Engelsen tonen grote belangstelling voor Nederlands vakmanschap tOee/;: '^JBrieven cian dc redactie ZATERDAG 2 0 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bloemenmeisjes keren zondag terug uit Scarborough GRATIS STOFZUIGER Prof. Oud aanvaardde Berlijns eredoctoraat Toenadering bepleit tussen bestuurspraktijk en wetenschap Tweede polio-prik voor Haarlemse kinderen B. en W. van Haarlem ontvangen juristen Dutch Festival Weekin Scarborough ,De boom der gehangenen Liebelei Een huis vol heksen Burgerlijke Stand van Haarlem Naar eer en geweten De oude man en de zee „St. Louis Blues Vrouwen zonder mannen Voor het vuurpeloton Journaals Het vierde zomerconcert van het N.Ph.O. Gouden jubileum bij de Twentsche Bank UIT STAD EN STREEK J. Spaander zeventig jaar Een Nederlandse matroos maakte van zijn bezoek aan Scarborough gebruik van de gelegenheid om de Haarlemse bloemenmeisjes te fotograferen. Vrijwel het gehele Nederlandse gezel schap dat heeft meegewerkt aan de Ne derlandse festivalweek in de Engelse bad plaats Scarborough zal in de loop van zon dagmiddag met de „Bolton Abbey", het nieuwe passagiersschip van de Humber Line naar Rotterdam terugkeren. Het ver trek uit Huil wordt opzettelijk enkele uren vertraagd omdat het gezelschap zaterdag avond nog moet meewerken aan het grote slotfeest. Behalve de Haarlemse bloemenmeisjes, het Haags cabaret „De Vuurpijl", Rita Reys, Fred Kaps en de delegatie van de Rotterdamse politie, brengt de Bolton Ab bey ook het Amsterdamse draaiorgel en de Rotterdamse politie-testauto naar Ne derland terug. Advertentie ijl bruikleen bij reparatie GR. HOUTSTRAAT Tel. 16693 132 Prof. dr. P. J. Oud heeft dezer dagen in de vrije universiteit van Berlijn, die hem het ere-doctoraat in de filosofische faculteit verleende, een rede uitgesproken, waarin hij onder meer zei dit feit niet te kunnen beschouwen als een gebeurtenis, die uit sluitend op zijn eigen persoon betrekking heeft, maar dat hij zich in sterke mate voelde als een vertegenwoordiger van verschillende kringen, waarmede hij zich zeer nauw verbonden wist. Hij dacht hier bij in de eerste plaats aan Nederland, verder aan de stad Rotterdam en aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, aan de kring der gemeenten in het alge meen en niet in de laatste plaats aan de Internationale Vereniging van Gemeen ten, die op het ogenblik in Berlijn haar congres houdt en waarvan hij voorzitter is. Hij vroeg zich af of men in bestuurs- kringen soms niet te veel geneigd is be staande voorschriften automatisch te blij ven toepassen en bestaande routineproce dures te blijven volgen; met andere woor den, dat men in het bestuur te veel de apotheker speelt en zich te weinig tot ge neesheer weet op te werken. Prof. Oud hield een pleidooi voor een grotere toenadering tussen universiteit en gemeenten. De Internationale Vereniging van Gemeenten heeft reeds enkele stap pen in deze richting gezet. In samenwer king met de Unesco en de Verenigde Na ties worden onderzoekingen ingesteld en publikaties voorbereid, waarbij hooglera ren van verschillende universiteiten, ge meentelijke bestuurders en functionaris sen van de UNO nauw samenwerken, al dus prof. Oud, die de hoop koesterde, dat het mogelijk zal zijn in de naaste toekomst te komen tot nauwere betrekkingen tus sen universiteiten en gemeenten. De promotie geschiedde door prof. dr. L. Neumann, deken van de filosofische fa culteit van de universiteit, nadat een over zicht van het wetenschappelijke werk van prof. Oud was gegeven door dr. H. Herz- feld van de afdeling geschiedenis van de faculteit. Dit eredoctoraat van prof. Oud is het vijftiende, dat deze universiteit verleend heeft. Het eerste werd gegeven aan dr. Th. Heuss, bondspresident van West- Duitsland. Tot nu toe werden alleen aan Duitsers en Amerikanen eredoctoraten verleend. Op woensdag 24 juni zal in Haarlem de tweede polio-injectie worden gegeven uit sluitend aan die Haarlemse kinderen, die in het tijdvak van 25 mei tot en met 2 juni de eerste injectie ontvingen. Er zal worden gevaccineerd in het ge bouw van de gemeentelijke geneeskundi ge en gezondheidsdienst, Nieuwe Gracht 124, des morgens van 9.00 tot 11.40 uur en des middags van 14.00 tot 16.15 uur. Na 24 juni zullen door de gemeentelij ke geneeskundige en gezondheidsdienst dit jaar geen poliovaccinaties meer wor den verricht. Alle kinderen, die in 1959 tweemaal zijn gevaccineerd, zullen waar schijnlijk in het begin van 1960 worden opgeroepen voor de derde injectie. Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen op vrijdag 26 juni om onge veer 22.00 uur officieel ten stadhuize ont vangen de deelnemers aan het op 26 en 27 juni te houden jaarlijke congres van de Nederlandse juristen-vereniging. (Van onze correspondent in Londen) Twee jonge Nederlanders houden ter gelegenheid van de „Dutch Festival Week" tn de Noordzee-badplaats Scarborough het oude ambacht hoog. Het zijn de klompen maker Hendrik G. Houwer uit Dinxperlo (Gelderland) en de diamantslijper Herman J. Blom uit Amsterdam. Beiden geven een demonstratie van hun kunnen. Hendrik Houwer was hier het vorige jaar ook, toen zijn werk enorme belangstelling trok. Zij is nog steeds niet verflauwd. Dat geldt ook voor de diamantwerker. Want hoeveel verschil er ook moge bestaan tussen een klomp en een diamant, het zijn beide dingen, waar de Engelsman geheel vreemd tegenover staat. Maar de klomp en de diamant hebben met elkaar gemeen, dat zij produkten zijn, welke het hoogste vakmanschap vereisen. Wat de klomp betreft moeten wij eerlijk bekennen, dat wij deze ontdekking pas in Scarborough hebben gedaan. Want Hendrik Houwer is een kunstenaar in zijn vak. Hij is een van de weinigen van de jongere generatie, die het klompenmaken als handwerk heeft geleerd. Hij beoefent het met grote liefde en artisticiteit, zonder overdrijving kan worden gezegd, dat hij zijn ziel erin legt. Want een klomp moge een nuchter alledaags voorwerp lijken, wil hij aan zijn taak voldoen, dan zal er leven in moeten zitten als in de voet, welke hij omsluit. Herman Blom is gewend om met bui tenlanders om te gaan, omdat hij perma nent het diamantslijpen in de Amster damse diamantbeurs demonstreert. Hij heeft het vak grondig geleerd, kan naast het slijpen van gewone briljanten (58 kantjes), fantasieslijpen en snijden. Hij toont de nieuwste automatische dop, maar ook dit uitzonderlijke vak is een hand werk gebleven, dat de grootste concen tratie vereist. „Het is niet altijd gemak kelijk om te werken als er zoveel nieuws gierigen om je heen staan". Dat is dan ook de reden, dat er een speciale demonstratie afdeling van vier man in de diamantbeurs is ingericht. Ze kunnen er tegen. Ms. Friendship Het is een toeval, dat tijdens de Dutch Festival Week het grootste Nederlandse schip, dat ooit de haven van Scarborough heeft aangedaan, daar binnenliep en dat het bovendien nog de naam „Friendship" droeg. Kapitein L. Ketelaar uit Voor schoten was daarover uitermate in zijn nopjes. Hij stelde deze prachtige, nieuwe kustvaarder voor bezichtiging open tegen een entree ten bate van de Engelse orga nisatie voor het reddingswezen, en droeg daardoor het zijne bij tot het welslagen van de Nederlands-Engelse verbroedering. Eerste machinist Pieter Bergman uit Delf zijl toonde iedereen met trots zijn brand schone machinekamer. De „Friendship" is het eigendom van de n.v. Scheepvaart- en Handelmaatschappij W. H. James en Co. te Rotterdam en arri veerde in Scarborough met 'n lading hout. Het bijzondere was, dat de „Friendship" de primeur kreeg van de nieuwe mobiele kraan, waarmee het havenbedrijf is uit gerust. Deze is voorzien van een speciale klamp voor het houtlossen, waardoor Scarborough de enige Noordengelse haven is, welke in staat is hout in bundels recht streeks van het schip op vrachtauto's te lossen. Ook uit deze activiteit blijkt, dat Scar borough overvloeit van energie. De haven is vele jaren buiten gebruik geweest als gevolg van de mijnenvelden in de Noord zee, maar thans zet men er alles op alles om weer mee te tellen. Eerlijke Britten De heer Schutter, directeur van de Rot terdamse V.V.V., had vorig jaar in een hotel in Scarborough zijn regenjas ver geten. Tot zijn grote verbazing en vreugde hing hij nog op dezelfde plaats toen hij deze week opnieuw zijn intrek in het hotel nam. Een fruitzaak in een der hoofdstraten van Scarborough heeft bij elke fruitsoort in de etalage een opschrift in het Neder lands aangebracht: peren, appels, kersen, noten, enz. Enkele snackbars kondigden hun dran ken en eetwaren in het Nederlands aan, met inbegrip van het woordje „prijslijst". De bloemenmeisjes, die overigens de harten van de Engelsen gestolen heb ben, brachten onder meer een bezoek aan de „Limburg" waar de gehele be manning voorzien werd van een bloem. (L i d o) Een „super-western" in de trant van „High noon", die een wild en kleurrijk stukje Amerikaanse geschiede nis, de „gold rush" naar de staat Monta na in de zeventiger jaren van de vorige eeuw, tot achtergrond heeft. In de goud graverskampen is een zonderling gezel schap samengestroomd, misdadigers en avonturiers van allerlei slag, maar ook lieden van streng-puriteinse levenswandel die „met de revolver in de ene hand, en God's woord in de andere", zichzelf pro beren te handhaven in deze bandeloze sa menleving. Een der vreemdste vogels in die ruwe gemeenschap is een dokter-ge lukszoeker, vertolkt door de nu wel zeer oud wordende Gary Cooper, wiens sterke en integere persoonlijkheid al spoedig in botsing komt met de heersende zeden. Een jong meisje, slachtoffer van een overval op een postkoets, dat hij in zijn hut opneemt, wordt de aanleiding tot een hevig conflict, waarbij de dokter ternau wernood aan een lynchpartij ontsnapt. De rest van de intrige laat zich raden: zij schittert dan ook stellig niet door origi naliteit. Ontdaan van alle romantische franje onderscheidt „De boom der ge hangenen" zich slechts in twee opzichten van zijn minder-pretentieuze soortgeno ten, en wel door het beheerste spel van de hoofdrolvertolkers Maria Schell, Gary Cooper en de jonge Ben Piazza alsmede van enkele gave bijrollen, en door de bij zondere fraaie kleurenfotografie. (Minerva). Gedurende de avondvoor stellingen kan men Romy Schneider gade slaan in de romantische film „Liebelei", die ons ook Alain Delain toont, haar ver loofde. Dat gebeurt allemaal in het week einde. De matinees brengen Perry, de eek hoorn op het witte doek, een documen taire van Disney, die het kleine beestje volgt op zijn lang niet gemakkelijke le vensweg. Maandag en dinsdag is Leslie Caron aan bod in „Het glazen muiltje". Donderdag komt de Amerikaanse kolder film „Helzapoppin" weer in vertoning. (Studio). Na wat wij reeds over deze amusante komedie schreven, zal het nie mand verbazen dat de belangstelling een prolongatie wettigt. De Vrije Universiteit van West- Berlijn heeft prof. Oud het ere- doktoraat verleend in de filosofische faculteit. V.l.n.r. de deken der uni versiteit, prof. Oud en de rector. (Verkort weergegeven) Verhoging wethouderssalarissen. „Met verbazing nam ik kennis van de motie Spek e.a. om het besluit dat reeds door de Raad was goedgekeurd, alsnog door Ged. Staten te doen goedkeuren. Dit fiat was nog niet verleend. Hebben de heer Spek cs. kennis geno men van de laatste mededelingen van een der vakcentrales, dat er in ons land nog duizenden arbeiders zijn (dus ook in Haar lem), die van een inkomen van 60 en minder per week, met een gezin moeten rondkomen? Zou het geen aanbeveling hebben verdiend om aan deze groep van arbeiders aandacht te schenken in plaats van aan topfunctionarissen bij de ge meente? Hoogachtend, A. F. J. STEVENS. Naschrift: Er is op het ogenblik druk overleg gaande in kringen van regering, volksvertegenwoordiging en vakcentrales over een algemeen noodzakelijk geachte - regeling der loonsverhogingen. Uiteraard is het een onderwerp van nationaal niveau, dat in gemeenteraden onmogelijk tot punt van discussie kan worden. De aandrang van het raadslid Spek door de gemeenteraad overgenomen om de wet- houderssalarissenverhoging te effecturen is een logisch uitvloeisel van het feit, dat deze verhoging reeds door de gemeente raad was goedgekeurd, doch door het op onthoud in Ged. Staten vertraagd werd. De vraag of deze salarissen verhoogd dienden te worden, is thans niet meer ter sprake. Daarover is reeds eertijds beslist. Op geen enkele wijze zou de kwestie der lage arbeidslonen in enig verband kunnen worden gebracht met de kwestie of een eenmaal genomen raadsbesluit niet zo spoedig mogelijk effect moet dienen te krijgen. Bovendien kan het loonbeleid on mogelijk gevoerd worden volgens het blijkbaar door inzender voorgestane prin cipe, dat te lage beloningen van de ene groep niet mogen worden verhoogd omdat de loonsverhogingen van andere groepen door grotere complicaties niet vlot tot stand kunnen komen. Red. Hulde. Hoeden af voor onze Haarlemse afdeling der Kon. Ned. Ver. „E.H.B.O." (sectie Snelverband), onder wier auspi ciën de jaarlijkse boottochten voor licha melijk gebrekkigen van alle gezindten worden georganiseerd. Dit jaar vonden deze plaats op 17 en 18 juni naar Koog aan de Zaan. Voor onze gehandicapte medemensen zijn deze dagen een hele belevenis. Velen toch van hen zijn steeds aan huis ge kluisterd en zien reikhalzend naar dit prachtige uitstapje uit. Hulde voor onze medeburgers die ge heel belangeloos zich inspannen om alles goed en vlug te doen verlopen: voor onze Gemeentelijke Geneesk. Dienst en voor de autobezitters die de mensen naar en van de boot vervoeren, dikwijls met bed en al en reeds om 7 uur des morgens in de weer zijn. Voor hen allen die bij ver trek en aankomst en op de boot zelve, de hele dag druk in touw zijn met de verzor ging der aan hun toevertrouwde mensen. Voor hen allen die telkenjare weer met de lijsten rondgaan om de nodige gelden voor deze boottochten te verzamelen. Mogen zij nog vele jaren hun zeer ge waardeerde krachten willen geven aan dit zo menslievende werk. Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TEIEFOON'15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor he' gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid BEVALLEN van een zoon. 18 juni: G. M. MutsaersDe Ruiter; S. J. Oskam Goemaat; G. E. KramerBrekel: M. G. A. van BruggenRutte; L. C. van Kempen— Lubbe; A. J. BouchierWesterman; W. H. SmitKoel; A. J. M. KroeseBuijs; 19 juni: L. A. de MooijVan Os; J. M. L. Vas VisserLatuapon. BEVALLEN van een dochter, 17 juni; A. M. KalfRodenburg; 18 juni: C. J. BeumerMoonen; H. M. JansenAchten; 19 juni: G. BrandsSchoenster. OVRLEDEN, 17 juni: J. A. Heerens, 66 jaar, Kenaupark; L. van Maas, 76 jaar, Kruistochtstraat; W. BosVan der Oord, 79 jaar, Gasthuisvest; A. J. SmitVan dei- Veer, 69 jaar, Garenkokerskade; 18 juni: G. E. Steijl, 66 j., Nic. v. d. Laanstraat. ONDERTROUWD, 19 juni: J. Koomen en W. Kossen. GEHUWD. 19 juni: J. Officier en C. M. Prins; J. J. Stenger en A. M. A. H. Stouten; H. P. Suttorp en A. J. M. Kitseroo. (R o x y). Een man en een vrouw zijn op de vlucht voor hun vijanden. Overal dreigt het gevaar en loert de dood. Het net wordt dichter om hen heen getrokken. Ontsnap pen is bijna niet mogelijk. Toch vluchtten zij niet uit lafheid. Hun motieven zijn even klaar als het zuivere zonlicht in de bergen. Ze handelen naar eer en geweten. In de films van de prairie wordt de deugd be loond. Hoe zij toch ontkomen aan de over macht en behouden hun plaats van be stemming bereiken, toont ons de film in een zeer spannend en emotioneel verloop. Van maandag af snorren de pijlen en wordt de tomahawk gezwaaid, wanneer „De scal penjager" draait. (Lux or) Voor een uitvoerige bespre king van deze film zie men pagina 4. (Cinema Palace) Wié niet al leen naar de „topstars" uit de wereld van de jazz, Nat King Cole, Eartha Kitt, Pearl Bailey, Ella Fitzgerald en Mahalia Jackson wil luisteren, maar ze tevens wil zien, moet beslist naar de film „St. Louis Blues" gaan, want daarin spelen zij allen een voorname rol. De „St. Louis Blues" is gebaseerd op het levensverhaal van W. C. Handy, de jazz-musicus, die ondanks de grote tegen werking van zijn vader, een dominee uit Memphis, tenslotte toch zijn plaats in de wereld van de jazz verovert, als compo nist en trompettist. Vooaral als compo nist wordt hij beroemd. Zijn meest be kende songs worden in deze film vertolkt door Eartha Kitt, Ella Fitzgerald en Ma halia Jackson. Wie van blues houdt zal veel plezier beleven aan deze film, waarin men niet te veel op de speelkwaliteiten moet letten, want deze topstars uit de jazz zijn in de eerste plaats musici, en in de tweede plaats acteurs. (Rembrandt) Deze Amerikaanse film confronteert ons na vijftien jaren met de belevenissen van de vrouwen in het Nieuw-Zeelandse stadje Christchurch, waar alle weerbare mannen zijn opgeroe pen voor de strijd tegen de Japanners. Het gaat in het bijzonder over vier dochters uit een ouderloos gezin, over hun reacties op deze „manloosheid" en hun ge dragingen, nadat Amerikaanse troepen in het stadje zijn aangekomen. Die reacties na de periode van eenzaamheid en ver langen zijn heel anders dan men zou ver wachten, maar psychologisch wel verklaar baar. De ervaringen van de vier vrouwen lopen sterk uiteen; zij worden in deze film st.uk voor stuk uitvoerig verteld en ge plaatst tegen een achtergrond van oor- logstragiek, die de sfeer van dit filmver haal bepaalt. Vooral Jean Simmons en Joan Fontaine maken door hun vaak aan grijpende uitbeelding deze geschiedenis, die als motto heeft: alles weten is allés begrijpen, aanvaardbaar. (Frans Hals) In een Zuidameri- kaanse staat is weer eens een revolutie uitgebroken. Opstandelingen tegen het regime vallen bij bosjes voor het vuurpe loton. Een juwelier (Georges Marchal) wordt ervan verdacht met de rebellen te heulen en ziet in de gevangenis zijn ein de naderen. Gelukkig voor hem is zijn vrouw (Dany Robin) niet voor een klein tje vervaard en het lukt haar na veel hachelijke ogenblikken te hebben door staan, gratie voor hem te krijgen. Op weg naar de fusillade-plaats, waar het volk zich verdringt om maar niets van het schouwspel te missen, gelukt het de juwe- I lier te ontsnappen. Na een wilde achter volging over de daken van de stad komt het onder de torenklok, die het laatste uur voor de ter dood veroordeelden slaat, toch nog tot een „eind goed al goed". Na de hoela-hoep de hippel-hip? De Am sterdamse jeugd heeft zich vol animo op de springstok geworpen en huppelt als een kangoeroe in het rond. Polygoon-Profilti was er bij toen de hippel-hippers een de monstratie gaven. De Groningse studen ten vierden hun 69ste lustrum met een wa tersportfestijn op de Paterswoldse plas sen. Hoeveel zorg er aan de kwaliteit van uw dagelijkse boterham besteed wordt kunt u zien bij de reportage over de proef- bakkerij van het TNO in Wageningen. Verder zijn er flitsen van een 2 kilometer zwemwedstrijd van de Robben, waarbij Jans Koster en Corrie Schimmel elkaar weinig toegaven en van de snelwandel wedstrijd over 20 kilometer om het kam pioenschap van Nederland in de Kraling- se Hout te Rotterdam, die een overwin ning voor de Amsterdammer Cij opleverr de. Spiegel van Nederland gaf deze week enkele flitsen van een wedstrijd op hele oude bromfietsen, van een zelfgebouwde zeilboot van de heer Schipper en tot slot nog iets van de vijftigste verjaardag van Max Tailleur, die nog vlug een mopje ver telde. Het vierde Zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest heeft plaats op donderdag 25 juni. Het concert, dat onder leiding staat van Marinus Adam, wordt geopend met de Ouverture Le roi d'Ys van Lalo. Dick de Reus is vervolgens solist in 'net 3e Vioolconcert van Saint Saëns. Na de pauze worden uitgevoerd La procession nocturne van Rabaud, Petite suite van Debussy en Wiener Drei- vierteltakt van Johan Wagenaar. Volgende week vrijdag zal de heer Joh. de Jager in Haarlem, zijn gouden jubileum bij de Twentsche Bank vieren. De jubila ris was nog geen vijftien jaar oud toen hij in dienst trad bij de Haarlemse Bankveree- niging, welke instelling in 1931 werd over genomen door de Twentsche Bank. Na enkele jaren kwam hij op de afdeling rekening-courant, deze afdeling is hij tot op de huidige dag trouw gebleven. Nieuws in het kort Jubileum. Dinsdag zal de heer J. J. Versteeg, werkzaam als slijper op de af deling Roto-slijperij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v., de dag herdenken, waarop hij vóór veertig jaar bij deze vennootschap in dienst trad. „Haarlems zilver". Uit een passage in ons verslag over de opening van de tentoonstelling „Haarlems zilver" in het Frans Halsmuseum in Haarlem zou men kunnen opmaken, dat deze expositie gratis te bezichtigen is. Dit is echter niet het geval. Men dient voor de toegang tot het museum de normale toegangsprijs te be talen. In deze prijs is de toegang tot „Haarlems zilver" dan inbegrepen. Burgerlijke stand. In de rubriek Bur gerlijke stand van 18 juni komt een kleine onjuistheid voor. Er moest namelijk onder het hoofdje ondertrouwd staan: H. P. Cats en Ch. M. van den Merkenhof. Voetbalwedstrijd. Maandagavond om zeven uur zal een elftal bestaande uit kerkeraadsl eden en collectanten van de "ereformeerde kerk in Bloemendaal een voetbalwedstrijd spelen tegen een combi natie van kerkeraadslden en collectanten uit Haarlem-Noord op het EDO-terrein. Stertocht. De Nederlandse vrouwen beweging houdt op dinsdg 23 juni haar jaarlijkse bijeenkomst in het concertge bouw in Haarlem. Aan deze bijeenkomst, getiteld „Stertocht", werken mee het Spaanse danspaar Elena el Rubio, de Spaanse gitarist Mario Ramirez, de accor- deoniste Vera Loretta, de operazangeres Marjo Ingen Soet. Uut Huising verzorgt de conference. Als spreekster treedt op Annie Averink. Aanrijding. Op het kruispunt Wes telijke RandwegLeidsevaart in Haarlem heeft zich een aanrijding voorgedaan doordat een bestuurder van een personen auto geen voorrang verleende aan een scooterberijder. Deze laatste kreeg even als zijn duopassagier enkele kneuzingen. Opvoering revue. De Zandvoortse buurt- en folklorevereniging „De Wurf' zal maandag een derde opvoering verzor gen van de oud-Zandvoortse revue „Zo ging dat vroeger", die voor de vereniging geschreven werd door mevrouw B. Jong- smaSchuiten. Opbrengst collecte. De door de Chris telijke besturenbond (C.N.V.), afdeling Zandvoort, gehouden lijstcollecte ten bate van het fonds „Draagt elkanders lasten" heeft een bedrag opgeleverd van 423, Voor afbraak. B. en W. van Rotterdam vragen de gemeenteraad 653.286,te vo- teren voor het slopen van het voormalige gebouw van de Bijenkorf. Mede met het oog op de plannen voor de aanleg van de metroverbinding achtten B. en W. uitstel van de afbraak thans niet meer verant woord. Zaterdag 27 juni hoopt de heer J. Spaan der, een bekende figuur in Haarlemse mid denstandskringen en secretaris van de Algemene Nederlandse Drogistenbond zyn zeventigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige isin Purmerend geboren, heeft daar zijn opleiding geno ten als apotheker-assistent en -kwam op negentienjarige leeftijd naar Haarlem, waar hij enige tijd in een apotheek werk zaam was. In december 1911 werd de heer Spaander eigenaar van de zaak van de firma Klinkspoor aan de Kamperstraat 2, hoek Kampersingel en daarin drijft hij bijna achtenveertig jaar een drogisterij. Dertien jaar geleden opende hij een filiaal aan de Spaarnwouderstraat 106. In de om geving van de Kampersingel is de heer Spaander een geziene figuur door de wij ze waarop hij velen met raad en daad bij staat. De heer Spaander heeft een belangrijke rol vervuld in het organisatieleven en in het bijzonder in dat van zijn vak. Voor de oorlog was hij lid van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Drogisten- bond en na de bevrijding, toen de werk zaamheden van de bond weer op gang moesten komen, werd hij belast met het secretariaat. Tot heden is hij secretaris, verder is hij lid van verdienste, en tevens is hij hoofdredacteur van het orgaan van de bond „De drogist". Voorts maakt de heer Spaander deel uit van het federatie bestuur van de drie drogistenbonden. In de loop der jaren ging zijn belang stelling in het bijzonder uit naar de vak opleiding, waardoor mede betere toestan den in het vak ontstonden. De heer Spaan der is secretaris van het vakonderwijs van de A.N.D.B. en lid van de examencom missie voor drogist. Ook had hij aandacht voor de belangen van de Haarlemse dro gisten en dit is in de afgelopen dertig jaar wel gebleken. Toen in de vorige oorlog de afdeling Haarlem van de A.N.D.B. een kwijnend bestaan leed heeft de heer Spaander het zijne er toe bijgedragen dat er actie gevoerd werd. Dertig jaar heeft hij het voorzitterschap vervuld en twee jaar geleden is hij afgetreden. Bij zijn afscheid werd hem het erevoorzitterschap der afdeling aangeboden. Ook maakt hij deel uit van het bestuur van de Haarlem se Handelsvereniging. In zijn vrije tijd heeft de heer Spaan der belangstelling voor fotografie en van de Haarlemse Amateur Fotografenver- eniging was hij eerst een aantal jaren secretaris en daarna voorzitter.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9