Geneefs beraad op verzoek van het Westen 3 weken geschorst hamol weer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vandaag! HET WEER Borgward OPEN DAKEN B.M.W. Isetta Gromyko negeert het „laatste woord en Kroesjtsjev steekt een oud plan in een nieuw gewaad Erecommandeur van Johanniterorde Garage Verbeek J. J. VAN KOOTEN ADEMPA UZE IN PR AA TM AR A THON Droog Aan het strand Presidentskeus definitief in West-Berlijn ANWB vraagt proef met parkeerschijf Franse atoomcentrales in Nederland? Twee FM-zenders voor het westen van het land In de krant van heden: Mr. J. A. Snijders opvolger van J. C. Corver Bankdirecteur verdacht van verduistering UITSLAG VAN ONZE FOTOWEDSTRIJD Lening van 5 miljoen voor nieuwe Scheveningse pier Bouw begint in september Het woord is aan Minister dwarsboomt Duitse plannen Rijk bereid aankoop te overwegen In zeven weken reeds 500 aren zonneschijn Vlieg naar Londen Retour f 112.- N.V. Carrosseriefabr. Christiaanse FALCON NYLON REGENJASSEN 3295,— 73e JAARGANG No 287 ZATERDAG 20 JUNI 1959 304e JAARGANG No 135 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 ~M~ I I I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. MHMB "1^ I 8 I ^^^8 Verschijnt dagehjks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I J 1 J 8 lil J 1 I j I 1 I f 1 J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 A A A fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Genève, 20 Juni. In een witte Geneefse villa aan de Avenue de la Paix, waarboven zich zware, loodgrijze, onweerswolken samenpakten, hebben gister middag vier ministers het doek laten zakken over het eerste bedrijf van de Geneefse ministersconferentie. Terwijl buiten het hek de wereldpers voor het eerst in conferentie-crisisfeer wachtte en in de tuin Russische diplomatenkindertjes krijgertje speelden tussen zilverwitte berkeboompjes, besloten de ministers Herter, Gromyko, Llovd en Couve de Murville in Gromyko's villa de Geneefse conferentie tot 13 juli te verdagen. Zij moeten dan opnieuw proberen de overeenkomst te bereiken, waar zij in zes weken, zeventien voltallige en twaalf geheime zittingen, alsmede dozijnen „tète a tètes" tevergeefs naar hebben gezocht. Die dag van gisteren, waarop de con ferentie en haar aanhang voor het eerst uit haar lethargie leek te ontwaken, had zijn dramatische momenten, vooral toen de tekst van Kroesjtsjev's Moskouse rede begon binnen te druppelen, daar de Rus sische premier zijn oude eisen nieuw for muleerde, hier wat soepeler, elders even dreigend als weleer. Kroesjtsjev's rede maakte door haar toon, maar meer nog door haar „timing" een sombere indruk. Hij begon zijn toespraak een uur voordat de westelijke ministers naar de zitting gingen, waarop Gromyko dan eindelijk het antwoord zou geven, op dat „laatste woord van het westen inzake Berlijn", een ant woord dat hij al tweemaal 24 uur had uit gesteld. Toen de westelijke ministers de villa van Gromyko binnen moesten, hadden zij nauwelijks een derde van Kroesjtsjev's re de gehoord. Een tweede onaangename sur prise wachtte hen daar. Gromyko rea geerde eenvoudig met geen enkel woord op het westelijke compromisvoorstel. In plaats daarvan kwam hij met een nogal vaag geformuleerd tegenvoorstel. De wes telijke ministers verlieten daarop de ge heime zitting reeds na een half uur, na- men in Couve de Murville's villa Kroesjt sjev's rede en Gromyko's nieuwe voorstel door, achtten beiden onaanvaardbaar, re digeerden een gezamenlijke verklaring, waarin zij verdaging van de conferentie eisten, reden terug naar Gromyko's vil la en werden het daar na wat heen en weer gepraat eens over een hervatting op 13 juli. Men had met deze onaangename slot- procedure van een gefrustreerde confe rentie een hevig slaan met deuren kunnen verwachten, vooral van de zijde der Ame rikanen, die op zulke grappen geenszins gesteld zijn. Maar het viel, na de eerste paniekerige krampreactie van sommige westelijke gedelegeerden en commenta tors, waaraan men in Genève zo langza merhand wel gewend is, aardig mee. Voor al toen men na de eerste opwinding nog eens rustig het Russische standpunt had bestudeerd, zoals het in Kroesjtsjev's rede en in het zeker eveneens door Kroesjtsjev aan Gromyko gedicteerde nieuwe voorstel was vervat. Zelfs het volslagen negeren van het laatste westelijke voorstel inzake Berlijn, waarin zo behendig was verme den explicite erkenning van het bezettings recht van West-Berlijn te eisen, maar al leen de praktische uitvoering van dat recht werd gehandhaafd, bracht geen werkelij ke diepe teleurstelling, want geen mens had verwacht, dat het in deze vorm zou wor-den aangenomen. Belangstelling gold dus in de eerste plaats Gromyko's nieuwe voorstel. De Rus leidde het in door, evenals Kroesjt sjev, te verklaren, dat die Geneefse con- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met iets hogere tempera turen. Matige tot krachtige wind tussen noordoost en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor het weekeinde wordt zonnig weer verwacht met een matige wind uit veranderlijke richtingen. De temperatuur zal aan het strand tot boven twintig graden Celsius kunnen stijgen. De temperatuur van het zeewater wordt steeds aange namer en nadert nu de vijftien graden Celsius. Het water zal helder en zuiver zy'n, met een matige golf slag. Laag water 's morgens om half twaalf, hoog water 's middags om vier uur. Het strand is voor fietsen berijdbaar van 's morgens half acht tot 's middags twee uur. ferentie toch wel haar nuttige kanten ge had heeft. Hij zei het te betreuren dat het Westen het eerdere Russische voorstel, dat voorzag in een al-Duitse commissie met gelijke vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland ter voorbereiding van Duitse hereniging en een vredesverdrag en dat het Westen bij aanvaarding het recht gaf nog een jaar zijn troepen in Ber lijn te handhaven, verkeerd had begrepen Gromyko zei: „De kwestie van de tijds limiet is onderzijds geen zaak van over wegend belang noch van beginsel. Het gaat er de Russische regering slechts om dat men het tegenhouden van een vredes verdrag en het bezettingsregime in West- Berlijn niet tot in het oneindige kan voort zetten." Gromyko herhaalde deze stelling, die ook door Kroesjtsjev was geponeerd, twee keer. De Russische woordvoerder legde er na de zitting nog eens zo zwaar de zweep over, dat men 'er wel uitdrukkelijk nota van mag nemen. Gromyko zei dat het aanvankelijke westelijke vredesplan de al-Duitse commissie 2jaar de tijd wilde geven. Wat hem betreft zou men het nu best eens kunnen worden over een tijds limiet van anderhalf jaar. Mocht de al- Duitse commissie in anderhalf jaar niet kunnen slagen in haar taken uitbreiding der contacten tussen Oost- en West-Duits land, uitwerken van concrete maatrege len voor de Duitse hereniging en het be handelen van de kwestie van een vredes verdrag dan zouden de deelnemers aan de huidige Geneefse conferentie het Ber- lijnse probleem opnieuw in ogenschouw moeten nemen, zij het dan dat die discus sie rekening zou moeten houden met de dan bestaande situatie (lees: de mogelijk heid van een afsluiting van een Oostduits- Russisch vredesverdrag waarmee Kroesjtsjev in zijn rede weer dreigde). Voor de duur van de overeenkomst zouden de verbindingen van West-Berlijn met de buitenwereld in de huidige vorm gehand haafd blijven. Waar het de Sovjet-Unie om gaat, zei Gromyko, is niet een tijdslimiet, maar een overeenstemming over de belangrijke principiële problemen. Wordt die bereikt, dan zal de termijn geen moeilijkheden op leveren. Zo'n overeenkomst zou wat Ber lijn betreft moeten bevatten: verminde ring van de westelijke garnizoenen tot symbolische contingenten, beëindiging van de subversieve activiteiten uit West-Ber lijn, geen stationering van kern- of raket wapens in West-Berlijn, en wat de Duit se kwestie betreft: vorming van de al eer der genoemde al-Duitse commissie. Wel tijdslimiet Dit voorstel ontmoette een afwijzende reactie van het Westen, dat met misnoe gen wees op het samenvallen ervan met Kroesjtsjev's rede. Hoewel de Sovjet-Unie haar tijdslimiet voor een westelijke ont ruiming van West-Berlijn nu tot anderhalf jaar verlengt, behoudt zij zich na afloop van die datum kennelijk eenzijdig optre den voor. Als de al-Duitse commissie faalt en een nieuwe conferentie der in Genève vertegenwoordigden zou moeten beginnen dan zou het Westen die conferentie ingaan zonder enige erkenning van zijn rechten in Berlijn. Omdat het nieuwe voorstel geen wezenlijke verandering in het Russische standpunt brengt, achten de westelijke mi nisters het wijs de Geneefse conferentie tot 13 juli te verdagen, zodat beide partijen eikaars standpunten verder kunnen bestu deren. Gromyko antwoordde daarop, dat men de Sovjet-Unie niet mag beschuldigen van dreiging met unilaterale actie, waar op de al-Duitse commissie zou falen. De Sovjet-Unie wil dan onderhandelingen ope nen, soortgelijk aan de huidige. De wes telijke ministers kunnen nu wel de con clusie trekken, dat zij dan geen rechten in Berlijn meer zouden hebben, maar de Sovjet-Unie acht zich aan die conclusie al- lei-minst gebonden. „Wij refereren in ons voorstel niet aan de westelijke rechten in Berlijn," zo zei hij. Gromyko zei het spij tig te vinden dat het Westen de confei-en- tie wil verdagen, maar verklaarde zich be reid met die westelijke wens i-ekening te houden. Vanochtend zou in een korte plenaii-e zitting een officieel communiqué over de verdaging openbaar woi-den gemaakt. Hei-ter zou hedenmiddag bij Gromyko lun chen, alvorens naar Washington terug te vliegen. De andere ministers vertrekken morgen per vliegtuig naar hun hoofdste den. MOSKOU (UPI) Op het vliegveld van Moskou heeft Kroesjtsjev, alsmede een groot gezelschap van hoge regerrings- en partijfunctionarissen, vanochtend de Oostduitse delegatie, die onder leiding van Ulbricht en Grotewohl een bezoek van elf dagen aan de Sovjet-Unie heeft ge- bi-acht, uitgeleide gedaan. Op het vlieg veld hield Kroesjtsjev een afscheidsrede voering waarin hij verklaarde dat de vredelievende politiek van Oost-Duits- land, een diepere indruk zal maken op de volksmassa in West-Duitsland. (Van onze correspondent in Bonn) Prompt na het hekend worden van het verdagen van de Geneefse conferentie hakte de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Gerstenmaier, gisteravond de knoop door: hij besliste dat de nieuwe Westduitse bondspresident op 1 juli te West-Berlijn zal worden gekozen. Daarmee maakte Gerstenmaier een abrupt einde aan debatten over dë plaats waar deze verkiezing moet worden ge houden. De Bondsdagvoorzitter heeft zich laten leiden door de overweging, dat het bijeenroepen van de bondsvergadering te Bei-lijn door de Russen niet meer aange- gi-epen kan worden als een middel om de Geneefse conferentie te doen mislukken. De vei-kiezing te Berlijn heeft niets meer te maken met de Geneefse conferentie, kan dan ook niet als een Westduitse pro vocatie worden beschouwd te minder daar de herverkiezing van de huidige president Heuss in 1954 eveneens te Ber lijn geschiedde. Men spreekt te Bonn van een moedig be sluit van Gerstenmaier, die het touwtrek ken tussen enerzijds de regeringspartijen, die gistermiddag nog om uitstel van de beslissing vroegen, en anderzijds de op positie, die aandrong op een besluit ten gunste van Berlijn, negeerde. Volgens de grondwet heeft Gerstenmaier het recht de bondsvergadering, die de president moet kiezen, bijeen te roepen daar waar hem dat het beste lijkt. Vooral bondskanselier Adenauer heeft tot het laatst toe gewaar schuwd tegen de verkiezing te Berlijn: vol gens de C.D.U., omdat hij nog altijd vreest voor gevolgen op buitenlands politiek ge bied, volgens de oppositie omdat hij bang is dat vei-scheidene C.D.U.-leden niet naar Bei-lijn zullen gaan, waardoor de vereiste meerderheid voor de C.D.U.-kandidaat Lübke in gevaar kan komen. De A.N.W.B. heeft zich tot de 23 groot ste gemeenten in ons land gewend mêt het dringend verzoek niet over te gaan tot het plaatsen van parkeermeters, maar eerst een proef te nemen met de parkeer- schijven. De bond wil deze parkeerschij- ven kosteloos vei-strekken. (Van onze correspondent in Parijs Volgens het Pax-ijse dagblad „Fi-ance- soir" zouden twee Fi-anse ondex-nemingen pogingen aanwenden atoomcentx-ales te ggan bouwen in Nederland, Italië en West- Duitsland. Deze ondernemingen, „Inda- tom'" en „France-atome", waarin onder meer de Banque de Pai'is et des Pays Bas is geïntroduceerd, bezitten reeds kei-n- reactoren bij Parijs en bij Gx-enoble voor experimentele doeleinden. Frankx-ijk is het enige land in Eux-opa, dat in dit opzicht met de Verenigde Staten kan concurx-eren. Met de bouw van een atoomcentrale is ge middeld tussen de 250 en 300 miljoen gul den gemoeid. Bij de Franse ambassade in Nederland was vanmox-gen over een dergelijk voor- nemen nog nets bekend. De Nederlandse Omroep Zender Maat schappij deelt mede, dai de regering be sloten heeft over te gaan tot uitvoering van het laatste gedeelte van het FM-plan, namelijk de voorziening van het westen des lands met FM-omroep. In de Ridderzaal in Den Haag is Prinses Beatrix vrijdagmiddag ge- installeerd als erecommandeur van de Johanniterorde in Nederland. De foto laat zien hoe Prins Bernhard als landscommandeur van de orde zijn dochter de ridderslag gaf. Achter Prinses Beatrix v.l.n.r.: Prinses Irene, W. J. S. gravin Van Limburg Stirum Repelaer van Driel en Koningin Juliana. (Voor het verslag zie pag. 3). pag. Adempauze In Genève 1 Scheveningen krijgt een pier 1 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 uit stad en omgeving 5,7, 18 Agenda 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Filatelie 11 Taallaria 3 Economisch nieuws 2 Beursoverzicht 2 Kerkdiensten18 Film 4, 7 Weerrapporten 1, 2 Kerkelijk Leven 11 Erbij13, 14, 15, 16 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" Bij arbeidsvoorziening Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. J. A. Snijders tot hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Noordholland. Hij volgt de heer J. C. Corver uit Heemstede op, die wegens zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer dijn functie van hoofdinspecteur-direc teur zal neerleggen. Mr. Snijders is thans hoofdinspecteur- dii-ecteur van de arbeidsvoorziening in Utrecht. Sinds de benoeming van de heer Corver tot lid van de Tweede Kamer, is mr. Snijders tevens belast met de werk zaamheden van (waarnemend) hoofdin- specteux--directeur in Noordholland. De directeur van het bijkantoor van de Rotterdamse Bank te Woerden is vrijdag na verhoor door de rechter-commissaris te Utrecht in bewaring gesteld, verdacht van verduistering van 25.000 gulden ten na dele van één cliënt van de bank. Hij heeft dit ten dele bekend. Ondanks de verwoede strijd van brandweren, militairen en burgers is de hevige veen- en heidebrand bij Wier den nog niet geblust. Het vuur vreet steeds weer ondergrond door de kurkdroge veenlaag heen en komt op plaatsen, waar men dat niet verwacht, plotseling aan de oppervlakte. Mili tairen hebben nu een cordon om het bedreigde gebied, getrokken en melden terstond via radioverbindingen, waar het vuur opnieuw uitbreekt. Over de weg WierdenZwolle lag gisteren een dicht rookgordijn, waardoor één auto in een sloot reed en twee andere tegen bomen botsten. VANDAAG publiceren wij, op drie van ERBIJ, de uitslag van door onze bladen georganiseerde voorronde van de nationale fotowed strijd „Richt uw lens op de werkende mens". De wedstrijd is een groot succes geworden; het aantal inzen- dingen heeft onze verwachtingen verre overtroffen en de kwaliteit van de foto's was over het algemeen zeer goed. Alle foto's zijn nu doorgezon den naar de landelijke jury, die ze opnieuw, en onafhankelijk van onze bekroningen, beoordelen zal. Onze hartelijke gelukwensen voor de prijs winnaars en voor hen die ditmaal niet. zo gelukkig waren, de wens: volgend keer beter! Het staat thans vast dat Scheveningen een nieuwe pier zal krijgen. In de verga- dex-ing van aandeelhouders van de maat schappij „Zeebad Scheveningen" en van de exploitatiemaatschappij „Schevenin gen" is besloten de commissarissen te machtigen tot het aangaan van een hypo thecaire lening, groot vijf miljoen gulden. Er wai-en nog lopende leningen ter groot te van 2 miljoen gulden, welke in de nieu we lening zullen worden opgenomen. De te betalen rente bedi'aagt 5V& percent. De aflossing zal in 25 jaar geschieden. De nieuwe pier is niet op de oude plaats ge projecteerd, maar in het verlengde van de Zwolsestraat en de Van Alkemadelaan. Met de bouw zal direct na dit badseizoen, in september, worden begonnen, opdat de pier in 1961 gereed zal zijn. Het wordt een brug boven de zee, zon der lawaai en vermaaksbedrijven, met op enkele plaatsen een aantal winkeltjes. De brug eindigt in een zonneteri-as, dat ruimte biedt voor 1200 stoelen en voor een overdekt café-restaurant met 250 plaat sen. Afgescheiden van de bx-ug en het zonne terras komt een vex-maaksgedeelte, spe ciaal voor kinderen. Men denkt aan een soort sprookjestuin op de benedenverdie ping sn aan een autobaan of autoscooter- baan op de bovenverdieping. Dit „kinder eiland" zal via een onder de pier doorlo pende brug verbonden zijn met het zonne terras, zodat ouders op dit terras hun kin deren, buiten de drukte van de wandel- brug om, naar het kindereiland kunnen laten gaan. Aan het uiteinde van de pier komt een uitzichttoren van ongeveer 35 meter hoogte. De pier zal even lang worden als de vroegere, 375 meter. De breedte, die voor heen acht meter bedroeg, wordt thans twaalf meter. De wandelbrug zal over de gehele lengte door een windschut in twee- en wox-den verdeeld. Dit schex-m komt niet in het midden. Aan de zuidelijke zijde wordt de wandelweg acht meter, aan de noordelijke vier meter breed. Michelangelo: De volmaaktheid is geen kleinigheid, doch wel is zij samengesteld uit kleinig heden. Het landgoed „De Hamert" (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in een gisteren uitgevaardigde beschikking bezwaar gemaakt tegen ontginningswerk zaamheden op terreinen welke bij het land goed „De Hamert" in Bergen (Limburg) behoren. Dit landgoed maakt deel uit van het ge bied „Looierheide met pikmeeuwenwater", dat voorkomt op de lijst van natuui-ge- bieden welke in de eei'ste plaats voor be scherming in aanmerking komen. Met het oog op het op dat onderwerp betrekking hebbende artikel van de Wet op de stireek- plannen en het nationale plan hebben Gedeputeerde Staten van Limburg aan de minister getelegrafeerd dat de nieuwe be zitter van „De Hamert", de Deutsche Bauernsiedlungsgesellschaft G.m.b.h. te Duuseldorp, het plan heeft tot ontginning van dat landgoed over te gaan. De minister is van mening, dat dit een ernstige aantasting zou betekenen van de belangrijke landschappelijke en recrea tieve waarde van „De Hamert" en boven dien afbreuk zou doen aan dit waardevolle gebied als natuurresei-vaat. Het is daarom mede in strijd met het streekplan „Mook- Bergen". Tegen de beschikking van de minister kan binnen een maand beroep worden aangetekend bij de Kroon. Uit de beschikking blijkt voorts nog, dat het landschap uit natuurwetenschappelijk en recreatief oogpunt van zo hoge waarde is, dat het rijk bereid is de aankoop hier van te overwegen. (Van onze weerkundige medewerker) De droogteperiode duurt nu al ruim zeven weken en in deze periode is er in onze omgeving per vierkante meter niet meer dan 25 tot 30 liter water gevallen hetgeen minder is dan er in de laatste tijd van het jaar dagelijks verdampt. Naast de grote droogte is ook, het grote aantal uren zonneschijn een bijzonderheid. In De Bilt scheen van 1 mei af de zon nu al 500 uren tegen normaal 350 uren. Het allerdroogste is het in Brabant en Drente met plaatselijk niet meer dan 5 mm. regen in zeven weken. Wanneer het ook de komende week nog droog blijft, hetgeen niet onmogelijk lijkt, dan zal Nederland een van de grootste droogte perioden van de laatste honderd jaar mee maken. Ook de vakantiegangers in midden, Zuid en Noord-Europa hebben niet te klagen, want vrijwel overal is het warm zomer weer. in tegenstelling met de vorige week, toen het in het Alpengebied koud en regenachtig was. i Advertentie i Voordelig en komfortabel met een viermotorige D.C.-4 (Amsterdam/Rotterdam-centrum- m Londen-centrum) BENELUX TRAVEL SERVICE Reguliersgracht 45, A'dam-C., Tel. 33301 iiiiiiiiiiiii B «BB llll^ Advertentie Bl'daalseweg 5-7 - Bloenxendaal - Tel. 52301 PERSONEN- en VRACHTAUTOMOBIELEN Advertentie Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 Advertentie èae MORRIS êeforeijou d>uij! BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (80 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie 300 cc (3-wieler) met motorrijbewijs HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1