r Adenauer valt zijn minister van Economische Zaken weer aan O Prins Bernhard gaf zijn oudste dochter de ridderslag Toestand in Durban nog steeds zeer gespannen Van dag tot dag Wat nu DOBBYSTOF en CRETONNE Plechtigheid in de Haagse Ridderzaal E SOBERHEID - 5,aat~taüa &p de ^Praatótoel ^"Hoe is het ontstaand J Deze week zijn 462 pelgrims naar Mekka omgekomen Bonn acht aftreden van Erhard niet uitgesloten Extra A\nZ<& 0a«»ie("nS In Kerala werden gisteren 856 posters gearresteerd lllF Argentijnen verkeren in een onbehaaglijke toestand Militaire beweging tegen president Frondizi Dalai Lama beschuldigt China van volkenmoord in Tibet Herbert Morrison verlaat zijn Lagerhuiszetel Verzending van zeepost Dit woordBRIEF ZATERDAG 2 0 JUNI 1959 Wat nu? Die vraag, al zo vaak in Genève gesteld, krijgt thans extra nadruk door een verdaging voor drie weken nadenken na zes weken praten. Stelt men haar aan de Westduitsers dan krijgt men zeer sombere antwoorden. De Amerikanen zijn gereser veerder, vinden dat het nieuwe Russische voorstel in feite het onaanvaardbare prin cipe van de tijdslimiet handhaaft al wordt die er niet in uitgespeld. De Russen zijn daarentegen een en al tegemoetkomend heid, zien geen enkele reden voor nervosi teit en zeggen, dat men de verdaging voor al niet als een mislukking moet beschou wen. De Britten blijven kalm, zeggen dat er geen reden is de zaken te dramatiseren, achten het nieuwe Russische voorstel niet overdreven teleurstellend, vinden dat iedereen doodmoe is en leeggepraat en dat kalm nadenken voor diplomatiek beraad geen kwaad kan. Gaat men na hoe het met de ultimatieve dreiging staat met het mes op de westelijke keel in Berlijn, dan valt dat nogal mee. Immers op 10 november vorig jaar zei Kroesjtsjev dat hij onmiddellijk het ver trek der westelijke troepen uit Berlijn en een vredesverdrag met de D.D.R. wenste. Op 27 november kwam hij met. een tijds limiet van zes maanden. In Genève kreeg het Westen deze maand eerst de keus tus sen een termijn van een jaar bij aanvaar ding van het Russische voorstel of een niet nader gespecificeerde termijn bij verwer ping ervan. Gisteren werd die tijdslimiet tot anderhalf jaar uitgerekt met een belof te tot meer redelijkheid. Hoe staat het met de kans op een top conferentie? Geruchten over een topge- sprek dat onmiddellijk zou aansluiten op de hervatte ministersconferentie moet men weinig waarde toekennen. Er moet im mers toch iéts door de ministers worden voorbereid. Veel zal dat niet kunnen zijn, al is het accent van de onaanvaardbare tijdslimiet verschoven naar een al-Duitse commissie met een overigens al even on aanvaardbare paritaire vertegenwoordi ging, die bij een Duitse hereniging op zijn minst West-Duitsland uit het westelijke kamp zou loswrikken. Voox-ts wil Kroesj tsjev zelf op een serie topconferenties to nen, dat men alleen met hem persoonlijk tot zaken kan komen. De ministers zul len na 13 juli dus zeker niet als bij tover slag de problemen weg kunnen ruimen, waar zij totnogtoe niet eens over heen kon den kijken. Het zal vooral om een formule gaan, die de schijn van toenadering kan wekken. Die tendens is nu al duidelijk waarneembaar. Rest ten slotte het interne westelijke overleg. Macmillan en Lloy.d zullen ze ker pogen hun partners te overtuigen van de absolute noodzakelijkheid van een snelle topconferentie, voordat men er la ter toe gedwongen wordt. Zij hebben daar bij een sterk argument: het starre beleid van hun bondgenoten, die meenden, dat als men het been maar stokstijf hield de Russen wel over de brug zouden komen, heeft in Genève duidelijk gefaald. Alle, zij het dan voorshands nog geringe Russische concessies zijn door de Britten losgepeu terd in wier soepele maar taaie vinding rijkheid velen bepaald ten onrechte een slappe München-geest hebben gezien. Zal er voor de dertiende juli nog een weste lijke topconferentie plaats grijpen? Waar schijnlijk niet, want het moet welhaast ze ker worden geacht dat de Britten er hoe genaamd niet voor voelen zich nog door bondskanselier Adenauer een stok tussen de benen te laten steken. Zij willen eerst de Amerikanen mee krijgen om dan jegens Fransen en Duitsers hun argumenten kracht bij te zetten. CAIRO (UPI) Er zijn deze week 462 personen gestorven gedurende een pel grimstocht naar de heilige stad Mekka in Saoedi-Arabië. De regering var Saoedi- Arabië schrijft die sterfgevallen toe aan: zonnesteek, hoge leeftijd en slechte ge zondheid van de pelgrims. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse regeringspartij de C.D.U. is opnieuw onenigheid ontstaan ten gevolge van een vraaggesprek van bonds kanselier Adenauer met de New York Times. Naar aanleiding van dit inter view heeft de minister van Economische Zaken en vice-kanselier Erhard laten we ten, dat het zo niet verder kan gaan. Men maakt hieruit op dat Erhard overweegt af te treden, indien de bondskanselier zi.jn uitlatingen niet terugneemt. In het vraaggesprek laakte Adenauer „de strijd tussen Erhard en de minister van Financiën Etzel om het kanselier schap. die voor de C.D.U. niet goed is ge weest". Op de vraag of Erhard ooit kan selier zou worden, zei Adenauer geen ant- wpord te kunnen geven. Nadrukkelijk zei de bondskanseliei-, dat Erhard bij de strijd in de afgelopen weken niet de meerdexTieid van de C.D.U.-C.S.U. achter zich had. Hij noemde ten slotte de rebellie in de C.D.U. tegen hemzelf een storm in een glas water en zei, dat zijn populariteit blijkens twee opinie-onderzoeken in het geheel niet on der de gang van zaken heeft geleden. Genoeg Dit heeft de CDU-CSU-fractie niet ge nomen. De fractie-voorzitter Krone zou reeds een onderhoud met Adenauer over het interview hebben gehad en geëist heb ben dat precies zal worden nagegaan, wat Adenauer gezegd heeft tijdens het gesprek met de New York Times. Minis ter Erhard liet duidelijk blijken, dat hij genoeg heeft van het oprakelen van de oude controverse. Hij eist garanties dat de bondskanselier dergelijke uitspraken niet meer zal doen en dat Adenauer zijn woorden zal terugnemen. Men meent, dat de minister Adenauer's hex-haalde, bijna denigrerende woorden over Erhard's politieke capaciteiten, niet meer wil slik ken. In de CDU-CSU-fractie kwam het tot bittere woorden van vooraanstaande af gevaardigden tegen de bondskanselier. Het gevaar van een aftreden van Erhard hangt, zo zegt men, als een zware drei ging boven de CDU, die nauwelijks is op geklaard na de gebeurtenissen van vori ge week. Er bestaat thans, zo zegt men, een vol slagen breuk tussen bondskanselier en minister en eigenlijk ook tussen de CDU- fractie en Adenauer. De fractie schaar de zich gisteren met grote meerderheid Advertentie DIVERSE KLEUREN TE 120 cm breed HAARLEM KRUISSTRAAT 11 - TELEF. 11491 achter de minister. De fractie-voorzitter Krone belde Adenauer op en verzocht hem niet deel te nemen aan de fractie-verga dering, die de interview-kwestie zou be spreken. In feite kwam het erop neer, dat voor de eerste maal in het bestaan van de CDU, de regerings- en partijleider uit drukkelijk werd uitgesloten van een bij eenkomst van zijn eigen fractie. Men is er in bepaalde CDU-kringen van overtuigd, dat het Adenauers bedoe ling was, om Ei-hards kansen op het kan selierschap in 1961 te vei'nietigen. Erhard zou zich ook diep beledigd gevoelen door de reis van de minister van Financiën, Etzel, naar Londen, waar deze gesproken zou hebben over de Europese integratie politiek en de vrijhandelszone. Adenauer acht Erhard niet betrouwbaar op het punt van zijn politieke integi-atieplannen. NIEUW DELHI (UPI) In de Indische staat Kerala zijn gisteren 856 personen, die voor scholen hadden gepost, gearres teerd. In Trivandrum, de hoofdstad van Kerala, verklaarden rooms-katholieke hoogwaardigheidsbekleders, dat het com munistische regime in Kerala vooral ge beten is op rooms-katholieken, wegens het pauselijke decreet van april waarin het gelovigen wox-dt verboden te stemmen voor partijen of kandidaten die voor het communisme zijn. Ongeveer duizend vrou wen hielden gisteren een optocht naar het regeringsgebouw in Trivandrum en eisten het aftreden van het communistische ka binet. Volgens officiële zegslieden in Nieuw Delhi zal premier Nehroe maandag naar Kerala gaan en er drie dagen vertoeven. Advertentie Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking! In 44 landen door specialisten voorgeschreven. (Van onze Haagse redactie) Alle publiciteitsmiddelen waren vrij dagmiddag in de Haagse Ridderzaal op volle sterkte in stelling toen Prins Bern- hax-d in zijn kwaliteit van landcomman deur van de Johanniterorde een zwaard van de kapitteltafel nam en daax-mee drie keer op de rechtex-schouder tikte van de voor hem geknielde, zichtbaar ontoerde prinses Beatrix. Met dat cex-emonieel was Nedex-lands kroonprinses als ere- commandeur opgenomen in het kapittel van de Johanniterorde, een charitatieve organisatie van protestantse Nederland se edellieden welke vijftig jaar geleden door Prins Hendrik tot leven werd gewekt als een herinnering aan een ver verle- den: de ridderorden uit de tijd der Kruis tochten. En al was de eigen ziekenhuisexplöita- tie, welke elders de belangrijkste activi teit der Johanniters vormt, de krachten van de kleine Nederlandse groep te bo ven gegaan, zoals Prins Bernhard in zijn herdenkingsrede ruiterlijk erkende, de vijftig in het blauw geklede zusters en de honderd witte helpsters welke de lege troon omzoomden vormden het symbool van het protestants-chx-istelijk streekzie kenhuis in Bennekom, dat mede door Jo- hanniters wordt bestuurd. Voor het overi- ge heeft het werk van de orde een be- Honderd personen werden gewond en voor meer dan een miljoen dollar schade werd aangericht toen een orkaan de Amerikaanse staat Miami teisterde. Deze ontwortelde palmboom vernielde een a,uto. jjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een onheuse opmerking van een zijde, die ik daar nimmer van zou hebben verdacht, las ik in Zu i d e r- kerkwijkgemeente (Rotter- dam) „dat waardigheid bepaald niet met soberheid gepaard hoeft te gaan bewijst bijvoorbeeld onze Ko- H ningin". I REPARATIE Nooit zou het bij mij zijn opgekomen met mijn kousen naar dat huis te 1 gaan, als niet zo uitdrukkelijk deze inde Provinciale Zeeuwse Courant had gestaan: i Voor ilw kousenreparatie naar „Het Porseleinhuis", Langeviek 65, Middelburg. VERLICHTING Tubantia had deze kop: Bommenwerper licht al 16 jaar in de Libysche woestijn. Da's dan gemakkelijk om 's avonds bij te lezen. VERVLAKKING Utrechtsch Nieuwsblad heeft het over het bezoek van de Sjah van Perzië „toen dit bezoek nog in het actuele vlak lag". Ik heb dit bezoek met mijn eigen ogen zien liggen, in dat vlak; maar ik zou het toch anders onder woorden hebben gebracht. OVERDRIJVING Dat er heel wat centjes worden uit gegeven aan en op conferenties, is bekend. Maar wanneer L e i d s c h Dagblad schrijft: „Met een omzet van meer dan een miljard gulden per jaar is de Nederlandse conferentie-industrie een der belangrijkste takken van de nijverheid", dan komt mij dit cijfer toch wel overdreven hoog voor. Bovendien klinken de woorden „industrie" en „nijvex-heid" in dit verband wel iets te materialistisch. TALARIUS BUENOS AIRES (Reuter) President Ax-tui-o Frondizi van Argentinië lëidt vandaag de nationale feestelijkheden ter herdenking van de creatie van de lands- vlag na een week van verwarring, waar in door onrust onder de legerofficieren de regering in haar bestaan wex'd bedx-eigd. Tot dusver heeft de president de cam pagne overleefd, die tegen hem schijnt te worden gevoerd door een deel van het officierencox-ps, doch waarnemers vragen zich af hoe lang hij het nog kan volhou den tegen het misnoegen van het leger over zijn beweerde betrekkingen met de vx-oegex-e dictator Juan Perón. De voornaamste grieven van het leger zouden gelegen zijn in een verkiezings overeenkomst met Perón, waardoor Fron dizi in 1958 de verkiezingen zou hebben gewonnexx, en in het feit dat hij het leger heeft gebx-uikt om de jongste golf van arbeidsonrust te bestrijden. De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken, Alfx-edo Vitolo, heeft ver klaard dat een militaii-e beweging staat achter pogingen om de regering van pre sident Frondizi omver te werpen. Hij maakte bekend dat „voorzorgsmaatrege len" zijn genomen en dat gezocht wordt naar verscheidene leden van de regering van oud-px-esident Aramburu. Het voor malig hoofd van politie van de provincie Buenos-Aires, Desiderio Fernandes Sua- rez, wordt vastgehouden voor een onder vraging. scheiden eigentijdse vorm geki-egen door een in 1951 opgex'ichte afdeling van de vrouwelijke gezinsleden der riddex-s, die gelezen tijdschx-iften vex-zamelt en doox-- zendt naar sanatoria en militaix'e tehui zen, autotochten voor ouden van dagen organiseert en bij calamiteiten als wa tersnood een vluchtelingeninvasie prij zenswaardige hulp verleent. ..Soms klein en schijnbaar onbelangrijk werk, maar steeds in de ki-acht van het geloof ver richt en dus goed", zei de Prins ervan. Wie op een bijzonder kleurig schouw spel had gei-ekend kwam niet erg aan zijn trekken. De gestroomlijnde opvattingen van de twintigste eeuw hebben ook het uitex-lijk vertoon van de Johanniterorde aangetast en zo bleken de meeste „i-echts- x-iddei's", dat zijn zij die op grond van hun afstamming tót de orde behoren,'evenals de ex-exidders in het zwart gekleed te gaan. Slechts enkelen, waaronder ook de vertegenwoordiging van de Malthezer oi-- de, droegen het traditionele helrode uni form en verder plekten tussen het zwart de witte mantels van de drie afgevaar digden der Duitse orde. Het witte Johan- niterkruis op de steenrode achtei-grond was voornamelijk in het meubilair van het kapittel terug te vinden. De nieuwe erecommandeur, Prinses Bea trix, dx-oeg een zeer eenvoudige japon van gebx'oken-wit en geen hoofddeksel, hetgeen onmiddellijk opviel. Bij. de instal latie werd iedereen duidelijk waai-om: dat zou bij de zwarte mantel met het zil verkleurige ridderkruis op de mouwen, kenteken van haar nieuwe waardigheid, niet hebben gepast. MUSSOORIE (Rquter) De Dalai Lama heeft op zijn eerste pei-sconfercntie na zijn vlucht uit Tibet de Chinese communisten beschuldigd van pogingen om het Tibe taanse volk te vex-nietigen. Hij zei dat hij pas naar Tibet zal terugkeren als de Tibetaanse x-egering weer de rechten en bevoegdheden kxdjgt die zij tot 1950 bezat, voox-dat de Chinese communisten Tibet waren binnengevallen. In 1951 tekenden communistisch China en Tibet een over eenkomst. waardoor Buitenlandse Zaken in handen van de Chinezen kwamen en Tibet autonoom bleef op het gebied van binnenlandse aangelegenheden. De Dalai Lama verklaarde vooi'stander te zijn van bespi-ekingen over de Tibe taanse kwestie tussen premier Nehroe van India en premier Tsjoe En Lai van com munistisch China, mits „de huidige ge- beux-tenissen in Tibet in de juiste verhou dingen worden bezien". Hij zei te hopen dat India dezelfde steun aan Tibet zal geven als het aan Algerije, Marokko en Tunesië heeft gegeven. LONDEN (UPI) Herbex-t Morrison, de architect van de moderne Labourparty en minister van Buitenlandse Zaken in de Labourregering die in 1951 verslagen werd, heeft besloten zich terug te trekken als Lagerhuislid. Hij zal zich bij de volgende algemene verkiezingen niet opnieuw kan didaat stellen. Herbei't Morrison is thans 71 jaar. In een brief aan het partijbestuur zegt hij mede tot de slotsom gekomen te zijn dat hij thans recht op rust heeft. Hij wil meer tijd hebben om te kunnen schrijven. DURBAN (Reuter) Een onheilspel lende stilte hing gisteren in de rokende straten van Cato Manor, het Bantoedorp waar donderdag bij onlusten vier mensen de dood vonden en vele gebouwen af brandden. Zwaargewapende politiepa trouilles doorkruisten de plaats. Ongeveer vijftig Bantoevrouwen zijn vrijdag aange- hoxiden wegens het verwekken van nieu we relletjes, maar deze groeiden niet tot incidenten van betekenis uit. De minister van Naturellenzaken. De Wet Nel, betoogde in de Senaat te Kaapstad dat de oproerige negers geen grieven te gen de regering hadden, maar slechts te gen de bierbrouwerij die de nieuwe bier huizen exploiteert. De minister voegde er aan toe dat de naturellenbeweging, het Afrikaanse Nationale Congres, zich er op ongelukkige wijze mee bemoeid had en getracht had de negers tegen de regering op te ruien. (UPI) Zowel de Afrikaanse nationa listische leiders als de politie zijn van oordeel, dat de onlusten spontaan uitbra ken en niet, omdat er politieke beweeg redenen en agitators achter zaten. Vrijwilligers van het Afrikaanse Nationa le Congres hebben pamfletten uitgedeeld aan de Afrikanen met een boodschap van de A.N.C.-president Lutuli. Hij verzoekt de Afx-ikanen in Durban zich van geweldda digheden te onthouden om erger te voor komen. Lutuli verklaarde dat het „A.N.C. erkent dat het Afrikaanse volk blootstaat aan ex treme provocatie door de methoden van het ministerie van Bantoe-zaken om de krotten te zuiveren en illegale stokerijen te vex-nielen". De pamfletten werden ge distribueerd nadat de burgemeester van Durban, Ted Shaw, had geweigerd dat ver tegenwoordigers van het A.N.C. ixi auto's met luidsprekers de Afrikanen in de on rustige wijken te verzoeken zich van ge weld te onthouden. De secretaris van het A.N.C. in Natal, M. B. Yengwa, heeft de minister van Justi tie Swart telegx-afisch verzocht Lutuli toe te staan bijeenkomsten in Durban toe te spreken en een gerechtelijk onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de onge regeldheden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corx-espondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Ax-gentinië: ss „Alberto Dodex-o" (23 juni); Australië: ms „Johan van Oldenbarnevelt" (24 juni); Brazilië: ss „Alioth" (23 juni); Canada: ss „Maasdam" (24 juni), ms „Wes- terdam" (25 juni) en ss „Amexdcan Pro ducer" (27 juni); Chili via New York (25 juni); Indonesië: ms „Gax-oet." (25 juni); Ned. Antillen: ss „Sibajak" (21 juni), ms „Adonis" (22 juni) en ss „Bennekom" (24 juni); Ned. Nw. Guinea: ss „Almkerk" (25 juni); Nieuw Zeeland: ss „Sibajak" (21 juni), ms „Johan van Oldenbarnevelt" (24 juni) en ms „Rangititi" (27 juni); Suriname: ms „Memnon" (24 juni); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Randfontein" (23 juni). Inlichtingen betx-effende de verzendings data van postpakketen geven de postkan toren. Die banketbakkers De Nederlandse Banketb akker sv er - vereniging zal stappen ondernemen bij de regering om de omzetbelasting op koekjes afgeschaft te krijgen. Koekjes zijn volgens de banketbakkers namelijk geen luxeartikel meer. Krantebericht Al ben ik, om willg van de lijn, geen koekjes-eter, de enkele maal dat ik mij, in een verdovende roes, laat gaan en ik op theevisite mij aan een koekje bezondig, krijg ik inderdaad de indruk, dat in dit opzicht van luxe geen sprake meer is. Niettemin: de fiscus lijkt mij niet zo zeer een typisch fijnproevertje en hij zal, zoals op zovele punten, wel een ander begrip omtrent luxe hebben dan ik. Het zal hem. niet zozeer om smaak en kwali teit te doen zijn, als wel om het koekje- an-sich. Ofschoon ik de kool en de geit wil spa ren en even goede vrienden met de fiscus als met de Nederlandse Banketbakkers vereniging wil blijven, ben ik geneigd, ondanks de bleke dingetjes op het schaaltje bij de visite, het koekje (als maatschappelijk verschijnsel gezien) toch nog wel als luxe-artikel te beschouwen; uitgaande van de opvatting, dat het geen middel tot baarlijke instandhouding van het leven is; dat zonder het blote bestaan van koekjes het sterftecijfer niet zou stijgen; en dat de mens, naast zijn dage lijkse portie kaviaar, paté, gerookte zalm, chateaubriand en kip aan 't spit, geen koekjes van node heeft om zijn soort in stand en zichzelf op de been te houden. Ik weet niet, hoe de fiscus het begrip „luxe" omschrijft, doch voor mij, asceet, omvat dit alles wat niet strikt noodzake lijk is om er het leven bij te behouden. Voor wie een homp droog brood en een glas water voldoende is, is margarine, sjokoladehagelslag en boterhammenworst pure luxe. Laat staan koekjes. Ik hoop, dat de Nederlandse Banketbakkersver eniging voldoende objectiviteit bezit om, mijn opvatting, zo zij deze al niet deelt toch te eerbiedigen. Zodra zij mij heeft aangetoond dat bokkepootjes, sprits en schuimpjes dagelijkse leeftocht zijn ge worden, waarzonder dit stoere volk tot een vormloze massa zou ineenzijgen van uitputting, zal ik mijn standpunt wij zigen. Overigens om het eens over mij zelf en mijn stiel te hebben is stukjes- over-koekjes-schrijven heel wat minder luxueus dan. zoete krakelingen en stroop wafeltjes eten. Al komen die strikjes voort uit een weelderig geestesleven, zij moeten de leeftocht opbrengen voor een man, die wanneer hij ophield ze te bakken aan de hongerdood zou zijn prijsgegeven. Welnu, de opbrengst dezer onluxueuze praatjes-voor-de-vaak wordt door de fiscus belast. Indien dus iets in aanmerking komt om opgeheven te worden, dan is dat de belasting op de opbrengst van deze stukjes. Ik verwacht, dat de banketbakkers het hiermee eens zullen zijn en dat zij ertoe zullen overgaan de regering alsnog te doen weten, dat zij vóór de koekjes de stukjes belastingvrij gemaakt willen zien. Ten slotte streeft de mens niet alleen naar de behartiging van zijn eigen belang. Elias Advertentie "Wij vrouwen zijn nu veel beter af 1" „Kind, wat een toestand was dat vroeger! Die omslachtige methode Die ellendige dagen! Vergelijk dat eens met onze moderne o.b.-hygiëne, de Onmerkbare Bescherming. Miljoenen vrouwen doen nu, fit en vrolijk, aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Zij zijn „safe", altijd en overal, want een pakje ©.b.-tampons gaat in het kleinste tasje.'" de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons, voldoende voor maandelijks gebruik: Normaal f 1,-. Speciaal f 1.25 De Latijnse wooi'den breve scriptum betekenen: kort geschrift. Dit bijvoeg lijk naamwoord breve: kort is ons Ne derlandse woord brief. Merkwaardig is dat de oude betekenis bewaard is in het Franse woord bref en het Engelse brief die beide: kort betekenen. Het Nedex-landse brief duidde dat is begrijpelijk aanvankelijk aan: kort geschrift, oorkonde, lijst. Wat wij nu een brief noemen heette toen: zend brief. Wie aan de kaak werd gesteld (kaak schandpaal) kreeg een brief op de borst die zijn misdxnjf vermeldde. Hier betekent brief dus: beschreven stuk papier. Thans is een bx-ief een ge- schx-even stuk, gericht tot één persoon, zij wordt in een enveloppe gesloten en vei'zonden. In de „open brief" is het ka rakter van de algemene bekendmaking nog bewaard, zoals in lotex'ijbriefje en lommerdbriefje dat van „geldswaardig ^tulUM^geblevem^

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5