Reacties in het koerspeil gevolg van ruime marge tussen obligatie- en aandelenrendement Panda en de Gouden Effecten -en Geldmarkt Aandelenemissie Gebr. Van Heek Wereldnieuws Morgen droog en zonnig GUNSTIGE ONTWIKKELING IN V.S. EN ONS LAND Aandeelhouders worden in Nederland veelal onvoldoende ingelicht Hoger dividend bij Kromhout Motoren üw RAPPORT iseenHORLOGEwaard! 't Silver Stoepke 2 Hogere winst Hellingman Insulinde Cultuur Synd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Knip dit even uit ZATERDAG 20 JUNI 1959 Van onze financiële medewerker) EEN OMMEKEER in het koersverloop aan de Newyorkse beurs heeft meestal ook zijn terugslag op de Europese beurzen. Dit bleek in de afgelopen weken ook weer duidelijk uit het koersverloop van onze internationale fondsen en van vele lokale waarden. Uitzonderingen deden zich echter ook deze keer weer voor, als van een maatschappij een goed verslag verscheen, zoals dat van Lucas Bols, Overzeese Gas- en Elektriciteitmij (OGEM), Albert Heijn en dergelijke of als bekend werd dat bij een onderneming een grote order aan de portefeuille was toegevoegd (Amsterdamsche Ballast Mij). De oorzaak van de reactie moet men dan ook niet zoeken in verminder de conjuncturele vooruitzichten. Reeds lang bestond er in de Verenigde Staten een vrij ruime marge tussen het rendement op obligaties en dat van aandelen. De dis contoverhoging in de Verenigde Staten, die zeker niet onverwacht kwam, was de vierde in een veelbetekenende reeks van verhogingen. Nog geen jaar geleden (augus tus 1958) was het percentage 1% percent. In die maand volgde een verhoging tot 2 percent, in oktober 1958 en in maart 1959 kwamen verhogingen van een half per cent en onlangs volgde een verhoging tot 3Va percent. Deze verhogingen tonen dus wel op zeer duidelijke wijze de vaste wil van de monetaire autoriteiten in de V.S. om de inflatie zoveel mogelijk te bestrijden. Niet alleen om het hierbovenstaande werd het disconto drastisch verhoogd; ook het goudverlies van de V.S. heeft hieraan meegewerkt. Van een hoogtepunt van 23 miljard dollar is de voorraad onlangs we derom met 51 miljoen dollar geslonken tot 20.1 'miljard dollar. Sinds het begin van dit jaar zyn de goudvoorraden in de V.S. dan ook met 397 miljoen dollar gedaald. Bijzondere factoren hebben bij deze goud afvloeiing een rol gespeeld. Men denke aan de vele aankopen door particulieren in de V.S., maar ook in het bijzonder door de Amerikaanse beleggingsmaatschap pijen, van vooraanstaande Europese fond sen, verder aan de omvangrijke investe ringen op het Europese continent, terwyl ook de Amerikaanse penetratie in de Euromarkt, door het vestigen van doch terondernemingen op het vasteland van Europa, met veel kapitaal gepaard gaat. Deze discontoverhogingen zijn, zoals te begrijpen valt, ook van veel invloed ge weest op de rentestand in de V.S. Presi dent Eisenhower heeft het congres dan ook verzocht de rentelimiet van 3)4 per cent voor saving bonds en het „rente gamma" van 4)4 percent voor leningen met een langere looptijd dan vijf jaar te willen opheffen. Het zijn vooral deze fei ten geweest, welke het koersverloop in Wallstreet hebben beïnvloed. De reacties welke zich voordeden hebben het vertrou wen van de meeste beleggers echter niet aangetast en van een verontrusting in Wallstreet was dan ook zeker geen sprake en evenmin was dit het geval voor onze en andere Westeuropese beurzen. Een. in zinking als -deze is -• -in aanmerking ge nomen de maandenlange koersstijging van bijna alle fondsen - niet anders dan gezond te noemen. Tevens kan zij het uit gangspunt vormen voor een nieuwe op bouw van de fondsenmarkt op een stevi ger basis. De staalkwestie De economische toestand in de V.S. laat zich immers nog steeds goed aanzien. De industriële verkopen nemen nog steeds toe, de bouwbedrijvigheid werkt op zeer hoge capaciteit en het indexcijfer van de industriële produktie komt thans uit op ongeveer 147 tegen 126 een jaar geleden. De staalproduktie beweegt zich op het ho ge peil van ongeveer 95 percent der ca paciteit. Over de gevolgen van een even tuele staking in de staalindustrie in de V.S. per 1 juli aanstaande maakt men zich nog niet ongerust. In het laatste overzicht van de First National City Bank wordt aangaande deze staking nog opge merkt dat de staalverwerkende indus trieën voorraden hebben gevormd tot on geveer 11 miljoen ton. Deze hoeveelheid komt ongeveer overeen met de produktie van een maand. Door dit stootkussen zul len de verwerkende industrieën geduren de een zestal weken zonder moeilijkhe den vooruit kunnen. Mocht de staking niet doorgaan, dan zijn deze voorraden niet van dien aard dat men verwachten moet dat de orders van de staalindustrie belangrijk zullen teruglopen. Enerzijds is de druk op de aandelen markt van thans deels een gevolg van de verhoging van het rendement op de obli- gatiemarkt, anderzijds wijzen de nog steeds toenemende geldbehoeften van overheidslichamen en semi-overheids- lichamen op grote investeringsuitgaven met de mogelijkheid van een toeneming van de orders voor verschillende takken van industrieeën, welke dan ook weer haussemotieven vormen voor de aande lenmarkt. Nederlandse dividenden Over de ontwikkeling van de economi sche situatie hier te lande mag het be leggend publiek wel tevreden zijn. Een groot deel van de Nederlandse maat- sehappyen heeft thans het jaarverslag over 1958 gepubliceerd. De resultaten die werden behaald, enkele uitzonderingen daargelaten, kwamen meestal boven de verwachtingen uit. Uit een gepubliceerde dividendstatistiek over de eerste vijf maanden van 1959 blijkt dan ook dat in deze periode de dividenden van 279 maat schappijen zijn bekendgemaakt. Het vorige jaar bedroeg dit aantal 261. Hiervan kwa men 87 (v.j. 74) maatschappijen met een hoger dividend, 151 (v.j. 123) keren het zelfde percentage uit, terwijl 41 (v.j. 64) genoodzaakt waren met een lager percen tage uit de bus te komen. Hellingman, maatschappij voor beleg ging in en beheer van onroerende goede ren n.v. te Amsterdam, heeft in 1958, blijkens het verslag, aan huren ontvan gen 374.292 (v.j. 345.975), aan interest f 19.642 28.375) en voor beheer ten be- loeve van derden 24.000 24.403). De vinst op verkochte onroerende goederen bedroeg 239.410 85.800) en diverse ba ten beliepen 26.647 30.266). Na aftrek van onder andere exploitatie- en alge mene kosten ad 188.255 188.968), res teert als saldo winst 174.426 (ƒ113.861). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, een on veranderd dividend van 9 percent. Overziet men het geheel van de uitge keerde dividenden, dan slaat de bouwsec tor wel de beste figuur. Van de dertien bedrijven, die tot nu toe hun dividend bekend maakten, waren er tien die het dividend konden verhogen. Een lager di vidend werd door geen enkele maatschap pij uittgekeerd. Ook de textielsector is een stuk vooruitgegaan en hetzelfde mag worden gezegd van de handelmaatschap pijen. de houthandel stelt daarentegen te leur. Een afdeling waar het hoofdzakelijk tot dividendverlagingen moest komen was de scheepvaart. Te verwonderen was dit niet, als men ziet hoe het vrachtenpeil in 1958 is teruggelopen. Hoewel het in het begin van dit jaar leek of het vrachten niveau iets zou aantrekken, is het tegen deel het geval. Deze week werden de cij fers over de maand mei bekend en het algemeen indexcijfer kwam op 64.6 tegen 68.6 in de maand april. Beziet men in het algemeen de situatie op de vrachten- markt, dan ziet het er nog niet naar uit dat er spoedig een verbetering zal komen. Tankers, waarvoor geen lonend emplooi kan worden gevonden, worden ingezet voor het vervoer van droge lading, on danks' 'de hogeverbouwingskosten welke hiervoor noodzakelijk zijn. Voor het ver voer van droge lading door de tankers worden vrachtprijzen geaccepteerd waar geen enkel droge-ladingschip tegen kan concurreren. De situatie is dan ook verre van bevredigend, wat ook tot uitdruk king. komt in het koerspeil van onze scheepvaartaandelen. Gerekend naar de intrinsieke waarde kan het koerspeil ze ker niet hoog worden genoemd, maar ver minderde vrachtinkomsten, de heroriën- teringskosten voor vele maatschappijen in verband met het feit dat deze genood zaakt zijn nieuwe lijndiensten te openen, brengen de rentabiliteit van de scheep vaartbedrijven zeker in gevaar. De industrie Een beter beeld kregen we dezer dagen te zien van de Nederlandse industrie. Het indexcijfer van de produktiviteit in het eerste - kwartaal van 1959 kwam op basis 1953 100 uit op 126 tegen 120 in het eer ste kwartaal van 1958. Ten opzichte van het vieerde kwartaal 1958 is er van een daling sprake namelijk van 132 op 126, maar dit is een algemeen verschijnsel, wat men in vroegere jaren ook aanschouw de en is toe te schrijven aan seizoens invloeden. Voor de maand april kwam het indexcijfer, gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand (aantal arbeids dagen) uit op 135 tegen 136 in maart en 125 voor april 1958. De verbetering in de economische toe stand komt ook duidelijk naar voren in verschillende jaarverslagen, die de afge lopen weken zijn gepubliceerd. Zo kwam Lucas Bols met een prachtverslag en de omzetten bij dit concern bewogen zich op topniveau. Albert Heijn spreekt ook van sterk gestegen omzetten en boekt weder om een goede vooruitgang in het exploi tatieresultaat. Dat de levensmiddelenbe- drijven weinig invloed ondervonden van de bestedingsbeperking was reeds bekend, want ook de cijfers van De Gruyter en Simon de Wit kwamen op topniveau. Deze bedrijfssector mag men dan ook, mede gezien de stabiliteit in het verleden, re kenen tot de minst conjunctuurgevoelige. Winstverdoezeling Het is echter jammer, dat voor een goed inzicht in de winstcapaciteit van vele on dernemingen, aandeelhouders nog te wei nig cijfermateriaal wordt verstrekt. Ook ziet men nog herhaaldelijk of leest men het tussen de regels door, dat, voordat het exploitatieresultaat op de verlies- en winstrekening wordt opgevoerd, reeds di verse interne boekingen hebben plaats gevonden. Albert Heijn vermeldt bijvoor beeld in het verslag dat verschillende af schrijvingen rechtstreeks ten laste van het exploitatieresultaat werden gebracht en ook Lucas Bols bracht verschillende voor zieningen, welke het karakter hebben van beatemmingsreserves, ten laste van het vermelde resultaat. Het is zonder meer duidelijk dat de werkelijk behaalde winst hierdoor wordt verdoezeld. Dat de maat schappijen hier te lande in het algemeen geen omzetcijfers publiceren in het jaar verslag is uit concurrentieoverwegingen wel te accepteren, maar indexcijfers hier van zijn toch wel gewenst. Wordt een nieuwe maatschappij ter beurze geïntro duceerd, dan worden deze cijfers meestal wel verstrekt, maar in een daarna ver schijnend verslag moet men het er weer zonder doen. Ook krijgt men bij vele maatschappijen niet voldoende inzicht in de winstcapaciteit omdat men niet kan nagaan op" welke basis de afschrijvingen zijn verwerkt. Vaak leest men dat extra afschrijvingen werden toegepast, maar men kan niet nagaan of dit noodzakelijk is om de afschrijvingen op basis van de vervangingswaarde te benaderen, of dat deze het karakter dragen van een reserve vorming. In tegenstelling met Amerika komen aandeelhouders hier te lande in de publi citeit van het wel en wee in de vennoot schap nog veel te kort. Regelmatige nieuwsvoorziening, zoals in Amerika, treft men hier nog weinig aan, uitgezon derd dan de grote internationale maat schappijen, die ieder kwartaal of per half jaar iets van zich laten horen en dan te vens komen met een resultatenoverzicht over de verstreken periode. Het slechte nieuws van een vennootschap wordt hier nog vaak verbloemd tot het tijdstip, dat het jaarverslag wordt uittgebracht. Een duidelijk voorbeeld hiervan kreeg men de vorige week toen het verslag van de n.v. Voorheen Nierstrasz te Amsterdam werd uitgebracht. Over 1957 nog een dividend van 8 percent, maar voor 1958 worden aandeelhouders met lege handen naar huis gestuurd. Was het niet de taak ge weest van het bestuur van deze vennoot schap aandeelhouders tussentijds inlich tingen te verstrekken omtrent de gang van zaken? Boeke en Huidekoper, dat in 1957 wel heel slecht boerde door wanbe leid, kon in de loop van 1958, in het toen verschenen jaarverslag, vermelden dat het heel wat beter ging. De dochteronderne mingen deden eveneens prima zaken. Uit het nu verschenen jaarverslag blijkt, dat bij een der dochters weer een belangrijke afschrijving moest plaats vinden. Waarom aandeelhouders tussentijds niet ingelicht? Moeten deze in het boekjaar steeds blijven steunen op de vooruitzichten, zoals deze in "net begin van het boekjaar worden gezien? Advertentie Advertentie kunt U even gemakkelijk, maar veel beter een tintgevende haarwassing toe passen met POLYCOLOR Kleurshampoo t hóórt bij uw make-upl Uw haar wordt bijgetint (zonder ver ven) in uw natuurlijke kleur of een mo dieuze nuance. (Keus uit 20 tinten!) Bij alle drogisten en fumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. Op 30 juni zal bjj de Twentschc Bank n.v. en de Nederlandse Handelmaatschappij n.v., blijkens een vrijdag verschenen pro spectus, de inschrijving open staan op nominaal 1.855.000 gewone aandelen, in stukken van 1000 aan toonder of op naam, in de Koninklijke Textielfabrieken Gebroeders Van Heek n.v. te Enschede, tot de koers van 100 percent. Inlevering van vijf claims van gewone aandelen geeft recht op toewijziging van één nieuw aan deel. De claimhandel begint op 22 juni. Storting dient te geschieden op 15 juli. De nieuwe aandelen delen ten volle in de re sultaten over 1959 en volgende boekjaren. Officiële notering ter beurze van de nieuwe alsmedè van de uitstaande gewone aan delen zal zoals gemeld worden aan gevraagd. Het maatschappelijk kapitaal beloopt 30 miljoen, verdeeld in zestig prioriteits aandelen van 1000 en 29.940 gewone aan delen van 1Ö00. Tot nu toe zijn hiervan geplaatst en volgestort zestig prioriteits- en 9.277 gewone aandelen, in totaal 9.337.000. Over het doel der emissie zegt het pros pectus, dat hoewel het machiepark modern is, de directie er zich van bewust is dat steeds investeringen nodig zijn om het bedrijf modern te houden. Hierdoor en ter verdere uitbreiding van het produktie- apparaat acht zij het gewenst nieuwe middelen aan te trekken. Dit wordt nog geaccentueerd door de noodzaak in be langrijke mate speurwerk te doen verrich ten voor verbetering van bestaande en het aan de markt brengen van nieuwe arti kelen. Bovendien bezint de directie zich in verband met de bepalingen van het E.E.G- verdrag op de vestiging van nieuwe ver koopkantoren binnen die gemeenschap, hetgeen belangrijke initiële kosten met zich zal brengen. Het bedrijf is thans volledig bezet en werkt met een toenemende orderporte feuille. Op grond daarvan meent de direc tie over 1959 een dividend van 9 percent (over 1958 10 percent) te kunnen declare ren over het - door de herkapitalisatie en de emissie - van 6.225.000 tot 11.132.000 verhoogde gewone aandelenkapitaal. Door verbeteringen in de fabricage en organisatie is het onkostenpeil bij Krom hout Motoren Fabriek D. Goedkoop jr. n.v. te Amsterdam in 1958, blijkens hét ver verslag. verder gedaald. Dit had tot ge volg dat ondanks een daling in de omzet met ongeveer 18 percent tot 16.012.833. een gunstiger resultaat werd verkregen. Het voordelig saldo bedrijfsrekening be droeg 1.278. 891 (vj. ƒ858.702). Het re sultaat van de deelneming in de motoren- fabriek Samofa was wederom bevredi gend. De deelneming in Leyland-Holland n.v. werd verkocht, terwijl de deelneming in de Nederlandse Helicopter Industrie n.v. geheel werd afgeschreven en overge dragen. Daardoor was het totaal resultaat der deelnemingen negatief: 203.079 (ba ten 92.326). Voor belastingen wordt gereserveerd 447.000 (nihil). ASn de reserve diverse belangen wordt toegevoegd 320.328 782.060). Op de voorraden wordt niets afgeschreven 1.196.031) door onttrekking van 250.000 aan de reserve voor prijs daling grondstoffen en van 900.000 aan de reserve voor diverse belangen). Als winst resteert 364.503 300.485), waar uit voorgesteld wordt een dividend van 8 percent (7 percent). De omzetdaling werd veroorzaakt door het geheel wegvallen van de export naar Indonesië en de overdracht van de afde ling Nieuwbouw Autochassis aan de n.v. Auto-Industrie Verheul te Waddinxveen. In het kwartaal van 1959 lagen de ver kopen boven het gemiddelde van 1958. Op grond hiervan werd het aanvankelijke produktieprogramma voor 1959 belangrijk verhoogd. De ontwikkeling van motoren van gro ter vermogen werd voortgezet. Deze zul len, naar verwacht wordt, in de loop van 1960 aan de markt komen. De orderporte feuille beliep per ultimo 1958 6.465.275 8.329.602). De Franse dochteronderne ming droeg slechts op zeer bescheiden wijze tot het resultaat bij door monetaire moeilijkheden en importbeperkingen. Na enige zeer verliesgevende jaren is de exploitatie over 1958 bij de n.v. Insu linde Cultuur Syndicaat, blijkens het ver slag, in evenwicht gebracht, zij het met behulp van terugboekingen van enige overbodig geworden reserveringen. De uitgaven werden tot een belangrijk lager niveau teruggebracht. Het saldo winst be liep 1.862 (v.j. 71.095), welk bedrag wordt afgeboekt van het saldo verlies a.p., dat hierna 461.684 bedraagt. De winst op goederen in Amsterdam beliep 113.279 333.460). Onkosten vergden 140.242 334.827). De heroriëntering van het be drijf vond verdere voortgang. Wat de gang van zaken in 1959 betreft, laat de tot nu toe verstreken periode een bescheiden overschot zien Nederlands-Duitse K.v.K. Prof. dr. ir. H. Gelissen heeft afscheid genomen als president van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel welke te Enschede in vergade ring bijeen was. Prof. Gelissen heeft twintig jaar het voorzitterschap bekleed. Hij is opgevolgd door dr. J. Horatz, algemeen directeur van de Feiten en Guillaume Carlswerk Action Gesel schaft te Keulen/Mullheim. Walvisvaart De vertegenwoordigers van de vijf landen die in Londen confereren over de verdeling van de quota inzake de walvisvangst in het komende seizoen Rusland, Noorwegen, Engeland. Japan en Nederland slaagden er niet in overeenstem ming te bereiken over de verdeling van de quota tijdens de besloten zitting van vrijdag. Volgens zegslieden heeft geen van de landen neiging ver toond terug te komen op hun standpunten die op de conferentie in Tokio verleden maand ter tafel zijn gebracht. Advertentie 60. Moeizaam zeulden de ontdekkings reiziger en Panda met het zware beeld door de tropische hitte. „Joris, waarom help je ons niet een handje?", vroeg Panda boos. „We moeten opschieten! Het is bovendien jouw schuld, dat we in gevaar zijn. Jij hebt alles verknoeid. Nu heeft Ammezole de Gouden Bijl terug, maar ondanks dat gaat hij toch weer alle vreemdelingen dood maken". Joris staarde Panda berouwvol aan. „Manneke", zuchtte hij, „ge spreekt harde woorden, maar ze zijn waar. „Mea culpa ad interim" het is alles mijn schuld. Daarom zal ik nu onmiddellijk naar het indianenkamp terugkeren om mijn fouten ongedaan te maken". „Joris is soms wel een beetje eigenaardig", dacht Panda, „ma.ar dit is toch erg dapper". „Dat is erg mooi van je, Joris, maar je stelt je leven in de waagschaal", waarschuwde hij. „Ammezole is natuurlijk vreselijk boos op alle vreemdelingen en het zal heus niet meevallen om hem om te praten". „Praten helpt niet tegen deze verstokte zondaar", gaf Joris toe. „Hier passen alleen straffe maatregelen. Daarom zal ik hem de Gou den Bijl ontnemen, want die verdient hij niet!" Met deze woorden draaide hij zich om en i irwij derde zich met rasse schreden. 195? WELKE SCHOLIER van H.B.S., LYCEUM of U.L.O. haalt deze punten op zijn rapport? ze zijn een HORLOGE waard! Nederlandse taal 8 Franse taal 7 Duitse taal 7 Engelse taal 8 Boekhouden 6 Natuurkunde - Menskunde 6 Aardrijkskunde 7 Geschiedenis 6 Tekepen 6 Totaal 61 DE jongen of HET meisje, die ons een rapport kan tonen, waarop DEZELFDE punten voorkomen als bovenstaande, ontvangt van ons een mooi 15 steens MERK-hor- loge cadeau. Ook zij, die eenzelfde totaal aantal punten hebben, kunnen meedingen. Bij meerdere gegadigden beslist het lot. De jury bestaat uit enige medewerkers van de Ders. Inleveren uiterlijk 30 JULI a.s. Wij hebben een keuze uit meer dan 1000 horloges, waaronder de bekende merken: Prisma v.a. 49.50 Zentra v-a. 55 Indus v.a. 49-50 Rcmova v.a. 49 Union v.a 49-50 Cazal v.a. 49.50 U WEET 'T U SLAAGT bij ALTIJD GROTE HOUTSTRAAT 50 - Tel. 20049 Watersnood. Ten gevolge van overstro mingen in de Indische staten Assam en Manipur zijn meer dan dertigdui zend personen dakloos geworden. On geveer zestigduizend personen zijn door' het water geïsoleerd. Langdurige re genval heeft de rivieren in het getrof fen gebied doen stijgen. Talrijke brug gen en wegen staan onder water. Kinderverlamming. Het aantal gevallen van kinderverlamming dat sinds het be gin van dit jaar in de Verenigde Staten is aangemeld, is aanzienlijk groter dan in de overeenkomstige periode van 1958. Het aantal is thans 452, tegen 23! het vorige jaar. Verdacht. In New York zijn zes negerjon gens, in de leeftijd van veertien tot ze ventien jaar, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht een blank meisje van veertien jaar te hebben aangerand. Het is in New York de vijfde keer dit jaar dat blanke vrouwen door negers 'zijn aangerand. Doodstraf. De revolutionaire regering van Cuba heeft bekend gemaakt, dat per sonen, die schuldig zouden worden be vonden aan terroristische daden tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. Donderdagavond zijn in Havana vijf bommen ontploft die geringe materiële schade hebben aangericht. Protest. Zwitserland heeft bij Frankrijk geprotesteerd tegen het ronselen van Zwitsers voor het Franse vreemdelin genlegioen. Naar schatting dienen 1.200 Zwitsers m het legioen. De mees ten van hen zijn met valse papieren toegetreden tot het legioen en de helft van hen wordt in Zwitserland ge zocht wegens misdaden. Rouw. In de omgeving van Blantyre in Rhodesië, waar enkele maanden vijf tig mensen omkwamen bij onlusten, zijn de inlanders zwarte armbanden gaan dragen uit rouw voor de doden. Naar verluidt verbreidt deze actie zich snel. Minder-ontwikkeld. President Sukarno, die uit Tokio in Pnom Penh (Cambod ja) is aangekomen heeft voor zijn ver trek uit Japan in een verklaring gezegd, dat de Indonesiërs niet graag zien, dat hun land wordt aangeduid als minder- ontwikkeld. Hij zeide: Dit is een uit drukking waar wij niet van houden. Rassenincident. Scotland Yard heeft po- litieversterking naar Notting Hill ge zonden, de buurt, waar af en toe ras- senrelletjes plaats vinden, omdat er een incident heeft plaatsgehad tussen een neger en drie blanke jongeman nen. De neger werd gisteravond door de auto van de jongemannen omvergere den, waarna een woedende menigte negers zich rondom de auto verdrong en probeerde de deuren ervan open te krijgen. Zij werd door de politie ver spreid. Zwarte lijst. Premier Debré van Frank rijk heeft de Zwitserse ambassadeur in Parijs onlangs verteld, dat de Fran se legering een aantal banken, die on langs met buitenlands geld in Zwitser land werden gesticht, ervan verdenkt dé Algerijnse opstandelingen te steu nen. De Franse regering zal een zwar te lijst uitgeven van dergelijke firma's. Bold Orion. Een bommenwerper B-47 van de Amerikaanse luchtmacht heeft vrij dag in het gebied van Cape Canaveral in de staat Florida op tienduizend me ter hoogte een vaste brandstofraket van het geheime type Bold Orion gelan ceerd. De raket heeft een bereik van bijna tweehuizend kilometer. Levenslang. Boris Boricki, die bekend heeft zijn schoonzoon Pierre Galland te hebben gedood, is te Annecy veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Zijn andere schoonzoon, Marcel Quedj, die beschuldigd werd van medeplichtig heid, kreeg vijf jaar. Boricki stelde Gal land verantwoordelijk voor de dood van zijn vrouw. Boricki's 21-jarige dochter Frida. De jury kwam tot de slotsom dat hier sprake was van een moord, en niet van een „crime passionell". Achterlijk. Een op de 88 personen in In donesië is blind, zo is vanwege het In donesische ministerie van Sociale Zaken verklaard. Er is een miljoen blinden ge registreerd in Indonesië en de meesten van hen worden ernstig veronacht zaamd. Zij zijn bijna alleo een last ge worden voor hun familie, de gemeen schap of de staat. Het blindeninstituut in Midden-Java is achterlijk en biedt slechts plaats aan ongeveer honderd personen. WEERRAPPORTEN Het KNMI deelt mede: zich een depressie, die weinig van plaats Het weer in de landen om de Noordzee verandert en nog vrijwel geen invloed wordt thans bepaald door een hogedruk- op het weer in West-Europa uitoefent, gebied, dat de afgelopen 24 uur nog in betekenis toenam en waarvan het cen trum vanmorgen met 1029 millibar boven de Noordzee was gelegen. Dit hogedruk- gebied verplaatst zich slechts langzaam naar het oosten, zodat het weer in ons land maar weinig verandert. Voor zondag wordt opnieuw droog en overwegend zonnig weer verwacht met Den Helder iets hogere temperaturen. Ypenburg Ten zuiden van het hogedrukgebied is Vlissingen het belangrijk warmer. In Zuid-Frankrijk Eelde komen temperaturen tot 30 graden voor. Pe Bilt Plaatselijk geeft deze warmte aanleiding 'f wen te tot onweer. Op de oceaan, halverwege Eindhoven Maximum-tempera turen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. s- licht bew. half bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. Schotland en Newfoundland, handhaaft Limburg onbewolkt Helsinki licht bew. Stockholm half bew. Oslo onbewolkt Kopenhagen licht bew. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Zondag 21 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 21.20 uur, onder 5.21 uur. Maandag 22 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.04 uur. Maan op 22.05 uur, onder 6.29 uur. Maanstanden 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden no no no no no no no no wnw n nnw nw Berlijn Frankfort Miinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Het hoog en la,ag water te Zandvoort is Mallorca 10 tot )5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Lissabon zwaar bew. z onbewolkt nno licht bew. no half bew. no onbewolkt no zwaar bew. nno onweer o zwaar bew. windst. 30 zwaar bew. nnw 25 onbewolkt nw 22 18 19 19 19 19 20 21 21 17 19 18 18 14 23 19 22 24 27 28 Zaterdag 20 juni Hoog water 2.47 en 15.20 uur. Laag water 10.48 en 23.18 uur. Zondag 21 juni Hoog water 3.37 en 16.08 uur. Laag water 11.44 en uur. Maandag 22 juni Hoog water 4.24 en 16.55 uur. Laag water 0.09 en 12.S0 uur. onbewolkt half bew. half bew. half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zo onbewolkt zw nno 27 windst. 27 o z windst. 27 windst. 28 29 32 onbewolkt w 29 zwaar bew. windst. 32 licht bew. no 29 licht bew. windst. 28 onbewolkt windst. zwaar bew. nw 21 <D cÜ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 19 13 0 0 0 0 1 16 0 0 0,4 0 0 0 0,1 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2