Programma Vakantiespelen met talrijke attracties yerhe2e' Mokati Qtatz' Dameskapsalon fngleberf A, Herfst of Spinhoven schaak kampioen van Haarlem VAN BASTEN ZATERDAG 20 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 VOOR TIENDUIZENDEN KINDEREN Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Verkoop van huizen Met is het goed rijden enremmen! Vragen over consultatie bureau van Witte Kruis Jaarlijkse boottocht van „Snelverband" Bijeenkomsten geslaagden schoolverkeersexamens P. Verdonck kampioen in eerste klasse Volleybaluitslagen Joan Krouwels en Leida de Wakker gaven kerkconcert 99 .99 Weg achter de Haringbuijs in gebruik genomen Vragen over gratificatie voor politiepersoneel Haarlemse politierechter Voor diefstal van 900 tegels f 150 boete Inbrekers namen 20.000 postzegels mee Examens Nog een paar weekjes en dan is het weer zover: grote vakantie! Prettig vooruitzicht voor alle „meesters" en leerlingen. Maar ook voor alle moe ders? Als vader en moeder samen met de kinderen er op uit trekken naar het buitenland of zo maar gewoontjes naar een vakantiehuisje aan zee of op de Veluwe ja, dan vliegen de dagen voorbij. Maar wanneer zoiets om de een of andere reden niet mogelijk is, dan zegt de moeder van zo'n gezin al gauw tegen zoon of dochter: „Blijf niet zo in huis rondhangen. Ga maar buiten spelen." Daarom is het maar goed dat de vakantiecommis- sie van het Haarlems Speeltuinverbond voor de weken tussen 27 juli en 21 augustus weer een uitgebreid vakantiespelen-programma met talrijke attracties heeft samengesteld. Voor elke knaap of meisje tussen zes en vijftien jaar is er wel iets bijsport- en speldagen, speurtochten, excursies, tekenwedstrijden, een voetbal- en volleybaltoernooi, zeepkist, en autoped races, een zwemfeest, rolschaatswedstrijden, toneel, en varriétévoorstel- lingen enzovoort. De vakantiecommissie, bestaande uit de heren J. Heugens, voorzitter; L. Mulder, secretaris; mej. R. Spoor, penningmees- teresse; de heer P. de Jong, sportleider en mevrouw C. Gaartman-Mulder, com missaris, is al weken in touw om de veel omvattende organisatie tot in de puntjes te regelen. Men zal in de commissie een vertrouwde naam missen: die van de heer J. Martens, vele jaren de grote organisa tor van de Haarlemse vakantiespelen. De heer Martens heeft gemeend dat thans de tijd gekomen is dat jongere krachten zijn werk voortzetten. Bij de samenstelling van het programma is zoveel mogelijk ge streefd naar het bieden van actief ver maak aan de jeugd. Dus niet het laten toe kijken bij spelletjes of wedstrijden, maar de kinderen zelf mee laten doen. Een ander aspect bij de voorbereiding is dat er een grotere samenwerking dan voor heen tot stand is gekomen tussen de va kantiecommissie van het Haarlems Speel tuinverbond en die van de Haarlemse r.k. Vereniging voor het Gezin. Deze samen werking heeft onder meer geleid tot een grotere opzet van enkele activiteiten en besparing van kosten. Dat de vakantiespelen in een zeer grote behoefte voorzien blijkt uit het feit dat vorig jaar totaal circa 60.000 kinderen aan de diverse evenementen deelnamen, 60.000 kinderen die zich geen moment hebben verveeld De traditie getrouw worden de vakantie spelen op maandag 27 juli geopend met een sterwandeltocht, waarbij groepen kinde ren van hun tuin af naar het sportterrein aan de Kleverlaan zullen wandelen. Het oplaten van talrijke ballonnetjes zal, na een korte toespraak van de voorzitter van het Haarlems Speeltuinverbond, het begin der vakantiespelen symboliseren. Des middags worden de kinderen op het ter rein met allerlei spelen bezig gehouden. Straattekenwedstrijd Iets nieuws is dit jaar de straatteken wedstrijd, die op dinsdag 28 juli in de Ane- gang wordt gehouden. Ongeveer 60 kinde ren in de leeftijd van tien tot en met veer tien jaar krijgen elk een stuk wegdek aan gewezen dat ze naar eigen smaak met kleurkrijt mogen versieren. Voor de beste „inzendingen" zijn mooie prijzen beschik baar. Van te voren wordt door middel van een grote teken-prijsvraag beslist wel ke jongen of meisje aan de finale in de Anegang mag deelnemen. Levend ganzenbord Op woensdag 29 juli zal op het ter-rein aan de Kleverlaan een enorm ganzenbord worden uitgezet. Het „levende" ganzen bordspel, dat vorig jaar voor het eerst bij wijze van experiment werd gespeeld, Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 De uitslag van de donderdag gehouden veiling van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: Thomsonlaan 77, 8800.—, J. C. v. Waalwijk v. Doorn; Indischestraat en Overtonstraat 25, 43 en 49, niet geveild; Camphuysstraat 22, 2800.F. A. Groen qq; Herensingel 53 zw. en rd., 5250. D. J. v. Rijn qq; Zuid-Brouwersstraat 28, 1840.H. J. v. Goor qq; Riouwstraat 38, 6110.N.N.; Gen. Joubertstraat 52, 1 3605—, P. J. v. Goor; Linnaeuslaan 2, 40.000.J. W. G. Anschütz, kant. J. W. G. Droste qq; Achterweg 24 zw. en rd., Heemstede, 13.400.—, J. C. v. Waalwijk v. Doorn qq; Adr. de Jongestr. 24, 6050.—, R. v. Bergen: Raadhuisstraat 31, 31 en 31 B niet geveild; Verspronckweg 61, 23.000. N.N. Advertentie BANDEN Het Haarlemse raadslid de heer J. Prik kel (Arb.) vraagt het college van B. en W. of er binnenkort gelegenheid is voor het Witte Kruis zijn consultatiebureau aan de Vergierdeweg naar een geschikter pand over te brengen. De heer Prikkel herin nert aan een zinsnede in de Memorie van Antwoord op de begroting 1959, waarin ge zegd wordt, dat voor de huisvesting van dit consultatiebureau naar een passende huurwoning werd gezocht. Volgens het raadslid zijn de vertrekjes, waarin de dokter en zuster hun werk moe ten doen, benauwend klein en is de tem peratuur er op warme dagen bijna ondra gelijk. Chr. gemengd koor. Het Overveens christelijk gemengd koor onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik verleent zijn medewerking aan een bijzondere kerk dienst, die zondag 21 juni om 19 uur ge houden wordt in de Grote Kerk te Haar lem. Huldiging van medewerkers Sedert 1929 zamelen de leden van de Haarlemse E.H.B.O.-vereniging „Snelver band" gelden in voor de jaarlijkse boot tochten voor invaliden. Dit jaar zijn deze tochten woensdag en donderdag gehou den. Hiervoor werd de salonboot „Succes" uit Leiden als een soort hospitaalschip in gericht. Het vertrek had plaats bij het Noorder Buiten Spaarne in Haarlem, waar het behoorlijk druk was door het aan- en afrijden van de auto's, waarmee de pa tiënten aan boord werden gebracht. Daar werden zij ontvangen door een aantal ver pleegsters van „Snelvei-band", die zich verder de gehele dag met de verzorging hebben beziggehouden. Via Spaarndam en het Noordzeekanaal werd de Zaan opge- stoomd. In een restaurant in Koog aan de Zaan werd geluncht, waarbij onder meer de directeur van de Haarlemse G.G.D., dokter D. Heymans, aanwezig was. Tij dens de lunch werden gehuldigd: mejuf frouw A. Donselaar, die reeds negenen twintig jaar lang haar medewerking aan deze boottochten heeft verleend, maar nu genoodzaakt is uit de commissie te tre den, voorts mejuffrouw J. Bout, die sinds het eerste uitstapje in 1929 eveneens altijd een enthousiast medewerkster is geweest. Zij werden beiden toegesproken door de voorzitter van de bootcommissie, de heer Th. A. C. de Vries. De heer Heymans sprak vervolgens de heer J. Verharen toe, die een kwart eeuw lid is van de commissie. Hij overhandigde de jubilaris de dr. Tila- nusmedaille, die slechts wordt uitgereikt aan hen, die over een uitzonderlijke staat van dienst beschikken. Dit officiële ge deelte werd eveneens bijgewoond door de voorzitter van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor E.H.B.O., de heer J. van Roon, alsmede door één der hoofdbe stuursleden van het district Noordholland, de heer H. van Waveren. Op de terugreis naar Haarlem, werd op het IJ nog even de richting van Amster dam opgevaren. Een tafereeltje zoals men straks tijdens de Vakantiespelen meer kan zien. Hoepelen met autobanden is moeilijker dan u denkt. De concurrentie kijkt langs het lijntje kritisch toe. is thans aanzienlijk uitgebreid. Alle speel tuinen doen er aan mee. Donderdag 30 juli wordt eveneens op het sportveld aan de Kleverlaan de grote speldag gehouden. Met allerlei behendig heidsspelen zal men de jeugd bezig hou den. Voor de kinderen, die geen zin heb ben zich te vermoeien zijn boeken en jeugdbladen op rustige plekjes aanwezig. Het speeltuin-voetbaltoernooi wordt op 31 juli, 4 en 7 augustus op het terrein van de voetbalvereniging Spaarndam ge speeld. Er zijn twee afdelingen, een voor jongens van 8 tot en met elf jaar, en een voor jongens van 12 tot en met 14 jaar. De finale is op woensdag 19 augustus op het EDO-terrëin. De achtkamp voor jongens van 10 tot en met 14 jaar heeft plaats op 6 augustus op het terrein aan de Van Oosten de Bruyn- straat. Grote Prijs van het Spaarne De zeepkistraces om de Grote Prijs van het Spaarne worden op 11 augustus gehou den op het Albert Verweijplein in Haar lem-Noord. Hiervoor kunnen zich jongens van 9 t/m 14 jaar opgeven. Op dezelfde dag zijn er autopedraces voor jongens en meis jes van 6 t/m 8 jaar. Een groots evenement is altijd het zwem feest in Stoop's Bad Ditmaal op woens dag 12 augustus voor jongens en meisjes van 6 t/m 14 jaar. Ook kinderen die niet goed kunnen zwemmen hebben kans een prijs te winnen. Van 7 tot en met 14 augustus geeft Ro- berti's Jeugdtoneel een achttal voorstellin gen van „De avonturen van Tom Poes en Ollie B. Bommel" in diverse zalen van de stad. Op woensdag 19 augustus wordt op het EDO-terrein een volksdansfeest gehouden. Des middags is het veld voor de voetbal finalisten en de volleyballers. Het sluitingsfeest op vrijdag 21 augustus belooft weer een daverend slot van de va kantiespelen te worden. Het Nederlands Jeugd Theater van Truxini komt met gloednieuwe nummers met clowns, acro baten, muzikanten, koorddansers, enz. Naast bovenvermelde evenementen ver zorgen de speeltuinen een eigen program ma met onder meer speurtochten in de buurt, badminton, excursies naar de wa terleidingduinen, Schiphol, de sluizen van IJmuiden, de Stadskweektuin en de druk kerij van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemse Courant. Donderdagmiddag, vrijdagmorgen en vrij dagmiddag is in gebouw „Domi" in Over- veen een drietal feestelijke bijeenkomsten gehouden voor de geslaagden van het on- derwijsverkeersexamen in de gemeente Bloemendaal. Op de eerste middag reikte de heer R. D. Lagendaal de verkeersvlag- getjes aan de vier leerlingen, die een fout loos examen aflegden, uit. Vrijdagmor gen deed de burgemeester van Bloemen daal zulks aan de acht leerlingen met nul fouten, allen afkomstig van de Chr. School in Overveen en vrijdagmiddag heeft de heer Lagendaal verkeersvlagge- tjes uitgereikt aan zes leerlingen met nul fouten. De burgemeester heeft in zijn toespraak vrijdagmorgen erop gewezen dat de jeugd tegenwoordig vaak beter op de hoogte is van de verkeersregels dan de ouderen. Hij spoorde de geslaagden ertoe aan de theorie ook in de toekomst in de praktijk te brengen en het geleerde verder uit te dragen, voor hun eigen veiligheid en die van anderen in het verkeer te waken. Er waren dit jaar 700 deelnemers in to taal, waarvan er 569 zijn geslaagd en 131 werden afgewezen. In totaal legden acht tien een foutloos examen af. De resulta ten waren dit jaar iets minder gunstig dan vorig jaar. Op alle drie de bijeenkomsten werd de verkeersfilm „Pedaaltoeristen" alsmede een tekenfilm vertoond. Inspecteur J. L. de Rave leidde de verkeerscompetitie in en verder trad de goochelaar Henk Bouw man uit Delft voor de kinderen op. Advertentie Kleding Artistique 4 m Amsterdamstr. 62 Kleedt u magnifique Telefoon 11430 VERKOOP en VERHUUR van exclusieve gelegenheidskleding voor het bruidspaar. Na 6 uur volgens afspraak. Met nog twee ronden te spelen in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Haarlem staat het wel vast dat de titel ten deel zal vallen aan A. Herfst (Het Oosten) of de huidige kampioen F. A. Spinhoven (VHS). Van deze twee spelers beschikt de Oosten-speler nog steeds over de beste kansen. In de zevende ronde verdedigde hij zich Siciliaans in de partij met J. W. de Munck. Het kostte Herfst heel wat moeite de stugge verdediging van zijn rivaal te door breken. Hij deed het echter op de enig juiste manier. Allereerst legde hij de dame vleugel van de witspeler lam, waardoor deze gedwongen werd enkele zwakke punten te blijven bewaken. Op dat moment veranderde Herfst van vleugel en begon de zwakke punten op de koningsveste af te tasten. Met een fel-oprukkend f-pion werd de Rolland-stelling ondermijnd. Tot het afbreken hield deze nog stand, maar het is duidelijk dat enkele krachtige zetten van Herfst de partij snel zulen beslissen. Weer één minder F. A. Spinhoven had inmiddels het aan tal gegadigden voor de titel weer met één verminderd. De Franse verdediging van J. Bonkenburg bracht Haarlems kampioen beter spel. Hij richtte spoedig enig geschut op de vijandelijke koningsstelling. Het was duidelijk dat een stormloop niet lang op zich zou laten wachten. Bonkenburg moet dit hebben zien aankomen en besloot tot een actie op de andere vleugel, waar Spin- hoven's koning onderdak had gevonden. Zoals uit de partij duidelijk blijkt kreeg hij geen gelegenheid tot gevaarlijke ma noeuvres te komen. Spinhoven rukte on weerstaanbaar op. Hoe hij de partij fraai besliste blijkt vanaf de 22ste zet. De nederlaag van J. Bonkenburg was voor de veelbelovende H. Bosscher de ge legenheid de derde plaats te bemachtigen. Hij deed dit met zwart ook al in een Fran se partij. Een zwakke geïsoleerde pion van Roubos werd onder zware druk gezet en moest tenslotte vallen. Vanaf dat moment speelde Roubos voor een verloren zaak. Bosscher besliste de strijd met enkele sterke zetten in zijn voordeel. Slagt staat verloren Het was merkbaar dat H. Duisenberg er prijs op stelde zijn ietwat teleurstellend optreden door een zege op de ongeslagen T. Slagt enigszins ongedaan te maken. Slagt, die voor de derde Franse verdedi ging op deze avond zorgde, deed weer niets. Duisenberg daarentegen zocht naarstig naar kansrijke mogelijkheden en vond die van een onverwachte dame-verplaatsing, waardoor het toneel van de strijd zich plot seling duidelijk ten nadele van Slagt ont wikkelde. De Halfweg-speler verloor een pion en enige tijd later nog de kwaliteit. De afgebroken stand biedt hem geen enkel perspectief meer. De opening blijkt bepaald niet het sterk ste deel te zijn van HWP-er Huvboom. Tegen W. Mazee verloor hij in een Sici- liaan reeds spoedig een pion. Toen later Advertentie •O0e" Vraagt Uw Apotheker of Drogist een tweede volgde zag het er donker voor hem uit. De positioneel betere stelling bood hem echter nog tegenkansen. Hij ge bruikte die goed en won, mede door een verslapping van zijn rivaal, de beide pion nen terug. De heren besloten toen maar remise te geven. De uitslagen van de afgebroken partijen luiden: T. Slagt—F. A. Spinhoven na 72 zetten in remise geëindigd. A. Herfst—P. Roubos zonder verder spelen remise ge geven. De stand luidt nu: 1. A. Herfst (1) 2. F. A. Spinhoven 3. H. Bosscher 4. J. Bonkenburg 5 .T. Slagt (1) 6 4 2 0 5 7 4 2 1 5 7 4 11 4>/j 7 3 2 2 4 6 1 5 0 3'A 6-7. J. W. de Munck (1) 6 1 3 2 2 P. Roubos (1) 6 1 3 2 2Va 8. H. Duisenberg (1) 6 0 4 2 2 9. N. Huyboom (1) 6 0 3 3 F/s 10. W. Mazee 7 0 3 4 F/s (1) afgebroken partij. A. Herfst speelt nog met zwart tegen W. Mazee, F. A. Spinhoven komt met zwart uit tegen P. Roubos. Verdonck kampioen In de eerste klasse kwam P. Pancras zo laat voor zijn partij met P. Verdonck dat de zaak reeds reglementair beslist was alvorens Pancras ook maar één zet kon doen. Het betekende voor P. Verdonck meteen de kampioenstitel nu zijn rival, W. Krijnen, na eerst de afgebroken partij tegen G. v. d. Stoop te hebben gewonnen, tegen H. C. Honsbeek niet verder dan remise kwam. De verdere uitslagen waren J. Brohet G. v. d. Stoop 10 en G. van Langelaar R. P. v. d. Kasteele remise. De eindrangschikking ziet er hier als volgt uit: 1. P. Verdonck 7 5 11 S'/s 2. W. Krijnen 7 3 4 0 5 3. H. C. Honsbeek 7 4 1 2 4Vs 4. G. van Langelaar 7 3 2 2 4 5. J. Brohet 7 3 0 4 3 6. G. v. d. Stoop 7 2 1 5 2l/s 7-8. R. P. v. d. Kasteele 7 0 4 3 2 P. Pancras 7 12 4 2 De uitslagen van de gespeelde wedstrij den voor de beker- en zomercompetitie van de Nevobo afdeling Haarlem luidden: Bekercompetitie: Dames, poule A: De Blinkert—Eclecta 3—0, HBC—OVRA 3—0. Poule B: Die RaeckseGios 30. Onze Ge zellen—HBC 0—3. Poule C: OVRA 2—WIK 20, JBSSpaarnestad 12. Heren, poule A: OVRA—Eclecta 2—1. Gios—HBC 2—1. Poule B: WIK—Gios 2 3—0, Gios 2—HVS 2—1. Poule C: FES—WIK 2 1—2, Spaar nestad—OVRA 3 1—2. Zomercompetitie, dames poule A: HBC— Gios 22, FESOranje Zwart 30, Gios FES 31, HBCOranje Zwart 30, Gios —Oranje Zwart 3—0, HBC—FES 2—2. Poule B: FES—VCS 0—3, VCS—Soza 3—0, FES—Soza 22. Heren, poule A: Oranje ZwartSoza 0—3, Oranje Zwart—HBC 1—3, SSH—JDD 3—0, SSH—Oranje Zwart 3—0, HBC— Soza 31, Oranje ZwartJDD 22. Poule B: Soza 2Energie 13, VCS— Springbokken 30, VCSEnergie 13, Soza 2Springbokken 13, EnergieVCS 2 30, EnergieSpringbokken 31, VCS Soza 2 30, VCSSpringbokken 13. Het programma voor de zomercompe titie wordt op 24 juni en 1 juli voortgezet op het terrein van CIOS in Overveen met op dinsdag 7 juli de eindstrijden op de Flora-speeltuin aan de Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem. Hier vinden van avond weer bekerwedstrijden plaats, even als dinsdag 23 en donderdag 25 juni Advertentie Speciaal voor Uw vakenliel Thant ook verkrijgbaar In handige reiiverpakking 6 SACHETS IN PLASTIC ETUI f 1.25 bij: droglsleri/en, lingerie-, damet- en herenmode- en parfumeriezaken Een kort kerkconcert werd vrijdagavond gegeven in de rooms-katholieke Paterskerk aan de Groenmarkt .door de organist Joan Krouwels en de sopraan Leida de Wak ker. Laatstgenoemde toonde over een ge cultiveerde stem te beschikken in een vier tal geestelijke aria's van Georg Joseph, Johann Löhner, Johann Wolfgang Franck, en Bach. Haar zuiverheid van intonatie en natuurlijke muzikaliteit maakten een goe de indruk. Krouwels paste zich in de be geleidingen op discrete wijze bij de zange res aan. Als solist had hij het program ma geopend met de effectvolle „Trumpet Tune" van Purcell. De Fantasie en Fuga in g van Bach bouwde hij op met een een voudige maar doeltreffend gekozen re gistratie. Hij besloot het concert met een werk van de Parijse organist en compo nist Maurice Duruflé van wie in Haarlem tijdens het Internationaal Orgelconcours een „Requiem" zal worden uitgevoerd. Krouwels liet van hem horen een koraal met variaties over „Veni creator". Hier in leerde men een componist kennen die de harmonische verrijkingen van de Fran se school met veel begrip voor de grenzen en mogelijkheden van zijn instrument heeft weten over te brengen naar het or gel. In zekere zin volgt dit „Choral varié" de traditie van César Franck maar dan gericht op een bondiger uitdrukkingsvorm en een meer opengewerkte klank die op oudere tradities teruggaat (Couperin, Pa- quin). De organist wist door zijn voor dracht van de waarde van het werk te overtuigen. Sas Bun ge Advertentie WONINGINRICHTING GR. HOUTSTRAAT 155 - TEL. 11159 Nieuw genre import Handweeftapjjt in alle maten en kleuren. Per half juli hij Viersprong éénrichtingsverkeer De werkzaamheden aan de wegomleg- ging bij De Haringbuijs aan de Viersprong in Aerdenhout zijn thans voor de helft voltooid. Vanmorgen omstreeks elf uur is de nieuwe rijbaan om De Haringbuijs voor het verkeer in de richting Zandvoort in gebruik genomen. Maandagmorgen zal de oude bestaande baan in de richting Heem stede voor het verkeer afgesloten worden om enige verbeteringen te ondergaan. Dan zal het verkeer in beide richtingen tijde lijk gebruik moeten maken van de nieuw aangelegde baan. Omstreeks half juli hoont men alles gereed te hebben, zodat dan voor beide richtingen éénrichtingsver keer kan worden ingevoerd. Tevens is men ter hoogte van de Viersprong reeds druk bezig met het uitvoeren van grondwerken ten behoeve van de politiepost daar ter plaatse. De nieuwe rijweg in de richting Aerden hout heeft van de Teding van Berkhout laan af een visgraatbestrating van klinkers gekregen. Bij de Viersprong is de aan sluiting op de bestaande brede Zand- voorterweg verkregen. Naast de rijbaan voor het motorisch verkeer is een betegeld fietspad van tweeëneenhalve meter breed te aangelegd. Ook voor de veiligheid van de voetgangers is thans gezorgd. Tot dus verre moesten zij altijd een eindweegs over de gevaarlijke rijweg lopen. Er is thans een behoorlijk voetpad van ander halve meter breedte aangelegd. De wande laars kunnen nu veilig over het trottoir van het viaduct naar de Viersprong lopen, met uitzondering van een klein gedeelte ter hoogte van de percelen 144 en 150. waar zij door de aanwezigheid van voor tuinen worden gedwongen een stuk over de ventweg te gaan. waar het vooral des zondags behoorlijk druk is met fietsers en bromfietsers. Het Haarlemse raadslid de heer J. Prik kel (Arb.) vraagt het college van B. en W., of de ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie hun standpunt bekend hebben gemaakt ten aanzien van het toe kennen van een gratificatie aan het poli tiepersoneel bij het verlaten van de dienst, op dezelfde basis als dit volgens het amb tenarenreglement en het reglement ar beidscontractanten reeds geschied voor het rijkspersoneel. Indien dit niet bet geval is vraagt de heer Prikkel het college van B. en W. na dere stappen te ondernemen ten einde te bereiken, dat al het politiepersoneel genoemde gratificatie bij het verlaten •"«r de di»*** krijgt De Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen heeft vrijdag een 24-jarige straat maker uit Gouda veroordeeld tot 150,— boete of 45 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, omdat hij ongeveer 900 tegels ten nadele van Rijkswaterstaat heeft ontvreemd. De officier van Justitie mr. J. Wiarda had een maand gevangenis straf geëist. Verdachte werkte in november en december in Lisse aan het rijwielpad van Rijksweg 8. Dit moest worden versmald. Verscheidene keren nam hij tegels mee in zijn autobusje. In totaal leverden de tegels hem 177,50 op. De straatmaker voerde aan dat hij er eigenlijk niets wijzer van was geworden, omdat hij eerder het werk had verlaten wanneer hij tegels ging wegbrengen en daardoor arbeidsloon ge derfd had. En nu moest hij de tegels nog vergoeden, klaagde hij. „U schijnt nog steeds niet in te zien dat u een diefstal hebt gepleegd", merkte de politierechter verontwaardigd op. Verdachte had bovendien een 19-jarige magazijnbediende uit Gouda, die eveneens aan het fietspad werkte, gevraagd hem te helpen bij het opladen van tegels. De magazijnbediende had verklaard dat hij hiervoor niets gekregen had; de straat maker zei de jongeman er een rijksdaal der voor gegeven te hebben. Tegen de magazijnbediende, die wist dat de tegels gestolen waren, eiste de officier een boete van 50 of 10 dagen. Mr. Petersen ver oordeelde hem tot 40 of 12 dagen. Na botsing doorgereden De politierechter veroordeelde een 22- jarige Haarlemse vertegenwoordiger we gens doorrijden na een botsing conform de eis tot 75 of 30 dagen. Verdachte slipte op 17 januari met zijn auto op de weg Haarlem—Amsterdam ter hoogte van Halfweg en reed een verkeers- zuil omver. Hij vertelde ter zitting dat hij mensen in zijn wagen had. Dezen had hij eerst weggebracht en vervolgens had hij een schadeformulier voor de verzekering ingevuld. Hij meende dat hij hiermee aan zijn verplichtingen had voldaan. Stelende werkster Een 42-jarige inwoonster van Haarlem werd conform de eis veroordeeld tot 50 of 15 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen met twee jaar proeftijd, omdat zij eind april in een van haar werkhuizen in Heemstede uit een huishoudportemonnee verscheidene keren geld had weggenomen. Zij vertelde de rechter dat zij thuis financieel erg krap had gezeten. Eerst nam zij een tientje weg en later nog eens 3,50. Het laatste bedrag had zij korte tijd latei- teruggelegd. Paard geschopt De politierechter veroordeelde bij ver stek een 37-jarige melkhandelaar uit Ben- nebroek wegens dierenmishandeling tot f40 of 12 dagen. De eis luidde 50 of 10 dagen. In de morgen van 6 april, zo vertelde een getuige, een Zandvoortse straatmaker, schopte verdachte zijn paard tegen de buik. Toen het paard op gang was, moest het weer stoppen. Volgens de getuige had de melkhandelaar het dier volkomen zin loos geschopt. „Onder invloed" gefietst Een 67-jarige los arbeider uit Haarlem mermeer dronk op de dag van het bloe mencorso in de bollenstreek vijf glazen cognac en twee grote glazen bier. Daarna fietste hij door de drukke Kanaalstraat in Lisse. De officier van Justitie eiste wegens het rijden onder invloed tegen verdachte 50 of tien dagen. Mr. Petersen veroor deelde hem tot 40 of twaalf dagen. Advertentie De kleren maken de man HET KAPSEL DE VROUW Moderne, houdbare coiffures. OUDE GROENMARKT 24 TELEF. 10412 t/o Kosterij Grote Kerk In de nacht van donderdag op vrijdag is er een inbraak gepleegd in het kantoor van de gemeentelijke dienst voor beschut tende werkplaatsen aan de Schalkwijker- weg in Haarlem. Er wordt 45 aan geld en 20.000 postzegels van zes cent vermist. Haarlem. Aan de Kennemer Streekschool (openbare opleiding tot kleuterleidster) zijn ge slaagd voor de akte B (hoofdleidster) de dames: H M. Jonker, Haarlem; A. Landsmeer. Haarlem; A H. D. Mathijssen, Driehuis-Westerveld; A. Mulder, Haarlem; M. Nijhof, Heemstede; W. M. Postma, Overveen; A. M. Puype, Haarlem; R. T. Stekelenburg, IJmuiden; G. M. C. van Velsen, Haarlem; N. Verkijk, Haarlem; M. C. Vonk, Zand voort; G. Wintersteyn, Beverwijk; M. M. Zaal, Haarlem. Amsterdam. (V.U.). Bevorderd tot arts: O. R. Hommes, Rotterd. en H. J. S. Straatman, Bussum. Leiden. Notarieel examen 3de gedeelte: S. Klein. Rotterdam; F. H. Brust, Santpoort en R. Talsma, Den Haag. Amsterdam. (V.U.). Mej. Joh. M. Wigboldus, arts aan de Valeriuskliniek te Amsterdam, is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde. Rotterdam. Doctoraalexamen economische we tenschappen: W. van Veelen, Zwijndrecht; O. C Kraak, Nieuw-Beierland; A. Weiland. Rotterdam; Scekandar, Rotterdam; A. Ooms, Krimpen aan de Lek en J. H. W. Prudon, Delft. Gepromo veerd tot doctor in de economische wetenschap pen: Harendra Kumar Mazumdar, Chakdaha (In dia) en Abdul Qayum, Bambore (India). Leiden. Doctoraalexamen Nederlands recht: W. van der Kuip. Overveen: J. Vrij, E. M. H. von Baumhauer en L. P. M. Janson, Den Haag. Doc toraalexamen Franse taal- en letterkunde: L. Dullaart, Den Haag. Doctoraalexamen natuur kunde: P. R. Locher, Leiden. Doctoraalexamen biologie: mej. L. M. L. Jurgens, Leiden en J. G. H. Wessels, Leiden (cum laude). Doctoraalexa men wiskunde: H. Weigert. Leiden. Doctoraal examen scheikunde: H. A. Veldhoven, Leiden; W. v. d. Slik, Leiderdorp en H. Das, Den Haag. Doctoraalexamen geologie: J. C. J. N. ter Hall. Rijswijk. Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: R. D. Visser, Utrecht; W. Lemmens, Beverwijk. Doctoraalexamen rechtsgeleerdheid: J. L. Strlck van Linschoten, Zwolle. Doctoraalexamen ge schiedenis: C. A. Rutgers (cum laude). Den Haag. Kandidaatsexamen klassieke letteren: mej. I. Zoetelief. Hilversum. Notarieel ex-amen deel 3: A. A. Schouw, Culemborg; J. G. Vermeer, Utrecht. Amsterdam. (Gem. Univ.). Artsexamen le eed.: E. Kikkert, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7