.50, vulling f2.-. De zeventien bij de O.E.E.S. aangeslo ten landen zijn overeengekomen gemeen schappelijke maatregelen toe te passen ter bescherming van de bevolking tegen de gevaren van kernenergetische stra ling. De raad van de O.E.E.S. heeft de deelnemende landen verzocht doeltref fende maatregelen te nemen voor de be scherming van de gezondheid van alle personen, die, hetzij door hun beroep, hetzij om andere redenen, bloot staan aan ioniserende straling. Tevens moeten vei ligheidsmaatregelen genomen worden om te kunnen optreden in noodsituaties of bij ongelukken, die stralingsgevaar veroorzaken. Alle landen zijn uitgenodigd vóór 15 november 1959 verslag uit te brengen van de wettelijke en bestuurs maatregelen. die zij op dit terrein heb ben getroffen. Voorts beveelt, de raad aan de gevraagde maatregelen te baseren op gemeenschap pelijke normen, die opgesteld zijn door een internationale groep deskundigen, in gesteld in mei 1958 door het Europese Agentschap voor Kernenergie. Deze normen zijn gebaseerd op de aan bevelingen van de internationale commis sie voor bescherming tegen straling, wel ke nog onlans zijn herzien. De rechtbank te Groningen heeft onder grote publieke belangstelling de zaak be handeld van 22 melkslijters, tappers en chauffeurs die ervan werden verdacht een grote fraude te hebben gepleegd ten nade le van een melkinrichting in Groningen. De straffen die door de officier werden ge- eist, lagen tussen een paar weken voor waardelijk met geldboeten en gevangenis straffen van 12 maanden met aftrek. De verdachten zouden sedert 1955 meer dan 100.000 liter losse melk en grote hoeveel heden flessen melk en melkprodukten, als slagroom, yoghurt, pap en vla onrechtma tig aan de zuivelfabriek hebben onttrok ken. Vanavond om negen uur is de maan vol. We zouden haar daarom bij deze gelegenheid wel de midzomer-volle maan kunnen noemen. Maar het zal de aandachtige toeschouwer opvallen, dat zij zelfs op haar hoogste punt (40 mi nuten na middernacht, en niet om twaalf uur, want de Amsterdamse Tijd bestaat niet meer!) niet erg ver boven de horizon uitrijst. De volle maan gedraagt zich in de zom,er precies zo als de zon in de winter: laag in het zuiden pas seert zij haar hoogste punt. Maar hoog of laag in elk geval is zij ons een goede wegwijzer met betrekking tot de planeten. In ditzelfde weekeinde passeert de maan de planeet Satur- nus. U vindt Saturnus „de langzaam lopen de god van de tijd", zo als zij vroeger door de Indiërs werd genoemd zijn omloop om de zon duurt bijna 30 jaar schuin links onder de maan, zo'n graad of zes eronder. Zes booggraden aan de hemel komen ongeveer overeen met twaalf maan-middel- lijnen. Het kan zijn dat Sa,turnus een wat rood achtige kleur vertoont, de kleur die wij kennen van Mars. Maar wat bij Mars echt is is hier schijn: de roodkleuring van Saturnus wordt veroorzaakt door zijn lage stand precies als bij de laagstaande zon of maan. Wat niet aan de hemel te zien is, is maandag morgen om tien mi nuten voor vijf het passeren van het zomer- punt door de zon. Het zomerpunt is het punt waar de zonnebaan de hemelequator snijdt of, anders gezegd, de plaats waar de zon zich be vindt op het ogenblik dat zij recht boven de (aardse) evenaar staat. Dat is dit jaar het geval op 22 juni, als onze klokken 4.50 uur wijzen en voor ons, op het noordelijke halfrond, begint daarmee de zo mer. Die zal 93 dagen, vijftien uren en negen tien minuten duren en dat wij dan maar veel mooi weer mogen beleven G. v. W. (Van onze Haagse redacteur) De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een scherp adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij niet al leen bezwaar maakt tegen het ingediende wetsontwerp voor de regeling van de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten. maar ook de misprijzende toon hekelt welke in de toelichting tot uiting komt jegens het financieel beleid der ge meenten. Het adres critiseert in de eerste plaats de achteruitgang der totale ter beschik king der gemeenten staande geldmiddelen met ongeveer 53 miljoen gulden, zoals die in het wetsontwerp besloten ligt. Hier tegenover staat geen uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied. Bovendien is het aandeel van het gemeentefonds in de algemene rijksmiddelen zo vastgesteld, dat de gemeenten in geen enkele vorm nieuwe middelen ter beschikking krijgen, zelfs niet in die gevallen waarin het regerings beleid de gemeenten onvermijdelijk naar hogere uitgaven drijft. Er is zelfs geen poging gedaan de gemeenten een wat rui mer armslag te geven, hetgeen een werke lijke bijdrage tot het herstel van de finan ciële zelfstandigheid der gemeenten be tekend zou hebben. In het adres wordt aangedrongen op een aandeel van 15,72 percent in plaats van 12,3 percent van het gemeentefonds in de rijksmiddelen. Voorts wordt teleurstelling uitgesproken over het ontbreken van een voorstel tot financiering van de wegen buiten de be bouwde kommen. De rechtbank in Groningen heeft vrij dag uitspraak gedaan in een kort geding, dat door het Duitse circus Krone was aanhangig gemaakt tegen een Nederlands circus, onder directie van de heer Toni Boldini. Het Nederlandse circus mag de naam „Kroonen" niet meer in zijn reclame campagne voeren, zo besliste de recht bank. Op overtreding van dit verbod is een dwangsom van f 1000.per keer gesteld. „Kroonen" is de naam van de musicus Bob Kroonen, die vroeger in het circus orkest van Boldini optrad, maar nu al enige weken ziek in Dordrecht verblijft. Het Nederlandse circus had deze naam op haar affiches gebruikt, waartegen het Duitse circus Krone bezwaar maakte. De directie van het Nederlandse circus werd eveneens veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding. Dr. J. H. van Lint, werkzaam op het Mathematisch Instituut der Utrechtse rijksuniversiteit, is benoemd tot hoogle raar in de faculteit der wis- en natuurkun de aan de Technische Hogeschool te Eind hoven. Dr. Van Lint is 26 jaar en de jong ste hoogleraar. Hij werd in Bandoeng ge boren en studeerde in Utrecht waar hij in oktober 1957 promoveerde. Van 1 septem ber 1958 tot 31 augustus 1959 was hij aan gewezen om in de faculteit der wis- en na tuurkunde in Utrecht onderwijs te geven in de analytische getaltheorie. Advertentie De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft in zijn rede, waarmee hij de voorjaarsvergadering van het A.R.-partijconvent in Utrecht opende, onder meer gezegd, dat thans in het bijzonder op elkaar zijn aangewezen die partijen, die openlijk en officieel de christelijke grondslagen voor een goed staatsbestuur en een goed volksleven als uitgangspunt nemen. Dit betekent volgens de A.R.P.-voorzitter echter niet, dat als doelstelling voor de toekomst de oprichting van één christelijk-democratische partij in de zin van de Westduitse C.D.U. moet worden genomen. Een poging tot realise ring van de één-part-droom zou volgens dr. Berghuis alleen maar ontbindend en verwarrend werken. Een doelbewust samenspel en het op el kaar afstemmen van het beleid der drie daarvoor in aanmerking komende chris telijk-democratische partijen moet gezocht worden. Het is zaak om in duidelijke zin met behoud van ieders partij-organisato rische zelfstandigheid en met inachtneming Horizontaal: 1. landbouwwerktuig; 3. vlaktemaat; 6. meetk. getal; 7. vrolijk (muz.); 11. afhellend dak; 13. Egypt, zon negod; 15. jongensnaam; 16. Hoffeest; 17. gemalin van Zeus; 18. klein kind: 20. in houdsmaat (afk.); 21. ten halve (Fr.); 25 edelmetaal; 27. water in N.Br.; 28. rivier in Nederland; 29. muzieknoot. Verticaal: 2. Bevel; 3. boze geest (Myth.): 4. ligplaats voor schepen; 5. echtgenoot; 6. rivier in Italië; 8. bergplaats; 9. geloof (afkorting); 10. zinnebeeld der waakzaam heid (Myth.); 12. Sp. manilla hennep; 14. vaartuig; 15. boog (Fr.); 19. hap; 21. reeds; 22. laagte; 23. gaffelvormige boomtak; 24. voorzetsel; 25. familielid; 26. klaar. Inzendingen vóór donderdagochtend uit sluitend per briefkaart. Prijzen 7.50, 5 en 2.50. OPLOSSING PUZZEL no. 31. Horizontaal: 1. passer, 4. gemoed, 7. emmer, 9. aard, 10. eten, 12. darm, 13. Essen, 14. taan, 15. leest, 18. bel, 20. tarwe, 23. molen, 25. karaat, 26. vallei, 27. keper, 29. kleed, 31. ren, 32. Ospel, 37. poes, 39. baron, 40. mest, 41. rode. 42.. open, 43. einde, 44. regaal (of royaal), 45. koster. Verticaal: 1. poedel, 2. stam, 3. reder, 4. grens, 5. moet, 6. Drente, 8. mossel, .9. arme, 11. naar, 16. enkel, 17. serie, 18. boter, 19. leven, 21. alles, 22. weide, 23. mak, 24. nar, 28. perron, 29. kapper, 30. ever, 33. peen, 34. letter, 35. abeel, 36. snoek, 38. soda, 40. mees. Prijswinnaars: 7.50 A. S. Snijders, Wagenweg 222, Haarlem; 5,G. Plaats man, Wildhoef, Bloemendaal; 2,50 mej. B. E. Kroonsberg, Joh. v. Vlietstraat 77, Haarlem. van de mogelijkheid van uiteenlopende standpunten over belangrijke zaken, op een gecoördineerde taakstelling uit te zijn, het geen op een gegeven ogenblik in de rich ting van een wezenlijk team zal kunnen gaan. Deze doelstelling, zo voegde dr. Berg huis er nog aan toe, is wenselijk en oppor tuun, indien wij een zo sterk mogelijke praktische doorwerking van de fundamen tele uitgangspunten in de politieke ontwik keling van de moderne tijd willen bereiken. Hij hoopte dat het afgesplitste Gerefor meerd Politiek Verbond tot de partij zou terugkeren. Vrij tegenover kabinet Zonder te stellen, aldus dr. Berghuis, dat de gedachte van een kabinet met sterkere parlementaire binding dan thans door ons onder alle omstandigheden wordt afgewe zen, juichen wij dit extra-parlementair ka rakter op dit ogenblik bepaaldelijk toe, omdat het, mede in verband met het in de afgelopen maanden duidelijk gebleken tegenstellingen op dit punt met de P. v. d. A., gewenst is de eigen positie van re gering en Staten-Generaal ten opzichte van elkaar duidelijk tot uitdrukking te brengen. Uit deze situatie vloeit voort dat de ko mende voorstellen van de regering zeker niet zonder meer met huid en haar behoe ven te worden geslikt. Er is bijvoorbeeld zorg over het hangende ontwerp-mam- moethwet inzake het voortgezet onderwijs. Ook omtrent een voetbaltoto bestaan prin cipiële tegenstellingen in en buiten het kabinet. Het gaat overigens, zo verklaarde dr. Berghuis, niet direct om een spectaculaire „roer-om"-politiek, maar wel om een waarneembare accent-verlegging. In het algemeen gesproken zal in de komende periode tot uiting moeten komen een be leid, dat een christelijk-sociaal stempel draagt, gericht op versterking van het verantwoordelijkheidsbesef, en dat de eigen aard en positie der overheid erkent en gericht is op een zo verantwoord moge lijke vrijmaking van het leven van de staat. Stemmenverlies In de analyse van de jongste stembus uitslag zei dr. Berghuis: „De teruggang voor de A.R.P. bij de verkiezingen in de grootste steden is zorgwekkend, ook al houdt men er rekening mee, dat juist daar geestelijk niet aan de A.R. verbonden kie zers in het verleden op de A.R.P. hebben gestemd en thans zijn afgevallen". De ernst van de ondervonden teruggang, als symptoom van een geestelijke afbrokke ling, heeft naar dr. Berghuis meende, echter menigeen wakker geschud. Hij meende dan ook dat het A.R.-front daar door weer hechter gesloten is geworden en dat men elkander in de A.R.P. de laat ste tijd op het punt van de praktisch-poli- tieke richting heeft hervonden. Blijkens gegevens, verzameld door het ministerie van Landbouw-, heeft de droog te van de laatste weken enige ongunstige invloed op de oogst in sommige delen van het land. Van een algemeen zorgwek kende toestand kan echter allerminst ge sproken worden. In de vollegrondstuinbouw ziet. men over het algemeen, ondanks veel gieten met de daarbij komende arbeidskosten, in vele ge vallen een duidelijke achterstand in de groei. Veel kersen in de streek van Reste ren, Bunnik en Odijk vertonen een matige tot slechte groei. In Limburg is de stand van frambozen en bessen matig, maar die van bramen daarentegen buitengewoon goed. De groei van het gras staat in vrijwel het gehele land stil, behalve in het westen, waar de weilanden er zelfs beter bij staan, dan in het waterrijke Friese greidenge- bied. Hoe hoger echter de weidegronden liggen, hoe kaler zij worden. Sommige weilanden lijken afgebrand te zijn. Over het algemeen kan echter geenszins van „verschroeide aarde" worden gesproken. In enkele gevallen hebben de boeren het vee op stal moeten zetten of naar voor hooiland bestemde weiden moeten over brengen. Dit kan in de komende winter in sommige streken leiden tot tekorten aan ruwvoeder van eigen grond. Begin mei was de grasgroei bijzonder goed, zodat tot einde mei. toen de droog te voelbaar werd, een zeer grote hooi oogst kon worden binnen gehaald. Hierdoor kan op het ogenblik het plaatselijk optre dende tekort aan ruwvoer worden opge vangen. In de akkerbouwgebieden staan de win tergranen er goed voor, behalve de win terrogge op hoge gronden. De stand van de zomergranen daarentegen is dun en schraal. Het haver- en gerststro blijft kort. Ook peulvruchten hebben van de droogte te lijden. Van het vlas op de zware klei gronden van West-Brabant, en Zeeland wordt een matige oogst verwacht. De aardappeloogst staat er als geheel niet. ongunstig voor. De pootaardappel- oogst wordt echter matig en met de sui kerbieten, waarin nogal wat vergeling voorkomt, is het niet veel beter. In mei was de gemiddelde temperatuur slechts één graad hoger dan normaal. Er was echter een kwart meer zonneschijn en tweederde minder regen dan normaal. Een regenperiode zcu op korte termijn in weide- en akkerbouw nog vrij wat verbe tering kunnen brengen. Het persbureau Belga deelt mee, dat een eerste zending van 3.000 kisten Indo nesische thee per zeeschip onderweg is naar Antwerpen. De partij zou in augus tus aankomen en in september geveild worden. 1 NEDERLANDSE ANTILLEN. Het 25- jarig bestaan van de K.L.M.-vestiging op de Nederlandse Antillen en de vlucht van de „Snip" van Amsterdam naar Curasao in december 1934, zullen wor den herdacht met een serie postzegels van vier waarden: 15, 20, 25 en 35 cent. De zegels zijn ontworpen door Paul Erkelens, artistiek adviseur van de K.L.M. op Curasao. Bijzonderheden, zo als af beeldingen, kleuren en datum van uitgifte zijn nog niet bekend. ZWEDEN. Op 6 juli zal een serie van twee postzegels verschijnen ter herden king van het feit, dat honderd jaar ge leden de Zweedse dichter Vemer von Heldenstam (1859-1940) werd geboren. De zegels in de waarden 15 ore (rood) en 1 kr. (blauwgrijs), vertonen het por tret van de dichter. Ze zijn ontworpen door Stig Asberg en gegraveerd door Arne Wallhorn. INDONESIë. Als propaganda voor de bescherming van speciale soorten dieren in Indonesië is een serie van zes waar den verkrijgbaar gesteld: 10 sen, hert- zwijn of babiroesa, achtergrond kaart van Celebes; 15 sen, dwergbuffel of anoa, achtergrond kaart van Celebes; 20 sen, orang oetan, achtergrond kaart van Borneo; 50 sen, Javaanse neus hoorn, achtergrond kaart van West- Java; 75 sen, Komodo-waraan, achter grond kaart van Flores en Komodo; 1 rep., Maleise tapir, achtergrond kaart van Sumatra. Elke zegel is in twee kleuren uitgevoerd. VERENIGDE STATEN. De 100ste verjaardag van het eerste officiële ver voer van luchtpost met de ballon „Ju piter", die op 17 augustus 1859 van Lafayetta in de staat Indiana opsteeg, i zal onder meer worden gevierd door de uitgifte van een luchtpostzegel van 7 cent (rood, wit en blauw). De zegel geeft in silhouet een afbeelding van de opstijgende ballon, waarbij een aantal mensen juichend toekijken. De eerste dag van uitgifte is 17 augustus a.s. JOEGOSLAVIë. Honderdvijftig jaar geleden in 1809 vond de Tiroolse opstand tegen de Franse overheersers plaats. De Oostenrijkse posterijen heb ben een herdenkingspostzegel van 1.50 s. (rood) het licht doen zien met als voor- •.a ftCPUSUK stelling de Tiroolse adelaar uit de tijd van de vrijheidsstrijd. Het ontwerp van de zegel staat op naam van Robert Fuchs en de gravxire op die van Georg Wimmer. De oplage bedraagt vijf mil joen stuks. POLEN. Onder de titel „65 jaar filate listische activiteiten in Polen" is een luchtpostzegel van 10 zloty uitgegeven. Een vliegtuig boven het Liwakasteel, dezelfde tekening als de 10 zl.-waarde uit de in 1958 verschenen luchtpost reeks, komt er op voor. De zegel heeft een aanhangsel (z.g. tab), dat een waar de heeft van 5 zloty. De uitgifte ge schiedde in velletjes van zes zegels en zes aanhangels. Op de aanhangsels komen drie verschillende teksten voor. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Almkerk (toez.) I. J. Wisse te Grijpskerk (Zld.) te Baflo (toez.) J. van der Heide, vicaris te Windesheim. Geref. Kerken Beroepen te Westerbork W. Blanken te Rutten N.O.P.). Beroepen te Wateringen J. Tevel, kand. te Middelburg. Aangenomen naar Nijmegen L. W. Kor- vinus, laatstelijk predikant te Medan (Su matra), woonachtig te Hilversum. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11