T oenemend kanselier verzet tegen Adenauer Selwyn Lloyd geeft strijd naar de top niet op 1 'V L" r Sukarno ontving voorstellen via een leger-officier In de Britse provincie gaat de dorpsomroeper weer rond Sneltrein verpletterde bus op overweg in Zuid-Duitsland Verscherpt conflict met Erhard heden voor de CDU-fractie uit de Bondsdag Dr. Adenauer zou voorstander zijn van een westelijke topconferentie ^praatótoel tS £sso 3 Vrijheid van politieke keus voor de student Prof. Langemeijer wijst op gevaren van de B.V.D. Russische kerkleiders niet naar samenspreking in Rome Shell-helikopter bij Borneo in zee gestort Indische politie wint een wedloop met de Chinezen Twaalf vissers verdronken in de St. Lawrence-baai fff - J0 'n T IP VAN BOOTZ Krantenadverteerders naar commerciële televisie LACH EN VERDUBBEL MET ESSO BENT U BETER UIT! Van de 71 inzittenden kwamen er 37 om het leven Funke's Roggebrood FÜNKE MAANDAG 22 JUNI 1959 Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer ziet zich, na de publikatie van een reeks vraaggesprek ken, die hij de afgelopen week toestond aan Amerikaanse, Franse en Britse dag bladen en radiostations, geplaatst zowel voor een nieuwe rebellie van veertig CDU-Bondsdagleden als voor waarschu wende stemmen uit gematigder kringen in zijn partij. Er is nauwelijks een CDU- politicus te vinden, die Adenauer's uitla tingen van de laatste dagen niet betreurt. Vandaag komt de voltallige CDU-Bonds- dagfractie bijeen, waarbij Adenauer en Erhard misschien beiden aanwezig zul len zijn. Het nieuwe conflict tussen Adenauer en Erhard is een gevolg van interviews, waarin de bondskanselier zich opnieuw critisch uitliet over Erhard's politieke kwaliteiten en duidelijk maakte, dat de kansen van de minister van Economische Zaken en vice-kanselier op het kanselier schap zeker niet hoog aangeslagen mogen worden. Erhard heeft daarop fel gerea geerd. Achter hem staan veertig CDU- parlementsleden, die de minister hebben aangespoord het ditmaal te laten aanko men op een openlijke botsing in de frac tie, op een aftreden van Adenauer en een benoeming van Erhard tot kanselier. Of Erhard zal pogen Adenauer voor de ge hele fractie onmogelijk te maken, ligt ze ker niet in de lijn der verwachtingen. Daarmee zou hij de toch al wankele po sitie van de CDU op het spel zetten. Des ondanks zijn er velen te Bonn die bewe ren, dat Erhard liever „strijdend wil on der gaan", dan de nieuwe critiek van Adenauer zondermeer te aanvaarden. Zij zeggen: öf Adenauer bindt vandaag open lijk in, biedt excuses aan, belooft het nooit meer te zullen doen en helpt mee de bevoegdheden van de minister en vice- kanselier Erhard nauwkeurig te om schrijven, öf Erhard treedt af. Er zijn verscheidene tekenen, die erop wijzen hoe ernstig dit hernieuwde conflict tussen Adenauer en Erhard in de CDU nawerkt. De critiek uit de fracite op de bondskanselier is ditmaal veel ernstiger en veel eensgezinder dan bij het vorige duel Bondsdagvoorzitter Gerstenmaier verklaarde voor de radio, dat Adenauer de bemiddelingspoging in de partij thans zelf heeft doorkruist. Erhard onderbreekt zijn reis door Zwitserland om de CDU- fractievergadering te kunnen bijwonen. De Sleeswijkholsteinse minister-presi dent Von Hassel doet pogingen het hoogste orgaan van de CDU, de partijcommissie, bijeen te roepen om het conflict te bespre ken. Dit zou er op kunnen wijzen, dat men wil spreken over een aftreden van Aden auer voor de verkiezingen in 1961. Kernkwestie Het wordt steeds duidelijker dat de kern van de controverse een tegenstelling is over de te volgen Europese economische politiek. Erhard meent dat Adenauer's (Van een bijzondere medewerker) Op het congres van de democratisch- socialistische studentenvereniging „Poli- teia" te Amsterdam heeft professor mr. dr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal van de Hoge Raad een zeer genuanceerd be toog gehouden over de vrijheid van poli tieke keuze voor de student. Hij betoogde dat nu het gevaar van links of rechts ex tremisme algemeen wordt erkend, de de mocratie middelen heeft gevonden om zich hiertegen te verweren. Een van deze mid delen is de Binnenlandse Veiligheidsdienst, die gegevens verzamelt over de politieke activiteit, onder meer van studenten. Als gevaarlijke aspecten van deze activiteiten ziet prof. Langemeijer de onmogelijkheid van openbare controle op deze dienst en de moeilijkheid objectieve maatstaven te vinden ter beoordeling van iemands poli tieke gzindheid. Prof. Langemeijer zei dat 't niet in strijd met -de grondwet is als er rekening ge houden wordt met de politieke activiteit tijdens zijn studententijd van een kandi daat voor een ambtelijke functie. Ik ge loof niet dat er een middel bestaat dat studenten een waarborg geeft dat politieke activiteit geen risico's voor hen zal in houden in de toekomst, aldus prof. Lange meijer. De onmogelijkheid van enig ver weer tegen geheime rapporten acht prof. Langemeijer in strijd met het rechtsgevoel, waarbij hij toegaf dat het moeilijk is een andere procedure te vinden. Tijdens de dis cussie keerde prof. Langemeijer zich fel tegen het aanleggen van politieke maat staven bij de benoeming van hoogleraren. Wel vindt hij een afwijzing van een be noeming op grond van politieke redenen gerechtvaardigd, indien het gaat om een benoeming in die wetenschappen, waar het waarderingsoordeel in het geding is. Het congres werd geopend door oud minister Samkalden, die tevens het hoofd bestuur van de P. v. d. A. vertegenwoor- digde. Hij betoogde onder meer dat de de mocratische beginselen zonodig verdedigd moeten worden met rechtmatige wapens. Gastspreker was de heer Robert Barrat, redacteur van het radicale Franse week blad LExpress en medewerker van „Té- moignage Chrétien", die Frankrijk beschul digde van volkenmoord (genocide) in Al gerije. Hij betoogde dat noch een militaire, noch een economisch-sociale, doch alleen een politieke oplossing mogelijk is van het Algerijnse vraagstuk. Alle aangekondigde hervormingen, zo zei hij, zullen ontoerei kend zijn om de drang naar onafhankelijk heid, die bij de mohammedaanse kaders en de jeugd leeft, te verstikken. Barrat zei twee gevaren te zien als de oorlog dit jaar niet eindigt: Voortgaande internatio nalisering van het conflict door steun van communistische landen, in het bijzonder van China, en toenemende ontevredenheid in de kaders van het leger, waardoor de vijfde republiek het gevaar loopt uiteinde lijk te worden weggevraagd door een mili tair-fascistische dictatuur. „Klein-Europese" conceptie, gebaseerd op een enge samenwerking met Frank rijk, gevaarlijk is. Hij is hierin gesterkt door het streven der zeven, niet tot de gemeenschappelijke markt behorende, landen die een eigen vrijhandelszone wil len oprichten. Erhard wijst er daarbij op, dat 27 percent van de Westduitse export juist naar deze zeven landen gaat. Wan neer men niet afstapt van Adenauer's economische oorlog in West-Europa, al dus Erhard. MOSKOU (Reuter). De Russische ker kelijke leiders hebben meegedeeld dat zij niet van plan zijn deel te nemen aan de bijeenkomst van de oecumenische raad van de roomskatholieke kerk die Paus Johan nes XXIII heeft bijeengeroepen. Het Mos- kouse partiarchaat spreekt berichten tegen dat vertegenwoordigers van het patriar chaat met de apostolische nuntius in We nen onderhandelingen zouden hebben ge voerd over deelneming aan de bijeenkomst van de raad, welke een zuiver rooms katholieke zaak wordt genoemd. Een van de thema's van de bijeenkomst van de raad zal een uitnodiging zijn aan 150 miljoen afgescheiden oostelijke katho lieken om zich weer bij de kerk van Rome aan te sluiten. Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, heeft er bij zijn terug keer in Londen de nadruk op gelegd, dat de conferentie van Genève is verdaagd en niet voorgoed uiteengegaan. Hy zei teleur gesteld te zijn dat er nog geen overeen komst is bereikt, maar hij is niet moede loos. Wu zullen geduldig voortgaan te trachten een oplossing voor het Berlynse probleem te bereiken. Lloyd is nog steeds van mening, dat zulks mogelyk is. Volgens de Britten is dit slechts het einde van de eerste fase van langdurige onderhandelingen, die moeten leiden tot een tussentijdse oplossing voor Berlijn, waarbij Oost en West hun status quo zullen handhaven, doch de bezetting van West- Berlijn enigszins zou kunnen worden ver licht. Het Westen blijft echter staan op vrije toegang tot West-Berlijn. Londen is van oordeel dat de conferentie van Genève, ondanks alle tegenslagen, heeft aangetoond, dat het Britse geduld alleszins gerecht vaardigd is. In feite is Gromyko enigszins bijgedraaid. Kroesjtsjev's redevoering maakte het echter moeilijk voor Lloyd om zijn westelijke collega's te overtuigen in hun geduld te volharden. In Londen wordt opgemerkt, dat zowel Kroesjtsjevs rede als Gromyko's verkla ring verkeerd is weergegeven, omdat de andere westelijke ministers een verdaging wilden. Zowel Kroesjtsjev als Gromyko liet de deur open. Gromyko verklaarde dat de Russische regering gelooft dat het zeer wel mogelijk is om een aanvaardbare grondslag voor overeenstemming inzake Berlijn en de kwestie van een commissie van Oost- en Westduitsers te vinden. Op het ogenblik lijken alleen de Britten dit geloof te delen. Zij zullen in de komende weken een harde dobber hebben om de westelijke bondgenoten mee te krijgen. Men ziet hier vooral dr. Adenauer als de man die probeert een spaak in het wiel te steken. Kroesjtsjev is hiervoor in belang rijke mate verantwoordelijk, omdat hij in Adenauer's kaart heeft gespeeld. WASHINGTON (Reuter) In Washing ton heerst na het verdagen van de confe rentie in Genève geen algeheel pessimis me. Waarnemers hebben nog enige hoop dat de Sovjet-Unie zal komen tot erken ning van de westelijke vastbeslotenheid om de rechten in Berlijn te handhaven. De volgende stap is aan Moskou, zo meent men. In deze omstandigheden bestaat er wei nig enthousiasme voor een westelijke top conferentie vóór 3 juli. de dag waarop de vier ministers hun besprekingen in Genève zullen hervatten. Amerikaanse functiona rissen zeiden liever te willen afwachten welke eventuele wijzigingen er in het Rus sische standpunt zouden worden aange bracht. Minister Herter verklaarde bij zijn te rugkeer in Washington dat de nimmer falende eenheid van de westelijke mogend- Een hefschroefvliegtuig van de Konink lijke Shell is in zee gestort voor de kust van Brunei in Brits Noord-Borneo. De ze ven inzittenden vonden de dood. Het vlieg tuig vervoerde personeel en materiaal naar een in zee gelegen booreiland. NIEUW DELHI (Reuter/AFP) De po litie van India heeft Bara Hoti, een gebied op de grens tussen India en Tibet dat al jaren een tiwstpunt tussen communistisch China en India vormt, bezet. Elk jaar, wanneer de sneeuw gesmolten is, houden Indiërs en Chinezen een wedloop om het eerste in het omstreden gebied te zijn. Het vorig jaar waren de Chinezen er het eerst. Bara Hoti is voor het grootste deel weide grond en ligt in het grensgebied van Garh- wal, even ten westen van Nepal. GANGTOK (AFP) Volgens berichten uit Tibet hebben Chinese troepen in Lha sa een hoofdkwartier van de opstandelin gen ontdekt. Hoge Tibetaanse regerings functionarissen en handelaars zijn gear resteerd. Zij worden berecht door een Chi nees militair tribunaal in Lh?sa. De Dalai Lama heeft in India meegedeeld, dat er sinds 1956 meer dan 65.000 Tibetanen door de Chinezen zijn gedood, dat er meer dan 1.000 kloosters in Tibet zijn verwoest en dat een groot aantal Tibetanen naar China is gedeporteerd. HALIFAX (AFP) Een zware storm in 't gebied van Sint Lawrencebaai aan de Canadese oostkust heeft vrijdag en za terdag twaalf mensenlevens geëist. Er wor den nog 22 mensen en vier vissersvaar tuigen vermist. heden in Genève een bijzondere trek van de conferentie was. Volgens waarnemers in Washington is de reden dat Herter niet sprak over een top conferentie tussen Oost en West ongetwij feld dat de vooruitzichten voor een der gelijke conferentie somberder zijn gewor den na de impasse in Genève. NEW YORK (Reuter) Flora Lewis, correspondent te Bonn van de „New York Times", meldt aan zijn blad: „Ik heb van gezaghebbende zijde vernomen dat West- Duitsland streeft naar een Brits-Frans- Amerikaans-Westduitse topconferentie voor de hei-vatting van de besprekingen tussen de „grote vier". De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer is sterk gekant tegen de opvatting van de Britse premier Macmillan dat er in elk geval een topconferentie met Kroesjtsjev moet komen, ongeacht de resultaten van het overleg in Genève Dr. Adenauer meent dr^i instemmen met een topconferentie, zonder dat de minis ters van Buitenlandse Zaken overeenstem ming hebben bereikt over een regeling van het Berlijnse vraagstuk, neerkomt op een belonen van de Russen voor hun onver zoenlijkheid. Naar verluidt zou Adenauer zich ongerust maken over de mogelijkheid dat Kroesjtsjevs aanhoudende en heftige propaganda-aanvallen op West-Duitsland enig succes boeken in landen, die in de tweede wereldoorlog Duitslands vijanden waren. Lewis schrijft dat men in West- Duitsland „algemeen de mening is toege daan dat de Britten meer anti-Duits zijn gebleven dan de andere westerse volken, waarmede West-Duitsland thans is ver bonden. Advertentie M// - 0p dc OPWEKKEND VERKWIKKEND DJAKARTA, (UPI) Premier Djuan- da heeft bevestigd dat een officier van de legervoorlichtingsdienst naar presi dent Sukarno in Japan is gezonden met voorstellen ter oplossing van de politieke crisis in Indonesië. UPI meldde donderdag dat het Indone sische leger overste Djuhartono naar To kio had gezonden met het voorstel een militair bestuur in te stellen. Het voor stel beoogde de wederinvoering van de grondwet 1945 bij presidentieel decreet en installatie van een kabinet van mili tairen met generaal Nasution aan het hoofd. Djuanda zei dat de officier „geen offi ciële gedelegeerde van het leger" is. Hij weigerde overigens te spreken over de voorstellen die de officier bij zich had. Djuanda zei dat hij de officier documenten ter hand had gesteld, over de laatste ont wikkelingen in Indonesië, om aan presi dent Sukarno te geven. Advertentie Als de president op 28 juni in Djakar ta teruggekeerd zal zijn, zullen deze voor stellen nader met hem wox-den besproken. De minister van Voorlichting, Sudibjo, is vrijdag uit Tokio in Djakarta terugge keerd, waar hij verslag over zijn onder houd met de president heeft uitgebracht aan Djuanda. Het kabinet komt dinsdag bijeen om Sudibjo's verslag te bespreken. Djuanda heeft te kennen gegeven dat hij hoopt dat de grote politieke geschil len binnen twee weken na Sukarno's te rugkeer op 29 juni zullen worden opge lost, aldus verneemt UPI van goedinge- lichte zegslieden. Volgens de zegslieden is de premier voornemens op. 13 juli naar Rusland te gaan. Een woordvoerder van het Indonesi sche leger heeft gezegd dat stafchef Na sution optimistisch is dat de politieke cri sis opgelost zal worden zonder ernstige moeilijkheden. De woordvoerder, majoor Harsono, ontweek een direct antwoord op vragen of het leger verdere actie zal on dernemen indien geen oplossing mogelijk is na terugkeer van Sukarno. Hij zei dat het leger slechts de drijvende kracht is achter de pogingen om een oplossing te zoeken. Vakantieplannen „Wij gaan naar het Largo Maggiehore," roept mevrouw Blèrsma, terwijl ze een enorme onderbroek aan de lijn hangt. „Moet zo mooi zijn. Is uw elastiek ook zo gauw uit uw broek? Na een paar keer wassen is de rek d'r uit. Gaat u van 't jaar weer naar Venetië?" Mevrouw Hoeksema schudt verveeld haar hoofd. „Daar zijn we verleden jaar al een hele dag geweest, 'k Wil nou wel eens wat anders zien. Dit jaar gaan we naar de Rivjèra. Toon hep een snorkel. En vliezen. Ja wat is dat elastiek slecht, hè. Maar moet u Toon z'n pyjama eens zien. Hij is toch zo sleets hè. Kijk die rug nou eens. En hij heeft 'm pas. Zó is ie er doorheen. Altijd maar woelen, hè. Hij wil van die leuke visjes zien, 't zit er vol, zeggen ze. En we wouen ook even naar Reinier en Grees. Is uw man ook zo sleets?" ,,'t Moet daar aan dat meer enig wezen," droomt mevrouw Blèrsma tussen twee borstrokken in. „En zo romantisch! Ver leden jaar was d'r ook zo'n Italiaander op reis, en die liep me maar achterna. Jammer dat ie naar knoflook rook. Zeg, we krijgen Hollandse pot! Vorig jaar had den we buitenlandse pot nou, niks ge daan, mens. Van die gestoofde glibbers je wist geeneens wat je in je mond had. De mijne is ook zo sleets, ja. Maar op 't terrein van sokken dan. Hij heeft een knobbelhiel en een hamerteen. En op die plaatsen altijd knollen. Geef mij maar degelijke pot. Op z'n tijd een mals lappie en hereboontjes. En telefisie in 't hotel. Zonder dat kunnen ze mijn dat hele Largo Maggiehore gestolen krijgen met al die macaronizuigers erbij." „Wat je gelijk hebt, mens. Je moet je niet behelpen op reis. Ik verheug me al Toon de hele dag snorkelen achter de baarsies en ik in m'n streples op 't strand en de draagbare radio ernaast" „Ze gaan naar het Largo Maggiehore" fluistert mevrouw Hoeksema een tijd later tegen mevrouw Roermond. „Waar doen ze 't van? Zeker van de kinderbijslag" „Ze gaan naar de Rivjèra" fluistert mevrouw Blèrsma tegen mevrouw Keel. Met een snorkel. En vliezen. En 'n draag bare. Snap je zulke mensen nou? Ze heb ben hun telefisie nog niet eens afbetaald. Is uw elastiek ookNa een keertje wassen sloebert m'n broek. Iiaaaa m'n borstrokken zijn al droog." Paula Spotter Advertentie Wie zal weer de „ster" van de TOUR zijn? Voor wie zal DE TRUI weer „pandoer" zijn? Voor hen die zo'n trip i Versieren met TIP n y Zal deze TOUR heus geen toer zijn. Inz. Hr. G. B. K. te Almelo, ont. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam het genoegen, dat U hebt van een motor die in tip-top conditie verkeert. Esso Extra Motor Oil smeert perfect bij alle motorUmperaturen en heeft ongekende anti-slijtage eigenschappen. Dubbel genoegen: U rijdt extra prettig en extra zuinig I Ook voor het tanken even denken Goed zo, stop bij Esso, want p. - v" V'. (Van onze correspondent in Bonn) Op een bewaakte, maar half-geopende overweg bij Lauffen aan de Neckar heeft zaterdagmiddag de op topsnelheid rijden de sneltrein Stuttgart-Würzburg een auto bus met 71 inzittenden verpletterd. De lo comotief sleepte de bus mee over een af stand van 400 meter; 37 inzittenden kwa men hierbij om het leven, onder wie de chauffeur, 33 passagiers werden gewond, van wie er acht nog in levensgevaar ver keren. De bus, die overigens niet meer dan 59 passagiers had mogen vervoeren, reed over de overweg, waarvan de bomen niet of niet duidelijk zichtbaar, waren geslo ten. De 45-jarige overwegwachter is in hechtenis genomen. De man, voor wiens ogen zich het ongeluk afspeelde, was even wel zo overstuur, dat hij tot gisteravond niets kon zeggen. De overweg bij het stationnetje van Lauffen wordt geopend op verzoek: door een luidspreker kan men de overwegwach ter op het honderd meter verder gelegen station vragen de bomen op te trekken. Dat geschiedde ook zaterdagavond: een meisje verzocht het station de spoorbo men vlak voor de sneltrein Stuttgart- Würzburg nog even te openen. Het kind ging over de overweg, waarna de bomen slechts gedeeltelijk gesloten werden. De chauffeur van de bus heeft dat kennelijk opgevat als een teken van geen, of wei nig, gevaar. Midden op de overweg trof de trein de bus. Wel trok de bestuurder van de locomotief aan de noodrem en gaf hij noodsignalen, maar er was geen red den meer aan. De locomotief werd slechts licht bescha digd. Geen van de treinpassagiers of van het locomotief-personeel werden gewond. Een zware paal van de elektrische spoor- leiding werd over een afstand van drie honderd meter meegesleurd Alle artsen en verpleegsters uit de om geving van Lauffen werden naar de plaats van het ongeluk gebracht, vanwaar drie (Van onze correspondent in Londen) In sommige plaatsen in Groot-Brittan- nië is de (lorpsomroeper teruggekeerd om, zolang het drukkersconflict duurt, het plaatselijke nieuws bekend te maken, want in de provincie verschijnt vrijwel geen enkele krant meer. Het aantal typografen dat de arbeid heeft neergelegd bedraagt meer dan honderdduizend, in dienst van vierduizend drukkersbedrijven. Negenhon derd firma's hebben het met de vakbon den op een akkoord gegooid en het aantal dat bereid is de eisen inzake lonen en ar beidsduur in te willigen neemt nog steeds toe. Hel bestuur van de nationale journalis tenunie heeft haar leden verboden werk te verrichten voor bladen en tijdschriften, die op het ogenblik in het buitenland worden gedrukt. De journalisten bij de stakende bladen doen normaal hun werk, zodat het dagelijks nieuws in het archief kan worden vastgelegd. Een aantal bladen heeft zijn toevlucht genomen tot gestencilde nieuws bulletins welke enkele malen per dag ver schijnen. Enkele kranten publiceren sym bolische edities, vervaardigd met behulp van niet bij de vakbonden aangesloten leerlingen. Ook worden er muurkranten aangeplakt in de krantenwinkels. Sommige krantenbureaus zullen kosteloos kleine ad vertenties aan hun gevels ophangen. De industrie en de winkelstand vrezen dat hun verkoop zal worden getroffen door het ontbreken van advertenties. In een grote stad hebben twee zaken besloten via de commerciële televisie te adverteren. De BBC zal haar regionale niauwsbulletins verlengen om ruimte te geven aan plaat selijk nieuws. Sommige uitgevers van vak bladen zullen trachten technisch nieuws aan hun lezers te verschaffen. In de stad Advertentie Boordevol kracht en vita mine B. 10 tegen 1 dat ook Uw dokter het eet Hofleveranciei Amerikaanse hefschroefvliegtuigen ge wonden naar ziekenhuizen brachten. Hulp- treinen van de spoorwegen en van de Ame rikaanse sti'ijdkrachten voerden voorts me disch personeel en verbandmateriaal aan. Voor Amerikaanse soldaten, die geholpen hebben, is men vol lof, maar er heerst verontwaardiging over enkele Duitse auto mobilisten die zijn doorgereden, kennelijk om te voorkomen, dat zij in hun auto's gewonden zouden moeten vervoeren Tot de inzittenden van de bus behoorde een deel van een gezelschap, dat deelge nomen had aan een begrafenis te Lauffen. De 24 andere begrafenisgangers waren te voet naar Lauffen gegaan, omdat de bus vol was. Watford, ten noordwesten van Londen, een groot centrum van drukkersbedrijven, zijn duizenden zonder werk. De kranten- en tijdschriftenstalletjes op de stations en in de steden maken een lege indruk. Er is waarschijnlijk geen land waar zoveel weekbladen gelezen wor den als hier. De geïllustreerde vrouwen bladen plegen in miljoenen-oplagen te ver schijn, alsook de kinderblaadjes, de „co mics". Ook de televisie- en radiobladen, hobby- en vakbladen hebben grote opla gen. De nationale dagbladen, inclusief de Manchester Guardian en ook alle Schot se dagbladen, alsmede de Londense avond bladen, zijn de enige die blijven verschij nen. Het in Londen verschijnende libe rale dagblad, de News Chronicle, werd vorige week onder onofficiële vakbonds- druk gezet omdat het een artikel tegen de staking had gepubliceerd. Het blad kreeg voor straf geen drukinkt geleverd. Het of ficiële standpunt van de bonden is echter dat het conflict in geen geval mag worden uitgebreid tot de nationale dagbladpers. Niettemin heeft de typografenbond voor de drukinktindustrie een verbod tot het ma ken van de normale overuren afgekon digd, zodat de inktlevering aan alle natio nale dagbladen reeds vertraging onder vindt. Tien weken? Als de staking lang duurt, sommigen voor spellen tien weken, zal dit de doodsteek betekenen voor een aantal economisch zwakke drukkersbedrijven, met als ge volg aanzienlijke werkloosheid. Dit kan het einde betekenen voor een aantal waar devolle onafhankelijke publikaties. Men ziet de laatste tijd de ongewenste ont wikkeling dat de Britse tijdschriftenpers hoe langer hoe meer overgaat in de han den van machtige enkelingen. In begin sel betekent zulks een gevaar voor de de mocratie, die niet kan bestaan zonder ver scheidenheid van gedachte. Het economische leven zal ernstig door de drukkersstaking worden belemmerd, omdat dit niet kan functioneren zonder ge woon drukwerk, zoals bijvoorbeeld brief papier, catalogi, prijslijsten, reclamema teriaal en advertenties, om van verpak kingsmateriaal niet te spreken. Het linkse weekblad „New Statesman'»' is in een ander kleed gestoken en blijkt in Dusseldorp te zijn gedrukt. „The Econo mist" komt uit Brussel. Een aantal bla den zal trachten in noodedities van een enkel vel te blijven verschijnen. De staking is zijdelings een gevolg van het loon- en arbeidstijdenconflict. De druk kerspatroons hebben als antwoord op de weigering van de typografenbonden om overuren te maken, namelijk besloten de weekbasis te vervangen door een te werk stelling per dag. De tien bij het conflict betrokken vakbonden weigeren hun leden op deze voorwaarden te laten werken en beschouwen de nieuwe regeling als een uitsluiting.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5