Inflatiegevaar niet denkbeeldig OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT sWMORRIS beforeijouêiu/! HET WEER Omstreden terreinen bij Baarle behoren tot koninkrijk België MINISTER ZIJLSTRA VERKLAART: Belastingheffing heeft hier en daar de grens overschreden" 304e JAARGANG No 136 Reclame in televisie in principe aanvaard Achthonderd rebellen staken de strijd op Sumatra Zes doden in het verkeer Kind overleden na mishandeling door de vader Iets minder warm St. Lawrence zeeweg verstopt Pluisjes dwarrelen over Nederland Dr. J. Goris (Marnix Gijsen) thans beroepsdiplomaat Onlusten in Durban Argentijnse oppositie eist aftreden van Frondizi Liftster sprong in paniek uit auto van Algerijn In ziekenhuis te Nice overleden Twee aanhangers van Nehroe doodgestoken in Kerala In de krant van heden: Russische ambassadeur terug naar Moskou Het woord is aan Haarlemse jongeman in zee verdronken Internationale Hof van Justitie beslist: Kroesjtsjev naar Warschau 73e JAARGANG No 288 Grote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 22 JUNI 1959 Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ff Minister Zijlstra (Van onze Haagse redacteur) Naar thans pas bekend wordt hv;eft de ministerraad zich op 5 juni in beginsel uit gesproken voor het toelaten van reclame in de televisie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal nu met alle bij dix vraagstuk betrokkenen gaan overleggen al vorens een concreet voorstel uit te wer ken voor de uitvoering van deze princi piële beslissing. De regering zal te zijner tijd over deze kwestie een nota aan de Tweede Kamer zenden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LÉIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMESJASJES in kleuren DJAKARTA (AFP) Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft bekend gemaakt dat meer dan achthonderd leden van de „Darul Islam", in het gebied van Atjeh, zich bij de regeringstroepen hebben aangesloten. Deze rebellen hebben hun lei der, Daud Beureuh, in het oerwoud in de steek gelaten en geweigerd zich bij andere groepen opstandelingen aan te sluiten, al dus het communiqué. Een verkeersongeluk in Wageningen heeft het leven gekost aan de 15-jarige G. R. uit Bennekom. Hij zat achter op een bromfiets, bestuurd door de 17-jarige A. G. uit Bennekom. Deze verleende op een kruispunt geen voorrang aan een bus. Zij werden door de bus aangereden en 30 meter meegesleurd. Beiden werden in zeer ernstige toestand naar het Wageningse zie kenhuis overgebracht, waar G. R. is over leden. De toestand van A. G. is zorgwek kend. In Velp reed de 24-jarige bromfietser J. van der H. met vrij grote snelheid langs een spoorwegovergang, waar men bezig is om de oprit te verhogen. Door deze ver hoging raakte hij de macht over het stuur kwijt en viel. Met een schedelbasisfractuur werd hij overgebracht naar het Velpse zie kenhuis, waar hij later overleed. De duo- passagiere, een 16-jarig meisje uit Arnhem, liep een hersenschudding op. De 21-jarige J. de Jonge uit Emmercom- pascuum werd toen hij met zijn bromfiets in botsing kwam met een andere brom fiets, zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Emmen is overleden. In Rotterdam is de 76-jarige C. J. van Vliet aangereden door een personenauto toen hij een drukke verkeersweg overstak zonder op het verkeer te letten. Hij is en kele uren later in een ziekenhuis bezwe- ken. In een ziekenhuis te Amsterdam is de 27-jarige P. R. Schekkerman overleden, die woensdag op het Spui met zijn motorcar rier tegen een vrachtwagen botste. Hedenmorgen is de 55-jarige J. L. van de Weerd om het leven gekomen, toen zijn bromfiets werd aangereden door een per sonenauto op de Amstelveenseweg te Am sterdam. Een vierjarig zoontje van de familie D. te Voorthuizen is vrijdag onder verdachte omstandigheden gestorven. Sectie heeft uitgewezen, dat het knaapje waarschijnlijk door knuppelslagen om het leven is ge bracht. De vader van het knaapje is aan gehouden en zal voor de officier van Jus titie te Utrecht worden geleid, verdacht van zware mishandeling, de dood van het knaapje tengevolge hebbende. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking niet hier en daar onweer. Over het algemeen iets minder warm. Meest zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. In een rede voor het A.R.-partijconvent te Utrecht heeft de minister van Finan ciën, prof. Zyistra, onder meer gezegd, dat de economisch-financiële situatie van het ogenblik niet zonder beloften, maar aan de andere kant ook niet zonder gevaren is. Nederland is de perikelen van de bestedingsbeperking te boven, maar men moet goed inzien dat de financiële en economische toestand in Nederland ons nog wel eens voor verrassingen zou kunnen plaatsen. Ten aanzien van de vraag, of inflatoire gevaren ons bedreigen, zei prof. Zijlstra niet zonder zorg te zijn. Wanneer het schip van staat weer in de inflatoire situatie van 1956 terecht zou komen, behoeft men niet de illusie te koesteren, dat het nieuwe kabinet het vier jaar zal volhouden, aldus minister Zijlstra. Het gevaar van overspanning of inflatoire ontwikkeling is volgens hem niet denkbeeldig en daarmee zal rekening gehouden moeten worden. Het systeem van de vrijere loonvor ming kan alleen slagen als het bedrijfs leven zijn nieuwe verantwoordelijkheid kan dragen en zich, met name wanneer het gaat spannen, niet laat beïnvloeden door de situatie van het ogenblik. Over de overheidsfinanciën zei minister Zijlstra, dat in de naoorlogse jaren in Ne derland te veel de gedachte is gegroeid, dat de staat, financieel gesproken, alles kan. Hij bestreed deze opvatting ten stel ligste. Er zijn zeer veel gerechtvaardig de eisen, aldus prof. Zijlstra, maar wei nige daarvan kunnen ten volle worden betaald. „De belasting komt niet zomaar op tafel, maar er moet om gevochten worden in de kamer". Hij meende, dat men met de belastin gen hier en daar de grens nadert of mis schien zelfs al heeft overschreden. De hoogte van de directe belastingen is zo danig, dat de gemiddelde burger in de prijs van de artikelen de belasting be taalt, die uit de winst van de producent had moeten komen. De belastingdruk is dan ook zijns inziens eigenlijk niet meer te vergroten. Men zegt naar zijn mening in Neder land te gemakkelijk dat bepaalde zaken grote voorrang hebben. Hij vestigde er in dit verband de aandacht op, dat het budget van vorig jaar met 50 percent ver hoogd zou moeten worden, wanneer alle wensen op financieel gebied, die het ka binet de afgelopen weken hebben bereikt, vervuld zouden worden. Het departement van Financiën heeft de zware taak, zei de minister, te trachten het Nederlandse volk te leren beseffen, dat de optelsom der verlangens nog wel gerechtvaardigd, maar niet meer betaalbaar kan worden genoemd. De bewindsman verklaarde, dat in het Nederlandse staatsbestel dualiteit tussen kabinet en kamer gewenst is. De binding door de band van het vertrouwen dient echter zijns inziens altijd te blijven be staan. Als de anti-revolutionaire ministers niet meer het vertrouwen hebben van de eigen mensen, zo zei hij, is er geen been meer om op te staan. Prof. Zijlstra zei ten slotte, dat in de komende periode wel eens een hard „nee" zal moeten klinken. Hij sprak de hoop uit, dat, wanneer er terwille van het voorko men van een eventuele inflatie harde maatregelen genomen moeten worden, de band van het vertrouwen zal blijven bestaan. Dr. Bruins Slot: „Geen socialistenvreter" „De verkiezingsuitslag was teleurstel lend, omdat er geen meerderheid meer aanwezig was voor de samenstelling van een rechts kabinet. In het kabinet hebben nu ook liberalen zitting en met hen kun nen we rekenen op analoge moeilijkhe den als we met de socialisten hebben ge had. Ik hoop natuurlijk, dat deze ver wachting niet bewaarheid zal worden". Dit verklaarde dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voorzitter van de anti-revolutionaire Tweede-Kamerfractie, op het A.-R.-par- tijconvent. Over het oude kabinet zei hij, dat dit uit ruzie was geboren. Er viel in A.-R.- kringen een toenemend onbehagen te con stateren ten aanzien van de samenwer king met de socialisten. Hij meende niet, dat de Partij van de Arbeid doelbewust op een crisis heeft aangestuurd, maar wel, dat het doel der socialisten was, de rechtse partijen door de knieën te zien gaan. De verantwoordelijkheid voor de jongste kabinetscrisis ligt volgens hem dan ook bij de P.v.d.A. Dr. Bruins Slot ontkende, dat hij een „socialistenvreter" zou zijn. „Als men iemands politieke gezindheid wil afmeten naar zijn lust in zijn tegenstanders," zei hij, „moet ik er op wijzen dat ik libera len even lekker vind als socialisten". De dag van de crisis was voor dr. Bruins Slot de schoonste dag van zijn leven, om dat prof. Romme, die gezegd had wel een brede basis te willen, maar niet tot iedere prijs, op die dag die prijs eindelijk op tafel legde. Het nieuwe kabinet heeft zijns inziens de taak aan te tonen dat Neder land ook zonder socialisten goed regeer- baar is. Naar aanleiding van de discussies in de Tweede Ka mei' over de regeringsverkla ring verklaarde dr. Bruins Slot, dat uit alles blijkt, dat de P.v.d.A. terug wil in het kabinet. Hij noemde dit onaanvaard baar en voegde er aan toe, dat de gedach te dat men geen regering mag vormen waarin een derde deel van het volk niet is vertegenwoordigd, zijns inziens vol maakt ongegrond is. Habij de Viersprong te Aerdenhout komt een verbetering voor het verkeer op de Zandvoorterweg tot stand doordat bij de Haringbuijs twee wegen zijn maakt. De keuken van de voormalige tolgaarderswoning is gesloopt waar door er ruimte ontstond een nieuwe weg aan te leggen voor het verkeer van Heemstede naar Zandvoort. De bestaande weg is bestemd voor het verkeer naar Heemstede. Er zullen nog voorzieningen moeten worden ge troffen aan de oude weg. THOROLD, (UPI) Een groot deel van het verkeer op het onlangs geopende zee kanaal van St. Lawrence is stil komen te liggen door een stoornis in de sluis in het verbindingskanaal tussen het Ontario- en het Erie-meer. Zestig schepen liggen er te wachten en hun aantal groeit. Schattingen over de tijd die het herstel zal vergen, lo pen uiteen van 24 tot vier dagen. In vele delen van het land vraagt men zich af waar toch aie kleine witte pluisjes vandaan komen, die sedert enige dagen in bijzonder grote hoeveelheden door de lucht dwarrelen. Deskundigen in Wageningen hebben thans de oorzaak van deze pluizen- invasie uitgeplozen. Het zijn namelijk de vruchtpluizen van de mbëras-andijvie, die voorkomt op de drooggevallen gronden van Oostelijk Flevoland. Deze plant produceert grote massa's vruchtpluis en door de lange droogteperiode er. de noordoostelijke winden worden deze pluizen over een groot deel van westelijk Nederland verspreid. Ook Kennemerland heef- dihet afgelopen weekeinde gemerkt, want bij tientallen tegelijk zweefden de pluisjes soms de huizen binnen. (Van onze correspondent in Brussel) De heer Iweins D' Eeckhoute, de Bel gische consul-generaal in New York, heeft medegedeeld dat dr. Jan Albert Goris, directeur van het Belgisch Voorlichtings bureau te New York, tot gevolmachtigd minister is benoemd. Goris, beter bekend onder zijn auteurs naam Marnix Gijsen, heeft in ruime mate er toe bijgedragen om België en de Benelux- gedachte aan het Amerikaanse publiek te doen kennen. De heer Goris is dus thans een Belgisch beroeps-diplomaat geworden. Joseph Delafortrie, hoofdredacteur van de Antwerpse „Nieuwe Gids", een van de vooraanstaande Belgische journalisten in de Vlaamse pers, is zaterdag op 49-jari- ge leeftijd overleden. Het stadsbestuur van Durban in Zuid- Afrika, waar het vorige week tot he vige uitbarstingen onder de inlandse bevolking kwam wegens het optreden van de overheid tegen de illegale distilleerderijen, heeft zaterdag alle café's voor inlanders voor tien dagen gesloten. Deze radiografisch overge brachte foto geeft een beeld van de wilde tonelen die zich vorige week in de stad hebben afgespeeld. De politie- agenten op de voorgrond worden door demonstranten met stenen bekogeld. BUENOS AIRES (Reuter) De groot ste oppositiepartij in Argentinië, de radi cale volkspartij van Ricardo Balbin, heeft er bij president Frondizi op aangedrongen af te treden. In een ziekenhuis te Nice in Frankrijk is het 20-jarige meisje A. Smilde uit Gronin gen overleden. Het meisje was met een vriendin op vakantie in Frankrijk. Onge veer 50 km. buiten Nice vroegen en kre gen de meisjes een lift van een Algerijn. Onderweg hebben de meisjes getracht de Algerijn tot stoppen te bewegen, maar hij gaf aan hun dringend verzoek geen gehoor. In paniekstemming is het meisje daarop uit de wagen gesprongen. Ze smakte op straat en kreeg een schedelbasisfractuur. Zij werd naar het ziekenhuis te Nice over gebracht, waar zij aan de gevolgen van de val is overleden. De politie heeft inmid dels de Algerijn opgespoord en gearres teerd. TRIVANDRUM (Reuter) Twee leden van de Congrespartij in de Zuidindische staat Kerala zijn doodgestoken. Daarmede is het aantal doden tijdens de campagne tot het verdrijven van het communistisch bewind in deze staat gestegen tot veer tien. De politie heeft zondag 700 mensen verwijderd die de wacht hadden betrok ken bij openbare gebouwen en scholen in Kerala. Een van de oppositiepartijen, de socia listische partij, heeft meegedeeld dat zij haar eigen campagne tegen de regering zal beginnen. De niet-cornmunistische vak bonden zijn van plan op 29 juni te gaan staken. Vandaag wordt premier Nehroe in Tri- vandrum verwacht om te pogen een op lossing te vinden voor het conflict tussen de communisten en hun tegenstanders. In Trivandrum zijn grote menigten samen gestroomd, die aanwezig willen zijn bij de aankomst van Nehroe. Langs de weg van het vliegveld naar het gouvernementsge bouw betrokken zij de wacht, met span doeken en banieren waarop onder meer de leuze „maak een eind aan het communis tisch wanbeheer" was aangebracht. pag Minister Zijlstra over inflatiege- vaar 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 „Toch is het zo"2 Op de Praatstoel3 Agenda 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Uit stad en omgeving 5, 6 Beurs 6' Sport 7, 8', 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in ons land, de heer S. P. Kirsanov, zal be gin juli naar Moskou terugkeren. De naam van zijn opvolger is nog niet bekend. De heer Kirsanov is deken van het corps di plomatique in Den Haag. Wijnaends Francken: Men moet over een grote woordenschat beschikken om zich kort te kunnen uit drukken. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is in Bloemendaal aan Zee ter hoogte van het theehuis Parnassia bij het baden in zee de achttienjarige Theo van der Werff uit de Overtonstraat in Haarlem-Noord verdronken. De jongeman, die met zijn meisje naar het strand was gefietst, ging in zee, maar is waarschijnlijk door de te snelle afkoe ling in 't water onwel geworden. Hij werd er door drie Duitse jongelui uitgehaald en naar de post van de Bloemendaalse Red dingsbrigade gebracht. Hoewel twee dok toren zeer snel ter plaatse waren en le den van de Bloemendaalse Reddingsbriga de gedurende twee uur kunstmatige adem haling hebben toegepast, mocht hulp niet meer baten. Naar de politie van de fami lie vernam, was de jongeman de zwem kunst slechts matig machtig. Verdronken in Haarlemse woonschepenhaven Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is de by na tweejarige Adrianus Hel- lemons in de woonschepenhaven in de Waarderpolder te Haarlem bij het spelen te water geraakt en verdronken De vader, bewoner van een der woon schepen, was op de wal aan het werk en had zijn zoontje aan een touw vastgebon den, opdat het niet bij het water zou kun nen komen. Omdat het kind erg huilde, maakte hij het touw los. Zonder dat de vader het merkte is de kleine daarna naar de walkant gelopen en in het water geval len. Toen de vader even later zijn zoontje miste, begaf hij zich te water en wist de kleine op de wal te brengen. Terstond werd medische hulp ontboden, maar hoewel ge ruime tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast mocht deze niet meer baten. Na sluiting van het natuurbad „De Kie- nehoef' te St. Oedenrode bemerkte men zondagavond dat van twee jongens kle ding was achtergebleven. Na dreggen vond men in het bad de lichamen van de 14-jarige J. van der Heijden uit St. Oeden rode en van een tot nu toe onbekende on geveer 20-jarige jongeman, die een hoofd wonde had. Vermoed wordt dat deze jon geman met het hoofd tegen een betonnen paal is gestoten en zich daarna aan de 14-jarige jongen heeft vastgeklemd. Hoewel er meer dan 6000 bezoekers in het bad waren geweest, heeft niemand iets van het ongeval bespeurd. De vierjarige Jaapje Vos uit de Van Adti- chemweg te Rotterdam is bij het spelen op een bruggetje bij de Van Noortwijck- singel door de opening van de brugleuning gevallen en verdronken. Twee voorbijgan gers hebben hem boven water gehaald, maar het was reeds te laat. Terwijl hij voorovergebogen in het wa ter zat te spelen verloor de 10-jarige J. van der Staal uit de Zaagmolendrift te Rotterdam het evenwicht. Hij viel in het water en verdronk. Twee agenten en een burger zijn de jongen nagesprongen, maar zij konden hem niet vinden. Later is het stoffelijk overschot bij het dreggen opge haald. Uit het Buiten-IJ nabij de Oranjesluizen te Amsterdam is het levenloze lichaam op gehaald van de 60-jarige schipper C. J. L. Oomen uit Rotterdam. Het is onbekend op welke wijze hij te water is geraakt. Te Retranchement is het stoffelijk over schot gevonden van het 14-jarige meisje Matti Weststrate uit 's-Heer Arendskerke dat op zaterdag 13 juni bij het baden te Cadzand verdronk. De 12-jarige Frans van Meegdenburg is te Geldermalsen bij het zwemmen in de Linge verdronken. (Van onze Haagse redacteur Het Internationale Hof van Justitie heeft zaterdagmiddag beslist, dat Neder land veertien hectaren kleiner is dan het altijd heeft gedacht: de omstreden per ceeltjes grond by Baarle-Nassau. die byna veertig jaar de oorzaak van een sluime rend grensgeschil tussen Nederland en België vormden, zyn aan onze zuiderbu- rij toegewezen. Beter gezegd: zy hebben altijd aan België toebehoord. De oorzaak van de moeilijkheden lag in een verschil in omschrijving in het kadaster van Baarle-Nassau waar de beide stukjes grond als Neder lands bezit stonden geboekt, en die in het proces-verbaal van de commissie die na de afscheiding van België de grens tussen beide koninkrijken afbakende. Deze com missie besliste, dat het grensbeloop gelijk zou zijn aan de bestaande grenzen tussen de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau en de Belgische gemeente Baai'le-Hertog. De Nederlandse zienswijze komt er, zeer in het kort, op neer, dat het proces-ver baal van deze commissie uit 1843 dateert, het gemeentelijk document van Baarle- Nassau uit 1841 en dat er dus van een vergissing sprake moet zijn aan de zijde van de commissie, wanneer haar omschrij ving van de gemeentelijke afwijkt. Het Internationale Hof heeft de Neder landse raadslieden in dat betoog niet ge volgd. Het heeft de vergeelde documenten van de Belgisch-Nederlandse grensom- schrijvingscommissie nauwgezet bestu deerd en is op grond daarvan tot de con clusie gekomen, dat deze commissie niet de taak had naar een bestaande toestand te verwijzen, maar deze nader te om schrijven. De tekst van het gemeentelijk px-oces-verbaal moet haar bekend zijn ge weest en aanleiding hebben gegeven tot discussies. Op de 225ste vergadering van de commissie werd de souvereiniteit over de omstreden terreinen aan België toege kend. Dit feit prevaleert naar het oordeel van het Hof, waarin niettemin vier rechters van een afwijkende mening hebben blijk gegeven, boven sommige daden waardoor Nederland de feitelijke souvereiniteit in bepaalde opzichten heeft uitgeoefend, zoals de heffing van grondbelasting. Het Hof meent, dat het daarbij om administratieve handelingen gaat, die het gevolg zijn van het feit, dat Nederland de onderhavige percelen in zijn kadaster had opgenomen, en die in geen enkel opzicht de Belgische souvereiniteit aantasten. In 1892 heeft België zich trouwens be reid verklaard de betwiste percelen af te staan, maar deze overeenkomst werd niet geratificeerd. Hieruit blijkt toch duidelijk, aldus het Hof, dat de Belgische souverei niteit niet in het geding was. WARSCHAU (AFP) De Russische premier Kroesjtsjev wordt op 12 juli in Warschau verwacht voor een officieel be zoek van twaalf dagen aan Polen. Hij zal vergezeld worden door een belangrijke de legatie. Op 22 juli zal hij aanwezig zijn bij de viering van de nationale f - -tdag in Warschau.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1