Opnieuw voorzichtig optimisme bij de Nederlandse confectie-industrie Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Hier en daar kans op onweer GRAPILLON MAANDAG 22 JUNI 1959 2 OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De goudreserve in de V.S. Nadelig saldo bij Allan Betaalbaarstellingen Geen dividend Eduard Goudsmit Rotterdam Introductie CO-OP rentespaarbrieven Verlies in 1958 bij Leidse Textielfabriek Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 15 tot en met 19 juni is Aet zo TERMIETEN STAAT Kindertehuis in Son gedeeltelijk afgebrand Opnieuw een wurgpoging in Amsterdam Duitse „atoomminister" in Nederland Te voet van Terschelling naar Friesland Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Panda en de Gouden Kerkelijk Nieuws Deze tros zit in deze fles De Nederlandse confectie-industrie is in herstel. In het laatste kwartaal van 1958 manifesteerde deze tendens zich reeds duidelijk en zij zette zich gelukkig ook in de eerste maanden van dit jaar door. Als gevolg van de recessie, heeft voor het eerst sedert vele jaren de totaal-omzet van de confectie-industrie echter verleden jaar een daling ondergaan: 8,4 percent. Indien de export trouwens niet met 6 percent gestegen zou zijn, dan zou de omzetdaling zelfs nog iets groter zijn geweest. Het jaar 1958 is dus voor de confectie-industrie een jaar met een dubbel gezicht geweest, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1958 van het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-industrie. De totale binnenlandse omzet daalde in 1958 met 9,9 percent. Hier mag echter niet direct uit worden afgeleid, dat de consument verleden jaar ook minder kocht. Tengevolge van de lage stoffenprijzen speciaal wol zakte het prijspeil, de vraag naar goedkopere kwaliteiten steeg en de scherpe concurrentie drukte verder nog de prijzen. De voortgezette voorraadinkrimping dooi de detailhandel in begin 1958 deed tenslotte ook de omvang van de omzet in ons land dalen. De totaal-omzet (inclusief export dus) in 1958 een peil van f 965.046.000, de uit- voer-sector beliep 102.817.000. De invoer van gerede kleding liep met niet minder dan 16 percent terug tot 110.090.000 (dek kingspercentage: 93 percent, hetgeen aan zienlijk beter was dan in 1957, toen het slechts 74 percent bedroeg). Het aandeel van de Nederlandse industrie in de voor ziening van de Nederlandse markt is dan ook iets gestegen en wel tot 88,7 percent. De stijgende tendens van de kleding-im- port is uiteraard een gevolg van de toe nemende internationalisatie van de han del in confectie-goederen, doch de gunsti ge keerzijde van deze medaille is dat ook onze export stijgende is. De orderportefeuilles zijn thans weer redelijk gevuld en ook de buitenlandse be langstelling voor de Nederlandse kleding kan tot tevredenheid stemmen. Wat de af zet betreft zijn er geen beletselen meer om het apparaat ongestoord te laten draaien. Aanvragen om korter te mogen werken, behoren weer tot de uitzonderin gen. De zorg wordt echter weer: krijgen wij onze stoffen op tijd? De klachten, zo wordt in het verslag opgemerkt, over te late levering nemen weer snel toe, vooral uit de Tilburgse sector. Ook de handel uit weer klachten dat er te laat geleverd wordt. Het structurele personeelstekort laat zich derhalve weer gevoelen. Overdreven optimistisch mag men zich echter niet tonen, aldus de N.E.V.E.C. Te verwachten valt immers dat het loon peil een verhoging zal ondergaan en daar de produktiviteit in deze sector van het Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252' „TENCOLINEUM" GROEN VOOR SCHUTTINGEN De goudreserve van de Verenigde Sta ten staat op het punt te dalen tot het laag ste peil sedert twintig jaar. President Eisenhower heeft het regeringsbesluit ge tekend, waarbij de overdracht van 344 mil joen dollar aan goud aan het Internatio nale Monetaire Fonds in het kader van de overeenkomst tot versterking van de mid delen der instellingen van Bretton Woods wordt goedgekeurd. Als gevolg van deze overdracht die iedere dag kan plaats vin den zullen de Amerikaanse goudreserves voor het eerst sedert 1940 dalen tot min der dan twintig miljard dollar. Over 1958 heeft de n.v. Allan en Co's Koninklijke Nederlandsche Fabrieken van Meubelen en Spoorwegmaterieel te Rotter dam, blijkens het verslag, een nadelig sal do bedrijfsrekening behaald van 157.186 (v.j. voordelig saldo 642.989). Afgeschre ven wordt 476.368 529.646). Aan iete- rest werd betaald 656.607 693.973). Bij zondere lasten vergden 115.032 (baten 72.155). Na voorts onder andere afschrij ving op voorraad materialen ad 330.511 (nihil) beloopt het verlies 1.810.704 1.871.979). Dit wordt toegevoegd aan het verlies vorige jaren, dat hierna 5.027.093 bedraagt. Door de sterke vermindering van de personeelsbezetting veroorzaakte kosten en wachtgelduitkeringen werden ten laste van de bedrijfsrekening gebracht. Geen vol doende orders om het bedrijf een reële basis te geven konden worden verkregen. In januari werd besloten de werkzaam heid te beëindigen en de activa te verkopen. De resultaten hiervan werden zoveel mo gelijk verwerkt in de balans per 1 januari 1959. Roerende en onroerende goederen zijn opgenomen tegen 4.973.920 5.466.047); deze waarde is ontleend aan de thans met derden gesloten overeen komsten tot realisatie. Onder de bestem mingsreserves ad 1.233.000 is begrepen een bedrag van 1 miljoen bestemd voor opvanging van de risico's schuilende in de lopende procedures. De Machinefabriek Braat te Amsterdam hoopt door het overnemen van de machi nefabriek Pannevis, waarvan de maat schappij in 1958 alle aandelen heeft ver worven, in Nederland nieuw arbeidster rein te veroveren. Dit heeft de directie heden in de jaarvergadering medegedeeld. De tekeningen van de machines, die in Indonesië gemaakt werden bevinden zich alle in Nederland, zodat deze machines ook hier gemaakt kunnen worden. De directie, die de onderbeheerstelling van het bedrijf in Indonesië uiteraard zeer be treurt, heeft nog geen bericht over natio nalisatie ontvangen. De jaarstukken over 1958 werden goedgekeurd. De aandeelhouders van de n.v. Alge mene Handelsmaatschappij van Onroeren de Goederen hebben op de jaarvergade ring de jaarstukken over 1958 goedge keurd en besloten het dividend over het verslagjaar te passeren. Het bestuur stelt zich verder voor om in ruimer mate dan in de afgelopen jaren deel te nemen aan de nieuwbouw en latere verkoop van hui zen, dus niet met het doel deze zelf te exploiteren. In de te Vlaardingen gehouden aandeel houdersvergadering van de Koninklijke Hollandia Fabrieken van Melkprodukten en Voedingsmiddelen n.v. werden de jaar stukken goedgekeurd en werd het dividend vastgesteld op 8 percent 'economisch leven minder stijgt dan de ge middelde produktiviteit, hebben loonstij gingen de tendens het relatieve prijspeil van kleding ongunstiger te doen worden, vooral nu de winstmarges geen ruimte meer laten om gestegen kosten op te van gen. Ook dient te worden afgewacht of de afschaffing van verschillende subsidies repercussies voor het kledingverbruik op roepen. Er is dan ook reden om een waarschu wend geluid te laten horen, zo zegt de N.E.V.E.C., al mag men dan ook reden tot optimisme hebben. Overspannen order portefeuilles hebben bovendien uiteinde lijk een onbevredigend effect, zo heeft het verleden geleerd. Speciaal geldt dit wel indien dit zijn grond vindt in al te optimis tische verwachtingen van de detailhandel. Het uitblijven van een vlotte doorstro ming naar de consument gaat dan leiden tot te grote voorraden bij de handel en bij de aanpssing daaraan tot onderbezet ting bij de industrie. Gevaarlijk is dit uiteraard vooral indien een dergelijke ir reële voorraadvorming leidt tot expansie bij de industrie. De n.v. v/h Eduard Goudsmit te Rotter dam heeft over 1958, blijkens het verslag, een bruto winst goederen behaald van 627.477 (v.j. 720.250). Na aftrek van onder andere bedrijfslasten ad 526.653 495.791) en afschrijvingen ad 70.803 60.045) resteert een saldo winst van 6.574 83.030). Voorgesteld wordt het dividend te passeren (6 pet). Daar de voorraad te groot was, werd een deel van de voorraad horloges aan het eind van 1958 tegen verlaagde prijzen af gestoten en op de overblijvende voorraad een extra afschrijving toegepast. De voor uitzichten voor horloges in de betere prijs klasse zijn gunstiger en hierin wordt in 1959 een hogere omzet verwacht. Aan de research naar industriële werkwijzen voor vervaardiging van sieraden waren hoge kosten vei-bonden. Een deel hiervan werd geactiveerd en de eerste afschrijving hier op ten laste van 1958 gebracht. De lange aanlooptijd deed de produktie enigszins dalen. De moderne outillage en gewijzigde werkmethoden gaan nu hun vruchten af werpen. In de eerste vier maanden van 1959 vertoonde de produktie reeds een be hoorlijke stijging. Op 29 juni zullen R. Mees en Zoonen en Bcels en CoDe Clereq en Boon Hartsinck ter beurze van Amsterdam introduceren CO-OP rentespaarbrieven, in stukken van 1000 aan toonder en deel uitmakende van een lening groot 2,5 miljoen, ten laste van coöperatieve vereniging u.a. Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties te Rotterdam. De rentespaarbrieven zijn af losbaar op 1 februari 1972 met 2000. De huidige koers is ongeveer 106% per cent. Houders kunnen gedurende de loop tijd aflossing vorderen, maar op zijn vroegst op 1 februari 1964 en daarna door lopend tegen bedragen voortvloeiende uit een bepaalde schaal. Vervroegde aflossing van de zijde van debitrice is niet toege staan. De rente, ingaande op 1 februari 1959, is begrepen in de aflossingsbedragen. In het bedrag ad 2000 per 1 februari 1972 is 5% percent rente ingecalculeerd. Offi ciële notering van het totaalbedrag der lening zal worden aangevraagd. De rente spaarbrieven zijn volgens het prospectus in de eerste plaats bedoeld voor hen die voor een langere tijd geld te beleggen heb ben en die niet alleen de hoofdsom maar ook de rente van hun belegging niet direct nodig hebben, maar gebaat zijn met een uitkering ineens van hoofdsom en rente, vermeerderd met rente over rente, op een later tijdstip. Voor particuliere beleggers achf het prospectus het voorts van belang dat de faciliteit door de minister van Fi nanciën gegeven terzake van de rentespaar brieven van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, door hem ook van toepassing is verklaard op de CO-OP rentespaarbrie ven. De pessimistische verwachtingen, die me dio 1958 ter jaarvergadering van de Leidse Textielfabriek n.v. Van Wyk en Heringa werden uitgesproken, zijn blijkens het jaarverslag over 1958 bewaarheid. In dit voor de wolindustrie zeer ongunstige jaar werd door deze n.v. een verlies geleden van 926.329,—. Als belangrijkste oorzaak van dit ongun stige resultaat worden genoemd de ver liezen op wolvoorraden als gevolg van de daling der wolprijzen, die het gehele jaar 1958 voortduurden en eerst tegen de jaar- wisseling tot stilstand kwam. Het door de prijsdaling veroorzaakte verlies bedroeg ruim 900.000. Ook de onderbezetting in het eerste halfjaar had een nadelige in vloed op de bedrijfsresultaten, die door de aanmerkelijke betere gang van zaken in het tweede halfjaar niet meer geheel ge compenseerd kon worden. Er werd ruim 400.000 in machines ge- investeerd en de samenvoeging van be drijven werd nader tot voltooiing gebracht. Volgens de resultatenrekening bedroeg de afschrijving 677.520,—, terwijl de rente last 390.275 uitmaakte, hetgeen wijst op een forse seizoenfinanciering met vreemde middelen. Het verlies van ruim 900.000 werd ten laste van de algemene reserve geboekt, die nu 282.736 bedraagt. Over de gang van zaken in het lopende boekjaar wordt medegedeeld, dat deze zo wel voor de garenfabriek als voor de dekenfabriek gunstig is. - - TERMIETEN gebruiken voor de bouw van hun vestingen geen modder, althans de soort Eutermes doet dat beslist niet. Voor hun bouwwerken nemen zij micro scopisch kleine zandkorrels, die stuk voor stuk schoongewreven en gepolijst worden. Met een vergrootglas gewapend, hebben onderzoekers voorts kunnen waarnemen, hoe de termiet vervolgens een druppeltje kleverige vloeistof uit zijn eigen lichaam gebruikt om elke korrel, dat voor de bouw van het nest dient, met een lijmachtig cement te omgeven, waarna elk deeltje zorgvuldig op de juiste plaats wordt aangebracht. De kleverige vloeistof houdt de hele massa bij elkaar en droogt na ver loop van tijd op, waardoor een keiharde constructie wordt verkregen. Zo stellen termieten, korrel na korrel een bouwwerk samen dat op den duur het enorme gewicht van duizenden tonnen bereikt. Zouden de mensen een evenredige prestatie willen verrichten, dan zouden zij een gebergte als de Mont Blanc steentje voor steentje moeten opbouwen. Om enige indruk te krijgen van de wijze, waarop in de termietenstaat een dergelijk werk georganiseerd wordt, heeft men aan de buitenkant van het termietennest een gat gemaakt en daarna een ijzeren plaat genomen en deze dwars door het ter mietennest gestoken, zodat zowel de ge maakte opening als het hele termieten nest in twee delen gescheiden waren. De werkers in het ene deel van het nest kon den op geen enkele wijze in contact komen met de groepen in het andere deel, zodat zij ook niets wisten van elks doen en laten. Nu is het bekend dat termieten, zodra er een opening in hun nest wordt gemaakt, alles in het werk stellen om het gat zo spoedig mogelijk te dichten. Want de die ren zijn uitermate lichtschuw en hebben een overvloed van vijanden. Ook bij de bovenomschreven proef kwamen onmid dellijk de soldaten naar de opening gesneld om eventuele indringers af te weren, waarna één voor één de werkers uit de diepe duisternis onder de grond te voor schijn kwamen, elk beladen met een kor- reltje zand, dat met lijm be streken en op de rand van de opening werd geplakt, waarna de werkers zich weer naar de diepte spoedden om nieuwe bouwstoffen te halen. Zo werd in het onderhavige geval de schade hersteld, zonder dat men links of rechts van de ijzeren plaat wist wat de anderen deden. En toen de plaat werd weggenomen bleek aan elke kant van de plaat een volkomen gelijke boog of de helft van een toren te zijn geconstrueerd, zö volkomen gelijk, dat zij precies aan el kaar pasten toen de termieten ook het snij vlak zelf hadden gerepareerd! Hoe dit mo gelijk is, valt op geen enkele wijze te be redeneren. Tenzij men van het standpunt zou uitgaan, dat termieten hun reparaties altijd volgens hetzelfde patroon uitvoeren, wat op zichzelf niet juist is. In dit verband moeten we toch ook even wijzen op de merkwaardige invloed die van de koningin van de termietenstaat uitgaat. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Vrijdag 19 juni 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers Tijdvak t.o.v. 12 juni 3%% Staffellening 1947 92u/i« 93Vn 9215/jfl 0 3% Invest, cert. Nederland 97*6 97»/i« 9717/st »/SÏ ±%°/o Nederland 1959 9713/i6 97,5/i6 9727/S2 6% Nat. Woningbouwlening '57 lll'Vu 112'/I. lil1 Vu Vi« Amsterdam Rubber 92 96*6 94% 2 H.V.A 146 y2 153 149% - 3*6 Alg. Kunstzijde Unie 323 353 Vz 347% 1% Deli Mij f 158,- f 178,— 169,25 8,25 Van Gelder Zonen 210 23054 225 9 496 515 499 10% 290 306 54 306% 1% Ned. Kabelfabrieken 382 392 606 639 626*6 656 525 569% 55356 1556 Wilton-Fijenoord 195 204 202 3% 157, 160,60 157,60 ƒ3,05 K.L.M 124,— 125, 124,90 1,40 Holland-Amerika Lijn 153J4 157 153% - 5% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 14454 149% 147*6 2*6 240)4 247 ?4 243 - 2% Ned Scheepvaart Unie 135 5/2 139% 137*6 - 2*6 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 18.954.138,- Obligaties 13.837.734,— Deze week (voorl.) Aandelen 16.190.328,- Obligaties 16.095.033,— Zondagavond heeft een felle brand ge woed in „Zonhove", een instituut voor zwakzinnige kinderen te Son. De brand- wex-en uit Eindhoven, Nunen, Best en Son hebben drie uren lang het vuur bestreden. De ongeveer 70 kinderen zijn voorlopig ondergebracht in een klooster dat tegen over het instituut ligt. Van het hoofdgebouw van het tehuis zijn het dak en de bovenste verdieping afgebrand. In Delft heeft zaterdagnacht een uit slaande brand gewoed in een boerderij achter de woningen aan de Nieuwe Plan tage. De brandweer wist het overslaan van het vuur naar het woonhuis te voor komen. Van de stal zijn slechts de muren overeind blijven staan. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk hooibroei. Een man van naar schatting 25 26 jaar heeft zaterdagnacht in de Dirk van Has- seltsteeg te Amsterdam getracht, de 51- jarige vrouw C. J. N., bij wie hij vijf minu ten eerder op bezoek was gekomen, de keel dicht te knijpen. De vrouw wist zich los te rukken, de deur te openen en om hulp te roepen. Een toegesnelde buur vrouw kon de vluchtende man nog een klap in het gezicht geven aldus het Amsterdamse politierapport. De Westduitse minister voor atoomener gie Siegfried Balke is zondag uit Bonn in Nederland aangekomen om met de minis ter-president prof. De Quay en andere autoriteiten, besprekingen te voeren. Ook de bezoeken aan installaties voor het opwekken van atoomenergie staan op het programma, aldus heeft een woord voerder van Bailee's ministerie mede gedeeld. Minister Balke keert morgen naar Bonn terug. Zaterdag is het acht personen gelukt te voet van Terschelling nagr Friesland over te steken. De tocht begon om half twee. Het gezelschap bereikte de Friese wal om zes uur ten noorden van St. Jacobi Pa rochie. De tocht van ruim zestien km. vergde dus vier en een half uur. De deel nemers waren de heren D. H. Schorting- huis uit Den Haag, Mulock Houwer uit Amersfoort en Kok, Mekel, Barentz, Van Ommeren, Amenpt en Gortel, allen uit Amsterdam. Zij behoren allen tot een groep, welke twintig jaar geleden met haar activiteit op het gebied van het wad lopen begon. Ertsprospectie De eerste resultaten van het onderzoek naar de aanwezigheid van ertsen in Guinea, de Ivoorkust Gaboen, Kameroen en Tchibanga hebben aange toond, dat in bijna al deze gebieden ijzer en mangaanerts in de bodem aanwezig is. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft het vorig jaar besloten tot deze ertsprospectie over te gaan. Zij heeft thans voor deze onderzoekingen opnieuw een bedrag van bijna 1 miljoen dollar beschik baar gesteld. Koersen gouden munten H. Drijfhauten Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: ponden 31.50—37.00 31.50— 37.50), Napoleons 27.00—/ 29.00 27.00—/ 29.50). De overige noteringen bleven gelijk. Ook de goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd. 61, „Joris, kom terug!", riep Panda. „Am- mezole zal je vast en zeker doodmaken". „Dat zal hij zekerals ik te laat kom", hijgde Joris. „Want dan valt mijn mooie plannetje in duigen". En hij rende zo snel als zijn lange benen hem konden dragen in de richting van het indianenkamp. „Ik waag mijn leven", mompelde hij, „maar voor een mooie en kostelijke zaak: de Gouden Bijl". Buiten adem bereikte hij het indianenkamp en stapte brutaalweg toe op Ammezole. Even heerste er een verblufte stilte, toen barstte een boosaardig gehuil los. Joris maakte een zwierige buiging en sprak: „Ik dank u voor deze warme ovatie, vrienden. Uw gejuich bewijst wel, welk een prijs ge op mijn komst stelt, oef!" „Oef ja, wij blij dat jij komen!", schreeuw de het opperhoofd op schorre toon. „Jij hebben zeker genoeg van leven. Nu, wij hebben genoeg van jouw leven. Wij jou maken dood! Jij diefachtige medicijn man!" „Maar brave hoofdman", zei Joris berispend. „Ontvangt ge zó een goede en trouwe vriend? Ik zou bijna geloven, dat ge boos op me waart!" Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ommen J. J. van der Krift te Ermelo; te Ede (5de pred.pl.) toez.) H. N. van Heilsbergen te Renkum; te Oud dorp D. van der Ent Braat te Elspeet; te Rotterdam-Hillegersberg (vac. F.D. Emous) W. H. den Ouden te Harlingen. Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) T. Langerak te Vinkeveen. Beroepen te Ingen (toez.) K. A. Abelsma te Marken. Beroepen te Okkenbroek (toez.) J. Rolda- nus, kand. te Utrecht. Geref. Kerken Beroepen te Zwaagwesteinde J. Tevel, kand. te Middelburg. Aangenomen naar Bant (N.O.P.) J. G. H. Schout te Den Bommel. Beroepen te Huizen (N.H.) G. Rang te Vijfhuizen. Bedankt voor IJselmonde-West L. Schuurman te Giessenburg. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ermelo G. Blom te Meerkerk en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerken (Vrygemaakt) Bedankt voor Leerdam (voor de zendings- arbeids op Nieuw-Guinea) W. Boessenkool te Capelle aan de IJsel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Lethbridge (Alberta, Ca- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. Advertentie GRAPILLON is edel: puur, alcoholvrij druivensap Koop* bij Uw wijnleverancier of reformhuij Voordeliger in grote „gezelschapsfles" Demonstratie. In Praag is zondag een grote demonstratieve bijeenkomst ge houden tegen het „herlevend militaris me en revanchisme in West-Duits- land". De vergadering werd gehouden bij Kobylisy, waar de Duitsers in 1942 tweeduizend Tsjechen vermoordden. Sfeer. Neumagen, een Duits wijncentrum aan de Moezel, dat in 1648 de diploma ten die het vredesverdrag sloten na de dertigjarige oorlog duizend flessen wijn schonk, heeft nu aan de (ver daagde) conferentie van Genève een selectie van zijn beste wijnen toegezon den. In een begeleidende brief zegt de burgemeester te hopen dat deze wijn een gunstige sfeer voor de onderhan delingen zal scheppen, en hij stelt nog duizend flessen in het vooruitzicht, als de conferentie het begin zou zijn van een lange periode van vrede. Vete. De politie te Brazzaville heeft ver sterking gekregen van detachementen gendarmes die gehelmd en zwaarbe wapend in vrachtauto's door de stad rijden. Het is er rustig, al trekken dui zenden vluchtelingen weg uit de twee wijken waar een stamvete heerst. Warm. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meegedeeld dat de experimentele kernreactor, waaruit men later een atoom(raket)motor hoopt te ontwikkelen, zijn eerste sta tische proeven heeft ondergaan. De motor liep vijf minuten. De werktem- peratuur van de reactor, die uranium- 235 als „brandstof" gebruikt, ligt tus sen de 2000 en de 3500 graden Fahren heit. Derde. Volgens het Italiaanse blad Gior- nale d'Italia verwacht prinses Gracia van Monaco een derde kind. Overstromingen. Miljoenen Chinezen vechten thans tegen de mogelijk zwaar ste overstromingen sedert 'n eeuw die veroorzaakt zijn door 't wassen van ri vieren, zo meldt Nieuw China. Een ein deloze stroom vrachtwagens, treinen en schepen hebben materiaal vervoerd naai de dijken van de westelijke en noorde lijke rivieren en naar de delta van de Parelrivier. In de delta zijn reeds over een oppervlakte van oijna zeshonderd kilometer dijken gelegd. Hotelbrand. Bij een brand in hotel Ambas- ciatore te Rome, zijn zondag vier ka mermeisjes die van de zesde verdieping op straat sprongen om het leven geko men. Een woordvoerder van het hotel heeft verklaard dat de meisjes niets zou zijn overkomen als zij niet in paniek ge raakt waren. Hun kamers zijn niet be schadigd en ook de brandtrap niet, zei hij. De gasten, die het blussingswerk op straat in nachtkleding gadesloegen, konden hun kamers korte tijd later weer betrekken. Langspeelplaat. Een grammofoonplaten maatschappij heeft in samenwerking met en onder supervisie van de Vati caanse radio-omroep, een langspeel plaat uitgebracht over de negentienja rige regering van paus Pius XII. De speelduur van de plaat is vijftig minu ten. Gevangen. Dertien Soedanes communis ten zijn te Khartoem gearresteerd, on der wie de leider en de secretaris-gene raal van de partij. Er zitten thans meer dan honderd communisten in de gevan genis. Te veel. Generaal White, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft voor een Congrescommissie te Washington verklaard dat de Pakistaanse strijd krachten eigenlijk wat te omvangrijk zijn en dat de Verenigde Staten probe ren de Pakistaanse autoriteiten ervan te overtuigen dat een vermindering mo gelijk is. Generaal White zei dit bij zijn verdediging van de Amerikaanse mili taire hulp aan Pakistan, toen verschei dene Congresleden de mening uitspra ken dat Pakistan die hulp wenst met 't oog op zijn meningsverschillen met In dia. Staatsbalahg. Radio Peking heeft meege deeld dat alle Chinese jongeren die de ze zomer afstuderen aan middelbare scholen, ongeacht hun studierichting, enige tijd in volkscommunes zullen worden ondergebracht. De scholieren is met klem verzocht hun persoonlijke ambitie op te offeren ter wille van het staatsbelang. WEERRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ter onweer zonder regen van betekenis. Europa blijft nog overwegend onder in- Ook m het zuiden en westen van ons vloed van hogedruksystemen, die het na- land vielen de afgelopen 24 uur enkele bui- derbij komen van oceaandepressies blok- tjes, hier en daar tijdens onweer. De ko keren. Het centrum van het belangrijkste mende 24 uur blijft een kans op verspreid hogedrukgebied lag vanmorgen boven voorkomend onweer bestaan. Scandinavië met uitloper in de richting van de Balkan. Een ander hogedrukgebied ontwikkelt zich boven Frankrijk. Tussen beide syste men komt een gebied van lage druk voor, dat zich vanmorgen uitstrekte van Zuid- Engeland via Noord-België tot Zuid-Duits- land. Aan de noordkant van dit gebied voe ren oostelijke winden warme lucht aan, waarin gisteren de temperatuur in ons land opliep tot 29 graden. Aan de zuid kant voeren westelijke winden iets min der warme oceaanlucht aan, waardooi gis teren in Midden- en Zuid-Frankrijk de temperatuur niet hoger kwam dan onge veer 23 graden. plaatselijk onweersbuien, die in Dinsdag 23 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur. Maan op 22.42 uur, onder 7.42 uur. Maanstanden 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en ïaag water in IJmuiden Maandag 22 juni Hoog water 4.24 en 16.55 uur. Laag water 0.09 en 12.30 uur. Dinsdag 23 juni Hoog water 5.11 en 17.43 uur. Laag water 0.55 en 13.16 uur. Maximum-temperaturen BO S BS 0 binnen- en buitenland. D. Q Neerslag: laatste 24 uur. s-S 1 a> SÜ S a£ Den Helder onbewolkt ozo 18 0 Ypenburg zwaar bew. n 27 0,1 Vlissingen half bew. w 24 2 Eel de licht bew. 0 25 0 De Bilt zwaar bew. 0 28 0 Twente licht bew. ono 28 0 Eindhoven half bew. ono 29 0 Zd Limburg half bew. zzw 26 0,2 Helsinki onbewolkt n 16 0,2 Stockholm onbewolkt nnw 18 0 Oslo onbewolkt nno 20 0 Kopenhagen onbewolkt 0 18 0 Aberdeen regen zo 16 0,1 Londen zwaar bew w 24 0 Amsterdam zwaar bew. ono 26 0 Brussel zwaar bew. w 27 0,5 Luxemburg regen verand. 26 4 Parijs geheel bew. wzw 27 1 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble zwaar bew windst. 24 0,2 Nice onbewolkt n 27 0 Berlijn onbewolkt 0 26 0 Frankfort zwaar bew. windst. 31 4 München half bew. wzw 27 0 Zürich zwaar bew. O 26 28 Genève zwaar bew. windst. 23 0,3 Locarno zwaar bew. windst. 19 19 Wenen regenbui zzo 27 1 Innsbruck zwaar bew. w 29 2 Rome zwaar bew. vindst. 32 0 Ajaccio onbewolkt windst. 25 0,2 Madrid licht bew. windst. 30 0 Lissabon licht bew. n 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2